2000 Pittsburgh Scholastic Chess Championship

Held at Brashear High School on 2/19/00, this tournament had a total of 172 entrants and teams from 15 schools! 74 schools in all had participants present. As always in our tournaments, it takes 4 or more participants from a school to make a team.

Here are the results:


Teams

#ScoreCodeSchoolDistrictPrize
113WINCHWinchester Thurston School1st Place Team Trophy
212MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District2nd Place Team Trophy
311LIBERLiberty Elementary SchoolPittsburgh School District3rd Place Team Trophy
410EHILLEast Hills Elementary SchoolPittsburgh School District4th Place Team Ribbon
510HOMEWHomewood Montessori SchoolPittsburgh School District4th Place Team Ribbon
69STLOUSt Louise De Marillac School
79HARTEHartwood Elementary SchoolFox Chapel Area School District
88BROOKBrookline Elementary SchoolPittsburgh School District
98SHAJRShady Side Academy Junior School
107ELLISEllis School
117SUNCRSuncrest Middle School
126HOMEEHome Elementary School
136CANEVCanevin High School
146BANKSBanksville Elementary SchoolPittsburgh School District
155COMDSCommunity Day School

Grades 6 to 12 Premier

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Surlow, WilliamCANEV122108W11W8W2W341st Place Trophy
2Simizu, Akira MALLDE91415W9W5L1W832nd Place Trophy
3Booth, Michael JWMAMS81583W15W4W7L133rd Place Trophy
4Opaska, Michael PHOMEP81165W6L3W9W1134th Place Trophy
5Liu, BrianSFELE61167W14L2W13W735th Place Trophy
6Krut, AndrewFRAMC61044L4W10D11W1426th Place Ribbon
7Jampole, Ezra ASHAMD61301W10W12L3L521st Place (Sixth Grade) Ribbon
8Young, JasonSUNCR61208W13L1W12L221st Place (Sixth Grade) Ribbon
9Sharif, Ernest JVANCE111035L2B-L4W1321st Place (Eleventh Grade) Ribbon
10Gursoz, AyseSTERR81062L7L6W15W1221st Place (Eighth Grade) Ribbon
11Jeske, Michael PALLDE111138L1W14D6L41
12Carulli, Matthew DBJRSR71042X-L7L8L1011st Place (Seventh Grade) Ribbon
13Simizu, Osamu FREIZS71059L8W15L5L911st Place (Seventh Grade) Ribbon
14Scibilia, AndrewSHASR91053L5L11B-L611st Place (Ninth Grade) Ribbon
15Bluhm, DeavenNESHA61118L3L13L10B-1
16Mezherytski, KeshaGATJR71144F-U-U-U-0
17Glick, MaxMTLJR91066U-U-U-U-0

Grades 8 to 12

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Salmond, HyrumPLUMH10 967W17W8W7W341st Place Trophy
2Aikens, Nicholas WSCHEN10 803D6W10W8W732nd Place Trophy
3Norton, JonOAKLA10 981W10W4W5L133rd Place Trophy
4Lederman, Craig MGATJR8 824W11L3W6W934th Place Trophy
5Neuenschwander, EricPIRHM8 924X-W9L3W1235th Place Trophy
6Carulli, JustinBJRSR9UnrD2W17L4W1121st Place (Unrated) Trophy
7Bastin, Daniel ScottMOONS10 952W16W12L1L226th Place Ribbon
8Cuneo, Michael JDORSE8 827W13L1L2W1526th Place Ribbon
9Kearney, TimNAIHS9UnrW14L5W13L426th Place Ribbon
10Kleiber, John JSHILL8 550L3L2W15W1726th Place Ribbon
11Kaslewicz, AndrewKEYMS8UnrL4W14W17L626th Place Ribbon
12Del Raso, MatthewSHILL8 685W15L7W16L526th Place Ribbon
13Glausser, GarrettSTLOU8UnrL8W16L9D1411st Place (Eighth Grade) Ribbon
14Amin, DevangCARSN8UnrL9L11B-D1311st Place (Eighth Grade) Ribbon
15Bliss, DanCANEV12UnrL12B-L10L811st Place (Twelfth Grade) Ribbon
16Cavitt, CrystalCANEV12UnrL7L13L12B-11st Place (Twelfth Grade) Ribbon
17Stafford, MattCANEV12UnrL1L6L11L102nd Place (Unrated) Ribbon
18Abdoulline, DimitriFRICK8 785F-U-U-U-0
19Willson, Jared ETRINI9 993U-U-U-U-0

Grades 6 & 7 Advanced

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Dorohovich, John M JrHOMEP6 893W6W3W2W741st Place Trophy
2Lackner, JordanPIRHM7 780W12W8L1W632nd Place Trophy
3Herrmann, Stephen WGATJR7 696W13L1W14W933rd Place Trophy
4Taylor, Earl JSHILL7 754W7D5L6W1224th Place Trophy
5Wang, JoeMTLJR6 817W10D4L7W825th Place Trophy
6Trompeter, WhitneyELLIS6 735L1W13W4L226th Place Ribbon
7Woolhandler, Justin HSTBED6 952L4W11W5L126th Place Ribbon
8Buuch, BulganSCHIL6 697W9L2D11L511st Place (Sixth Grade) Ribbon
9Greb, Peter JSTEDM6 862L8D10W13L311st Place (Sixth Grade) Ribbon
10Scibilia, EmilySHAMD7 674L5D9L12W1411st Place (Seventh Grade) Ribbon
11Muenzer, DavidFALK7 662W14L7D8L1311st Place (Seventh Grade) Ribbon
12Mc Colloch, DavidFALK7 657L2L14W10L41
13Mc Cord, Alec KMTLJR6 818L3L6L9W111
14Swisher, JohnROGMS6 784L11W12L3L101

Grades 6 & 7 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Bowes, ConorSTLOU6UnrW10W6W3W241st Place Trophy
2Rengasamy, ManivelSUNCR6UnrW7W5W8L132nd Place Trophy
3Kearney, KevinINGOM7UnrW5W8L1W933rd Place Trophy
4Bush, JasonFRICK6 436W8W9L5D724th Place Trophy
5Poerio, Anthony DSTLOU6UnrL3L2W4W1025th Place Trophy
6Lewellen, Jacob SSUNCR6UnrW9L1W7L826th Place Ribbon
7Carmassi, Anthony JSTLOU6UnrL2W10L6D411st Place (Sixth Grade) Ribbon
8Castelli, NicholasSTLOU6UnrL4L3L2W611st Place (Unrated) Ribbon
9Byrne, PeterSTLOU6UnrL6L4W10L311st Place (Unrated) Ribbon
10Dang, Christopher PSUNCR6UnrL1L7L9L50
11Kanik, Alexandra LSTLOU6UnrU-U-U-U-0

Grades K to 5 Premier

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Barbara, MatthewHARTE41076W4D12W11W531st Place Trophy
2Weis, Andrew PWASHI41145W10W6L5W732nd Place Trophy
3Zhai, AlexMINAD41173L11W16W13W1233rd Place Trophy
4Petesch, Gabriel NEDGEP2 863L1W9D6W1124th Place Trophy
5Trisal, RaulALPHA41081W15D11W2L125th Place Trophy
6Silver, Adam DSHAJR2 943W14L2D4W826th Place Ribbon
7Anderson, JoeyMINAD51006W16D13W12L226th Place Ribbon
8Wong, John JrMINAD51182L12W15W14L621st Place (Fifth Grade) Ribbon
9Levinson, HowardEHILL5 960L13L4W15W1421st Place (Fifth Grade) Ribbon
10Narita, RyoBOYCE5 887L2L14W16W1321st Place (Fifth Grade) Ribbon
11Zajdel, Byron WPVLLY4 905W3D5L1L411st Place (Fourth Grade) Ribbon
12Hickman, Michael AEHILL5 913W8D1L7L31
13Westerman, ElliotHOMEE4 853W9D7L3L1011st Place (Fourth Grade) Ribbon
14Chaney, JoshuaSHERA5 852L6W10L8L91
15Hovne, Ben SCOMDS4 887L5L8L9W161
16Shellhammer, Corey DSTGRT4 857L7L3L10L150

Grades 4 & 5 Advanced

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1White, Ryan TWINCH5 796W14W3W4D231st Place Trophy
2Neville, David EMCMUR4 785W12W7W6D132nd Place Trophy
3Lovely, Michael TMYRTL5 756W10L1W13W833rd Place Trophy
4March-Steinman, MaxLIBER5 662B-W8L1W634th Place Trophy
5Herrmann, Stanley TMOSMD5 698W9L6W7D1125th Place Trophy
6Gold, MaxWINCH4 823W11W5L2L426th Place Ribbon
7Schubert, William DLIBER4 844W15L2L5W1226th Place Ribbon
8Weiss, Dean KFAIRV5 788W13L4W12L326th Place Ribbon
9Rao, AmarHOSAC4 681L5L11B-W1426th Place Ribbon
10Patterson, Andrew MHOMEE4 672L3B-L14W1326th Place Ribbon
11Chen, FeiLIBER5 710L6W9L15D511st Place (Fifth Grade) Ribbon
12Bailey, Mychael LHOMEW5 685L2W14L8L71
13Zubak-Skees, ChrisMINAD5 691L8W15L3L101
14Papale, RobertBROOK4 707L1L12W10L911st Place (Fourth Grade) Ribbon
15Hall, JamesonBROOK4 731L7L13W11U-11st Place (Fourth Grade) Ribbon
16Bullock, PennFRANK5 791U-U-U-U-0
17Belenky, MatthewFALK5 757U-U-U-U-0

Grades 4 & 5 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Unal, Deniz BHERIT4UnrW7W4W9W341st Place Trophy
2Coulson, JulesHOMEW5 264W8W18W11W942nd Place Trophy
3Hill, ThaddaeusHOMEW5 649W20W19W10L133rd Place Trophy
4Liu, EliseCOLFX5 395W22L1W18W1034th Place Trophy
5Bennett, JerrySHERA5UnrW13L9W21W1135th Place Trophy
6Wales, Axel ALIBER5 590L18W20W19W1236th Place Ribbon
7Gibson, David CMINAD4 313L1W16D8W2121st Place (Fourth Grade) Ribbon
8Reiser, Meghan MBROOK5 648L2W23D7W1421st Place (Girl) Trophy
9Sufrin, JoshuaWINCH4 619W15W5L1L22
10Posner, IdaWINCH4 448W17W14L3L422nd Place (Girl) Ribbon
11Reiser, Paul JBROOK4 607W24W12L2L52
12Lyons, JacobHOMEW5UnrW21L11W15L621st Place (Unrated) Trophy
13Mc Lean, Kate AELLIS5 557L5W17L14W1821st Place (Fifth Grade) Ribbon
14Pettler, LeviSHAJR4UnrW23L10W13L822nd Place (Unrated) Ribbon
15Dong, AndrewCOLFX4 403L9W22L12W192
16Geskin, AlbertCOMDS4 559L19L7W24W202
17Robinson, KevinBROOK4UnrL10L13W23W2422nd Place (Unrated) Ribbon
18Castelli, RoseSTLOU4UnrW6L2L4L131
19Kearney, AnnSTALX4UnrW16L3L6L151
20Glausser, JasonSTLOU5UnrL3L6W22L161
21Klevens, TessaHARTE4 454L12W24L5L71
22Stokan, DerekBANKS4UnrL4L15L20W231
23Hersch, StevenMINAD4 388L14L8L17L220
24Feeney, ShaneBANKS5UnrL11L21L16L170
25Clements, AlexanderOHARA5UnrU-U-U-U-0
26Shreve, Zoe MSACRE4UnrU-U-U-U-0

Grades K to 3 Advanced

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Khan, Neiladri KMCCLL2 647W8W5W16W441st Place Trophy
2Trompeter, NickyWINCH3 826W19W6D3W732nd Place Trophy
3Weis, ChristopherWASHI1 707W18W16D2W833rd Place Trophy
4Sun, LiAnnHARTE3 838W17W9W7L134th Place Trophy
5Wilkin, Max RAHPRK2 789W10L1W17W1435th Place Trophy
6Song, YimingSFELE2 755W13L2W10W936th Place Ribbon
7Dorohovich, Grace LHOMEE3 812W12W11L4L221st Place (Girl) Trophy
8Schiff, Michael DJENES2 806L1W22W11L321st Place (Second Grade) Ribbon
9Grote, Kelly FELLIS3 769W20L4W12L621st Place (Third Grade) Ribbon
10Gursoz, MuratMINAD1 637L5W19L6W1621st Place (First Grade) Ribbon
11Silver, JoshuaSHAJR0 738W14L7L8W2021st Place (Kindergarten) Ribbon
12Kukunas, PaulSHATR3 653L7W13L9W1721st Place (Third Grade) Ribbon
13Hristozov, Dimo ALIBER2 595L6L12B-W1821st Place (Second Grade) Ribbon
14Kalla, JoshCOMDS3 562L11W21W22L521st Place (Third Grade) Ribbon
15Barbara, JoshuaHARTE2 743D22W18U-U-1
16Clark, Elizabeth GELLIS3 793W21L3L1L1012nd Place (Girl) Ribbon
17Westerman, NoahHOMEE1 736L4W20L5L121
18Cobetto, KatieELLIS3 824L3L15W21L1312nd Place (Girl) Ribbon
19Lucas, GregoryEDGEP3 731L2L10L20W221
20Horne, NickFAIRV2 614L9L17W19L111
21Grote, James AWINCH0 644L16L14L18B-1
22Horne, AlexanderFAIRV2 552D15L8L14L19
23Meyer, JakeSACRE2 564U-U-U-U-0

Grades K to 3 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Meyers, Judith EMINAD3 526W25W4W6W341st Place Trophy
2Zhang, XiaoyueLIBER3UnrD7W8D5W1332nd Place Trophy
3Herrmann, Stuart ARAMEL3 480W12W11W10L133rd Place Trophy
4Roberts, EllisEHILL3UnrW19L1W17W1234th Place Trophy
5Kim, AndrewWINCH2 456W14D9D2W1035th Place Trophy
6Sufrin, ZachWINCH1 309W21W18L1W936th Place Ribbon
7Roberts, OliverEHILL0UnrD2W16D9W1131st Place (Unrated) Trophy
8Williams, MichaelCAMPU2UnrD18L2W24W1621st Place (Second Grade) Ribbon
9Petrovich, JustinBANKS2UnrW22D5D7L622nd Place (Unrated) Ribbon
10Stept, MaxEHILL2UnrW13W20L3L522nd Place (Unrated) Ribbon
11Salem, JustinBROOK3UnrW15L3W22L721st Place (Third Grade) Ribbon
12Ramesh, AarthiBANKS2UnrL3W19W20L421st Place (Girl) Trophy
13Costa, Anthony IIBROOK3UnrL10W21W14L221st Place (Third Grade) Ribbon
14Cozad, LoganCRAFT2UnrL5W25L13W2222nd Place (Unrated) Ribbon
15Nimgaonkar, VivekSHAJR0UnrL11L17W21W2021st Place (Kindergarten) Ribbon
16Holder, JonathanWINCH1UnrD24L7W18L811st Place (First Grade) Ribbon
17Egler, FrederickWINCH1UnrL20W15L4D1911st Place (First Grade) Ribbon
18Li, SuyangLIBER2 457D8L6L16W241
19Bagamery, JackSHAJR0UnrL4L12W25D171
20Meyers, Reba LMINAD1 421W17L10L12L1512nd Place (Girl) Ribbon
21Corona, MarcoBANKS2UnrL6L13L15W251
22Greene, RachelHOMEE2 482L9W24L11L1412nd Place (Girl) Ribbon
23Hall, ConnerBROOK3 460B-U-U-U-1
24Mahan, Matthew RMINAD1 372D16L22L8L18
25Kirk, George PSTBED2UnrL1L14L19L210
26Dubinsky, Scott MCOMDS3 549U-U-U-U-0
27Wolfson, MacKenzieREGSQ3UnrU-U-U-U-0
28Janota, BrandonMANN2UnrU-U-U-U-0
29Grail, Jonah ELIBER1UnrU-U-U-U-0

Schools

## of PlayersCodeSchoolDistrict
110MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District
210WINCHWinchester Thurston School
39STLOUSt Louise De Marillac School
48BROOKBrookline Elementary SchoolPittsburgh School District
58LIBERLiberty Elementary SchoolPittsburgh School District
65BANKSBanksville Elementary SchoolPittsburgh School District
75EHILLEast Hills Elementary SchoolPittsburgh School District
85ELLISEllis School
95HOMEEHome Elementary School
105SHAJRShady Side Academy Junior School
114CANEVCanevin High School
124COMDSCommunity Day School
134HARTEHartwood Elementary SchoolFox Chapel Area School District
144HOMEWHomewood Montessori SchoolPittsburgh School District
154SUNCRSuncrest Middle School
163FAIRVFairview Elementary SchoolFox Chapel Area School District
173FALKFalk School
183GATJRGateway Middle SchoolGateway School District
193MTLJRJefferson Middle SchoolMount Lebanon School District
203SHILLSouth Hills Middle SchoolPittsburgh School District
212ALLDEAllderdice High SchoolPittsburgh School District
222BJRSRBurgettstown Jr Sr High School
232COLFXColfax Elementary SchoolPittsburgh School District
242EDGEPEdgewood Primary SchoolWoodland Hills School District
252FRICKFrick International AcademyPittsburgh School District
262HOMEPHome Middle School
272PIRHMPine Richland Middle SchoolPine Richland School District
282SACRESacred Heart School
292SHAMDShady Side Academy Middle School
302SHERASheraden Elementary SchoolPittsburgh School District
312SFELESouth Fayette Elementary SchoolSouth Fayette School District
322STBEDSt Bede School
332WASHIWashington Elementary SchoolMount Lebanon School District
341AHPRKAllegheny Hyde Park SchoolKiski Area School District
351BOYCEBoyce Middle SchoolUpper St Clair School District
361CAMPUCarlow Campus School
371CARSNCarson Middle SchoolNorth Allegheny School District
381CRAFTCrafton Elementary SchoolCarlynton School District
391DORSEDorseyville Middle SchoolFox Chapel Area School District
401FRAMCFrancis McClure Middle SchoolMc Keesport Area School District
411FRANKFranklin Elementary SchoolNorth Allegheny School District
421HERITHeritage Elementary SchoolFranklin Regional School District
431HOSACHosack Elementary SchoolNorth Allegheny School District
441INGOMIngomar Middle SchoolNorth Allegheny School District
451JENESJeannette Mc Kee Elementary SchoolJeannette City School District
461KEYMSKeystone Oaks Middle SchoolKeystone Oaks School District
471MANNMann Elementary SchoolPittsburgh School District
481MCCLLMc Cullough SchoolPenn Trafford School District
491MCMURMc Murray Elementary School
501MOONSMoon Area Senior High SchoolMoon Area School District
511MOSMDMosside Middle SchoolGateway School District
521MYRTLMyrtle Elementary SchoolKeystone Oaks School District
531NESHANeshannock School
541NAIHSNorth Allegheny Intermediate SchoolNorth Allegheny School District
551OHARAO Hara Elementary SchoolFox Chapel Area School District
561OAKLAOakland School
571PVLLYPleasant Valley SchoolPeters Township School District
581PLUMHPlum Senior High SchoolPlum Borough School District
591ALPHAProvidence Alpha School
601RAMELRamsey Elementary SchoolGateway School District
611REGSQRegent Square Elementary SchoolPittsburgh School District
621REIZSReizenstein Middle SchoolPittsburgh School District
631ROGMSRogers Middle SchoolPittsburgh School District
641SCHENSchenley High SchoolPittsburgh School District
651SCHILSchiller Classical AcademyPittsburgh School District
661SHASRShady Side Academy Senior School
671SHATRShaffer Primary SchoolWoodland Hills School District
681STALXSt Alexis School
691STEDMSt Edmund Academy
701STGRTSt Gertrude School
711STERRSterrett Classical AcademyPittsburgh School District
721TRINITrinity Christian School
731VANCEVance High School
741WMAMSWest Mifflin Area Middle SchoolWest Mifflin Area School District


Players are in final tiebreak order.



Youth Chess Home Page

Classes Info

Western PA Scholastic
Chess Honor Roll

Chess Ratings Explained

Current Ratings List

Latest
Tournament Info

General Info
on Tournaments

Past
Tournament Results

Library Chess
Tournaments Info

Chess Links


Last Modified: 3/8/00
Maintained By/Send Comments to: Jerry Meyers