2008 Future Champions Chess Challenge

Held October 25, 2008 at Allderdice High School - 127 entries


Teams

#ScoreCodeSchoolDistrictPrize
111COMDSCommunity Day SchoolPrivate School District1st Place Team Trophy
211NAIHSNorth Allegheny Intermediate SchoolNorth Allegheny School District2nd Place Team Trophy
311MARSHMarshall Elementary SchoolNorth Allegheny School District3rd Place Team Trophy
410CNMMSCanonsburg Middle SchoolCanon McMillan School District4th Place Team Ribbon
57COLFXColfax SchoolPittsburgh School District
67CNMSRCanon Mc Millan Sr High SchoolCanon McMillan School District
76CAMPUCarlow Campus SchoolDiocese of Pittsburgh School District
85FALKFalk SchoolPrivate School District

Championship

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Priore, Anthony MCYBER91466W16W3W7W641st Place Trophy
2Priore, Daniel GCYBER81596W8W13W6W942nd Place Trophy
3Parhi, SidharthaMGNTN91266W5L1W14W1033rd Place Trophy
4Manocha, AnishNAIHS91231W11L6W15W734th Place Trophy
5Stern, ScottALLDE101368L3W8D12W1425th Place Trophy
6Myers, GrantALLDE101362W12W4L2L126th Place Ribbon
7Mo, JackMCKNI51303W9W10L1L426th Place Ribbon
8Xie, KevinNAIHS101318L2L5W16W1326th Place Ribbon
9Stern, EricALLDE101527L7W15W13L226th Place Ribbon
10Deddo, Kyle CMARS71216B-L7W11L326th Place Ribbon
11Donohoe, DavidTJHHS101326L4W16L10W1226th Place Ribbon
12Migliuolo, AlessandroCNMSR101256L6B-D5L111
13El-Kadi, MichaelALPHA61291W14L2L9L81
14Tobias, David ANASHS121416L13W17L3L51
15Rajgopal, PremDORSE81411D17L9L4D161
16Stern, BenFALK71291L1L11L8D15
17Menzies, Andrew JPLUMH101278D15L14U-U-

Premier (900-1199)

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Gershanok, SamCOMDS61185W15W9D2W331st Place Trophy
2Priore, ClaireCYBER61069W18W6D1W532nd Place Trophy
3Priore, AshleyHOMEE3 969W17W12W4L133rd Place Trophy
4Ghai, RahulRHYDE51158W20W7L3W934th Place Trophy
5Porcelli, MichaelNAIHS101141D14W19W8L225th Place Trophy
6Dinkel, DarekUNMUS31166W13L2W16D726th Place Ribbon
7Vollmer, LukeCECLI61063W10L4W17D626th Place Ribbon
8Wake, James TylerCNMSR91124D11W14L5W1326th Place Ribbon
9Keuchel, ConnorHUDMN41093W16L1W10L42
10Shick, Tyler JALPHA61191L7W11L9W142
11Viswanathan, VijayUSCHS9 937D8L10D15W172
12Rajgopal, PavanFOXHS101147D19L3D13W162
13Wyatt, Tristan JSJOHI9 952L6W18D12L81
14Ding, YifengHARTE5 944D5L8W19L101
15Meyers, Nathan YROGMS7 973L1L16D11W181
16Ketterman, Tim JSTVHS9 919L9W15L6L121
17Pugh, TimothyFALK51166L3W20L7L111
18Keelon, StevenJFKEL3 915L2L13W20L151
19Fitzpatrick, AndyNHLJH7 946D12L5L14D201
20Balasubramani, HarishwerINGOM7 951L4L17L18D19

Rated 700 to 899

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Robel, BenjaminHOMEP8 724W10W14W6W241st Place Trophy
2Li, ByronMARSH4 897W9W11W8L132nd Place Trophy
3Viswanathan, VinayUSCHS9 891L7W13W11W933rd Place Trophy
4Redenbaugh, Timmy ZHOMES10 776W15L6W10W834th Place Trophy
5Senthil, SwathiSFELE1 730L14W12W17W1535th Place Trophy
6Yu, AndyMARSH3 843W16W4L1D726th Place Ribbon
7Robel, JonathanHOMES10 745W3L8W15D626th Place Ribbon
8Brown, Jacob ICNMMS8 800W12W7L2L42
9Yarnall, AlyssaCNMSR10 782L2W16W14L321st Place (Girl) Ribbon
10Allwes, MarkFORTC8 827L1W18L4W162
11Mason, SamSTELZ6 782W18L2L3W142
12Corbin, JustinSTRMS4 720L8L5W18D171
13Li, AustinFALK3 750D17L3L16W181
14Buuch, MolorLINDN4 873W5L1L9L111
15Pius, AbishAEOBL8 893L4W17L7L51
16Gatti, SamCAMPU3 725L6L9W13L101
17Yaskolko, Alexander SMINAD5 892D13L15L5D121
18Miller, David SHOMEP6 711L11L10L12L130

Grades K-5 Intermediate (400-699)

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Zhou, JoshuaMARSH1 536W16W3D6W431st Place Trophy
2Mbogo, JoshuaSTBER2 411D7W14W13W632nd Place Trophy
3Parhi, SanjayCLAKE3 682W10L1W11W933rd Place Trophy
4Mayer, JacobCOLFX5 611W11W15W5L134th Place Trophy
5Keuchel, BrennenHUDMN2 671W17W9L4W835th Place Trophy
6Spence, JakeURBAN5 687W14W8D1L226th Place Ribbon
7Ganger, TimCOLFX3 537D2L13W15W1426th Place Ribbon
8Chen, Jerry ZMARSH2 550W12L6W10L52
9Panda, RuthvikSFELE3 523W13L5W16L32
10Gatti, WilliamCAMPU2 490L3W12L8W162
11Xiao, DevinLIBER1 450L4W17L3W152
12Hirshman, JacobCOMDS5 443L8L10B-W132
13Olsson, AlexanderOHARA4 684L9W7L2L121
14Stratimirovic, LukaEDGEP2 526L6L2W17L71
15Stratimirovic, StefanEDGEP0 410B-L4L7L111
16Mayer, JonahCOLFX3 427L1B-L9L101
17O'Connell, EdgarDILWO2 461L5L11L14B-1

Grades 8 to 12 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Brickeen, DavidFRPRJ8 697W12W2W7W941st Place Trophy
2Kitchen, ZacharyCNMMS8 589W3L1W5W732nd Place Trophy
3Yang, ZhengNAIHS9UnrL2W9W6W1133rd Place Trophy
4Boehmke, Brian TNAIHS9 688X-W12W8L634th Place Trophy
5Matsuda, RinaFRICK8 373W6W11L2W1335th Place Trophy
6Allen, MarkCNMMS8 424L5W10L3W426th Place Ribbon
7Michel, EricaHAMHS9 637W11W8L1L226th Place Ribbon
8Ethridge, ErichCNMMS8UnrW13L7L4W1026th Place Ribbon
9Signorini, DevenCNMMS8 283D10L3W12L11
10Yarnall, AshleyCNMSR10 496D9L6W13L811st Place (Girl) Ribbon
11Taylor, Alexander CCNMMS8 285L7L5B-L31
12Adams, Shelby MCNMMS8 302L1L4L9B-1
13Williams, SydneyCNMMS8UnrL8B-L10L511st Place (Unrated) Ribbon
14Holmes, StephanieCNMMS8 291F-U-U-U-0

Grades 6 & 7 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Lee, SylvieDORSE6 594W16W15W6W241st Place Trophy
2Anderegg, JacobCECLI6 651W12W7W8L132nd Place Trophy
3Linares, Marco ACNMMS7UnrL4W9W14W633rd Place Trophy
4Mbogo, IsaacSTBER7 500W3L6W15W734th Place Trophy
5Weber, Mike JWDEAF6 693L7W16W17W835th Place Trophy
6Pius, SubishSTJON7 685W11W4L1L326th Place Ribbon
7Byrd, Devan LCNMMS7UnrW5L2W10L426th Place Ribbon
8Walker, IanCNMMS7UnrW9W10L2L526th Place Ribbon
9Ovick, ErikSTBED6 311L8L3W12W1526th Place Ribbon
10Migliuolo, VittorioNSTRB6 634W17L8L7W1326th Place Ribbon
11Sowell, EthanCNMMS7UnrL6L13W18W1626th Place Ribbon
12Cadez, JonathanCNMMS7UnrL2W18L9D1411st Place (Unrated) Ribbon
13Weber, PeterMIFFL7UnrD18W11L16L1011st Place (Unrated) Ribbon
14Saylor, BrendenSTYMD7 287L15W17L3D121
15Rumbaugh, HarleyCNMMS7UnrW14L1L4L91
16Mitchell, AnthonyCNMMS7UnrL1L5W13L111
17Hall, JennaCNMMS7UnrL10L14L5B-11st Place (Girl) Ribbon
18Roller, JessePLEMD7 304D13L12L11U-
19Welsh, JonathanCNMMS7UnrU-U-U-U-0

Grades K-5 Beginner (Under 400)

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Moturi, SoureeshFRNKP2 352W10W4W8W341st Place Trophy
2Diamant, EliCOMDS4 211W15W12W5W842nd Place Trophy
3Jiang, PeterESETN2 399W7W13W9L133rd Place Trophy
4Harris, IanHOWE5UnrX-L1W14W1134th Place Trophy
5Kitchen, DanielWVILL4 391W21W6L2W935th Place Trophy
6Cunningham, James H IVURBAN4 300W20L5W18W1336th Place Ribbon
7Schwartz, BenOHARA1 209L3W22W20D142
8Sivakumar, AnishaaSLOAN5 396W16W14L1L221st Place (Girl) Ribbon
9Mbogo, VictoriaSTBER4 296W17W11L3L521st Place (Girl) Ribbon
10Koscinski, Jacob AALPHA3 104L1W15L11W192
11Plaut, DanielCOMDS3 394W19L9W10L42
12Myers, SterlingSEWLR4 274F-L2W22W182
13Berman, IsaacCOMDS2 348W22L3W19L62
14Kurukulasuriya, JahnikCAMPU4 300W18L8L4D71
15Gatti, Joseph WCAMPU4UnrL2L10D16W2111st Place (Unrated) Ribbon
16Li, VivianFALK1 194L8L18D15W221
17Chidiac, ElizabethFALK5UnrL9L19D21W2011st Place (Unrated) Ribbon
18Van Story, NicolasURBNC4UnrL14W16L6L121
19Scott, MatthewCOLFX5 182L11W17L13L101
20Rembold, RoarkCAMPU3UnrL6W21L7L171
21Matsuda, ReoLINDN3 132L5L20D17L15
22Helbling, AlecLINDN3 100L13L7L12L160

Schools

## of PlayersCodeSchoolDistrict
118CNMMSCanonsburg Middle SchoolCanon McMillan School District
25CAMPUCarlow Campus SchoolDiocese of Pittsburgh School District
35COMDSCommunity Day SchoolPrivate School District
45FALKFalk SchoolPrivate School District
55NAIHSNorth Allegheny Intermediate SchoolNorth Allegheny School District
64CNMSRCanon Mc Millan Sr High SchoolCanon McMillan School District
74COLFXColfax SchoolPittsburgh School District
84MARSHMarshall Elementary SchoolNorth Allegheny School District
93ALLDEAllderdice High SchoolPittsburgh School District
103LINDNLinden Elementary SchoolPittsburgh School District
113ALPHAProvidence Alpha SchoolDiocese of Pittsburgh School District
123STBERSt Bernard SchoolDiocese of Pittsburgh School District
133CYBERWestern PA Cyber School
142CECLICecil Intermediate SchoolCanon McMillan School District
152DORSEDorseyville Middle SchoolFox Chapel Area School District
162EDGEPEdgewood Primary SchoolWoodland Hills School District
172HOMESHome High SchoolPrivate School District
182HOMEPHome Middle SchoolPrivate School District
192HUDMNHudson Montessori SchoolPrivate School District
202OHARAO Hara Elementary SchoolFox Chapel Area School District
212URBANPgh Urban Christian SchoolPrivate School District
222SFELESouth Fayette Elementary SchoolSouth Fayette School District
232USCHSUpper St Clair High SchoolUpper St Clair School District
241AEOBLA E OBlock Junior High SchoolPlum Borough School District
251CLAKECheat Lake Elementary SchoolMonongalia County School District
261DILWODilworth Traditional AcademyPittsburgh School District
271ESETNElizabeth Seton SchoolDiocese of Pittsburgh School District
281FORTCFort Couch Middle SchoolUpper St Clair School District
291FOXHSFox Chapel Area High SchoolFox Chapel Area School District
301FRNKPFranklin Elementary SchoolSteel Valley School District
311FRPRJFreeport Area Junior High SchoolFreeport Area School District
321FRICKFrick International AcademyPittsburgh School District
331HAMHSHampton Township High SchoolHampton Township School District
341HARTEHartwood Elementary SchoolFox Chapel Area School District
351HOMEEHome Elementary SchoolPrivate School District
361HOWEHowe Elementary SchoolMount Lebanon School District
371INGOMIngomar Middle SchoolNorth Allegheny School District
381JFKELJohn F Kennedy SchoolDiocese of Pittsburgh School District
391LIBERLiberty Elementary SchoolPittsburgh School District
401MARSMars Area Middle SchoolMars Area School District
411MCKNIMc Knight Elementary SchoolNorth Allegheny School District
421MIFFLMifflin SchoolPittsburgh School District
431MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District
441MGNTNMorgantown High SchoolMonongalia County School District
451NASHSNorth Allegheny Sr High SchoolNorth Allegheny School District
461NHLJHNorth Hills Junior High SchoolNorth Hills School District
471NSTRBNorth Strabane Intermediate SchoolCanon McMillan School District
481PLEMDPleasant Hills Middle SchoolWest Jefferson Hills School District
491PLUMHPlum Sr High SchoolPlum Borough School District
501RHYDERichard Hyde Elementary SchoolMoon Area School District
511ROGMSRogers Middle SchoolPittsburgh School District
521SEWLRSewickley Academy Lower SchoolPrivate School District
531SLOANSloan Elementary SchoolFranklin Regional School District
541STBEDSt Bede SchoolDiocese of Pittsburgh School District
551STELZSt Elizabeth SchoolDiocese of Pittsburgh School District
561STJONSt John the Baptist SchoolDiocese of Pittsburgh School District
571SJOHISt Joseph High SchoolDiocese of Pittsburgh School District
581STVHSSteel Valley High SchoolSteel Valley School District
591STYMDSteel Valley Middle SchoolSteel Valley School District
601STRMSStreams Elementary SchoolUpper St Clair School District
611TJHHSThomas Jefferson Sr High SchoolWest Jefferson Hills School District
621UNMUSUniversal AcademyPrivate School District
631URBNCUrban League Charter School
641WDEAFWestern PA Deaf SchoolPrivate School District
651WVILLWylandville SchoolCanon McMillan School District


Youth Chess Home Page

Classes Info

Western PA Scholastic
Chess Honor Roll

Chess Ratings Explained

Current Ratings List

Latest
Tournament Info

General Info
on Tournaments

Past
Tournament Results

Past
Library Chess
Tournaments Info

Chess Links


Last Revised: October 25, 2008
Maintained By/Send Comments to:Jerry Meyers