2002 Future Champions Chess Challenge

October 19, 2002


Teams

#ScoreCodeSchoolDistrictPrize
112JAPANPittsburgh Japanese SchoolFox Chapel Area School District1st Place Team Trophy
212COMDSCommunity Day School2nd Place Team Trophy
312SHAJRShady Side Academy Junior School3rd Place Team Trophy
411MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District4th Place Team Ribbon
510FALKFalk School
610FAIRVFairview Elementary SchoolFox Chapel Area School District
79NHOMENorth Pittsburgh Home Lower School
88STEDMSt Edmunds Academy
98WINCHWinchester Thurston School
108MONTEMontessori Centre School
117ALLDEAllderdice High SchoolPittsburgh School District
127OHARAO Hara Elementary SchoolFox Chapel Area School District
137DORSEDorseyville Middle SchoolFox Chapel Area School District
147MTLBHMount Lebanon Senior High SchoolMount Lebanon School District
156LIBERLiberty Elementary SchoolPittsburgh School District

Championship

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Opaska, Michael PKEYHS111782W7W8W2W541st Place Trophy
2Jampole, Ezra AALLDE91600W11W10L1W832nd Place Trophy
3Petesch, Gabriel NDICKE51585L4W17W12W933rd Place Trophy
4Simizu, Osamu FJAPAN101224W3L7W10D624th Place Trophy
5Berthoud, Kevin FUSCHS101488W14D12W6L125th Place Trophy
6Gao, JoshuaPLEMD71507W9W14L5D426th Place Ribbon
7Guffey, Eric JUNIVH91252L1W4L9W132
8Swed, David PMTLBH91280W17L1W11L22
9Oppenheim, EthanWLNUT81200L6W15W7L32
10Gough, Karl WDORSE71270W13L2L4W122
11Oppenheim, EvanWLNUT61226L2W13L8W142
12Kawashima, YuichiJAPAN81260W15D5L3L101
13Zhu, Allen KMINAD51188L10L11W15L71
14Mc Cormick, BenSEWIC91178L5L6W17L111
15Boehner, Samuel WWINCH71185L12L9L13W171
16Mc Cord, Alec KMTLBH91198B-U-U-U-1
17Dorohovich, Grace LCYBER71189L8L3L14L1501st Place (Girl) Ribbon

Premier

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Thewes, RichardNPHSU61018W18W3W2W441st Place Trophy
2Mc Allister, BartSACRE8 996W15W6L1W1032nd Place Trophy
3Gough, Randall WFAIRV31171W17L1W7W1333rd Place Trophy
4Silver, Adam DSHAJR51167W16W9W8L134th Place Trophy
5Berthoud, KentBOYCE61165L6B-W16W835th Place Trophy
6Devlin, Patrick JSTGAB81052W5L2W12D726th Place Ribbon
7Permigiani, TedALLDE9 983B-W11L3D626th Place Ribbon
8Sun, LiAnnDORSE61005W19W12L4L521st Place (Girl) Ribbon
9Nissly, Austin TPETRM51019W10L4L14W152
10Piqueira, JosephBOYCE61145L9W17W11L22
11Dong, AndrewDORSE71050W14L7L10W192
12Hopper, Luke RHOMEE51154W13L8L6W172
13Belenky, MatthewFALK81050L12W18W15L32
14Dorohovich, John M JrCYBER91158L11L15W9W162
15Ryabin, Michael IALLDE91070L2W14L13L91
16Hungerman, RyanNPHSU71059L4W19L5L141
17Nimgaonkar, Vivek USHAJR31067L3L10B-L121
18Silver, JoshuaSHAJR31106L1L13L19B-1
19Stern, ScottFALK41098L8L16W18L111
20Buuch, BulganSHASR101073U-U-U-U-0

Grades 6 to 12 Advanced

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Beatty, MarkMONTE6 923W10W8W7W641st Place Trophy
2Ausman, R JBRMDL7 904W4W13D6W532nd Place Trophy
3Sato, Jun GJAPAN7 865D5W15W14W733rd Place Trophy
4Aggarwal, MohitALGHN8 833L2W16W13W834th Place Trophy
5Artman, Michael JKISIN7 946D3W12W9L225th Place Trophy
6Trompeter, NickyWINCH6 968W16W9D2L126th Place Ribbon
7Bradshaw, KyleSTALP7 933W11W14L1L32
8Jones, April NPALCY10UnrB-L1W11L421st Place (Girl) Trophy
9Hendrickson, Sara MSETNL9 879W12L6L5W1722nd Place (Girl) Ribbon
10Lyons, Jacob MHOMEW8 839L1L11B-W142
11Mosovsky, Justin ASJOHI9 861L7W10L8W152
12Kalchthaler, Kyle BSHAMD6 966L9L5W17W132
13Webster, Liana RALLDE9 874W15L2L4L121
14Giesin, JohnCYBER10 877W17L7L3L101
15Gibson, IanNPHSU12 951L13L3W16L111
16Vaisleib, GregoryDORSE6 896L6L4L15B-1
17Smith, SeanPEAHS9UnrL14B-L12L911st Place (Unrated) Ribbon
18Buuch, NominSHAMD7 965F-U-U-U-0
19Keddie, MatthewMTLBH9 881F-U-U-U-0

Grades 6 to 12 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Olgin, Chad PJSWLS7 687W17W9W7W241st Place Trophy
2Miller, Zach TSEWMD6 682W15W5W3L132nd Place Trophy
3Artman, Stephen JKISIN8 714W8W4L2W1033rd Place Trophy
4Thiel, GregMTLBH9 610W16L3W8W1134th Place Trophy
5Rohar, Dylan TMARSM6 494W19L2W12W735th Place Trophy
6Gentile, Nicholas JSTERR6 743D10L13W15W1426th Place Ribbon
7Glinsky, LukaHOMEP6 676W11W12L1L52
8Stack, BrianSTERR6 449L3W16L4W132
9Aggarwal, SonikaALGHN6 575W13L1L11W1621st Place (Girl) Ribbon
10Saldin, GryphonDEWLL8 583D6W14D13L32
11Kuntz, LaurenMTLJR6UnrL7W17W9L421st Place (Unrated) Ribbon
12Zamora-Vargas, YlenaMOSMD6UnrW14L7L5W1521st Place (Girl) Ribbon
13Okada, ShinjiJAPAN9 733L9W6D10L81
14Thompson, DannyWHMDS6 605L12L10W17L61
15Kuwashima, TakehiroJAPAN8 384L2W19L6L121
16Kearney, EliCRNGI6UnrL4L8W19L91
17Di Francesco, NolanSORRO7UnrL1L11L14W191
18Specter, MichaelMTLBH9 732B-U-U-U-1
19Smith, IsiahREIZS7UnrL5L15L16L170

Grades K to 5 Advanced

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Weaver, Richie PNHOME5 874W15W10W9W241st Place Trophy
2Plaut, BenjaminCOMDS2 888W18W14W3L132nd Place Trophy
3Linsuain, KemenHOMEW0 845W4W11L2W1033rd Place Trophy
4Pokrifka, BrianNHOME5 905L3W16W8W934th Place Trophy
5Mc Cormick, BillySEWLR4 808W12L7W13W1135th Place Trophy
6Rajgopal, PremOHARA2 881W13L9W15W1236th Place Ribbon
7Stern, EricFALK4 948D8W5L10W172
8Xu, ZhihongLIBER3 868D7W17L4W162
9Webb, RobertLIBER5 821W21W6L1L42
10Nimgaonkar, Alok USHAJR2 923W22L1W7L32
11Spokauskas, NickolasMINAD4 892W19L3W14L52
12Englander, GabeCOMDS4 781L5W19W18L62
13Di Nardo, Philip JMINAD3 799L6W21L5W182
14Linzer, AndrewSTEDM2 805W20L2L11W192
15Horne, AlexanderFAIRV5 798L1W22L6W212
16Coulson, HillHOMEW4 862D17L4W20L81
17Weaver, Mike FNHOME3 936D16L8W21L71
18Myers, GrantEHILL4 824L2W20L12L131
19Rao, RohithHOSAC3 829L11L12W22L141
20Hungerman, LukeNHOME3 884L14L18L16W221
21Mendelson, Jesse MCOMDS3 887L9L13L17L150
22Ueda, TsukasaJAPAN3 860L10L15L19L200

Grades 4 & 5 Intermediate

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Busam, Sujay VHATFD5 738W12W4W8W941st Place Trophy
2Khlystov, Nikita AMINAD5 736W19B-W7W342nd Place Trophy
3Ahearn, Joseph MSEWLR5 742W13W5W6L233rd Place Trophy
4Sahota, GuneetSLOAN5UnrW20L1W11W1034th Place Trophy
5Covaleski, TeddySUNNY4 532W10L3W18W1635th Place Ribbon
6Scheidemantel, Brandt CBRDWD4 715W22W17L3W1535th Place Ribbon
7Kawashima, SatoshiJAPAN4 750W18W11L2D82
8Sufrin, Zachary AWINCH4 666W23W16L1D72
9Mahan, Matthew RMINAD4 763H-W14W16L12
10Mc Intyre, AndyKNTUK5 718L5W13W12L42
11Dufield, Andrew SJUBCH5 582W14L7L4W182
12Kearns, John MSTGAB5 577L1W21L10W202
13Bankert, Ian RMINAD4 602L3L10W21W172
14Horne, Nick AFAIRV5 738L11L9W17W232
15Rascoe, Ariel ACOMDS4 623L16W22W19L62
16Clemens-Sewall, DavidEHILL5 769W15L8L9L51
17Lockyer, NicholasCAMPU5UnrW21L6L14L1311st Place (Unrated) Trophy
18Sterrett, JohnOHARA4 616L7W23L5L111
19Rajgopal, PavanOHARA4 551L2W20L15L211
20Bradshaw, IanMONTE5 665L4L19W22L121
21Ahmed, HumzaBROOK4 703L17L12L13W191
22Bruce, AaronSUNNY5UnrL6L15L20B-12nd Place (Unrated) Ribbon
23Glumac, LeandraMIFFL5UnrL8L18B-L1411st Place (Girl) Ribbon
24Branch-Robinson, IanLIBER5UnrU-U-U-U-0

Grades 4 & 5 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Mackler, JoelCOMDS5 497W7W12W9W241st Place Trophy
2Goldman, JoeFALK4UnrW11W8W3L132nd Place Trophy
3Conkle, James DWASPK4 518W13W4L2W1033rd Place Trophy
4Kennedy, JoeyBOYCE5 347W10L3W12W834th Place Trophy
5Carini, KaylieCRNGI4 348W17L6W15W935th Place Trophy
6Busis, EthanCOMDS4UnrW19W5L8D1121st Place (Unrated) Trophy
7Tcherfas, DanielMINAD4 185L1D17W16W1426th Place Ribbon
8Meyers, Reba LMINAD4 414W18L2W6L421st Place (Girl) Trophy
9Godin, Talon DDRMNT5 284W15W14L1L52
10Grandis, Benjamin RFALK4UnrL4W19W13L322nd Place (Unrated) Ribbon
11Bradshaw, KaitlinMONTE5 317L2D18W17D622nd Place (Girl) Ribbon
12Schaming, Luke AMIFFL4UnrB-L1L4W1922nd Place (Unrated) Ribbon
13Gallagher, Lauren EGRACE5 373L3W16L10D151
14Rascoe, ShiraCOMDS5 302D16L9W18L71
15Nakata, YukiCOLFX4UnrL9B-L5D131
16Newbury, David JLIBER4UnrD14L13L7B-1
17Baranov, KatherinaCHRIN4UnrL5D7L11D181
18Myers, EthanEHILL4 164L8D11L14D171
19Dunn, SarahECONO5 268L6L10B-L121
20Thomas, TramayneSUNNY4 202F-U-U-U-0
21Buccilli, DamianHOMEE5 100F-U-U-U-0

Grades K to 3 Intermediate

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1North, Arthur SJAPAN3 585W3W13W8W241st Place Trophy
2Hong, JocelynSHAJR2 553W10W4W7L132nd Place Trophy
3Hu, YueMARSH3 743L1W12W9W1133rd Place Trophy
4Kownacki, GregLNCLN3 659W6L2W13W734th Place Trophy
5Sakai, HibikiSHAJR2 751L7W18W10W835th Place Trophy
6Narayanan, KarthikFAIRV2 535L4W15W12W1336th Place Ribbon
7Gonzalez, JoaquinFALK3 591W5W14L2L42
8Stern, BenFALK1 657W17W9L1L52
9Factor, AdamCOMDS3UnrW11L8L3W1421st Place (Unrated) Ribbon
10Dysert, EthanCOMDS2 679L2W16L5W152
11Mc Cormick, DannySEWLR1 618L9W17W14L32
12Dunn, CharlesECONO3 620D18L3L6W161
13Scherbarth, MatthewSHAJR3 764W15L1L4L61
14Baron, EliFAIRV3 738W16L7L11L91
15Bradshaw, ClaireMONTE2 614L13L6W18L1011st Place (Girl) Ribbon
16Perelman, DanielleELLIS2 569L14L10W17L1211st Place (Girl) Ribbon
17Baranov, AlexanderCHRIN3UnrL8L11L16W181
18Johnson, Lucas DFALK2 500D12L5L15L17

Grades K to 3 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Duerig, Andrew PROSS1 461W10W23W8W341st Place Trophy
2Akay, HalukHOMEE3 470W29D15W16W932nd Place Trophy
3Poage, Scott ELINDN2 329W27W7W11L133rd Place Trophy
4Reddy, Samir ASHAJR2 389D18W28D5W1534th Place Trophy
5Gupta, KartikMCKNI2UnrD21W25D4W2435th Place Trophy
6Pyles, ConnorBAKER1 423W33D9D15W1631st Place (First Grade) Trophy
7Gershanok, SamFALK0 238W26L3W33W1731st Place (Kindergarten) Trophy
8Sung, EvaGREEN3 348W31W12L1D1121st Place (Third Grade) Trophy
9Hirsch, GavrielCOMDS2UnrW17D6W21L221st Place (Second Grade) Trophy
10Budd, BrennaSTEDM2UnrL1W20D13W2321st Place (Girl) Trophy
11Otte, HarryHARTE3 428W22W30L3D826th Place Ribbon
12Katz, JasonCOLFX2UnrW19L8D24W2121st Place (Unrated) Trophy
13Ahmed, Tanhim IBANKS2 362W32L16D10W2226th Place Ribbon
14Carini, Fred J JrCRNGI1 317L16W33D22W2626th Place Ribbon
15Grinberg, AviCOMDS1 222X-D2D6L422nd Place (First Grade) Ribbon
16Mackler, DanielCOMDS1UnrW14W13L2L622nd Place (First Grade) Ribbon
17Hull, TristanWINCH1 441L9W32W28L722nd Place (First Grade) Ribbon
18Young, MaxSTEDM2UnrD4L21W29D2522nd Place (Second Grade) Ribbon
19Rock, Joseph R JrBRKLC2 312L12L22W32W3022nd Place (Second Grade) Ribbon
20Kostyak, SamCAMPU2UnrL23L10B-W3122nd Place (Second Grade) Ribbon
21Nelson, Robert DMINAD3 318D5W18L9L1212nd Place (Third Grade) Ribbon
22Borguet, Darraugh HCAMPU1UnrL11W19D14L1312nd Place (Unrated) Ribbon
23Meyers, Nathan YMINAD1 276W20L1D26L101
24Steiner, David SOHARA3 196L30W31D12L512nd Place (Third Grade) Ribbon
25Clarke, WillOHARA3 473L28L5W27D1812nd Place (Third Grade) Ribbon
26Ahmed, HashimBROOK2UnrL7B-D23L1412nd Place (Unrated) Ribbon
27Harvey, AdamSTEDM1UnrL3D29L25W2812nd Place (Unrated) Ribbon
28Baron, CharlieFAIRV2 194W25L4L17L271
29Gentile, MichaelMINAD1 133L2D27L18D331
30Tao, HengxiaoUPCDC0UnrW24L11L31L1912nd Place (Kindergarten) Ribbon
31Smith, William ReevesSTEDM2UnrL8L24W30L201
32Baretta, Alex BSTEDM1UnrL13L17L19B-1
33Young, AlexSTEDM2UnrL6L14L7D29
34Steiner, BradOHARA0UnrF-U-U-U-0

Schools

## of PlayersCodeSchoolDistrict
112COMDSCommunity Day School
211MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District
39FALKFalk School
48JAPANPittsburgh Japanese SchoolFox Chapel Area School District
58SHAJRShady Side Academy Junior School
67STEDMSt Edmunds Academy
76FAIRVFairview Elementary SchoolFox Chapel Area School District
86OHARAO Hara Elementary SchoolFox Chapel Area School District
95MTLBHMount Lebanon Senior High SchoolMount Lebanon School District
104ALLDEAllderdice High SchoolPittsburgh School District
114DORSEDorseyville Middle SchoolFox Chapel Area School District
124LIBERLiberty Elementary SchoolPittsburgh School District
134MONTEMontessori Centre School
144NHOMENorth Pittsburgh Home Lower School
154WINCHWinchester Thurston School
163BOYCEBoyce Middle SchoolUpper St Clair School District
173CAMPUCarlow Campus SchoolDiocese of Pittsburgh School District
183CRNGICarnegie Elementary SchoolCarlynton School District
193EHILLEast Hills Elementary SchoolPittsburgh School District
203HOMEEHome Elementary School
213HOMEWHomewood Montessori SchoolPittsburgh School District
223NPHSUNorth Pittsburgh Home Upper School
233SEWLRSewickley Academy Lower School
243SUNNYSunnyside Elementary SchoolPittsburgh School District
253CYBERWestern PA Cyber School
262ALGHNAllegheny Middle SchoolPittsburgh School District
272BROOKBrookline Elementary SchoolPittsburgh School District
282CHRINChartiers Intermediate SchoolChartiers Valley School District
292COLFXColfax Elementary SchoolPittsburgh School District
302ECONOEconomy Elementary School
312KISINKiski Area Middle SchoolKiski Area School District
322MIFFLMifflin SchoolPittsburgh School District
332SHAMDShady Side Academy Middle School
342STGABSt Gabriel SchoolDiocese of Pittsburgh School District
352STERRSterrett Classical AcademyPittsburgh School District
362WLNUTWalnut Creek Middle School
371BAKERBaker Elementary SchoolUpper St Clair School District
381BANKSBanksville Elementary SchoolPittsburgh School District
391BRDWDBradford Woods Elementary SchoolNorth Allegheny School District
401BRMDLBrentwood Middle SchoolBrentwood Borough School District
411BRKLCBrookline Regional Catholic SchoolDiocese of Pittsburgh School District
421UPCDCChild Development Center
431DICKEDickson Intermediate SchoolWoodland Hills School District
441DRMNTDormont Elementary SchoolKeystone Oaks School District
451ELLISEllis School
461GREENGreenfield SchoolPittsburgh School District
471HARTEHartwood Elementary SchoolFox Chapel Area School District
481HATFDHatfield Elementary School
491HOMEPHome Middle School
501HOSACHosack Elementary SchoolNorth Allegheny School District
511JSWLSJS Wilson Middle School
521MTLJRJefferson Middle SchoolMount Lebanon School District
531JUBCHJubilee Christian School
541KNTUKKentucky Avenue School
551KEYHSKeystone Oaks High SchoolKeystone Oaks School District
561LNCLNLincoln Elementary SchoolMount Lebanon School District
571LINDNLinden Elementary SchoolPittsburgh School District
581MARSHMarshall Elementary SchoolNorth Allegheny School District
591MARSMMarshall Middle SchoolNorth Allegheny School District
601MCKNIMc Knight Elementary SchoolNorth Allegheny School District
611MOSMDMosside Middle SchoolGateway School District
621SORROMother Of Sorrows School
631GRACEOur Lady Of Grace SchoolDiocese of Pittsburgh School District
641PALCYPA Learners Online School
651PEAHSPeabody High SchoolPittsburgh School District
661PETRMPeters Township Middle SchoolPeters Township School District
671PLEMDPleasant Hills Middle SchoolWest Jefferson Hills School District
681REIZSReizenstein Middle SchoolPittsburgh School District
691ROSSRoss Elementary SchoolNorth Hills School District
701SACRESacred Heart SchoolDiocese of Pittsburgh School District
711SETNLSeton La Salle High School
721SEWMDSewickley Academy Middle School
731SEWICSewickley Academy Senior School
741SHASRShady Side Academy Senior School
751SLOANSloan Elementary SchoolFranklin Regional School District
761STALPSt Alphonsus SchoolDiocese of Pittsburgh School District
771SJOHISt Joseph High School
781UNIVHUniversity High SchoolMonongalia County School District
791USCHSUpper St Clair High SchoolUpper St Clair School District
801WASPKWashington Park Elementary School
811WHMDSWestmont Hilltop Middle SchoolWestmont Hilltop School District
821DEWLLWilliams Middle SchoolMontour School District


Youth Chess Home Page

Classes Info

Western PA Scholastic
Chess Honor Roll

Chess Ratings Explained

Current Ratings List

Latest
Tournament Info

General Info
on Tournaments

Past
Tournament Results

Past
Library Chess
Tournaments Info

Chess Links


Last Revised: October 19, 2002
Maintained By/Send Comments to:Jerry Meyers