2004 Future Champions Chess Challenge

Held November 6, 2004 at Allderdice High School


Teams

#ScoreCodeSchoolDistrictPrize
112NPHSUNorth Pittsburgh Home Upper School1st Place Team Trophy
212STEDMSt Edmunds Academy2nd Place Team Trophy
311NHOMENorth Pittsburgh Home Lower School3rd Place Team Trophy
411FRICKFrick International AcademyPittsburgh School District4th Place Team Trophy
511LIBERLiberty Elementary SchoolPittsburgh School District5th Place Team Ribbon
610WEXFDWexford Elementary SchoolPine Richland School District
710FORTCFort Couch Middle SchoolUpper St Clair School District
810ROSSRoss Elementary SchoolNorth Hills School District
910HOSACHosack Elementary SchoolNorth Allegheny School District
1010COMDSCommunity Day School
1110OHARAO Hara Elementary SchoolFox Chapel Area School District
1210MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District
1310BOYCEBoyce Middle SchoolUpper St Clair School District
1410STRAPSt Raphael SchoolDiocese of Pittsburgh School District
1510WINCHWinchester Thurston School
168FAIRVFairview Elementary SchoolFox Chapel Area School District
178DORSEDorseyville Middle SchoolFox Chapel Area School District
187WECHSWEC Home School
197HARTEHartwood Elementary SchoolFox Chapel Area School District
207HOMEPHome Middle School
216FALKFalk School
226COLFXColfax SchoolPittsburgh School District
235WHITTWhittier Elementary SchoolPittsburgh School District

Championship

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Berthoud, Kevin FUSCHS121766W9W5W2D331st Place Trophy
2Sakai, HibikiSHAJR41678W10W4L1W632nd Place Trophy
3Jampole, Ezra AALLDE111626W12W8D6D133rd Place Trophy
4Glinsky, Luka ENPHSU81356W7L2W11W834th Place Trophy
5Gough, Randall WFAIRV51360W11L1W13W735th Place Trophy
6Guffey, Eric JUNIVH111513W13W14D3L226th Place Ribbon
7Bradshaw, KyleNAIHS91271L4W10W12L52
8Dorohovich, John M JrCYBER111341W15L3W14L42
9Boehner, Samuel WWINCH91328L1L11W15W132
10Lamoureaux, Daniel PPHLLS121320L2L7W16W142
11Busam, Sujay VLAURE71276L5W9L4D121
12Stern, EricFALK61296L3W15L7D111
13Permigiani, TedALLDE111291L6W16L5L91
14Stern, ScottFALK61274W16L6L8L101
15Ausman, R JBRTHS91246L8L12L9W161
16Dorohovich, Grace LCYBER91357L14L13L10L1501st Place (Girl) Ribbon

Premier Section

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Guffey, T WalkerSUNCR81115W18W12W3W241st Place Trophy
2Weaver, Richie PNPHSU71155W17W8W4L132nd Place Trophy
3Rajgopal, PremOHARA41177W16W14L1W1033rd Place Trophy
4Mendelson, Jesse MCOMDS51186W15W11L2W1234th Place Trophy
5Rosso, JackFORTC81055W7D6L10W1425th Place Trophy
6Samo, MikeNHOME51136W19D5L7W1126th Place Ribbon
7Zentner, Christopher JNORSH101161L5W19W6D926th Place Ribbon
8Menzies, Andrew JPIVIK61046W10L2D14W1526th Place Ribbon
9Rebel, Ryan FHLLCR71011L14B-W15D726th Place Ribbon
10Pfingstl, PaulNPHSU61133L8W17W5L32
11Balter, DannyWINCH31096W13L4W16L62
12Buuch, NominSHASR91011B-L1W17L421st Place (Girl) Ribbon
13Lamperski, VincentNCATH91016L11L15B-W162
14Xu, ZhihongSTEDM51064W9L3D8L51
15Beatty, MarkPIRHM81058L4W13L9L81
16Uselman, Jeffrey R JrDORSE61056L3W18L11L131
17Vaisleib, Gregory EDORSE81050L2L10L12W181
18Boehner, Hazel EWINCH71024L1L16W19L171
19Stern, BenFALK31047L6L7L18B-1

Rated 850 to 999

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Pokrifka, BrianNPHSU6 978W17W7W6D231st Place Trophy
2Spokauskas, NickolasSTERR6 999W8W27W5D132nd Place Trophy
3Bacanu, AlexandruMELLN8 997D9W25W12W433rd Place Trophy
4Mo, KevinMCKNI4 955W23W11W10L334th Place Trophy
5Koppula, SkandaFRANK4 911W19W24L2W1435th Place Trophy
6Rashed-Azzam, SherifHOMEP6 908W26W22L1W1536th Place Trophy
7Linzer, AndrewSTEDM4 936W16L1W26W1837th Place Trophy
8Myers, GrantFRICK6 938L2W20W23W1238th Place Trophy
9Glinsky, AllegraNPHSU6 938D3D13W24W1139th Place Trophy
10Grystar, EddieRIVER7 861W30W15L4W13310th Place Ribbon
11Plaut, BenjaminCOMDS4 891X-L4W22L92
12Weaver, Mike FNHOME5 909W28W14L3L82
13Dorsey, Elizabeth AFORTC8 921D25D9W16L1021st Place (Girl) Trophy
14Xu, JonathanPIVIK6 967W18L12W21L52
15Casal, LucianoFRREG6 951W20L10W29L62
16Jung, JayDORSE6 983L7W17L13W272
17Fulmer, Wesley GCYBER6 911L1L16W28W242
18Joyce, Shaun TSTRAP6 908L14W28W27L72
19Callipare, Antonio JAHPRK5 978L5L21W25W312
20Bronder, NickTJHHS9 854L15L8B-W262
21Sun, LiAnnDORSE8 922L24W19L14W302
22Molin, BenCOLFX3 964W31L6L11W292
23Casal, JoaquinNEWLN5 866L4W30L8D251
24Mc Kinstry, RobbieSTRAP5 982W21L5L9L171
25Berklite, Sam VDORSE7 981D13L3L19D231
26Carley, AriannaSEWLR4 970L6W31L7L201
27Dorohovich, Katherine SWECHS5 943W29L2L18L161
28Ostrowski, Joey FBEECH5 977L12L18L17B-1
29Barber, ZacharyOSBOR5 852L27B-L15L221
30Kandler, XaverFALK4 954L10L23D31L21
31Rajgopal, PavanDORSE6 895L22L26D30L19
32Wilson, Ben TNHOME5 960F-U-U-U-0

Rated 700 to 849

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Lind, Ben DNHOME5 840W24W25W5W341st Place Trophy
2Guryeva, KseniyaFRICK8 804D12W13W22W432nd Place Trophy
3Meyers, Nathan YMINAD3 800W15W8W6L133rd Place Trophy
4Skirpan, Zachary GWEXFD3 751W23W19W7L234th Place Trophy
5Geronian, NancyFORTC7 800W16W20L1W1435th Place Trophy
6Murthy, AkanshDORSE8 831W11W17L3W1536th Place Trophy
7Hull, TristanWINCH3 817W18W14L4W1637th Place Trophy
8Kushner, SidneyFORTC8 834W27L3W26W1038th Place Trophy
9Webb, RobertFRICK7 787L13W18W28W1739th Place Trophy
10Lee, EvanHOSAC4 745W21D22W12L8210th Place Ribbon
11Rumancik, MichaelHOLYC5 775L6D23W13W222
12Griffin, JamesCHRMS7 733D2W31L10W232
13Covaleski, TeddyCOLFX6 705W9L2L11W242
14Clemens-Sewall, DavidFRICK7 742W30L7W19L52
15Wyatt, Tristan JMYQAP5 721L3W27W21L62
16Rao, RohithHOSAC5 728L5W24W25L72
17Geronian, JanetFORTC7 764W31L6W20L921st Place (Girl) Trophy
18Buuch, EnkhlenALLDE11 749L7L9B-W252
19Zhang, ChristopherOHARA3 825W29L4L14W262
20Gentile, Nicholas JSTERR8 701B-L5L17W272
21Kroser, TalHOMEW5 813L10W29L15W282
22Narayanan, KarthikFAIRV4 818W26D10L2L111
23North, Arthur SCOLFX5 817L4D11W30L121
24Tao, HengxiaoFALK2 781L1L16W29L131
25Kump, Gregory WSFYMS5 795W28L1L16L181
26Redenbaugh, Timmy ZHOMEP7 752L22W30L8L191
27Johnson, Lucas DFALK4 777L8L15W31L201
28Stavrakos, Chris JPIRHM7 715L25B-L9L211
29Colleran, Robert JSTLOU6 774L19L21L24B-1
30Sterrett, JohnDORSE6 807L14L26L23W311
31Vielott, Tom LOHARA5 821L17L12L27L300

Grades 6 to 12 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Wade, Karl A JrOLIHS9 179W4W6W7W841st Place Trophy
2Jones, BrettROSS6 549W6W13W5W342nd Place Trophy
3Meyers, Reba LROGMS6 588W10W15W9L233rd Place Trophy
4Humes, Richard APLUMH9 630L1W17W10W534th Place Trophy
5Hoffman, Matthew JHOMEP6UnrW11W12L2L425th Place Trophy
6Zakaria, AlyssaBOYCE6 688L2L1W14W1321st Place (Girl) Trophy
7Temples, RyanBOYCE6 683L9W14L1W1626th Place Ribbon
8Chuong, ChristopherBOYCE6 675W17L9W15L126th Place Ribbon
9Mc Laughlin, Richard D IIISHAMD7 546W7W8L3U-26th Place Ribbon
10Slivka, Matthew TWECHS6UnrL3B-L4W1726th Place Ribbon
11Kenstowicz, Michael PCCATH9 611L5W16W12L1426th Place Ribbon
12Kelly, Sean PNPHSU6 612W16L5L11W1526th Place Ribbon
13Prevish, ThomasWECHS6UnrW14L2D17L611st Place (Unrated) Ribbon
14Ahrens, KatharineHOMEP6 582L13L7L6W1112nd Place (Girl) Ribbon
15TeVault, ConnorCOLFX6UnrB-L3L8L121
16Kaniecki, TimothyALPHA6 100L12L11B-L71
17Leverett, AlisonMELLN8 451L8L4D13L10

Grades 4 & 5 Intermediate

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Fedzen, NathanSTRAP4 694W6W4W3W241st Place Trophy
2Dunn, CharlesECONO5 541W11W5W9L132nd Place Trophy
3Ueda, TsukasaBOYCE5 658W12W15L1W1033rd Place Trophy
4Keith, Austin DBAKER4 627W7L1W16W934th Place Trophy
5Byrum, Micah NEHILL4 670W8L2W14W735th Place Trophy
6Griffin, JesseCHRIN4 600L1W12W17L1126th Place Ribbon
7Dilmore, Eric RROSS4 529L4B-W11L526th Place Ribbon
8Boninger, EliMINAD4 584L5L10W13W1426th Place Ribbon
9Berklite, Louis RFAIRV5 675W16W14L2L426th Place Ribbon
10Norman, AlexanderHARTE5 604L13W8W15L326th Place Ribbon
11Vozza, FrankSTRAP4 642L2W16L7W626th Place Ribbon
12Brusilovsky, DanielCOMDS5 561L3L6B-W1726th Place Ribbon
13Boehmke, Brian TMCKNI5 527W10L17L8W1526th Place Ribbon
14Ausman, Zachary OMOORE4 597W17L9L5L81
15Funari, JackMINAD4 517B-L3L10L131
16Boninger, JoeyMINAD5 595L9L11L4B-1
17Otte, HarryHARTE5 691L14W13L6L121

Grades 4 & 5 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Gupta, KartikHOSAC4 461W16W4W2W341st Place Trophy
2Wulandana, AthifUNMUS4 459W12W19L1W632nd Place Trophy
3Stavrakos, MichaelWEXFD5 470W21W9W5L133rd Place Trophy
4Rutenbar, ColinFALK5 236W13L1W15W1134th Place Trophy
5Pilch, Christopher MBOYCE5 448W8W17L3W1235th Place Trophy
6Garness, DanielSTBRN5 430W11W20W7L231st Place (Fifth Grade) Trophy
7Falcona, MatthewROSS4 402D18W10L6W1521st Place (Fourth Grade) Trophy
8Hoffman, Maria EHOMEE5UnrL5W14W20D921st Place (Girl) Trophy
9Sauer, Douglas RWHITT5 341W23L3W16D826th Place Ribbon
10Vidic, NikolaMINAD4UnrD15L7W18W2021st Place (Unrated) Trophy
11Schreiner, JacobWHITT5UnrL6W13W21L422nd Place (Fifth Grade) Ribbon
12Matsugi, KazukiSACRE5UnrL2W24W17L522nd Place (Fifth Grade) Ribbon
13Zvirman, LeviWEXFD5 100L4L11W22W2422nd Place (Fifth Grade) Ribbon
14Guglani, AngadHOSAC4UnrL17L8B-W2122nd Place (Fourth Grade) Ribbon
15Staniszewski, LukeLIBER4 130D10W18L4L71
16Moore, ZoniaSEWLR5UnrL1W23L9D1712nd Place (Girl) Ribbon
17Felser, SamHOOVR4 225W14L5L12D161
18Hoge, Matt TSTEDM5UnrD7L15L10W2312nd Place (Unrated) Ribbon
19Pokrifka, GwenoreNHOME4 330W22L2H-U-12nd Place (Girl) Ribbon
20Guido, Ekleana MSTEWA5 232W24L6L8L101
21Critelli, JoshuaBOYCE5UnrL3W22L11L141
22Martin, Joshua AROSS4UnrL19L21L13B-1
23Stelmach, TylerMYQAP5UnrL9L16D24L18
24Schwarz, AmandaWHITT4UnrL20L12D23L13
25Gintzler, GuthrieMINAD5UnrF-U-U-U-0
26Manfredi, NicoloWHITT4UnrF-U-U-U-0

Grades K to 3 Intermediate

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Gershanok, SamCOMDS2 636W9D4W2W631st Place Trophy
2Samo, JoeNHOME2 665W7W5L1W432nd Place Trophy
3Gerstbrein, Matthew LHOLYC3 515B-L6W9W733rd Place Trophy
4Skirpan, Maxwell MWEXFD1 579W8D1W6L224th Place Trophy
5Norman, JacobHARTE3 592W10L2H-W925th Place Trophy
6Pfingstl, RebeccaNHOME3 628W11W3L4L126th Place Ribbon
7Curtis, AndreWINCH1 577L2W10W8L326th Place Ribbon
8Shick, Tyler JALPHA2 533L4B-L7W1126th Place Ribbon
9Butler, PaulLINDN3 551L1W11L3L51
10Huo, Jeff WESHIN1 545L5L7L11B-1
11Leverett, RyanWASHI3 549L6L9W10L81

Grades K to 3 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Wu, TonyLIBER3UnrW19W16W18W441st Place Trophy
2Hoge, MichaelSTEDM2UnrW36D25W11W1032nd Place Trophy
3Yang, TomGREEN0 130D38W35W25W533rd Place Trophy
4Hart, Adam PSHAJR2UnrW22W28W12L134th Place Trophy
5Andreos, Nicholas JSTEDM2 322W34W6W20L335th Place Trophy
6Galik, Alex KLIBER2UnrW21L5W22W1631st Place (Second Grade) Trophy
7Taylor, Wilson RSTEDM2UnrL11W19W21W1831st Place (Unrated) Trophy
8Hull, NathanielWINCH0 429L10W34W17W2631st Place (Kindergarten) Trophy
9Zhang, AlexOHARA0 447L17W38W33W2036th Place Ribbon
10Prevish, JonathanWECHS2UnrW8D11W26L222nd Place (Unrated) Trophy
11Hignett-Lewis, LiamMINAD3 381W7D10L2W2721st Place (Third Grade) Trophy
12Selby, CameronLIBER3UnrW24W23L4D1422nd Place (Third Grade) Ribbon
13Mc Laughlin, SonyaMARSE2 312L16W31D29W2821st Place (Girl) Trophy
14Moore, ZarigSEWLR2UnrL25W36W35D1222nd Place (Second Grade) Ribbon
15Zhang, EricOHARA0UnrL27D39W30W2522nd Place (Kindergarten) Ribbon
16Cutright, AaronMINAD3UnrW13L1W23L623rd Place (Unrated) Ribbon
17Sheran, JordanROSS2UnrW9D26L8D2423rd Place (Unrated) Ribbon
18Kaniecki, GregoryALPHA2UnrW39W27L1L723rd Place (Unrated) Ribbon
19Vozza, TrevorSTRAP1 484L1L7W39W2921st Place (First Grade) Trophy
20Norman, Elliot BHARTE1UnrW32W33L5L922nd Place (First Grade) Ribbon
21Payne, Chico PSHAJR1 235L6W40L7W3422nd Place (First Grade) Ribbon
22Barber, AlexandraOSBOR2 159L4W37L6W3522nd Place (Girl) Ribbon
23Fu, Jackson JSTLOU3 252W31L12L16W332
24Narayanan, AnandhiniFAIRV2 366L12D30W38D1722nd Place (Girl) Ribbon
25Ceraso, Thomas LMYQAP3UnrW14D2L3L151
26Gentile, MichaelMINAD3 407W30D17L10L81
27Armbruster, Regis J IIISACRE3UnrW15L18D28L111
28Widdoes, ReedSTEDM2 285W40L4D27L131
29Miller, David SWECHS2UnrL33W32D13L191
30Heaps, SamuelSTEDM2UnrL26D24L15W381
31Blaxter, SkylerSTEDM2UnrL23L13D32W391
32Mayer, JacobCOMDS1 199L20L29D31W371
33Garness, BenSTBRN2UnrW29L20L9L231
34Barroso, MariannaMSIDE1UnrL5L8W36L211
35Kim, MattWINCH1 100W37L3L14L221
36Zvirman, AaronWEXFD2 105L2L14L34B-1
37Rosso, Joe LBAKER0UnrL35L22B-L321
38Schwager, EmilyCOMDS1UnrD3L9L24L30
39Gershanok, EzraCOMDS1 100L18D15L19L31
40Umapathy, VinayFALK2UnrL28L21H-U-
41Brown, HarrisonHOLSP1UnrU-U-U-U-0

Schools

## of PlayersCodeSchoolDistrict
19MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District
29STEDMSt Edmunds Academy
38DORSEDorseyville Middle SchoolFox Chapel Area School District
48FALKFalk School
57COMDSCommunity Day School
67NHOMENorth Pittsburgh Home Lower School
77WINCHWinchester Thurston School
86BOYCEBoyce Middle SchoolUpper St Clair School District
96NPHSUNorth Pittsburgh Home Upper School
105FORTCFort Couch Middle SchoolUpper St Clair School District
115OHARAO Hara Elementary SchoolFox Chapel Area School District
125ROSSRoss Elementary SchoolNorth Hills School District
135STRAPSt Raphael SchoolDiocese of Pittsburgh School District
145WECHSWEC Home School
155WEXFDWexford Elementary SchoolPine Richland School District
164COLFXColfax SchoolPittsburgh School District
174FAIRVFairview Elementary SchoolFox Chapel Area School District
184FRICKFrick International AcademyPittsburgh School District
194HARTEHartwood Elementary SchoolFox Chapel Area School District
204HOMEPHome Middle School
214HOSACHosack Elementary SchoolNorth Allegheny School District
224LIBERLiberty Elementary SchoolPittsburgh School District
234WHITTWhittier Elementary SchoolPittsburgh School District
243ALLDEAllderdice High SchoolPittsburgh School District
253MYQAPMary Queen Of Apostles School
263ALPHAProvidence Alpha SchoolDiocese of Pittsburgh School District
273SEWLRSewickley Academy Lower School
283SHAJRShady Side Academy Junior School
293CYBERWestern PA Cyber School
302BAKERBaker Elementary SchoolUpper St Clair School District
312HOLYCHoly Child SchoolDiocese of Pittsburgh School District
322MCKNIMc Knight Elementary SchoolNorth Allegheny School District
332MELLNMellon Middle SchoolMount Lebanon School District
342OSBOROsborne Elementary SchoolQuaker Valley School District
352PIRHMPine Richland Middle SchoolPine Richland School District
362PIVIKPivik Elementary SchoolPlum Borough School District
372SACRESacred Heart SchoolDiocese of Pittsburgh School District
382STBRNSt Bernadette SchoolDiocese of Pittsburgh School District
392STLOUSt Louise De Marillac SchoolDiocese of Pittsburgh School District
402STERRSterrett Classical AcademyPittsburgh School District
411AHPRKAllegheny Hyde Park SchoolKiski Area School District
421BEECHBeechwood Elementary SchoolPittsburgh School District
431BRTHSBrentwood Sr High SchoolBrentwood Borough School District
441CCATHCentral Catholic High School
451CHRINChartiers Intermediate SchoolChartiers Valley School District
461CHRMSChartiers Valley Middle SchoolChartiers Valley School District
471EHILLEast Hills Elementary SchoolPittsburgh School District
481ECONOEconomy Elementary School
491ESHINEisenhower Elementary SchoolIndiana Area School District
501FRANKFranklin Elementary SchoolNorth Allegheny School District
511FRREGFranklin Regional Middle SchoolFranklin Regional School District
521GREENGreenfield SchoolPittsburgh School District
531HLLCRHillcrest Christian School
541HOLSPHoly Sepulcher School
551HOMEEHome Elementary School
561HOMEWHomewood Montessori SchoolPittsburgh School District
571HOOVRHoover Elementary SchoolMount Lebanon School District
581LAURELaurel Highlands Middle School
591LINDNLinden Elementary SchoolPittsburgh School District
601MARSEMars Elementary SchoolMars Area School District
611MOOREMoore Elementary SchoolBrentwood Borough School District
621MSIDEMosside Elementary SchoolGateway School District
631NEWLNNewlonsburg Elementary SchoolFranklin Regional School District
641NAIHSNorth Allegheny Intermediate SchoolNorth Allegheny School District
651NCATHNorth Catholic SchoolDiocese of Pittsburgh School District
661NORSHNorwin Sr High SchoolNorwin School District
671OLIHSOliver High SchoolPittsburgh School District
681PHLLSPenn Hills Sr High SchoolPenn Hills School District
691PLUMHPlum Sr High SchoolPlum Borough School District
701RIVERRiverview High SchoolRiverview School District
711ROGMSRogers Middle SchoolPittsburgh School District
721SHAMDShady Side Academy Middle School
731SHASRShady Side Academy Senior School
741SFYMSSouth Fayette Middle SchoolSouth Fayette School District
751STEWAStewart SchoolBurrell School District
761SUNCRSuncrest Middle SchoolMonongalia County School District
771TJHHSThomas Jefferson Sr High SchoolWest Jefferson Hills School District
781UNMUSUniversal Academy
791UNIVHUniversity High SchoolMonongalia County School District
801USCHSUpper St Clair High SchoolUpper St Clair School District
811WASHIWashington Elementary SchoolMount Lebanon School District


Youth Chess Home Page

Classes Info

Western PA Scholastic
Chess Honor Roll

Chess Ratings Explained

Current Ratings List

Latest
Tournament Info

General Info
on Tournaments

Past
Tournament Results

Past
Library Chess
Tournaments Info

Chess Links


Last Revised: 11/6/04
Maintained By/Send Comments to:Jerry Meyers