2002 Pittsburgh Scholastic Chess Championship

February 16, 2002


Teams

#ScoreCodeSchoolDistrictPrize
113SUNCRSuncrest Middle SchoolMonongalia County School District1st Place Team Trophy
213STGRTSt Gertrude SchoolDiocese of Pittsburgh School District2nd Place Team Trophy
312JAPANPittsburgh Japanese SchoolFox Chapel Area School District3rd Place Team Trophy
412OHARAO Hara Elementary SchoolFox Chapel Area School District4th Place Team Trophy
512NHOMENorth Pittsburgh Home Lower School5th Place Team Ribbon
612MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District5th Place Team Ribbon
711WINCHWinchester Thurston School
811SEWLRSewickley Academy Lower School
911HARTEHartwood Elementary SchoolFox Chapel Area School District
1011FALKFalk School
1110HOMEWHomewood Montessori SchoolPittsburgh School District
1210SHAJRShady Side Academy Junior School
139WDEAFWestern PA Deaf School
148EHILLEast Hills Elementary SchoolPittsburgh School District
157HOMEEHome Elementary School
166MCKNIMc Knight Elementary SchoolNorth Allegheny School District
174STGABSt Gabriel SchoolDiocese of Pittsburgh School District

Grades 6 - 12 Championship

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Jampole, Ezra ASHAMD81405W7W13W4D231st Place Trophy
2Zhai, Alex LWINCH61337W14W8W3D132nd Place Trophy
3Young, JasonSUNCR81554W11W10L2W733rd Place Trophy
4Lamoureaux, Daniel PLINTN91323W17W6L1W934th Place Trophy
5Simizu, Akira MJAPAN111397L6W9W11W1035th Place Trophy
6Swed, David PMTLJR81204W5L4W13L1226th Place Ribbon
7Trisal, RaulALPHA61225L1W17W8L326th Place Ribbon
8Dorohovich, John M JrCYBER81105W12L2L7W1426th Place Ribbon
9Brnardic, Adam ETRANS61102B-L5W12L426th Place Ribbon
10Berthoud, Kevin FUSCHS91308W16L3W15L526th Place Ribbon
11Lelis, TylerPALCY41227L3W16L5W1526th Place Ribbon
12Shellhammer, Corey DSTGRT61229L8W14L9W626th Place Ribbon
13Herzing, Nathan FSTMCU71274W15L1L6W1626th Place Ribbon
14Mc Colloch, David OVINCH91199L2L12W17L81
15Simizu, Osamu FJAPAN91111L13B-L10L111
16Lubman, JacobSUNCR71169L10L11B-L131
17Wombacker, Ryan SCONHS101189L4L7L14B-1

Grades 6 - 12 Intermediate

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Dorohovich, Grace LCYBER61004W17W8W2W441st Place Trophy
2Mc Cormick, BenSTEDM8 987W15W3L1W1432nd Place Trophy
3Schaefer, JeffreyUSCHS12UnrW6L2W10W1333rd Place Trophy
4Trapani, DominickRIVER101051W21W10W5L134th Place Trophy
5Rago, AnthonySTGRT6 992W20W9L4W835th Place Trophy
6Rengasamy, ManivelSUNCR8 975L3W19W15W1136th Place Ribbon
7Permigiani, TedFALK81017L8W21W12W936th Place Ribbon
8Sasaki, SoichiJAPAN8 906W7L1W18L52
9Trapani, Kevin MRIVER8 924W18L5W16L72
10Muenzer, DavidSEWIC9 955W11L4L3W192
11Buuch, BulganSHASR91091L10W14W13L62
12Gough, Karl WDORSE6 904W16L13L7W182
13Boehner, Samuel WWINCH6 989W19W12L11L32
14Sufrin, Joshua AWINCH6 855X-L11W21L22
15Buuch, NominSHAMD6 864L2B-L6W2121st Place (Girl) Ribbon
16Steele, BenjaminMTVEW61005L12W20L9W172
17Altschuler, ArielDORSE7 881L1L18W20L161
18Coulson, JulesHOMEW71035L9W17L8L121
19Jones, George WVINCH9 864L13L6B-L101
20Baker, David WHOMEW6 864L5L16L17B-1
21Kopnitsky, DylanHOMEW6 914L4L7L14L150
22Mc Allister, BartSACRE7 985F-U-U-U-0

Grades 6 - 12 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Chen, Dong LSUNCR7 814W22W13W6W441st Place Trophy
2Kawashima, YuichiJAPAN7 848D10W16W9W732nd Place Trophy
3Young, JennySUNCR6 595D9W29W23W1133rd Place Trophy
4Kelly, Ryan PTRANS7 789W24W12W5L134th Place Trophy
5Artman, Michael JSTGRT6 719W18W8L4W1535th Place Trophy
6Rao, Amar CSHAMD6 738W27W23L1W1236th Place Ribbon
7Lynch, Juliana EDORSE8 758W30W14W11L236th Place Ribbon
8Liu, George BMTLJR8 777W25L5W22W1736th Place Ribbon
9Lyons, Jacob MHOMEW7 779D3W10L2W142
10Curtis, PeterWINCH6 702D2L9W26W212
11Devlin, Patrick JSTGAB7 835W21W15L7L32
12Jugan, Adam KWDEAF6 711W19L4W25L62
13Artman, Stephen JKISIN7 721W20L1L14W252
14Wentz, Ronald L JrBRASH10 617W29L7W13L92
15Fishman, ElliotHOMEW7 743W26L11W16L52
16Clark, Robert J JrAPRIM6 596W28L2L15W232
17Solar, Jonny RSTGRT6 653L23W27W24L82
18Binder, OrionBCHRS7UnrL5L22W30W2421st Place (Unrated) Ribbon
19Stoltz, MatthewUSCHS9UnrL12W30L21W2221st Place (Unrated) Ribbon
20Okada, ShinjiJAPAN8 361L13L24W28W292
21Hills, Adam WBISMD8 658L11D26W19L101
22Wentz, Michael ASHILL7 611L1W18L8L191
23Paget, John IIINPHSU8 835W17L6L3L161
24Maloney, Mike RNHLJH7 606L4W20L17L181
25Zubak-Skees, ChrisROGMS7 468L8W28L12L131
26Mc Manus, BrandonSHILL6 375L15D21L10D271
27Mykita, NicholasSTPHP7 369L6L17D29D261
28Holzapfel, Eric EFRICK6 779L16L25L20W301
29Rutkowski, BenHOMEW6 817L14L3D27L20
30Hartman, KeriSTGAB6 460L7L19L18L2801st Place (Girl) Ribbon

Grades 2 - 5 Championship

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Heimann, Alexander CNHOME31515W6W5W4W1041st Place Trophy
2Petesch, Gabriel NDICKE41519W12W13W11W342nd Place Trophy
3Heimann, Mark ANHOME31590W7W17W8L233rd Place Trophy
4Zhu, AllenMINAD4 982W15W10L1W1434th Place Trophy
5Hopper, Luke RHOMEE4 989W21L1W18W1235th Place Trophy
6Piqueira, JosephBOYCE5 957L1W25W17W1936th Place Ribbon
7Kepner, Ben RPOFF5 972L3W24W15W1136th Place Ribbon
8Brady, Matthew DKERR31076W20W18L3D92
9Stern, ScottFALK3 835B-L11W24D82
10Berthoud, KentBOYCE51112W14L4W19L12
11Gough, Randall WFAIRV21073W23W9L2L72
12Ramesh, AarthiBANKS4 967L2W23W16L521st Place (Girl) Ribbon
13Sun, LiAnnHARTE51012W16L2L14W2121st Place (Girl) Ribbon
14Schell, Evan DNHOME4 922L10W21W13L42
15Lindahl, Erik DNHOME4 857L4B-L7W222
16Bagamery, Jack MSHAJR2 872L13W20L12W252
17Hudak, MarkoWINCH31027W25L3L6D181
18Uselman, Jeffrey R JrHARTE3 930W22L8L5D171
19Polka, NicholasSTGRT2 974D24W22L10L61
20Westerman, ElliotHOMEE5 892L8L16D25W241
21Ignaczak, MarkDREDE3 860L5L14B-L131
22Tobias, David AMCKNI51224L18L19W23L151
23Miller, MaxwellBAKER3 877L11L12L22B-1
24Scheidemantel, Brandt CBRDWD3 851D19L7L9L20
25Bingman, Scott KSEWLR3 875L17L6D20L16

Grades 2 - 5 Intermediate

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Stern, EricFALK3 799W11W10W9W341st Place Trophy
2Mc Cormick, BillySEWLR3 715W13W17W6W842nd Place Trophy
3Nimgaonkar, Vivek USHAJR2 823W14W18W8L133rd Place Trophy
4Kumar, AashayBAKER4 688W7L8W12W934th Place Trophy
5Todd, AndrewHARTE3 677L17W20W18W1035th Place Trophy
6Lednev, AlexMINAD2 659W19D7L2W1626th Place Ribbon
7Petrovich, Justin PBANKS4 823L4D6W21W1126th Place Ribbon
8Curtis, DavidWINCH3 762W20W4L3L22
9Wagoner, Jeremy AWDEAF5 722W15W12L1L42
10Westerman, Noah WHOMEE3 713X-L1W13L52
11Possumato, Derek DWDEAF5 670L1W15W17L72
12Arai, KohmaJAPAN3 810W21L9L4W182
13Griswold, KyleGRNTW3UnrL2B-L10W1921st Place (Unrated) Ribbon
14Gentile, Nicholas JMINAD5 695L3D21D16W172
15Steele, Kelsey PMCKNI4 625L9L11B-W212
16Sufrin, Zachary AWINCH3 655L18W19D14L61
17Pollack, SammyWINCH2 810W5L2L11L141
18Di Nardo, Philip JMINAD2 735W16L3L5L121
19Meyer, JakeSACRE4 763L6L16W20L131
20Wise, Eric CSTLOU4 651L8L5L19B-1
21Zombeck, Michael JWINCH2 652L12D14L7L15
22Dickel, MatthewOHARA5 820F-U-U-U-0
23Clark, Charlotte AEHILL4 725F-U-U-U-0
24Boehner, Hazel EWINCH4 685F-U-U-U-0

Grades 2 - 5 Adv Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Waner, Ashley MSTGRT5 598W19W7W4W841st Place Trophy
2Mahan, Matthew RMINAD3 600W13W20W10W342nd Place Trophy
3Scherbarth, MatthewWINCH2 612W11W12W5L233rd Place Trophy
4Miller, Zach TSEWLR5 611W16W14L1W1534th Place Trophy
5Coulson, HillHOMEW3 573W25W21L3W1035th Place Trophy
6Vaisleib, GregoryKERR5 595L10W25W20W1636th Place Ribbon
7Weinberg, SethEHILL5 523W23L1W14D122
8Myers, GrantEHILL3 574D9W26W11L12
9Milie, Andrew ASTGRT4 517D8L11W21W192
10Rajgopal, PavanOHARA3 623W6W15L2L52
11Sundaram, NiteeshSTTER3 610L3W9L8W202
12Mc Carthy, PatrickSTGAB4 559W18L3D19D72
13Eck, AndrewBCHRS4 540L2W17L15W232
14Chaverin, NathanielNHOME2 559W17L4L7W212
15Heinzl, Jacob RBROOK4 560W24L10W13L42
16Sterrett, JohnOHARA3 541L4W24W22L62
17Xu, ZhihongLIBER2 503L14L13W25W222
18Solar, RandilynnSTGRT3 509L12L22W26W2521st Place (Girl) Trophy
19Mykita, AlexandraSTPHP4 539L1W23D12L912nd Place (Girl) Ribbon
20Levinson, SamLINDN4 554W26L2L6L111
21North, Arthur SJAPAN2 518W22L5L9L141
22Britton, Trevor WSHAJR2 584L21W18L16L171
23De Bolt, True ASTEDM3 590L7L19W24L131
24Meyers, Reba LMINAD3 511L15L16L23W261
25Rabuzzi, NicholasEHILL5 512L5L6L17L180
26Satryan, Nico EWINCH3 618L20L8L18L240
27Webb, RobertLIBER4 548U-U-U-U-0
28Kearney, BobbyBRKLC2 541U-U-U-U-0
29Davis, Jordan ACOLFX5 530U-U-U-U-0

Grades 4 & 5 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Columbia, John RCALIF4 456D11X-W5W331st Place Trophy
2Mc Intyre, AndyHOMEW4UnrW12W6L3W932nd Place Trophy
3Shaffer, Derick JSTGRT5UnrW15W8W2L133rd Place Trophy
4Mc Laughlin, Richard D IIIMONTE4UnrL6W12W11W734th Place Trophy
5Werner, RobertHARTE4UnrW13W7L1D625th Place Trophy
6Fedzen, DanielSUNNY5UnrW4L2D10D526th Place Ribbon
7Wawrzyniak, JessicaSTGRT5UnrW10L5W8L426th Place Ribbon
8Lovorn, KatiaSUNNY4UnrW9L3L7W1326th Place Ribbon
9Palanisamy, DineshMCKNI5 497L8W11W13L226th Place Ribbon
10Sandidge, Avery ABANKS4UnrL7B-D6D1226th Place Ribbon
11Kennedy, JoeyBAKER4UnrD1L9L4W1511st Place (Unrated) Ribbon
12Redenbaugh, Timmy ZCYBER4 309L2L4W15D101
13Breznik, RyanBRDWD4UnrL5W15L9L81
14Zorn, Sarah EBEECH4UnrB-F-U-U-1
15Pace, AndrewSTSEB4UnrL3L13L12L110

Grades 2 & 3 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Kawashima, SatoshiJAPAN3UnrW18W7W4W341st Place Trophy
2Pasquale, Julia TSTLOU3 321X-W21W8W942nd Place Trophy
3Cullen, Ian JOHARA2 294W13W19W10L133rd Place Trophy
4Werner, AnthonyHARTE2UnrX-W6L1W1434th Place Trophy
5Mc Kaveney, John HOHARA2UnrW14D17D7W1535th Place Trophy
6Jugan, Blaise KWDEAF3 384W26L4W16W1331st Place (Third Grade) Trophy
7Rao, RohithHOSAC2 454W12L1D5W1721st Place (Second Grade) Trophy
8Lutins, Evan DCOMDS2UnrW20W24L2D1121st Place (Unrated) Trophy
9Vielott, TomOHARA2UnrD22W25W17L226th Place Ribbon
10Altshuler, AlbertoMINAD3 348D25W15L3W1826th Place Ribbon
11Smith, Jesse AHARTE3 332L17W22W19D826th Place Ribbon
12Spokauskas, NickolasMINAD3UnrL7D18W25W2426th Place Ribbon
13Boninger, JoeyMINAD2UnrL3W28W20L622nd Place (Second Grade) Ribbon
14Rabuzzi, NathanielEHILL2 231L5W26W21L422nd Place (Second Grade) Ribbon
15Rutkowski, MatthewHOMEW3 225W29L10W24L522nd Place (Third Grade) Ribbon
16Altshuler, BenMINAD3 152L19W29L6W2822nd Place (Third Grade) Ribbon
17Gannon, ShawnESHIN3UnrW11D5L9L712nd Place (Unrated) Ribbon
18Kepner, NancyPOFF2 305L1D12W22L1011st Place (Girl) Trophy
19Sandidge, GavinCAMPU2UnrW16L3L11D2312nd Place (Unrated) Ribbon
20Reiser, ShannonBROOK3 298L8W23L13D2112nd Place (Girl) Ribbon
21Gannon, StevenESHIN2UnrW28L2L14D2012nd Place (Unrated) Ribbon
22Myers, EthanEHILL3 141D9L11L18W291
23Bennett, AllisonELLIS2UnrL24L20W29D1912nd Place (Girl) Ribbon
24Otte, HarryHARTE2 403W23L8L15L121
25Thomas, TramayneSUNNY3UnrD10L9L12D261
26Brown, KeenonWINCH3UnrL6L14D28D251
27Grefenstette, JakeSTBER2UnrB-U-U-U-1
28Mc Carthy, AngelaSTGAB3 218L21L13D26L16
29Carino, DominiqueSTGRT3UnrL15L16L23L220

Grades K & 1 Championship

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Rajgopal, PremOHARA1 985B-W19W13W341st Place Trophy
2Mc Cormick, DannySEWLR0 714W26D9W21W432nd Place Trophy
3Rosenfeld, ElanSHAJR1 698W8W15W5L133rd Place Trophy
4Ram, Avinash0 567W31W14W11L234th Place Trophy
5Brady, Andrew LKERR0 604W30W10L3W1435th Place Trophy
6Plaut, BenjaminCOMDS1UnrL9W26W18W1631st Place (First Grade) Trophy
7Dysert, EthanCOMDS1 323L10W30W15W1736th Place Ribbon
8Chaverin, SamNHOME0L3W32W28W1331st Place (Kindergarten) Trophy
9Linzer, AndrewSTEDM1 514W6D2L16W2122nd Place (First Grade) Ribbon
10Naragon, EliWINCH0UnrW7L5W27D1221st Place (Unrated) Trophy
11Narayanan, KarthikFAIRV1 754D12W18L4W2222nd Place (First Grade) Ribbon
12Pritz, Gabriel CSTLOU1UnrD11D27W29D1022nd Place (Unrated) Trophy
13Nimgaonkar, Alok USHAJR1 662W24W20L1L82
14Boninger, EliMINAD1UnrW28L4W19L523rd Place (Unrated) Ribbon
15Griswold, SeanNCKIN0UnrW16L3L7W2722nd Place (Kindergarten) Ribbon
16Satryan, TonyWINCH1 544L15W23W9L62
17Petley, William EESHIN0UnrL18W24W20L722nd Place (Kindergarten) Ribbon
18Sanko, George PBRDWD1 191W17L11L6W292
19Linsuain, KemenCMUCS0 449W32L1L14W2622nd Place (Kindergarten) Ribbon
20Mc Gowan, JohnSACRE1UnrW29L13L17W2823rd Place (Unrated) Ribbon
21Rock, Joseph R JrBRKLC1UnrD27W22L2L91
22Poage, Scott EWINCH1UnrD23L21W25L111
23Stern, BenFALK0UnrD22L16L26W301
24Lain, EmilyCAMPU1UnrL13L17D31W3211st Place (Girl) Ribbon
25Carini, Fred J JrCRNGI0UnrU-H-L22W311
26Hong, JocelynSHAJR1UnrL2L6W23L191
27Lea, Warren CFALK1UnrD21D12L10L151
28Dietrich, ErikSEWLR0 518L14W31L8L201
29Tobias, Peter GMCKNI0UnrL20B-L12L181
30Feffer, MichaelHOMEE0UnrL5L7D32L23
31Gentile, MichaelMINAD0UnrL4L28D24L25
32Meyers, Nathan YMINAD0UnrL19L8D30L24

Schools

## of PlayersCodeSchoolDistrict
116WINCHWinchester Thurston School
213MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District
311STGRTSt Gertrude SchoolDiocese of Pittsburgh School District
49HOMEWHomewood Montessori SchoolPittsburgh School District
58JAPANPittsburgh Japanese SchoolFox Chapel Area School District
67HARTEHartwood Elementary SchoolFox Chapel Area School District
77OHARAO Hara Elementary SchoolFox Chapel Area School District
86EHILLEast Hills Elementary SchoolPittsburgh School District
96NHOMENorth Pittsburgh Home Lower School
106SHAJRShady Side Academy Junior School
115FALKFalk School
125SEWLRSewickley Academy Lower School
135SUNCRSuncrest Middle SchoolMonongalia County School District
144HOMEEHome Elementary School
154MCKNIMc Knight Elementary SchoolNorth Allegheny School District
164STGABSt Gabriel SchoolDiocese of Pittsburgh School District
174WDEAFWestern PA Deaf School
183BAKERBaker Elementary SchoolUpper St Clair School District
193BANKSBanksville Elementary SchoolPittsburgh School District
203BRDWDBradford Woods Elementary SchoolNorth Allegheny School District
213COMDSCommunity Day School
223DORSEDorseyville Middle SchoolFox Chapel Area School District
233ESHINEisenhower Elementary SchoolIndiana Area School District
243KERRKerr Elementary SchoolFox Chapel Area School District
253SACRESacred Heart SchoolDiocese of Pittsburgh School District
263SHAMDShady Side Academy Middle School
273STEDMSt Edmund Academy
283STLOUSt Louise De Marillac SchoolDiocese of Pittsburgh School District
293SUNNYSunnyside Elementary SchoolPittsburgh School District
303USCHSUpper St Clair High SchoolUpper St Clair School District
313CYBERWestern PA Cyber School
322BOYCEBoyce Middle SchoolUpper St Clair School District
332BCHRSBradford Christian Academy
342BROOKBrookline Elementary SchoolPittsburgh School District
352BRKLCBrookline Regional Catholic SchoolDiocese of Pittsburgh School District
362CAMPUCarlow Campus SchoolDiocese of Pittsburgh School District
372FAIRVFairview Elementary SchoolFox Chapel Area School District
382MTLJRJefferson Middle SchoolMount Lebanon School District
392LIBERLiberty Elementary SchoolPittsburgh School District
402POFFPoff Elementary SchoolHampton Township School District
412RIVERRiverview High SchoolRiverview School District
422SHILLSouth Hills Middle SchoolPittsburgh School District
432STPHPSt Philip SchoolDiocese of Pittsburgh School District
442TRANSTransfiguration SchoolDiocese of Pittsburgh School District
452VINCHVincentian Academy
461APRIMApollo Ridge Middle School
471BEECHBeechwood Elementary SchoolPittsburgh School District
481BISMDBishop McDowell SchoolDiocese of Pittsburgh School District
491BRASHBrashear High SchoolPittsburgh School District
501CMUCSCMU Childrens School
511CALIFCalifornia Area Elementary SchoolCalifornia Area School District
521CRNGICarnegie Elementary SchoolCarlynton School District
531COLFXColfax Elementary SchoolPittsburgh School District
541CONHSConnellsville Senior High School
551DICKEDickson Intermediate SchoolWoodland Hills School District
561DREDEDivine Redeemer SchoolDiocese of Pittsburgh School District
571ELLISEllis School
581FRICKFrick International AcademyPittsburgh School District
591GRNTWGreentown Elementary School
601HOSACHosack Elementary SchoolNorth Allegheny School District
611KISINKiski Area Middle SchoolKiski Area School District
621LINDNLinden Elementary SchoolPittsburgh School District
631LINTNLinton Intermediate SchoolPenn Hills School District
641MONTEMontessori Centre School
651MTVEWMountain View Elementary SchoolGreater Latrobe School District
661NCKINN Canton Kindergarten Center
671NHLJHNorth Hills Junior High SchoolNorth Hills School District
681NPHSUNorth Pittsburgh Home Upper School
691PALCYPA Learners Online School
701ALPHAProvidence Alpha SchoolDiocese of Pittsburgh School District
711ROGMSRogers Middle SchoolPittsburgh School District
721SEWICSewickley Academy Senior School
731SHASRShady Side Academy Senior School
741STBERSt Bernard SchoolDiocese of Pittsburgh School District
751STMCUSt Marys Catholic Upper SchoolDiocese of Pittsburgh School District
761STSEBSt Sebastian SchoolDiocese of Pittsburgh School District
771STTERSt Teresa Of Avila SchoolDiocese of Pittsburgh School District


Youth Chess Home Page

Classes Info

Western PA Scholastic
Chess Honor Roll

Chess Ratings Explained

Current Ratings List

Latest
Tournament Info

General Info
on Tournaments

Past
Tournament Results

Past
Library Chess
Tournaments Info

Chess Links


Last Revised: February 16, 2002
Maintained By/Send Comments to:Jerry Meyers