2000 Northern Regional Chess Championship

April 1, 2000


Teams

#ScoreCodeSchoolDistrictPrize
113HOMEWHomewood Montessori SchoolPittsburgh School District1st Place Team Trophy
212STLOUSt Louise De Marillac School 2nd Place Team Trophy
312NHOMEN Pgh Homeschoolers Lower School 3rd Place Team Trophy
412NPHSUN Pgh Homeschoolers Upper School 4th Place Team Ribbon
511AEOBLA E OBlock Junior High SchoolPlum Borough School District
611EHILLEast Hills Elementary SchoolPittsburgh School District
711JAPANPittsburgh Japanese SchoolFox Chapel Area School District
811WINCHWinchester Thurston School
910SHSMYSacred Heart Of St Marys School
109PLUMHPlum Senior High SchoolPlum Borough School District
118MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District
128SHAJRShady Side Academy Junior School
138HOMEEHome Elementary School
147INGOMIngomar Middle SchoolNorth Allegheny School District
155ALPHAProvidence Alpha School


Premier

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Booth, Michael JWMAMS81586W6W5W3W441st Place Trophy
2Seshadri, HariESHIN31050W11W7D4W632nd Place Trophy
3Simizu, Akira MJAPAN91459W12W8L1W533rd Place Trophy
4Cheung, JackFRREG71402W10W9D2L124th Place Trophy
5Kofford, Aaron SPLUMH121246W13L1W10L325th Place Trophy
6Yocco, Frank MPLUMH121084L1W12W13L226th Place Ribbon
7Snyder, David BHEBRN91192L8L2W11W926th Place Ribbon
8Weis, Andrew PWASHI41090W7L3L9W1326th Place Ribbon
9Solomon, NicolePLUMH111050B-L4W8L726th Place Ribbon
10Trisal, RaulALPHA41064L4W11L5W1226th Place Ribbon
11Heurich, Ronnie R IIISEWLR61149L2L10L7B-11st Place (Sixth Grade) Ribbon
12Costabile, DanteAEOBL71067L3L6B-L1011st Place (Seventh Grade) Ribbon
13Armstrong, JonathanINGOM71051L5B-L6L811st Place (Seventh Grade) Ribbon
14Surlow, WilliamCANEV122096U-U-U-U-0
15Liu, BrianSFELE61204U-U-U-U-0
16Anderson, JoeyMINAD51050U-U-U-U-0

900 to 1049

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Willson, Jared ETRINI9 989W12W7W4W341st Place Trophy
2Hatakeyama, ShuichiJAPAN81000W19D5W13W932nd Place Trophy
3Salmond, HyrumPLUMH10 967W20W14W9L133rd Place Trophy
4Bastin, Daniel ScottMOONS10 957W17W18L1W1534th Place Trophy
5Petesch, Gabriel NEDGEP2 958B-D2W18D835th Place Trophy
6Neuenschwander, EricPIRHM8 969L13W19W10W1136th Place Ribbon
7Kish, JustinPLUMH10UnrW11L1D15W1321st Place (Tenth Grade) Ribbon
8Simizu, Osamu FJAPAN71005L10W16W14D521st Place (Seventh Grade) Ribbon
9Dawson, DanielHOMES91030W16W10L3L221st Place (Ninth Grade) Ribbon
10Dorohovich, John M JrHOMEP6 941W8L9L6W1821st Place (Sixth Grade) Ribbon
11Keegan, Ben JSTBED6 959L7W12W20L621st Place (Sixth Grade) Ribbon
12Hickman, Michael AEHILL5 931L1L11B-W2121st Place (Fifth Grade) Ribbon
13Guerrieri, LuisAEOBL8 922W6D17L2L711st Place (Eighth Grade) Ribbon
14Levinson, HowardEHILL5 927W21L3L8D161
15Joseph, Bryan GMTVEW4 945L18W21D7L411st Place (Fourth Grade) Ribbon
16Willson, Annan LTRINI11 947L9L8W19D1411st Place (Eleventh Grade) Ribbon
17Li, YileDORSE61043L4D13L21W201
18Norton, JonOAKLA101006W15L4L5L101
19Quigley, MatthewDORSE6 940L2L6L16B-1
20Appman, BillyMCKNI3 916L3B-L11L1711st Place (Third Grade) Ribbon
21Silver, Adam DSHAJR2 987L14L15W17L1211st Place (Second Grade) Ribbon
22Cavitt, CrystalCANEV12UnrU-U-U-U-0

800 to 899

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Kruk, NicolasNPHSU9UnrW21W29W6W541st Place Trophy
2Williams, Eric MOLIHS11 800W24W23W15W442nd Place Trophy
3Sun, LiAnnHARTE3 877W17W11D10W1433rd Place Trophy
4Rhinehart, NicholasLRNCR4UnrW7W32W18L234th Place Trophy
5Song, YimingSFELE2 820W33W16W14L135th Place Trophy
6Bowes, ConorSTLOU6 826W34W28L1W2036th Place Ribbon
7Gold, MaxWINCH4 814L4W36W28W1836th Place Ribbon
8Nissly, Austin TPVLLY2 843L30W31W27W1036th Place Ribbon
9Losh, JonathanISHAM5 805W35L14W23W1936th Place Ribbon
10Brnardic, AdamTRANS4 803W12W15D3L821st Place (Fourth Grade) Ribbon
11Kobily, Mike 9 801W22L3D13W2421st Place (Ninth Grade) Ribbon
12Trompeter, NickyWINCH3 878L10D26W30W1621st Place (Third Grade) Ribbon
13March-Steinman, MaxLIBER5 829L28W34D11W2521st Place (Fifth Grade) Ribbon
14Mc Cormick, BenSTEDM6 897W27W9L5L321st Place (Sixth Grade) Ribbon
15Narita, RyoJAPAN5 888W26L10L2W322
16Kearney, TimNAIHS9UnrW19L5W29L1221st Place (Unrated) Trophy
17Rowe, Kyle EAEOBL8 803L3W22L19W2921st Place (Eighth Grade) Ribbon
18Wang, JoeMTLJR6 831W31W30L4L721st Place (Sixth Grade) Ribbon
19Schiff, Michael DJENES2 827L16W33W17L921st Place (Second Grade) Ribbon
20Kaslewicz, AndrewKEYMS8UnrL29W21W32L622nd Place (Unrated) Trophy
21Unal, Deniz BHERIT4 821L1L20W36W282
22Westerman, ElliotHOMEE4 872L11L17W33W312
23Bullock, PennFRANK5 840W25L2L9D271
24Armstrong, Andrew PSTLOU6 853L2D25W35L111
25Gibson, IanNPHSU9UnrL23D24W26L1313rd Place (Unrated) Ribbon
26Kirk, William CCARSN6 804L15D12L25W301
27Dorohovich, Grace LHOMEE3 807L14W35L8D2311st Place (Girl) Ribbon
28Olshanski, DominickNPHSU8UnrW13L6L7L211
29Lovely, Michael TMYRTL5 812W20L1L16L171
30Rhinehart, ZacharyFRETZ7 638W8L18L12L2611st Place (Seventh Grade) Ribbon
31Mastrogiacomo, AngeloAEOBL8UnrL18L8W34L221
32Lin, JeffreyFRANK3 810W36L4L20L151
33Sturniolo, Drew WNPHSU9UnrL5L19L22W351
34Wagner, Jeff AHARJH8UnrL6L13L31W361
35Rovkah, Michael PSTERR7 888L9L27L24L330
36Kucel, Kenneth JNPHSU8UnrL32L7L21L340
37Falcone, Joey DAEOBL8UnrU-U-U-U-0

700 to 799

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Waruszewski, Danny RNPHSU7UnrW14W8W7W541st Place Trophy
2Novogradac, Michael ASTERR8 791W21W27W4W342nd Place Trophy
3Prokopik, GeorgeAEOBL7UnrW23W28W9L233rd Place Trophy
4Franco, Tony DAEOBL7UnrW20W19L2W2434th Place Trophy
5Singh, AjitGATJR7 735W29W15W6L135th Place Trophy
6Shellhammer, Corey DSTGRT4 794W16W17L5W1336th Place Ribbon
7Muenzer, DavidFALK7 783W30W25L1W1236th Place Ribbon
8Humes, CoryDORSE8 754W22L1W25W1836th Place Ribbon
9Belenky, MatthewFALK5 786W35W10L3W1636th Place Ribbon
10D'Incau, David A JrAEOBL7UnrW26L9W27W1431st Place (Unrated) Trophy
11Simko, Matthew ASTJGD6 701L15W29W26W1736th Place Ribbon
12Weis, ChristopherWASHI1 789D13W18W19L721st Place (First Grade) Ribbon
13Blumer, JoelNPHSU6UnrD12W26W15L622nd Place (Unrated) Trophy
14Baker, David WHOMEW4 726L1W30W20L1021st Place (Fourth Grade) Ribbon
15Trompeter, WhitneyELLIS6 792W11L5L13W3121st Place (Sixth Grade) Ribbon
16Jones, George WALPHA7 719L6W22W28L921st Place (Seventh Grade) Ribbon
17Dotterer, Steven MPIRHM7 751W33L6W21L1121st Place (Seventh Grade) Ribbon
18Westerman, Noah WHOMEE1 702B-L12W23L82
19Boada, Danny JMARSM7 789W31L4L12W3021st Place (Seventh Grade) Ribbon
20Carley, CassiSEWLR6 768L4W31L14W2521st Place (Sixth Grade) Ribbon
21DePellegrini, MichaelAEOBL7UnrL2W33L17W3221st Place (Seventh Grade) Ribbon
22Kearney, Kevin TINGOM7UnrL8L16W35W2821st Place (Seventh Grade) Ribbon
23Widom, Teddy REHILL5 735L3W34L18W2921st Place (Fifth Grade) Ribbon
24Lackner, JordanPIRHM7 749L25W35W32L421st Place (Seventh Grade) Ribbon
25Mitobe, YusukeJAPAN6UnrW24L7L8L2013rd Place (Unrated) Ribbon
26Griffin, Sean DKERR3 773L10L13L11W2711st Place (Third Grade) Ribbon
27Marchetti, SamuelMCIEL3 734W32L2L10L2611st Place (Third Grade) Ribbon
28Cozad, LoganCRAFT2 760W34L3L16L2211st Place (Second Grade) Ribbon
29Shegog, JonathanNPHSU7UnrL5L11B-L2313rd Place (Unrated) Ribbon
30Poerio, Anthony DSTLOU6UnrL7L14W33L1913rd Place (Unrated) Ribbon
31Delaney, Ryan JAEOBL7UnrL19L20W34L1513rd Place (Unrated) Ribbon
32Carmassi, Anthony JSTLOU6UnrL27B-L24L2113rd Place (Unrated) Ribbon
33Fischl, PeterINGOM7UnrL17L21L30B-13rd Place (Unrated) Ribbon
34Byrne, PeterSTLOU6UnrL28L23L31W3513rd Place (Unrated) Ribbon
35Sasaki, SoichiJAPAN6UnrL9L24L22L340
36Hartley, Christopher PSTJAM8 792U-U-U-U-0

650 to 699

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Papale, RobertBROOK4 667W19W9W8W241st Place Trophy
2Hill, ThaddaeusHOMEW5 691W6W15W5L132nd Place Trophy
3Korey, FrancisSTEVE5UnrW16W18W4L533rd Place Trophy
4Devlin, Patrick JSTGAB5 662W17W11L3W1034th Place Trophy
5Keegan, Martin RSTBED4 651W18W14L2W335th Place Trophy
6Cotter, ChristopherSHSMY5UnrL2W17W15W831st Place (Unrated) Trophy
7Herzing, NathanSHSMY5UnrL8W16W14W936th Place Ribbon
8Buuch, BulganSCHIL6 661W7W12L1L621st Place (Sixth Grade) Ribbon
9Waruszewski, BobNHOME5UnrW13L1W12L721st Place (Fifth Grade) Ribbon
10Coppella, Bradley SSHSMY5UnrL15W13W19L421st Place (Fifth Grade) Ribbon
11Fritz, MatthewSHSMY5UnrL14L4W17W1521st Place (Fifth Grade) Ribbon
12Silver, JoshuaSHAJR0 670W20L8L9W1621st Place (Kindergarten) Ribbon
13Mc Colloch, DavidFALK7 666L9L10W20W1421st Place (Seventh Grade) Ribbon
14Lucht, KevinMINAD2 670W11L5L7L1311st Place (Second Grade) Ribbon
15Misechok, ChristopherMINAD4 657W10L2L6L1111st Place (Fourth Grade) Ribbon
16Terrell, StephenEHILL5 652L3L7W18L121
17Lyons, JacobHOMEW5UnrL4L6L11W2012nd Place (Unrated) Ribbon
18Leidwinger, NathanSHSMY5UnrL5L3L16W1912nd Place (Unrated) Ribbon
19Tong, SolomonNHOME5UnrL1D20L10L18
20Meholic, JeffreySHSMY5UnrL12D19L13L17
21Wright-Sipe, Breanna MBANKS5UnrU-U-U-U-0

600 to 649

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Gilmour, JeffFRANK5 646W23W17W9W641st Place Trophy
2Kepner, Ben RCENTR3UnrW14W7W4D332nd Place Trophy
3Gough, Karl WFAIRV4 642W16W11W12D233rd Place Trophy
4Moeller, Joseph FINGOM7 638W21W5L2W1134th Place Trophy
5Sciulli, AnthonyHLPRK4UnrW10L4W14W1535th Place Trophy
6Carey, RyanSTLOU5 625W26W13W15L136th Place Ribbon
7Kalchthaler, Kyle BROSS3 628W25L2W24W2336th Place Ribbon
8Manfredi, Juan JKERR4 638L11W16W26W1336th Place Ribbon
9Mahoney, RobertNHOME4UnrB-W24L1W1831st Place (Unrated) Trophy
10Rao, AmarHOSAC4 647L5W27W25W1236th Place Ribbon
11Coulson, BrendanPFRST4UnrW8L3W20L422nd Place (Unrated) Trophy
12Newkirk, EnochHOMEE4UnrW20W28L3L1021st Place (Fourth Grade) Ribbon
13Treser, NicholasMCIEL3UnrW29L6W19L821st Place (Third Grade) Ribbon
14Ahumada-Lobo, AlonsoWALDF2 613L2W21L5W2521st Place (Second Grade) Ribbon
15Gursoz, MuratMINAD1 644W27W19L6L521st Place (First Grade) Ribbon
16Pacienza, NicholasCAMPU4UnrL3L8W31W3021st Place (Fourth Grade) Ribbon
17Delo, Zachary ANHOME4UnrW30L1L18W2421st Place (Fourth Grade) Ribbon
18Sato, Jun GJAPAN4UnrL19B-W17L921st Place (Fourth Grade) Ribbon
19Ausman, R JMOORE4UnrW18L15L13W2821st Place (Fourth Grade) Ribbon
20Zygmontowicz, John CNHOME3UnrL12W22L11W3121st Place (Third Grade) Ribbon
21Chernoff, Harlan JEHILL3UnrL4L14B-W2921st Place (Third Grade) Ribbon
22Reiser, Paul JBROOK4 607L24L20W27W2621st Place (Fourth Grade) Ribbon
23Snyder, ChristalynHEBRN4UnrL1D30W28L711st Place (Girl) Ribbon
24Vegh-Gaynor, Noah ELNCLN3UnrW22L9L7L1713rd Place (Unrated) Ribbon
25Coppella, DerekSHSMY3UnrL7W29L10L1413rd Place (Unrated) Ribbon
26Wagner, MatthewHOMEE4UnrL6W31L8L2213rd Place (Unrated) Ribbon
27Spratt, PrestonNHOME4UnrL15L10L22B-13rd Place (Unrated) Ribbon
28Clark, NoahNHOME3UnrW31L12L23L1913rd Place (Unrated) Ribbon
29Brnardic, Ann MarieTRANS2 608L13L25W30L211
30Sam, AlexSTLOU4UnrL17D23L29L16
31Castelli, RoseSTLOU4UnrL28L26L16L200
32Webb, RobertCOLFX3UnrU-U-U-U-0

550 to 599

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Fishman, ElliotHOMEW5 589W15W7W10W241st Place Trophy
2Ahumada-Lobo, Mareldi AWALDF4 567W14W11W3L132nd Place Trophy
3Stept, MaxEHILL2UnrW9W4L2W1033rd Place Trophy
4Sufrin, JoshuaWINCH4 584W8L3W14W734th Place Trophy
5Meyers, Judith EMINAD3 570L7W12W11W835th Place Trophy
6Schell, Evan DNHOME2UnrD12L9W16W1421st Place (Unrated) Trophy
7Borland, Alex RGGBEL2UnrW5L1W17L426th Place Ribbon
8Mahoney, CurtisNHOME2UnrL4W16W9L526th Place Ribbon
9Meyer, JakeSACRE2 550L3W6L8W1326th Place Ribbon
10Seshadri, Priyanka SESHIN4 556W13W17L1L326th Place Ribbon
11Strayhorn, JillianHOMEE2UnrW16L2L5W1526th Place Ribbon
12Pettler, LeviSHAJR4 567D6L5D13W1726th Place Ribbon
13Spratt, JacobNHOME2UnrL10B-D12L911st Place (Second Grade) Ribbon
14Ramesh, AarthiBANKS2UnrL2W15L4L612nd Place (Unrated) Ribbon
15Lindahl, ErikNHOME2UnrL1L14B-L1112nd Place (Unrated) Ribbon
16Levinson, SamEHILL2UnrL11L8L6B-12nd Place (Unrated) Ribbon
17Zygmontowicz, Adam CNHOME2UnrB-L10L7L1212nd Place (Unrated) Ribbon

Under 550

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Heimann, Alexander CNHOME1UnrW27W14W8W641st Place Trophy
2Roberts, EllisEHILL3 469W18W31W9W442nd Place Trophy
3Ryan, Devin TSTLOU6 245W40D26W13W1233rd Place Trophy
4Blume, MichaelACQUI1UnrW17W15W5L234th Place Trophy
5Mc Cormick, BillySTEDM1 500W21W7L4W2035th Place Trophy
6Kanik, Alexandra LSTLOU6 155W28W32W11L131st Place (Girl) Trophy
7Heimann, Mark ANHOME1UnrW10L5W15W2731st Place (Unrated) Trophy
8Terrell, JustinROGMS8 497W34W16L1W1736th Place Ribbon
9Bagamery, Jack MSHAJR0UnrW35W19L2W1432nd Place (Unrated) Trophy
10Coulson, JulesHOMEW5 510L7W21W28W1636th Place Ribbon
11Krackhardt, SteveHOMEW5 540W38W33L6W1936th Place Ribbon
12Cercone, StephenSEWLR4 541D13W22W26L321st Place (Fourth Grade) Ribbon
13Holder, JonathanWINCH1UnrD12W29L3W2621st Place (First Grade) Ribbon
14Laroche, AustinLRNCR3 502W23L1W18L921st Place (Third Grade) Ribbon
15Posner, Ida MWINCH4 534W24L4L7W2922nd Place (Girl) Ribbon
16Zhu, AllenMINAD1UnrW20L8W36L1023rd Place (Unrated) Ribbon
17Ranallo, ChristianSFELE1 545L4W24W33L82
18Westerman, NaomiHOMEE1UnrL2W30L14W3322nd Place (Girl) Ribbon
19Jugan, AdamWDEAF4 480W37L9W32L112
20Sufrin, ZachWINCH1 429L16W34W25L52
21Satryan, NicoWINCH1UnrL5L10W40W3623rd Place (Unrated) Ribbon
22Appman, Timothy GMCKNI0UnrD29L12W38D2321st Place (Kindergarten) Ribbon
23Rosenbloom, Max BWINCH1UnrL14D27W39D2223rd Place (Unrated) Ribbon
24Bruni, Matthew JMCKEE1UnrL15L17W37W3123rd Place (Unrated) Ribbon
25Castelli, NicholasSTLOU6 184L26W40L20W3221st Place (Sixth Grade) Ribbon
26Nimgaonkar, VivekSHAJR0UnrW25D3L12L131
27Rosen, Noah ACOMDS1 515L1D23W31L71
28Roberts, OliverEHILL0UnrL6W35L10D301
29Meyers, Reba LMINAD1 448D22L13W35L151
30Mahan, Matthew RMINAD1 333L31L18W34D281
31Hu, YueWINCH0UnrW30L2L27L241
32Seshadri, Menaka MESHIN0UnrW36L6L19L251
33Manfredi, SofiaKERR1UnrW39L11L17L181
34Minno, RickyACQUI1UnrL8L20L30W391
35Jugan, BlaiseWDEAF1UnrL9L28L29W381
36Velez, Andres RSTEDM2 375L32W37L16L2111st Place (Second Grade) Ribbon
37Uden, DonovanALPHA1UnrL19L36L24W401
38Milone, JamesALPHA1UnrL11D39L22L35
39Smith, Emily ABRKLC0UnrL33D38L23L34
40Nelson, Robert DMINAD0UnrL3L25L21L370

Schools

## of PlayersCodeSchoolDistrict
114NHOMEN Pgh Homeschoolers Lower School
211STLOUSt Louise De Marillac School
310AEOBLA E OBlock Junior High SchoolPlum Borough School District
49EHILLEast Hills Elementary SchoolPittsburgh School District
59MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District
69WINCHWinchester Thurston School
78NPHSUN Pgh Homeschoolers Upper School
87HOMEEHome Elementary School
97JAPANPittsburgh Japanese SchoolFox Chapel Area School District
107SHSMYSacred Heart Of St Marys School
116HOMEWHomewood Montessori SchoolPittsburgh School District
125PLUMHPlum Senior High SchoolPlum Borough School District
135SHAJRShady Side Academy Junior School
144INGOMIngomar Middle SchoolNorth Allegheny School District
154ALPHAProvidence Alpha School
163DORSEDorseyville Middle SchoolFox Chapel Area School District
173ESHINEisenhower Elementary SchoolIndiana Area School District
183FALKFalk School
193FRANKFranklin Elementary SchoolNorth Allegheny School District
203KERRKerr Elementary SchoolFox Chapel Area School District
213PIRHMPine Richland Middle SchoolPine Richland School District
223SEWLRSewickley Academy Lower School
233SFELESouth Fayette Elementary SchoolSouth Fayette School District
243STEDMSt Edmund Academy
252ACQUIAquinas Academy
262BANKSBanksville Elementary SchoolPittsburgh School District
272BROOKBrookline Elementary SchoolPittsburgh School District
282CANEVCanevin High School
292HEBRNHebron Christian School
302MCIELMc Intyre Elementary SchoolNorth Hills School District
312MCKNIMc Knight Elementary SchoolNorth Allegheny School District
322STBEDSt Bede School
332STERRSterrett Classical AcademyPittsburgh School District
342LRNCRThe Learning Center
352TRANSTransfiguration School
362TRINITrinity Christian School
372WALDFWaldorf School
382WASHIWashington Elementary SchoolMount Lebanon School District
392WDEAFWestern PA Deaf School
401BRKLCBrookline Catholic Elementary School
411CAMPUCarlow Campus School
421CARSNCarson Middle SchoolNorth Allegheny School District
431CENTRCentral Elementary SchoolHampton Township School District
441COLFXColfax Elementary SchoolPittsburgh School District
451COMDSCommunity Day School
461CRAFTCrafton Elementary SchoolCarlynton School District
471EDGEPEdgewood Primary SchoolWoodland Hills School District
481ELLISEllis School
491FAIRVFairview Elementary SchoolFox Chapel Area School District
501FRREGFranklin Regional Junior High SchoolFranklin Regional School District
511FRETZFretz Middle School
521GGBELGGB Elementary School
531GATJRGateway Middle SchoolGateway School District
541HARJHHarrison Junior High SchoolBaldwin Whitehall School District
551HARTEHartwood Elementary SchoolFox Chapel Area School District
561HERITHeritage Elementary SchoolFranklin Regional School District
571HLPRKHoliday Park Elementary SchoolPlum Borough School District
581HOMESHome High School
591HOMEPHome Middle School
601HOSACHosack Elementary SchoolNorth Allegheny School District
611ISHAMIsham School
621JENESJeannette Mc Kee Elementary SchoolJeannette City School District
631MTLJRJefferson Middle SchoolMount Lebanon School District
641KEYMSKeystone Oaks Middle SchoolKeystone Oaks School District
651LIBERLiberty Elementary SchoolPittsburgh School District
661LNCLNLincoln Elementary SchoolMount Lebanon School District
671MARSMMarshall Middle SchoolNorth Allegheny School District
681MCKEEMc Kee Elementary SchoolWest Allegheny School District
691MOONSMoon Area Senior High SchoolMoon Area School District
701MOOREMoore Elementary SchoolBrentwood Borough School District
711MTVEWMountain View Elementary SchoolGreater Latrobe School District
721MYRTLMyrtle Elementary SchoolKeystone Oaks School District
731NAIHSNorth Allegheny Intermediate SchoolNorth Allegheny School District
741OAKLAOakland School
751OLIHSOliver High SchoolPittsburgh School District
761PFRSTPark Forest Elementary School
771PVLLYPleasant Valley SchoolPeters Township School District
781ROGMSRogers Middle SchoolPittsburgh School District
791ROSSRoss Elementary SchoolNorth Hills School District
801SACRESacred Heart School
811SCHILSchiller Classical AcademyPittsburgh School District
821STGABSt Gabriel School
831STGRTSt Gertrude School
841STJAMSt James School
851STJGDSt John Of God School
861STEVEStevens Elementary SchoolPittsburgh School District
871WMAMSWest Mifflin Area Middle SchoolWest Mifflin Area School District



Youth Chess Home Page

Classes Info

Western PA Scholastic
Chess Honor Roll

Chess Ratings Explained

Current Ratings List

Latest
Tournament Info

General Info
on Tournaments

Past
Tournament Results

Library Chess
Tournaments Info

Chess Links


Last Modified: 4/1/00
Maintained By/Send Comments to: Jerry Meyers