Tri-State Junior Chess Open

Held at Carnegie Mellon University on 1/6/01, this tournament had a total of 265 entrants and teams from 20 schools! Students from a total of 91 schools took part. As always in our tournaments, it takes 4 or more participants from a school to make a team.

Here are the results:


Teams

#ScoreCodeSchoolDistrictPrize
113NHOMENorth Pittsburgh Home Lower School 1st Place Team Trophy
213NPHSUNorth Pittsburgh Home Upper School 2nd Place Team Trophy
312WINCHWinchester Thurston School 3rd Place Team Trophy
412FALKFalk School 4th Place Team Trophy
512MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District5th Place Team Ribbon
612HOMEEHome Elementary School 5th Place Team Ribbon
711HOMEPHome Middle School
811MCMURMc Murray Elementary School
911MTLJRJefferson Middle SchoolMount Lebanon School District
1010HOMEWHomewood Montessori SchoolPittsburgh School District
1110SHAJRShady Side Academy Junior School
129FAIRVFairview Elementary SchoolFox Chapel Area School District
139EHILLEast Hills Elementary SchoolPittsburgh School District
148JAPANPittsburgh Japanese SchoolFox Chapel Area School District
158STLOUSt Louise De Marillac SchoolCatholic Diocese School District
167BROOKBrookline Elementary SchoolPittsburgh School District
177WDEAFWestern PA Deaf School
187TRANSTransfiguration SchoolCatholic Diocese School District
192ROONYRooney Middle SchoolPittsburgh School District
202NPATHNorthside Urban Pathways School

Championship Section

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Opaska, Michael PKEYHS91366W3W12W8W441st Place Trophy
2Young, JasonSUNCR71494W9W10D5W832nd Place Trophy
3Heimann, Mark ANHOME21038L1W18W10W933rd Place Trophy
4Jampole, Ezra ASHAMD71370W20W11W15L134th Place Trophy
5Cheung, JackFRREG81399W17W16D2D735th Place Trophy
6Neuenschwander, Eric JPINER91060L8W14W16W1236th Place Ribbon
7Petesch, Gabriel NEDGEP31121L11W20W17D521st Place (Third Grade) Ribbon
8Simizu, Akira MJAPAN101461W6W15L1L221st Place (Tenth Grade) Ribbon
9Joseph, Bryan GMTVEW51066L2W13W11L321st Place (Fifth Grade) Ribbon
10Trisal, RaulALPHA51111W13L2L3W1621st Place (Fifth Grade) Ribbon
11Malone, Zachary PINDOH31007W7L4L9W172
12Mc Cormick, BenSTEDM71006W18L1W19L621st Place (Seventh Grade) Ribbon
13Hickman, Michael AFRICK61000L10L9B-W1521st Place (Sixth Grade) Ribbon
14Guerrieri, LuisPLUMH91024L15L6W18W1921st Place (Ninth Grade) Ribbon
15Jeske, Michael PALLDE121130W14L8L4L1311st Place (Twelfth Grade) Ribbon
16Simizu, Osamu FJAPAN81038W19L5L6L1011st Place (Eighth Grade) Ribbon
17Berthoud, Kevin FCALMD81059L5W19L7L1111st Place (Eighth Grade) Ribbon
18Coleman, Andrew PINGOM61118L12L3L14B-1
19Snyder, David BHEBRN111131L16L17L12L1401st Place (Eleventh Grade) Ribbon
20Norfleet, Matthew TPEAHS101045L4L7U-U-0

Premier Section

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Herzing, Nathan FSTMCU6 930W4W13W5W341st Place Trophy
2Trapani, DominickRIVER9 947W14W18D9W832nd Place Trophy
3Heimann, Alexander CNHOME2 929W7W6W12L133rd Place Trophy
4Nissly, Austin TPVLLY3 886L1W15W21W1234th Place Trophy
5Belenky, MatthewFALK6 875W15B-L1W1335th Place Trophy
6Corey, TamaraDAYSP7 989W20L3W14W936th Place Ribbon
7Narla, SunilWINCH7 886L3W20W18W1636th Place Ribbon
8Dorohovich, John M JrHOMEP7 899D25W10W11L221st Place (Seventh Grade) Ribbon
9Waruszewski, Danny RNPHSU8 918W26W19D2L621st Place (Eighth Grade) Ribbon
10Khan, Neiladri KMCCLL3 935D11L8W23W1921st Place (Third Grade) Ribbon
11Trapani, Kevin MRIVER7 892D10W26L8W2221st Place (Seventh Grade) Ribbon
12Bowes, ConorSTLOU7 953W21W17L3L42
13Brnardic, AdamTRANS5 892W22L1W19L521st Place (Fifth Grade) Ribbon
14Trompeter, NickyWINCH4 895L2W22L6W2021st Place (Fourth Grade) Ribbon
15Rengasamy, ManivelSUNCR7 924L5L4W24W182
16Oppenheim, EthanWLNUT6 911L19W23W17L721st Place (Sixth Grade) Ribbon
17Coffers, Sean RMRGNA2 893W24L12L16W2121st Place (Second Grade) Ribbon
18Quinlan, Craig TSETNL9 899W23L2L7L1511st Place (Ninth Grade) Ribbon
19Silver, Adam DSHAJR3 988W16L9L13L101
20Zajdel, Byron WPETRM5 912L6L7B-L141
21Levinson, HowardFRICK6 908L12W24L4L171
22Seadler, Bradley TKISIN9 942L13L14W26L1111st Place (Ninth Grade) Ribbon
23O'Keefe, Sean TSTTER8 950L18L16L10W261
24Cotter, Christopher RSTMCU6 946L17L21L15B-1
25Scheller, Robert TSHLSH10 948D8U-U-U-1st Place (Tenth Grade) Ribbon
26Poole, Chansler GQUEEN3 992L9L11L22L230

Grades 6 to 12 Advanced

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Schreiber, Avi JALLDE12UnrW6W5W3W241st Place Trophy
2Waruszewski, Bob CNPHSU6 839W19W12W4L132nd Place Trophy
3Mc Cord, Alec KMTLJR7 844W25W15L1W733rd Place Trophy
4Swed, David PMTLJR7 772W17W8L2W1134th Place Trophy
5Oltmanns, Alexander MWINCH6 837W22L1W10W1635th Place Trophy
6Muenzer, DavidFALK8 811L1W20W23W1436th Place Ribbon
7Blumer, Joel TNPHSU7 744W24W17W11L336th Place Ribbon
8Coulson, JulesHOMEW6 808B-L4W21W1336th Place Ribbon
9Orbison, Charles VFRSHS10UnrL12D19W24W1021st Place (Tenth Grade) Ribbon
10Mc Colloch, David OFALK8 739W13W14L5L921st Place (Eighth Grade) Ribbon
11Buuch, BulganSHAMD8 825W21W18L7L421st Place (Eighth Grade) Ribbon
12Kaslewicz, AndrewKEYHS9 800W9L2L16W2021st Place (Ninth Grade) Ribbon
13Mc Allister, BartSACRE6 827L10W22W15L821st Place (Sixth Grade) Ribbon
14Armstrong, Andrew PSTLOU7 825W20L10W18L621st Place (Seventh Grade) Ribbon
15Moeller, Mike TNASHS11 793W23L3L13W2121st Place (Eleventh Grade) Ribbon
16Brown, Travis CRINGD11UnrL18B-W12L521st Place (Eleventh Grade) Ribbon
17Greb, Peter JSTEDM7 848L4L7W19D181
18Kelly, Ryan PTRANS6 790W16L11L14D171
19Devlin, Patrick JSTGAB6 758L2D9L17W241
20Dotterer, Steven MPIRHM8 725L14L6W22L121
21Moeller, Joseph FINGOM8 719L11W25L8L151
22Hill, Thaddaeus KSTEDM6 745L5L13L20W231
23Nissel, KevinSTMCU6 733L15W24L6L221
24Webster, Liana RSTERR7 828L7L23L9L1901st Place (Girl) Ribbon
25Rowe, Kyle EPLUMH9 763L3L21U-U-0
26Hartley, Christopher PSTJAU9 825U-U-U-U-0
27Butler, WarrenNPATH11UnrU-U-U-U-0
28Collins, PhillipNPATH10UnrU-U-U-U-0

Grades 6 to 12 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Blocki, JeremiahHOMEP8UnrW10W11W5W341st Place Trophy
2Werth, MatthewNPHSU7UnrW27W14W6W742nd Place Trophy
3Bechor, ElanMTLJR7UnrW17W30W4L133rd Place Trophy
4Giesin, JohnHOMEP8 546W19W9L3W1534th Place Trophy
5Noschese, Zane AWDEAF6UnrW12W28L1W1635th Place Trophy
6Wilson, Greg SFALK6UnrW15W20L2W2431st Place (Unrated) Trophy
7Lamoureaux, Daniel PLINTN8 662W33W18W8L236th Place Ribbon
8Permigiani, TedFALK7UnrW13W26L7W2036th Place Ribbon
9Kyle, Juan GNPHSU6UnrW21L4W26W1336th Place Ribbon
10Fortna, Benjamin BMCMUR6UnrL1W29W28W1736th Place Ribbon
11Ghilani, RyanMCMUR6UnrW29L1D12W2321st Place (Sixth Grade) Ribbon
12Galloway, TorrancePEAHS11 485L5W31D11W2621st Place (Eleventh Grade) Ribbon
13Fishman, ElliotHOMEW6 654L8W25W18L92
14Terrell, StephenROGMS6 631W22L2L15W312
15Keddie, MatthewMTLJR7UnrL6W32W14L421st Place (Seventh Grade) Ribbon
16Carley, CassiSEWMD7 682L18W23W19L521st Place (Seventh Grade) Ribbon
17Hroblak, MarkHOMEP8UnrL3W34W22L1021st Place (Eighth Grade) Ribbon
18Mendenhall, EvanMTLJR7UnrW16L7L13W2721st Place (Seventh Grade) Ribbon
19Black, John WROONY6UnrL4W21L16W3022nd Place (Unrated) Ribbon
20Dubina, KevinSTGAB8UnrW32L6W27L821st Place (Eighth Grade) Ribbon
21Westerman, NaomiHOMEP7 487L9L19W32W3321st Place (Seventh Grade) Ribbon
22Wolcott, KevinMCMUR6UnrL14W33L17W2822nd Place (Unrated) Ribbon
23Halpern, MichaelALLDE9 602D24L16W30L1111st Place (Ninth Grade) Ribbon
24Ellenberger, KarlSTPHP8UnrD23L27W29L61
25Washington, EmilyNPATH6UnrL26L13W34D3211st Place (Girl) Ribbon
26Lyons, Jacob MHOMEW6 605W25L8L9L121
27Zubak-Skees, ChrisROGMS6 656L2W24L20L181
28Mitobe, YusukeJAPAN7 502W31L5L10L221
29Langston, RobertNPATH6UnrL11L10L24W341
30Sasaki, SoichiJAPAN7 341W34L3L23L191
31Lynch, Juliana EDORSE7UnrL28L12W33L141
32Thurmond, JarredROONY6UnrL20L15L21D25
33Nash, JamesROONY7UnrL7L22L31L210
34Mc Elroy, DanielROONY6UnrL30L17L25L290
35Hudson, MauriceNPATH8UnrU-U-U-U-0

Grades K to 5 Advanced

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Berthoud, KentCALIF4 872W12W11W3W441st Place Trophy
2Lin, JeffreyFRANK4 738W16H-W18W832nd Place Trophy
3Buuch, NominMINAD5 706W6W9L1W1233rd Place Trophy
4Oppenheim, EvanGRDVE4 857W20W5W10L134th Place Trophy
5Silver, JoshuaSHAJR1 740W14L4W15W1035th Place Trophy
6Ausman, R JMOORE5 789L3W17W20W1336th Place Ribbon
7Rutkowski, BenHOMEW5 818W22L13W24W1136th Place Ribbon
8Sun, LiAnnHARTE4 834W23D18X-L221st Place (Fourth Grade) Ribbon
9Westerman, ElliotHOMEE4 820D19L3W22W2121st Place (Fourth Grade) Ribbon
10Sato, Jun GJAPAN5 802W17W15L4L521st Place (Fifth Grade) Ribbon
11Griffin, Sean DKERR4 748W21L1W14L72
12Wilkin, Max RAHPRK3 770L1W23W21L321st Place (Third Grade) Ribbon
13Papale, RobertBROOK5 707W26W7F-L621st Place (Fifth Grade) Ribbon
14Kepner, Ben RCENTR4 851L5W25L11W182
15Dorohovich, Grace LHOMEE4 871W25L10L5W2321st Place (Girl) Ribbon
16Gold, MaxWINCH5 829L2L20W19W2221st Place (Fifth Grade) Ribbon
17Rosso, JackBAKER4 714L10L6W26W202
18Roberts, EllisEHILL4 728W24D8L2L141
19Rao, AmarHOSAC5 725D9L21L16W241
20Kalchthaler, Kyle BSHAJR4 743L4W16L6L171
21Scherbarth, MatthewWINCH1 862L11W19L12L911st Place (First Grade) Ribbon
22Stept, MaxEHILL3 720L7W26L9L161
23Baker, David WHOMEW5 738L8L12W25L151
24Reikine, StephanieOHARA5 702L18B-L7L191
25Gough, Karl WFAIRV5 769L15L14L23W261
26Coulson, HillHOMEW2 797L13L22L17L2501st Place (Second Grade) Ribbon
27Mc Cormick, Brett MBAKER3 826U-U-U-U-0

Grades K to 5 Intermediate

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Evans, Micah DHOMEE5 656W19W12W5W441st Place Trophy
2Lelis, TylerHOMEE3UnrD3W24W16W832nd Place Trophy
3Curtis, PeterWINCH5 646D2W32W17W1333rd Place Trophy
4Steele, BenjaminMTVEW5 671W7W20W6L134th Place Trophy
5Stetten, WendyFAIRV5UnrW18W13L1W1435th Place Trophy
6Sufrin, JoshuaWINCH5 637W21W14L4W1536th Place Ribbon
7Gough, Randall WFAIRV1 610L4W19W22W1836th Place Ribbon
8Loevner, Dianna IWINCH4 615W29W22W15L231st Place (Girl) Trophy
9Posner, Ida MWINCH5 675W30D17W10D1136th Place Ribbon
10Snyder, ChristalynHEBRN5 607W23D16L9W2121st Place (Fifth Grade) Ribbon
11Roberts, OliverEHILL1 694W28L15W23D921st Place (First Grade) Ribbon
12Boehner, Samuel WWINCH5 669W33L1D21W2421st Place (Fifth Grade) Ribbon
13Salem, Justin MBROOK4 687W27L5W28L321st Place (Fourth Grade) Ribbon
14Bagamery, Jack MSHAJR1 669W26L6W20L52
15Rengasamy, MathiNORTH4 657W31W11L8L621st Place (Fourth Grade) Ribbon
16Nimgaonkar, Vivek USHAJR1 664W25D10L2D172
17Kopnitsky, DylanHOMEW5UnrB-D9L3D1621st Place (Unrated) Trophy
18Zhu, AllenMINAD2 637L5W25W29L721st Place (Second Grade) Ribbon
19Li, ZoeLIBER5UnrL1L7W33W2822nd Place (Girl) Ribbon
20Van Laningham, AlexEHILL5 626W32L4L14W292
21Ahmed, Sajid IBANKS5UnrL6W26D12L1012nd Place (Unrated) Ribbon
22Patterson, Andrew MHOMEE5 656D24L8L7W311
23Bopp, RyanPHILP5UnrL10W30L11D2512nd Place (Unrated) Ribbon
24Alfieri, Peter RNAMYR5UnrD22L2W32L1212nd Place (Unrated) Ribbon
25Campbell, Theodore GHOMEW5UnrL16L18W30D2312nd Place (Unrated) Ribbon
26Moore, Garret THOMEW5 609L14L21D31W321
27Curtis, DavidWINCH2 625L13W33H-H-1
28Gursoz, MuratMINAD2 631L11W31L13L191
29Rosipal, SteveBROOK5UnrL8B-L18L201
30Poole, Chase MQUEEN1 614L9L23L25W331
31Miller, Adam KSHERA5UnrL15L28D26L22
32Britton, Trevor WSHAJR1 689L20L3L24L260
33Meyers, Judith EMINAD4 603L12L27L19L300
34Westerman, Noah WHOMEE2 680U-U-U-U-0
35Chen, KatherineALPHA2 638U-U-U-U-0
36Watkins, Morgan MEHILL5UnrU-U-U-U-0

Grades K to 5 Advanced Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Dong, AndrewCOLFX5 512W41W6W14W1241st Place Trophy
2Wysocki, CalebBOWER1 552W47W22W17W842nd Place Trophy
3Gipko, Jake SBEECH4UnrW11W9D12W1333rd Place Trophy
4Schmerin, Max JFALK3UnrW20W18W5H-34th Place Trophy
5Rosen, Noah AKERR2 596W33W10L4W2835th Place Trophy
6Milburn, William AGRACE4UnrW25L1W31W1931st Place (Unrated) Trophy
7Waruszewski, ThomasNHOME4UnrL16W27W18W2032nd Place (Unrated) Trophy
8Rankins, Donald EELIZA4UnrW39W29W19L236th Place Ribbon
9Lucht, Kevin PMINAD3 545W46L3W30W1736th Place Ribbon
10Kearns, John MSTGAB3UnrW45L5W37W2136th Place Ribbon
11Stack, BrianMINAD4 511L3W46W38W3236th Place Ribbon
12Gentile, Nicholas JMINAD4 540W30W37D3L121st Place (Fourth Grade) Ribbon
13Regal, AaronHOMEW4UnrW42D14W15L321st Place (Fourth Grade) Ribbon
14Li, SuyangLIBER3 519W40D13L1W2921st Place (Third Grade) Ribbon
15Mc Cormick, BillySEWLR2 524H-W23L13W3321st Place (Second Grade) Ribbon
16Sufrin, ZacharyWINCH2 575W7W31H-H-21st Place (Second Grade) Ribbon
17Clemens-Sewall, DavidEHILL3UnrW21W36L2L923rd Place (Unrated) Ribbon
18Meyer, JakeSACRE3 553W35L4L7W342
19Young, JennyNORTH5 533W24W38L8L621st Place (Girl) Trophy
20Reiser, Paul JBROOK5 585L4W34W39L721st Place (Fifth Grade) Ribbon
21Nowak, EvanCALIF4 571L17W26W22L102
22Quinlan, TommySTLOU4UnrW32L2L21W3823rd Place (Unrated) Ribbon
23Roberson, BenSTLOU4UnrD34L15W35D2423rd Place (Unrated) Ribbon
24Geronian, NancyMINAD3UnrL19W44D29D2322nd Place (Girl) Ribbon
25Wilson, Colin SFALK4UnrL6L30W41W4023rd Place (Unrated) Ribbon
26Geronian, JanetMINAD3UnrL36L21W43W3722nd Place (Girl) Ribbon
27Hareza, JackSTLOU4UnrL29L7W46W3923rd Place (Unrated) Ribbon
28Johnson, BenSHAJR3UnrL37W40W42L523rd Place (Unrated) Ribbon
29Richer, DuncanHOMEW4UnrW27L8D24L141
30Costa, Anthony IIBROOK4UnrL12W25L9D311
31Hurst, JessicaSACRE4UnrW43L16L6D301
32Chernoff, Harlan JEHILL4 579L22W47D33L111
33Rizzi, Margaret RSTLOU3UnrL5W43D32L151
34Raether, JanEHILL3UnrD23L20W45L181
35Coufal, Joseph EEHILL3UnrL18D45L23W421
36Holder, JonathanWINCH2 541W26L17H-H-1
37Possumato, Derek DWDEAF4UnrW28L12L10L261
38Gutonski, AdamFAIRV4UnrW44L19L11L221
39Hartman, ChanceBEECH4UnrL8W41L20L271
40Kaplan, JeffEHILL3UnrL14L28W44L251
41Khlystov, Nikita AMINAD3UnrL1L39L25W461
42Rosipal, MichaelBROOK3UnrL13B-L28L351
43Sroka, AnthonyPHILP3UnrL31L33L26B-1
44Vaisleib, GregoryKERR4UnrL38L24L40W451
45Settimio, GinaSTLOU3UnrL10D35L34L44
46Grill, JoshCOMDS3UnrL9L11L27L410
47DeBor, LucySTLOU3UnrL2L32U-U-0
48Schultz, BrianSTLOU4UnrU-U-U-U-0
49Eldridge, GregoryEDGEP3UnrU-U-U-U-0
50Saunders, ConnorBROOK3UnrU-U-U-U-0

Grades K to 5 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Anderson, Robert MMCMUR5 438W21W17W16W541st Place Trophy
2Ramesh, AarthiBANKS3 486W26W32W19W442nd Place Trophy
3Lindahl, ErikNHOME3 381W33W6W25W2043rd Place Trophy
4Mendelson, JesseCOMDS1UnrW12W7W9L234th Place Trophy
5Satryan, TonyWINCH0UnrW34W14W11L135th Place Trophy
6Lee, DanielMINAD1UnrW8L3W35W1931st Place (Unrated) Trophy
7Hu, YueWINCH1 393W24L4W28W1636th Place Ribbon
8Brady, Matthew DSHAJR2UnrL6W33W23W1836th Place Ribbon
9Satryan, NicoWINCH2 388W39W18L4W1736th Place Ribbon
10North, Arthur SJAPAN1UnrD25W13D12D1121st Place (First Grade) Ribbon
11Myers, GrantEHILL2UnrW27W28L5D1021st Place (Second Grade) Ribbon
12Jugan, AdamWDEAF5 466L4W34D10W2521st Place (Fifth Grade) Ribbon
13Feffer, DanielleSTJHB1UnrD14L10W31W2621st Place (First Grade) Ribbon
14Lednev, AlexMINAD1 380D13L5W38W2721st Place (First Grade) Ribbon
15Levinson, SamLINDN3 424L18W40D27W2921st Place (Third Grade) Ribbon
16Lu, DavidMINAD2UnrW22W20L1L722nd Place (Unrated) Ribbon
17Millar, Meredith TELLIS2UnrW30L1W22L921st Place (Girl) Trophy
18Stern, EricFALK2UnrW15L9W30L822nd Place (Unrated) Ribbon
19Arai, KohmaJAPAN2UnrW23W35L2L622nd Place (Unrated) Ribbon
20Davis, Jordan ACOLFX4 486W29L16W32L321st Place (Fourth Grade) Ribbon
21Perelman, SaraELLIS2UnrL1L22W33W3622nd Place (Girl) Ribbon
22Brnardic, Ann MarieTRANS3 471L16W21L17W3422nd Place (Girl) Ribbon
23Bigbee, David SHARTE3 488L19W38L8W322
24Stern, ScottFALK2UnrL7L26W37W3522nd Place (Unrated) Ribbon
25Fedusa, Zachary GSHAJR2UnrD10W31L3L121
26Kelly, Katie LTRANS3 435L2W24D29L131
27Narayanan, KarthikFAIRV0UnrL11W36D15L1411st Place (Kindergarten) Ribbon
28Nimgaonkar, Alok USHAJR0UnrW36L11L7D3011st Place (Kindergarten) Ribbon
29Sandhu, SumeerFAIRV2UnrL20W37D26L151
30Meyers, Reba LMINAD2 457L17W39L18D281
31Tcherfas, DanielMINAD2UnrD38L25L13W391
32Liachenko, AlissaMINAD2UnrW37L2L20L231
33DiNardo, Philip JMINAD1UnrL3L8L21W401
34Altschuler, AlbertoMINAD2UnrL5L12W40L221
35Bagamery, LauraSHAJR5 152W40L19L6L241
36Dorohovich, Katherine SHOMEE1UnrL28L27W39L211
37Greene, Rachel CHOMEE3 476L32L29L24W381
38Jugan, BlaiseWDEAF2 354D31L23L14L37
39Case, Mia NCAMPU1UnrL9L30L36L310
40Lea, WarrenFALK0UnrL35L15L34L330
41Wysocki, EliMCMUR5 446U-U-U-U-0
42Kass, NicoFALK1UnrU-U-U-U-0
43Grace, BenFALK2UnrU-U-U-U-0

Schools

## of PlayersCodeSchoolDistrict
118MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District
216WINCHWinchester Thurston School
312FALKFalk School
411EHILLEast Hills Elementary SchoolPittsburgh School District
511HOMEWHomewood Montessori SchoolPittsburgh School District
611SHAJRShady Side Academy Junior School
79STLOUSt Louise De Marillac SchoolCatholic Diocese School District
88HOMEEHome Elementary School
97BROOKBrookline Elementary SchoolPittsburgh School District
107JAPANPittsburgh Japanese SchoolFox Chapel Area School District
116FAIRVFairview Elementary SchoolFox Chapel Area School District
125HOMEPHome Middle School
135MTLJRJefferson Middle SchoolMount Lebanon School District
145MCMURMc Murray Elementary School
155NPHSUNorth Pittsburgh Home Upper School
165NPATHNorthside Urban Pathways School
174NHOMENorth Pittsburgh Home Lower School
184ROONYRooney Middle SchoolPittsburgh School District
194TRANSTransfiguration SchoolCatholic Diocese School District
204WDEAFWestern PA Deaf School
213ALLDEAllderdice High SchoolPittsburgh School District
223KERRKerr Elementary SchoolFox Chapel Area School District
233SACRESacred Heart SchoolCatholic Diocese School District
243STEDMSt Edmund Academy
253STGABSt Gabriel SchoolCatholic Diocese School District
263STMCUSt Marys Catholic Upper SchoolCatholic Diocese School District
272BAKERBaker Elementary SchoolUpper St Clair School District
282BANKSBanksville Elementary SchoolPittsburgh School District
292BEECHBeechwood Elementary SchoolPittsburgh School District
302CALIFCalifornia Area Elementary SchoolCalifornia Area School District
312COLFXColfax Elementary SchoolPittsburgh School District
322COMDSCommunity Day School
332EDGEPEdgewood Primary SchoolWoodland Hills School District
342ELLISEllis School
352FRICKFrick International AcademyPittsburgh School District
362HARTEHartwood Elementary SchoolFox Chapel Area School District
372HEBRNHebron Center Christian School
382INGOMIngomar Middle SchoolNorth Allegheny School District
392KEYHSKeystone Oaks High SchoolKeystone Oaks School District
402LIBERLiberty Elementary SchoolPittsburgh School District
412MTVEWMountain View Elementary SchoolGreater Latrobe School District
422NORTHNorth Elementary School
432PEAHSPeabody High SchoolPittsburgh School District
442PHILPPhillips Elementary SchoolPittsburgh School District
452PLUMHPlum Senior High SchoolPlum Borough School District
462ALPHAProvidence Alpha SchoolCatholic Diocese School District
472QUEENQueen Of Angels School
482RIVERRiverview High SchoolRiverview School District
492ROGMSRogers Middle SchoolPittsburgh School District
502SHAMDShady Side Academy Middle School
512SUNCRSuncrest Middle School
521AHPRKAllegheny Hyde Park SchoolKiski Area School District
531BOWERBower Hill School
541CALMDCalifornia Area Middle SchoolCalifornia Area School District
551CAMPUCarlow Campus SchoolCatholic Diocese School District
561CENTRCentral Elementary SchoolHampton Township School District
571DAYSPDay Spring Home School
581DORSEDorseyville Middle SchoolFox Chapel Area School District
591ELIZAElizabeth Elementary SchoolElizabeth Forward School District
601FRANKFranklin Elementary SchoolNorth Allegheny School District
611FRREGFranklin Regional Junior High SchoolFranklin Regional School District
621FRSHSFranklin Regional Senior High SchoolFranklin Regional School District
631GRDVEGrandview Erie Elementary School
641HOSACHosack Elementary SchoolNorth Allegheny School District
651INDOHIndianola Elementary School
661KISINKiski Area Middle SchoolKiski Area School District
671LINDNLinden Elementary SchoolPittsburgh School District
681LINTNLinton Intermediate SchoolPenn Hills School District
691MCCLLMc Cullough SchoolPenn Trafford School District
701MOOREMoore Elementary SchoolBrentwood Borough School District
711MRGNAMorgantown Learning Academy
721NASHSNorth Allegheny Senior High SchoolNorth Allegheny School District
731NAMYRNorth American Martyrs School
741OHARAO Hara Elementary SchoolFox Chapel Area School District
751GRACEOur Lady Of Grace SchoolCatholic Diocese School District
761PETRMPeters Township Middle SchoolPeters Township School District
771PIRHMPine Richland Middle SchoolPine Richland School District
781PINERPine Richland Senior High SchoolPine Richland School District
791PVLLYPleasant Valley SchoolPeters Township School District
801RINGDRinggold Senior High SchoolRinggold School District
811SETNLSeton La Salle High School
821SEWLRSewickley Academy Lower School
831SEWMDSewickley Academy Middle School
841SHLSHShaler Area Senior High SchoolShaler Area School District
851SHERASheraden Elementary SchoolPittsburgh School District
861STJAUSt James School
871STJHBSt Johns School
881STPHPSt Philip SchoolCatholic Diocese School District
891STTERSt Theresa Of Avila SchoolCatholic Diocese School District
901STERRSterrett Classical AcademyPittsburgh School District
911WLNUTWalnut Creek Middle School



Youth Chess Home Page

Classes Info

Western PA Scholastic
Chess Honor Roll

Chess Ratings Explained

Current Ratings List

Latest
Tournament Info

General Info
on Tournaments

Past
Tournament Results

Library Chess
Tournaments Info

Chess Links


Last Modified: 1/6/01
Maintained By/Send Comments to: Jerry Meyers