1997-98 Pittsburgh City Schools Chess Championship

Held at Community Day School on 2/22/98, this tournament had a total of 145 entrants and teams from 16 schools. This tournament was only open to students attending schools located within the City of Pittsburgh.

Here are the results:

 
					Top Teams

A Trophy and ribbons were awarded to the top 3 teams. 
Ribbons were awarded all members of the 4th place team. Score School Prize 16.0 Minadeo Elementary - 1st Place trophy 14.0 Sterrett Classical Academy - 2nd Place trophy 12.5 East Hills Elementary - 3rd Place trophy 11.0 Shadyside Junior - 4th Place ribbons 10.5 Carlow Campus School - 5th 10.5 Community Day School - 6th 10.0 Hillel Academy - 7th 10.0 Winchester Thurston - 8th 9.5 St Edmund Academy - 9th 9.0 St Bede School - 10th 9.0 Brookline Elementary - 11th 8.5 Sacred Heart 12th 8.5 Reizenstein Middle 13th 8.5 Liberty Elementary 14th 5.5 Homewood Montessori 15th 5.0 Regent Square Elementary 16th Individual standings

Grades 5 to 8 Advanced

#NameTeamGradePre RatPost RatRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Milisits, Ryan RSTERR616621674W16W4W8W341st Place Trophy
2Appman, ZacharyMINAD513111331W10W11W7W842nd Place Trophy
3Glover, Jared MHOMEP814791479W19W9W5L131st Place (Eighth Grade) Trophy
4Simizu, Akira MREIZS711341154W12L1W17W1131st Place (Seventh Grade) Trophy
5Roberman, MichaelSTERR811981200B-W13L3W1033rd Place Ribbon
6Gursoz, AyseSTERR6951981W18L8W14W931st Place (Sixth Grade) Trophy
7Novogradac, Michael ASTERR6820868W17W21L2W1633rd Place Ribbon
8Schiff, Aaron JREIZS712181214W20W6L1L222nd Place (Seventh Grade) Ribbon
9Simizu, Osamu FMINAD510541045W14L3W13L621st Place (Fifth Grade) Trophy
10Favorini-Csorba, AntonWINCH6892912L2W15W12L522nd Place (Sixth Grade) Ribbon
11Weisberg, David BEHILL5960963W15L2W18L422nd Place (Fifth Grade) Ribbon
12Horwitz, GrayEHILL5844850L4W16L10W1822nd Place (Fifth Grade) Ribbon
13Rovkah, MichaelEHILL5822840W21L5L9W2022nd Place (Fifth Grade) Ribbon
14Vogel, JudithEHILL5849858L9W19L6W2122nd Place (Fifth Grade) Ribbon
15Grave, Daniel ACOMDS5840836L11L10B-W1722nd Place (Fifth Grade) Ribbon
16Gibson, Sean MMINAD5900879L1L12W19L71
17Resnick, SarahEHILL5932897L7W20L4L1511st Place (Girl) Ribbon
18Wentz, Ronald L JrSHILL6673/10638/13L6B-L11L121
19Snitkovsky, MaxWINCH5937899L3L14L16B-1
20Meisel, Matthew SSTEDM7869842L8L17W21L131
21Ganaser, Suresh KGREEN5939/04690/08L13L7L20L140
22Toker, JeffreyCOMDS60

Grades 5 to 8 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Norfleet, MatthewSTERR7UnrW11W8W3W441st Place Trophy
2Schmidt, Axel WEHILL5 718W21W16W7D832nd Place Trophy
3Abrams, StephenSHAJR5 719W18W5L1W1331st Place (Fifth Grade) Trophy
4Mc Guire, Shane FSHILL6 758W17W9W10L131st Place (Sixth Grade) Trophy
5Nagy, KarlEHILL5UnrW6L3W12W1933rd Place Ribbon
6Harris, Seth JCOMDS8 691L5W17W15W1031st Place (Eighth Grade) Trophy
7Aikens, NicholasSTBED8 770W22W12L2W933rd Place Ribbon
8Cavendish, Christopher WFRICK7 764W15L1W18D221st Place (Seventh Grade) Trophy
9Stehlik, MattSACRE8UnrW19L4W16L722nd Place (Eighth Grade) Ribbon
10Pipkin, Joseph MSTEDM7 439W20W19L4L622nd Place (Seventh Grade) Ribbon
11Widom, JuliaEHILL5 779L1L15W17W1822nd Place (Fifth Grade) Ribbon
12Halpern, MichaelREIZS6 556B-L7L5W2222nd Place (Sixth Grade) Ribbon
13Coulson, Bud BHOMEW5 649L16W21W20L322nd Place (Fifth Grade) Ribbon
14Swarnkar, RohitWINCH5 602U-U-W21W2022nd Place (Fifth Grade) Ribbon
15Filenko, PaulREIZS8UnrL8W11L6D1611st Place (Unrated) Ribbon
16Garlan, MatthewWINCH6UnrW13L2L9D1511st Place (Unrated) Ribbon
17Jagielski, Jonathan RBRCAT8UnrL4L6L11W211
18Gruss, Billy SGREEN5UnrL3W22L8L111
19Torbochkin, LeonidSTERR6 794L9L10W22L51
20Mauder, JeffreyMINAD5UnrL10B-L13L141
21Mc Gregor, SamanthaREGSQ5UnrL2L13L14L1701st Place (Girl) Ribbon
22Salem, Samantha RHILLE6UnrL7L18L19L1201st Place (Girl) Ribbon
23Washington, Lauren DCCELE5Unr0
24Grace, BrianSTERR6Unr0

Grades 3 & 4 Advanced

#NameTeamGradePre RatPost RatRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Wong, John JrMINAD310821123W10W9W12W341st Place Trophy
2Levin, Noah LMINAD410111054W14W8W17W1042nd Place Trophy
3Jampole, Ezra ACOMDS411191115W13W4W11L133rd Place Trophy
4Nelson, Brian WMINAD410261036W5L3W16W1234th Place Trophy
5Levinson, HowardEHILL3824878L4W18W9W1131st Place (Third Grade) Trophy
6Bao, Chen CMINAD4825872L9W13W19W831st Place (Fourth Grade) Trophy
7Li, YileMINAD410371042W17W19L8W1535th Place Ribbon
8Kedar, VikramSHAJR310511030W18L2W7L622nd Place (Third Grade) Ribbon
9Choi, JaewonCOLFX4994976W6L1L5W1722nd Place (Fourth Grade) Ribbon
10Levenson, Jules AHILLE4849862L1W14W18L222nd Place (Fourth Grade) Ribbon
11Anderson, JoeyMINAD310121009W16W15L3L522nd Place (Third Grade) Ribbon
12Guiver, James DSTBED4794822W21W20L1L422nd Place (Fourth Grade) Ribbon
13Woolhandler, Justin HSTBED4853865L3L6W21W2022nd Place (Fourth Grade) Ribbon
14Vogel, HannahEHILL3823837L2L10W20W2122nd Place (Third Grade) Ribbon
15Scheindlin, MicahCOMDS3825844W20L11W22L722nd Place (Third Grade) Ribbon
16Greb, Peter JSTEDM4817838L11W21L4W2222nd Place (Fourth Grade) Ribbon
17Levine, EricWINCH3813807L7W22L2L91
18Levin, SamuelMINAD4809789L8L5L10W191
19Carley, CassiSTEDM4843/13805/17W22L7L6L1811st Place (Girl) Ribbon
20Horowitz, Charlie MMINAD4885810L15L12L14L130
21Dorfman, George SMINAD4907828L12L16L13L140
22Miller, Jon RMINAD4849779L19L17L15L160

Grades 3 & 4 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Salem, Cezar RHILLE4 574W7W15W13W541st Place Trophy
2Faigen, MatthewHILLE4UnrW9W32W21W442nd Place Trophy
3Mori, AkiraCOLFX3UnrD21W10W22W1633rd Place Trophy
4Bartlett, Katharine AWINCH3 710W17W8W6L231st Place (Third Grade) Trophy
5Favorini-Csorba, FrancescaWINCH4 498W26W12W14L131st Place (Fourth Grade) Trophy
6Mc Allister, BartSACRE3UnrW19W16L4W1331st Place (Unrated) Trophy
7Mark, NicholasEHILL3UnrL1W33W18W1234th Place Ribbon
8Widom, Teddy REHILL3UnrW31L4W17W1534th Place Ribbon
9Silberman, PedroMINAD3 325L2W29W27W1434th Place Ribbon
10Townsend, KevinSTEDM4UnrD22L3W23W2122nd Place (Fourth Grade) Ribbon
11Fayer, MarkCOMDS4UnrL12D23W28W2422nd Place (Fourth Grade) Ribbon
12Staudacher, MaxSACRE3UnrW11L5W20L722nd Place (Third Grade) Ribbon
13Wentz, Michael ABANKS3 482W18W24L1L622nd Place (Third Grade) Ribbon
14Sutton, JeremyEHILL3UnrW23W20L5L922nd Place (Third Grade) Ribbon
15Fishman, ElliotHOMEW3UnrW28L1W30L822nd Place (Third Grade) Ribbon
16Logan, Sam REHILL3 569W29L6W26L322nd Place (Third Grade) Ribbon
17Ganaser, Raj KGREEN3UnrL4W25L8W3022nd Place (Third Grade) Ribbon
18Reiser, Meghan MBROOK3UnrL13W28L7W2721st Place (Girl) Trophy
19Levari, DavidCOMDS4 692L6L21W29W222
20Cheng, MengYaoMINAD4UnrW33L14L12W2622nd Place (Girl) Ribbon
21Mc Elwee, Patrick JSHAJR4 493D3W19L2L101
22Tallman, Tyler JSACRE3UnrD10W34L3L1912nd Place (Unrated) Ribbon
23Lin, SchellLIBER4UnrL14D11L10W3412nd Place (Unrated) Ribbon
24Novick, Spencer LSHAJR4 545D27L13W34L111
25White, Ryan TWINCH3UnrL32L17B-D3112nd Place (Unrated) Ribbon
26Miller, RossREGSQ3UnrL5W31L16L201
27Mc Henry, MichaelSACRE3UnrD24D30L9L181
28Starsky, SamREGSQ4 670L15L18L11W331
29Mc Gregor, JamesREGSQ3UnrL16L9L19B-1
30Terrell, StephenEHILL3UnrD34D27L15L171
31Hochendoner, PhilipBROOK4UnrL8L26D33D251
32Evans, EllaEHILL3UnrW25L2U-U-1
33Coulson, JulesHOMEW3UnrL20L7D31L28
34Ben-Ami, OzzieCOMDS3UnrD30L22L24L23
35Thuma, Callie MEHILL4 5820

Grades K to 2

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Trisal, RaulCCELE2 959W24W14W10W341st Place Trophy
2Zhai, AlexMINAD1 971W38W20W6W742nd Place Trophy
3Schubert, William DLIBER2UnrW32W9W5L133rd Place Trophy
4Lemberg, Alex RSHAJR2 830W27W13W8L531st Place (Second Grade) Trophy
5Chimes, Daniel HMINAD2 840W16W18L3W434th Place Ribbon
6Shah, AaronHOMEE1 533W22W15L2W1931st Place (First Grade) Trophy
7Kedar, VijaySHAJR2 850W37W31W25L234th Place Ribbon
8Nagy, StefanEHILL2UnrW23W17L4W2131st Place (Unrated) Trophy
9Hendrickson, PeterSTEDM2 764W19L3W30W1434th Place Ribbon
10Misechok, ChristopherMINAD2 633W35W33L1W2034th Place Ribbon
11Hall, JamesonBROOK2 539L15W22W26W1834th Place Ribbon
12Barbara, JoshuaCARRI0UnrL25B-W32W1531st Place (Kindergarten) Trophy
13Noakes, GregoryCCELE1UnrW21L4D16W3022nd Place (First Grade) Ribbon
14Martin, JonathanLIBER2UnrW36L1W28L922nd Place (Second Grade) Ribbon
15Herward, JonathanCCELE2UnrW11L6W33L1222nd Place (Second Grade) Ribbon
16Cwenar, MichaelSTBED2UnrL5W27D13D1722nd Place (Second Grade) Ribbon
17Mc Intyre, MatthewCCELE2UnrW28L8D23D1622nd Place (Second Grade) Ribbon
18Jackson, DevonREGSQ2UnrW29L5W36L1122nd Place (Second Grade) Ribbon
19Resnick, AlizaEHILL2UnrL9W37W29L621st Place (Girl) Trophy
20Hovne, Ben SCOMDS2UnrW39L2W34L1022nd Place (Second Grade) Ribbon
21Kitson, Matthew EMINAD2 443L13W38W31L822nd Place (Second Grade) Ribbon
22Wipf, PeterCCELE2UnrL6L11B-W3622nd Place (Second Grade) Ribbon
23Falk, JoshuaLIBER2UnrL8W39D17D2622nd Place (Second Grade) Ribbon
24Papale, RobertBROOK2UnrL1L29W38W3322nd Place (Second Grade) Ribbon
25Stump, JackSTEDM1 414W12W32L7U-2
26Salup, ChristopherCCELE1UnrB-D30L11D2322nd Place (Unrated) Ribbon
27Reiser, Paul JBROOK2UnrL4L16W40W3422nd Place (Second Grade) Ribbon
28Trompeter, NickyWINCH1UnrL17W40L14W3522nd Place (Unrated) Ribbon
29Salgarolo, Dan LMINAD2 474L18W24L19D311
30Harvard, LeliaBROOK2UnrW41D26L9L1312nd Place (Girl) Ribbon
31Hall, ConnerBROOK1UnrW34L7L21D291
32Vogel, AndreaEHILL1 728L3L25L12W411
33Townsend, BrianSTEDM1UnrW40L10L15L241
34Meyers, Judith EMINAD1 485L31W35L20L271
35Schmidt, Erik NEHILL2UnrL10L34W39L281
36Baker, David WHOMEW2UnrL14W41L18L221
37Perdew, Jocelyn RBROOK2UnrL7L19D41D391
38Norberg, RafiCOMDS2UnrL2L21L24D40
39Hersch, StevenMINAD2UnrL20L23L35D37
40Horne, IanLIBER2UnrL33L28L27D38
41Guiver, MariaSTBED1UnrL30L36D37L32
42Rebersak, Marcus SCCELE2 5350
43Eck, Mark BobCCELE2 7340
44Asman, GabrielCOMDS2 3960


Players are in final tiebreak order. Tiebreak scores are indicated by Brks 1 (Solkoff), Brks 2(Modified Median), & Brks 3(Cumulative). The secondary tiebreaking system is only used if the Solkoff scores do not break the tie. The 3rd tiebreaking system is only used if the first 2 tiebreaking systems fail to break the tie.



Youth Chess Home Page

Classes Info

Western PA Scholastic
Chess Honor Roll

Chess Ratings Explained

Current Ratings List

Latest
Tournament Info

General Info
on Tournaments

Past
Tournament Results

Library Chess
Tournaments Info

Pittsburgh
Chess Club Info

Chess Links


Last Modified: 3/19/98
Maintained By: Jerry Meyers