2006 Future Champions Chess Challenge

Held November 4, 2006 at Taylor Allderdice High School - 160 players


Pic from the tournament

Teams

#ScoreCodeSchoolDistrictPrize
113CNMMSCanonsburg Middle SchoolCanon McMillan School District1st Place Team Trophy
211PGHMTPittsburgh Montessori SchoolPittsburgh School District2nd Place Team Trophy
311DORSEDorseyville Middle SchoolFox Chapel Area School District3rd Place Team Trophy
410MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District4th Place Team Ribbon
510CAMPUCarlow Campus SchoolDiocese of Pittsburgh School District4th Place Team Ribbon
69COMDSCommunity Day School
79WINCHWinchester Thurston School
89LIBERLiberty Elementary SchoolPittsburgh School District
99ALPHAProvidence Alpha SchoolDiocese of Pittsburgh School District
108LINDNLinden Elementary SchoolPittsburgh School District

Championship

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Gough, Randall WDORSE71429W6D2W5W331st Place Trophy
2Rago, AnthonyAPRHS111177B-D1W11W632nd Place Trophy
3Linsuain, KemenNHOME51383W13W10W7L133rd Place Trophy
4Vaisleib, Gregory EFOXHS101226L5B-W12W834th Place Trophy
5Molin, BenCOLFX51319W4D7L1D1025th Place Trophy
6Priore, Daniel GHOMEP61282L1W13W10L226th Place Ribbon
7Mo, KevinINGOM61636W12D5L3D1126th Place Ribbon
8Myers, GrantFRICK81250W11L12W13L426th Place Ribbon
9Ignaczak, MarkBLEST81233L10L11B-W1226th Place Ribbon
10Rajgopal, PremDORSE61367W9L3L6D51
11Nimgaonkar, Vivek USHAMD71387L8W9L2D71
12Priore, Anthony MHOMEP71304L7W8L4L91
13Nimgaonkar, Alok USHAMD61260L3L6L8B-1

Premier

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Naser, JonathanCNMMS81065W10W8W7W441st Place Trophy
2Gittes, GrantDORSE81009W6W5L4W1232nd Place Trophy
3Linzer, AndrewWINCH61141L4W14W11W733rd Place Trophy
4Hong, JocelynTENTH61032W3D10W2L124th Place Trophy
5Yuan, JimmyCLAKM71151W9L2W8D625th Place Trophy
6Dorsey, Elizabeth AUSCHS101095L2W9W12D526th Place Ribbon
7Webb, RobertALLDE91199W13W11L1L32
8Rajgopal, PavanDORSE81112W14L1L5W112
9Leuba, SequoiaDORSE81058L5L6W14W1321st Place (Girl) Ribbon
10Lind, Ben DNPHSU71183L1D4L13W141
11Mc Cormick, DannySEWLR51022W12L7L3L81
12Callipare, Antonio JKISIN71128L11W13L6L21
13Prabhu, Arpan VMGNTN91084L7L12W10L91
14Rao, RohithCARSN71009L8L3L9L100

Grades 6 to 12 Advanced

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Clemens-Sewall, DavidALLDE9 987W20W17W9W341st Place Trophy
2Maga, JustinCNMSR9 956D8W16W6W1032nd Place Trophy
3Stabile, BeckyGATSH9 944W12W14W4L133rd Place Trophy
4Jones, BrettNHLJH8 936W11W18L3W934th Place Trophy
5Fedzen, NathanSTRAP6 932L17W12W11W1535th Place Trophy
6Humes, Richard APLUMH11 868D21W7L2W1626th Place Ribbon
7Sundaram, NiteeshSHAMD8 963D16L6W14W1326th Place Ribbon
8Sterrett, JohnDORSE8 871D2W21L10W1926th Place Ribbon
9Schrecengost, Mark A JrAPRHS9UnrB-W13L1L421st Place (Unrated) Ribbon
10Joyce, Shaun TSTRAP8 984L13W19W8L22
11Viswanathan, VinayFORTC7 855L4B-L5W182
12Seamans, DanielSTSBV6 857L3L5B-W172
13Wyatt, Tristan JMYQAP7 879W10L9W18L72
14Redenbaugh, Timmy ZHOMES9 772W19L3L7W212
15Madhavan, Neel RMGNTN9 921L18W20W17L52
16Narayanan, KarthikDORSE6 871D7L2W21L61
17Martine, John A IIISCHAE6 832W5L1L15L121
18Kumar, Ashwin KBOYCE6 788W15L4L13L111
19Mc Quin, Philip WEALHS8 920L14L10W20L81
20Wang, BillDORSE7 900L1L15L19B-1
21Viswanathan, VijayFORTC7 955D6L8L16L14

Grades 6 to 12 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Migliuolo, AlessandroCNMMS8 732W11W9W8W741st Place Trophy
2Lambore, RohanHAMMD8 731L4W11W10W632nd Place Trophy
3Kaniecki, TimothyALPHA8 635W5L6W9W1333rd Place Trophy
4Pius, AbishSTJON6 404W2L8W17W1034th Place Trophy
5Wake, James TCNMMS7UnrL3B-W16W835th Place Trophy
6Betzold, AndrewBOYCE6UnrW16W3D7L226th Place Ribbon
7Lucci, Alexander SLINTN7 648W18W15D6L126th Place Ribbon
8Boehmke, Brian TCARSN7 641W19W4L1L52
9Turner, Evan MCLAKM7UnrW14L1L3W1521st Place (Unrated) Ribbon
10Seamans, ChrisSTSBV7 641W12W17L2L42
11Sivaji, SivaprakashDEWLL7 422L1L2W18W172
12McMurdy, Morgan LeaCNMMS7UnrL10W14L13W1621st Place (Girl) Ribbon
13Ketterman, TimSTYMD7 702L15W18W12L32
14Rago, Christopher FAPRHS9 595L9L12W15W192
15Reed, Brittany MCNMMS8 337W13L7L14L91
16Soltis, David ASETNL9 552L6W19L5L121
17Maleski, SarahCNMMS7UnrB-L10L4L111
18Humes, BenjaminRGPRK6 117L7L13L11B-1
19Hammer, JonathanCNMMS7UnrL8L16B-L141
20Mallepula, ShashankCHVSH9 685F-U-U-U-0
21Halliday, Nigel PPIRHM6 390F-U-U-U-0

Grades K to 5 Advanced

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Goldstein, NoahWINCH3 860W6W7D3W431st Place Trophy
2Ghai, RahulRHYDE3 849L5W8W7W332nd Place Trophy
3Shick, Tyler JALPHA4 852W9W5D1L223rd Place Trophy
4Meyers, Nathan YMINAD5 854D8W6W5L124th Place Trophy
5Curtis, AndreWINCH3 954W2L3L4B-25th Place Trophy
6Wecht, GabeSTEDM3 847L1L4B-W826th Place Ribbon
7El-Kadi, MichaelALPHA4 766B-L1L2W926th Place Ribbon
8Kaniecki, GregoryALPHA4 808D4L2W9L61
9Yang, TomGREEN2 838L3B-L8L71

Grades K to 5 Intermediate

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Unice, Connor MFDSTE5UnrW19W2W9W341st Place Trophy
2Barbour, Nathaniel JCAMPU5 604W6L1W13W1132nd Place Trophy
3Qu, AndyMINAD4 741W16W7W10L133rd Place Trophy
4Novara, AlexanderPGHMT2 534W17W12W11L634th Place Trophy
5Miller, David SHOMEE4 514W8L11W17W935th Place Trophy
6Gershanok, SamCOMDS4 742L2W19W16W436th Place Ribbon
7Pope, Horace HPGHMT5 583W22L3W12W1436th Place Ribbon
8Payne, Chico PSHAJR3 632L5W21W15W1036th Place Ribbon
9Novara, HenryPGHMT4 635W13W20L1L52
10Yu, VictorCOLFX0 504X-W14L3L82
11Balasubramani, HarishwerFRANK5 698W21W5L4L22
12Cano, RomanCYBER5 716W23L4L7W212
13Ashwat, EishanSFELE3 527L9W18L2W232
14Miller, MeshachJFKEL4 626W15L10W20L72
15Long, RobertMINAD2 505L14B-L8W222
16Calihan, JosephWINTN3 597L3W22L6D181
17Taylor, JarrettINGRM3 640L4D23L5W201
18Mo, JackMCKNI3 670L20L13W19D161
19Martine, Brian PSCHAE4 607L1L6L18B-1
20Rohaninejad, MortezaOHARA4 545W18L9L14L171
21Rohaninejad, MostafaOHARA5 553L11L8B-L121
22Narayanan, AnandhiniFAIRV4 708L7L16W23L1511st Place (Girl) Ribbon
23Borsch, MichaelPARKE4 589L12D17L22L13
24DeReno, ZacharySTRAP5 607F-U-U-U-0

Grades 4 & 5 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Martine, Christian LSCHAE4 490W14W10W8W341st Place Trophy
2Pius, SubishSTJON5 384W19W4D7W932nd Place Trophy
3Armbruster, Regis J IIISACRE5 402W12W16W11L133rd Place Trophy
4Migliuolo, VittorioWVILL4 460W9L2W18W834th Place Trophy
5Armbruster, Elizabeth PSACRE4 463W18L8W15W735th Place Trophy
6Mac Ginnitie, ColinCAMPU4UnrW15L7W13W1136th Place Ribbon
7Selby, CameronLIBER5 475W21W6D2L52
8Lipsky, SimonPGHMT4UnrW13W5L1L421st Place (Unrated) Ribbon
9Omecinski, Katelin SMYQAP5 184L4W19W10L221st Place (Girl) Ribbon
10Kovalik-Haas, JoeyPGHMT4 432W20L1L9W142
11Schrecengost, DominicAPRDE5UnrB-W17L3L621st Place (Unrated) Ribbon
12Mitchell, MalcolmPHILP5 100L3D14W17D152
13Kaliszewski, OisinLINDN5 377L8B-L6W212
14DiBattista, JeremySFELE4 355L1D12W16L101
15Hildebrandt, LeoPGHMT5 376L6W20L5D121
16Buettner, AaronLIBER5UnrD17L3L14W201
17Leibowitz, EllenMINAD5 378D16L11L12W181
18Reed, Starley NNSTRB5 272L5W21L4L171
19Saylor, BrendenPARKE5 100L2L9L20B-1
20Seaman, CalebLINDN5 146L10L15W19L161
21Borsch, NicholasPARKE4UnrL7L18B-L131
22Chutko, MichaelSTSEB5 298H-U-U-U-

Grades K to 3 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Ding, YifengHARTE3 492W15W19W3W1041st Place Trophy
2Moran, IsiahPGHMT3 109W26W25D7W1132nd Place Trophy
3Rzewski, LucaLINDN3 331W16W13L1W1233rd Place Trophy
4Scott, SeanHARTE3UnrW6D5D12W1534th Place Trophy
5Ormes-Strong, AkiraLIBER3 194W27D4D8W1835th Place Trophy
6Mayer, JacobCOMDS3 111L4W21W24W1631st Place (Third Grade) Trophy
7Li, AustinFALK1 270W28D12D2W1331st Place (First Grade) Trophy
8Mitchell, MarcusPHILP1UnrW18H-D5W2231st Place (Unrated) Trophy
9Parmanto, Dharma AHOOVR2 479L13W31W17W1431st Place (Second Grade) Trophy
10Blake, S MichaelHTRIN2 418W22W20D11L126th Place Ribbon
11O'Donohoe, ColinMINAD2 283W14W17D10L226th Place Ribbon
12Jensen, JustinCAMPU3UnrW30D7D4L322nd Place (Third Grade) Ribbon
13Curran, Caroline EPVLLY3UnrW9L3W30L722nd Place (Third Grade) Ribbon
14You, JackINGOE3UnrL11W23W20L922nd Place (Third Grade) Ribbon
15Hardiman, MatthewSTEDM3UnrL1W32W29L422nd Place (Third Grade) Ribbon
16Sivakumar, AnishaaSLOAN3UnrL3W26W19L622nd Place (Third Grade) Ribbon
17Eddy Harvey, Francis JLIBER2UnrW23L11L9W2922nd Place (Second Grade) Ribbon
18Harr, CharlesSCNTR3 100L8W28W25L522nd Place (Third Grade) Ribbon
19Clemens-Sewall, Mary VersaLINDN3 177W32L1L16W2622nd Place (Third Grade) Ribbon
20Perry, RoeeCOMDS3 150W21L10L14W3122nd Place (Third Grade) Ribbon
21Kurukulasuriya, JahnikCAMPU2UnrL20L6W28W3022nd Place (Second Grade) Ribbon
22Diamant, EliCOMDS2UnrL10D27W31L812nd Place (Unrated) Ribbon
23Abu-Hamad, SarahCAMPU2 358L17L14W27D2411st Place (Girl) Ribbon
24Kaliszewski, BrennanLINDN1UnrD25D29L6D2312nd Place (First Grade) Ribbon
25Gershanok, EzraCOMDS3 157D24L2L18D271
26Mayer, JonahCOMDS1UnrL2L16B-L191
27Barmen, WilliamSTEDM1UnrL5D22L23D251
28Waters, JackWINCH2UnrL7L18L21B-1
29Thomas, ZionFALK1UnrD31D24L15L171
30Yu, AndyMARSH1UnrL12B-L13L211
31DiBattista, NicholasSFELE2 100D29L9L22L20
32Fogarty, ShaneEDGEP1UnrL19L15U-U-0
33Bhide, MattFRANK3 312F-U-U-U-0
34Buuch, MolorGREEN2 273F-U-U-U-0
35Kang, WonJunCAMPU2 100F-U-U-U-0
36Kang, WonHoCAMPU1UnrF-U-U-U-0

Schools

## of PlayersCodeSchoolDistrict
18DORSEDorseyville Middle SchoolFox Chapel Area School District
27CNMMSCanonsburg Middle SchoolCanon McMillan School District
37CAMPUCarlow Campus SchoolDiocese of Pittsburgh School District
47PGHMTPittsburgh Montessori SchoolPittsburgh School District
56COMDSCommunity Day School
65LINDNLinden Elementary SchoolPittsburgh School District
75MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District
84LIBERLiberty Elementary SchoolPittsburgh School District
94ALPHAProvidence Alpha SchoolDiocese of Pittsburgh School District
104WINCHWinchester Thurston School
113APRHSApollo Ridge High School
123PARKEPark Elementary SchoolSteel Valley School District
133SCHAESchaeffer Traditional AcademyPittsburgh School District
143SHAMDShady Side Academy Middle School
153SFELESouth Fayette Elementary SchoolSouth Fayette School District
163STEDMSt Edmunds Academy
173STRAPSt Raphael SchoolDiocese of Pittsburgh School District
182ALLDEAllderdice High SchoolPittsburgh School District
192BOYCEBoyce Middle SchoolUpper St Clair School District
202CARSNCarson Middle SchoolNorth Allegheny School District
212CLAKMCheat Lake Middle SchoolMonongalia County School District
222COLFXColfax SchoolPittsburgh School District
232FALKFalk School
242FORTCFort Couch Middle SchoolUpper St Clair School District
252FRANKFranklin Elementary SchoolNorth Allegheny School District
262GREENGreenfield SchoolPittsburgh School District
272HARTEHartwood Elementary SchoolFox Chapel Area School District
282HOMEPHome Middle School
292MYQAPMary Queen Of Apostles SchoolDiocese of Greensburg School District
302MGNTNMorgantown High SchoolMonongalia County School District
312OHARAO Hara Elementary SchoolFox Chapel Area School District
322PHILPPhillips Elementary SchoolPittsburgh School District
332SACRESacred Heart SchoolDiocese of Pittsburgh School District
342STJONSt John the Baptist SchoolDiocese of Pittsburgh School District
352STSBVSt Sebastian School
361APRDEApollo Ridge Elem School
371BLESTBlessed Sacament School
381CNMSRCanon Mc Millan Sr High SchoolCanon McMillan School District
391CHVSHChartiers Valley Sr High SchoolChartiers Valley School District
401EALHSEast Allegheny High SchoolEast Allegheny School District
411EDGEPEdgewood Primary SchoolWoodland Hills School District
421FAIRVFairview Elementary SchoolFox Chapel Area School District
431FDSTEFirst District Elementary School
441FOXHSFox Chapel Area High SchoolFox Chapel Area School District
451FRICKFrick International AcademyPittsburgh School District
461GATSHGateway Sr High SchoolGateway School District
471HAMMDHampton Township Middle SchoolHampton Township School District
481HTRINHoly Trinity SchoolDiocese of Pittsburgh School District
491HOMEEHome Elementary School
501HOMESHome High School
511HOOVRHoover Elementary SchoolMount Lebanon School District
521INGOEIngomar Elementary SchoolNorth Allegheny School District
531INGOMIngomar Middle SchoolNorth Allegheny School District
541INGRMIngram Elementary SchoolMontour School District
551JFKELJohn F Kennedy SchoolDiocese of Pittsburgh School District
561KISINKiski Area Middle SchoolKiski Area School District
571LINTNLinton Intermediate SchoolPenn Hills School District
581MARSHMarshall Elementary SchoolNorth Allegheny School District
591MCKNIMc Knight Elementary SchoolNorth Allegheny School District
601NHLJHNorth Hills Junior High SchoolNorth Hills School District
611NHOMENorth Pittsburgh Home Lower School
621NPHSUNorth Pittsburgh Home Upper School
631NSTRBNorth Strabane Intermediate SchoolCanon McMillan School District
641PIRHMPine Richland Middle SchoolPine Richland School District
651PVLLYPleasant Valley SchoolPeters Township School District
661PLUMHPlum Sr High SchoolPlum Borough School District
671RGPRKRegency Park Elementary SchoolPlum Borough School District
681RHYDERichard Hyde Elementary SchoolMoon Area School District
691SETNLSeton La Salle High School
701SEWLRSewickley Academy Lower School
711SHAJRShady Side Academy Junior School
721SLOANSloan Elementary SchoolFranklin Regional School District
731SCNTRSouth Central SchoolCanon McMillan School District
741STSEBSt Sebastian SchoolDiocese of Pittsburgh School District
751STYMDSteel Valley Middle SchoolSteel Valley School District
761TENTHTenth Street Elementary SchoolRiverview School District
771USCHSUpper St Clair High SchoolUpper St Clair School District
781CYBERWestern PA Cyber School
791DEWLLWilliams Middle SchoolMontour School District
801WINTNWinchester Thurston North School
811WVILLWylandville SchoolCanon McMillan School District


Youth Chess Home Page

Classes Info

Western PA Scholastic
Chess Honor Roll

Chess Ratings Explained

Current Ratings List

Latest
Tournament Info

General Info
on Tournaments

Past
Tournament Results

Past
Library Chess
Tournaments Info

Chess Links


Last Revised: 11/4/06
Maintained By/Send Comments to:Jerry Meyers