1998-99 Pittsburgh Scholastic Chess Championship

Held at Brashear High School on 2/13/99, this tournament had a total of 123 entrants and teams from 14 schools! 31 schools in all had participants present. As always in our tournaments, it takes 4 or more participants from a school to make a team.

Here are the results:


Teams

#ScoreCodeSchoolDistrictPrize
114WINCHWinchester Thurston School1st Place Team Trophy
213MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District2nd Place Team Trophy
312COMDSCommunity Day School3rd Place Team Trophy
411STERRSterrett Classical AcademyPittsburgh School District4th Place Team Ribbon
510BROOKBrookline Elementary SchoolPittsburgh School District
610EHILLEast Hills Elementary SchoolPittsburgh School District
79COLFXColfax Elementary SchoolPittsburgh School District
88HOMEWHomewood Montessori SchoolPittsburgh School District
98SHILLSouth Hills Middle SchoolPittsburgh School District
108BANKSBanksville Elementary SchoolPittsburgh School District
117STEDMSt Edmund Academy
127LIBERLiberty Elementary SchoolPittsburgh School District
136SHERASheraden Elementary SchoolPittsburgh School District
145OVERBOverbrook Elementary SchoolPittsburgh School District

Grades 7 to 12 Advanced

#NameTeamGradePre RatPost RatRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Glover, Jared MHOMES915071521W6D2W5W731st Place Trophy
2Milisits, Ryan RSTERR717341726W4D1W8W332nd Place Trophy
3Norfleet, Matthew TSTERR810211031L5W6W7L223rd Place Trophy
4Tsang, Ben YHOMEW7818852L2W7L6W524th Place Trophy
5Barrett, Shane PSTERR7871890W3W8L1L425th Place Trophy
6Hatakeyama, ShuichiSTERR7965971L1L3W4W826th Place Ribbon
7Gursoz, AyseSTERR711141070W8L4L3L111st Place (Seventh Grade) Ribbon
8Favorini-Csorba, AntonWINCH7867832L7L5L2L60

Grades 7 to 12 Beginner

#NameTeamGradePre RatPost RatRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Sharif, Ernest JSCHEN10747795W11W2W5W641st Place Trophy
2Tsheko, TshepoPEAHS10Unr861/04W9L1W12W532nd Place Trophy
3Terrell, JustinROGMS7312383L5W9W10W733rd Place Trophy
4Mauder, Matthew JREIZS8449489L7W11W6W834th Place Trophy
5Del Raso, MatthewSHILL7693685W3W8L1L225th Place Trophy
6Wentz, Ronald L JrSHILL7667639X-W10L4L126th Place Ribbon
7Kleiber, John JSHILL7Unr550/04W4W13L8L326th Place Ribbon
8Woodward, AmandaPEAHS12Unr593/04W13L5W7L426th Place Ribbon
9Grace, BrianSTERR7540531L2L3W13W1226th Place Ribbon
10Galloway, TorrancePEAHS9559/13514/17W12L6L3W1126th Place Ribbon
11Fitzsimmons, JimmySHILL7Unr170/03L1L4B-L1011st Place (Seventh Grade) Ribbon
12Jozefowicz, Chris JWLIBC7Unr271/03L10B-L2L911st Place (Seventh Grade) Ribbon
13Halpern, MichaelREIZS7598/11516/14L8L7L9B-11st Place (Seventh Grade) Ribbon
14Talton, Jacob WHOMEW8F-U-U-U-0

Grades 4 to 6 Advanced

#NameTeamGradePre RatPost RatRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Jampole, Ezra ACOMDS512761304W5W4W2W341st Place Trophy
2Woolhandler, Justin HSTBED5914934W7W6L1L422nd Place Trophy
3Appman, ZacharySTERR613231286L6W7W4L123rd Place Trophy
4Levin, SamuelMINAD5901911B-L1L3W224th Place Trophy
5Greb, Peter JSTEDM5914918L1B-W6L725th Place Trophy
6Nelson, Brian WMINAD5949942W3L2L5B-26th Place Ribbon
7Anderson, JoeyMINAD410771057L2L3B-W526th Place Ribbon

Grades 4 to 6 Intermediate

#NameTeamGradePre RatPost RatRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Narla, SunilWINCH5781829W9D3W12W531st Place Trophy
2Bartlett, Katharine AWINCH4810856W6W12D5W732nd Place Trophy
3Nagy, KarlFRICK6875887W14D1D8W1033rd Place Trophy
4Rovkah, Michael PSTERR6787813L5W16W6W834th Place Trophy
5Carter, Chris DREGSQ4682719W4W7D2L125th Place Trophy
6Taylor, Earl JSHILL6705/05754/09L2W11L4W1226th Place Ribbon
7Horwitz, GrayFRICK6875851W13L5W9L226th Place Ribbon
8Miller, Jon RMINAD5841830D16W10D3L426th Place Ribbon
9Logan, Sam REHILL4678697L1W14L7W1526th Place Ribbon
10Trompeter, WhitneyELLIS5672/10716/14W15L8W13L326th Place Ribbon
11Carley, CassiSTEDM5770772L12L6W16W1326th Place Ribbon
12Levinson, HowardEHILL4898846W11L2L1L611st Place (Fourth Grade) Ribbon
13Mark, Nicholas DEHILL4757732L7W15L10L1111st Place (Fourth Grade) Ribbon
14Pinsky, DanielFALK6765/06691/10L3L9L15W1611st Place (Sixth Grade) Ribbon
15Oltmanns, Alexander MWINCH4836783L10L13W14L911st Place (Fourth Grade) Ribbon
16Gross, EvanWINCH6728688D8L4L11L14
17Belenky, MatthewFALK4U-U-U-U-0

Grades 4 to 6 Beginner

#NameTeamGradePre RatPost RatRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1White, Ryan TWINCH4600671W30W14W4W941st Place Trophy
2Muenzer, DavidFALK6630/07788/11W20W19W12W342nd Place Trophy
3Sutton, JeremyEHILL4638/13669/17W31W13W5L233rd Place Trophy
4Coulson, Bud BSTERR6563/11651/15W32W6L1W1734th Place Trophy
5Wentz, Michael ABANKS4568602W28W15L3W1335th Place Trophy
6Bailey, Mychael LHOMEW4Unr915/04W29L4W20W1636th Place Ribbon
7Reiser, Meghan MBROOK4627/12704/16L19W28W10W1436th Place Ribbon
8Mauder, JeffreyFRICK6454509W22L21W15W1236th Place Ribbon
9Wales, AxelLIBER4Unr754/04D18W24W21L121st Place (Fourth Grade) Ribbon
10Zheng, DanielSHERA4Unr865/04D24W23L7W2121st Place (Fourth Grade) Ribbon
11Carr, RichardEHILL4Unr867/04L13D29W24W2321st Place (Fourth Grade) Ribbon
12Tallman, Tyler JSACRE4581587W26W17L2L82
13Zubak-Skees, ChrisMINAD4498/10558/14W11L3W22L52
14Wood, RyanBANKS5Unr776/04W27L1W25L721st Place (Fifth Grade) Ribbon
15Batubara, ArdiCOLFX4Unr556/04W16L5L8W3021st Place (Unrated) Ribbon
16Favorini-Csorba, FrancescaWINCH5527532L15W18W30L621st Place (Fifth Grade) Ribbon
17Swisher, JohnSHERA5Unr688/04W25L12W19L421st Place (Fifth Grade) Ribbon
18Hochendoner, PhilipBROOK5435/11471/15D9L16W31D1921st Place (Fifth Grade) Ribbon
19Terrell, StephenEHILL4620611W7L2L17D181
20Kemish, LewisBANKS5Unr768/04L2W26L6D251
21Fishman, ElliotHOMEW4646/12644/16D23W8L9L101
22Sikovsek, JakeBANKS5Unr577/04L8W27L13D261
23Purnell, FikriyyahGLADS6Unr734/04D21L10W29L1111st Place (Sixth Grade) Ribbon
24Williams, TonyOVERB5Unr716/04D10L9L11W321
25Callender, AlexOVERB5Unr627/04L17W32L14D201
26Males, SrdjanCOLFX4Unr557/04L12L20W32D221
27Bush, JasonOVERB5Unr561/04L14L22D28W311
28Paterson, Andrew OMURRY4Unr543/04L5L7D27D291
29Stillwagon, BryanOVERB5Unr644/04L6D11L23D281
30Lawrence, John PBROOK4Unr396/04L1W31L16L151
31Evans, DarnellGLADS6Unr252/04L3L30L18L270
32Bradwell, RobertSHERA5Unr412/04L4L25L26L240
33Plavchak, BlakeSHILL6U-U-U-U-0
34Ward, Evan BWPLTA6U-U-U-U-0
35Chaney, JoshSHERA4U-U-U-U-0
36Sawyer, BrandonGLADS6U-U-U-U-0
37Horner, JonathanLIBER5U-U-U-U-0

Grades K to 3 Advanced

#NameTeamGradePre RatPost RatRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Zhai, AlexMINAD310861113W3W7W2W541st Place Trophy
2Hovne, Ben SCOMDS3752771B-W5L1D422nd Place Trophy
3Schubert, William DLIBER3905910L1D6B-W723rd Place Trophy
4Chimes, Daniel HMINAD3768780L5B-W6D224th Place Trophy
5Nagy, StefanEHILL3912903W4L2W7L125th Place Trophy
6Noakes, GregoryCCELE2932888L7D3L4B-16th Place Ribbon
7Diggs, Joshua RSHAJR3837825W6L1L5L311st Place (Third Grade) Ribbon

Grades K to 3 Intermediate

#NameTeamGradePre RatPost RatRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Schrock-Hurst, Lucas PMINAD3563616W6W2W5L431st Place Trophy
2Papale, RobertBROOK3722737W10L1W7W532nd Place Trophy
3Misechok, ChristopherMINAD3715732W9L5W6W833rd Place Trophy
4Trompeter, NickyWINCH2661666D8L6W9W124th Place Trophy
5Johnson, Eric ELIBER1726/04692/08W7W3L1L225th Place Trophy
6Hall, JamesonBROOK3687678L1W4L3W1026th Place Ribbon
7Baker, David WHOMEW3633633L5W8L2W926th Place Ribbon
8Dannenberg, RichardSTEDM3557/12556/16D4L7W10L311st Place (Third Grade) Ribbon
9Reiser, Paul JBROOK3584564L3W10L4L71
10Meyers, Judith EMINAD2607548L2L9L8L601st Place (Second Grade) Ribbon

Grades K to 3 Beginner

#NameTeamGradePre RatPost RatRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Silver, Adam DSHAJR1637/02887/06W16W15W10W241st Place Trophy
2Lu, KevinMINAD1Unr996/04W12W11W3L132nd Place Trophy
3Males, StefanCOLFX2Unr978/04W17W9L2W433rd Place Trophy
4Dubinsky, Scott MCOMDS2479548W14W6W11L334th Place Trophy
5Williams, Joseph DWINCH2408470L6W17W13W1035th Place Trophy
6Ahumada, AlonsoCOLFX1Unr770/04W5L4W15D926th Place Ribbon
7Dowlatabadi, JasonEHILL3Unr823/04L11W18D9W1426th Place Ribbon
8Livingston, SamCOMDS2Unr845/04L9W16D14W1826th Place Ribbon
9Nutting, NicholasSHERA3Unr934/04W8L3D7D621st Place (Third Grade) Ribbon
10Ahumada, Mareldi ACOLFX3Unr686/04W18W13L1L521st Place (Third Grade) Ribbon
11Hall, ConnerBROOK2450/08515/12W7L2L4W1621st Place (Second Grade) Ribbon
12Morgenlander, AdamWINCH2349/09451/13L2L14W17W1521st Place (Second Grade) Ribbon
13Velez, Andres RSTEDM1Unr568/04W19L10L5W2021st Place (First Grade) Ribbon
14Alter, Peter CMINAD31001/03778/07L4W12D8L711st Place (Unrated) Ribbon
15Mc Connell, AlexBROOK3Unr505/04W20L1L6L121
16Mahan, Matthew RMINAD0299/14345/18L1L8W20L1111st Place (Kindergarten) Ribbon
17Gentile, NicholasMINAD2Unr444/04L3L5L12W191
18Meyers, RebaMINAD0479/14495/18L10L7W19L811st Place (Kindergarten) Ribbon
19Khalil, ChiarinaCOLFX3Unr290/04L13D20L18L171st Place (Girl) Ribbon
20Canedy, Brandon NWINCH0Unr274/04L15D19L16L13
21Plavchak, BretBROOK3U-U-U-U-0
22Rutherford, William DWINCH1U-U-U-U-0
23Zehner, Isabel MWINCH1U-U-U-U-0


Players are in final tiebreak order.



Youth Chess Home Page

Classes Info

Western PA Scholastic
Chess Honor Roll

Chess Ratings Explained

Current Ratings List

Latest
Tournament Info

General Info
on Tournaments

Past
Tournament Results

Library Chess
Tournaments Info

Chess Links


Last Modified: 5/11/99
Maintained By/Send Comments to: Jerry Meyers