2003 Northern Regional Chess Championship

April 26, 2003


Teams

#ScoreCodeSchoolDistrictPrize
111JAPANPittsburgh Japanese SchoolFox Chapel Area School District1st Place Team Trophy
211STGRTSt Gertrude SchoolDiocese of Greensburg School District2nd Place Team Trophy
310FALKFalk School3rd Place Team Trophy
410NHOMENorth Pittsburgh Home Lower School4th Place Team Ribbon
510SHAJRShady Side Academy Junior School4th Place Team Ribbon
69FAIRVFairview Elementary SchoolFox Chapel Area School District
78HARTEHartwood Elementary SchoolFox Chapel Area School District
88KERRKerr Elementary SchoolFox Chapel Area School District
97TRANSTransfiguration SchoolDiocese of Pittsburgh School District
107MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District
117OHARAO Hara Elementary SchoolFox Chapel Area School District
127MONTEMontessori Centre School
137HOMEEHome Elementary School

Championship

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Berthoud, Kevin FUSCHS101770W11W9W3W241st Place Trophy
2Kawashima, YuichiJAPAN81240W6W12W4L132nd Place Trophy
3Gough, Karl WDORSE71228W10W5L1W1233rd Place Trophy
4Opaska, Michael PHOMES111784W8W7L2W634th Place Trophy
5Simizu, Osamu FJAPAN101319W14L3W11W735th Place Trophy
6Guffey, Eric JUNIVH91302L2W13W8L426th Place Ribbon
7Mc Cord, Alec KMTLBH91249W12L4W9L526th Place Ribbon
8Shellhammer, Corey DKISIN71253L4W14L6W1126th Place Ribbon
9Brnardic, Adam ETRANS71285W13L1L7D101
10Liu, BrianUSCHS91287L3L11W14D91
11Trapani, DominickRIVER111250L1W10L5L81
12Lamoureaux, Daniel PPHLLS101433L7L2W13L31
13Brady, Matthew DKERR41215L9L6L12W141
14Herzing, Nathan FSTMCU81232L5L8L10L130

Premier

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Rago, AnthonyAPRIM71182W18D6W9W231st Place Trophy
2Schiff, Michael DJENES51089W3W12W4L132nd Place Trophy
3Gough, Randall WFAIRV31194L2W20W10W633rd Place Trophy
4Wombacker, Ryan SCONHS111166W17W15L2W934th Place Trophy
5Dorohovich, Grace LCYBER71137W21L9W17W1135th Place Trophy
6Buuch, BulganSHASR101101W14D1W16L326th Place Ribbon
7Sakai, HibikiSHAJR21162L10D8W20W1526th Place Ribbon
8Devlin, Patrick JSTGAB81002L15D7W21W1626th Place Ribbon
9Santistevan, MarkNPHSU91066W13W5L1L42
10Stern, ScottFALK41061W7D16L3D132
11Nimgaonkar, Vivek USHAJR31026L16W18W12L52
12Zhu, Allen KMINAD51142W20L2L11W172
13Silver, Adam DSHAJR51180L9W21D15D102
14Linzer, AndrewSTEDM21001L6L17W18W202
15Cotter, Christopher RSTMCU81097W8L4D13L71
16Permigiani, TedALLDE91122W11D10L6L81
17Silver, JoshuaSHAJR31070L4W14L5L121
18Beatty, MarkMONTE61086L1L11L14W211
19Spokauskas, NickolasMINAD41005B-U-U-U-1
20Stern, BenFALK11045L12L3L7L140
21Rajgopal, PremOHARA21027L5L13L8L180
22Mc Allister, BartSACRE81146F-U-U-U-0
23Hopper, Luke RHOMEE51060F-U-U-U-0

Grades 5 to 12 Advanced

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Harris, Shane CMTVEW6 957W3D10W6W531st Place Trophy
2Jones, George WVINCH10 811B-W11D5W932nd Place Trophy
3Sun, LiAnnDORSE6 912L1W8W11W1033rd Place Trophy
4Crist, Alexander MRIVER8 814L10B-W13W734th Place Trophy
5Wilson, Greg SFALK8 915W6W7D2L125th Place Trophy
6Kelly, Ryan PTRANS8 959L5W12L1W1126th Place Ribbon
7Altschuler, ArielDORSE8 924W8L5W12L426th Place Ribbon
8Lackner, JordanPINER10 832L7L3B-W1226th Place Ribbon
9Nissel, Kevin MSTMCU8 953L12W13W10L226th Place Ribbon
10Oltmanns, Alexander MWINCH8 918W4D1L9L31
11Jugan, Adam KWDEAF7 945W13L2L3L61
12Ahmed, Sajid ISHILL7 891W9L6L7L81
13Berklite, Sam VFAIRV5 870L11L9L4H-

Grades 5 to 12 Intermediate

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Yan, AmyFRREG7 762W4D5W7W231st Place Trophy
2Bruch, Karl FMONTE5 696W8W3W6L132nd Place Trophy
3Waner, Ashley MSTGRT6 757W12L2W5W733rd Place Trophy
4Glinsky, Luka EHOMEP6 683L1W15W11W634th Place Trophy
5Specter, MichaelMTLBH9 732W13D1L3W825th Place Trophy
6Bacanu, AlexandruMELLN6 797W10W9L2L426th Place Ribbon
7Okada, ShinjiJAPAN9 652W11W10L1L326th Place Ribbon
8Wawrzyniak, JessicaSTGRT6 639L2W12W9L521st Place (Girl) Trophy
9Williams, Christopher ACAMPU6 739W15L6L8W1126th Place Ribbon
10Bruch, Judd EMONTE5 697L6L7W15W1226th Place Ribbon
11Mc Laughlin, Richard D IIIMONTE5 749L7W13L4L91
12Kearns, John MSTGAB5 658L3L8W13L101
13Jamison, MatthewFRDMM7 642L5L11L12W151
14Knupp, Alicia AMOONS9 784B-U-U-U-1
15Brnardic, Ann MarieTRANS5 647L9L4L10L130

Grades 5 to 12 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Poerio, Dominic VSTLOU6UnrW15W10W5W441st Place Trophy
2Yandura, MatthewKISIN7UnrW17W11W3W842nd Place Trophy
3Bloom, AlexanderMTLJR8UnrW13W6L2W933rd Place Trophy
4Baker, Harold GJENES5UnrW8W16W9L134th Place Trophy
5Zentner, Christopher JNORWE8 379W7W22L1W1635th Place Trophy
6Smith, Jesse LWHEEL8UnrB-L3W10W1231st Place (Unrated) Trophy
7Rebel, Ryan FHLLCR5UnrL5B-W18W1136th Place Ribbon
8Redenbaugh, Timmy ZCYBER5 457L4W14W15L22
9Tucker, HalNPHSU8UnrW20W12L4L322nd Place (Unrated) Ribbon
10Harris, Dylan JMTVEW5 472W19L1L6W172
11Inzinga, DannyRIVER11UnrW22L2W16L722nd Place (Unrated) Ribbon
12Hammel, Jeff KSTIRE8UnrW18L9W13L622nd Place (Unrated) Ribbon
13Stonehirsch, RachelKERR5 471L3W17L12W1921st Place (Girl) Trophy
14Simpson, Charles IIISTERR7UnrL16L8B-W1822nd Place (Unrated) Ribbon
15Cancelmi, JeffreySTGAB5 392L1D19L8W221
16Meyers, Judith EROGMS6 586W14L4L11L512nd Place (Girl) Ribbon
17Vaerewyck, Richard JTRANS5 240L2L13W20L101
18Kanaitis, Jane MTRANS8 572L12W20L7L1412nd Place (Girl) Ribbon
19Donato, HarrisonHOMEW5UnrL10D15D22L131
20Bruch, ToryMONTE5 172L9L18L17B-12nd Place (Girl) Ribbon
21Vita, JoeyTRANS5UnrB-U-U-U-1
22Kelly, Katie LTRANS5 598L11L5D19L15

Grades K to 4 Advanced

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Stern, EricFALK4 979W15D8W4W731st Place Trophy
2Xu, ZhihongLIBER3 956W11W13D3W1032nd Place Trophy
3Curtis, DavidWINCH4 893W23W12D2W933rd Place Trophy
4Cullen, Ian JOHARA3 842W22W17L1W1134th Place Trophy
5Sigalov, MaximMCKNI1 952L6W18W12W1535th Place Trophy
6Ueda, TsukasaJAPAN3 764W5D10L7W1426th Place Ribbon
7Ignaczak, MarkDREDE4 894W20D16W6L126th Place Ribbon
8Yan, AlanSLOAN3 849W14D1L9W1826th Place Ribbon
9Kawashima, SatoshiJAPAN4 914D18W19W8L326th Place Ribbon
10Weis, ChristopherSTEDM4 852W21D6W16L226th Place Ribbon
11North, Arthur SJAPAN3 799L2W21W17L421st Place (Third Grade) Ribbon
12Nimgaonkar, Alok USHAJR2 826W19L3L5W2521st Place (Second Grade) Ribbon
13Feffer, DanielleHOMEE3 848X-L2L14W2221st Place (Girl) Trophy
14Budd, BrennaSTEDM2 720L8W24W13L621st Place (Second Grade) Ribbon
15Todd, AndrewHARTE4 830L1W23W22L521st Place (Fourth Grade) Ribbon
16Myers, GrantEHILL4 724W25D7L10D1921st Place (Fourth Grade) Ribbon
17Linsuain, KemenNHOME1 948W24L4L11W2121st Place (First Grade) Ribbon
18Hong, JocelynSHAJR2 745D9L5W25L812nd Place (Girl) Ribbon
19Brady, Andrew LKERR1 966L12L9W20D161
20Smith, Jesse AHARTE4 733L7D25L19W241
21Carini, KaylieCRNGI4 722L10L11B-L171
22Narayanan, KarthikFAIRV2 700L4B-L15L131
23Callipare, Antonio JAHPRK3 729L3L15L24B-1
24Williams, Eric RCAMPU2 751L17L14W23L201
25Dobos, MarkCAMPU2 859L16D20L18L12
26Vielott, Tom LOHARA3 705F-U-U-U-0

Grades K to 4 Intermediate

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Carini, Fred J JrCRNGI1 698W18W10W9W241st Place Trophy
2Dietrich, ErikSEWLR1 600W8W11W5L132nd Place Trophy
3Polka, NicholasSTGRT3 690W14L5W4W933rd Place Trophy
4Reddy, Samir ASHAJR2 505W15W6L3W1034th Place Trophy
5Gonzalez, JoaquinFALK3 521W7W3L2D625th Place Trophy
6Polka, AlexanderSTGRT1 630W12L4W11D526th Place Ribbon
7Rajgopal, PavanOHARA4 626L5W12W15D826th Place Ribbon
8Greenaway, MatthewSTBER4 509L2W13W19D726th Place Ribbon
9Gershanok, SamFALK0 535W13W19L1L32
10Johnson, Lucas DFALK2 555W19L1W16L42
11Otte, HarryHARTE3 545W16L2L6W152
12Skirpan, Zachary GMARSE1 539L6L7W18W162
13Menzies, Andrew JPIVIK4 626L9L8D14W181
14Liachenko, AlissaMINAD4 567L3L15D13W1911st Place (Girl) Ribbon
15Rock, Joseph R JrBRKLC2 642L4W14L7L111
16Dunn, CharlesECONO3 638L11W18L10L121
17Duerig, Andrew PROSS1 552B-U-U-U-1
18Beckman, Austen JOHARA3 599L1L16L12L130
19Schwartz, Edward AFAIRV2 653L10L9L8L140

Grades 3 to 4 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Mc Quin, Philip WWESMD4UnrW14W11W5W341st Place Trophy
2Joyce, Shaun TSTRAP4UnrD10W16W7W1132nd Place Trophy
3Pfingstl, PaulNHOME4UnrW8W4W13L133rd Place Trophy
4Nakata, YukiJAPAN4 296W6L3W19W1234th Place Trophy
5Hamblin, NathanielNHOME3UnrW21W20L1W1035th Place Trophy
6Boehmke, BrianMCKNI3UnrL4W22W20W1331st Place (Unrated) Trophy
7Dorohovich, Katherine SHOMEE3 316W17D12L2W1821st Place (Girl) Trophy
8Vozar, Amethyst MSTGRT4 400L3D17W23W1522nd Place (Girl) Trophy
9Shannon, Nicole MSTGRT4 100W18L10D15W2126th Place Ribbon
10Meyers, Reba LMINAD4 447D2W9D12L523rd Place (Girl) Ribbon
11Moretti, Haliey ATRANS3 379W23L1W14L223rd Place (Girl) Ribbon
12Vaerewyck, Joseph WTRANS3 152W16D7D10L42
13Carino, DominiqueSTGRT4 268W24W15L3L623rd Place (Girl) Ribbon
14Kump, Gregory WHOLYC3UnrL1W24L11W2022nd Place (Unrated) Trophy
15Keppetipola, Kavantissa MOHARA4UnrW22L13D9L813rd Place (Unrated) Ribbon
16Jugan, Blaise KWDEAF4 464L12L2W22D191
17Altmeyer, EmmaFAIRV3UnrL7D8L18X-13rd Place (Unrated) Ribbon
18Altshuler, AlbertoMINAD4 463L9D23W17L71
19Berklite, Louis RFAIRV3UnrL20W21L4D1613rd Place (Unrated) Ribbon
20Nelson, JocelynSTGRT4 360W19L5L6L141
21Altshuler, BenMINAD4 300L5L19W24L91
22Bennett, AllisonELLIS3 270L15L6L16W231
23Mawhinney, Sean DFAIRV3UnrL11D18L8L22
24Kratz, QuintenCENTN3UnrL13L14L21F-0
25Baranov, KatherinaCHRIN4 440F-U-U-U-0
26Baranov, AlexanderCHRIN3 400F-U-U-U-0

Grades K to 2 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Hirsch, GavrielCOMDS2 454W23W22W3W241st Place Trophy
2Ahmed, Tanhim IBANKS2 379W8W5W12L132nd Place Trophy
3Marsh, AndyFAIRV2 270W17W14L1W1233rd Place Trophy
4Gupta, KartikHOSAC2 395W13L12W16W734th Place Trophy
5Knupp, Joshua JBONME2 458W24L2W22W1035th Place Trophy
6Szabo, RichardKERR1UnrL12B-W14W1331st Place (Unrated) Trophy
7Shellhammer, KyleSTGRT0 100D9W16W11L426th Place Ribbon
8Mac Dougall, CharlieSHAJR2UnrL2W21D9W1522nd Place (Unrated) Trophy
9Ferrone, Dustin AHARTE2 496D7D18D8W1726th Place Ribbon
10Paullet, MeganSTGRT2 100D20W19W15L521st Place (Girl) Trophy
11Feffer, MichaelHOMEE1 172D15W20L7W1926th Place Ribbon
12Pokrifka, GwenoreNHOME2 135W6W4L2L322nd Place (Girl) Trophy
13Linnell, MadelineNHOME2UnrL4W24W18L623rd Place (Girl) Ribbon
14Meyers, Nathan YMINAD1 458W21L3L6W222
15Pfingstl, RebeccaNHOME1UnrD11W25L10L813rd Place (Unrated) Ribbon
16Smith, Jonathan RHARTE1 315D18L7L4W251
17Vaerewyck, RobertTRANS1UnrL3D23W20L913rd Place (Unrated) Ribbon
18Leibowitz, EllenMINAD1UnrD16D9L13D2113rd Place (Unrated) Ribbon
19Norman, ReecePNEWC0UnrD25L10W23L1113rd Place (Unrated) Ribbon
20Szabo, RachelKERR0UnrD10L11L17B-13rd Place (Unrated) Ribbon
21Hamblin, MichaelNHOME1UnrL14L8B-D1813rd Place (Unrated) Ribbon
22Skirpan, Maxwell MMARSE0UnrB-L1L5L141
23Marks, LucasKERR1UnrL1D17L19D241
24Paullet, AlexandraSTGRT0 100L5L13D25D231
25Curtis, AndreWINCH0 100D19L15D24L161

Schools

## of PlayersCodeSchoolDistrict
111STGRTSt Gertrude SchoolDiocese of Greensburg School District
210TRANSTransfiguration SchoolDiocese of Pittsburgh School District
38FAIRVFairview Elementary SchoolFox Chapel Area School District
48MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District
58SHAJRShady Side Academy Junior School
67FALKFalk School
77NHOMENorth Pittsburgh Home Lower School
87JAPANPittsburgh Japanese SchoolFox Chapel Area School District
96KERRKerr Elementary SchoolFox Chapel Area School District
106OHARAO Hara Elementary SchoolFox Chapel Area School District
115HARTEHartwood Elementary SchoolFox Chapel Area School District
125MONTEMontessori Centre School
134HOMEEHome Elementary School
143CAMPUCarlow Campus SchoolDiocese of Pittsburgh School District
153DORSEDorseyville Middle SchoolFox Chapel Area School District
163RIVERRiverview High SchoolRiverview School District
173STEDMSt Edmunds Academy
183STGABSt Gabriel SchoolDiocese of Pittsburgh School District
193STMCUSt Marys Catholic Upper SchoolDiocese of Pittsburgh School District
203WINCHWinchester Thurston School
212CRNGICarnegie Elementary SchoolCarlynton School District
222CHRINChartiers Intermediate SchoolChartiers Valley School District
232JENESJeannette Mc Kee Elementary SchoolJeannette City School District
242KISINKiski Area Middle SchoolKiski Area School District
252MARSEMars Elementary SchoolMars Area School District
262MCKNIMc Knight Elementary SchoolNorth Allegheny School District
272MTLBHMount Lebanon Senior High SchoolMount Lebanon School District
282MTVEWMountain View Elementary SchoolGreater Latrobe School District
292NPHSUNorth Pittsburgh Home Upper School
302USCHSUpper St Clair High SchoolUpper St Clair School District
312CYBERWestern PA Cyber School
322WDEAFWestern PA Deaf School
331ALLDEAllderdice High SchoolPittsburgh School District
341AHPRKAllegheny Hyde Park SchoolKiski Area School District
351APRIMApollo Ridge Middle School
361BANKSBanksville Elementary SchoolPittsburgh School District
371BONMEBon Meade Elementary SchoolMoon Area School District
381BRKLCBrookline Regional Catholic SchoolDiocese of Pittsburgh School District
391CENTNCentennial Elementary SchoolMc Keesport Area School District
401COMDSCommunity Day School
411CONHSConnellsville Senior High School
421DREDEDivine Redeemer SchoolDiocese of Greensburg School District
431EHILLEast Hills Elementary SchoolPittsburgh School District
441ECONOEconomy Elementary School
451ELLISEllis School
461FRREGFranklin Regional Middle SchoolFranklin Regional School District
471FRDMMFreedom Area Middle SchoolFreedom Area School District
481HLLCRHillcrest Christian School
491HOLYCHoly Child SchoolDiocese of Pittsburgh School District
501HOMESHome High School
511HOMEPHome Middle School
521HOMEWHomewood Montessori SchoolPittsburgh School District
531HOSACHosack Elementary SchoolNorth Allegheny School District
541MTLJRJefferson Middle SchoolMount Lebanon School District
551LIBERLiberty Elementary SchoolPittsburgh School District
561MELLNMellon Middle SchoolMount Lebanon School District
571MOONSMoon Area Senior High SchoolMoon Area School District
581NORWENorwin East Junior High SchoolNorwin School District
591PHLLSPenn Hills Senior High SchoolPenn Hills School District
601PINERPine Richland Senior High SchoolPine Richland School District
611PNEWCPittsburgh New Church School
621PIVIKPivik Elementary SchoolPlum Borough School District
631ROGMSRogers Middle SchoolPittsburgh School District
641ROSSRoss Elementary SchoolNorth Hills School District
651SACRESacred Heart SchoolDiocese of Pittsburgh School District
661SEWLRSewickley Academy Lower School
671SHASRShady Side Academy Senior School
681SLOANSloan Elementary SchoolFranklin Regional School District
691SHILLSouth Hills Middle SchoolPittsburgh School District
701STBERSt Bernard SchoolDiocese of Pittsburgh School District
711STIRESt Irenaeus SchoolDiocese of Pittsburgh School District
721STLOUSt Louise De Marillac SchoolDiocese of Pittsburgh School District
731STRAPSt Raphael SchoolDiocese of Pittsburgh School District
741STERRSterrett Classical AcademyPittsburgh School District
751UNIVHUniversity High SchoolMonongalia County School District
761VINCHVincentian Academy
771WESMDWestinghouse Middle SchoolEast Allegheny School District
781WHEELWheeling Catholic School


Youth Chess Home Page

Classes Info

Western PA Scholastic
Chess Honor Roll

Chess Ratings Explained

Current Ratings List

Latest
Tournament Info

General Info
on Tournaments

Past
Tournament Results

Past
Library Chess
Tournaments Info

Chess Links


Last Revised: 4/27/03
Maintained By/Send Comments to:Jerry Meyers