Winter Warmup Scholastic Chess Championship

Held at Carnegie Mellon University on 12/6/98, this tournament had a total of 221 entrants and teams from 18 schools! 90 schools in all had participants present. As always in our tournaments, it takes 4 or more participants from a school to make a team.

Here are the results:


Teams

#ScoreCodeSchoolDistrictPrize
112MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District1st Place Team Trophy
212WINCHWinchester Thurston School2nd Place Team Trophy
311RAMELRamsey Elementary SchoolGateway School District3rd Place Team Trophy
411SHILLSouth Hills Middle SchoolPittsburgh School District4th Place Team Trophy
510TRANSTransfiguration School5th Place Team Ribbon
610STERRSterrett Classical AcademyPittsburgh School District5th Place Team Ribbon
710HARTEHartwood Elementary SchoolFox Chapel Area School District5th Place Team Ribbon
89KERRKerr Elementary SchoolFox Chapel Area School District
99STEDMSt Edmund Academy
109EHILLEast Hills Elementary SchoolPittsburgh School District
119SJUNESouth Junior High School
128FRICKFrick International AcademyPittsburgh School District
138HOMEEHome Elementary School
148OHARAO Hara Elementary SchoolFox Chapel Area School District
157COMDSCommunity Day School
167ALPHAProvidence Alpha School
176BROOKBrookline Elementary SchoolPittsburgh School District
186SHAMDShady Side Academy Middle School

Grades 6 to 12 Advanced

#NameTeamGradePre RatPost RatRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Xun, DeeSFAYM811631239W2W5W3W641st Place Trophy
2Glover, Jared MHOMES914861476L1W7W9W432nd Place Trophy
3Rioja, Jonathan RHUSTO811551164W4W9L1L823rd Place Trophy
4Schiff, Aaron JJMCKM813261313L3W8W5L224th Place Trophy
5Jeske, Michael PALLDE1011431138W6L1L4B-25th Place Trophy
6Rioja, BrandonBRRLL1212051180L5B-W7L126th Place Ribbon
7Glick, MaxMTLJR810901094B-L2L6W926th Place Ribbon
8Winners, Bobby JustinGATSH1112061191L9L4B-W326th Place Ribbon
9Mezherytski, KeshaMOSMD611541133W8L3L2L711st Place (Sixth Grade) Ribbon

Grades 6 to 12 Intermediate

#NameTeamGradePre RatPost RatRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Goytia, Jonathan DGWRKA910521108W11W16W2W341st Place Trophy
2Roberman, MichaelALLDE910721094W17W9L1W732nd Place Trophy
3Norfleet, Matthew TSTERR810381052B-W6W8L133rd Place Trophy
4Willson, Jared ETRINI810901105L6W19W7W834th Place Trophy
5Gursoz, AyseSTERR710681082L16W11W6W1035th Place Trophy
6Xu, RenaMARSM810021006W4L3L5W1326th Place Ribbon
7Brock, Andrew PSJUNE89961009W18W12L4L226th Place Ribbon
8Van Lehn, ReidSHAMD610121016W14W15L3L426th Place Ribbon
9Replogle, DouglasKISIN710311022W13L2L10W1626th Place Ribbon
10Meisel, Matthew SSTEDM8922944L12W18W9L526th Place Ribbon
11Haas, Kevin Marshall6941941L1L5B-W1826th Place Ribbon
12Seadler, Bradley TKISIN710401026W10L7L13W1726th Place Ribbon
13Trotnick, VinnyPETRH10937950L9W17W12L626th Place Ribbon
14Kumar, Vivek RFRREG8973966L8B-L18W1526th Place Ribbon
15Willson, Annan LTRINI1010521040W19L8W16L1426th Place Ribbon
16Snitkovsky, MaxWINCH6991969W5L1L15L911st Place (Sixth Grade) Ribbon
17Nagy, KarlFRICK6979952L2L13W19L1211st Place (Sixth Grade) Ribbon
18Scibilia, AndrewSHAMD810901036L7L10W14L1111st Place (Eighth Grade) Ribbon
19Lipkin, Kevin HWINCH7962924L15L4L17B-11st Place (Seventh Grade) Ribbon

Grades 6 to 12 Advanced Beginner

#NameTeamGradePre RatPost RatRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Turzak, GarrettSPKSH9820906W3W8W2W441st Place Trophy
2Artz, AndyPEAHS12Unr1051/04W5W11L1W1232nd Place Trophy
3Trapani, DominickRIVER7903915L1W17W7W1133rd Place Trophy
4Weisberg, David BFRICK6969974W10W13W9L134th Place Trophy
5Levitt, BenDORSE7901922L2W21W16W1035th Place Trophy
6Bledsoe, AndrewSJUNE6829/09846/13L17W20W19W936th Place Ribbon
7Spada, EricMELLN6765799W14D16L3W1821st Place (Sixth Grade) Ribbon
8Schmidt, Axel WFRICK6890880W15L1L11W162
9Rovkah, Michael PSTERR6753773W12W18L4L62
10Novogradac, Michael ASTERR7822834L4W14W18L521st Place (Seventh Grade) Ribbon
11Bastin, Daniel ScottMOONS9826827W19L2W8L321st Place (Ninth Grade) Ribbon
12Mc Guire, Shane FKEYMS7858857L9W15W13L221st Place (Seventh Grade) Ribbon
13King, Jonathan WSHASR10826813X-L4L12W1721st Place (Tenth Grade) Ribbon
14Magovern, George JSEWMD7883856L7L10W17W2121st Place (Seventh Grade) Ribbon
15Humes, CoryDORSE7792787L8L12W20W1921st Place (Seventh Grade) Ribbon
16Favorini-Csorba, AntonWINCH7891867W20D7L5L81
17Walsh, Kevin MKEYMS7751/14732/18W6L3L14L131
18Strutt, Steve JKEYMS8829779W21L9L10L711st Place (Eighth Grade) Ribbon
19Isaac, MartayPEAHS9Unr422/03L11B-L6L1511st Place (Unrated) Ribbon
20Vogel, JudithFRICK6811768L16L6L15B-11st Place (Girl) Ribbon
21Sedivy, DonaldPLUMH10Unr471/03L18L5B-L1411st Place (Unrated) Ribbon
22Quinn, David SSEWMD7F-U-U-U-0
23Waseleski, MichaelEGWRT6F-U-U-U-0
24Moura, Pedro VSHAMD6F-U-U-U-0

Grades 6 to 12 Beginner

#NameTeamGradePre RatPost RatRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Cavanaugh, Ryan PSHILL6732/05853/09W19W12W9W441st Place Trophy
2Levine, Anthony CWALLM8667/13760/17W21W13W5W1142nd Place Trophy
3Levdansky, Bob FSJUNE8Unr831/04W6L4W17W933rd Place Trophy
4Wetschler, DaneSEWMD7693718W26W3W10L134th Place Trophy
5Wentz, Ronald L JrSHILL7651667W23W20L2W1035th Place Trophy
6Spatt, Samuel JSHAMD8621652L3W22W16W1436th Place Ribbon
7Lutz, Trevor JVLLYM6Unr812/04W11L10W20W1536th Place Ribbon
8Mauder, JeffreyFRICK6394403L20W24W22D1921st Place (Sixth Grade) Ribbon
9Torbochkin, LeonidSTERR7570/11616/15W16W14L1L321st Place (Seventh Grade) Ribbon
10Galloway, TorrancePEAHS9523/05573/09W24W7L4L521st Place (Ninth Grade) Ribbon
11Del Raso, MatthewSHILL7641/10647/14L7W26W12L221st Place (Seventh Grade) Ribbon
12Tuley, JohnPNNMD8Unr680/04W15L1L11W2221st Place (Eighth Grade) Ribbon
13Taylor, Earl JSHILL6Unr647/04W18L2L15W2321st Place (Unrated) Ribbon
14Teitz, CoreySHILL6Unr608/04W17L9W19L621st Place (Unrated) Ribbon
15Swarnkar, RohitWINCH6628631L12W21W13L72
16Pierce, RaymondTRFFM6Unr614/04L9W18L6W2121st Place (Unrated) Ribbon
17Mauder, Matthew JREIZS8444/11467/15L14W23L3W2621st Place (Eighth Grade) Ribbon
18Sipiora, ClaytonALPHA6485485L13L16W24W202
19Terrell, JustinROGMS7309/08370/12L1W25L14D81
20Wojcik, Justin FSJUNE6Unr459/04W8L5L7L181
21Belli, TomVLLYM8Unr472/04L2L15W25L161
22Nicola, AdamSHILL7Unr392/04W25L6L8L121
23Jones, George WALPHA6Unr412/04L5L17W26L131
24Hunter, ErikaHOMEP8Unr195/04L10L8L18D251st Place (Girl) Ribbon
25Zheng, MindaFRICK6Unr160/04L22L19L21D24
26Miller, EmmaSJUNE6304/03228/07L4L11L23L170
27Seelnacht, James JTRANS7F-U-U-U-0
28Drum, RairighDORSE7F-U-U-U-0

Grades K to 5 Premier

#NameTeamGradePre RatPost RatRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Anderson, JoeyMINAD410541077W9W4W3L231st Place Trophy
2Bluhm, DeavenNESHA5955996W7L3W5W132nd Place Trophy
3Krut, AndrewFRAMC59861021W8W2L1W633rd Place Trophy
4Tsai, HarrisonMOSMD510721090W12L1W8W734th Place Trophy
5Petrakis, Brian WMOSMD510601054D6W11L2W1025th Place Trophy
6Bao, Chen CMINAD5967966D5D10W11L326th Place Ribbon
7Levenson, Jules AHILLE5963953L2B-W9L426th Place Ribbon
8Barbara, MatthewHARTE310431033L3W13L4W1226th Place Ribbon
9Li, YileHARTE51001992L1W12L7W1126th Place Ribbon
10Quigley, MattFAIRV5926936H-D6W13L526th Place Ribbon
11Brown, Jarrett LHOMEE5939/05879/09W13L5L6L911st Place (Fifth Grade) Ribbon
12Faigen, MatthewHILLE5941/15890/18L4L9B-L811st Place (Fifth Grade) Ribbon
13Furst, Jason ZCOMDS4991938L11L8L10U-01st Place (Fourth Grade) Ribbon

Grades K to 5 Advanced

#NameTeamGradePre RatPost RatRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Liu, BrianSFELE59651013W14W6W10W241st Place Trophy
2Petesch, Gabriel NEDGEP1847893W15W18W3L132nd Place Trophy
3Mc Cormick, BenSTEDM510011013W4W13L2W833rd Place Trophy
4Xu, KandySFELE5881/13937/17L3W20W12W1834th Place Trophy
5Narita, RyoEISEN4909/08967/12W19D17D7W1335th Place Trophy
6Greb, Peter JSTEDM5899914W9L1W19D726th Place Ribbon
7Nagy, StefanEHILL3916929W16D8D5D626th Place Ribbon
8Schubert, William DLIBER3887892X-D7W17L326th Place Ribbon
9Woolhandler, Justin HSTBED5851871L6W14W15D1026th Place Ribbon
10Levinson, HowardEHILL4881896W22W21L1D926th Place Ribbon
11Guiver, James DSTBED5850871D18L12W16W1726th Place Ribbon
12Tsai, DennisRAMEL3952939L17W11L4W1921st Place (Third Grade) Ribbon
13Scheindlin, MicahCOMDS4885890W20L3W21L521st Place (Fourth Grade) Ribbon
14Coury, Walter CSEWLR5869871L1L9W22W2021st Place (Fifth Grade) Ribbon
15Trapani, Kevin MVERNE5878874L2W22L9W2121st Place (Fifth Grade) Ribbon
16Driggs, JacobOHARA5833824L7B-L11W2321st Place (Fifth Grade) Ribbon
17Dorohovich, John M JrHOMEE5870861W12D5L8L111
18Zinn, Andrew MOHARA2877862D11L2W23L411st Place (Second Grade) Ribbon
19Oltmanns, Alexander MWINCH4855836L5W23L6L121
20Zhu, AlvinFOSTE2847805L13L4B-L141
21Fives, PatrickINGOE3848822W23L10L13L151
22Shellhammer, Corey DSTGRT3860813L10L15L14B-1
23Mc Allister, BartSACRE4901829L21L19L18L160
24Geskin, AlbertCOMDS3F-U-U-U-0

Grades K to 5 Intermediate

#NameTeamGradePre RatPost RatRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Brnardic, AdamTRANS3801853W26W17W5W441st Place Trophy
2Bartlett, Katharine AWINCH4783831W18D3W23W1032nd Place Trophy
3Sheffler, AdamRAMEL4823866W27D2W12W933rd Place Trophy
4Weisband, ErikKERR5779807W25W22W7L134th Place Trophy
5Chimes, Daniel HMINAD3742779W31W6L1W1635th Place Trophy
6Otroba, Thomas TARMST3823842W15L5W25W1436th Place Ribbon
7Miller, Jon RMINAD5822841W30W13L4W1236th Place Ribbon
8Hunter, Isaiah MHOMEE5788/12824/16L22W26W24W1536th Place Ribbon
9Levin, SamuelMINAD5864864W14W24D10L321st Place (Fifth Grade) Ribbon
10Lucas, AaronRAMEL4778793W19W28D9L221st Place (Fourth Grade) Ribbon
11Narla, SunilWINCH5774781W20L12D13W2221st Place (Fifth Grade) Ribbon
12Mark, Nicholas DEHILL4745/14757/18W16W11L3L72
13Pierson, PrestonMCKNI5752759W21L7D11D232
14Steffy, AdamCCELE3754758L9W29W17L621st Place (Third Grade) Ribbon
15Carley, CassiSTEDM5770770L6W31W18L821st Place (Girl) Trophy
16Miller, NoraMRGNA4779773L12W20W28L522nd Place (Girl) Ribbon
17Murray, Danny JBROKS1647665W32L1L14W2621st Place (First Grade) Ribbon
18Staudacher, MaxSACRE4734740L2W27L15W292
19Callery, DylanMRGNA5738/14720/17L10L23X-W282
20Spada, NealWASHE5727732L11L16W27W312
21Iasella, Carlo JBURCH2807/13785/17L13D30D22W2521st Place (Second Grade) Ribbon
22Falk, Joshua SLIBER3655/11664/15W8L4D21L111
23Feiler, AndyKERR3792769L28W19L2D131
24Spina, Philip LHARTE5746740W29L9L8H-1
25Nicholson, BryanCALIF3740713L4W32L6L211
26Vogel, HannahEHILL4750717L1L8W31L171
27Townsend, AlexHARTE5765730L3L18L20W301
28Papale, RobertBROOK3739712W23L10L16L191
29Dorohovich, Grace LHOMEE2790749L24L14W30L181
30Weisband, DouglasKERR3759/15703/19L7D21L29L27
31Robbins, David WHARTE5708650L5L15L26L200
32Fayer, MarkCOMDS5768/14709/16L17L25F-U-0
33O'Donovan, KylePEEBL4U-U-U-U-0

Grades K to 5 Advanced Beginner

#NameTeamGradePre RatPost RatRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Seshadri, HariEISEN2828/11886/15W15W17W12W541st Place Trophy
2Belenky, MatthewFALK4629/15719/19W29W16W4W342nd Place Trophy
3Hovne, Ben SCOMDS3726/13752/17W19W7W13L233rd Place Trophy
4Hall, JamesonBROOK3680706W8W20L2W1534th Place Trophy
5Scibilia, TonySTPET4623660W25W18W14L135th Place Trophy
6Trompeter, NickyWINCH2625661W22L14W19W1336th Place Ribbon
7Siegert, Casey MMCKNI4625653W32L3W18W1636th Place Ribbon
8Laux, ChristopherHARTE3589624L4W31W17W1436th Place Ribbon
9Trompeter, WhitneyELLIS5584/06672/10L23W30W21W1231st Place (Girl) Trophy
10Taylor, ShalomaHOMEE4424/03562/07L12W27W20D1121st Place (Unrated) Trophy
11Murphy, Brandon RHARTE2654/11659/15W24L13W26D1021st Place (Second Grade) Ribbon
12Manfredi, Juan JKERR3618627W10W23L1L921st Place (Third Grade) Ribbon
13Staab, BenLEVEL4Unr656/04W21W11L3L621st Place (Fourth Grade) Ribbon
14Schiff, Michael DJENES1730710W28W6L5L821st Place (First Grade) Ribbon
15Shabalov, AnnaMINAD5622/04662/08L1W22W23L421st Place (Fifth Grade) Ribbon
16Barbara, JoshuaHARTE1771745W26L2W24L721st Place (First Grade) Ribbon
17Logan, Sam REHILL4680678W30L1L8W2821st Place (Fourth Grade) Ribbon
18Moretti, Christopher MTRANS5621/07583/11W27L5L7W2521st Place (Fifth Grade) Ribbon
19Fieschko, Zander LSEWLR5554/13563/17L3W32L6W2321st Place (Fifth Grade) Ribbon
20Meyers, Judith EMINAD2623602W31L4L10W2722nd Place (Girl) Ribbon
21Tallman, Tyler JSACRE4587581L13W25L9W2421st Place (Fourth Grade) Ribbon
22Os, AlexOHARA4646632L6L15W29W2621st Place (Fourth Grade) Ribbon
23Levari, DavidCOMDS5601574W9L12L15L191
24Josephs, SophieHOMEW4Unr456/04L11W28L16L2112nd Place (Unrated) Ribbon
25Zubak-Skees, ChrisMINAD4572/03444/07L5L21W32L1812nd Place (Unrated) Ribbon
26Vogel, AndreaEHILL2615582L16W29L11L221
27Pedder, SeanQUEEN3Unr397/04L18L10W30L2012nd Place (Unrated) Ribbon
28Listwak, TommyHARTE3615573L14L24W31L171
29Levine, Rocco PWILSN4Unr292/04L2L26L22D32
30Reikine, StephanieOHARA3607545L17L9L27D31
31Rhodes, Alexander JLIBER4Unr309/04L20L8L28D30
32Bayer, JaredKERR3Unr214/04L7L19L25D29
33Reiser, Meghan MBROOK4F-U-U-U-0
34Sohail, FarazMRGNA3F-U-U-U-0
35Dallas, OliviaBROOK4F-U-U-U-0
36Seibert, RichardALPHA5F-U-U-U-0

Grades K to 5 Beginner

#NameTeamGradePre RatPost RatRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Ray, SamironRAMEL4756/13781/17W14W6D8W1031st Place Trophy
2Wentz, Michael ABANKS4511568W27W5D10W832nd Place Trophy
3Chan, Connie YMINAD4524575D11W21W13W933rd Place Trophy
4White, Ryan TWINCH4585600D26W23W20W1434th Place Trophy
5Griffin, Sean DKERR21136/03990/07W15L2W16W1835th Place Trophy
6Fulwider, TimALPHA3339/04544/08W21L1W28W1336th Place Ribbon
7Wilkin, Max RAHPRK1806/03741/07W22L13W17W1531st Place (Unrated) Trophy
8Myers, Matthew EMONEL2697/03665/07W17W18D1L221st Place (Second Grade) Ribbon
9Kanaitis, Jane MTRANS4472/11533/15W12D24W11L321st Place (Girl) Trophy
10Mc Guckin, Connor PURBAN0476/10522/14W31W16D2L121st Place (Kindergarten) Ribbon
11Roberts, ZacharyHARTE2Unr665/04D3W29L9W2021st Place (Second Grade) Ribbon
12Kalchthaler, Kyle BMCKNI2Unr633/04L9D22W32W2421st Place (Second Grade) Ribbon
13Terrell, StephenEHILL4500515W19W7L3L621st Place (Fourth Grade) Ribbon
14Callahan, Geoff AOHARA5509507L1W27W24L421st Place (Fifth Grade) Ribbon
15Reiser, Paul JBROOK3588/12601/16L5W32W19L721st Place (Third Grade) Ribbon
16Favorini-Csorba, FrancescaWINCH5527527W25L10L5W2621st Place (Fifth Grade) Ribbon
17Scibilia, NicholasSTPET1380/14426/18L8W25L7W2821st Place (First Grade) Ribbon
18Spina, NikkiHARTE3447462W30L8W26L521st Place (Third Grade) Ribbon
19Radkoff, AlexOHARA2726/03567/07L13W31L15W3222nd Place (Unrated) Ribbon
20Kanaitis, JuliaTRANS3360/08376/12D23W30L4L1112nd Place (Girl) Ribbon
21Fisher, Issac JCOMDS3530/11491/15L6L3D25W311
22Tata, VaidehiHARTE1366/11392/15L7D12D29D2312nd Place (Girl) Ribbon
23Mahan, Matthew RMINAD0300/10299/14D20L4D27D221
24Mc Cormick, BillyHLPRK1415407W32D9L14L121
25Green, MeghanHARTE1Unr411/04L16L17D21W2912nd Place (Girl) Ribbon
26Haas, ThomasEHEMP1Unr302/04D4D28L18L161
27Amoroso, Jennifer MHARTE1173/08191/12L2L14D23D301
28Meyers, RebaMINAD0561/09470/13D29D26L6L171
29Scioscia, ChristopherALPHA1Unr326/04D28L11D22L251
30Shabalov, KathyMINAD1670/04410/08L18L20D31D271
31Spina, Alexis MHARTE1340318L10L19D30L21
32Stewart, SamanthaHARTE2Unr178/04L24L15L12L190
33Einhorn, LucianMCEWN4F-U-U-U-0
34Clark, ElizabethELLIS2F-U-U-U-0
35Dannenberg, RichardSTEDM3U-U-U-U-0


Players are in final tiebreak order.



Youth Chess Home Page

Classes Info

Western PA Scholastic
Chess Honor Roll

Chess Ratings Explained

Current Ratings List

Latest
Tournament Info

General Info
on Tournaments

Past
Tournament Results

Library Chess
Tournaments Info

Chess Links


Last Modified: 12/31/98
Maintained By/Send Comments to: Jerry Meyers