2007 Pittsburgh Scholastic Chess Championship

Held February 10, 2007 at Brashear High School


Teams

#ScoreCodeSchoolDistrictPrize
111PGHMTPittsburgh Montessori SchoolPittsburgh School District1st Place Team Trophy
210INGOMIngomar Middle SchoolNorth Allegheny School District2nd Place Team Trophy
310CNMMSCanonsburg Middle SchoolCanon McMillan School District3rd Place Team Trophy
410EDENEden Christian Academy4th Place Team Ribbon
57DORSEDorseyville Middle SchoolFox Chapel Area School District
67MYQAPMary Queen Of Apostles SchoolDiocese of Greensburg School District
76STEDMSt Edmunds Academy
86FALKFalk School
96CAMPUCarlow Campus SchoolDiocese of Pittsburgh School District
106OHARAO Hara Elementary SchoolFox Chapel Area School District
115LINDNLinden Elementary SchoolPittsburgh School District
125STLOUSt Louise De Marillac SchoolDiocese of Pittsburgh School District

Grades 6 to 12 Championship

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Dorohovich, Grace LCYBER111510W8W5W7D331st Place Trophy
2Yuan, JimmyCLAKM71178W3D7D4W632nd Place Trophy
3Gough, Randall WDORSE71496L2W6W5D123rd Place Trophy
4Myers, GrantFRICK81292L5W9D2W724th Place Trophy
5Stabile, BeckyGATSH91176W4L1L3B-25th Place Trophy
6Maga, JustinCNMSR91174B-L3W8L226th Place Ribbon
7Mo, KevinINGOM61575W9D2L1L41
8Stern, ScottFALK81283L1B-L6D91
9Naser, JonathanCNMMS81290L7L4B-D81

Grades 6 to 12 Advanced

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Jones, BrettNHLJH81042W16W8W5D231st Place Trophy
2Ravi, AineshBETHS9 986W15W10W6D132nd Place Trophy
3Prabhu, Arpan VMGNTN91148W11W9D4W833rd Place Trophy
4Song, Yiming LSFAYM91070W13W18D3W1034th Place Trophy
5Smith, RayEDEN101111W21W14L1W935th Place Trophy
6Seamans, DanielSTSBV6 914D17W12L2W1626th Place Ribbon
7Griffin, JamesCHVSH9 969L8W13D16W1126th Place Ribbon
8Clemens-Sewall, DavidALLDE91145W7L1W17L32
9Delyser, MichaelBALHS9 952W12L3W15L52
10Plaut, BenjaminCOMDS61133W19L2W14L42
11Smith, Vincent MEDEN7 970L3W21W18L72
12Hong, JocelynTENTH61141L9L6W19W1721st Place (Girl) Ribbon
13Wyatt, Tristan JMYQAP7 891L4L7B-W222
14Bird, Kyle SCNMSR9 896W22L5L10W182
15Narayanan, KarthikDORSE6 858L2B-L9W212
16Barber, ZacharyQVJHS7 884L1W19D7L61
17Lee, TylerLEHMN8 808D6W22L8L121
18Kumar, Ashwin KBOYCE6 872X-L4L11L141
19Sahota, Guneet SFRSHS9 923L10L16L12B-1
20Webb, RobertALLDE91128B-U-U-U-1
21Migliuolo, AlessandroCNMMS8 904L5L11D22L15
22Gittes, GrantDORSE81080L14L17D21L13
23Uselman, Jeffrey R JrDORSE81009F-U-U-U-0

Grades 6 to 12 Intermediate

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Wiest, NathanEDEN10 793W15W7W4W341st Place Trophy
2Turner, Evan MCLAKM7 669W9W5D6W1032nd Place Trophy
3Lambore, RohanHAMMD8 727W11W14W8L133rd Place Trophy
4Mallepula, ShashankCHVSH9 715W13W10L1W934th Place Trophy
5Pius, AbishSTJON6 769W18L2W14W835th Place Trophy
6Viswanathan, VinayFORTC7 830L7W19D2W1326th Place Ribbon
7Goyal, ManuDORSE6 710W6L1L9W152
8Meyers, Reba LROGMS8 697W12W13L3L521st Place (Girl) Ribbon
9Wahlberg, BenFRICK8 786L2W18W7L42
10Dorohovich, Katherine SHOMEP7 772W19L4W16L221st Place (Girl) Ribbon
11McMurdy, Morgan LeaCNMMS7 578L3W12L13W1421st Place (Girl) Ribbon
12Martine, John A IIISCHAE6 790L8L11W18W162
13Redenbaugh, Timmy ZHOMES9 840L4L8W11L61
14Ostrowski, Joey FSHILL7 796W16L3L5L111
15Deshmukh, AmeyaJSWLS6UnrL1L16W19L711st Place (Unrated) Ribbon
16Krishna, NeelINGOM8 709L14W15L10L121
17Colleran, Robert JSTLOU8 703B-U-U-U-1
18Ketterman, TimSTYMD7 629L5L9L12D19
19Kepner, NancyHAMMD7 653L10L6L15D18

Grades 6 to 12 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Peters, Benjamin MINGOM8UnrW5W12W7W1341st Place Trophy
2Griffin, JesseCHRMS6 534W10W9W11W742nd Place Trophy
3Liachenko, AlissaSTERR8 455W16W6W10W1143rd Place Trophy
4Gayler, RichardINGOM8UnrW13W11W12W1044th Place Trophy
5Peel, CaseyCNMMS7UnrL1B-W8W1435th Place Trophy
6Hervol, William HCNMMS7UnrW14L3W17W1536th Place Ribbon
7Wake, James TylerCNMMS7UnrW8W14L1L221st Place (Unrated) Ribbon
8Musall, ClaytonCNMMS7UnrL7W15L5W1621st Place (Unrated) Ribbon
9Hinkle, ZacharyCNMMS7UnrW17L2L15W1221st Place (Unrated) Ribbon
10Semanderes, ChristosCNMMS8UnrL2W17L3L41
11Moore, LindseyCNMMS7UnrB-L4L2L311st Place (Girl) Ribbon
12Whited, CodyCNMMS8UnrW15L1L4L91
13Hammer, JonathanCNMMS7 100L4L16B-L11
14Kukla, Walter J IIISVJR8 409L6L7W16L51
15Bowser, DakotaSSMID8 334L12L8W9L61
16Maleski, SarahCNMMS7UnrL3W13L14L811st Place (Girl) Ribbon
17Curtis, JoshEDEN7 398L9L10L6B-1

Grades K to 5 Championship

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Molin, BenCOLFX51414D8W11W6W231st Place Trophy
2Zhang, AlexOHARA21361W10W3W4L132nd Place Trophy
3Ghai, RahulRHYDE31033W5L2W9W733rd Place Trophy
4Unice, Connor MFDSTE51189W12W9L2W634th Place Trophy
5Meyers, Nathan YMINAD5 898L3W12W14W1035th Place Trophy
6Stern, BenFALK51149W14W7L1L426th Place Ribbon
7Linsuain, KemenNHOME51391W13L6W8L326th Place Ribbon
8Steigerwald, JonathanCANDY4 981D1D13L7W1126th Place Ribbon
9Curtis, AndreWINCH3 921W11L4L3D131
10Gerstbrein, Matthew LHOLYC5 966L2D14W13L51
11Mc Cormick, DannySEWLR51099L9L1W12L81
12Huang, CarolineGREEN2 941L4L5L11W1411st Place (Girl) Ribbon
13Shick, Tyler JALPHA4 971L7D8L10D91
14Payne, Chico PSHAJR3 921L6D10L5L12

Grades K to 5 Intermediate

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Cano, RomanCYBER5 844W18W8D2W331st Place Trophy
2Novara, HenryPGHMT4 710W14W6D1W932nd Place Trophy
3Balasubramani, HarishwerFRANK5 722W13W9W4L133rd Place Trophy
4Pope, Horace HPGHMT5 642W10W5L3W834th Place Trophy
5Barczynski, John EMARSH5 705W12L4W11W1535th Place Trophy
6Warburton, AndrewMONCC4 638W16L2W15W1436th Place Ribbon
7Ashwat, EishanSFELE3 573L8W14W18W1136th Place Ribbon
8Mo, JackMCKNI3 654W7L1W12L42
9Martine, Christian LSCHAE4 670W15L3W10L22
10Migliuolo, VittorioWVILL4 570L4W13L9W182
11Zhang, EricOHARA2 625W19D18L5L71
12Novara, AlexanderPGHMT2 587L5W19L8D131
13Narayanan, AnandhiniFAIRV4 600L3L10W19D1211st Place (Girl) Ribbon
14Pius, SubishSTJON5 597L2L7W16L61
15Hildebrandt, TobiasPGHMT3 579L9W16L6L51
16Mc Laughlin, SonyaMARSE4 560L6L15L14W191
17Pugh, TimothyFALK3 633B-U-U-U-1
18Taylor, JarrettINGRM3 614L1D11L7L10
19Akers, BenSTEDM3 557L11L12L13L160

Grades 4 & 5 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Vollmer, LukeHLSMC4 514W17W13W3W441st Place Trophy
2Martine, Brian PSCHAE4 468W20W12W10W942nd Place Trophy
3Anderegg, JacobBROOK4 429W24W5L1W1133rd Place Trophy
4Mohan, NikhilSORRO5UnrW15W21W9L134th Place Trophy
5Miller, MeshachJFKEL4 491W14L3W18W1235th Place Trophy
6Sauer, Regis SWHITT5 490W11L10W8W1431st Place (Fifth Grade) Trophy
7Incorvati, AnthonyCANDY4 403W19L9W16W1031st Place (Fourth Grade) Trophy
8Tucker, Adam CSTSBV4 465D18W15L6W2126th Place Ribbon
9Kovalik-Haas, JoeyPGHMT4 493W23W7L4L222nd Place (Fourth Grade) Ribbon
10Hildebrandt, LeoPGHMT5 252W25W6L2L722nd Place (Fifth Grade) Ribbon
11Crawford, Thomas JBFRNK4 100L6W19W13L322nd Place (Fourth Grade) Ribbon
12Williams, BrandonBROOK4 265W22L2W25L522nd Place (Fourth Grade) Ribbon
13Omecinski, Katelin SMYQAP5 448W16L1L11W1922nd Place (Fifth Grade) Ribbon
14Saylor, BrendenPARKE5 100L5W24W21L622nd Place (Fifth Grade) Ribbon
15Coplan, AaronSTLOU4 460L4L8W22W1822nd Place (Fourth Grade) Ribbon
16Turner, KaseyCLAKM5UnrL13W23L7W2022nd Place (Fifth Grade) Ribbon
17DiPietro, JoeSTEDM4 227L1L18W26W2222nd Place (Fourth Grade) Ribbon
18Jayaraman, PranavHANCE4UnrD8W17L5L1511st Place (Unrated) Ribbon
19Benhart, John BBAKER4UnrL7L11W23L131
20Jarsulic, BobbyECONO4 100L2L22W24L161
21Mac Ginnitie, ColinCAMPU4 465W26L4L14L81
22Watson, CameronCONCR5UnrL12W20L15L171
23Ceraso, AbbyMYQAP5 100L9L16L19W2511st Place (Girl) Ribbon
24Punj, AkshiOHARA4UnrL3L14L20W261
25Barczynski, HeatherMARSH5UnrL10W26L12L2311st Place (Girl) Ribbon
26Hutton, CaseyCONCR4UnrL21L25L17L240

Grades 2 & 3 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1O'Donohoe, ColinMINAD2 520W14W22W11W341st Place Trophy
2Song, Eric LiuSFELE3UnrW5W13D8W1132nd Place Trophy
3Groetsch, DavidALPHA2 452W26W19W4L133rd Place Trophy
4Keim, C JSTEDM3 272W15W10L3W1234th Place Trophy
5Krishnamoorthy, AparnaEVERG3 340L2W20W23W935th Place Trophy
6Foster, Ben WCOLFX3 535W23L11W18W831st Place (Third Grade) Trophy
7Irby, AshleighWEXFD2UnrL12B-W16W1531st Place (Second Grade) Trophy
8Moran, IsaiahPGHMT3 507W20W12D2L626th Place Ribbon
9Gappert, AlexanderPHILP3UnrD18W24W13L526th Place Ribbon
10Sivakumar, AnishaaSLOAN3 410D24L4W19W1826th Place Ribbon
11Lucchino, NathanSACRE2 351W17W6L1L222nd Place (Second Grade) Ribbon
12Harr, CharlesSCNTR3 338W7L8W14L422nd Place (Third Grade) Ribbon
13Coplan, KyleSTLOU2 451W21L2L9W2322nd Place (Second Grade) Ribbon
14Anbu, AshwinMARSE3 181L1W21L12W2522nd Place (Third Grade) Ribbon
15Buuch, MolorGREEN2 314L4W25W22L722nd Place (Second Grade) Ribbon
16Jensen, JustinCAMPU3 294L19W17L7W2222nd Place (Third Grade) Ribbon
17Finnstrom, BenLINDN3UnrL11L16B-W2722nd Place (Third Grade) Ribbon
18Ormes-Strong, AkiraLIBER3 335D9W27L6L101
19Sheehan, EamonLINDN3UnrW16L3L10D2611st Place (Unrated) Ribbon
20Mehta, ArijayALPHA2 120L8L5D25W241
21Gerszten, Jacob ESTEDM3 116L13L14D26B-1
22Harris, Richard LLINDN2UnrX-L1L15L161
23Mc Dade, Dexter AFAIRV3 187L6W26L5L131
24Harris, David IVLINDN3UnrD10L9D27L201
25Rzewski, LucaLINDN3 308D27L15D20L141
26Kang, WonJunCAMPU2 118L3L23D21D191
27Pachuta, JamieEDGEP2UnrD25L18D24L1711st Place (Girl) Ribbon
28Olsson, AlexanderOHARA2UnrH-U-U-U-
29Swigon, ThomasKERR2 361F-U-U-U-0

Grades K to 1 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Gong, OwenMINAD1UnrW4W2W6W341st Place Trophy
2Yu, AndyMARSH1 283W8L1W5W632nd Place Trophy
3Steigerwald, MatthewCANDY1 346D5W8W7L123rd Place Trophy
4Arnold, Colton JMCANL0 403L1D5W9W824th Place Trophy
5Li, AustinFALK1 423D3D4L2W925th Place Trophy
6Schmelzer, KarlMYQAP0UnrB-W7L1L226th Place Ribbon
7Kang, WonHoCAMPU1UnrW9L6L3B-26th Place Ribbon
8Simms, KumarSACRE1UnrL2L3B-L411st Place (Unrated) Ribbon
9Mc Clelland, TimothySTSEB0UnrL7B-L4L511st Place (Unrated) Ribbon
10Eakin, John ESTLOU1UnrF-U-U-U-0
11Kaushik, PratiikPVLLY1UnrF-U-U-U-0

Schools

## of PlayersCodeSchoolDistrict
113CNMMSCanonsburg Middle SchoolCanon McMillan School District
27PGHMTPittsburgh Montessori SchoolPittsburgh School District
35DORSEDorseyville Middle SchoolFox Chapel Area School District
45LINDNLinden Elementary SchoolPittsburgh School District
54CAMPUCarlow Campus SchoolDiocese of Pittsburgh School District
64EDENEden Christian Academy
74FALKFalk School
84INGOMIngomar Middle SchoolNorth Allegheny School District
94MYQAPMary Queen Of Apostles SchoolDiocese of Greensburg School District
104OHARAO Hara Elementary SchoolFox Chapel Area School District
114STEDMSt Edmunds Academy
124STLOUSt Louise De Marillac SchoolDiocese of Pittsburgh School District
133CANDYCanton Country Day School
143CLAKMCheat Lake Middle SchoolMonongalia County School District
153MARSHMarshall Elementary SchoolNorth Allegheny School District
163MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District
173ALPHAProvidence Alpha SchoolDiocese of Pittsburgh School District
183SCHAESchaeffer Traditional AcademyPittsburgh School District
192ALLDEAllderdice High SchoolPittsburgh School District
202BROOKBrookline Elementary SchoolPittsburgh School District
212CNMSRCanon Mc Millan Sr High SchoolCanon McMillan School District
222CHVSHChartiers Valley Sr High SchoolChartiers Valley School District
232COLFXColfax SchoolPittsburgh School District
242CONCRConcord Elementary SchoolPittsburgh School District
252FAIRVFairview Elementary SchoolFox Chapel Area School District
262FRICKFrick International AcademyPittsburgh School District
272GREENGreenfield SchoolPittsburgh School District
282HAMMDHampton Township Middle SchoolHampton Township School District
292MARSEMars Elementary SchoolMars Area School District
302SACRESacred Heart SchoolDiocese of Pittsburgh School District
312SFELESouth Fayette Elementary SchoolSouth Fayette School District
322STJONSt John the Baptist SchoolDiocese of Pittsburgh School District
332STSBVSt Sebastian Belle Vernon School
342CYBERWestern PA Cyber School
351BAKERBaker Elementary SchoolUpper St Clair School District
361BALHSBaldwin Sr High SchoolBaldwin Whitehall School District
371BFRNKBenjamin Franklin Elementary SchoolBethel Park School District
381BETHSBethel Park Sr High SchoolBethel Park School District
391BOYCEBoyce Middle SchoolUpper St Clair School District
401CHRMSChartiers Valley Middle SchoolChartiers Valley School District
411COMDSCommunity Day School
421ECONOEconomy Elementary School
431EDGEPEdgewood Primary SchoolWoodland Hills School District
441EVERGEvergreen Elementary SchoolGateway School District
451FDSTEFirst District Elementary School
461FORTCFort Couch Middle SchoolUpper St Clair School District
471FRANKFranklin Elementary SchoolNorth Allegheny School District
481FRSHSFranklin Regional High SchoolFranklin Regional School District
491GATSHGateway Sr High SchoolGateway School District
501HANCEHance Elementary School
511HLSMCHills Hendersonville SchoolCanon McMillan School District
521HOLYCHoly Child SchoolDiocese of Pittsburgh School District
531HOMESHome High School
541HOMEPHome Middle School
551INGRMIngram Elementary SchoolMontour School District
561JSWLSJS Wilson Middle School
571JFKELJohn F Kennedy SchoolDiocese of Pittsburgh School District
581KERRKerr Elementary SchoolFox Chapel Area School District
591LEHMNLehman Middle SchoolCanton City School District
601LIBERLiberty Elementary SchoolPittsburgh School District
611MCANLMc Annulty Elementary SchoolBaldwin Whitehall School District
621MCKNIMc Knight Elementary SchoolNorth Allegheny School District
631MONCCMontessori Children Center
641MGNTNMorgantown High SchoolMonongalia County School District
651SORROMother Of Sorrows School
661NHLJHNorth Hills Junior High SchoolNorth Hills School District
671NHOMENorth Pittsburgh Home Lower School
681PARKEPark Elementary SchoolSteel Valley School District
691PHILPPhillips Elementary SchoolPittsburgh School District
701PVLLYPleasant Valley SchoolPeters Township School District
711QVJHSQuaker Valley Junior High SchoolQuaker Valley School District
721RHYDERichard Hyde Elementary SchoolMoon Area School District
731ROGMSRogers Middle SchoolPittsburgh School District
741SVJRSeneca Valley Junior High SchoolSeneca Valley School District
751SEWLRSewickley Academy Lower School
761SHAJRShady Side Academy Junior School
771SLOANSloan Elementary SchoolFranklin Regional School District
781SCNTRSouth Central SchoolCanon McMillan School District
791SFAYMSouth Fayette High SchoolSouth Fayette School District
801SHILLSouth Hills Middle SchoolPittsburgh School District
811SSMIDSouthside Area Middle SchoolSouthside Area School District
821STSEBSt Sebastian North Hills SchoolDiocese of Pittsburgh School District
831STYMDSteel Valley Middle SchoolSteel Valley School District
841STERRSterrett Classical AcademyPittsburgh School District
851TENTHTenth Street Elementary SchoolRiverview School District
861WEXFDWexford Elementary SchoolPine Richland School District
871WHITTWhittier Elementary SchoolPittsburgh School District
881WINCHWinchester Thurston School
891WVILLWylandville SchoolCanon McMillan School District


Youth Chess Home Page

Classes Info

Western PA Scholastic
Chess Honor Roll

Chess Ratings Explained

Current Ratings List

Latest
Tournament Info

General Info
on Tournaments

Past
Tournament Results

Past
Library Chess
Tournaments Info

Chess Links


Last Revised: 2/10/07
Maintained By/Send Comments to:Jerry Meyers