2004 Pittsburgh Scholastic Chess Championship

Held February 14, 2004 at Brashear High School


Teams

#ScoreCodeSchoolDistrictPrize
114FALKFalk School1st Place Team Trophy
213CYBERWestern PA Cyber School2nd Place Team Trophy
313MONTEMontessori Centre School3rd Place Team Trophy
412NHOMENorth Pittsburgh Home Lower School4th Place Team Trophy
512SHAJRShady Side Academy Junior School5th Place Team Ribbon
611BOYCEBoyce Middle SchoolUpper St Clair School District
711STEDMSt Edmunds Academy
810MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District
910FAIRVFairview Elementary SchoolFox Chapel Area School District
1010SOUERSouers Middle SchoolCanton City School District
1110OHARAO Hara Elementary SchoolFox Chapel Area School District
129STGRTSt Gertrude SchoolDiocese of Greensburg School District
139CRNGICarnegie Elementary SchoolCarlynton School District
147BANKSBanksville Elementary SchoolPittsburgh School District
157LEHMNLehman Middle SchoolCanton City School District
166WDEAFWestern PA Deaf School
176EHILLEast Hills Elementary SchoolPittsburgh School District
185BROOKBrookline Elementary SchoolPittsburgh School District
194HOMEWHomewood Montessori SchoolPittsburgh School District
204STAGNSt Agnes SchoolDiocese of Pittsburgh School District

Grades 6 to 12 Championship

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Meekins, Kris CLCHRI61434W31W4W16W741st Place Trophy
2Sanchez, Hector JMCKIN91227W15W10D8W932nd Place Trophy
3Mc Cord, Alec KMTLBH101255W11W24D7W833rd Place Trophy
4Trapani, DominickRIVER121248W22L1W27W1634th Place Trophy
5Simpson, DerwayneTMKIN101256D12D22W24W1535th Place Trophy
6Rengasamy, ManivelUSCHS101278L14W30W28W1936th Place Trophy
7Zhu, Allen KROGMS61397W25W17D3L127th Place Trophy
8Oppenheim, EvanWLNUT71351W30W18D2L328th Place Trophy
9Wombacker, Ryan SCONHS121274W28D14W12L229th Place Trophy
10Silver, Adam DSHAMD61411W23L2W25D13210th Place Ribbon
11Gough, Karl WDORSE81489L3W21D14W252
12Sakai, HibikiSHAJR31493D5W27L9W142
13Dorohovich, John M JrCYBER101293L26W29W17D102
14Winter, Joshua ATMKIN10 857W6D9D11L122
15Trisal, RaulALPHA81382L2W31W18L52
16Simizu, Osamu FJAPAN111324W29W26L1L42
17Kepner, Ben RHAMMD71212W19L7L13W272
18Mazeall, Corey SLEHMN81047W20L8L15W262
19Lamoureaux, Daniel PPHLLS111358L17W23W26L62
20Shellhammer, Corey DKISIN81307L18L25W22W242
21Foster, JohnHOMES91265L24L11W30W282
22Oppenheim, EthanMCDOW91397L4D5L20W291
23Glinsky, Luka ENPHSU71252L10L19D29W301
24Williams, MonterareLEHMN7 602W21L3L5L201
25Rago, AnthonyAPRIM81246L7W20L10L111
26Watkins, MarionTMKIN10 922W13L16L19L181
27Rivers, GregLEHMN7 499B-L12L4L171
28Mc Dermitt, JasonLEHMN7 677L9B-L6L211
29Ausman, R JBRMDL81191L16L13D23L22
30Lee, Joshua KSHAMD71202L8L6L21L230
31Schiff, Michael DJMCKM61253L1L15U-U-0

Grades 6 to 12 Intermediate

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Tucker, Hal NNPHSU9 994W7W6W5W1341st Place Trophy
2Dorohovich, Grace LCYBER81127X-W11W8W942nd Place Trophy
3Collopy, TomBETHS11UnrW39W26W14W443rd Place Trophy
4Permigiani, TedALLDE101095W19W23W10L334th Place Trophy
5Sun, LiAnnDORSE7 915W30W18L1W2035th Place Trophy
6Safred, AllanLEHMN8UnrW21L1W31W1736th Place Trophy
7Denning, KurtSAUDE4 784L1W24W27W2637th Place Trophy
8Bruch, Karl FMONTE6 975W15W32L2W1938th Place Trophy
9Jones, George WVINCH111034W28W31W17L239th Place Trophy
10Altschuler, ArielFOXHS9 946W33W13L4W15310th Place Ribbon
11Ahearn, Joseph MSEWMD6 947W35L2W30W163
12Miller, Zach TSEWMD7 884L13W33W34W143
13Yan, AmyFRREG81080W12L10W36L121st Place (Girl) Trophy
14Bacanu, AlexandruMELLN7 990W20W16L3L122
15Wilson, Colin SFALK7 762L8W21W23L102
16Jugan, Adam KWDEAF8 844W22L14W18L112
17Busam, Sujay V6 940W38W27L9L62
18Saldin, GryphonMTOUR91057W25L5L16W312
19Oltmanns, Alexander MSEWIC9 899L4W37W35L82
20Hammel, Jeff KRIVER9 773L14W39W22L52
21Westerman, ElliotHOMEP7 911L6L15W37W322
22Wilson, Greg SFOXHS91036L16W28L20W362
23Seshadri, Priyanka SFRREG8 960W37L4L15W3522nd Place (Girl) Trophy
24Rengasamy, MathiFORTC7 943L32L7W29W302
25Keddie, MatthewMTLBH10 877L18L30W33W342
26Ragan, John MSJOER6 999D29L3W32L71
27Song, Yiming LSFYMS61036W36L17L7D281
28Dorsey, Elizabeth AFORTC7 820L9L22W39D271
29Marnik, NickBETHS9 804D26L34L24W381
30Buuch, EnkhlenALLDE10UnrL5W25L11L241
31Scherrer, BryanFALK8 891W34L9L6L181
32Mazeall, TylerLEHMN6 485W24L8L26L211
33Smart, SyeedLEHMN8 497L10L12L25B-1
34Buuch, NominSHAMD81084L31W29L12L251
35Goebel, Nick ALEHMN6 541L11B-L19L231
36Giesin, JohnCYBER11 863L27W38L13L221
37Bruch, Judd EMONTE6 759L23L19L21W391
38Ruth, CherieLEHMN6 100L17L36B-L291
39Bowes, ConorCCATH10 912L3L20L28L370
40Ramesh, AarthiSEWMD6 911F-U-U-U-0

Grades 6 to 12 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Brown, FrankMONTE6UnrW25W8W5W441st Place Trophy
2Gower, Tyler KSOUER7 657W21W10W3W842nd Place Trophy
3Ravi, AineshINDEP6UnrW20W6L2W933rd Place Trophy
4Shirkey, Dakota JSOUER7 689W22W11W9L134th Place Trophy
5Denning, S ChrisJACKS6 631W23W14L1W1635th Place Trophy
6Jamison, MatthewFRDMM8 615W24L3W17W1336th Place Trophy
7Redenbaugh, Timmy ZCYBER6 720L19W21W10W1237th Place Trophy
8Gentile, Nicholas JSTERR7 583W18L1W19L228th Place Trophy
9Rago, Christopher FAPRIM6 522W13W12L4L329th Place Trophy
10Moore, Sadik BROGMS6 354X-L2L7W23210th Place Ribbon
11Callahan, Geoff ACCATH10 489W16L4L13W152
12Mc Intyre, Andy AFRICK6 739W17L9W20L72
13Stein, Michael TBRMDL8UnrL9W22W11L621st Place (Unrated) Trophy
14Simpson, Charles IIISTERR8 401W15L5L16W222
15Possumato, Derek DWDEAF7 511L14W23W18L112
16Grystar, EddieTENTH6UnrL11B-W14L52
17Neiswanger, Robert PSOUER7 259L12W24L6W202
18Heiser, StevenSTVAL7UnrL8W25L15W242
19Simonton, James WSTAGN8 178W7L20L8D251
20Greene, Matt SSOUER6 337L3W19L12L171
21Szymkowiak, MichaelCRNGI6 100L2L7L23B-1
22Leverett, AlisonMELLN7 106L4L13W25L141
23Massie, Tyree LSTAGN7UnrL5L15W21L101
24Forbes, Marquita TSTAGN8UnrL6L17B-L181
25Napolitano, Arthur PWDEAF6 345L1L18L22D19
26Kramer, JoshuaSHILL7UnrF-U-U-U-0
27Hammel, BenSTIRE6UnrF-U-U-U-0
28Volk, Chris PCRNGI6UnrF-U-U-U-0

Grades 4 & 5 Championship

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Gough, Randall WFAIRV41256W10W8W3D231st Place Trophy
2Stern, ScottFALK51229W12W11W7D132nd Place Trophy
3Oet, JacobROXBY41201W17W9L1W833rd Place Trophy
4Stern, EricFALK51139D13D6W9W734th Place Trophy
5Silver, JoshuaSHAJR41163W14L7W10W1135th Place Trophy
6Linsuain, KemenNHOME21239L9D4W16W1326th Place Ribbon
7Samo, MikeNHOME4 916B-W5L2L42
8Nimgaonkar, Vivek USHAJR41131W15L1W12L32
9Mahan, Matthew RMINAD51036W6L3L4W142
10Myers, GrantEHILL51045L1W13L5W152
11Yan, AlanSLOAN41118W16L2W15L52
12Spokauskas, NickolasMINAD51012L2W14L8W162
13Xu, ZhihongLIBER4 952D4L10W17L61
14Kownacki, GregLNCLN4 964L5L12B-L91
15Uselman, Jeffrey R JrHARTE5 947L8W17L11L101
16Ignaczak, MarkDREDE5 921L11B-L6L121
17Di Nardo, Philip JWASHI41000L3L15L13B-1

Grades 4 & 5 Intermediate

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Fulmer, WesleyCYBER5 806W16W15W4W341st Place Trophy
2Pfingstl, PaulNHOME5 715W17W23W12W942nd Place Trophy
3Carini, KaylieCRNGI5 689W26W7W13L133rd Place Trophy
4Glinsky, AllegraNHOME5 569W25W22L1W1334th Place Trophy
5Jung, JayOHARA5UnrW24W10L9W1535th Place Trophy
6Colleran, Robert JSTLOU5 752L12W16W17W1431st Place (Fifth Grade) Trophy
7North, Arthur SJAPAN4 891W29L3W21W1831st Place (Fourth Grade) Trophy
8Wanko, SamanthaWALDF5 620L9W26W23W1231st Place (Girl) Trophy
9Todd, AndrewHARTE5 852W8D21W5L226th Place Ribbon
10Westerman, Noah WHOMEE5 726W14L5D11W2126th Place Ribbon
11Menzies, Andrew JPIVIK5 596L22W25D10W2426th Place Ribbon
12Baranov, KatherinaCHRIN5 562W6W27L2L822nd Place (Girl) Trophy
13Gonzalez, JoaquinFALK4 842W18W19L3L422nd Place (Fourth Grade) Ribbon
14Temples, RyanBOYCE5UnrL10W24W19L621st Place (Unrated) Trophy
15Seshadri, Menaka MSLOAN4 622W27L1W28L522nd Place (Fourth Grade) Ribbon
16Barber, ZacharyOSBOR4 581L1L6W27W2322nd Place (Fourth Grade) Ribbon
17Chuong, ChristopherBOYCE5UnrL2W29L6W2222nd Place (Unrated) Trophy
18Vielott, Tom LOHARA4 617L13W20W22L722nd Place (Fourth Grade) Ribbon
19Kar, ArjunJEFFE5 680W20L13L14W2822nd Place (Fifth Grade) Ribbon
20Gentzel, BennyWEXFD5UnrL19L18B-W2522nd Place (Fifth Grade) Ribbon
21Liachenko, AlissaMINAD5 631W28D9L7L1013rd Place (Girl) Ribbon
22Polka, NicholasVNDGR4 831W11L4L18L171
23Taborski, SophiaJEFFE5UnrB-L2L8L1613rd Place (Unrated) Ribbon
24Kroser, TalHOMEW4 704L5L14W26L111
25Ueda, TsukasaJAPAN4 767L4L11W29L201
26Owens, JalenSTAGN5UnrL3L8L24B-13rd Place (Unrated) Ribbon
27Callipare, Antonio JAHPRK4 882L15L12L16W291
28Rudzki, ElizabethBOYCE5UnrL21B-L15L1913rd Place (Unrated) Ribbon
29Baranov, AlexanderCHRIN4 630L7L17L25L270

Grades 4 & 5 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Gannon, ShawnBOYCE5 431W13W18W12W341st Place Trophy
2Norman, AlexanderMONTE4 364W23W14W11W842nd Place Trophy
3Dorohovich, Katherine SHOMEE4 429W22W10W4L133rd Place Trophy
4Zakaria, AlyssaBOYCE5 433W16W19L3W1734th Place Trophy
5Boehmke, Brian TMCKNI4 464L19W13W20W1235th Place Trophy
6Meyers, Reba LMINAD5 442L20W16W18W1031st Place (Fifth Grade) Trophy
7Keppetipola, Kavantissa MOHARA5 477L9W28W21W1436th Place Ribbon
8Mueller, FrederickSFELE4UnrD15W23W9L221st Place (Fourth Grade) Trophy
9Mc Donough-Caplan, HeatherHOMEW4 221W7D11L8W2321st Place (Girl) Trophy
10Blee-Goldman, SophieFALK4 549W21L3W15L622nd Place (Fourth Grade) Ribbon
11Ahmed, HumzaBROOK5 536W25D9L2D1522nd Place (Fifth Grade) Ribbon
12Kepner, NancyPOFF4 434W26W24L1L522nd Place (Fourth Grade) Ribbon
13Chaudhari, Anand PCHRIN4UnrL1L5W26W2421st Place (Unrated) Trophy
14Jugan, Blaise KWDEAF5 450W29L2W24L722nd Place (Fifth Grade) Ribbon
15Jones, BrettROSS5 432D8W20L10D1122nd Place (Fifth Grade) Ribbon
16Luniewski, TimothyHLLST4UnrL4L6W29W2522nd Place (Fourth Grade) Ribbon
17Wright, William JHLLCR4 474L24W29W25L422nd Place (Fourth Grade) Ribbon
18Chinnaswamy, JoshuaSTLOU4 488W28L1L6D191
19Gannon, StevenESHIN4 187W5L4L23D181
20Kerr, AlexSTSEB4 100W6L15L5D281
21Altshuler, BenMINAD5 392L10W26L7D221
22Teris, TheodoreMCMUR4UnrL3L25W28D2112nd Place (Unrated) Ribbon
23Carino, DominiqueSTGRT5 536L2L8W19L912nd Place (Girl) Ribbon
24Sauer, Douglas RWHITT4 220W17L12L14L131
25Rutkowski, MatthewHOMEW5 357L11W22L17L161
26Kandler, ZiaFALK4UnrL12L21L13W2912nd Place (Girl) Ribbon
27Paige, Trevor BEHILL4UnrB-U-U-U-1
28Rabuzzi, NathanielEHILL4 319L18L7L22D20
29Hart, AlexandraHOMEW4 137L14L17L16L260

Grades K to 3 Championship

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Linzer, AndrewSTEDM31028W7W8W3W241st Place Trophy
2Plaut, BenjaminCOMDS3 927W4W6W5L132nd Place Trophy
3Nimgaonkar, Alok USHAJR3 970W10W9L1W633rd Place Trophy
4Furuhata, YayoiMINAD31062L2W12D10W724th Place Trophy
5Stiles, Zane ASTEDM2 952D12W11L2W1025th Place Trophy
6Rajgopal, PremOHARA31014W13L2W8L326th Place Ribbon
7Mc Cormick, DannySEWLR2 897L1W13W9L426th Place Ribbon
8Carley, AriannaSEWLR3 781W11L1L6W1326th Place Ribbon
9Balter, DannyWINCH2 659B-L3L7W1226th Place Ribbon
10Carini, Fred J JrCRNGI2 840L3B-D4L51
11Stern, BenFALK2 936L8L5D12B-1
12Hong, JocelynSHAJR3 823D5L4D11L911st Place (Girl) Ribbon
13Furuhata, ShotaMINAD2 875L6L7B-L81

Grades K to 3 Intermediate

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Johnson, Lucas DFALK3 672X-W7W10W341st Place Trophy
2Kandler, XaverFALK3 704W22W18W12W542nd Place Trophy
3Schuler, GrantCRNGI3UnrW23W20W4L133rd Place Trophy
4Narayanan, KarthikFAIRV3 737W6W25L3W1434th Place Trophy
5Ahmed, Tanhim IBANKS3 606W30W11W13L235th Place Trophy
6Miller, Heidi BSHAJR2 507L4W28W15W1631st Place (Second Grade) Trophy
7Ausman, Zachary OMOORE3 515W29L1W24W1131st Place (Third Grade) Trophy
8Rock, Joseph R JrBRKLC3 627W31L10W22W1236th Place Ribbon
9Van Briesen, JonathanSTEDM1 642L11W27W26W1731st Place (First Grade) Trophy
10Mo, KevinBANKS3UnrW16W8L1D1321st Place (Unrated) Trophy
11Keith, Austin DBAKER3UnrW9L5W18L722nd Place (Third Grade) Ribbon
12Taborski, HenryJEFFE3UnrW21W15L2L822nd Place (Third Grade) Ribbon
13Polka, AlexanderVNDGR2 657D17W14L5D1022nd Place (Second Grade) Ribbon
14Butler, PaulLINDN2 513W24L13W20L422nd Place (Second Grade) Ribbon
15Dietrich, ErikSEWLR2 656W19L12L6W2622nd Place (Second Grade) Ribbon
16Shellhammer, KyleAHPRK1 523L10W31W19L622nd Place (First Grade) Ribbon
17Wang, JonathanSTRMS3UnrD13D23W25L922nd Place (Third Grade) Ribbon
18Zhang, Ted CLIBER3 568W27L2L11W2922nd Place (Third Grade) Ribbon
19Byrum, Micah NEHILL3UnrL15W21L16W2522nd Place (Third Grade) Ribbon
20Meyers, Nathan YMINAD2 703W26L3L14W2722nd Place (Second Grade) Ribbon
21Hull, TristanWINCH2 643L12L19W23W2822nd Place (Second Grade) Ribbon
22Cronin, Jeffrey PMONCC3UnrL2W30L8D2412nd Place (Unrated) Ribbon
23Golomb, Jonah ECOMDS2 644L3D17L21W311
24Oppenheim, ElizaGRDVE3UnrL14B-L7D2211st Place (Girl) Ribbon
25Furuhata, KotaMINAD0 579W28L4L17L1911st Place (Kindergarten) Trophy
26Rathinavelu, JayBELKE3UnrL20W29L9L151
27Ly, VivianBANKS3UnrL18L9W31L201
28Ly, VictorBANKS3UnrL25L6W30L211
29Oliver, Ryan DBROOK3UnrL7L26B-L181
30Felser, SamFOSTE3UnrL5L22L28B-1
31Lesko, TommyBROOK3UnrL8L16L27L230
32Bosco, MichaelBROOK3UnrF-U-U-U-0

Grades K to 3 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Mc Neil, Connor ISTBER0UnrW17W4W13W341st Place Trophy
2Linnert, Alex JSTGRT3 435W19W14W12W842nd Place Trophy
3Dilmore, Eric RROSS3 497W15W25W10L133rd Place Trophy
4Gentile, MichaelMINAD2 354W26L1W11W1534th Place Trophy
5Zhang, ChristopherSHAJR2UnrW18L13W16W1235th Place Trophy
6Rest, AdamMARSH2UnrW16L12W14W1831st Place (Second Grade) Trophy
7Kiyomoto, MasatakaSACRE2UnrL9B-W25W1331st Place (Unrated) Trophy
8Goodman, JoshFAIRV3 434W28D11W9L221st Place (Third Grade) Trophy
9Pfingstl, RebeccaNHOME2 165W7W22L8D1021st Place (Girl) Trophy
10Kostyak, SamCAMPU3 279W21W20L3D926th Place Ribbon
11Allen, Trevor LSTRAP3 173W23D8L4W2126th Place Ribbon
12Kent, AlexFALK3 265W24W6L2L522nd Place (Third Grade) Ribbon
13Waner, AaronSTGRT3 404W29W5L1L722nd Place (Third Grade) Ribbon
14Norman, JacobMONTE2UnrW22L2L6W2722nd Place (Second Grade) Ribbon
15Ahmed, HashimBROOK3 100L3W27W20L422nd Place (Third Grade) Ribbon
16Lloyd, EmmaSTGRT2 203L6W26L5W2422nd Place (Second Grade) Ribbon
17Hong, EricSHAJR0 100L1D21W28D2221st Place (Kindergarten) Trophy
18Samo, JoeNHOME1 315L5W29W24L621st Place (First Grade) Trophy
19Fu, JacksonSTLOU2 100L2L24W26W2822nd Place (Second Grade) Ribbon
20Quiroga, DanielSTRMS0UnrB-L10L15W2522nd Place (Kindergarten) Ribbon
21Brown, TrevorEHILL2UnrL10D17W23L1112nd Place (Unrated) Ribbon
22Andreos, Nicholas JSTEDM1 407L14L9W29D1712nd Place (First Grade) Ribbon
23Schuler, LoganCRNGI1UnrL11D28L21W2912nd Place (First Grade) Ribbon
24Barber, AlexandraOSBOR1UnrL12W19L18L1612nd Place (Girl) Ribbon
25Leverett, RyanWASHI2 234W27L3L7L201
26Wilcox, SamCRNGI2UnrL4L16L19B-1
27Narayanan, AnandhiniFAIRV1UnrL25L15B-L1412nd Place (Girl) Ribbon
28Lee, JonathanEHILL2UnrL8D23L17L19
29Cronin, Jacob AMONCC2UnrL13L18L22L230

Schools

## of PlayersCodeSchoolDistrict
111FALKFalk School
210MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District
39LEHMNLehman Middle SchoolCanton City School District
48SHAJRShady Side Academy Junior School
57CRNGICarnegie Elementary SchoolCarlynton School District
66EHILLEast Hills Elementary SchoolPittsburgh School District
76NHOMENorth Pittsburgh Home Lower School
85BOYCEBoyce Middle SchoolUpper St Clair School District
95BROOKBrookline Elementary SchoolPittsburgh School District
105MONTEMontessori Centre School
115CYBERWestern PA Cyber School
124BANKSBanksville Elementary SchoolPittsburgh School District
134FAIRVFairview Elementary SchoolFox Chapel Area School District
144HOMEWHomewood Montessori SchoolPittsburgh School District
154OHARAO Hara Elementary SchoolFox Chapel Area School District
164SOUERSouers Middle SchoolCanton City School District
174STAGNSt Agnes SchoolDiocese of Pittsburgh School District
184STEDMSt Edmunds Academy
194STGRTSt Gertrude SchoolDiocese of Greensburg School District
204WDEAFWestern PA Deaf School
213CHRINChartiers Intermediate SchoolChartiers Valley School District
223JEFFEJefferson Elementary SchoolMount Lebanon School District
233JAPANPittsburgh Japanese SchoolFox Chapel Area School District
243SEWLRSewickley Academy Lower School
253SEWMDSewickley Academy Middle School
263SHAMDShady Side Academy Middle School
273STLOUSt Louise De Marillac SchoolDiocese of Pittsburgh School District
283TMKINTimken High SchoolCanton City School District
292ALLDEAllderdice High SchoolPittsburgh School District
302AHPRKAllegheny Hyde Park SchoolKiski Area School District
312APRIMApollo Ridge Middle School
322BETHSBethel Park Senior High SchoolBethel Park School District
332BRMDLBrentwood Middle SchoolBrentwood Borough School District
342CCATHCentral Catholic High School
352COMDSCommunity Day School
362DORSEDorseyville Middle SchoolFox Chapel Area School District
372FORTCFort Couch Middle SchoolUpper St Clair School District
382FOXHSFox Chapel Area High SchoolFox Chapel Area School District
392FRREGFranklin Regional Middle SchoolFranklin Regional School District
402HARTEHartwood Elementary SchoolFox Chapel Area School District
412HOMEEHome Elementary School
422LIBERLiberty Elementary SchoolPittsburgh School District
432MELLNMellon Middle SchoolMount Lebanon School District
442MONCCMontessori Children Center
452MTLBHMount Lebanon Senior High SchoolMount Lebanon School District
462NPHSUNorth Pittsburgh Home Upper School
472OSBOROsborne Elementary SchoolQuaker Valley School District
482RIVERRiverview High SchoolRiverview School District
492ROGMSRogers Middle SchoolPittsburgh School District
502ROSSRoss Elementary SchoolNorth Hills School District
512SLOANSloan Elementary SchoolFranklin Regional School District
522STERRSterrett Classical AcademyPittsburgh School District
532STRMSStreams Elementary SchoolUpper St Clair School District
542VNDGRVandergrift Elementary SchoolKiski Area School District
552WASHIWashington Elementary SchoolMount Lebanon School District
562WINCHWinchester Thurston School
571BAKERBaker Elementary SchoolUpper St Clair School District
581BELKEBelle Valley Elementary School
591BRKLCBrookline Regional Catholic SchoolDiocese of Pittsburgh School District
601CAMPUCarlow Campus SchoolDiocese of Pittsburgh School District
611CONHSConnellsville Senior High School
621DREDEDivine Redeemer SchoolDiocese of Greensburg School District
631ESHINEisenhower Elementary SchoolIndiana Area School District
641FOSTEFoster Elementary SchoolMount Lebanon School District
651FRDMMFreedom Area Middle SchoolFreedom Area School District
661FRICKFrick International AcademyPittsburgh School District
671GRDVEGrandview Erie Elementary School
681HAMMDHampton Township Middle SchoolHampton Township School District
691HLLCRHillcrest Christian School
701HLLSTHillcrest SchoolNorwin School District
711HOMESHome High School
721HOMEPHome Middle School
731INDEPIndependence Middle SchoolBethel Park School District
741JACKSJackson Memorial Middle School
751JMCKMJeannette Mc Kee Middle SchoolJeannette City School District
761KISINKiski Area Middle SchoolKiski Area School District
771LCHRILake Center Christian School
781LNCLNLincoln Elementary SchoolMount Lebanon School District
791LINDNLinden Elementary SchoolPittsburgh School District
801MARSHMarshall Elementary SchoolNorth Allegheny School District
811MCDOWMc Dowell High School
821MCKINMc Kinley High SchoolCanton City School District
831MCKNIMc Knight Elementary SchoolNorth Allegheny School District
841MCMURMc Murray Elementary School
851MTOURMontour High SchoolMontour School District
861MOOREMoore Elementary SchoolBrentwood Borough School District
871PHLLSPenn Hills Senior High SchoolPenn Hills School District
881PIVIKPivik Elementary SchoolPlum Borough School District
891POFFPoff Elementary SchoolHampton Township School District
901ALPHAProvidence Alpha SchoolDiocese of Pittsburgh School District
911ROXBYRoxbury Elementary School
921SACRESacred Heart SchoolDiocese of Pittsburgh School District
931SAUDESauder Elementary School
941SEWICSewickley Academy Senior School
951SFELESouth Fayette Elementary SchoolSouth Fayette School District
961SFYMSSouth Fayette Middle SchoolSouth Fayette School District
971SHILLSouth Hills Middle SchoolPittsburgh School District
981STBERSt Bernard SchoolDiocese of Pittsburgh School District
991STIRESt Irenaeus SchoolDiocese of Pittsburgh School District
1001SJOERSt Joseph SchoolDiocese of Pittsburgh School District
1011STRAPSt Raphael SchoolDiocese of Pittsburgh School District
1021STSEBSt Sebastian SchoolDiocese of Pittsburgh School District
1031STVALSt Valentine SchoolDiocese of Pittsburgh School District
1041TENTHTenth Street Elementary SchoolRiverview School District
1051USCHSUpper St Clair High SchoolUpper St Clair School District
1061VINCHVincentian Academy
1071WALDFWaldorf School
1081WLNUTWalnut Creek Middle School
1091WEXFDWexford Elementary School
1101WHITTWhittier Elementary SchoolPittsburgh School District


Youth Chess Home Page

Classes Info

Western PA Scholastic
Chess Honor Roll

Chess Ratings Explained

Current Ratings List

Latest
Tournament Info

General Info
on Tournaments

Past
Tournament Results

Past
Library Chess
Tournaments Info

Chess Links


Last Revised: February 14, 2004
Maintained By/Send Comments to:Jerry Meyers