10th Tri-State Junior Open - 245 participants

Held December 15, 2007 at CMU


Teams

#ScoreCodeSchoolDistrictPrize
114NAIHSNorth Allegheny Intermediate SchoolNorth Allegheny School District1st Place Team Trophy
214CNMMSCanonsburg Middle SchoolCanon McMillan School District2nd Place Team Trophy
313MBGRMontessori Bowling Green School3rd Place Team Trophy
412HOMEPHome Middle School4th Place Team Ribbon
511OHARAO Hara Elementary SchoolFox Chapel Area School District
611SWUPRSewickley Upper SchoolPrivate School District
710HOMEEHome Elementary School
810ALPHAProvidence Alpha SchoolDiocese of Pittsburgh School District
910FAIRVFairview Elementary SchoolFox Chapel Area School District
108COLFXColfax SchoolPittsburgh School District
118LINDNLinden Elementary SchoolPittsburgh School District
128DORSEDorseyville Middle SchoolFox Chapel Area School District
138HARTEHartwood Elementary SchoolFox Chapel Area School District
147PGHMTPittsburgh Montessori SchoolPittsburgh School District
156URBANPgh Urban Christian School
165STEDMSt Edmunds AcademyPrivate School District
175ALLDEAllderdice High SchoolPittsburgh School District

Championship

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Mo, KevinINGOM71645D14W8W2W331st Place Trophy
2Tsai, RyanLAKEC51269W4W6L1W932nd Place Trophy
3Priore, Daniel GHOMEP71464W7W17W9L133rd Place Trophy
4Brnardic, Adam EDEERL121374L2X-W17W1034th Place Trophy
5Koppula, SkandaINGOM71310D19W15W14D735th Place Trophy
6Priore, Anthony MHOMEP81442W12L2D10W1126th Place Trophy
7Yuan, JimmyCLAKM81332L3W18W13D527th Place Ribbon
8Chen, AlexRADIO41295D15L1W16W1427th Place Ribbon
9Zhang, AlexOHARA31317W18W11L3L22
10Povitsky, DanielREVEH101289D16W19D6L42
11Ignaczak, MarkSJOHI91268W20L9W19L62
12Seamans, DanielACQUI71308L6L13W15W192
13Maga, JustinMCGUF101401L17W12L7W182
14Linsuain, KemenNPHSU61334D1W16L5L81
15Stern, EricALLDE91424D8L5L12W171
16Stern, ScottALLDE91392D10L14L8B-1
17Stern, BenFALK61291W13L3L4L151
18Myers, GrantALLDE91451L9L7X-L131
19Spokauskas, NickolasALLDE91449D5L10L11L12
20Jones, BrettNHLJH91220L11F-F-U-0
21Chey, AndrewSWUPR101353U-U-U-U-0

Premier

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Xie, KevinNAIHS91224W11W3W4W641st Place Trophy
2Peters, Benjamin MNAIHS91213W14W15W8D732nd Place Trophy
3El-Kadi, MichaelALPHA51065W9L1W14W1233rd Place Trophy
4Huang, CarolinePEEBL31054W16W10L1D524th Place Trophy
5Parhi, SidharthaSUNCR81075W13L8W10D425th Place Trophy
6Frye, EliHOMEP8 757B-D13W9L126th Place Ribbon
7Cano, RomanDORSE61118L8W17W15D226th Place Ribbon
8Wyatt, Tristan JMYQAP81050W7W5L2L92
9Pfingstl, PaulNPHSU91168L3W11L6W82
10Deddo, Kyle CMARS61119W12L4L5W152
11Manocha, AnishSWUPR81109L1L9B-W162
12Madhavan, Neel RMGNTN101053L10B-W13L32
13Shick, Tyler JALPHA51196L5D6L12W141
14Spence, JakeURBAN41092L2W16L3L131
15Carley, AriannaSWUPR71069W17L2L7L1011st Place (Girl) Ribbon
16Mo, JackMCKNI41138L4L14W17L111
17Ghai, RahulRHYDE41184L15L7L16B-1

Rated 950 - 1049

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Gershanok, SamHOOVR5 972W12W6W2W341st Place Trophy
2Helgoe, JoshuaGEOWH91001X-W4L1W732nd Place Trophy
3Tobias, David ANASHS11 959W13W7W5L133rd Place Trophy
4Curtis, AndreWINCH41041W11L2W10W634th Place Trophy
5Nocita, JamesSWUPR111003D10W12L3W1125th Place Trophy
6Lambore, RohanHAMHS91033W9L1W8L426th Place Ribbon
7Anbu, AshwinMARSE41002W8L3W11L226th Place Ribbon
8Miller, Zach TSWUPR11 969L7B-L6W1026th Place Ribbon
9Karra, KarthikROXBY4 984L6L11B-W1326th Place Ribbon
10Narayanan, KarthikDORSE7 977D5W13L4L81
11Wecht, GabeSTEDM4 992L4W9L7L51
12Kaniecki, GregoryALPHA51002L1L5L13B-1
13Viswanathan, VijayFORTC8 998L3L10W12L91
14Stabile, BeckyGATSH10 969F-U-U-U-0

Rated 825 - 949

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Turner, Evan MCLAKM8 876W10W11W9W641st Place Trophy
2Pinti, Mark VBRIDG8 914D15W10W16W732nd Place Trophy
3Vollmer, LukeCECLI5 862W4L6W17W1133rd Place Trophy
4Kleeman, WillSWUPR7 894L3W15W18W934th Place Trophy
5Viswanathan, VinayFORTC8 907W23L9W12W1335th Place Trophy
6Porcelli, MichaelNAIHS9 933W21W3D7L126th Place Ribbon
7Wake, James TylerCNMMS8 889W19W8D6L226th Place Ribbon
8Balasubramani, HarishwerINGOM6 944W12L7D13W1626th Place Ribbon
9Chen, JasonNAIHS9 850W14W5L1L42
10Patuwo, DavidCFAIR5 928L1L2W23W152
11Goldstein, NoahWINCH4 937W18L1W19L32
12Ding, YifengHARTE4 882L8W14L5W182
13Crihalmeanu, IrinaSUNCR6 855W17D16D8L521st Place (Girl) Ribbon
14Zhang, ChristopherSHAMD6 877L9L12W20W172
15Barczynski, John EMARSM6 871D2L4W21L101
16Novara, HenryPGHMT5 920W20D13L2L81
17Van Vorhis, NicholasMBGR5 890L13W20L3L141
18Redenbaugh, Timmy ZHOMES9 879L11W23L4L121
19Fitzpatrick, AndyROSS6 834L7W21L11L201
20Shi, TinglinBRYDN2 873L16L17L14W191
21Werner, AnthonyDORSE8 878L6L19L15W231
22Nogay, WalterSWUPR10 890B-U-U-U-1
23Yarnall, AlyssaCNMSR9 868L5L18L10L210

Rated 675 - 824

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Mao, AndrewINDIA2 781W9W12W3D231st Place Trophy
2Ferri, Justin WSWUPR7 731W4W19W7D132nd Place Trophy
3Marchand, BenJACKS6 811W18W6L1W1433rd Place Trophy
4Pius, AbishAEOBL7 818L2W22W11W534th Place Trophy
5Krishnan, DipakOHARA4 763W21W16W10L435th Place Trophy
6Banish, MatthewCNMSR9 723W23L3W19W1036th Place Ribbon
7Schetter, Benjamin TMBGR4 809W17D11L2W132
8Hoffman, Maria EHOMEP8 749L12D9W16W1821st Place (Girl) Trophy
9Priore, ClaireHOMEE5 719L1D8W23W2022nd Place (Girl) Ribbon
10Mohan, NikhilSTJON6 803W13W15L5L62
11Smith, Stephen MHOMEE5 716W14D7L4D152
12Ketterman, Tim JSTYMD8 705W8L1L13W212
13Vaerewyck, Joseph WTRANS8 724L10W20W12L72
14McMurdy, Morgan LeaCNMMS8 767L11W17W21L32
15Price, Matthew LGRACE4 710W20L10D18D112
16Miller, David SHOMEE5 704W22L5L8W232
17Pfingstl, RebeccaNPHSU6 726L7L14B-W192
18Pius, SubishSTJON6 733L3W23D15L81
19Mustian, NikolasLNCLN2 675B-L2L6L171
20Novara, AlexanderPGHMT3 758L15L13W22L91
21Pugh, TimothyFALK4 715L5B-L14L121
22Paviglianiti, DanielOHARA3 741L16L4L20B-1
23Groce, CalebBRRTT4 795L6L18L9L160

Rated 550 - 674

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Gayler, RichardNAIHS9 639W29W13W11W841st Place Trophy
2Rogers, SpencerMBGR4 619W14D3W18W1132nd Place Trophy
3Fujito, DannyALPHA3 660W19D2W10D533rd Place Trophy
4Song, HarryNAIHS9 673W7W20L8W1234th Place Trophy
5Krishna, NeelNAIHS9 663W12D18W9D335th Place Trophy
6Tayal, Anand PFAIRV4 570D9D14W21W2236th Place Trophy
7Yu, AndyMARSH2 618L4W29W23W1337th Place Trophy
8Butler, PaulFRICK6 669D10W15W4L128th Place Ribbon
9Zhang, EricOHARA3 652D6W24L5W1928th Place Ribbon
10Musall, ClaytonCNMMS8 616D8W28L3W1828th Place Ribbon
11Deshmukh, AmeyaJSWLS7 673W25W21L1L22
12Dick, LoganOHARA2 605L5W16W15L42
13Lipsky, SimonPGHMT5 659W22L1W20L72
14Bowser, DakotaSSHSC9 673L2D6D24W252
15Mc Chesney, TroyALPHA3 556W17L8L12W282
16Mirra, Jacob RMTLBH10 650L20L12W28W232
17Dick, Nathaniel EDORSE6 630L15L19W29W242
18Somani, YashHOFMN3UnrW26D5L2L1011st Place (Unrated) Ribbon
19Wang, Nathan ZBOWER3 597L3W17D22L91
20Hoffman, Robert JMBGR4 567W16L4L13D211
21Chen, Jerry ZMARSH1 653W23L11L6D201
22Yu, VictorCOLFX1 591L13W26D19L61
23Brusilovsky, DanielCOMDS8 583L21W25L7L161
24Kovalik-Haas, JoeyPGHMT5 584D28L9D14L171
25Liachenko, AlissaALLDE9 622L11L23W26L1411st Place (Girl) Ribbon
26Mauro, AnthonyALPHA3 633L18L22L25W291
27Mehta, GyanCHRMS6 550B-U-U-U-1
28Long, RobertMINAD3 658D24L10L16L15
29Werner, MatthewHARTE5 560L1L7L17L26

Grades 5 to 12 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Williams, JustinCNMMS8 514W21W6W23W441st Place Trophy
2Hinkle, ZacharyCNMMS8 474W25W7W16W2442nd Place Trophy
3Smith, GabrielleHOMEP7 521W44W33W17W543rd Place Trophy
4Hoffman, Matthew JNCATH9 520W37W20W12L134th Place Trophy
5Mitchell, MalcolmPCLAS6 519W36W8W19L335th Place Trophy
6Zhang, KevinMARSM8UnrW18L1W27W1936th Place Trophy
7Weber, Mike JWDEAF5UnrW39L2W31W2337th Place Trophy
8Musall, TravisCNMMS7UnrW34L5W28W2238th Place Trophy
9Hartman, Elton IIICNMMS7UnrW11L17W33W1639th Place Trophy
10Peel, CaseyCNMMS8W22W26L18W1731st Place (Eighth Grade) Trophy
11Allen, MarkCNMMS7UnrL9W37W42W2031st Place (Seventh Grade) Trophy
12DiBattista, JeremySFYMS5 390W46W35L4W2131st Place (Fifth Grade) Trophy
13Benhart, John BBOYCE5 105L16W38W35W30310th Place Ribbon
14Kletch, AustinCNMMS7UnrL33W44W39W1831st Place (Unrated) Trophy
15Kitchen, ZacharyCNMMS7UnrD30L24W32W342
16Kerr, AlexSTSEB8 545W13W27L2L92
17Roberts, NickMCMUR5 394W45W9L3L102
18El-Magbri, TahaDORSE6 472L6W40W10L1421st Place (Sixth Grade) Trophy
19Yarnall, AshleyCNMSR9 317W28W29L5L621st Place (Girl) Trophy
20Poole, Charles LMCGUF10UnrW24L4W26L112
21Hedin, SamMELLN6UnrL1W34W29L1222nd Place (Sixth Grade) Ribbon
22Narayanan, AnandhiniFAIRV5 488L10W25W30L822nd Place Girl Ribbon
23Hutton, CaseyCONCR5 108W43W31L1L72
24Jayaraman, PranavHANCE5 519L20W15W36L22
25Dauterman, TaylorSPETE6UnrL2L22W38W3322nd Place (Sixth Grade) Ribbon
26Leibowitz, EllenSTERR6 442W41L10L20W4222nd Place (Sixth Grade) Ribbon
27Li, SamHARTE5 269W38L16L6W402
28Barringer, RobbySTEDM5 418L19W41L8W372
29Lee, SylvieHARTE5 444W40L19L21W3622nd Place Girl Ribbon
30Signorini, DevenCNMMS7UnrD15W32L22L131
31Maleski, SarahCNMMS8 348D32L23L7W441
32Mann, RyanRICHL5UnrD31L30L15W451
33Kaliszewski, OisinFRICK6 278W14L3L9L251
34Turner, KaseyCLAKM6 493L8L21W41L151
35Nichols, Floyd LMINAD5UnrW42L12L13L381
36Reddy, ViratSHAMD7 100L5W43L24L291
37Spence, MerrynURBAN6 100L4L11W46L281
38Migias, IanCNMMS7UnrL27L13L25W351
39Akay, LeylaHOMEP6 175L7W45L14L411
40Adams, Shelby MCNMMS7UnrL29L18W43L271
41Taylor, AlexanderCNMMS7UnrL26L28L34W391
42Dermond, ChaseFRICK7 108L35W46L11L261
43Ovick, ErikSTBED5UnrL23L36L40W461
44Jarsulic, BobbyECONO5 100L3L14D45L31
45Thorpe, AndrewCNMMS7UnrL17L39D44L32
46Green, SaraCNMMS7UnrL12L42L37L430
47Boehmke, Brian TCARSN8 500F-U-U-U-0
48Jackson, Londell KMANCS8 372F-U-U-U-0
49Saylor, BrendenSTYMD6 314F-U-U-U-0
50Ritchey, AshleyMBGR6 106F-U-U-U-0
51Brown, Jacob ICNMMS7UnrF-U-U-U-0
52Holmes, StephanieCNMMS7UnrF-U-U-U-0
53Pero, AlexCNMMS7UnrU-U-U-U-0

Grades 3 to 4 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Rogers, IsaacMBGR4 549W21W9W13W441st Place Trophy
2Olsson, AlexanderOHARA3 504W24W10D3W1232nd Place Trophy
3Shepherd, AnthonyMBGR4 406W29W14D2W1333rd Place Trophy
4Buuch, MolorGREEN3 411W28W8W5L134th Place Trophy
5Mowry, ConnorFALK3 252W19W12L4W1435th Place Trophy
6Mayer, JacobCOLFX4 317W25W23L12W1531st Place (Fourth Grade) Trophy
7Franczak, BartekLIBER3UnrL13W24W23W1731st Place (Third Grade) Trophy
8Tilton, IanALPHA4UnrW16L4D9W2221st Place (Unrated) Trophy
9Rzewski, LucaLINDN4 367W26L1D8W2326th Place Ribbon
10Eddy Harvey, Francis JLIBER3 339W20L2W27D1126th Place Ribbon
11Pachuta, JamieEDGEP3 100L12W20W18D1026th Place Ribbon
12Sivakumar, AnishaaSLOAN4 459W11L5W6L222nd Place (Fourth Grade) Ribbon
13Virany, RobertBOWER3 377W7W27L1L322nd Place (Third Grade) Ribbon
14Gottlieb, JoshuaHOMEE3UnrW17L3W16L522nd Place (Third Grade) Ribbon
15Helbling, IanLINDN4 100W18L16W21L622nd Place (Fourth Grade) Ribbon
16Mc Dade, Dexter AFAIRV4 402L8W15L14W2822nd Place (Fourth Grade) Ribbon
17Sheehan, EamonLINDN4 238L14W28W19L722nd Place (Fourth Grade) Ribbon
18Scott, SeanHARTE4 448L15W29L11W2522nd Place (Fourth Grade) Ribbon
19Smith, DavisURBAN3UnrL5B-L17W2622nd Place (Third Grade) Ribbon
20Mann, CaseyRICHL3UnrL10L11B-W2722nd Place (Third Grade) Ribbon
21Hirshman, JacobCOMDS4 182L1D26L15W291
22Finnstrom, BenLINDN4 100L23D25W24L81
23Mehta, ArijayALPHA3 488W22L6L7L91
24DiBattista, NicholasSFELE3 160L2L7L22B-1
25Salter-Volz, DanielLIBER4UnrL6D22D26L1812nd Place (Unrated) Ribbon
26Scott, MatthewCOLFX4UnrL9D21D25L1912nd Place (Unrated) Ribbon
27Herman, J MorganLINDN4UnrB-L13L10L2012nd Place (Unrated) Ribbon
28Gershanok, EzraHOOVR4 100L4L17D29L16
29Cunningham, James H IVURBAN3UnrL3L18D28L21

Grades K to 2 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Keelon, StevenJFKEL2UnrW11W6W4W341st Place Trophy
2Frantz, JoshHOMEE1 481W20W15W5W942nd Place Trophy
3Moore, JimmyDRMNT1 525W29W16W7L133rd Place Trophy
4Mitchell, MarcusPHILP2 459W23W13L1W1534th Place Trophy
5Stratimirovic, LukaEDGEP1 404W24W14L2W1635th Place Trophy
6Dinkel, DarekUNMUS2 303W33L1W10W1836th Place Trophy
7Li, FrankGREEN2 406W22W19L3W1337th Place Trophy
8Cano, Steven RFAIRV1 341W30W21L9W1438th Place Ribbon
9Kovalik-Haas, MartinPGHMT2 247D10W26W8L221st Place (Second Grade) Ribbon
10Smith, ColeURBAN1UnrD9W12L6W2921st Place (Unrated) Trophy
11Morrow, AndrewSTEDM1 273L1W30D20W2221st Place (First Grade) Ribbon
12Stratimirovic, Stefan-1 225D17L10W21W2021st Place (Pre School) Ribbon
13Tayal, AsherFAIRV1 207W25L4W19L72
14Mayer, JonahCOLFX2 200W27L5W17L82
15Minshall, Nicholas IanNATVY2 268W31L2W29L42
16De Michele, SiarraWASPK2 259W28L3W23L521st Place (Girl) Trophy
17Cable, ElanaMBGR2UnrD12D18L14W3122nd Place (Girl) Ribbon
18Prasetyo, AmrisandhaGREEN1 158D26D17W27L62
19Linsuain, KiranHOMEE1 100W32L7L13W332
20Ganger, TimCOLFX2 120L2W32D11L121
21Sullivan, BenjaminALPHA2UnrX-L8L12D2812nd Place (Unrated) Ribbon
22Paviglianiti, AnnaOHARA2 100L7D25W26L111
23Kaliszewski, BrennanLINDN2 108L4W28L16D271
24Olsson, SabineOHARA2 100L5D31D30D251
25Helbling, AlecLINDN2UnrL13D22D31D2412nd Place (Unrated) Ribbon
26Turner, AlexisCLAKE0UnrD18L9L22B-11st Place (Kindergarten) Ribbon
27Virany, WalterBOWER1UnrL14B-L18D2312nd Place (Unrated) Ribbon
28Mc Cormick, ClaraOHARA1UnrL16L23B-D2112nd Place (Unrated) Ribbon
29Schmelzer, KarlMYQAP1 156L3W33L15L101
30Eakin, John ESTLOU2UnrL8L11D24D321
31Shirey, AlexMINAD2UnrL15D24D25L171
32Crocker, NolanOHARA2UnrL19L20D33D301
33Shepherd, ColleenMBGR2UnrL6L29D32L19
34Summe, ThomasSTEDM2 351F-U-U-U-0
35Parhi, SanjayCLAKE2 285F-U-U-U-0
36Fleming, AaronMBGR2UnrF-U-U-U-0

Schools

## of PlayersCodeSchoolDistrict
121CNMMSCanonsburg Middle SchoolCanon McMillan School District
210MBGRMontessori Bowling School
310OHARAO Hara Elementary SchoolFox Chapel Area School District
49ALPHAProvidence Alpha SchoolDiocese of Pittsburgh School District
58SWUPRSewickley Upper SchoolPrivate School District
67LINDNLinden Elementary SchoolPittsburgh School District
77NAIHSNorth Allegheny Intermediate SchoolNorth Allegheny School District
86HOMEEHome Elementary School
96HOMEPHome Middle School
105ALLDEAllderdice High SchoolPittsburgh School District
115COLFXColfax SchoolPittsburgh School District
125DORSEDorseyville Middle SchoolFox Chapel Area School District
135FAIRVFairview Elementary SchoolFox Chapel Area School District
145HARTEHartwood Elementary SchoolFox Chapel Area School District
155URBANPgh Urban Christian School
165PGHMTPittsburgh Montessori SchoolPittsburgh School District
174STEDMSt Edmunds AcademyPrivate School District
183BOWERBower Hill SchoolPeters Township School District
193CNMSRCanon Mc Millan Sr High SchoolCanon McMillan School District
203CLAKMCheat Lake Middle SchoolMonongalia County School District
213FALKFalk SchoolPrivate School District
223FRICKFrick International AcademyPittsburgh School District
233GREENGreenfield SchoolPittsburgh School District
243INGOMIngomar Middle SchoolNorth Allegheny School District
253LIBERLiberty Elementary SchoolPittsburgh School District
263MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District
273NPHSUNorth Pittsburgh Home Upper School
282CLAKECheat Lake Elementary SchoolMonongalia County School District
292COMDSCommunity Day SchoolPrivate School District
302EDGEPEdgewood Primary SchoolWoodland Hills School District
312FORTCFort Couch Middle SchoolUpper St Clair School District
322HOOVRHoover Elementary SchoolMount Lebanon School District
332MARSHMarshall Elementary SchoolNorth Allegheny School District
342MARSMMarshall Middle SchoolNorth Allegheny School District
352MYQAPMary Queen Of Apostles SchoolDiocese of Greensburg School District
362MCGUFMcguffey High School
372RICHLRichland Elementary SchoolPine Richland School District
382SHAMDShady Side Academy Middle SchoolPrivate School District
392STJONSt John the Baptist SchoolDiocese of Pittsburgh School District
402STYMDSteel Valley Middle SchoolSteel Valley School District
412SUNCRSuncrest Middle SchoolMonongalia County School District
422WINCHWinchester Thurston SchoolPrivate School District
431AEOBLA E OBlock Junior High SchoolPlum Borough School District
441ACQUIAquinas AcademyDiocese of Pittsburgh School District
451BRRTTBarrett Elementary SchoolSteel Valley School District
461BOYCEBoyce Middle SchoolUpper St Clair School District
471BRIDGBridgeport Middle School
481BRYDNBryden Elementary School
491CARSNCarson Middle SchoolNorth Allegheny School District
501CECLICecil Intermediate SchoolCanon McMillan School District
511CHRMSChartiers Valley Middle SchoolChartiers Valley School District
521CONCRConcord Elementary SchoolPittsburgh School District
531CFAIRCopley Fairlawn Middle School
541DEERLDeer Lakes High SchoolDeer Lakes School District
551DRMNTDormont Elementary SchoolKeystone Oaks School District
561ECONOEconomy Elementary School
571GATSHGateway Sr High SchoolGateway School District
581GEOWHGeorge Washington High School
591HAMHSHampton Township High SchoolHampton Township School District
601HANCEHance Elementary School
611HOFMNHoffman Trails Elementary School
621HOMESHome High School
631INDIAIndian Springs Elementary School
641JSWLSJS Wilson Middle School
651JACKSJackson Memorial Middle SchoolJackson Local School District
661JFKELJohn F Kennedy SchoolDiocese of Pittsburgh School District
671LAKECLake Cable Elementary SchoolJackson Local School District
681LNCLNLincoln Elementary SchoolMount Lebanon School District
691MANCSManchester Charter SchoolPittsburgh School District
701MARSMars Area Middle SchoolMars Area School District
711MARSEMars Elementary SchoolMars Area School District
721MCKNIMc Knight Elementary SchoolNorth Allegheny School District
731MCMURMc Murray Elementary SchoolPeters Township School District
741MELLNMellon Middle SchoolMount Lebanon School District
751MGNTNMorgantown High SchoolMonongalia County School District
761MTLBHMount Lebanon Sr High SchoolMount Lebanon School District
771NATVYNativity SchoolDiocese of Pittsburgh School District
781NASHSNorth Allegheny Sr High SchoolNorth Allegheny School District
791NCATHNorth Catholic SchoolDiocese of Pittsburgh School District
801NHLJHNorth Hills Junior High SchoolNorth Hills School District
811GRACEOur Lady Of Grace SchoolDiocese of Pittsburgh School District
821PEEBLPeebles Elementary SchoolNorth Allegheny School District
831PHILPPhillips Elementary SchoolPittsburgh School District
841PCLASPittsburgh Classical AcademyPittsburgh School District
851RADIORadio Park Elementary SchoolState College Area School District
861REVEHRevere High School
871RHYDERichard Hyde Elementary SchoolMoon Area School District
881ROSSRoss Elementary SchoolNorth Hills School District
891ROXBYRoxbury Elementary School
901SLOANSloan Elementary SchoolFranklin Regional School District
911SFELESouth Fayette Elementary SchoolSouth Fayette School District
921SFYMSSouth Fayette Middle SchoolSouth Fayette School District
931SSHSCSouthside Area High SchoolSouthside Area School District
941STBEDSt Bede SchoolDiocese of Pittsburgh School District
951SJOHISt Joseph High SchoolDiocese of Pittsburgh School District
961STLOUSt Louise De Marillac SchoolDiocese of Pittsburgh School District
971SPETESt Peter Elementary School
981STSEBSt Sebastian North Hills SchoolDiocese of Pittsburgh School District
991STERRSterrett Classical AcademyPittsburgh School District
1001TRANSTransfiguration SchoolDiocese of Pittsburgh School District
1011UNMUSUniversal AcademyPrivate School District
1021WASPKWashington Park Elementary SchoolWashington School District
1031WDEAFWestern PA Deaf SchoolPrivate School District


Youth Chess Home Page

Classes Info

Western PA Scholastic
Chess Honor Roll

Chess Ratings Explained

Current Ratings List

Latest
Tournament Info

General Info
on Tournaments

Past
Tournament Results

Past
Library Chess
Tournaments Info

Chess Links


Last Revised: 12/15/07
Maintained By/Send Comments to:Jerry Meyers