2001 Northern Regional Chess Championship

April 28, 2001


Teams

#ScoreCodeSchoolDistrictPrize
115NHOMENorth Pittsburgh Home Lower School 1st Place Team Trophy
214SHAJRShady Side Academy Junior School 2nd Place Team Trophy
312MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District3rd Place Team Trophy
412HOMEEHome Elementary School 4th Place Team Trophy
512NPHSUNorth Pittsburgh Home Upper School 5th Place Team Ribbon
611WINCHWinchester Thurston School
711HOMEWHomewood Montessori SchoolPittsburgh School District
811HOMEPHome Middle School
910JAPANPittsburgh Japanese SchoolFox Chapel Area School District
1010STGRTSt Gertrude School
1110HARTEHartwood Elementary SchoolFox Chapel Area School District
129EHILLEast Hills Elementary SchoolPittsburgh School District
139FAIRVFairview Elementary SchoolFox Chapel Area School District
149TRANSTransfiguration SchoolDiocese of Pittsburgh School District
159STEDMSt Edmund Academy
169FALKFalk School
178OHARAO Hara Elementary SchoolFox Chapel Area School District
187KERRKerr Elementary SchoolFox Chapel Area School District
197ROSSRoss Elementary SchoolNorth Hills School District
205BANKSBanksville Elementary SchoolPittsburgh School District

Premier Section

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Opaska, Michael PKEYHS91548W13W9W7W341st Place Trophy
2Heimann, Mark ANHOME21239W11D3W9W732nd Place Trophy
3Schiff, Aaron JALLDE101418W12D2W5L123rd Place Trophy
4Blocki, JeremiahHOMEP81232L5W10W8D624th Place Trophy
5Guerrieri, LuisPLUMH91040W4W13L3D925th Place Trophy
6Petesch, Gabriel NEDGEP31213W8L7W12D426th Place Ribbon
7Simizu, Akira MJAPAN101393W14W6L1L22
8Berthoud, Kevin FCALMD81059L6W14L4W122
9Nagendra, GautamHLLTP41313W10L1L2D51
10Barbara, MatthewHARTE51114L9L4W13D111
11Trisal, RaulALPHA51095L2L12W14D101
12Heimann, Alexander CNHOME21162L3W11L6L81
13Neuenschwander, Eric JPINER91196L1L5L10W141
14Herzing, Nathan FSTMCU61140L7L8L11L130

925 to 1049 Section

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Lelis, TylerHOMEE31038D5W12W10W231st Place Trophy
2Oppenheim, EthanWLNUT6 969W9W3W6L132nd Place Trophy
3Hickman, Michael AFRICK6 996W7L2W13W633rd Place Trophy
4Silver, Adam DSHAJR3 980W14L6W12W734th Place Trophy
5Swed, David PMTLJR7 966D1L10W11W1325th Place Trophy
6Evans, Micah DHOMEE51007W13W4L2L326th Place Ribbon
7Oppenheim, EvanGRDVE4 947L3W9W8L426th Place Ribbon
8Simizu, Osamu FJAPAN8 989L12W11L7W1026th Place Ribbon
9Muenzer, DavidFALK8 937L2L7W14W1226th Place Ribbon
10Waruszewski, Bob CNPHSU61029D11W5L1L81
11Dorohovich, John M JrHOMEP7 965D10L8L5W141
12Brnardic, Adam ETRANS5 946W8L1L4L91
13Silver, JoshuaSHAJR1 949L6W14L3L51
14Weis, Trevor TOHARA2 938L4L13L9L110

850 to 924 Section

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Wombacker, Ryan SCJHSE9 907D4W12W6W231st Place Trophy
2Lamoureaux, Daniel PLINTN8 890W12W3W7L132nd Place Trophy
3Shellhammer, Corey DSTGRT5 909W5L2W11W633rd Place Trophy
4Coulson, JulesHOMEW6 879D1D10W8W1134th Place Trophy
5Kepner, Ben RCENTR4 886L3W9W13W735th Place Trophy
6De Lacio, John BWEXFD5 888W10W8L1L326th Place Ribbon
7Lee, Daniel JMINAD1 906W9W13L2L526th Place Ribbon
8Blumer, Joel TNPHSU7 895W11L6L4W1026th Place Ribbon
9Dorohovich, Grace LHOMEE5 876L7L5B-W1326th Place Ribbon
10Oltmanns, Alexander MWINCH6 919L6D4W12L81
11Curtis, PeterWINCH5 852L8B-L3L41
12Buuch, NominMINAD5 920L2L1L10B-11st Place (Girl) Ribbon
13Gold, MaxWINCH5 850B-L7L5L91

775 to 849 Section

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Singh, AjitGATJR8 783W15W7W4W541st Place Trophy
2Barbara, JoshuaHARTE3 800D3W20W7W1032nd Place Trophy
3Schiff, Michael DJENES3 838D2W6D9W833rd Place Trophy
4Coffers, Sean RMRGNA2 840W11W8L1W1234th Place Trophy
5Permigiani, TedFALK7 824W18W9W10L135th Place Trophy
6Giesin, JohnHOMEP8 788W20L3W15W1436th Place Ribbon
7Buuch, BulganSHAMD8 837W13L1L2W172
8Delo, Zachary ANHOME5 834W12L4W17L32
9Weis, ChristopherWASHI2 839W17L5D3D112
10Devlin, Patrick JSTGAB6 840W16W14L5L22
11Todd, AndrewHARTE2 815L4W13D14D92
12Brooks, AnthonyOHARA1 793L8W15W16L42
13Manfredi, Juan JKERR5 798L7L11W18W162
14Billings, Jack HCAMPU4 835W19L10D11L61
15Rosen, Noah AKERR2 830L1L12L6W191
16Weedn, CrockettCAMPU6 823L10W19L12L131
17Kelly, Ryan PTRANS6 807L9W18L8L71
18Sufrin, Joshua AWINCH5 780L5L17L13W201
19Uselman, Jeffrey R JrHARTE2 793L14L16W20L151
20Mykita, AlexandraSTPHP3 833L6L2L19L1801st Place (Girl) Ribbon

700 to 774 Section

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Mahoney, Robert CNHOME5 762W16W10W9W241st Place Trophy
2Santistevan, MarkNPHSU7UnrW11W12W3L132nd Place Trophy
3Baker, David WHOMEW5 736W19W4L2W933rd Place Trophy
4Kyle, Juan GNPHSU6 711W13L3W11W1034th Place Trophy
5Zhu, AllenMINAD2 748L9W19W7W635th Place Trophy
6Landis, David HJOHNS8UnrW15D7W14L521st Place (Unrated) Trophy
7Roberts, EllisEHILL4 726W18D6L5W1526th Place Ribbon
8Franco, Tony DAEOBL8 768D14L9W19W1326th Place Ribbon
9Hill, Thaddaeus KSTEDM6 700W5W8L1L32
10Weis, Connor JOHARA3 723W17L1W12L42
11Butler, Robert JPETRH9 726L2W20L4W142
12Mahoney, CurtisNHOME3 729W20L2L10W172
13Schell, Evan DNHOME3 770L4W16D15L81
14Brady, Matthew DSHAJR2 703D8W17L6L111
15Posner, Ida MWINCH5 723L6W18D13L711st Place (Girl) Trophy
16Roberts, OliverEHILL1 700L1L13W18D191
17Ramesh, AarthiBANKS3 772L10L14W20L1212nd Place (Girl) Ribbon
18Okada, ShinjiJAPAN7UnrL7L15L16X-12nd Place (Unrated) Ribbon
19Fischl, PeterINGOM8UnrL3L5L8D16
20Grubb, MarissaSTBER7UnrL12L11L17F-0
21Griffin, Sean DKERR4 736U-U-U-U-0
22Graham, EmilyHOMEP7UnrU-U-U-U-0
23Tripp, David MCARCH7UnrU-U-U-U-0

650 to 699 Section

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Gibson, IanNPHSU10 676W20W11W5W241st Place Trophy
2Altschuler, ArielDORSE6 670W13W16W8L132nd Place Trophy
3Kalchthaler, Kyle BSHAJR4 690W7W14L4W1133rd Place Trophy
4Kline, JoeySHLMS6 670W18W10W3L634th Place Trophy
5Curtis, DavidWINCH2 653W19W9L1W1235th Place Trophy
6Gough, Karl WFAIRV5 663W15L8W18W436th Place Ribbon
7Rago, AnthonySTGRT5UnrL3W15W13W931st Place (Unrated) Trophy
8Keddie, MatthewMTLJR7 683W23W6L2W1036th Place Ribbon
9Nowalk, ConnorSTGAB8 670W12L5W17L72
10Pangrazi, JosephSTGRT5UnrW22L4W16L822nd Place (Unrated) Trophy
11Artman, Stephen JSTGRT6UnrW21L1W19L323rd Place (Unrated) Ribbon
12Kawashima, YuichiJAPAN6UnrL9W22W14L523rd Place (Unrated) Ribbon
13Kopnitsky, DylanHOMEW5UnrL2W21L7W1923rd Place (Unrated) Ribbon
14Busam, Sujay VOHARA3 656W17L3L12W232
15Maloney, Mike RROSS6UnrL6L7B-W2123rd Place (Unrated) Ribbon
16Condrin, RonaldROSS6UnrB-L2L10W1823rd Place (Unrated) Ribbon
17Artman, Michael JSTGRT5UnrL14W20L9W2223rd Place (Unrated) Ribbon
18Solar, Jonny RSTGRT5UnrL4W23L6L161
19Ciak, JeffROSS5UnrL5B-L11L131
20Dauk, Nicholas ASTJGD5UnrL1L17L21B-1
21Dong, PeicongLINDN2 697L11L13W20L151
22Scherbarth, MatthewWINCH1 691L10L12W23L171
23Smith, Matthew MMCMUR5UnrL8L18L22L140
24Haas, Joseph JDVMMS6UnrU-U-U-U-0

600 to 649 Section

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Nimgaonkar, Vivek USHAJR1 642W7W3W5W941st Place Trophy
2Bagamery, Jack MSHAJR1 633W15W21W12W442nd Place Trophy
3Millar, Meredith TELLIS2 602W6L1W22W1733rd Place Trophy
4Stern, EricFALK2 624W28W16W8L234th Place Trophy
5Piqueira, JoeySTRMS4UnrW29W13L1W1635th Place Trophy
6Kumar, AashayBAKER3UnrL3W26W14W1331st Place (Unrated) Trophy
7Miller, Zach TRHEMA4UnrL1W27W25W1232nd Place (Unrated) Trophy
8Patterson, Andrew MHOMEE5 635W26W14L4W1536th Place Ribbon
9Van Laningham, AlexEHILL5 615W27W25W23L136th Place Ribbon
10Kelly, Katie LTRANS3 642D23L18W19W2521st Place (Girl) Trophy
11Moretti, Christopher MTRANS7 615H-H-H-W302
12Myers, GrantEHILL2 636W20W19L2L72
13Satryan, TonyWINCH0 634W17L5W28L62
14Rabuzzi, NicholasEHILL4UnrW24L8L6W2823rd Place (Unrated) Ribbon
15Broderick, SeanKERR3UnrL2W24B-L823rd Place (Unrated) Ribbon
16Ahmed, Sajid IBANKS5 644W30L4W21L52
17Thompson, DannyWESTE3UnrL13W29W18L323rd Place (Unrated) Ribbon
18Clemens-Sewall, DavidEHILL3 644L21W10L17W232
19Feffer, DanielleHOMEE1 600W22L12L10W2622nd Place (Girl) Ribbon
20Mc Carthy, RobertLNCLN3UnrL12L22W27W2923rd Place (Unrated) Ribbon
21Coast, Daniel RROSS3UnrW18L2L16D221
22Linnell, Gabrielle CNHOME3UnrL19W20L3D211
23Martier, JosephROSS3UnrD10W31L9L181
24Onesi, Veronica JTRANS3UnrL14L15D30W311
25Cozad, LoganCRAFT3 644W31L9L7L101
26Sandridge, Garrett GBANKS4UnrL8L6W31L191
27Vaerewyck, Richard JTRANS3UnrL9L7L20B-1
28Stonehirsch, RachelKERR3UnrL4W30L13L141
29Rago, ChristopherSTGRT3UnrL5L17B-L201
30Whitico, Luke PGRNWD3UnrL16L28D24L11
31Katti, SourabhCHARE4UnrL25L23L26L240

525 to 599 Section

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Thewes, RichardNHOME4 560W27W4W9W741st Place Trophy
2Hungerman, RyanNHOME5 586W33W10W15W342nd Place Trophy
3Klingensmith, DanielHOMEE3 527W17W18W8L233rd Place Trophy
4Eller, AdamWINCH2 531W25L1W17W1534th Place Trophy
5Lyons, Jacob MHOMEW6 525D7W23W22D935th Place Trophy
6Holder, Jonathan DWINCH2 554W32W21L7W1636th Place Ribbon
7Olgin, Chad PBELKE5 586D5W20W6L12
8Sufrin, Zachary AWINCH2 580W13W11L3D142
9Horne, AlexanderFAIRV3 586W28W26L1D52
10Kanaitis, Jane MTRANS6 547W31L2D11W2221st Place (Girl) Trophy
11Miller, MaxwellBAKER2UnrW12L8D10W2521st Place (Unrated) Trophy
12Gursoz, MuratMINAD2 548L11W28W26D132
13De Bolt, True ASTEDM2UnrL8W31W25D1222nd Place (Unrated) Trophy
14Hartman, KeriSTGAB5 531L21W32W19D822nd Place (Girl) Ribbon
15Britton, Trevor WSHAJR1 579W30W16L2L42
16Horne, Nick AFAIRV3 536W19L15W21L62
17Constantino, AlexOHARA2 587L3W27L4W262
18Gutonski, AdamFAIRV4 590D22L3W29D202
19Sterrett, JohnOHARA2UnrL16W24L14W3023rd Place (Unrated) Ribbon
20Schramm, Jordan MTRANS5 526H-L7W23D182
21Solar, RandilynnSTGRT2UnrW14L6L16D241
22Nimgaonkar, Alok USHAJR0 531D18W29L5L101
23Manfredi, SofiaKERR2 554D29L5L20W311
24North, Arthur SJAPAN1 567L26L19W28D211
25Stern, ScottFALK2 592L4W30L13L111
26Biefeld, B JCAMPU2UnrW24L9L12L171
27Myers, EthanEHILL2UnrL1L17D31D291
28Faigen, Jacob SEHILL2UnrL9L12L24W321
29Vega, AlejandroHARTE2UnrD23L22L18D271
30Smith, Jessie AHARTE2UnrL15L25W32L191
31Robison, JaredNHOME2UnrL10L13D27L23
32Grace, Ben AFALK2UnrL6L14L30L280
33Farmer, Zachary TRIVER7 526L2U-U-U-0

Under 525 Section

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Klingensmith, NicholasHOMEP6 413W24W3W7W441st Place Trophy
2Liachenko, AlissaMINAD2 269W19W13W23W1042nd Place Trophy
3Mitobe, YusukeJAPAN7 495W6L1W26W1233rd Place Trophy
4Rankins, Donald EWLPNN4 448W25W17W9L134th Place Trophy
5Sasaki, SoichiJAPAN7 419W8L11W17W1835th Place Trophy
6Bagamery, LauraSHAJR5 296L3W24W20W1331st Place (Girl) Trophy
7Lednev, AlexMINAD1 419W29W28L1W1636th Place Ribbon
8Hungerman, LukeNHOME1UnrL5W27W14W2331st Place (Unrated) Trophy
9Bigbee, David SHARTE3 397W35W14L4W1536th Place Ribbon
10Greene, Rachel CHOMEE3 386W16D15W11L222nd Place (Girl) Trophy
11Holzinger, Michael JSTEDM1 513D12W5L10W252
12Di Nardo, Philip JMINAD1 301D11W22W28L32
13Arai, KohmaJAPAN2 483W21L2W29L62
14Perelman, SaraELLIS2 492W20L9L8W3023rd Place (Girl) Ribbon
15Meyers, Reba LMINAD2 451W30D10D18L923rd Place (Girl) Ribbon
16Perelman, DanielleELLIS0UnrL10W31W19L722nd Place (Unrated) Trophy
17Rosenfeld, ElanSHAJR0UnrW27L4L5W3123rd Place (Unrated) Ribbon
18Nicholson, DavidSTEDM2 327D23W33D15L52
19Rajgopal, PremOHARA0 448L2W30L16W352
20Vaisleib, GregoryKERR4 284L14W35L6W282
21Narayanan, KarthikFAIRV0 280L13D25D22W362
22Brnardic, Ann MarieTRANS3 453H-L12D21W2923rd Place (Girl) Ribbon
23Coulson, HillHOMEW2 519D18W26L2L81
24Ahmed, Tanhim IBANKS0UnrL1L6D27W331
25Moshier, KatieSACRE3 264L4D21W33L111
26Kepner, NancyCENTR1 154W31L23L3D271
27Schramm, Nathaniel JTRANS2 387L17L8D24D261
28Stankovich, Mark GFAIRV2 500W36L7L12L201
29Rabuzzi, NathanielEHILL1UnrL7W36L13L221
30Coufal, Joseph EEHILL3 273L15L19W36L141
31Rajgopal, PavanOHARA2 443L26L16W35L171
32Linsuain, KemenCMUCS-1UnrB-U-U-U-1
33Moretti, Haliey ATRANS1 127H-L18L25L24
34Kutchko, SarahTRANS3 147H-U-U-U-
35Vaerewyck, Joseph WTRANS1UnrL9L20L31L190
36Slane, AlexandraTRANS5 298L28L29L30L210

Schools

## of PlayersCodeSchoolDistrict
114TRANSTransfiguration SchoolDiocese of Pittsburgh School District
211NHOMENorth Pittsburgh Home Lower School
311WINCHWinchester Thurston School
410EHILLEast Hills Elementary SchoolPittsburgh School District
510SHAJRShady Side Academy Junior School
68MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District
78OHARAO Hara Elementary SchoolFox Chapel Area School District
88JAPANPittsburgh Japanese SchoolFox Chapel Area School District
98STGRTSt Gertrude School
107HARTEHartwood Elementary SchoolFox Chapel Area School District
117HOMEEHome Elementary School
127KERRKerr Elementary SchoolFox Chapel Area School District
136FAIRVFairview Elementary SchoolFox Chapel Area School District
145FALKFalk School
155HOMEPHome Middle School
165HOMEWHomewood Montessori SchoolPittsburgh School District
175NPHSUNorth Pittsburgh Home Upper School
185ROSSRoss Elementary SchoolNorth Hills School District
194BANKSBanksville Elementary SchoolPittsburgh School District
204STEDMSt Edmund Academy
213CAMPUCarlow Campus SchoolDiocese of Pittsburgh School District
223ELLISEllis School
233STGABSt Gabriel SchoolDiocese of Pittsburgh School District
242BAKERBaker Elementary SchoolUpper St Clair School District
252CENTRCentral Elementary SchoolHampton Township School District
262MTLJRJefferson Middle SchoolMount Lebanon School District
271AEOBLA E OBlock Junior High SchoolPlum Borough School District
281ALLDEAllderdice High SchoolPittsburgh School District
291BELKEBelle Valley Elementary School
301CMUCSCMU Childrens School
311CALMDCalifornia Area Middle SchoolCalifornia Area School District
321CARCHCarnesville Christian Academy
331CHAREChartiers Elementary SchoolPittsburgh School District
341CJHSEConnellsville East Junior High School
351CRAFTCrafton Elementary SchoolCarlynton School District
361DVMMSDivine Mercy AcademyDiocese of Pittsburgh School District
371DORSEDorseyville Middle SchoolFox Chapel Area School District
381EDGEPEdgewood Primary SchoolWoodland Hills School District
391FRICKFrick International AcademyPittsburgh School District
401GATJRGateway Middle SchoolGateway School District
411GRDVEGrandview Erie Elementary School
421JOHNSGreater Johnstown Middle School
431GRNWDGreenwald Elementary SchoolNew Kensington Arnold School District
441HLLTPHilltop Elementary School
451INGOMIngomar Middle SchoolNorth Allegheny School District
461JENESJeannette Mc Kee Elementary SchoolJeannette City School District
471KEYHSKeystone Oaks High SchoolKeystone Oaks School District
481LNCLNLincoln Elementary SchoolMount Lebanon School District
491LINDNLinden Elementary SchoolPittsburgh School District
501LINTNLinton Intermediate SchoolPenn Hills School District
511MCMURMc Murray Elementary School
521MRGNAMorgantown Learning Academy
531PETRHPeters Township High SchoolPeters Township School District
541PINERPine Richland Senior High SchoolPine Richland School District
551PLUMHPlum Senior High SchoolPlum Borough School District
561ALPHAProvidence Alpha SchoolDiocese of Pittsburgh School District
571RHEMARhema Christian School
581RIVERRiverview High SchoolRiverview School District
591SACRESacred Heart SchoolDiocese of Pittsburgh School District
601SHAMDShady Side Academy Middle School
611SHLMSShaler Area Middle SchoolShaler Area School District
621STBERSt Bernard School
631STJGDSt John Of God SchoolDiocese of Pittsburgh School District
641STMCUSt Marys Catholic Upper SchoolDiocese of Pittsburgh School District
651STPHPSt Philip SchoolDiocese of Pittsburgh School District
661STRMSStreams Elementary SchoolUpper St Clair School District
671WLNUTWalnut Creek Middle School
681WASHIWashington Elementary SchoolMount Lebanon School District
691WESTEWestmont Hilltop Elementary School
701WEXFDWexford Elementary School
711WLPNNWilliam Penn Elementary SchoolElizabeth Forward School District


Youth Chess Home Page

Classes Info

Western PA Scholastic
Chess Honor Roll

Chess Ratings Explained

Current Ratings List

Latest
Tournament Info

General Info
on Tournaments

Past
Tournament Results

Library Chess
Tournaments Info

Chess Links


Last Modified: 5/8/01
Maintained By/Send Comments to: Jerry Meyers