2003 Future Champions Chess Challenge

November 8, 2003


Teams

#ScoreCodeSchoolDistrictPrize
114NHOMENorth Pittsburgh Home Lower School1st Place Team Trophy
214MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District2nd Place Team Trophy
313NPHSUNorth Pittsburgh Home Upper School3rd Place Team Trophy
411COMDSCommunity Day School4th Place Team Trophy
511SHAJRShady Side Academy Junior School5th Place Team Ribbon
611LIBERLiberty Elementary SchoolPittsburgh School District
710FALKFalk School
810STGRTSt Gertrude SchoolDiocese of Greensburg School District
910WINCHWinchester Thurston School
109STRAPSt Raphael SchoolDiocese of Pittsburgh School District
119CYBERWestern PA Cyber School
129FAIRVFairview Elementary SchoolFox Chapel Area School District
139STEDMSt Edmunds Academy
149ROSSRoss Elementary SchoolNorth Hills School District
159CAMPUCarlow Campus SchoolDiocese of Pittsburgh School District
169OHARAO Hara Elementary SchoolFox Chapel Area School District
178DORSEDorseyville Middle SchoolFox Chapel Area School District
188VINCHVincentian Academy
195JAPANPittsburgh Japanese SchoolFox Chapel Area School District
205HOMEWHomewood Montessori SchoolPittsburgh School District
215COLFXColfax Elementary SchoolPittsburgh School District

Championship

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Jampole, Ezra AALLDE101580W18W8W5W241st Place Trophy
2Zhu, Allen KROGMS61303W10W15W4L132nd Place Trophy
3Sakai, HibikiSHAJR31284W6L4W7W1233rd Place Trophy
4Gough, Karl WDORSE81348W9W3L2W1134th Place Trophy
5Silver, Adam DSHAMD61321W11W7L1W1035th Place Trophy
6Oppenheim, EthanMCDOW91376L3W17W14W936th Place Trophy
7Lamoureaux, Daniel PPHLLS111373W14L5L3W1627th Place Medal
8Oppenheim, EvanWLNUT71348W13L1L12W1727th Place Medal
9Dorohovich, John M JrCYBER101237L4W18W15L627th Place Medal
10Buzzard, Robert ASTVHS111529L2W19W16L527th Place Medal
11Schiff, Michael DJMCKM61215L5B-W19L427th Place Medal
12Guffey, Eric JUNIVH101397D19D16W8L327th Place Medal
13Bindumadhavan, KrishnaSPPEL31229L8L14B-W1927th Place Medal
14Shellhammer, Corey DKISIN81269L7W13L6D151
15Simizu, Osamu FJAPAN111355W17L2L9D141
16Smith, Jesse LWHEEL91088B-D12L10L71
17Kline, JoeySHLSH91246L15L6W18L81
18Mc Cord, Alec KMTLBH101309L1L9L17B-1
19Stern, ScottFALK51284D12L10L11L13

Premier

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Linsuain, KemenNHOME21098W19W18W2W541st Place Trophy
2Ausman, R JBRMDL81052W8W6L1W932nd Place Trophy
3Spear, J ElliotNHOME51040W7W13W9L433rd Place Trophy
4Gough, Randall WFAIRV41192W14W10L5W334th Place Trophy
5Mendelson, Jesse MCOMDS41076W22W23W4L135th Place Trophy
6Lee, Joshua KSHAMD71171W16L2W18W1136th Place Trophy
7Rumpf, Michael PVINCH121161L3W21W16W1237th Place Medal
8Weaver, Richie PNPHSU61173L2W19W20W1037th Place Medal
9Belenky, MatthewWINCH91092W12W20L3L22
10Permigiani, TedALLDE101074W11L4W23L82
11Spokauskas, NickolasMINAD51006L10W14W13L62
12Stern, EricFALK51016L9W17W15L72
13Dong, AndrewDORSE81082W21L3L11W202
14Rajgopal, PremOHARA31053L4L11W24W192
15Miller, MaxwellBOYCE51121L20W22L12W182
16Wilson, Greg SFOXHS91050L6W24L7D171
17Nimgaonkar, Vivek USHAJR41168L18L12W22D161
18Sigalov, MaximMCKNI21047W17L1L6L151
19Ignaczak, MarkDREDE51018L1L8W21L141
20Linzer, AndrewSTEDM31026W15L9L8L131
21Sato, Jun GJAPAN81015L13L7L19W231
22Bruch, Karl FMONTE61010L5L15L17W241
23Curtis, DavidWINCH51002W24L5L10L211
24Hungerman, LukeNHOME41002L23L16L14L220

Grades 6 to 12 Advanced

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Hungerman, Ryan MNPHSU8 954W17W12W10W441st Place Trophy
2Glinsky, Luka ENPHSU7 967W25W5D3W932nd Place Trophy
3Beatty, MarkPIRHM7 945W16W19D2W833rd Place Trophy
4Rebel, Ryan FHLLCR6 882W7W11W18L134th Place Trophy
5Seshadri, Priyanka SFRREG8 934W22L2W14W1335th Place Trophy
6Webb, RobertFRICK6 911W23L8W16W1036th Place Trophy
7Eakins, Jim MUNIVH9UnrL4B-W21W1137th Place Medal
8Jones, George WVINCH11 952W14W6D9L32
9Saldin, GryphonMTOUR9 983X-W21D8L22
10Coulson, BrendanPARKM8 988W19W15L1L62
11Tucker, Hal NNPHSU9 939W24L4W15L72
12Manfredi, Juan J JrDORSE8 882W20L1L13W242
13Mahoney, CurtisNPHSU6 770L21W17W12L52
14Zentner, Christopher JNORSH9 807L8W23L5W212
15Giesin, JohnCYBER11 855W18L10L11W222
16Sahota, GuneetFRREG6 791L3W20L6D251
17Wise, Eric CSTLOU6 809L1L13W23D181
18Sun, LiAnnDORSE7 983L15W24L4D1711st Place (Girl) Ribbon
19Baker, Harold GTRFFM6 879L10L3W22D201
20Fuga, Chris LVINCH10UnrL12L16B-D1911st Place (Unrated) Ribbon
21Keddie, MatthewMTLBH10 922W13L9L7L141
22Berklite, Sam VDORSE6 775L5W25L19L151
23Cullison, MichaelVINCH11UnrL6L14L17B-1
24Bruch, Judd EMONTE6 787L11L18W25L121
25Wilson, Colin SFALK7 844L2L22L24D16
26Patel, Yatindra HMOSMD6 875F-U-U-U-0

Grades 6 to 12 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Webster, Liana RALLDE10 741W8W3W5W241st Place Trophy
2Ellis, AllenNPHSU9 723W12W9W7L132nd Place Trophy
3Hammel, Jeff KRIVER9 699W18L1W10W733rd Place Trophy
4Coast, Daniel RROSS6 705W17L7W8W934th Place Trophy
5Redenbaugh, Timmy ZCYBER6 722W11W15L1D625th Place Trophy
6Clark-Polner, MichaelWINCH7 693L15W13W16D526th Place Ribbon
7Dorsey, Elizabeth AFORTC7 736W10W4L2L321st Place (Girl) Trophy
8Gentile, Nicholas JSTERR7 595L1W18L4W112
9Wright, AlexanderHLLCR6 658W16L2W15L42
10Guryeva, KseniyaFRICK7 492L7W14L3W1522nd Place (Girl) Ribbon
11Moore, Sadik BROGMS6 246L5W17W13L82
12Kearney, EliCYNTN7 262L2L16W14W172
13Wood, Vincent VURBAN6 655D14L6L11W161
14Rashed-Azzam, ZeinaNPHSU7UnrD13L10L12W1811st Place (Unrated) Trophy
15Collini, AnthonySTGRT6UnrW6L5L9L1012nd Place (Unrated) Ribbon
16Napolitano, ArthurWDEAF6UnrL9W12L6L1312nd Place (Unrated) Ribbon
17Leverett, AlisonMELLN7 100L4L11W18L121
18Szymkowiak, MichaelCRNGI6UnrL3L8L17L140

Grades K to 5 Advanced

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Furuhata, YayoiMINAD3 802W18W10W9W241st Place Trophy
2Di Nardo, Philip JWASHI4 826W11W4W3L132nd Place Trophy
3Xu, ZhihongLIBER4 961W14W12L2W933rd Place Trophy
4Weaver, Mike FNHOME4 992W25L2W20W1234th Place Trophy
5Mc Kinstry, RobbieSTRAP4 776W7L9W19W1035th Place Trophy
6Mahan, Matthew RMINAD5 934L16W17W8W1331st Place (Fifth Grade) Trophy
7Hong, JocelynSHAJR3 907L5W11D17W1621st Place (Third Grade) Trophy
8Chaverin, NathanielNHOME4 776W15D16L6W1721st Place (Fourth Grade) Trophy
9Samo, MikeNHOME4 915W21W5L1L326th Place Ribbon
10Kownacki, GregLNCLN4 983W19L1W16L526th Place Ribbon
11Plaut, BenjaminCOMDS3 933L2L7W18W1926th Place Ribbon
12Nimgaonkar, Alok USHAJR3 795W23L3W22L426th Place Ribbon
13Myers, GrantEHILL5 911L17W14W21L626th Place Ribbon
14Gonzalez, JoaquinFALK4 859L3L13W23W2226th Place Ribbon
15Stern, BenFALK2 911L8L20X-W2121st Place (Second Grade) Trophy
16Sundaram, NiteeshSTTER5 850W6D8L10L712nd Place (Fifth Grade) Ribbon
17Goldman, JoeFALK5 772W13L6D7L812nd Place (Fifth Grade) Ribbon
18North, Arthur SJAPAN4 920L1D25L11W2012nd Place (Fourth Grade) Ribbon
19Wilson, Ben TNHOME4 868L10W23L5L111
20Coulson, HillHOMEW5 821L22W15L4L181
21Ueda, TsukasaJAPAN4 797L9W22L13L151
22Rajgopal, PavanOHARA5 925W20L21L12L141
23Colleran, Robert JSTLOU5 915L12L19L14B-1
24Covaleski, TeddySUNNY5 779B-U-U-U-1
25Todd, AndrewHARTE5 871L4D18F-U-

Grades 4 & 5 Intermediate

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Callipare, Antonio JAHPRK4 703W24W19W5W341st Place Trophy
2Werner, AnthonyHARTE4 740W27W10W12W442nd Place Trophy
3Joyce, Shaun TSTRAP5 761W28W8W6L133rd Place Trophy
4Rashed-Azzam, SherifNHOME4 540W22W7W14L234th Place Trophy
5Fulmer, WesleyCYBER5 729W17W11L1W1235th Place Trophy
6Holder, Jonathan DWINCH5 711W9W15L3W1131st Place (Fifth Grade) Trophy
7Carini, KaylieCRNGI5 724W13L4W10W1831st Place (Girl) Trophy
8Rohan, TylerCAMPU5 631W23L3W19W1636th Place Ribbon
9Collins, JasmineFALK4 557L6D20W27W1321st Place (Fourth Grade) Trophy
10Kar, ArjunJEFFE5 574W16L2L7W2322nd Place (Fifth Grade) Ribbon
11Seshadri, Menaka MSLOAN4 611W14L5W23L622nd Place (Fourth Grade) Ribbon
12Englander, GabeCOMDS5 695W26W25L2L522nd Place (Fifth Grade) Ribbon
13Otte, HarryHARTE4 557L7W22W21L922nd Place (Fourth Grade) Ribbon
14Engel, MeirCOMDS4 745L11W17L4W2622nd Place (Fourth Grade) Ribbon
15Casal, LucianoNEWLN5UnrW20L6L16W2221st Place (Unrated) Trophy
16Kroser, TalHOMEW4 727L10W27W15L822nd Place (Fourth Grade) Ribbon
17Pregel, Rachel LCAMPU4 589L5L14W24W2522nd Place (Fourth Grade) Ribbon
18Vielott, Tom LOHARA4 643L19W24W25L722nd Place (Fourth Grade) Ribbon
19Faith, William FSTRAP5UnrW18L1L8D2112nd Place (Unrated) Ribbon
20Hamblin, NathanielNHOME4 686L15D9L22W271
21Altshuler, AlbertoMINAD5 657L25W26L13D191
22Liachenko, AlissaMINAD5 704L4L13W20L1512nd Place (Girl) Ribbon
23Zakaria, AlyssaBOYCE5UnrL8W28L11L1012nd Place (Girl) Ribbon
24Boehmke, Brian TMCKNI4 530L1L18L17B-1
25Jones, BrettROSS5UnrW21L12L18L171
26Aniszewski, Michael THOMEW5UnrL12L21X-L141
27Boninger, JoeyMINAD4 598L2L16L9L20
28Kass, NicoFALK4 615L3L23F-U-0

Grades 4 & 5 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Elliot, JackBAKER4UnrW17W24W19W341st Place Trophy
2Busis, EthanCOMDS5 301W20D19W10W832nd Place Trophy
3Martin, Kyler CSTGRT5 216W14W7W6L133rd Place Trophy
4Casal, JoaquinNEWLN4UnrD9W12W11D534th Place Trophy
5Glinsky, AllegraNHOME5 505W22W18D8D435th Place Trophy
6Barber, ZacharyOSBOR4 425W26W15L3W1431st Place (Fourth Grade) Trophy
7Dorohovich, Katherine SHOMEE4 337W25L3W15W1631st Place (Girl) Trophy
8Masters, PeterLIBER5 213W16W13D5L221st Place (Fifth Grade) Trophy
9Nelson, Jocelyn VSTGRT5 427D4L14W22W2322nd Place (Girl) Trophy
10Wright, William JHLLCR4UnrB-D11L2W2421st Place (Unrated) Trophy
11Altshuler, BenMINAD5 358W28D10L4W2026th Place Ribbon
12Carino, DominiqueSTGRT5 294D24L4W29W1926th Place Ribbon
13Berklite, Louis RFAIRV4 322W27L8D20W2126th Place Ribbon
14Manfredi, SofiaKERR5 453L3W9W17L622nd Place (Fifth Grade) Ribbon
15Norman, AlexanderMONTE4UnrW23L6L7W2622nd Place (Fourth Grade) Ribbon
16Sung, EvaGREEN4 441L8W27W18L722nd Place (Fourth Grade) Ribbon
17Shannon, Nicole MSTGRT5 301L1W26L14W2522nd Place (Fifth Grade) Ribbon
18Keppetipola, Kavantissa MOHARA5 294W21L5L16W2722nd Place (Fifth Grade) Ribbon
19Blee-Goldman, SophieFALK4 434W29D2L1L1213rd Place (Girl) Ribbon
20Rutenbar, ColinFALK4UnrL2B-D13L1112nd Place (Unrated) Ribbon
21Kujawinski, MatthewSTTER4 520L18W28D23L131
22Brusilovsky, DanielCOMDS4 242L5D25L9W291
23Benjamin, MariahLINDN4 302L15W29D21L913rd Place (Girl) Ribbon
24Meyers, Reba LMINAD5 518D12L1D25L101
25Mc Donough-Caplan, HeatherHOMEW4UnrL7D22D24L171
26Hart, AlexandraHOMEW4UnrL6L17W28L151
27Moore, Bilal BMILLR4UnrL13L16B-L181
28Lokin, PranavCOLFX5L11L21L26B-1
29Axtell, SarahHOMEW4UnrL19L23L12L220

Grades K to 3 Intermediate

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Furuhata, ShotaMINAD2 576W10W5W12W641st Place Trophy
2Spear, NathanNHOME2 748W30W26W3W742nd Place Trophy
3Johnson, Lucas DFALK3 669W24W13L2W1433rd Place Trophy
4Indianer, AdamOHARA3 591W28W8L7W1234th Place Trophy
5Carini, Fred J JrCRNGI2 749W20L1W21W1135th Place Trophy
6Chaverin, SamNHOME2 725W31W15W14L131st Place (Second Grade) Trophy
7Meyers, Nathan YMINAD2 719W26W30W4L236th Place Ribbon
8Kandler, XaverFALK3UnrW27L4W13W2231st Place (Third Grade) Trophy
9Reddy, Samir ASHAJR3 657L13W23W15W1836th Place Ribbon
10Relich, EricEDGEP3UnrL1D16W31W2021st Place (Unrated) Trophy
11Dobos, Mark CCAMPU3 626W29D21W17L522nd Place (Third Grade) Ribbon
12Narayanan, KarthikFAIRV3 745W16W18L1L42
13Funari, JackMINAD3UnrW9L3L8W2722nd Place (Unrated) Trophy
14Furuhata, KotaMINAD0 513W22W17L6L321st Place (Kindergarten) Trophy
15Skirpan, Zachary GWEXFD2 544W19L6L9W2922nd Place (Second Grade) Ribbon
16Fedzen, NathanSTRAP3UnrL12D10W28D1923rd Place (Unrated) Ribbon
17Rock, Joseph R JrBRKLC3 672W23L14L11W212
18Gershanok, SamFALK1 574W25L12W27L921st Place (First Grade) Trophy
19Kent, AlexFALK3UnrL15D31W26D1623rd Place (Unrated) Ribbon
20Falcona, MatthewROSS3UnrL5D28W24L101
21Lessmann, KarlEDGEP3UnrB-D11L5L171
22Hirsch, GavrielCOMDS3 591L14D24W25L81
23Suzuki, YuheiCOLFX3UnrL17L9W30D251
24Waner, AaronSTGRT3UnrL3D22L20W311
25Lapp, SamLIBER3UnrL18B-L22D231
26Dunmire, LucasSTGRT3UnrL7L2L19B-1
27Ausman, Zachary OMOORE3 573L8W29L18L131
28Hirsh, ClaytonSHAJR3UnrL4D20L16D301
29Linnert, A JSTGRT3UnrL11L27B-L151
30Berrios-Thomas, SaskiaLIBER3UnrL2L7L23D281st Place (Girl) Ribbon
31Allen, TrevorSTRAP3UnrL6D19L10L24
32Zenati, Francesco ASHAJR3 762F-U-U-U-0
33Bhatt, Utshav PCOLFX3UnrF-U-U-U-0

Grades K to 3 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Butler, PaulLINDN2 352W22W19D3W1131st Place Trophy
2Dilmore, Eric RROSS3 337W32W16W5D432nd Place Trophy
3Shellhammer, KyleAHPRK1 312W31W15D1W1233rd Place Trophy
4Erhan, EmreLIBER3 453D20W10W7D234th Place Trophy
5Olbum, JeremyCOMDS1 446W28W6L2W1935th Place Trophy
6Boninger, EliMINAD3 289W23L5W26W931st Place (Third Grade) Trophy
7Smith, William ReevesSTEDM3 300W17W26L4W1636th Place Ribbon
8Samo, JoeNHOME1 110L10W23W24W2131st Place (First Grade) Trophy
9Miller, Heidi BSHAJR2 392W30W31W15L631st Place (Second Grade) Trophy
10Curtis, AndreWINCH1 100W8L4D17W2622nd Place (First Grade) Ribbon
11Amaya, AmadisLIBER3 445D18W20W21L122nd Place (Third Grade) Ribbon
12Katz, Jason PCOLFX3 434Z-W25W18L322nd Place (Third Grade) Ribbon
13Andreos, Nicholas JSTEDM1UnrL21D14W25W2021st Place (Unrated) Trophy
14Gentile, MichaelMINAD2 300L15D13W27W3022nd Place (Second Grade) Ribbon
15Breslove, YashaSTEDM1UnrW14L3L9W2922nd Place (Unrated) Ribbon
16Wulandana, AthifUNMUS3 187W24L2W22L72
17Hamblin, MichaelNHOME2L7W28D10D182
18Leverett, RyanWASHI2 121D11W27L12D172
19Skirpan, Maxwell MWEXFD0 226W29L1W30L521st Place (Kindergarten) Trophy
20Lynch, AddisonFAIRV2 171D4L11W28L131
21Kostyak, SamCAMPU3 313W13D30L11L81
22Wolfson, Benjamin CSTEDM2UnrL1W29L16D241
23Widdoes, ReedSTEDM1UnrL6L8W32D271
24Meyer, Christian KEISEN1UnrL16W32L8D221
25Lloyd, EmmaSTGRT2UnrD27L12L13W3111st Place (Girl) Ribbon
26Mc Nally, Evan KSHAJR1UnrX-L7L6L101
27Mc Laughlin, SonyaMARSE1 373D25L18L14D231
28Scherbarth, AndrewSHAJR1 133L5L17L20W321
29Hong, EricSHAJR0UnrL19L22W31L1512nd Place (Kindergarten) Ribbon
30Staniszewski, LukeLIBER3 100L9D21L19L14
31Rohan, GarretCAMPU1UnrL3L9L29L250
32Dobos, Matthew DCAMPU1UnrL2L24L23L280
33Grinberg, AviCOMDS2 354F-U-U-U-0

Schools

## of PlayersCodeSchoolDistrict
114FALKFalk School
214MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District
314NHOMENorth Pittsburgh Home Lower School
411SHAJRShady Side Academy Junior School
59COMDSCommunity Day School
69STGRTSt Gertrude SchoolDiocese of Greensburg School District
77LIBERLiberty Elementary SchoolPittsburgh School District
87NPHSUNorth Pittsburgh Home Upper School
96CAMPUCarlow Campus SchoolDiocese of Pittsburgh School District
106HOMEWHomewood Montessori SchoolPittsburgh School District
116STEDMSt Edmunds Academy
125DORSEDorseyville Middle SchoolFox Chapel Area School District
135OHARAO Hara Elementary SchoolFox Chapel Area School District
145STRAPSt Raphael SchoolDiocese of Pittsburgh School District
155WINCHWinchester Thurston School
164COLFXColfax Elementary SchoolPittsburgh School District
174FAIRVFairview Elementary SchoolFox Chapel Area School District
184JAPANPittsburgh Japanese SchoolFox Chapel Area School District
194ROSSRoss Elementary SchoolNorth Hills School District
204VINCHVincentian Academy
214CYBERWestern PA Cyber School
223ALLDEAllderdice High SchoolPittsburgh School District
233CRNGICarnegie Elementary SchoolCarlynton School District
243HARTEHartwood Elementary SchoolFox Chapel Area School District
253HLLCRHillcrest Christian School
263MONTEMontessori Centre School
272AHPRKAllegheny Hyde Park SchoolKiski Area School District
282BOYCEBoyce Middle SchoolUpper St Clair School District
292EDGEPEdgewood Primary SchoolWoodland Hills School District
302FRREGFranklin Regional Middle SchoolFranklin Regional School District
312FRICKFrick International AcademyPittsburgh School District
322LINDNLinden Elementary SchoolPittsburgh School District
332MCKNIMc Knight Elementary SchoolNorth Allegheny School District
342MTLBHMount Lebanon Senior High SchoolMount Lebanon School District
352NEWLNNewlonsburg Elementary SchoolFranklin Regional School District
362ROGMSRogers Middle SchoolPittsburgh School District
372SHAMDShady Side Academy Middle School
382STLOUSt Louise De Marillac SchoolDiocese of Pittsburgh School District
392STTERSt Teresa Of Avila SchoolDiocese of Pittsburgh School District
402UNIVHUniversity High SchoolMonongalia County School District
412WASHIWashington Elementary SchoolMount Lebanon School District
422WEXFDWexford Elementary School
431BAKERBaker Elementary SchoolUpper St Clair School District
441BRMDLBrentwood Middle SchoolBrentwood Borough School District
451BRKLCBrookline Regional Catholic SchoolDiocese of Pittsburgh School District
461CYNTNCarlynton Senior High SchoolCarlynton School District
471DREDEDivine Redeemer SchoolDiocese of Greensburg School District
481EHILLEast Hills Elementary SchoolPittsburgh School District
491EISENEisenhower Elementary SchoolUpper St Clair School District
501FORTCFort Couch Middle SchoolUpper St Clair School District
511FOXHSFox Chapel Area High SchoolFox Chapel Area School District
521GREENGreenfield SchoolPittsburgh School District
531HOMEEHome Elementary School
541JMCKMJeannette Mc Kee Middle SchoolJeannette City School District
551JEFFEJefferson Elementary SchoolMount Lebanon School District
561KERRKerr Elementary SchoolFox Chapel Area School District
571KISINKiski Area Middle SchoolKiski Area School District
581LNCLNLincoln Elementary SchoolMount Lebanon School District
591MARSEMars Elementary SchoolMars Area School District
601MCDOWMc Dowell High School
611MELLNMellon Middle SchoolMount Lebanon School District
621MILLRMiller Elementary SchoolPittsburgh School District
631MTOURMontour High SchoolMontour School District
641MOOREMoore Elementary SchoolBrentwood Borough School District
651MOSMDMosside Middle SchoolGateway School District
661NORSHNorwin Senior High SchoolNorwin School District
671OSBOROsborne Elementary SchoolQuaker Valley School District
681PARKMPark Forest Middle School
691PHLLSPenn Hills Senior High SchoolPenn Hills School District
701URBANPgh Urban Christian School
711PIRHMPine Richland Middle SchoolPine Richland School District
721RIVERRiverview High SchoolRiverview School District
731SHLSHShaler Area Senior High SchoolShaler Area School District
741SLOANSloan Elementary SchoolFranklin Regional School District
751SPPELSpringfield Park Elementary School
761STVHSSteel Valley High SchoolSteel Valley School District
771STERRSterrett Classical AcademyPittsburgh School District
781SUNNYSunnyside Elementary SchoolPittsburgh School District
791TRFFMTrafford Middle SchoolPenn Trafford School District
801UNMUSUniversal Academy
811WLNUTWalnut Creek Middle School
821WDEAFWestern PA Deaf School
831WHEELWheeling Catholic School


Youth Chess Home Page

Classes Info

Western PA Scholastic
Chess Honor Roll

Chess Ratings Explained

Current Ratings List

Latest
Tournament Info

General Info
on Tournaments

Past
Tournament Results

Past
Library Chess
Tournaments Info

Chess Links


Last Revised: 11/8/03
Maintained By/Send Comments to:Jerry Meyers