Tri-State Junior Open - 254 players

Held on January 7, 2006 at CMU


Teams

#ScoreCodeSchoolDistrictPrize
113MBGRMontessori Bowling School1st Place Team Trophy
212HOMEWHomewood Montessori SchoolPittsburgh School District2nd Place Team Trophy
311HOMEPHome Middle School3rd Place Team Trophy
411CANDYCanton Country Day School4th Place Team Trophy
510MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District5th Place Team Ribbon
610JACKSJackson Memorial Middle SchoolJackson Local School District5th Place Team Ribbon
710HOMEEHome Elementary School5th Place Team Ribbon
810ROGMSRogers Middle SchoolPittsburgh School District
910STSEBSt Sebastian SchoolDiocese of Pittsburgh School District
109DORSEDorseyville Middle SchoolFox Chapel Area School District
119STLOUSt Louise De Marillac SchoolDiocese of Pittsburgh School District
129FAIRVFairview Elementary SchoolFox Chapel Area School District
139NPHSUNorth Pittsburgh Home Upper School
148FALKFalk School
158COLFXColfax SchoolPittsburgh School District
168OHARAO Hara Elementary SchoolFox Chapel Area School District
178WINCHWinchester Thurston School
187STERRSterrett Classical AcademyPittsburgh School District
196KERRKerr Elementary SchoolFox Chapel Area School District
205MYQAPMary Queen Of Apostles SchoolDiocese of Greensburg School District

Championship

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Meekins, Kris CLCHRI81920D20W22W5W431st Place Trophy
2Kitsis, ViktorMAYHS121681B-W13D3W832nd Place Trophy
3Hickman, Michael ASCHEN111610W27W11D2W1233rd Place Trophy
4Dorohovich, John M JrCYBER121558W23W14W12L134th Place Trophy
5Du, AlanCFAIR51244W26W17L1W1535th Place Trophy
6Dorohovich, Grace LCYBER101512L11W23W19W1636th Place Trophy
7Denning, KurtJACKS61187L14B-W13W1137th Place Ribbon
8Taylor, ZacharyCNMSR121381D10W21W9L22
9Simpson, DerwayneTMKEN121444D22W10L8W192
10Jin, JonasJACKS61242D8L9W26W202
11Zhang, AlexOHARA11296W6L3W18L72
12Fogarty, Joe ENOTRE101613W15W18L4L32
13Lelko, RebeccaNOTRE91434W16L2L7W232
14Stern, EricFALK71375W7L4L16W242
15Dunlap, SeanJCKHS101351L12W24W17L52
16Porter, AaronCANDY81267L13W27W14L62
17Palmer, AngeloJACKS81458W25L5L15W212
18Mo, KevinMCKNI51379W24L12L11W252
19Denning, S ChrisJACKS81378D21W20L6L91
20Bradshaw, KyleNAIHS101354D1L19W25L101
21Wasdahl, Alexander JCANDY61207D19L8W22L171
22Rago, AnthonyAPRHS101276D9L1L21W261
23Myers, GrantFRICK71309L4L6W27L131
24Glinsky, AllegraNPHSU71240L18L15B-L1411st Place (Girl) Ribbon
25Stern, ScottFALK71282L17W26L20L181
26Mehta, HimalayaLATRJ81395L5L25L10L220
27Parli, Sean MELKIN101340L3L16L23U-0

Premier

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Rosso, JackUSCHS91207W22W4W9W341st Place Trophy
2Molin, BenCOLFX41229W18D7W15W1032nd Place Trophy
3Dunlap, MatthewJACKS71069W11W6W5L133rd Place Trophy
4Yan, GaiboFRICK61125W10L1W13W1534th Place Trophy
5Brnardic, Adam EDEERL101188W20W14L3W1135th Place Trophy
6Xu, ZhihongSHAMD61184W17L3W18W936th Place Ribbon
7Nimgaonkar, Alok USHAJR51115B-D2L10W142
8Dorsey, Elizabeth AUSCHS91129L19W12D14W1621st Place (Girl) Ribbon
9Moore, Scott CLINDN51173W12W19L1L62
10Menzies, Andrew JAEOBL71238L4W21W7L22
11Pfingstl, PaulNPHSU71157L3W20W19L52
12Murthy, AkanshFOXHS91070L9L8W20W182
13Weaver, Richie PNPHSU81219L14W22L4W192
14Katz, Rafael MWASHI51088W13L5D8L71
15Guryeva, KseniyaSCHEN91210D21W16L2L41
16Belenky, MatthewWINCH111051H-L15W21L81
17Stern, BenFALK41074L6L18W22D211
18Carley, AriannaSEWLR51091L2W17L6L121
19Shirkey, Dakota JTMKEN91064W8L9L11L131
20Furuhata, YayoiOHARA51078L5L11L12W221
21Norman, Jacob FHARTE41085D15L10L16D171
22Xu, Jonathan MFRREG71078L1L13L17L200

Rated 950 to 1049

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Seshadri, Priyanka SFRSHS101012W10W6W2D331st Place Trophy
2Tian, AaronEWOOD51043W4W9L1W532nd Place Trophy
3Povitsky, DanielREVER81023W17D5W7D133rd Place Trophy
4Johnson, SamuelCANDY61017L2W16W9W1434th Place Trophy
5Poerio, Dominic VSETNL91019W11D3W13L225th Place Trophy
6Berklite, Sam VDORSE81020W16L1W12D726th Place Ribbon
7Stayer, TylerCANDY6 980B-W14L3D626th Place Ribbon
8Wyatt, Tristan JMYQAP61004L9D17W15W1326th Place Ribbon
9Ignaczak, MarkDREDE71019W8L2L4W122
10Zakaria, AlyssaFORTC71038L1L12W17W1621st Place (Girl) Ribbon
11Weaver, Mike FNPHSU6 978L5B-L14W172
12Narayanan, KarthikFAIRV5 962D13W10L6L91
13Prabhu, Arpan VSUNCR81019D12W15L5L81
14Vaisleib, Gregory EFOXHS91038D15L7W11L41
15Van Briesen, Jonathan CWINCH3 962D14L13L8B-1
16Di Nardo, Philip JMELLN61009L6L4B-L101
17Furuhata, ShotaOHARA41011L3D8L10L11

Rated 875 to 949

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Steigerwald, JonathanCANDY3 763B-W11D2W431st Place Trophy
2Priore, Daniel GHOMEE5 932D5W10D1W332nd Place Trophy
3Norman, AlexanderDORSE6 893W6D4W11L223rd Place Trophy
4Jones, BrettNHLJH7 948W8D3W9L124th Place Trophy
5Priore, Anthony MHOMEP6 898D2L9W10W725th Place Trophy
6Delyser, MichaelSTELZ8 922L3W8L7W926th Place Ribbon
7Kim, JeremieSHAMD7 889L11B-W6L526th Place Ribbon
8Plaut, BenjaminCOMDS5 899L4L6B-W1126th Place Ribbon
9Sivakanthan, SananthanFOXHS9 887D10W5L4L61
10Werner, AnthonyDORSE6 914D9L2L5B-1
11Meyers, Reba LROGMS7 919W7L1L3L811st Place (Girl) Ribbon

Rated 750 to 874

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Crihalmeanu, TudorSUNCR8 818W20W5W2W341st Place Trophy
2Shick, Tyler JALPHA3 757W15W12L1W932nd Place Trophy
3Skirpan, Zachary GWEXFD4 807W21W14W4L133rd Place Trophy
4Wecht, GabeSTEDM2 829W6W16L3W1334th Place Trophy
5Gentzel, Benny TPIRHM7 762W22L1W20W1035th Place Trophy
6Rao, RohithCARSN6 754L4W22W17W1136th Place Ribbon
7Humes, Richard APLUMH10 864D11W10L9W152
8Curtis, AndreWINCH2 757D18L9W19W142
9Callipare, Antonio JAHPRK6 874L16W8W7L22
10Werner, RobertDORSE8 755W17L7W12L52
11Van Vorhis, NicholasMBGR3 775D7W18D14L62
12Jamison, Matthew RFRDOM10 828W19L2L10W212
13Harper, Graeham MCANDY6 694B-L20W16L42
14Junker, BenEHILL5 855X-L3D11L81
15Roger, JoshuaHOMEP7 838L2D19W18L71
16Gerstbrein, Matthew LHOLYC4 815W9L4L13D171
17Redenbaugh, Timmy ZHOMEP8 831L10W21L6D161
18Chekan, Peter RSTELZ7 837D8L11L15W201
19Henning, Colin TELKIN10 750L12D15L8W221
20Ghai, RahulRHYDE2 604L1W13L5L181
21Meyers, Nathan YMINAD4 867L3L17W22L121
22Skirpan, Maxwell MWEXFD2 847L5L6L21L190
23Colleran, Robert JSTLOU7 763F-U-U-U-0

Rated 600 to 749

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Stavrakos, Chris JPIRHM8 709W21W11W3W241st Place Trophy
2Goodman, JoshFAIRV5 697W4W22W6L132nd Place Trophy
3Masters, PeterROGMS7 625W13W17L1W1233rd Place Trophy
4Hamblin, NathanielNPHSU6 634L2W23W14W534th Place Trophy
5Hoffman, Maria EHOMEP6 610W20W10W8L435th Place Trophy
6Du, KevinFISLA1 432W15W19L2W1336th Place Trophy
7Somers, AdamFALK5 626L8W20W16W1037th Place Ribbon
8Peterson, DaleDORSE7 689W7W18L5D92
9Smith, Stephen MHOMEE3 602L10B-W19D82
10Anbupalam, NanmaranPCLAS7 660W9L5W11L72
11Kroser, TalROGMS6 633W16L1L10W202
12Dilmore, Eric RROSS5 633L25W26W17L32
13Seshadri, Menaka MFRREG6 684L3W24W22L621st Place (Girl) Trophy
14Sivakanthan, NitarsanKERR4 731L19W15L4W182
15Prevish, JonathanHOMEE3 660L6L14W23W222
16Pfingstl, RebeccaNHOME4 695L11W21L7W1922nd Place (Girl) Ribbon
17Wanko, SamanthaCAMPU7 717W24L3L12W2122nd Place (Girl) Ribbon
18Falcona, MatthewROSS5 624W23L8D26L141
19Loughlin, KevinSTSEB5 651W14L6L9L161
20Oppenheim, ElizaGRDVE5 670L5L7W24L111
21Leverett, RyanWASHI4 642L1L16B-L171
22Bozada, J MannyAVNWE4 610W26L2L13L151
23Butler, PaulLINDN4 679L18L4L15W261
24Zhang, EricOHARA1 646L17L13L20B-1
25Harper, Graeham MCANDY6 694W12U-U-U-1
26Lucht, Kevin PSTERR8 670L22L12D18L23

Grades 5 to 12 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Mc Elroy, CarlyELKIN10 411W42W9W6W541st Place Trophy
2Viswanathan, VinayBOYCE6UnrW13W36W19W442nd Place Trophy
3Viswanathan, VijayBOYCE6UnrW22W18W20W743rd Place Trophy
4Gauler, AsiaMBGR5 100W15W23W21L234th Place Trophy
5Melvin, JohnSTSEB8UnrW14W39W25L135th Place Trophy
6Kann, JohnADLAI5UnrW30W24L1W2336th Place Trophy
7Hensel, JonathanSUNCR8 545W50W27W8L337th Place Trophy
8Trofimov, JimROGMS8UnrW41W12L7W1938th Place Trophy
9Roger, ElizabethHOMEP6 555W37L1W29W2639th Place Trophy
10Vaerewyck, Joseph WTRANS6 359W16L19W24W18310th Place Ribbon
11Kaniecki, TimothyALPHA7 260L18W22W35W25310th Place Ribbon
12Hoffman, Matthew JHOMEP7 537W51L8W27W28310th Place Ribbon
13Gauler, TannerMBGR6 419L2W51W36W20310th Place Ribbon
14Gintzler, GuthrieSTERR6 437L5W46W40W21310th Place Ribbon
15Smith, GabrielleHOMEE5 530L4W50W37W3131st Place (Girl) Trophy
16Bird, Kyle SCNMMS8 572L10W38D17W392
17Nguyen, Kevin TWINCH9 437W45L20D16W362
18Martine, John A IIISCHAE5 545W11L3W30L102
19Wang, BillDORSE6 544W44W10L2L82
20Stavrakos, MichaelPIRHM6 581W48W17L3L132
21Wahlberg, BenFRICK7 594W29W26L4L142
22Altshuler, AlbertoROGMS7 475L3L11W34W372
23Liachenko, AlissaSTERR7 444W28L4W43L62
24Kerr, ZacharySTSEB8 481W32L6L10W442
25Prevish, ThomasHOMEP7 500W34W40L5L112
26Altshuler, BenSTERR7 443W33L21W38L92
27Goyal, ManuFAIRV5 411W43L7L12W402
28Witkowski, AndrewMIFFL5UnrL23W32W41L1221st Place (Unrated) Trophy
29Blee-Goldman, SophieFALK6 372L21W33L9W382
30Leverett, AlisonMTLBH9 416L6W49L18W422
31Kerr, AlexSTSEB6 346L38W45W39L152
32Judy, Jeremiah DSTSEB8 406L24L28W51W432
33Evanitz, StephenJFKEL8UnrL26L29W50W412
34Peiffer, ChristopherHIJHS7UnrL25D35L22W481
35Halliday, Nigel PHANCE5 410L40D34L11W491
36Michel, EricaSACRE6 504W49L2L13L171
37Judy, Moriah MSTSEB5 308L9W42L15L221
38Cain, James RSTLOU5UnrW31L16L26L291
39Akay, HalukHOMEP6 540W46L5L31L161
40Horgan, JoshuaMIFFL5UnrW35L25L14L271
41Mc Causlin, Nicholas IEWOOD5 458L8W44L28L331
42Heagy, JohnSTALP5UnrL1L37W46L301
43Mehta, HarvishMTVEW5UnrL27W48L23L321
44Guido, Ekleana MHUSTO6 234L19L41W45L241
45Lee, TylerLEHMN6UnrL17L31L44W501
46Staniszewski, LukeLIBER5 202L39L14L42W511
47Brnardic, Ann MarieTRANS8 580B-U-U-U-1
48Hirsh, ClaytonSHAJR5 363L20L43D49L34
49Humes, BenjaminRGPRK5 100L36L30D48L35
50Telmer, MaxLIBER5 280L7L15L33L450
51Omecinski, KristieMYQAP8 100L12L13L32L460
52McLemore, DaylonPROPE6UnrF-U-U-U-0
53McLemore, DontePROPE7UnrF-U-U-U-0

Grades 3 to 4 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Hendershott, JaredMBGR4UnrW19W17W5W641st Place Trophy
2Kaniecki, GregoryALPHA3 345W35W8W18W442nd Place Trophy
3Pope, Horace HHOMEW4 557D40W34W12W1333rd Place Trophy
4Anbupalam, EashwarMINAD3UnrW36W14W7L234th Place Trophy
5Mc Laughlin, SonyaMARSE3 525W25W16L1W1535th Place Trophy
6Engro-Lobel, SashaHOMEW3 532W22W27W15L136th Place Trophy
7Hildebrandt, LeoHOMEW4 252W32W10L4W1737th Place Trophy
8Hendershott, ColinMBGR3UnrW29L2W28W2438th Place Trophy
9Balasubramani, HarishwerMINAD4 473L15W28W29W1639th Place Trophy
10Coplan, AaronSTLOU3 516W42L7W27W18310th place Ribbon
11Novara, HenryHOMEW3 389L16W41W34W23310th place Ribbon
12Izvorean, EdwardMINAD3 304W21D20L3W302
13Miller, MeshachJFKEL3UnrD28W40W20L321st Place (Unrated) Trophy
14DiBattista, JeremySFELE3 432W41L4D21W312
15Crihalmeanu, IrinaNORTH4UnrW9W23L6L521st Place (Girl) Trophy
16Iagnemma, Thomas G JrSFELE3UnrW11L5W19L92
17Martine, Brian PSCHAE3 540W30L1W22L72
18Rohaninejad, MortezaOHARA3UnrW37W24L2L102
19Hignett-Lewis, LiamMINAD4 420L1W25L16W342
20Miller, David SHOMEE3 586W33D12L13D212
21Boehner, BillySTLOU3UnrL12W36D14D202
22Bartels, BrianOHARA3UnrL6W26L17W372
23Narayanan, AnandhiniFAIRV3 557W39L15W37L112
24Widdoes, ReedSTEDM3 428W38L18W35L82
25Barringer, RobbyKERR3UnrL5L19W38W362
26Gentile, MichaelMINAD4 415L27L22W40W352
27Rohaninejad, MostafaOHARA4UnrW26L6L10D291
28Werner, MatthewHARTE3 451D13L9L8W391
29Martine, Christian LSCHAE3 247L8W38L9D271
30Bertrand, JamesSTLOU3UnrL17D31W33L121
31Prevish, JennyHOMEE3UnrL34D30W32L141
32Sacca, Brandon VMINAD3UnrL7D33L31W401
33Omecinski, Katelin SMYQAP4 121L20D32L30W421
34Mc Laren, DominikKERR3 165W31L3L11L191
35Pratt-McGill, DaylonMBGR3UnrL2W39L24L261
36Akay, LeylaHOMEE4 241L4L21W41L251
37Li, SamCOLFX3 298L18W42L23L221
38Kotarski, ThadSTTER4UnrL24L29L25W411
39Ceraso, AbbyMYQAP4 100L23L35W42L281
40Crawford, Thomas JBFRNK3 100D3L13L26L32
41Dushack, AllisonALLRD4UnrL14L11L36L380
42Cohen, JoshuaMINAD4UnrL10L37L39L330

Grades K to 2 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Huang, CarolineGREEN1 106W19W14W12W441st Place Trophy
2Hoffman, Robert JMBGR2UnrW8W24W6D332nd Place Trophy
3Yang, TomGREEN1 498W5W28W7D233rd Place Trophy
4Geissler, EricHANCE2 446W27W9W11L134th Place Trophy
5Hoffman, AmandaMBGR1UnrL3W17W13W1435th Place Trophy
6Payne, Chico PSHAJR2 480W30W23L2W1231st Place (Second Grade) Trophy
7Schetter, Benjamin TMBGR2UnrW26W13L3W1631st Place (Unrated) Trophy
8Coplan, KyleSTLOU1 241L2W27W23W1131st Place (First Grade) Trophy
9Boone, Alexander TSTSEB2 100W17L4W24W1536th Place Ribbon
10Zutali, NelsonWORLY0UnrL18B-W25W2031st Place (Kindergarten) Trophy
11Scholze, JeremySTSEB2UnrW21W20L4L822nd Place (Second Grade) Ribbon
12Paviglianiti, DanielOHARA1UnrW25W16L1L622nd Place (First Grade) Ribbon
13Li, PeterGREEN0 233W22L7L5W2722nd Place (Kindergarten) Ribbon
14Murray, LukeSTBON2 530W29L1W28L522nd Place (Second Grade) Ribbon
15Foster, Ben WCOLFX2 518L23W18W21L922nd Place (Second Grade) Ribbon
16Dushack, Justin MALLRD2 362X-L12W29L722nd Place (Second Grade) Ribbon
17Steigerwald, MatthewCANDY0UnrL9L5B-W2922nd Place (Kindergarten) Ribbon
18Yaskolko, Alexander SMINAD2 100W10L15D26D2422nd Place (Second Grade) Ribbon
19Parmanto, Dharma AHOOVR1UnrL1L29W33W2622nd Place (First Grade) Ribbon
20Junker, TobyCOLFX1 211W32L11W31L1022nd Place (First Grade) Ribbon
21Murray, RyanSTBON0 100L11W32L15W3122nd Place (Kindergarten) Ribbon
22Parwani, VarunFAIRV1UnrL13D26D30W2822nd Place (First Grade) Ribbon
23Lin, DuncanSJOER2UnrW15L6L8D2512nd Place (Unrated) Ribbon
24Castellano, Antonino MSTRAP2 424W33L2L9D181
25Novara, AlexanderHOMEW1 220L12W33L10D231
26Krishnamoorthy, AparnaEVERG2 100L7D22D18L1911st Place (Girl) Trophy
27Carattino, FranciscoMINAD2UnrL4L8W32L131
28Clemens-Sewall, Mary VersaEHILL2 101W31L3L14L2212nd Place (Girl) Ribbon
29Green, JustinEGWRT2UnrL14W19L16L171
30DiBattista, NicholasSFELE1UnrL6L31D22D331
31Franks-Meinert, BenKERR0UnrL28W30L20L211
32Williams, Anthony JSTLOU1UnrL20L21L27B-1
33Katz, RubenWASHI1UnrL24L25L19D30
34Uricchio, JasperFAIRV2UnrF-U-U-U-0

Schools

## of PlayersCodeSchoolDistrict
110MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District
29MBGRMontessori Bowling School
38HOMEPHome Middle School
48OHARAO Hara Elementary SchoolFox Chapel Area School District
58STSEBSt Sebastian SchoolDiocese of Pittsburgh School District
67CANDYCanton Country Day School
77HOMEEHome Elementary School
87STLOUSt Louise De Marillac SchoolDiocese of Pittsburgh School District
96DORSEDorseyville Middle SchoolFox Chapel Area School District
106FAIRVFairview Elementary SchoolFox Chapel Area School District
115FALKFalk School
125HOMEWHomewood Montessori SchoolPittsburgh School District
135JACKSJackson Memorial Middle SchoolJackson Local School District
145NPHSUNorth Pittsburgh Home Upper School
155ROGMSRogers Middle SchoolPittsburgh School District
164COLFXColfax SchoolPittsburgh School District
174KERRKerr Elementary SchoolFox Chapel Area School District
184MYQAPMary Queen Of Apostles SchoolDiocese of Greensburg School District
194STERRSterrett Classical AcademyPittsburgh School District
204WINCHWinchester Thurston School
213ELKINElkins High School
223FOXHSFox Chapel Area High SchoolFox Chapel Area School District
233FRICKFrick International AcademyPittsburgh School District
243GREENGreenfield SchoolPittsburgh School District
253PIRHMPine Richland Middle SchoolPine Richland School District
263ALPHAProvidence Alpha SchoolDiocese of Pittsburgh School District
273SCHAESchaeffer Traditional AcademyPittsburgh School District
283SHAJRShady Side Academy Junior School
293SFELESouth Fayette Elementary SchoolSouth Fayette School District
303SUNCRSuncrest Middle SchoolMonongalia County School District
313WASHIWashington Elementary SchoolMount Lebanon School District
322ALLRDAllard Elementary SchoolMoon Area School District
332BOYCEBoyce Middle SchoolUpper St Clair School District
342EHILLEast Hills Elementary SchoolPittsburgh School District
352EWOODEast Woods Elementary School
362FRREGFranklin Regional Middle SchoolFranklin Regional School District
372HANCEHance Elementary School
382HARTEHartwood Elementary SchoolFox Chapel Area School District
392JFKELJohn F Kennedy SchoolDiocese of Pittsburgh School District
402LIBERLiberty Elementary SchoolPittsburgh School District
412LINDNLinden Elementary SchoolPittsburgh School District
422MIFFLMifflin SchoolPittsburgh School District
432NOTRENotre Dame High School
442PROPEPropel Charter SchoolPittsburgh School District
452ROSSRoss Elementary SchoolNorth Hills School District
462SCHENSchenley High SchoolPittsburgh School District
472SHAMDShady Side Academy Middle School
482STBONSt Bonaventure SchoolDiocese of Pittsburgh School District
492STEDMSt Edmunds Academy
502STELZSt Elizabeth SchoolDiocese of Pittsburgh School District
512TMKENTimken High SchoolCanton City School District
522TRANSTransfiguration SchoolDiocese of Pittsburgh School District
532USCHSUpper St Clair High SchoolUpper St Clair School District
542CYBERWestern PA Cyber School
552WEXFDWexford Elementary SchoolPine Richland School District
561AEOBLA E OBlock Junior High SchoolPlum Borough School District
571ADLAIAdlai Stevenson Elementary SchoolPlum Borough School District
581AHPRKAllegheny Hyde Park SchoolKiski Area School District
591APRHSApollo Ridge High School
601AVNWEAvonworth Elementary SchoolAvonworth School District
611BFRNKBenjamin Franklin Elementary SchoolBethel Park School District
621CNMSRCanon Mc Millan Sr High SchoolCanon McMillan School District
631CNMMSCanonsburg Middle SchoolCanon McMillan School District
641CAMPUCarlow Campus SchoolDiocese of Pittsburgh School District
651CARSNCarson Middle SchoolNorth Allegheny School District
661COMDSCommunity Day School
671CFAIRCopley Fairlawn Middle School
681DEERLDeer Lakes High SchoolDeer Lakes School District
691DREDEDivine Redeemer SchoolDiocese of Greensburg School District
701EGWRTEdgeworth Elementary SchoolQuaker Valley School District
711EVERGEvergreen Elementary SchoolGateway School District
721FORTCFort Couch Middle SchoolUpper St Clair School District
731FISLAFort Island Elementary School
741FRSHSFranklin Regional High SchoolFranklin Regional School District
751FRDOMFreedom Area High SchoolFreedom Area School District
761GRDVEGrandview Erie Elementary School
771LATRJGreater Latrobe Junior High SchoolGreater Latrobe School District
781HIJHSHighlands Middle SchoolHighlands School District
791HOLYCHoly Child SchoolDiocese of Pittsburgh School District
801HOOVRHoover Elementary SchoolMount Lebanon School District
811HUSTOHuston Middle SchoolBurrell School District
821JCKHSJackson High SchoolJackson Local School District
831LCHRILake Center Christian School
841LEHMNLehman Middle SchoolCanton City School District
851MARSEMars Elementary SchoolMars Area School District
861MAYHSMayfield High School
871MCKNIMc Knight Elementary SchoolNorth Allegheny School District
881MELLNMellon Middle SchoolMount Lebanon School District
891MTLBHMount Lebanon Sr High SchoolMount Lebanon School District
901MTVEWMountain View Elementary SchoolGreater Latrobe School District
911NAIHSNorth Allegheny Intermediate SchoolNorth Allegheny School District
921NORTHNorth Elementary SchoolMonongalia County School District
931NHLJHNorth Hills Junior High SchoolNorth Hills School District
941NHOMENorth Pittsburgh Home Lower School
951PCLASPittsburgh Classical Academy
961PLUMHPlum Sr High SchoolPlum Borough School District
971RGPRKRegency Park Elementary SchoolPlum Borough School District
981REVERRevere Middle School
991RHYDERichard Hyde Elementary SchoolMoon Area School District
1001SACRESacred Heart SchoolDiocese of Pittsburgh School District
1011SETNLSeton La Salle High School
1021SEWLRSewickley Academy Lower School
1031STALPSt Alphonsus SchoolDiocese of Pittsburgh School District
1041SJOERSt Joseph SchoolDiocese of Pittsburgh School District
1051STRAPSt Raphael SchoolDiocese of Pittsburgh School District
1061STTERSt Teresa Of Avila SchoolDiocese of Pittsburgh School District
1071WORLYWorley Elementary School


Youth Chess Home Page

Classes Info

Western PA Scholastic
Chess Honor Roll

Chess Ratings Explained

Current Ratings List

Latest
Tournament Info

General Info
on Tournaments

Past
Tournament Results

Past
Library Chess
Tournaments Info

Chess Links


Last Revised: 1/8/06
Maintained By/Send Comments to:Jerry Meyers