11th Tri-State Junior Open

Held January 3, 2009 at CMU



1st Place Montessori Bowling Green team.

Teams

#ScoreCodeSchoolDistrictPrize
114MBGRMontessori Bowling Green SchoolPrivate School District1st Place Team Trophy
213CNMMSCanonsburg Middle SchoolCanon McMillan School District2nd Place Team Trophy
313ALPHAProvidence Alpha SchoolDiocese of Pittsburgh School District3rd Place Team Trophy
413DORSEDorseyville Middle SchoolFox Chapel Area School District4th Place Team Trophy
511OHARAO Hara Elementary SchoolFox Chapel Area School District5th Place Team Ribbon
610FAIRVFairview Elementary SchoolFox Chapel Area School District
79NAIHSNorth Allegheny Intermediate SchoolNorth Allegheny School District
89SFELESouth Fayette Elementary SchoolSouth Fayette School District
99STLOUSt Louise De Marillac SchoolDiocese of Pittsburgh School District
109BOYCEBoyce Middle SchoolUpper St Clair School District
119MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District
128HOMEEHome Elementary SchoolPrivate School District
137COLFXColfax SchoolPittsburgh School District
147FRANKFranklin Elementary SchoolNorth Allegheny School District
157ROGMSRogers Middle SchoolPittsburgh School District
166MARSHMarshall Elementary SchoolNorth Allegheny School District
176PGHMTPittsburgh Montessori SchoolPittsburgh School District
186SWUPRSewickley Upper SchoolPrivate School District

Championship

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Parhi, SidharthaMGNTN91467W13W3W8W241st Place Trophy
2Molin, BenSTEDM71440W11W5W4L132nd Place Trophy
3Rajgopal, PremDORSE81361W12L1W11W833rd Place Trophy
4Yuan, JimmyUNIVH91515W15W14L2W734th Place Trophy
5Priore, Daniel GCYBER81643W16L2W7W935th Place Trophy
6Tobias, David ANASHS121450L7W18W16W1036th Place Trophy
7Myers, GrantALLDE101306W6W17L5L427th Place Ribbon
8Priore, Anthony MCYBER91576W19W9L1L327th Place Ribbon
9Xie, KevinNAIHS101379W10L8W12L527th Place Ribbon
10Menzies, Andrew JPLUMH101266L9W15W14L627th Place Ribbon
11Steigerwald, JonathanCANDY61293L2W19L3W1627th Place Ribbon
12Lee, TylerCANSH91077L3W13L9W1927th Place Ribbon
13Donohoe, DavidTJHHS101312L1L12W20W1827th Place Ribbon
14Stern, ScottALLDE101402W20L4L10W1727th Place Ribbon
15Mo, JackMCKNI51342L4L10D17W201
16Zhang, AlexOHARA41350L5W20L6L111
17El-Kadi, MichaelALPHA61319D18L7D15L141
18Stern, EricALLDE101494D17L6D19L131
19Manocha, AnishNAIHS91348L8L11D18L12
20Priore, ClaireCYBER61278L14L16L13L1501st Place (Girl) Ribbon

Premier

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Cano, RomanDORSE71246W4W7W10W241st Place Trophy
2Ghai, RahulRHYDE51201W18W9W3L132nd Place Trophy
3Unice, Connor MMEADM71216W19W12L2W833rd Place Trophy
4Porcelli, MichaelNAIHS101144L1W20W18W1334th Place Trophy
5Shick, Tyler JALPHA61206L9W17W12W1035th Place Trophy
6Schetter, Benjamin TMBGR51061W15L16W17W1136th Place Trophy
7Chen, JasonNAIHS101152W21L1D9W1627th Place Ribbon
8Pfingstl, PaulNPHSU101157W20D14W16L327th Place Ribbon
9Shi, TinglinHLLTP31078W5L2D7D142
10Leuba, SequoiaFOXHS101210W17W11L1L521st Place (Girl) Ribbon
11Lambore, RohanHAMHS101115W13L10W15L62
12Vollmer, LukeCECLI61133W16L3L5W202
13Prabhu, Arpan VMGNTN111212L11W19W14L42
14Yang, ZhengNAIHS9 750B-D8L13D92
15Priore, AshleyHOMEE31193L6W18L11W1921st Place (Girl) Ribbon
16VanBriesen, Jonathan CWINCH61237L12W6L8L71
17Dinkel, DarekUNMUS31102L10L5L6W211
18Sekhar, AshvathFRANK51061L2L15L4B-1
19Li, ByronMARSH41130L3L13W21L151
20Anbu, AshwinMARSC51052L8L4B-L121
21Robertson, BenWBURY6 972L7B-L19L171

Rated 850 - 1049

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Botek, JonathanWASHO4 986W20W15W12W341st Place Trophy
2Turner, Evan MUNIVH91044D9W24W10W832nd Place Trophy
3Dick, Nathaniel EDORSE7 960W21W16W14L133rd Place Trophy
4Viswanathan, VinayUSCHS9 926D8W22D9W1234th Place Trophy
5Chen, Jerry ZMARSH2 934W7L12W21W1335th Place Trophy
6Ferri, Justin WSWUPR8 954L13W18W20W1636th Place Trophy
7Mirra, Jacob RMTLBH11 865L5B-W27W1437th Place Trophy
8Dick, LoganOHARA3 853D4W11W23L228th Place Ribbon
9Fitzpatrick, AndyNHLJH7 925D2W27D4D1028th Place Ribbon
10DiBattista, JeremySFYMS6 851B-W17L2D928th Place Ribbon
11Keuchel, ConnorHUDMN4 992D22L8W24W2328th Place Ribbon
12Ashwat, EishanSFYMS5 867W25W5L1L42
13Novara, HenrySTERR6 868W6L14W17L52
14Meyers, Nathan YROGMS7 956W18W13L3L72
15Ding, YifengHARTE5 924W19L1L16W252
16Hoffman, Robert JMBGR5 874W26L3W15L62
17Hoffman, Maria ENCATH9 926W23L10L13W2021st Place (Girl) Ribbon
18Barczynski, John EMARSM7 898L14L6B-W272
19Rattay, RachelSTPHP81014L15L20W22W2121st Place (Girl) Ribbon
20Robel, BenjaminHOMEP8 910L1W19L6L171
21Ketterman, Tim JSTVHS9 908L3W26L5L191
22Crihalmeanu, IrinaSUNCR7 915D11L4L19D241
23Carley, AriannaSWUPR81046L17W25L8L111
24Narayanan, KarthikDORSE8 921D27L2L11D221
25Keelon, StevenJFKEL3 952L12L23W26L151
26Wyatt, Tristan JSJOHI9 955L16L21L25B-1
27Viswanathan, VijayUSCHS9 998D24L9L7L18

Rated 650 - 849

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Brown, Jacob ICNMMS8 809W4W13W17W341st Place Trophy
2Van Vorhis, NicholasMBGR6 808W7W19W21W642nd Place Trophy
3Allwes, MarkFORTC8 814W33W8W10L133rd Place Trophy
4Zutali, NelsonWORLY3 701L1W23W24W2234th Place Trophy
5Novara, AlexanderPGHMT4 774W25W28W9L1035th Place Trophy
6Robel, JonathanHOMES10 810W32W16W18L236th Place Trophy
7Brickeen, DavidFRPRJ8 842L2W20W32W1637th Place Trophy
8Neral, TimNHLJH9 764W15L3W19W2138th Place Trophy
9Pius, AbishAEOBL8 829W37W14L5W1739th Place Trophy
10Senthil, SwathiSFELE1 798W31W34L3W5310th Place Ribbon
11Yaskolko, Alexander SMINAD5 795W35L18W36W203
12Keuchel, BrennenHUDMN2 831L16W33W31W183
13Steigerwald, MatthewCANDY3 701W23L1D29W282
14Wang, Nathan ZBOWER4 705W29L9D28W302
15Moturi, SoureeshFRANK2 659L8D30W34W292
16Parhi, SanjayCLAKE3 730W12L6W26L72
17Shepherd, AnthonyMBGR5 761W26W24L1L92
18Brasic, BenjaminHFIKE3 699W38W11L6L122
19Gottlieb, JoshuaHOMEE4 674W22L2L8W362
20Hoffman, Matthew JNCATH10 675W27L7W35L112
21Deshmukh, AmeyaJSWLS8 653B-W36L2L82
22McMurdy, Morgan LeaCNMSR9 780L19W39W25L42
23Brown, John DMADCS3 806L13L4W40W352
24Mustian, NikolasLNCLN3 842W40L17L4W312
25Pius, SubishAEOBL7 672L5W40L22W332
26Abdus-Shakoor, DiamondDESHL2 658L17B-L16W322
27Cingel, JarrodINDEP7 794L20L31W37W392
28Yu, AndyMARSH3 847W41L5D14L131
29Lipsky, SimonROGMS6 814L14W37D13L151
30Groce, CalebBRRTT5 759L34D15W38L141
31Di Luigi, LukeSWUPR8 696L10W27L12L241
32Zhou, JoshuaMARSH1 702L6W38L7L261
33Anderegg, JacobCECLI6 712L3L12W41L251
34Hoffman, AmandaMBGR4 653W30L10L15L381
35Mc Laughlin, SonyaMARSC6 687L11W41L20L231
36Greer, ChrisNODWV9 794W39L21L11L191
37Stratimirovic, LukaEDGEP2 720L9L29L27B-1
38Incorvati, AnthonyCANDY6 805L18L32L30W341
39Zhang, EricOHARA4 683L36L22B-L271
40Buuch, MolorLINDN4 739L24L25L23D41
41Lee, SylvieDORSE6 757L28L35L33D40
42Lunsford, BrianCANSH9 741F-U-U-U-0
43Linares, Marco ACNMMS7 702F-U-U-U-0

Rated 450 - 649

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Li, AustinFALK3 634W19W7W4W841st Place Trophy
2Tilton, IanALPHA5 615W26W5W14W342nd Place Trophy
3Szabo, RichardDORSE7 586W17W11W16L233rd Place Trophy
4Liu, JonathanLEARN4 521W15W29L1W2134th Place Trophy
5Allen, MarkCNMMS8 536W25L2W17W1635th Place Trophy
6Panda, RuthvikSFELE3 542W18D24W15D1136th Place Trophy
7Harris, IanHOWE5 561W33L1W25W1437th Place Trophy
8Townsend, TeddyPIVIK6 600W32W30W20L138th Place Trophy
9Bhide, MattFRANK5 602W31L14W22W1939th Place Trophy
10Bechstein, JaredMBGR3 573L14W31W30W18310th Place Ribbon
11Ziccarelli, JoeyALPHA6 644W35L3W24D62
12Kovalik-Haas, JoeyROGMS6 533D13L20W28W242
13Ethridge, ErichCNMMS8 455D12L15W34W202
14Coplan, AaronSTLOU6 489W10W9L2L72
15Jiang, PeterINGOE2 619L4W13L6W322
16Musher, Joshuah JALPHA3 488W27W21L3L52
17Myers, SterlingSEWLR4 497L3W23L5W292
18Borkovich, MadisonFAIRV2 470L6W26W27L1021st Place (Girl) Ribbon
19Diamant, EliCOMDS4 532L1W33W29L92
20Beyman, BrandonPMONT3 452B-W12L8L132
21Butler, PaulFRICK7 600W22L16W32L42
22Moore, JimmyDRMNT2 508L21W34L9W302
23Forsythe, TristanSACRE3 532L24L17W31W332
24Pfingstl, RebeccaNPHSU7 621W23D6L11L121
25Turner, KaseyCLAKM7 452L5B-L7D261
26Frantz, JoshHOMEE2 517L2L18W35D251
27Dauterman, TaylorSPETE7 561L16D28L18W341
28Niggemyer, MichaelALPHA2 515L29D27L12W351
29Cano, Steven RFAIRV2 609W28L4L19L171
30Xiao, DevinLIBER1 482W34L8L10L221
31McCarthy, WilliamALPHA5 512L9L10L23B-1
32Kerr, AlexVINCH9 506L8W35L21L151
33Mc Dade, Dexter AFAIRV5 484L7L19B-L231
34Pachuta, JamieDICKE4 558L30L22L13L270
35Ganger, TimCOLFX3 533L11L32L26L280

Grades 7 - 12 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Greer, JosephNODWV10 368D2W9W6W331st Place Trophy
2Boggio, Anthony PCNMMS7UnrD1W15W11W832nd Place Trophy
3Maleski, SarahCNMSR9 380W4W7W9L133rd Place Trophy
4Taylor, Alexander CCNMMS8 245L3W10W5W1134th Place Trophy
5Reddy, ViratSHAMD8 142W13W6L4W735th Place Trophy
6Sowell, EthanCNMMS7 429W10L5L1W1326th Place Ribbon
7McIntyre, Leo AdamCNMMS8 100W8L3W13L526th Place Ribbon
8Weber, PeterMIFFL7 337L7W12W14L226th Place Ribbon
9Fraysier, TimothyCNMMS7UnrB-L1L3W1526th Place Ribbon
10Saylor, BrendenSTYMD7 257L6L4W12W1426th Place Ribbon
11Greer, Robert VNODWV9 442D12W14L2L41
12Adams, Shelby MCNMMS8 259D11L8L10B-11st Place (Girl) Ribbon
13Dougherty, DevinSTEVE7UnrL5B-L7L611st Place (Unrated) Ribbon
14Cadez, JonathanCNMMS7 313W15L11L8L101
15Myers, ChazleeSWUPR7UnrL14L2B-L911st Place (Unrated) Ribbon
16Rumbaugh, HarleyCNMMS7 312F-U-U-U-0
17Holmes, StephanieCNMMS8 291F-U-U-U-0

Grades 5 & 6 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Myerholtz, DavidMBGR6 356W31W5W11W941st Place Trophy
2LaBella, Anthony NTRINM6UnrW18W26W21W442nd Place Trophy
3Molnar, ColinCLAKM5 277W28W13D9W1233rd Place Trophy
4Blon, Tyler JSTLOU6UnrW7W15W12L234th Place Trophy
5Kaplan, Brian JBOYCE6UnrW6L1W15W1735th Place Trophy
6Smith, Nathan BALPHA6 367L5W28W13W1436th Place Trophy
7Mellon, ChloeAVNWE5 412L4W31W26W1131st Place (Girl) Trophy
8Lynch, JuliaFAIRV5 430B-L11W20W1637th Place Ribbon
9Huo, Jeff WBOYCE6 431W24W27D3L121st Place (Sixth Grade) Ribbon
10Neral, Christopher MHCLIF6 434L11D22W30W2021st Place (Sixth Grade) Ribbon
11Chidiac, ElizabethFALK5 140W10W8L1L721st Place (Fifth Grade) Ribbon
12Ovick, ErikSTBED6 369W29W14L4L32
13Nair, RheaSFYMS5UnrW16L3L6W2621st Place (Unrated) Trophy
14Khor, Andrew JBOYCE6UnrW17L12W19L622nd Place (Unrated) Ribbon
15Hutton, CaseySBROK6 374W22L4L5W292
16Dhanvada, AbhilashSTYMD6 284L13W25W18L82
17Boehner, BillySTLOU6 364L14W29W27L52
18Shetty, EthanMOONM6UnrL2B-L16W2722nd Place (Unrated) Ribbon
19Urban, KonradOHARA5 384L27W24L14W2321st Place (Fifth Grade) Ribbon
20Jensen, JustinCAMPU5 160D21W30L8L101
21Hirshman, JacobCOMDS5 438D20W23L2U-1
22Stott, AllanBOYCE6UnrL15D10L23W301
23Jameson, AlexanderROSS6 165D30L21W22L191
24Scott, MatthewCOLFX5 137L9L19W31D251
25Frazier, CurtisBRRTT5UnrL26L16B-D241
26Neely, EvanROGMS6 259W25L2L7L131
27Chapman, AndreiMCMUR6UnrW19L9L17L181
28Rameswarapu, NymishaBOYCE5UnrL3L6L29W3112nd Place (Girl) Ribbon
29Bednar, ElizabethHOMEE5UnrL12L17W28L1512nd Place (Girl) Ribbon
30Sobeck, AmberCONCR5UnrD23L20L10L22
31Kinson, AlexisURBAN6UnrL1L7L24L280

Grades 3 & 4 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Mitchell, MarcusENVCS3 433W13W15W7W341st Place Trophy
2Barrante, LukeALPHA3 425W24D10W17W632nd Place Trophy
3Virany, RobertMCMUR4 409W34W4W16L133rd Place Trophy
4Cable, ElanaMBGR3 194W9L3W30W1734th Place Trophy
5Koscinski, Jacob AALPHA3 344W18W20L6W1935th Place Trophy
6Minshall, Nicholas IanSKATD3 420W35W29W5L236th Place Trophy
7Cunningham, James H IVURBAN4 368W36W30L1W1137th Place Trophy
8Loutaev, DavidCOLFX4 282W23L16W12W1838th Place Trophy
9Taljan, ConnorMINAD4UnrL4W36W29W1539th Place Trophy
10Liu, AlbertKERR3 248W25D2L11W1621st Place (Third Grade) Trophy
11Spencer, ChadMCMUR4UnrD12W37W10L721st Place (Fourth Grade) Trophy
12Fetting, EllieFAIRV4 198D11W28L8W2521st Place (Girl) Trophy
13Demchak, JonathanWHITT4UnrL1W34D23W2421st Place (Unrated) Trophy
14Mellon, BrookeAVNWE3UnrL15D24W26W23210th Place Ribbon
15Casale, SamCAMPU3 203W14L1W22L92
16Wang, Joseph YiPOFF3UnrW27W8L3L1022nd Place (Unrated) Ribbon
17Eddy Harvey, Francis JLIBER4 319W21W31L2L42
18Horvitz, JoeyCOMDS3UnrL5W32W20L822nd Place (Unrated) Ribbon
19De Michele, SiarraWASPK3 186L20W21W31L522nd Place (Girl) Ribbon
20Vedati, NidhiSFELE3UnrW19L5L18W3222nd Place (Girl) Ribbon
21Crownover, Eric RROSS4UnrL17L19W35W3122nd Place (Unrated) Ribbon
22Neely, JoelPGHMT4UnrL29W35L15W3022nd Place (Unrated) Ribbon
23Flaig, Matthew MCONCR4UnrL8W27D13L141
24Alker, JordanCONCR4UnrL2D14W37L131
25Bandyopadhyay, ReetwanCHRIN3UnrL10D26W28L121
26DiBattista, NicholasSFELE4 106L31D25L14W371
27Matsuda, ReoLINDN3 122L16L23D34W291
28McDowell, ZacharyAVNWE4UnrD37L12L25W341
29Srinivasan, AshwinCOLFX3 199W22L6L9L271
30Minnich, HollyMINAD3UnrW32L7L4L221
31Yakupkovic, DavidSTPAT3UnrW26L17L19L211
32Lu, WilliamPEEBL4 201L30L18W36L201
33Thimmiah, RajSEWLR4UnrB-U-U-U-1
34Bey, AustinPGHMT4UnrL3L13D27L28
35Weiss, RyanSTLOU4UnrL6L22L21D36
36Gangineni, SreejaMTLMN3UnrL7L9L32D35
37Znaczko, KyraSTKIL3UnrD28L11L24L26

Grades K - 2 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Jin, EvannaFALK2 231W19W7W6W341st Place Trophy
2Schwartz, BenOHARA1 276W14W15W8W442nd Place Trophy
3Linsuain, KiranHOMEE2 348W25W12W5L133rd Place Trophy
4Mc Clelland, TimothySTSEB2 286W18W24W13L234th Place Trophy
5Grune, GeorgeOHARA1 246W28W9L3W1235th Place Trophy
6Stratimirovic, StefanEDGEP0 312W26W21L1W1636th Place Trophy
7Wang, BertBOWER2 340W29L1W24W1337th Place Trophy
8Barud, AlHANCE2 146W20W10L2D928th Place Ribbon
9Rodes, ChristopherWINCH0UnrW16L5W14D821st Place (Unrated) Trophy
10Tilton, Aaron DALPHA2 410W27L8W20D1128th Place Ribbon
11Fetting, LeahFAIRV2 145L12W26W21D1021st Place (Girl) Trophy
12Wang, EvanMINAD1UnrW11L3W17L521st Place (First Grade) Ribbon
13Rovee, ZacharyALPHA2 101W17W22L4L721st Place (Second Grade) Ribbon
14Crownover, Jesse CROSS1UnrL2W23L9W2521st Place (First Grade) Ribbon
15Zhong, DazhiIMMAC1UnrW23L2D19D2221st Place (First Grade) Ribbon
16Coplan, WillSTLOU1 122L9W18W27L621st Place (First Grade) Ribbon
17Cranor, ShaneCOLFX2 397L13W29L12W1921st Place (Second Grade) Ribbon
18Skirpan, Samuel GWEXFD2UnrL4L16B-W2421st Place (Second Grade) Ribbon
19Fung, PeterCENTR2UnrL1W25D15L1712nd Place (Unrated) Ribbon
20Crookshank, AbbySTLOU2UnrL8B-L10D2312nd Place (Girl) Ribbon
21Crookshank, AndreySTLOU0UnrB-L6L11D2711st Place (Kindergarten) Ribbon
22Schmelzer, KarlMYQAP2 141L24L13W28D151
23Turner, AlexisCLAKE1 122L15L14W26D2012nd Place (Girl) Ribbon
24Lavande, ShaunakMTLMN2UnrW22L4L7L181
25Virany, WalterBOWER2 100L3L19W29L141
26Hildebrandt, ClairePGHMT2UnrL6L11L23B-1
27Urban, AnnikaOHARA2 100L10D28L16D211
28Balasubramani, KabilanFRANK1UnrL5D27L22D291
29DiBattista, MarcusSFELE2UnrL7L17L25D28

Schools

## of PlayersCodeSchoolDistrict
113CNMMSCanonsburg Middle SchoolCanon McMillan School District
212ALPHAProvidence Alpha SchoolDiocese of Pittsburgh School District
38MBGRMontessori Bowling Green SchoolPrivate School District
47OHARAO Hara Elementary SchoolFox Chapel Area School District
57STLOUSt Louise De Marillac SchoolDiocese of Pittsburgh School District
66DORSEDorseyville Middle SchoolFox Chapel Area School District
76FAIRVFairview Elementary SchoolFox Chapel Area School District
85BOYCEBoyce Middle SchoolUpper St Clair School District
95COLFXColfax SchoolPittsburgh School District
105HOMEEHome Elementary SchoolPrivate School District
115NAIHSNorth Allegheny Intermediate SchoolNorth Allegheny School District
125SFELESouth Fayette Elementary SchoolSouth Fayette School District
134FRANKFranklin Elementary SchoolNorth Allegheny School District
144MARSHMarshall Elementary SchoolNorth Allegheny School District
154MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District
164PGHMTPittsburgh Montessori SchoolPittsburgh School District
174ROGMSRogers Middle SchoolPittsburgh School District
184SWUPRSewickley Upper SchoolPrivate School District
193ALLDEAllderdice High SchoolPittsburgh School District
203AVNWEAvonworth Elementary SchoolAvonworth School District
213BOWERBower Hill SchoolPeters Township School District
223CANDYCanton Country Day School
233COMDSCommunity Day SchoolPrivate School District
243CONCRConcord Elementary SchoolPittsburgh School District
253FALKFalk SchoolPrivate School District
263MCMURMc Murray Elementary SchoolPeters Township School District
273NODWVNotre Dame High School
283ROSSRoss Elementary SchoolNorth Hills School District
293SFYMSSouth Fayette Middle SchoolSouth Fayette School District
303CYBERWestern PA Cyber School
312AEOBLA E OBlock Junior High SchoolPlum Borough School District
322BRRTTBarrett Elementary SchoolSteel Valley School District
332CNMSRCanon Mc Millan Sr High SchoolCanon McMillan School District
342CANSHCanton South High SchoolCanton Local School District
352CAMPUCarlow Campus SchoolDiocese of Pittsburgh School District
362CECLICecil Intermediate SchoolCanon McMillan School District
372CLAKECheat Lake Elementary SchoolMonongalia County School District
382CLAKMCheat Lake Middle SchoolMonongalia County School District
392EDGEPEdgewood Primary SchoolWoodland Hills School District
402HUDMNHudson Montessori SchoolPrivate School District
412LIBERLiberty Elementary SchoolPittsburgh School District
422LINDNLinden Elementary SchoolPittsburgh School District
432MARSCMars Centennial SchoolMars Area School District
442MGNTNMorgantown High SchoolMonongalia County School District
452MTLMNMt Lebanon Montessori SchoolPrivate School District
462NCATHNorth Catholic SchoolDiocese of Pittsburgh School District
472NHLJHNorth Hills Junior High SchoolNorth Hills School District
482NPHSUNorth Pittsburgh Home Upper SchoolPrivate School District
492URBANPgh Urban Christian SchoolPrivate School District
502SEWLRSewickley Academy Lower SchoolPrivate School District
512STYMDSteel Valley Middle SchoolSteel Valley School District
522UNIVHUniversity High SchoolMonongalia County School District
532USCHSUpper St Clair High SchoolUpper St Clair School District
542WINCHWinchester Thurston SchoolPrivate School District
551CENTRCentral Elementary SchoolHampton Township School District
561CHRINChartiers Intermediate SchoolChartiers Valley School District
571DESHLDeshler Elementary School
581DICKEDickson Intermediate SchoolWoodland Hills School District
591DRMNTDormont Elementary SchoolKeystone Oaks School District
601ENVCSEnvironmental Charter School
611FORTCFort Couch Middle SchoolUpper St Clair School District
621FOXHSFox Chapel Area High SchoolFox Chapel Area School District
631FRPRJFreeport Area Junior High SchoolFreeport Area School District
641FRICKFrick International AcademyPittsburgh School District
651HAMHSHampton Township High SchoolHampton Township School District
661HANCEHance Elementary School
671HARTEHartwood Elementary SchoolFox Chapel Area School District
681HCLIFHighcliff Elementary SchoolNorth Hills School District
691HFIKEHilfiker Elementary SchoolGibsonburg Exempted School District
701HLLTPHilltop Elementary School
711HOMESHome High SchoolPrivate School District
721HOMEPHome Middle SchoolPrivate School District
731HOWEHowe Elementary SchoolMount Lebanon School District
741IMMACImmaculate Conception SchoolDiocese of Pittsburgh School District
751INDEPIndependence Middle SchoolBethel Park School District
761INGOEIngomar Elementary SchoolNorth Allegheny School District
771JSWLSJS Wilson Middle School
781JFKELJohn F Kennedy SchoolDiocese of Pittsburgh School District
791KERRKerr Elementary SchoolFox Chapel Area School District
801LNCLNLincoln Elementary SchoolMount Lebanon School District
811MADCSMadison Christian School
821MARSMMarshall Middle SchoolNorth Allegheny School District
831MYQAPMary Queen Of Apostles SchoolDiocese of Greensburg School District
841MCKNIMc Knight Elementary SchoolNorth Allegheny School District
851MEADMMeadville Middle SchoolCrawford Central School District
861MIFFLMifflin SchoolPittsburgh School District
871MOONMMoon Area Middle SchoolMoon Area School District
881MTLBHMount Lebanon Sr High SchoolMount Lebanon School District
891NASHSNorth Allegheny Sr High SchoolNorth Allegheny School District
901PEEBLPeebles Elementary SchoolNorth Allegheny School District
911PIVIKPivik Elementary SchoolPlum Borough School District
921PLUMHPlum Sr High SchoolPlum Borough School District
931POFFPoff Elementary SchoolHampton Township School District
941PMONTPortage Montessori School
951RHYDERichard Hyde Elementary SchoolMoon Area School District
961SACRESacred Heart SchoolDiocese of Pittsburgh School District
971SHAMDShady Side Academy Middle SchoolPrivate School District
981SBROKSouth Brook Middle School
991STBEDSt Bede SchoolDiocese of Pittsburgh School District
1001STEDMSt Edmunds AcademyPrivate School District
1011SJOHISt Joseph High SchoolDiocese of Pittsburgh School District
1021SKATDSt Katherine Drexel SchoolDiocese of Pittsburgh School District
1031STKILSt Kilian SchoolDiocese of Pittsburgh School District
1041STPATSt Patricks SchoolDiocese of Pittsburgh School District
1051SPETESt Peter Elementary School
1061STPHPSt Philip SchoolDiocese of Pittsburgh School District
1071STSEBSt Sebastian North Hills SchoolDiocese of Pittsburgh School District
1081STVHSSteel Valley High SchoolSteel Valley School District
1091STERRSterrett Classical AcademyPittsburgh School District
1101STEVEStevens SchoolPittsburgh School District
1111SUNCRSuncrest Middle SchoolMonongalia County School District
1121TJHHSThomas Jefferson Sr High SchoolWest Jefferson Hills School District
1131TRINMTrinity Middle SchoolTrinity School District
1141UNMUSUniversal AcademyPrivate School District
1151LEARNVillage AcademyPrivate School District
1161VINCHVincentian AcademyDiocese of Pittsburgh School District
1171WASHOWashington Elementary SchoolWilloughby-Eastlake City School District
1181WASPKWashington Park Elementary SchoolWashington School District
1191WEXFDWexford Elementary SchoolPine Richland School District
1201WHITTWhittier Elementary SchoolPittsburgh School District
1211WBURYWoodbury Elementary SchoolShaker Heights City School District
1221WORLYWorley Elementary School


Youth Chess Home Page

Classes Info

Western PA Scholastic
Chess Honor Roll

Chess Ratings Explained

Current Ratings List

Latest
Tournament Info

General Info
on Tournaments

Past
Tournament Results

Past
Library Chess
Tournaments Info

Chess Links


Last Revised: January 31, 2009
Maintained By/Send Comments to:Jerry Meyers