2001 Pittsburgh Scholastic Chess Championship

Held at Brashear High School on 2/24/01, this tournament had a total of 280 entrants and teams from 23 schools! 93 schools in all had participants present. As always in our tournaments, it takes 4 or more participants from a school to make a team.

Here are the results:


Teams

#ScoreCodeSchoolDistrictPrize
114OHARAO Hara Elementary SchoolFox Chapel Area School District1st Place Team Trophy
213NHOMENorth Pittsburgh Home Lower School 2nd Place Team Trophy
313MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District3rd Place Team Trophy
412WINCHWinchester Thurston School 4th Place Team Trophy
512STGRTSt Gertrude School 5th Place Team Ribbon
611HOMEPHome Middle School
711DVMMSDivine Mercy AcademyDiocese of Pittsburgh School District
811JAPANPittsburgh Japanese SchoolFox Chapel Area School District
910SHAJRShady Side Academy Junior School
1010FALKFalk School
1110HOMEWHomewood Montessori SchoolPittsburgh School District
1210MTLJRJefferson Middle SchoolMount Lebanon School District
139FAIRVFairview Elementary SchoolFox Chapel Area School District
149EHILLEast Hills Elementary SchoolPittsburgh School District
159MRGNAMorgantown Learning Academy
169HOMEEHome Elementary School
178DORSEDorseyville Middle SchoolFox Chapel Area School District
187KERRKerr Elementary SchoolFox Chapel Area School District
197BROOKBrookline Elementary SchoolPittsburgh School District
207CAMPUCarlow Campus SchoolDiocese of Pittsburgh School District
217STLOUSt Louise De Marillac SchoolDiocese of Pittsburgh School District
225FRICKFrick International AcademyPittsburgh School District
234ELLISEllis School

Grades 6 to 12 Advanced

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Opaska, Michael PKEYHS91396W4W9W7W341st Place Trophy
2Guffey, Eric JCLAKM71010W14W11D6W832nd Place Trophy
3Sivaneri, KevinUNIVH91225W5W10W8L133rd Place Trophy
4Simizu, Osamu FJAPAN8 999L1W14W13W734th Place Trophy
5Guerrieri, LuisPLUMH9 987L3W16W10W935th Place Trophy
6Seshadri, HariSLOAN51269W12L7D2W1326th Place Ribbon
7Mezherytski, KeshaGATJR81139W16W6L1L421st Place (Eighth Grade) Ribbon
8Simizu, Akira MJAPAN101406W11W13L3L221st Place (Tenth Grade) Ribbon
9Hickman, Michael AFRICK61019B-L1W12L521st Place (Sixth Grade) Ribbon
10Carulli, Matthew DBJRSR81000W15L3L5W1721st Place (Eighth Grade) Ribbon
11Lay, BrittneyPERRY10 998L8L2W15W1421st Place (Tenth Grade) Ribbon
12Lederman, MathewGATJR7 995L6W17L9W1521st Place (Seventh Grade) Ribbon
13Karraker, JamieMRGNA61186W17L8L4L61
14Grayson, Garrett GSCHEN9 907L2L4B-L1111st Place (Ninth Grade) Ribbon
15Muenzer, DavidFALK8 901L10B-L11L121
16Bastin, Daniel ScottMOONS11 954L7L5L17B-11st Place (Eleventh Grade) Ribbon
17Rundorff, Bisby RRICHJ6 959L13L12W16L1011st Place (Unrated) Ribbon
18Mc Graw, TrevorUNIVH91240U-U-U-U-0
19Stewart, EliasUNIVH91157U-U-U-U-0
20Anderson, JoeySTERR61062U-U-U-U-0
21Scibilia, AndrewSHASR10 990U-U-U-U-0
22Scheller, Robert TSHLSH10 976U-U-U-U-0
23Oppenheim, EthanWLNUT6 952U-U-U-U-0
24Bowes, ConorSTLOU7 909F-U-U-U-0

Grades 6 to 12 Intermediate

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Lamoureaux, Daniel PLINTN8 827W10W11W3W441st Place Trophy
2Keim, RobPARMD7 881D8W12W13W932nd Place Trophy
3Novogradac, Michael AALLDE9 895W15W6L1W1133rd Place Trophy
4Mc Cord, Alec KMTLJR7 840W9W14W5L134th Place Trophy
5Dorohovich, John M JrHOMEP7 894B-W7L4W1335th Place Trophy
6Swed, David PMTLJR7 816W16L3W21W1036th Place Ribbon
7Wilson, Greg SFALK6 821W17L5W16W1236th Place Ribbon
8Coulson, JulesHOMEW6 779D2L9W23W1921st Place (Sixth Grade) Ribbon
9Quinlan, Craig TSETNL9 899L4W8W14L221st Place (Ninth Grade) Ribbon
10Devlin, Patrick JSTGAB6 741L1W19W15L62
11Franco, Tony DAEOBL8 768W19L1W18L321st Place (Eighth Grade) Ribbon
12Emerson, David NDORSE6 767W18L2W20L72
13Singh, AjitGATJR8 783W22W20L2L521st Place (Eighth Grade) Ribbon
14Permigiani, TedFALK7 784W23L4L9W1821st Place (Seventh Grade) Ribbon
15Austin, Joachim BPARMD6 795L3W23L10W212
16Blocki, JeremiahHOMEP8UnrL6B-L7W2321st Place (Eighth Grade) Ribbon
17Driscoll, Eric WCETRL7 710L7L18B-W2021st Place (Seventh Grade) Ribbon
18Levinson, HowardFRICK6 849L12W17L11L141
19Kaslewicz, AndrewKEYHS9 849L11L10W22L81
20Buuch, BulganSHAMD8 835W21L13L12L171
21Chaney, JoshuaWLIBC6 760L20W22L6L151
22Weedn, CrockettCAMPU6 888L13L21L19B-1
23Mendenhall, Evan RMTLJR7 889L14L15L8L160
24March-Steinman, MaxFRICK6 802U-U-U-U-0
25Mc Allister, BartSACRE6 790U-U-U-U-0
26Rowe, Kyle EPLUMH9 763U-U-U-U-0

Grades 6 to 12 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Adams, TonyEALHS10UnrW3W31W4W741st Place Trophy
2Gibson, IanNPHSU10 676W38W20W17W642nd Place Trophy
3Fishman, ElliotHOMEW6 690L1W28W29W1233rd Place Trophy
4Anderson, Jack IIIDVMMS7UnrW22W16L1W2634th Place Trophy
5Tripp, David MCARCH7UnrW25W8L6W1535th Place Trophy
6Graham, EmilyHOMEP7UnrB-W24W5L231st Place (Unrated) Trophy
7Giesin, JohnHOMEP8 678W34W30W18L136th Place Ribbon
8Matloch, Benjamin ADVMMS7UnrW33L5W32W1932nd Place (Unrated) Trophy
9Haas, Joseph JDVMMS6UnrL19W36W22W2333rd Place (Unrated) Trophy
10Scibilia, TonySTPET6 636L12W39W20W1836th Place Ribbon
11Mitobe, YusukeJAPAN7 502W40L15W21W1636th Place Ribbon
12Hroblak, MarkHOMEP8UnrW10D23W13L324th Place (Unrated) Trophy
13Artman, Stephen JSTGRT6UnrD15W25L12W2921st Place (Sixth Grade) Ribbon
14Fischl, PeterINGOM8UnrL16D27W38W1721st Place (Eighth Grade) Ribbon
15Reiser, Meghan MBRKLC6 635D13W11D23L521st Place (Girl) Trophy
16Altschuler, ArielDORSE6 670W14L4W30L112
17Rattenni, DevinSTSIM6UnrW32W19L2L1425th Place (Unrated) Ribbon
18Fisher, ReidMTLJR8UnrW35W21L7L1025th Place (Unrated) Ribbon
19Lyons, Jacob MHOMEW6 531W9L17W31L82
20Walter, DavidDVMMS8UnrW37L2L10W3525th Place (Unrated) Ribbon
21Lynch, Juliana EDORSE7UnrW28L18L11W3221st Place (Seventh Grade) Ribbon
22Lin, SchellMTLJR7 612L4W34L9W3021st Place (Seventh Grade) Ribbon
23Caine, David JDORSE6 590W39D12D15L92
24Keddie, MatthewMTLJR7UnrW27L6L26W3621st Place (Seventh Grade) Ribbon
25Bennett, JerryWLIBC6 669L5L13W34W332
26Wales, Axel AFRICK6 557L30W33W24L42
27Delaney, Ryan JAEOBL8 505L24D14D35W312
28Klingensmith, NicholasHOMEP6 413L21L3W37W382
29Black, John WROONY6UnrH-W37L3L131
30Okada, ShinjiJAPAN7UnrW26L7L16L221
31Mykita, NicholasSTPHP6UnrW36L1L19L271
32Sasaki, SoichiJAPAN7 459L17W40L8L211
33Liu, George BMTLJR7UnrL8L26W40L251
34Lotz, Justin JSTGAB7UnrL7L22L25W401
35Scibilia, EmilySHAMD8 670L18D38D27L2012nd Place (Girl) Ribbon
36Carmassi, Anthony JSTLOU7 468L31L9W39L241
37Nash, James AROONY7UnrL20L29L28W391
38Peck, Alaina JDVMMS7UnrL2D35L14L28
39Breegle, AngelaSTEDW7UnrL23L10L36L370
40Sobol, JackieDVMMS7UnrL11L32L33L340
41Terrell, StephenROGMS6 631U-U-U-U-0

Grades K to 5 Premier

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Petesch, Gabriel NEDGEP31121W19W9W3D231st Place Trophy
2Heimann, Mark ANHOME21137W17W16W13D132nd Place Trophy
3Heimann, Alexander CNHOME21018W15W5L1W433rd Place Trophy
4Joseph, Bryan GMTVEW51120W11W10W12L334th Place Trophy
5Kepner, Ben RCENTR4 903W14L3W16W1335th Place Trophy
6Coffers, Sean RMRGNA2 822L9W19W10W1236th Place Ribbon
7Zinn, Andrew MOHARA41012B-L12W17W1136th Place Ribbon
8Delo, Zachary ANHOME5 834L10D15W20W1621st Place (Fifth Grade) Ribbon
9Shellhammer, Corey DSTGRT5 938W6L1L11W152
10Dorohovich, Grace LHOMEE4 907W8L4L6W1721st Place (Fourth Grade) Ribbon
11Spratt, PrestonNHOME5 838L4W14W9L72
12Zhai, AlexMINAD51194W20W7L4L62
13Guffey, T WalkerCLAKE4 800B-W20L2L521st Place (Fourth Grade) Ribbon
14Evans, Micah DHOMEE5 820L5L11W18W192
15Rutkowski, BenHOMEW5 818L3D8W19L91
16Trompeter, NickyWINCH4 952W18L2L5L81
17Gold, MaxWINCH5 885L2W18L7L101
18Mahoney, Robert CNHOME5 830L16L17L14W201
19Schmerin, Max JFALK3 859L1L6L15L141st Place (Third Grade) Ribbon
20Schoen, NoahWINCH2 892L12L13L8L1801st Place (Second Grade) Ribbon
21Oppenheim, EvanGRDVE4 829U-U-U-U-0

Grades 4 & 5 Advanced

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Ahumada-Lobo, Mareldi AWALDF5 784W8W7W13W341st Place Trophy
2Steele, BenjaminMTVEW5 680W15W14W4W942nd Place Trophy
3Curtis, PeterWINCH5 717W25W11W6L133rd Place Trophy
4Baker, David WHOMEW5 714W23W12L2W1134th Place Trophy
5Chough, Chris JMOSMD5 744L12W23W16W1335th Place Trophy
6Reikine, StephanieOHARA5 702W28W24L3W1431st Place (Fifth Grade) Trophy
7Seshadri, Priyanka SSLOAN5 687W21L1D10W2026th Place Ribbon
8Sufrin, JoshuaWINCH5 689L1D21W22W1226th Place Ribbon
9Buuch, NominMINAD5 779D18W20W19L226th Place Ribbon
10Adams, Justin BADHMA5 748L11W25D7W1826th Place Ribbon
11Ahmed, Sajid IBANKS5 669W10L3W17L422nd Place (Fifth Grade) Ribbon
12Patterson, Andrew MHOMEE5 664W5L4W15L822nd Place (Fifth Grade) Ribbon
13Kalchthaler, Kyle BSHAJR4 710W27W16L1L521st Place (Fourth Grade) Trophy
14George, Molli PCAMPU5 723W26L2W24L622nd Place (Fifth Grade) Ribbon
15Rao, AmarHOSAC5 754L2W26L12W1922nd Place (Fifth Grade) Ribbon
16Dickel, MatthewOHARA4 632W22L13L5W2622nd Place (Fourth Grade) Ribbon
17Gough, Karl WFAIRV5 704L24W28L11W2322nd Place (Fifth Grade) Ribbon
18Salem, Justin MBROOK4 687D9L19W21L101
19Posner, Ida MWINCH5 657D20W18L9L1511st Place (Girl) Ribbon
20Roberts, EllisEHILL4 725D19L9W27L71
21Dowlatabadi, JasonEHILL5 769L7D8L18W271
22Rosso, JackBAKER4 714L16D27L8W241
23Boehner, Samuel WWINCH5 642L4L5W25L171
24Anderson, Robert MMCMUR5 627W17L6L14L221
25Epple, StephenCAMPU5 656L3L10L23W281
26Fulwider, TimALPHA5 646L14L15W28L161
27Manfredi, Juan JKERR5 627L13D22L20L21
28Van Laningham, AlexEHILL5 626L6L17L26L250

Grades 4 & 5 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Vaisleib, GregoryKERR4UnrW14W23W12W341st Place Trophy
2Rago, AnthonySTGRT5UnrW16D4W22W832nd Place Trophy
3Quinlan, TommySTLOU4UnrW17W19W7L133rd Place Trophy
4Scherrer, BryanFALK5UnrW11D2D10W2134th Place Trophy
5Gipko, Jake SBEECH4UnrW9L6W13W1835th Place Trophy
6Solar, Jonny RSTGRT5UnrW20W5L8W2231st Place (Fifth Grade) Trophy
7Gutonski, AdamFAIRV4UnrW13W26L3W1231st Place (Fourth Grade) Trophy
8Reiser, Paul JBROOK5 583W32W24W6L236th Place Ribbon
9Stack, BrianMINAD4 572L5W31W24W1536th Place Ribbon
10Jones, Charles CBEECH4UnrW18D22D4D1121st Place (Unrated) Trophy
11Artman, Michael JSTGRT5UnrL4W27W16D1022nd Place (Fifth Grade) Ribbon
12Clark, Robert J JrSTGRT5UnrW27W25L1L722nd Place (Unrated) Ribbon
13Gentile, Nicholas JMINAD4 540L7W30L5W2322nd Place (Fourth Grade) Ribbon
14Waner, Ashley MSTGRT4UnrL1W20L23W2922nd Place (Fourth Grade) Ribbon
15Vergari, IanSTGRT5UnrL25W17W19L922nd Place (Unrated) Ribbon
16Bagamery, LauraSHAJR5 313L2W29L11W2721st Place (Girl) Ribbon
17Dauk, Nicholas ASTJGD5UnrL3L15W31W2522nd Place (Unrated) Ribbon
18Possumato, Derek DWDEAF4 537L10W32W25L522nd Place (Fourth Grade) Ribbon
19Jugan, AdamWDEAF5 539W28L3L15W242
20Rosipal, SteveBROOK5UnrL6L14W28W2622nd Place (Unrated) Ribbon
21Edwards, Peter DROSS4 411L24W28W26L422nd Place (Fourth Grade) Ribbon
22Vegh-Gaynor, Noah ELNCLN4 470W29D10L2L61
23De Caria, DanielSORRO5UnrD31L1W14L131
24Fabus, JaredBEECH4UnrW21L8L9L191
25Richer, Duncan WHOMEW4UnrW15L12L18L171
26Milie, Mario RSTGRT4UnrW30L7L21L201
27Rabuzzi, NicholasEHILL4UnrL12L11W30L161
28Hareza, JackSTLOU4UnrL19L21L20B-1
29Meyers, AdamSTLOU4UnrL22L16W32L141
30Meyers, Nathan WSTLOU5UnrL26L13L27W321
31Schultz, BrianSTLOU4UnrD23L9L17U-
32Bible, ValerieROCHS5UnrL8L18L29L300
33Olgin, Chad PBELKE5 586U-U-U-U-0
34Jones, JohnMINAD4 507U-U-U-U-0
35Kopnitsky, DylanHOMEW5UnrU-U-U-U-0

Grades K to 3 Advanced

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Schell, Evan DNHOME3 770W34W30W17W441st Place Trophy
2Brady, Matthew DSHAJR2 688W19W23W9D532nd Place Trophy
3Roberts, OliverEHILL1 694W14D27W13W1233rd Place Trophy
4Pollack, SammyWINCH1 701W7W24W6L134th Place Trophy
5Spratt, JacobNHOME3 702W22W18D11D235th Place Trophy
6Bagamery, Jack MSHAJR1 576W15W21L4W1731st Place (First Grade) Trophy
7Karraker, KatrinaMRGNA3 579L4W26W21W1831st Place (Third Grade) Trophy
8Lindahl, ErikNHOME3 650W16L11W33W2036th Place Ribbon
9Hopper, Luke RHOMEE3 661W36W29L2W2236th Place Ribbon
10Guffey, Keegan GCLAKE2 699W38L17W29W1131st Place (Second Grade) Trophy
11Li, SuyangLIBER3 565W28W8D5L1022nd Place (Third Grade) Ribbon
12Ahumada-Lobo, AlonsoWALDF3 683D13W20W27L322nd Place (Third Grade) Ribbon
13Horne, Nick AFAIRV3 550D12W32L3W2722nd Place (Third Grade) Ribbon
14Sufrin, ZacharyWINCH2 570L3D15W37W2822nd Place (Second Grade) Ribbon
15Stern, ScottFALK2 697L6D14W38W1922nd Place (Second Grade) Ribbon
16Eller, AdamWINCH2 531L8W39D28W3222nd Place (Second Grade) Ribbon
17Gough, Randall WFAIRV1 627W33W10L1L622nd Place (First Grade) Ribbon
18Stern, EricFALK2 637W31L5W23L72
19Holder, JonathanWINCH2 555L2W25W30L152
20Horne, AlexanderFAIRV3 502W39L12W24L82
21Curtis, DavidWINCH2 665W35L6L7W292
22Rosen, Noah AKERR2 588L5W35W31L92
23Velez, Andres RCAMPU3 535W25L2L18W302
24Nimgaonkar, Vivek USHAJR1 632W26L4L20W3322nd Place (First Grade) Ribbon
25Mahoney, CurtisNHOME3 657L23L19W35W312
26Levinson, SamLINDN3 526L24L7B-W342
27Zhu, AllenMINAD2 590W32D3L12L131
28Britton, Trevor WSHAJR1 689L11W36D16L141
29Axelrod, JoshMINAD3 572W37L9L10L211
30Cozad, LoganCRAFT3 644B-L1L19L231
31Klingensmith, DanielHOMEE3 527L18W34L22L251
32Stept, MaxEHILL3 731L27L13W36L161
33Holzinger, Michael JSTEDM1 513L17B-L8L241
34Clemens-Sewall, DavidEHILL3 598L1L31W39L261
35Mark, NathanielEHILL3 548L21L22L25W381
36Satryan, TonyWINCH0 539L9L28L32B-11st Place (Kindergarten) Trophy
37Dong, PeicongLINDN2 697L29D38L14D391
38Nimgaonkar, Alok USHAJR0 578L10D37L15L352nd Place (Kindergarten) Ribbon
39Coulson, HillHOMEW2 626L20L16L34D37

Grades K to 3 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Busam, Sujay VOHARA3UnrW14W34W16W841st Place Trophy
2Weis, Connor JOHARA3UnrW51W13W10W542nd Place Trophy
3Lee, DanielMINAD1UnrW31W9W39W643rd Place Trophy
4Lu, DavidMINAD2UnrD39W43W40W1134th Place Trophy
5Spahija, LukaSTTER3UnrW20W28W17L235th Place Trophy
6Bigbee, David SHARTE3 488W53W32W7L331st Place (Third Grade) Trophy
7Rago, ChristopherSTGRT3UnrW37W12L6W2531st Place (Unrated) Trophy
8Khlystov, Nikita AMINAD3UnrW50W18W25L132nd Place (Unrated) Trophy
9Arai, KohmaJAPAN2 401W45L3W29W2631st Place (Second Grade) Trophy
10Steele, Kelsey PMCKNI3 415W55W24L2W3636th Place Ribbon
11Uselman, Jeffrey R JrHARTE2 426W56W29W26L436th Place Ribbon
12Zombeck, MichaelWINCH1UnrW41L7W32W3131st Place (First Grade) Trophy
13Hu, YueWINCH1 393W60L2W50W2436th Place Ribbon
14Egler, FrederickWINCH2 454L1W58W52W3036th Place Ribbon
15Satryan, NicoWINCH2 443L24W55W28W2736th Place Ribbon
16Arnold, AllisonMRGNA3 467W42W27L1D2221st Place (Girl) Trophy
17Lednev, AlexMINAD1 380W30W21L5D3522nd Place (First Grade) Ribbon
18Brust, MichaelBRKLC2UnrW33L8D19W4123rd Place (Unrated) Trophy
19Mahan, Matthew RMINAD2 345W38L25D18W4022nd Place (Second Grade) Ribbon
20Kearney, BobbyBRKLC1UnrL5D33W57W3924th Place (Unrated) Trophy
21Rao, RohithHOSAC1UnrW62L17W44D2322nd Place (First Grade) Ribbon
22Biefeld, B JCAMPU2UnrW49D40D36D1622nd Place (Second Grade) Ribbon
23Rajgopal, PavanOHARA2 449W58L26W53D2122nd Place (Second Grade) Ribbon
24Myers, GrantEHILL2UnrW15L10W54L1325th Place (Unrated) Ribbon
25Kearns, John MSTGAB3UnrW54W19L8L722nd Place (Third Grade) Ribbon
26Feffer, DanielleSTJHB1UnrW59W23L11L922nd Place (Girl) Trophy
27Liachenko, AlissaMINAD2UnrW35L16W51L1523rd Place (Girl) Ribbon
28Di Nardo, Philip JMINAD1UnrW48L5L15W5425th Place (Unrated) Ribbon
29Keim, Peter AEDINB1UnrW44L11L9W5225th Place (Unrated) Ribbon
30Raether, JanEHILL3UnrL17W62W34L1422nd Place (Third Grade) Ribbon
31Columbia, John RCALIF3UnrL3W63W47L1222nd Place (Third Grade) Ribbon
32Coufal, Joseph EEHILL3UnrW47L6L12W5622nd Place (Third Grade) Ribbon
33Gallagher, Lauren EGRACE3UnrL18D20D42W5022nd Place (Third Grade) Ribbon
34Scibilia, NicholasSTPET2 432W63L1L30W462
35Breegle, DeeSTEDW3 487L27D42W59D1722nd Place (Third Grade) Ribbon
36Bankert, Ian RMINAD2UnrH-W57D22L1025th Place (Unrated) Ribbon
37Perelman, SaraELLIS2UnrL7L52W55W5323rd Place (Girl) Ribbon
38Vega, AlejandroHARTE2UnrL19L54W63W5125th Place (Unrated) Ribbon
39Seshadri, Menaka MSLOAN1 472D4W46L3L201
40Uden-Ford, DonovanALPHA2 338W61D22L4L191
41Milie, Andrew ASTGRT3UnrL12W56D46L181
42Sroka, AnthonyPHILP3UnrL16D35D33D471
43Rosenfeld, ElanSHAJR0UnrD57L4D48D4511st Place (Kindergarten) Trophy
44West, Benjamin MSTLOU3UnrL29W45L21D491
45Solar, RandilynnSTGRT2UnrL9L44W62D431
46Rajgopal, PremOHARA0UnrW52L39D41L3412nd Place (Kindergarten) Ribbon
47Mastrovich, ZacharySTLOU0UnrL32B-L31D4212nd Place (Kindergarten) Ribbon
48Jugan, BlaiseWDEAF2 325L28L50D43W591
49Rabuzzi, NathanielEHILL1UnrL22L53B-D441
50Frankowski, Michael RSTPHP1UnrL8W48L13L331
51Reiser, ShannonBROOK2 450L2W60L27L381
52Englander, GabeCOMDS2UnrL46W37L14L291
53Rosipal, Michael NBROOK3UnrL6W49L23L371
54Manfredi, SofiaKERR2 427L25W38L24L281
55Mastrovich, DavidSTLOU3UnrL10L15L37B-1
56Millar, Meredith TELLIS2UnrL11L41W61L321
57Horner, JessicaELLIS2UnrD43L36L20D601
58Myers, EthanEHILL2UnrL23L14D60D621
59Dowlatabadi, FrancisEHILL2 289L26W61L35L481
60Mykita, AlexandraSTPHP3UnrL13L51D58D571
61Rutkowski, MatthewHOMEW2UnrL40L59L56W631
62Boretsky, SaraELLIS2UnrL21L30L45D58
63Kaplan, JeffEHILL3UnrL34L31L38L610
64De Bor, LucySTLOU3UnrU-U-U-U-0
65Weis, Trevor TOHARA2UnrU-U-U-U-0
66Scibilia, TeresaSTPET0UnrU-U-U-U-0

Schools

## of PlayersCodeSchoolDistrict
117WINCHWinchester Thurston School
215EHILLEast Hills Elementary SchoolPittsburgh School District
315MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District
412STGRTSt Gertrude School
511STLOUSt Louise De Marillac SchoolDiocese of Pittsburgh School District
69HOMEWHomewood Montessori SchoolPittsburgh School District
79NHOMENorth Pittsburgh Home Lower School
88OHARAO Hara Elementary SchoolFox Chapel Area School District
98SHAJRShady Side Academy Junior School
107FALKFalk School
117MTLJRJefferson Middle SchoolMount Lebanon School District
126DVMMSDivine Mercy AcademyDiocese of Pittsburgh School District
136HOMEPHome Middle School
146JAPANPittsburgh Japanese SchoolFox Chapel Area School District
155BROOKBrookline Elementary SchoolPittsburgh School District
165CAMPUCarlow Campus SchoolDiocese of Pittsburgh School District
175FAIRVFairview Elementary SchoolFox Chapel Area School District
185HOMEEHome Elementary School
194DORSEDorseyville Middle SchoolFox Chapel Area School District
204ELLISEllis School
214FRICKFrick International AcademyPittsburgh School District
224KERRKerr Elementary SchoolFox Chapel Area School District
234MRGNAMorgantown Learning Academy
243BEECHBeechwood Elementary SchoolPittsburgh School District
253BRKLCBrookline Regional Catholic SchoolDiocese of Pittsburgh School District
263GATJRGateway Middle SchoolGateway School District
273HARTEHartwood Elementary SchoolFox Chapel Area School District
283SLOANSloan Elementary SchoolFranklin Regional School District
293STGABSt Gabriel SchoolDiocese of Pittsburgh School District
303STPETSt Peter And Paul School
313STPHPSt Philip SchoolDiocese of Pittsburgh School District
323UNIVHUniversity High School
333WDEAFWestern PA Deaf School
342AEOBLA E OBlock Junior High SchoolPlum Borough School District
352CLAKECheat Lake Elementary School
362HOSACHosack Elementary SchoolNorth Allegheny School District
372KEYHSKeystone Oaks High SchoolKeystone Oaks School District
382LINDNLinden Elementary SchoolPittsburgh School District
392MTVEWMountain View Elementary SchoolGreater Latrobe School District
402PARMDParker Middle School
412PLUMHPlum Senior High SchoolPlum Borough School District
422ALPHAProvidence Alpha SchoolDiocese of Pittsburgh School District
432ROONYRooney Middle SchoolPittsburgh School District
442SHAMDShady Side Academy Middle School
452STEDWSt Edwards School
462WALDFWaldorf School
472WLIBCWest Liberty Middle SchoolPittsburgh School District
481ADHMAAdams Homeschool Academy
491ALLDEAllderdice High SchoolPittsburgh School District
501BAKERBaker Elementary SchoolUpper St Clair School District
511BANKSBanksville Elementary SchoolPittsburgh School District
521BELKEBelle Valley Elementary School
531BJRSRBurgettstown Jr Sr High SchoolBurgettstown Area School District
541CALIFCalifornia Area Elementary SchoolCalifornia Area School District
551CARCHCarnesville Christian Academy
561CENTRCentral Elementary SchoolHampton Township School District
571CETRLCentre Learning Comm School
581CLAKMCheat Lake Middle School
591COMDSCommunity Day School
601CRAFTCrafton Elementary SchoolCarlynton School District
611EALHSEast Allegheny High SchoolEast Allegheny School District
621EDGEPEdgewood Primary SchoolWoodland Hills School District
631EDINBEdinboro Elementary School
641GRDVEGrandview Erie Elementary School
651INGOMIngomar Middle SchoolNorth Allegheny School District
661LIBERLiberty Elementary SchoolPittsburgh School District
671LNCLNLincoln Elementary SchoolMount Lebanon School District
681LINTNLinton Intermediate SchoolPenn Hills School District
691MCKNIMc Knight Elementary SchoolNorth Allegheny School District
701MCMURMc Murray Elementary School
711MOONSMoon Area Senior High SchoolMoon Area School District
721MOSMDMosside Middle SchoolGateway School District
731SORROMother Of Sorrows School
741NPHSUNorth Pittsburgh Home Upper School
751GRACEOur Lady Of Grace SchoolDiocese of Pittsburgh School District
761PERRYPerry Traditional AcademyPittsburgh School District
771PHILPPhillips Elementary SchoolPittsburgh School District
781RICHJRichland School
791ROCHSRochester School
801ROGMSRogers Middle SchoolPittsburgh School District
811ROSSRoss Elementary SchoolNorth Hills School District
821SACRESacred Heart SchoolDiocese of Pittsburgh School District
831SCHENSchenley High SchoolPittsburgh School District
841SETNLSeton La Salle High School
851SHASRShady Side Academy Senior School
861SHLSHShaler Area Senior High SchoolShaler Area School District
871STEDMSt Edmund Academy
881STJGDSt John Of God SchoolDiocese of Pittsburgh School District
891STJHBSt Johns School
901STSIMSt Simon Jude SchoolDiocese of Pittsburgh School District
911STTERSt Theresa Of Avila SchoolDiocese of Pittsburgh School District
921STERRSterrett Classical AcademyPittsburgh School District
931WLNUTWalnut Creek Middle School




Youth Chess Home Page

Classes Info

Western PA Scholastic
Chess Honor Roll

Chess Ratings Explained

Current Ratings List

Latest
Tournament Info

General Info
on Tournaments

Past
Tournament Results

Library Chess
Tournaments Info

Chess Links


Last Modified: 2/24/01
Maintained By/Send Comments to: Jerry Meyers