2006 Pittsburgh Scholastic Chess Championship

February 11, 2006 at Brashear High School - 178 players


Here is a picture of the 2006 City Champions:


Four 1st Place Winners
Ben Plaut (K-5 Advanced), Prem Rajgopal (K-5 Champion) on left
Sara Hendrickson (6-12 Advanced), Michael Hickman (6-12 Champion) on right



Canonsburg Middle School team

Teams

#ScoreCodeSchoolDistrictPrize
112CNMMSCanonsburg Middle SchoolCanon McMillan School District1st Place Team Trophy
212FRICKFrick International AcademyPittsburgh School District2nd Place Team Trophy
311FAIRVFairview Elementary SchoolFox Chapel Area School District3rd Place Team Trophy
410OHARAO Hara Elementary SchoolFox Chapel Area School District4th Place Team Ribbon
510GREENGreenfield SchoolPittsburgh School District
610FALKFalk School
79BOYCEBoyce Middle SchoolUpper St Clair School District
89COLFXColfax SchoolPittsburgh School District
98DORSEDorseyville Middle SchoolFox Chapel Area School District
108ALPHAProvidence Alpha SchoolDiocese of Pittsburgh School District
118STSEBSt Sebastian SchoolDiocese of Pittsburgh School District
128MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District
137STEDMSt Edmunds Academy
147HOMEPHome Middle School
156HOMEWHomewood Montessori SchoolPittsburgh School District
165MYQAPMary Queen Of Apostles SchoolDiocese of Greensburg School District

Grades 6 to 12 Championship

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Hickman, Michael ASCHEN111635W6W5W2W741st Place Trophy
2Dorohovich, Grace LCYBER101494W11W3L1W632nd Place Trophy
3Stern, ScottFALK71204B-L2W9W533rd Place Trophy
4Brnardic, Adam EDEERL101228W7D8L5W1124th Place Trophy
5Wasdahl, Alexander JCANDY61353W10L1W4L325th Place Trophy
6Stern, EricFALK71318L1W11W8L226th Place Ribbon
7Gough, Randall WDORSE61429L4W9W10L126th Place Ribbon
8Dorohovich, John M JrCYBER121592D9D4L6D101
9Yan, GaiboMELLN61291D8L7L3B-1
10Menzies, Andrew JAEOBL71222L5B-L7D81
11Myers, GrantFRICK71276L2L6B-L41

Grades 6 to 12 Advanced

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Hendrickson, Sara MSETNL121108D12W9W6W231st Place Trophy
2Ignaczak, MarkDREDE71048W5W3W4L132nd Place Trophy
3Crihalmeanu, TudorSUNCR81083W14L2W7W833rd Place Trophy
4Rajgopal, PavanDORSE71090W8W13L2D524th Place Trophy
5Prabhu, Arpan VSUNCR8 969L2W14W13D425th Place Trophy
6Chekan, Peter RSTELZ7 974W15D7L1W1326th Place Ribbon
7Poerio, Dominic VSETNL91060W11D6L3D92
8Polka, NicholasVNDGR61002L4W12W10L32
9Lind, Ben DNPHSU61196H-L1W15D72
10Sundaram, NiteeshSHAMD7 955L13W11L8W142
11Jones, BrettNHLJH7 971L7L10B-W152
12Viswanathan, VinayBOYCE61003D1L8L14B-1
13Webb, RobertFRICK81024W10L4L5L61
14Wyatt, Tristan JMYQAP6 982L3L5W12L101
15Norman, AlexanderDORSE6 952L6B-L9L111
16Song, Yiming LSFYMS81082B-U-U-U-1

Grades 6 to 12 Intermediate

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Hamblin, NathanielNPHSU6 795W10W3W6W241st Place Trophy
2Sterrett, JohnDORSE7 685W5W9W7L132nd Place Trophy
3Rao, RohithCARSN6 864W13L1W10W633rd Place Trophy
4Meyers, Reba LROGMS7 873X-L6W11W734th Place Trophy
5Dorohovich, Katherine SHOMEP6 848L2W12W8W1035th Place Trophy
6Callipare, Antonio JAHPRK6 850W11W4L1L326th Place Ribbon
7Ostrowski, Joey FSHILL6 856W12W8L2L426th Place Ribbon
8Humes, Richard APLUMH10 877W9L7L5W1126th Place Ribbon
9Redenbaugh, Timmy ZHOMEP8 792L8L2W13W1226th Place Ribbon
10Tompkins, MichaelSTBON8 661L1B-L3L51
11Feffer, DanielleHOMEP6 689L6W13L4L811st Place (Girl) Ribbon
12Anbupalam, NanmaranPCLAS7 722L7L5B-L91
13Trofimov, JimROGMS8 778L3L11L9B-1
14Rengasamy, MathiUSCHS9 789F-U-U-U-0

Grades 6 to 12 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Wahlberg, BenFRICK7 553W23W21W6W341st Place Trophy
2Yuan, JimmyCLAKM6UnrW19W25W18W542nd Place Trophy
3Naser, JonathanCNMMS7UnrW15W8W14L133rd Place Trophy
4Parhi, SidharthaSUNCR6UnrW26W9L5W1434th Place Trophy
5Maga, JustinCNMMS8 584W34W17W4L235th Place Trophy
6Griffith, RyanCNMMS7UnrW20W29L1W1636th Place Trophy
7Bird, Kyle SCNMMS8 583W13L11W15W2037th Place Ribbon
8Mc Intyre, Andy AFRICK8 573W28L3W11W1937th Place Ribbon
9Gintzler, GuthrieSTERR6 511W10L4W28W2137th Place Ribbon
10Yano, ShintaroSACRE7UnrL9W34W17W1831st Place (Unrated) Trophy
11Liachenko, AlissaSTERR7 436W32W7L8D1221st Place (Girl) Ribbon
12Gibson, TrevorFRICK7 100W16L14W25D112
13Iyengar, AshwinFRICK6 353L7D22W34W292
14Kerr, ZacharySTSEB8 477W24W12L3L42
15Lin, JoshFRICK8 391L3W24L7W282
16Zibrat, GaryNHLJH7 565L12W23W26L62
17Kirkland, Delmar RFRICK7 453W22L5L10W332
18Melvin, John CSTSEB8 551W31W30L2L102
19Judy, Jeremiah DSTSEB8 366L2W31W29L82
20Manfredi, NicoloCYBER6 409L6W27W33L72
21Sivaji, SivaprakashDEWLL6UnrB-L1W30L922nd Place (Unrated) Ribbon
22Kukla, Walter J IIISVJR7UnrL17D13W27D2622nd Place (Unrated) Ribbon
23Davis, JacobCNMMS8UnrL1L16W31W3022nd Place (Unrated) Ribbon
24Migliuolo, AlessandroCNMMS7UnrL14L15W35W3222nd Place (Unrated) Ribbon
25Kaniecki, TimothyALPHA7 561D27L2L12W341
26Sauer, Douglas RSHILL6 393L4W35L16D221
27Calvimontes, AshleyFRICK7UnrD25L20L22W351
28Peiffer, ChristopherHIJHS7 287L8W32L9L151
29Zibrat, HeatherNHSEN10 535W35L6L19L131
30Critelli, JoshuaBOYCE6 402W33L18L21L231
31Crammond, Jonathan PSTBON8UnrL18L19L23B-1
32James, Russell Swanson JrFRICK7UnrL11L28B-L241
33Kirk, DavidHOMEP6UnrL30B-L20L171
34Kerr, AlexSTSEB6 357L5L10L13L25
35Omecinski, KristieMYQAP8 100L29L26L24L270
36Rudzki, ElizabethFORTC7 571F-U-U-U-0
37Davis, MichaelSTSEB8UnrF-U-U-U-0

Grades K to 5 Championship

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Rajgopal, PremOHARA51323W10W3W4D231st Place Trophy
2Mo, KevinMCKNI51338W9D4W5D132nd Place Trophy
3Molin, BenCOLFX41327W6L1W7W533rd Place Trophy
4Linsuain, KemenNHOME41293W7D2L1W624th Place Trophy
5Zhang, AlexOHARA11387W8W11L2L325th Place Trophy
6Nimgaonkar, Alok USHAJR51138L3W8W10L426th Place Ribbon
7Furuhata, YayoiOHARA51072L4W9L3B-26th Place Ribbon
8Linzer, AndrewWINCH51190L5L6W11W1026th Place Ribbon
9Stern, BenFALK41140L2L7B-W1126th Place Ribbon
10Norman, Jacob FHARTE41051L1B-L6L81
11Stiles, Zane ASTEDM41001B-L5L8L91

Grades K to 5 Advanced

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Plaut, BenjaminCOMDS5 931W3W2W5W641st Place Trophy
2Keith, Austin DBOYCE5 969W9L1W6W532nd Place Trophy
3Ghai, RahulRHYDE2 832L1B-D4W923rd Place Trophy
4Narayanan, KarthikFAIRV5 942W7L5D3W824th Place Trophy
5Wecht, GabeSTEDM2 969W8W4L1L225th Place Trophy
6Gonzales, ZacharyPOFF5 791B-W8L2L126th Place Ribbon
7Gershanok, SamCOMDS3 863L4W9L8B-26th Place Ribbon
8Shick, Tyler JALPHA3 882L5L6W7L41
9Goodman, JoshFAIRV5 878L2L7B-L31
10Zhang, ChristopherSHAJR4 878F-U-U-U-0
11Junker, BenEHILL5 800F-U-U-U-0

Grades K to 5 Intermediate

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Yang, TomGREEN1 666W19W10W9W241st Place Trophy
2Goyal, ManuFAIRV5 582W4W3W5L132nd Place Trophy
3Kaniecki, GregoryALPHA3 747W18L2W8W733rd Place Trophy
4Tongdee, PatCOLFX4 718L2W18W12W1034th Place Trophy
5Huang, CarolineGREEN1 697W20W17L2W1335th Place Trophy
6Feingold, Avery SFALK5 638L9W20W17W1136th Place Ribbon
7Pfingstl, RebeccaNHOME4 683D8W15W11L321st Place (Girl) Ribbon
8Martine, John A IIISCHAE5 573D7W21L3W92
9Polka, AlexanderVNDGR4 564W6W12L1L82
10Butler, PaulLINDN4 578W16L1W14L42
11Zhang, EricOHARA1 555B-W14L7L62
12Rohaninejad, MortezaOHARA3 606W15L9L4W202
13Balasubramani, HarishwerMINAD4 571L14B-W16L52
14Groetsch, DavidALPHA1 648W13L11L10W212
15Meyers, Nathan YMINAD4 730L12L7W18W192
16Mehta, GyanCHRIN4 684L10W19L13W172
17Pope, Horace HHOMEW4 564W21L5L6L161
18Engro-Lobel, SashaHOMEW3 618L3L4L15B-1
19Feffer, JoeyHOMEE0 573L1L16B-L151
20Crihalmeanu, IrinaNORTH4 580L5L6D21L12
21Anbupalam, EashwarMINAD3 663L17L8D20L14

Grades 4 & 5 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Kumar, Ashwin KBOYCE5UnrW4W11W2W341st Place Trophy
2Witkowski, AndrewMIFFL5 447W14W15L1W532nd Place Trophy
3Barbour, Nathaniel JCAMPU4 496W13W16W7L133rd Place Trophy
4Rohaninejad, MostafaOHARA4 296L1W17W15W1234th Place Trophy
5Gentile, MichaelMINAD4 367W19W8W10L235th Place Trophy
6Coulter, JaysonMEMOR4 339L15W14W8W736th Place Ribbon
7Hildebrandt, LeoHOMEW4 401W17W9L3L62
8Cao, PerrySACRE5UnrX-L5L6W1921st Place (Unrated) Ribbon
9Humes, BenjaminRGPRK5 100W12L7W11L102
10Judy, Moriah MSTSEB5 463L16W13L5W921st Place (Girl) Ribbon
11Okabayashi, MaxLINDN5 323W18L1L9W152
12Ceraso, Thomas LMYQAP4 340L9W19W16L42
13Horgan, JoshuaMIFFL5 262L3L10W17W182
14Omecinski, Katelin SMYQAP4 201L2L6D19W161
15Cohen, JoshuaMINAD4 100W6L2L4L111
16Feffer, MichaelHOMEE5 254W10L3L12L141
17Ceraso, AbbyMYQAP4 118L7L4L13B-1
18Tripoli, JacobJFKEL4 100L11B-F-L131
19Seaman, CalebLINDN4 104L5L12D14L8
20Heagy, JohnSTALP5 298F-U-U-U-0

Grades K to 3 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Martine, Brian PSCHAE3 524W25W7W18W441st Place Trophy
2Mo, JackMCKNI2UnrW22D11W12W1032nd Place Trophy
3Geissler, EricHANCE2 526W17D14W6W1933rd Place Trophy
4Payne, Chico PSHAJR2 479W32W5W8L134th Place Trophy
5Swaminathan, AshvathFRANK2 290W13L4W29W1435th Place Trophy
6Miller, MeshachJFKEL3 317W33W16L3W1831st Place (Third Grade) Trophy
7Castellano, Antonino MSTRAP2 366W29L1W28W1531st Place (Second Grade) Trophy
8Tayal, Anand PFAIRV2 337W30W15L4W1636th Place Ribbon
9Foster, Ben WCOLFX2 413W28D10D14W1736th Place Ribbon
10Schwartzman, WillKERR1UnrW24D9W11L221st Place (First Grade) Trophy
11Widdoes, ReedSTEDM3 414W23D2L10W2622nd Place (Third Grade) Ribbon
12Narayanan, AnandhiniFAIRV3 504D21W20L2W2721st Place (Girl) Trophy
13Coplan, AaronSTLOU3 516L5W23D26W2422nd Place (Third Grade) Ribbon
14Coplan, KyleSTLOU1 409W34D3D9L522nd Place (First Grade) Ribbon
15Novara, HenryHOMEW3 458W31L8W20L72
16Norman, Elliott BHARTE2 431W27L6W31L822nd Place (Second Grade) Ribbon
17Abu-Hamad, SarahCAMPU1 288L3W30W22L922nd Place (First Grade) Ribbon
18Paviglianiti, DanielOHARA1 458W35W26L1L622nd Place (First Grade) Ribbon
19Groetsch, ChrisALPHA2 514L20W34W21L322nd Place (Second Grade) Ribbon
20Martine, Christian LSCHAE3 255W19L12L15W282
21Parmanto, Dharma AHOOVR1 253D12D24L19W2922nd Place (First Grade) Ribbon
22Kirk, JillianHOMEE3UnrL2B-L17W3121st Place (Unrated) Trophy
23Jarsulic, BobbyECONO3 100L11L13W30W342
24Li, PeterGREEN0 317L10D21W25L1311st Place (Kindergarten) Trophy
25Scholze, JeremySTSEB2 274L1D27L24W351
26Buuch, MolorGREEN1 258B-L18D13L111
27DiPietro, JoeSTEDM3 100L16D25W32L121
28Franks-Meinert, BenKERR0 100L9W32L7L2012nd Place (Kindergarten) Ribbon
29Frank, TamirCAMPU2UnrL7W35L5L2112nd Place (Unrated) Ribbon
30Poznick, JohnSACRE1UnrL8L17L23B-12nd Place (Unrated) Ribbon
31Francisco, MiguelJFKEL1 205L15W33L16L221
32Yaskolko, Alexander SMINAD2 216L4L28L27W331
33Widdoes, MollySTEDM1UnrL6L31B-L3212nd Place (Girl) Ribbon
34Uppal, PrateekMINAD3UnrL14L19D35L23
35Krishnamoorthy, AparnaEVERG2 100L18L29D34L25
36Iagnemma, Thomas G JrSFELE3 526F-U-U-U-0
37Junker, TobyCOLFX1 294F-U-U-U-0

Schools

## of PlayersCodeSchoolDistrict
110FRICKFrick International AcademyPittsburgh School District
27MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District
37OHARAO Hara Elementary SchoolFox Chapel Area School District
47STSEBSt Sebastian SchoolDiocese of Pittsburgh School District
56CNMMSCanonsburg Middle SchoolCanon McMillan School District
65FAIRVFairview Elementary SchoolFox Chapel Area School District
75MYQAPMary Queen Of Apostles SchoolDiocese of Greensburg School District
85ALPHAProvidence Alpha SchoolDiocese of Pittsburgh School District
95STEDMSt Edmunds Academy
104BOYCEBoyce Middle SchoolUpper St Clair School District
114COLFXColfax SchoolPittsburgh School District
124DORSEDorseyville Middle SchoolFox Chapel Area School District
134FALKFalk School
144GREENGreenfield SchoolPittsburgh School District
154HOMEPHome Middle School
164HOMEWHomewood Montessori SchoolPittsburgh School District
173CAMPUCarlow Campus SchoolDiocese of Pittsburgh School District
183HOMEEHome Elementary School
193JFKELJohn F Kennedy SchoolDiocese of Pittsburgh School District
203LINDNLinden Elementary SchoolPittsburgh School District
213SACRESacred Heart SchoolDiocese of Pittsburgh School District
223SCHAESchaeffer Traditional AcademyPittsburgh School District
233SHAJRShady Side Academy Junior School
243SUNCRSuncrest Middle SchoolMonongalia County School District
253CYBERWestern PA Cyber School
262COMDSCommunity Day School
272HARTEHartwood Elementary SchoolFox Chapel Area School District
282KERRKerr Elementary SchoolFox Chapel Area School District
292MCKNIMc Knight Elementary SchoolNorth Allegheny School District
302MIFFLMifflin SchoolPittsburgh School District
312NHLJHNorth Hills Junior High SchoolNorth Hills School District
322NHOMENorth Pittsburgh Home Lower School
332NPHSUNorth Pittsburgh Home Upper School
342ROGMSRogers Middle SchoolPittsburgh School District
352SETNLSeton La Salle High School
362SHILLSouth Hills Middle SchoolPittsburgh School District
372STBONSt Bonaventure SchoolDiocese of Pittsburgh School District
382STLOUSt Louise De Marillac SchoolDiocese of Pittsburgh School District
392STERRSterrett Classical AcademyPittsburgh School District
402VNDGRVandergrift Elementary SchoolKiski Area School District
411AEOBLA E OBlock Junior High SchoolPlum Borough School District
421AHPRKAllegheny Hyde Park SchoolKiski Area School District
431CANDYCanton Country Day School
441CARSNCarson Middle SchoolNorth Allegheny School District
451CHRINChartiers Intermediate SchoolChartiers Valley School District
461CLAKMCheat Lake Middle SchoolMonongalia County School District
471DEERLDeer Lakes High SchoolDeer Lakes School District
481DREDEDivine Redeemer SchoolDiocese of Greensburg School District
491EHILLEast Hills Elementary SchoolPittsburgh School District
501ECONOEconomy Elementary School
511EVERGEvergreen Elementary SchoolGateway School District
521FORTCFort Couch Middle SchoolUpper St Clair School District
531FRANKFranklin Elementary SchoolNorth Allegheny School District
541HANCEHance Elementary School
551HIJHSHighlands Middle SchoolHighlands School District
561HOOVRHoover Elementary SchoolMount Lebanon School District
571MELLNMellon Middle SchoolMount Lebanon School District
581MEMORMemorial Elementary SchoolBethel Park School District
591NORTHNorth Elementary SchoolMonongalia County School District
601NHSENNorth Hills Sr High SchoolNorth Hills School District
611PCLASPittsburgh Classical Academy
621PLUMHPlum Sr High SchoolPlum Borough School District
631POFFPoff Elementary SchoolHampton Township School District
641RGPRKRegency Park Elementary SchoolPlum Borough School District
651RHYDERichard Hyde Elementary SchoolMoon Area School District
661SCHENSchenley High SchoolPittsburgh School District
671SVJRSeneca Valley Junior High SchoolSeneca Valley School District
681SHAMDShady Side Academy Middle School
691SFELESouth Fayette Elementary SchoolSouth Fayette School District
701SFYMSSouth Fayette Middle SchoolSouth Fayette School District
711STALPSt Alphonsus SchoolDiocese of Pittsburgh School District
721STELZSt Elizabeth SchoolDiocese of Pittsburgh School District
731STRAPSt Raphael SchoolDiocese of Pittsburgh School District
741USCHSUpper St Clair High SchoolUpper St Clair School District
751DEWLLWilliams Middle SchoolMontour School District
761WINCHWinchester Thurston School


Youth Chess Home Page

Classes Info

Western PA Scholastic
Chess Honor Roll

Chess Ratings Explained

Current Ratings List

Latest
Tournament Info

General Info
on Tournaments

Past
Tournament Results

Past
Library Chess
Tournaments Info

Chess Links


Last Revised: 2/11/06
Maintained By/Send Comments to:Jerry Meyers