2003 Pittsburgh Scholastic Chess Championship

February 15, 2003


Teams

#ScoreCodeSchoolDistrictPrize
113FALKFalk School1st Place Team Trophy
213STLOUSt Louise De Marillac SchoolDiocese of Pittsburgh School District2nd Place Team Trophy
313SHAJRShady Side Academy Junior School3rd Place Team Trophy
412JAPANPittsburgh Japanese SchoolFox Chapel Area School District4th Place Team Ribbon
512STGRTSt Gertrude SchoolDiocese of Greensburg School District
611STEDMSt Edmunds Academy
711FAIRVFairview Elementary SchoolFox Chapel Area School District
811NHOMENorth Pittsburgh Home Lower School
99HARTEHartwood Elementary SchoolFox Chapel Area School District
109MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District
118DORSEDorseyville Middle SchoolFox Chapel Area School District
128WDEAFWestern PA Deaf School
138STGABSt Gabriel SchoolDiocese of Pittsburgh School District
148MONTEMontessori Centre School
157KERRKerr Elementary SchoolFox Chapel Area School District
167LIBERLiberty Elementary SchoolPittsburgh School District
176WINTNWinchester Thurston North School
185BROOKBrookline Elementary SchoolPittsburgh School District

Grades 6 to 12 Championship

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Guffey, Eric JUNIVH91302W14W2W4W341st Place Trophy
2Simizu, Akira MJAPAN121493W15L1W9W732nd Place Trophy
3Foster, JohnHOMEP71209B-W11W5L133rd Place Trophy
4Gao, JoshuaPLEMD71512W7W8L1D624th Place Trophy
5Shellhammer, Corey DKISIN71247W6D9L3W1225th Place Trophy
6Simizu, Osamu FJAPAN101314L5W13W14D426th Place Ribbon
7Liu, BrianUSCHS91287L4W15W11L22
8Kawashima, YuichiJAPAN81262W12L4D10D112
9Gough, Karl WDORSE71303D13D5L2W142
10Trapani, DominickRIVER111269L11D12D8W152
11Lamoureaux, Daniel PPHLLS101411W10L3L7D81
12Swed, David PMTLBH91305L8D10W13L51
13Weis, Andrew PSTEDM71224D9L6L12B-1
14Boehner, Samuel WWINCH71215L1B-L6L91
15Dorohovich, John M JrCYBER91271L2L7B-L101

Grades 6 to 12 Intermediate

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Wombacker, Ryan SCONHS111166W22W14W3W241st Place Trophy
2Kline, JoeySHLMS81130W17W12W5L132nd Place Trophy
3Permigiani, TedALLDE91069W11W15L1W933rd Place Trophy
4Falcone, Paul WROBCH9 901L8W17W16W1334th Place Trophy
5Berthoud, KentBOYCE61190W25W23L2W835th Place Trophy
6Wilson, Greg SFALK8 950W16L8W24W1236th Place Trophy
7Dorohovich, Grace LCYBER71124L12W21W13W1437th Place Trophy
8Rago, AnthonyAPRIM71153W4W6D9L528th Place Trophy
9Devlin, Patrick JSTGAB81030W20W18D8L329th Place Trophy
10Sun, LiAnnDORSE61025W21L13D20W15210th Place Ribbon
11Lackner, JordanPINER10 832L3D28W22W20210th Place Ribbon
12Manfredi, Juan J JrDORSE7 874W7L2W19L62
13Shaffer, Derick JSTGRT6 827W19W10L7L42
14Kalchthaler, Kyle BSHAMD6 900W24L1W18L72
15Giesin, JohnCYBER10 814W30L3W23L102
16Hutter, JasonLINTN9UnrL6W25L4W232
17Dong, AndrewDORSE71149L2L4W28W262
18Harris, Shane CMTVEW6UnrW28L9L14W212
19Ausman, R JBRMDL71052L13W26L12W242
20Kyle, Juan GNPHSU8 823L9W22D10L111
21Solar, Jonny RKISIN7 818L10L7W25L181
22Vaisleib, GregoryDORSE6 916L1L20L11B-1
23Altschuler, ArielDORSE81013W26L5L15L161
24Hutter, JerrySJOHI12UnrL14B-L6L191
25Saldin, GryphonDEWLL8 950L5L16L21W281
26Crist, Alexander MRIVER8 814L23L19B-L171
27Kepner, Ben RHAMMD61152B-U-U-U-1
28Lamperski, VincentSTALP7 960L18D11L17L25
29Mc Allister, BartSACRE81137F-U-U-U-0
30Sato, Jun GJAPAN71018L15U-U-U-0
31Chirsan, JoshSTVAL7 896F-U-U-U-0
32Keddie, MatthewMTLBH9 881F-U-U-U-0
33Iida, JunJAPAN6 880F-U-U-U-0

Grades 6 to 12 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Zamora-Vargas, YlenaMOSMD6 507W14W3W10W441st Place Trophy
2O'Neill, Timothy NSHLMS8UnrW25W23W5W942nd Place Trophy
3Specter, MichaelMTLBH9 732W18L1W21W833rd Place Trophy
4Poerio, Dominic VSTLOU6UnrW29W6W13L134th Place Trophy
5Bacanu, AlexandruMELLN6 704W21W11L2W1235th Place Trophy
6Wilson, Colin SFALK6 543W15L4W14W1036th Place Trophy
7Wagoner, Jeremy AWDEAF6 721L8W18W11W1337th Place Trophy
8Zentner, Christopher ANORWE8 379W7W28W19L338th Place Trophy
9Wawrzyniak, JessicaSTGRT6 639W22W15W24L239th Place Trophy
10Webster, Liana RALLDE9 730W26W12L1L621st Place (Girl) Trophy
11Yandura, MatthewKISIN7UnrW16L5L7W2321st Place (Unrated) Trophy
12Boyd-Dower, DylanBRMDL7UnrW17L10W16L5210th Place Ribbon
13Kuntz, LaurenMTLJR6 576W20W22L4L7210th Place Ribbon
14Meinert, Max JDORSE6 753L1W29L6W21210th Place Ribbon
15Miller, Zach TSEWMD6 782L6L9W29W19210th Place Ribbon
16Jugan, Adam KWDEAF7 694L11W26L12W24210th Place Ribbon
17Synowiec, Michael JBRKLC6 658L12L21W26W22210th Place Ribbon
18Haynes, AlexanderDORSE6 420L3L7W25D201
19Henry, Patrick WNPHSU6UnrD28W20L8L151
20Waner, Ashley MSTGRT6 785L13L19W28D181
21Miller, TimSHLMS8UnrL5W17L3L141
22Washington, BrandonSUNNY6UnrL9L13W23L171
23Okada, ShinjiJAPAN9 675W24L2L22L111
24Jamison, MatthewFRDMM7UnrL23W25L9L161
25Gentile, Nicholas JSTERR6 698L2L24L18W281
26Mc Cormick, SarahSEWMD6 382L10L16L17W291
27Davis, GeorgeSTGAB7 593X-U-U-U-1
28Possumato, Derek DWDEAF6 658D19L8L20L25
29Mantick, Matthew SSCHIL6 523L4L14L15L260
30Milburn, William AGRACE6 772F-U-U-U-0

Grades 4 & 5 Championship

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Weaver, Richie PNHOME51039W5W6W7W241st Place Trophy
2Nissly, Austin TPETRM51009W9W8W3L132nd Place Trophy
3Stern, ScottFALK41041W13W4L2W933rd Place Trophy
4Brady, Matthew DKERR41171W14L3W8W734th Place Trophy
5Silver, Adam DSHAJR51200L1W12D6W1125th Place Trophy
6Zhu, Allen KMINAD51095W15L1D5W1421st Place (Fifth Grade) Trophy
7Petrovich, Justin PBANKS5 906B-W11L1L426th Place Ribbon
8Khlystov, Nikita AMINAD51053W10L2L4W1526th Place Ribbon
9Hopper, Luke RHOMEE51130L2W15W13L326th Place Ribbon
10Ignaczak, MarkDREDE4 931L8B-L11W1321st Place (Fourth Grade) Trophy
11Ragan, John MSJOER51121D12L7W10L512nd Place (Fifth Grade) Ribbon
12Busam, Sujay VHATFD5 975D11L5L14B-12nd Place (Fifth Grade) Ribbon
13Spokauskas, NickolasMINAD4 955L3W14L9L1012nd Place (Fourth Grade) Ribbon
14Webb, RobertLIBER51017L4L13W12L61
15Ramesh, AarthiBANKS5 963L6L9B-L811st Place (Girl) Ribbon

Grades 4 & 5 Intermediate

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Colleran, Robert JSTLOU4 714W17W4W15W641st Place Trophy
2Stern, EricFALK4 847W29W5W11W842nd Place Trophy
3Bruch, Judd EMONTE5 579W24W7W12L433rd Place Trophy
4Uselman, Jeffrey R JrHARTE4 841W30L1W19W334th Place Trophy
5Bruch, Karl FMONTE5 663W21L2W20W1635th Place Trophy
6Horne, AlexanderFAIRV5 819W28W26W9L131st Place (Fifth Grade) Trophy
7Carnivale, MarkSTLOU5 829W10L3W26W2236th Place Ribbon
8Wise, Eric CSTLOU5 737W32W15W16L236th Place Ribbon
9Myers, GrantEHILL4 757W19W27L6W1831st Place (Fourth Grade) Trophy
10Smith, Jesse AHARTE4 611L7W31W27W2536th Place Ribbon
11Kawashima, SatoshiJAPAN4 762W35W14L2D1322nd Place (Fourth Grade) Ribbon
12Sundaram, NiteeshSTTER4 813W25W20L3D1422nd Place (Fourth Grade) Ribbon
13Kearns, John MSTGAB5 648L15W32W21D1122nd Place (Fifth Grade) Ribbon
14Berklite, Sam VFAIRV5UnrB-L11W28D1221st Place (Unrated) Trophy
15Weis, ChristopherSTEDM4 852W13L8L1W262
16Scherch, Andrew KFALK5 813W33W18L8L52
17Bruch, ToryMONTE5UnrL1W30L22W2821st Place (Girl) Trophy
18Harris, Dylan JMTVEW5UnrW34L16W23L922nd Place (Unrated) Ribbon
19Menzies, Andrew JPIVIK4 502L9W29L4W342
20Komoroski, EvanSTLOU5UnrW31L12L5W3022nd Place (Unrated) Ribbon
21Sauer, Lucas GWHITT5UnrL5B-L13W3322nd Place (Unrated) Ribbon
22Horne, Nick AFAIRV5 694L27W35W17L72
23Englander, GabeCOMDS4 801L26W33L18W272
24Mahoney, CurtisNHOME5 828L3L28W34W312
25Pasquale, Julia TSTLOU4 512L12D34W29L1012nd Place (Girl) Ribbon
26Werner, RobertHARTE5 511W23L6L7L151
27Celis, RamonBROOK5UnrW22L9L10L231
28Liachenko, AlissaMINAD4 538L6W24L14L171
29Mc Carthy, PatrickSTGAB5 621L2L19L25W351
30Ahmed, HumzaBROOK4 608L4L17W35L201
31Dobson, Kyle SPERVL5UnrL20L10B-L241
32Raether, JanEHILL5 500L8L13L33B-1
33Brandwein, MorganSTLOU4 537L16L23W32L211
34Reynolds, Jacob TSTGRT4 723L18D25L24L19
35Vozar, Amethyst MSTGRT4 505L11L22L30L290
36Sahota, GuneetSLOAN5 860F-U-U-U-0
37Cugini, Anthony VSTLOU4 700F-U-U-U-0
38Mc Laughlin, Richard D IIIMONTE5 698F-U-U-U-0
39Boehner, Hazel EWINCH5 684F-U-U-U-0
40Solar, RandilynnSTGRT4 654F-U-U-U-0
41Caushaj, SamFAIRV5UnrF-U-U-U-0

Grades 4 & 5 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Nakata, YukiJAPAN4UnrW10W8W11W241st Place Trophy
2Tomson, GabrielleFAWNE4UnrW12W9W7L132nd Place Trophy
3Iida, MasashiJAPAN4 100W4W17W20L633rd Place Trophy
4Nelson, JocelynSTGRT4 360L3W21W13W1234th Place Trophy
5Pritz, BenjaminSTLOU5 460L8W10W9W1135th Place Trophy
6Jugan, Blaise KWDEAF4 463L9W15W17W331st Place (Fourth Grade) Trophy
7Godin, Talon DDRMNT5 301W21W18L2W831st Place (Fifth Grade) Trophy
8Altshuler, BenMINAD4 193W5L1W14L726th Place Ribbon
9Baranov, KatherinaCHRIN4 228W6L2L5W1921st Place (Girl) Trophy
10Roberto, MatthewSTEVE4 295L1L5W15W1826th Place Ribbon
11Mc Mahon, AlexanderBROOK4 319W23W13L1L526th Place Ribbon
12Altshuler, AlbertoMINAD4 274L2W19W18L426th Place Ribbon
13Moore, Sadik BMILLR5 168W19L11L4W2026th Place Ribbon
14Cancelmi, JeffreySTGAB5 328L18W23L8W1726th Place Ribbon
15Mc Carthy, AngelaSTGAB4 184D16L6L10W2312nd Place (Fourth Grade) Ribbon
16Meyers, Reba LMINAD4 432D15L20L19W2112nd Place (Fourth Grade) Ribbon
17Carino, DominiqueSTGRT4 264W20L3L6L1412nd Place (Girl) Ribbon
18Shannon, Nicole MSTGRT4 130W14L7L12L1012nd Place (Girl) Ribbon
19Busis, EthanCOMDS4 445L13L12W16L91
20Manfredi, SofiaKERR4 481L17W16L3L1312nd Place (Girl) Ribbon
21Salera, BrettSTGAB4UnrL7L4W23L1611st Place (Unrated) Trophy
22Kovatch, Stephen JWHITH5 386B-U-U-U-1
23Petek, RinaWINTN4UnrL11L14L21L1502nd Place (Unrated) Ribbon

Grades K to 3 Championship

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Stern, BenFALK1 977W19D14W7W231st Place Trophy
2Nimgaonkar, Vivek USHAJR31088W18W5W6L132nd Place Trophy
3Gough, Randall WFAIRV31148L7W12W14W433rd Place Trophy
4Nimgaonkar, Alok USHAJR2 875W17W9W8L334th Place Trophy
5Linsuain, KemenHOMEW1 962W11L2W17W935th Place Trophy
6Xu, ZhihongLIBER31015W15W16L2W1031st Place (Third Grade) Trophy
7Sakai, HibikiSHAJR2 976W3D8L1W1521st Place (Second Grade) Trophy
8Linzer, AndrewSTEDM21108W12D7L4W1426th Place Ribbon
9Rajgopal, PremOHARA2 995W20L4W16L522nd Place (Second Grade) Ribbon
10Williams, Eric RCAMPU2 981L14W19W11L622nd Place (Second Grade) Ribbon
11Mackey, SeanSTLOU21131L5W18L10W1622nd Place (Second Grade) Ribbon
12Weaver, Mike FNHOME3 899L8L3W20W1922nd Place (Third Grade) Ribbon
13Silver, JoshuaSHAJR31056L16L15W18W1722nd Place (Third Grade) Ribbon
14Hong, JocelynSHAJR2 806W10D1L3L811st Place (Girl) Ribbon
15Samo, MikeNHOME3 843L6W13D19L71
16Brady, Andrew LKERR1 846W13L6L9L1111st Place (First Grade) Trophy
17Plaut, BenjaminCOMDS21026L4W20L5L131
18North, Arthur SJAPAN3 871L2L11L13W201
19Carnivale, EricSTLOU21295L1L10D15L12
20Di Nardo, Philip JMINAD3 812L9L17L12L180

Grades K to 3 Intermediate

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Kownacki, GregLNCLN3 765W12W11W6W441st Place Trophy
2Holzinger, Michael JSTEDM3 798H-W10W9W332nd Place Trophy
3Muschar, KevinWINTN3 628W18W13W5L233rd Place Trophy
4Wilson, Ben TNHOME3 658W24W17W7L134th Place Trophy
5Callipare, Antonio JAHPRK3 713W16W15L3W1435th Place Trophy
6Rock, Joseph R JrBRKLC2 665W23W22L1W1336th Place Ribbon
7Stiles, Zane ASTEDM1 723W27W14L4W1236th Place Ribbon
8Polka, NicholasSTGRT3 753L22W23W16W1136th Place Ribbon
9Ueda, TsukasaJAPAN3 746D10W21L2W1521st Place (Third Grade) Ribbon
10Dietrich, ErikSEWLR1 576D9L2W21W2221st Place (First Grade) Ribbon
11Mc Cormick, DannySEWLR1 646W26L1W17L82
12Werner, AnthonyHARTE3 580L1W24W20L72
13Dobos, MarkCAMPU2 740W19L3W22L621st Place (Second Grade) Ribbon
14Kass, NicoFALK3 621W20L7W26L52
15Polka, AlexanderSTGRT1 591W25L5W18L92
16Kujawinski, MatthewSTTER3 538L5W25L8W242
17Boninger, JoeyMINAD3 502W28L4L11D181
18Benjamin, MariahLINDN3UnrL3W19L15D1711st Place (Girl) Trophy
19Trageser, StevenHARTE0 548L13L18W23D2011st Place (Kindergarten) Ribbon
20Blee-Goldman, SophieMINAD3UnrL14W27L12D1911st Place (Unrated) Trophy
21Gonzalez, JoaquinFALK3 567H-L9L10W251
22Brown, Alec WSHAJR3 577W8L6L13L101
23Kyle, SamNHOME2 513L6L8L19W271
24Altmeyer, EmmaFAIRV3UnrL4L12W27L1612nd Place (Unrated) Ribbon
25Ha-Duong, UlysseGREEN3UnrL15L16B-L2112nd Place (Unrated) Ribbon
26Sauer, Douglas RWHITT3UnrL11B-L14U-12nd Place (Unrated) Ribbon
27Mc Gowan, JohnSACRE2 543L7L20L24L230
28Narayanan, KarthikFAIRV2 661L17U-U-U-0

Grades K to 3 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Sigalov, MaximMCKNI1UnrW10W18W16W641st Place Trophy
2Kroser, TalHOMEW3 465W17W19W5W1342nd Place Trophy
3Tobin, JoshSHAJR1UnrW33W29W20W443rd Place Trophy
4Shorts, ZacharyBAKER1UnrW15W11W7L334th Place Trophy
5Ausman, Zachary OMOORE2UnrW21W9L2W1835th Place Trophy
6Gao, Sharon EJEFFR2UnrW27W22W23L131st Place (Second Grade) Trophy
7Ahmed, Tanhim IBANKS2 379W45W8L4W2436th Place Ribbon
8Mac Dougall, CharlieSHAJR2UnrW25L7W22W2331st Place (Unrated) Trophy
9Reddy, Samir ASHAJR2 399W36L5W14W2136th Place Ribbon
10Grubbs, ChristopherBAKER1 242L1W38W32W1631st Place (First Grade) Trophy
11Dorohovich, Katherine SHOMEE3 323W39L4W17W1931st Place (Third Grade) Trophy
12Reynolds, JoshuaSTGRT2UnrW32L16W29W2036th Place Ribbon
13Nissly, Grant TPVLLY3 484W28D14W34L222nd Place (Third Grade) Ribbon
14Marsh, AndyFAIRV2 167W26D13L9W3022nd Place (Second Grade) Ribbon
15Furuhata, ShotaMINAD1 243L4W44D30W3422nd Place (First Grade) Ribbon
16Muschar, MatthewWINTN1 435W34W12L1L102
17Horne, JuliaFAIRV3 100L2W27L11W3221st Place (Girl) Trophy
18Smith, William ReevesSTEDM2 352W43L1W28L52
19Furuhata, YayoiMINAD2 150W35L2W25L1122nd Place (Girl) Ribbon
20Kepner, NancyPOFF3 391W41W30L3L1222nd Place (Girl) Ribbon
21Sywyj, Nicholas PBRKLC2 301L5W43W31L92
22Rabuzzi, NathanielEHILL3 274W31L6L8W352
23Baranov, AlexanderCHRIN3 313W44W37L6L82
24Meyers, Nathan YMINAD1 244L30W39W26L72
25Michel, EricaSACRE3 355L8W45L19W3622nd Place (Girl) Ribbon
26Lardas, DemetriLIBER2UnrL14W40L24W3722nd Place (Unrated) Ribbon
27Haynes, AnthonyKERR1UnrL6L17W43W3322nd Place (Unrated) Ribbon
28Gentile, MichaelMINAD1 112L13W35L18W402
29Smith, Jonathan RHARTE1 316W38L3L12D311
30Sauer, Regis SWHITT1UnrW24L20D15L141
31Brandwein, MatthewSTLOU2UnrL22W33L21D291
32Boninger, EliMINAD2 372L12W41L10L171
33Samo, JoeNHOME0 153L3L31W37L2711st Place (Kindergarten) Trophy
34Poage, Scott ELINDN2 474L16W36L13L151
35Petek, AnnaWINTN2UnrL19L28X-L221
36Shellhammer, KyleSTGRT0 100L9L34W38L2512nd Place (Kindergarten) Ribbon
37Khlystova, EkaterinaMINAD0UnrW40L23L33L2612nd Place (Kindergarten) Ribbon
38Barbour, NathanielCAMPU1UnrL29L10L36W441
39Manohar, ChiragLIBER2UnrL11L24L40B-1
40Jennings, StevenSTTER3 152L37L26W39L281
41Ahmed, HashimBROOK2 100L20L32D44D431
42Harvey, AdamSTEDM1 100X-U-U-U-1
43Staniszewski, LukeLIBER2UnrL18L21L27D41
44Fu, JacksonSTLOU1UnrL23L15D41L38
45Claus, JohnnyKERR2UnrL7L25F-U-0
46Davis, EmilySTGAB3 100F-U-U-U-0

Schools

## of PlayersCodeSchoolDistrict
116MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District
213STGRTSt Gertrude SchoolDiocese of Greensburg School District
313STLOUSt Louise De Marillac SchoolDiocese of Pittsburgh School District
411JAPANPittsburgh Japanese SchoolFox Chapel Area School District
510SHAJRShady Side Academy Junior School
69FAIRVFairview Elementary SchoolFox Chapel Area School District
78DORSEDorseyville Middle SchoolFox Chapel Area School District
88FALKFalk School
98STGABSt Gabriel SchoolDiocese of Pittsburgh School District
107NHOMENorth Pittsburgh Home Lower School
117STEDMSt Edmunds Academy
126HARTEHartwood Elementary SchoolFox Chapel Area School District
135KERRKerr Elementary SchoolFox Chapel Area School District
145LIBERLiberty Elementary SchoolPittsburgh School District
154BROOKBrookline Elementary SchoolPittsburgh School District
164MONTEMontessori Centre School
174WDEAFWestern PA Deaf School
184WINTNWinchester Thurston North School
193BANKSBanksville Elementary SchoolPittsburgh School District
203BRKLCBrookline Regional Catholic SchoolDiocese of Pittsburgh School District
213CAMPUCarlow Campus SchoolDiocese of Pittsburgh School District
223COMDSCommunity Day School
233EHILLEast Hills Elementary SchoolPittsburgh School District
243KISINKiski Area Middle SchoolKiski Area School District
253MTLBHMount Lebanon Senior High SchoolMount Lebanon School District
263SACRESacred Heart SchoolDiocese of Pittsburgh School District
273SHLMSShaler Area Middle SchoolShaler Area School District
283STTERSt Teresa Of Avila SchoolDiocese of Pittsburgh School District
293CYBERWestern PA Cyber School
303WHITTWhittier Elementary SchoolPittsburgh School District
312ALLDEAllderdice High SchoolPittsburgh School District
322BAKERBaker Elementary SchoolUpper St Clair School District
332BRMDLBrentwood Middle SchoolBrentwood Borough School District
342CHRINChartiers Intermediate SchoolChartiers Valley School District
352HOMEEHome Elementary School
362HOMEWHomewood Montessori SchoolPittsburgh School District
372LINDNLinden Elementary SchoolPittsburgh School District
382MTVEWMountain View Elementary SchoolGreater Latrobe School District
392NPHSUNorth Pittsburgh Home Upper School
402RIVERRiverview High SchoolRiverview School District
412SEWLRSewickley Academy Lower School
422SEWMDSewickley Academy Middle School
432WINCHWinchester Thurston School
441AHPRKAllegheny Hyde Park SchoolKiski Area School District
451APRIMApollo Ridge Middle School
461BOYCEBoyce Middle SchoolUpper St Clair School District
471CONHSConnellsville Senior High School
481DREDEDivine Redeemer SchoolDiocese of Greensburg School District
491DRMNTDormont Elementary SchoolKeystone Oaks School District
501FAWNEFawn Elementary SchoolHighlands School District
511FRDMMFreedom Area Middle SchoolFreedom Area School District
521GREENGreenfield SchoolPittsburgh School District
531HAMMDHampton Township Middle SchoolHampton Township School District
541HATFDHatfield Elementary School
551HOMEPHome Middle School
561JEFFRJefferson Elementary SchoolWest Jefferson Hills School District
571MTLJRJefferson Middle SchoolMount Lebanon School District
581LNCLNLincoln Elementary SchoolMount Lebanon School District
591LINTNLinton Intermediate SchoolPenn Hills School District
601MCKNIMc Knight Elementary SchoolNorth Allegheny School District
611MELLNMellon Middle SchoolMount Lebanon School District
621MILLRMiller Elementary SchoolPittsburgh School District
631MOOREMoore Elementary SchoolBrentwood Borough School District
641MOSMDMosside Middle SchoolGateway School District
651NORWENorwin East Junior High SchoolNorwin School District
661OHARAO Hara Elementary SchoolFox Chapel Area School District
671GRACEOur Lady Of Grace SchoolDiocese of Pittsburgh School District
681PHLLSPenn Hills Senior High SchoolPenn Hills School District
691PERVLPerrysville Elementary SchoolNorth Hills School District
701PETRMPeters Township Middle SchoolPeters Township School District
711PINERPine Richland Senior High SchoolPine Richland School District
721PIVIKPivik Elementary SchoolPlum Borough School District
731PLEMDPleasant Hills Middle SchoolWest Jefferson Hills School District
741PVLLYPleasant Valley SchoolPeters Township School District
751POFFPoff Elementary SchoolHampton Township School District
761ROBCHRobinson Christian School
771SCHILSchiller Classical AcademyPittsburgh School District
781SHAMDShady Side Academy Middle School
791SLOANSloan Elementary SchoolFranklin Regional School District
801STALPSt Alphonsus SchoolDiocese of Pittsburgh School District
811SJOHISt Joseph High School
821SJOERSt Joseph SchoolDiocese of Pittsburgh School District
831STVALSt Valentine SchoolDiocese of Pittsburgh School District
841STERRSterrett Classical AcademyPittsburgh School District
851STEVEStevens Elementary SchoolPittsburgh School District
861SUNNYSunnyside Elementary SchoolPittsburgh School District
871UNIVHUniversity High SchoolMonongalia County School District
881USCHSUpper St Clair High SchoolUpper St Clair School District
891WHITHWhitehall Elementary SchoolBaldwin Whitehall School District
901DEWLLWilliams Middle SchoolMontour School District


Youth Chess Home Page

Classes Info

Western PA Scholastic
Chess Honor Roll

Chess Ratings Explained

Current Ratings List

Latest
Tournament Info

General Info
on Tournaments

Past
Tournament Results

Past
Library Chess
Tournaments Info

Chess Links


Last Revised: February 15, 2003
Maintained By/Send Comments to:Jerry Meyers