2005 Northern Regional Chess Championship

Held April 16, 2005 at Transfiguration School


Teams

#ScoreCodeSchoolDistrictPrize
112OHARAO Hara Elementary SchoolFox Chapel Area School District1st Place Team Trophy
211STRAPSt Raphael SchoolDiocese of Pittsburgh School District2nd Place Team Trophy
311WINCHWinchester Thurston School3rd Place Team Trophy
410HOMEEHome Elementary School4th Place Team Ribbon
510FALKFalk School4th Place Team Ribbon
68STEDMSt Edmunds Academy
78FAIRVFairview Elementary SchoolFox Chapel Area School District
87DORSEDorseyville Middle SchoolFox Chapel Area School District
97FRICKFrick International AcademyPittsburgh School District
106TRANSTransfiguration SchoolDiocese of Pittsburgh School District
115MYQAPMary Queen Of Apostles SchoolDiocese of Greensburg School District
122KERRKerr Elementary SchoolFox Chapel Area School District

Championship

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Glinsky, Luka ENPHSU81571W8W5W3D231st Place Trophy
2Lamoureaux, Daniel PPHLLS121522D10W6W5D132nd Place Trophy
3Hickman, Michael ASCHEN101582W12W4L1W733rd Place Trophy
4Dorohovich, John M JrCYBER111381W7L3W6W834th Place Trophy
5Simizu, Osamu FALLDE121350W9L1L2W1125th Place Trophy
6Rago, AnthonyAPRHS91262W11L2L4W926th Place Ribbon
7Balter, DannyWINCH31266L4W12W11L326th Place Ribbon
8Xu, ZhihongSTEDM51284L1D9W10L41
9Nimgaonkar, Vivek USHAJR51265L5D8W12L61
10Stern, ScottFALK61271D2L11L8W121
11Dorohovich, Grace LCYBER91326L6W10L7L511st Place (Girl) Ribbon
12Rengasamy, ManivelUSCHS111324L3L7L9L100

Premier

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Stern, EricFALK61173W17W10W4W241st Place Trophy
2Ausman, R JBRTHS91221W14W9W3L132nd Place Trophy
3Taylor, ZacharyCNMSR111167X-W11L2W633rd Place Trophy
4Rajgopal, PremOHARA41228W15W12L1W934th Place Trophy
5Mo, KevinMCKNI41230W16L6W11W1335th Place Trophy
6Glinsky, AllegraNPHSU61153W19W5D7L326th Place Ribbon
7Linsuain, KemenNHOME31236L9W15D6W1426th Place Ribbon
8Lamperski, VincentNCATH91177L11D14W15W1226th Place Ribbon
9Eakins, Jim MUNIVH101122W7L2W18L42
10Myers, GrantFRICK61064W13L1L12W162
11Bacanu, AlexandruMELLN81100W8L3L5W182
12Stern, BenFALK31132W18L4W10L82
13Menzies, Andrew JPIVIK61153L10W17W16L52
14Nimgaonkar, Alok USHAJR41109L2D8W17L71
15Hull, TristanWINCH31112L4L7L8W191
16Ignaczak, MarkDREDE61121L5W19L13L101
17Ahearn, Joseph MSEWMD71091L1L13L14B-1
18Jung, JayDORSE61058L12B-L9L111
19Vaisleib, Gregory EDORSE81061L6L16B-L151
20Spokauskas, NickolasSTERR61080F-U-U-U-0

Rated 950 - 1049

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Linzer, AndrewSTEDM4 996W15W8W7D231st Place Trophy
2Joyce, Shaun TSTRAP6 999D6W9W3D132nd Place Trophy
3Bruch, Karl FKNOCH7 966W13W10L2W733rd Place Trophy
4Murthy, AkanshDORSE8 955W5L7W14W834th Place Trophy
5Zhang, AlexOHARA01005L4W16W9W1035th Place Trophy
6Polka, NicholasVNDGR5 953D2W15L8W1326th Place Ribbon
7Zakaria, AlyssaBOYCE61027W12W4L1L321st Place (Girl) Ribbon
8Zhang, ChristopherOHARA31036W11L1W6L42
9Muschar, KevinWINTN5 954W14L2L5W152
10Di Nardo, Philip JWASHI51000W16L3W13L52
11Xu, Jonathan MPIVIK6 991L8L13W16W142
12Wilson, Ben TNHOME5 991L7L14D15W161
13Uselman, Jeffrey R JrDORSE61027L3W11L10L61
14Mc Kinstry, RobbieSTRAP51004L9W12L4L111
15Mahan, Matthew RSTERR61044L1L6D12L9
16Vozza, FrankSTRAP4 952L10L5L11L120

Rated 850 - 949

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Casal, JoaquinNEWLN5 887W9W6W2W541st Place Trophy
2Carley, AriannaSEWLR4 880W3W7L1W432nd Place Trophy
3Sahota, Guneet SFRREG7 851L2W15W6W733rd Place Trophy
4Patel, Yatindra HGATJR7 871W12D5W8L224th Place Trophy
5Hammel, Jeff KRIVER10 941W15D4W10L125th Place Trophy
6Skirpan, Zachary GWEXFD3 856W8L1L3W1226th Place Ribbon
7Dorohovich, Katherine SHOMEE5 851W11L2W13L326th Place Ribbon
8Clemens-Sewall, DavidFRICK7 881L6W9L4W1026th Place Ribbon
9Wyatt, Tristan JMYQAP5 861L1L8W15W1326th Place Ribbon
10Rengasamy, MathiFORTC8 895D13W12L5L81
11Rajgopal, PavanDORSE6 894L7D13L12W151
12Casal, LucianoFRREG6 920L4L10W11L61
13Iasella, Carlo JSHLMS8 870D10D11L7L91
14Bruch, Judd EKNOCH7 865H-U-U-U-
15Rao, RohithHOSAC5 878L5L3L9L110

Rated 750 - 849

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Furuhata, ShotaOHARA3 839W5W8W7L331st Place Trophy
2Ueda, TsukasaBOYCE5 827L4W11W8W632nd Place Trophy
3Baker, Harold GTRFFM7 830W9L7W10W133rd Place Trophy
4Keith, Austin DBAKER4 717W2W13L6W1034th Place Trophy
5Sun, YiPengUNIVH10 764L1W14W12W735th Place Trophy
6Furuhata, KotaOHARA1 841W12D10W4L226th Place Ribbon
7Todd, AndrewDORSE6 845W14W3L1L52
8Meyers, Nathan YMINAD3 769W13L1L2W122
9Knupp, Alicia AMOONS11 751L3L12W14W1321st Place (Girl) Ribbon
10Webb, RobertFRICK7 834W11D6L3L41
11Knupp, Joshua JBONME4 759L10L2D13W141
12Johnson, Lucas DFALK4 774L6W9L5L81
13Fedzen, NathanSTRAP4 841L8L4D11L9
14Bloom, JeffTJHHS9 816L7L5L9L110

Rated 650 - 749

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Mc Quin, Philip WWESTL6 727W6W11W2D331st Place Trophy
2Norman, Jacob FHARTE3 720W4W8L1W732nd Place Trophy
3Curtis, AndreWINCH1 713D12W14W9D133rd Place Trophy
4Skirpan, Maxwell MWEXFD1 695L2W13W14W934th Place Trophy
5Gonzales, ZacharyPOFF4 730L8W12W11W635th Place Trophy
6Jones, BrettROSS6 695L1W10W15L526th Place Ribbon
7Narayanan, KarthikFAIRV4 692X-L9W8L226th Place Ribbon
8Slivka, Matthew THOMEP6 700W5L2L7W1426th Place Ribbon
9Gerstbrein, Matthew LHOLYC3 715W15W7L3L426th Place Ribbon
10Brienza, Casey MWINCH7 720L11L6W12W1526th Place Ribbon
11Hoge, MichaelSTEDM2 693W10L1L5D131
12Wahlberg, BenFRICK6 665D3L5L10B-1
13Calihan, JosephWINTN1 713L14L4B-D111
14Masters, PeterROGMS6 660W13L3L4L81
15Ausman, Zachary OMOORE4 675L9B-L6L101
16Byrum, Micah NEHILL4 719F-U-U-U-0

Grades 5 - 12 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Norman, AlexanderHARTE5 586W14W7W4W341st Place Trophy
2Mehta, HimalayaLATRJ7UnrW15W19W11W542nd Place Trophy
3Patel, Rishi NGATJR7UnrW6W13W12L133rd Place Trophy
4Priore, Anthony MHOMEE5UnrW9W17L1W1334th Place Trophy
5Katz, DavidMELLN8UnrW24W11W10L235th Place Trophy
6Wanko, SamanthaWALDF6 573L3W21W14W1036th Place Trophy
7Plansinis, NicholasSTELZ6UnrW27L1W19W1231st Place (Unrated) Trophy
8Akay, HalukHOMEE5 607L10W22D18W1627th Place Ribbon
9Bagnato, Josephine ASTRAP5 389L4D25W23W1821st Place (Girl) Trophy
10Stelmach, TylerMYQAP5 240W8W23L5L62
11Meyers, Reba LROGMS6 613W20L5L2W2222nd Place (Girl) Ribbon
12Rudzki, ElizabethBOYCE6 625W22W18L3L722nd Place (Girl) Ribbon
13Brnardic, Ann MarieTRANS7 593W21L3W20L422nd Place (Girl) Ribbon
14Hank, Jesse DSTMAL7UnrL1W27L6W1922nd Place (Unrated) Ribbon
15Brienza, Jeffrey DCENTR5 379L2L16W21W242
16Muralidharan, AdityaSFYMS5UnrL19W15W17L822nd Place (Unrated) Ribbon
17Beckman, Austen JOHARA5 540W25L4L16W202
18Kerr, AlexSTSEB5 351W23L12D8L91
19Kelly, Katie LTRANS7 486W16L2L7L141
20Mc Laren, PatrickKERR5 313L11W24L13L171
21Brown, BrendenMCIEL6UnrL13L6L15W271
22Vaerewyck, Joseph WTRANS5 364L12L8W27L111
23Liachenko, AlissaSTERR6 618L18L10L9W251
24Faith, William FSTRAP6 602L5L20W25L151
25Nguyen, Kevin TSACRE8UnrL17D9L24L23
26Hammel, BenSTIRE7 642H-U-U-U-
27Blee-Goldman, SophieFALK5 493L7L14L22L210

Grades 3 - 4 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Rattay, RachelSTPHP4UnrW9W3W10W241st Place Trophy
2Moore, Scott CLINDN4 233W8W18W4L132nd Place Trophy
3Shah, Rohan CEVERG3 528W17L1W14W533rd Place Trophy
4Priore, Daniel GHOMEE4UnrW16W7L2W1134th Place Trophy
5Katz, Rafael MWASHI4UnrW20W11W6L335th Place Trophy
6Lynch, AddisonFAIRV3 616W15W13L5W931st Place (Third Grade) Trophy
7Feingold, Avery SFALK4 501W23L4W13W1231st Place (Fourth Grade) Trophy
8Polka, AlexanderVNDGR3 550L2W22W17W1036th Place Ribbon
9Duerig, Andrew PROSS3 448L1W15W18L622nd Place (Third Grade) Ribbon
10Mc Lane, LiamSTBER3UnrW22W14L1L821st Place (Unrated) Trophy
11Halliday, Nigel PHANCE4 486W12L5W23L422nd Place (Fourth Grade) Ribbon
12McCullough, JoelTRANS3 100L11W19W16L722nd Place (Third Grade) Ribbon
13Huff, BradySTRAP4 153W19L6L7W2222nd Place (Fourth Grade) Ribbon
14Muschar, MatthewWINTN3 409W21L10L3W1822nd Place (Third Grade) Ribbon
15DeReno, ZacharySTRAP3 290L6L9W19W2022nd Place (Third Grade) Ribbon
16Friedman, BenCOLFX3 420L4W23L12W1722nd Place (Third Grade) Ribbon
17Vaerewyck, RobertTRANS3 209L3W20L8L161
18Denlinger, DanielEHILL4UnrB-L2L9L1412nd Place (Unrated) Ribbon
19Armbruster, Regis J IIISACRE3 397L13L12L15W231
20Ceraso, Thomas LMYQAP3 432L5L17W22L151
21Mitchell, MalcolmPHILP3UnrL14B-U-U-12nd Place (Unrated) Ribbon
22Cordaro, Dante JFAIRV3 320L10L8L20L130
23Ceraso, AbbyMYQAP3 121L7L16L11L1901st Place (Girl) Trophy
24Szabo, RichardKERR3 517F-U-U-U-0
25Mehta, GyanCHRIN3UnrF-U-U-U-0

Grades K - 2 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Patel, KrishnaSLOAN2UnrW16W3W10W541st Place Trophy
2Goldstein, NoahWINCH1 390W15W4W12L332nd Place Trophy
3Devito, Louis JSTRAP1 553W22L1W13W233rd Place Trophy
4Zhang, EricOHARA0 639W14L2W9W1034th Place Trophy
5Yang, TomGREEN0 515W17W20W8L135th Place Trophy
6Hull, NathanielWINCH0 590L13W21W14W1531st Place (Kindergarten) Trophy
7Ghai, RahulRHYDE1UnrW18L12W17W1131st Place (First Grade) Trophy
8Castellano, Antonino MSTRAP1 492W19W11L5D1226th Place Ribbon
9Norman, Elliott BHARTE1 415H-W23L4W1826th Place Ribbon
10Vozza, TrevorSTRAP1 532W21W13L1L422nd Place (First Grade) Ribbon
11Foster, Ben WCOLFX1 603X-L8W16L722nd Place (First Grade) Ribbon
12Wecht, GabeSTEDM1 537D23W7L2D822nd Place (First Grade) Ribbon
13Lynch, JuliaFAIRV1 264W6L10L3W2021st Place (Girl) Trophy
14Love, Daniel RSTRAP1 304L4W19L6W2122nd Place (First Grade) Ribbon
15Coplan, KyleSTLOU0UnrL2W22W20L621st Place (Unrated) Trophy
16Geissler, EricHANCE1 242L1W24L11W2222nd Place (First Grade) Ribbon
17Brown, HarrisonHOLSP1UnrL5D18L7W2312nd Place (Unrated) Ribbon
18Narayanan, AnandhiniFAIRV2 325L7D17W23L911st Place (Second Grade) Trophy
19Tayal, AnandFAIRV1UnrL8L14D22W2412nd Place (Unrated) Ribbon
20Mc Laughlin, SonyaMARSE2 320W24L5L15L1312nd Place (Second Grade) Ribbon
21Keim, C JSTEDM1UnrL10L6W24L141
22Mc Laren, DominikKERR2 230L3L15D19L16
23Troyan, Thomas NKERR1 160D12L9L18L17
24Armbruster, ElizabethSACRE2UnrL20L16L21L1902nd Place (Girl) Ribbon
25Murray, LukeSTBON1 582F-U-U-U-0
26Halasowski, JacobOHARA2 351F-U-U-U-0
27Szabo, RachelKERR2 274F-U-U-U-0

Schools

## of PlayersCodeSchoolDistrict
112STRAPSt Raphael SchoolDiocese of Pittsburgh School District
28OHARAO Hara Elementary SchoolFox Chapel Area School District
36DORSEDorseyville Middle SchoolFox Chapel Area School District
46FAIRVFairview Elementary SchoolFox Chapel Area School District
56FALKFalk School
66WINCHWinchester Thurston School
75KERRKerr Elementary SchoolFox Chapel Area School District
85STEDMSt Edmunds Academy
95TRANSTransfiguration SchoolDiocese of Pittsburgh School District
104FRICKFrick International AcademyPittsburgh School District
114HOMEEHome Elementary School
124MYQAPMary Queen Of Apostles SchoolDiocese of Greensburg School District
133BOYCEBoyce Middle SchoolUpper St Clair School District
143HARTEHartwood Elementary SchoolFox Chapel Area School District
153SACRESacred Heart SchoolDiocese of Pittsburgh School District
163STERRSterrett Classical AcademyPittsburgh School District
173WINTNWinchester Thurston North School
182COLFXColfax SchoolPittsburgh School District
192EHILLEast Hills Elementary SchoolPittsburgh School District
202FRREGFranklin Regional Middle SchoolFranklin Regional School District
212GATJRGateway Middle SchoolGateway School District
222HANCEHance Elementary School
232KNOCHKnoch Middle School
242MELLNMellon Middle SchoolMount Lebanon School District
252NHOMENorth Pittsburgh Home Lower School
262NPHSUNorth Pittsburgh Home Upper School
272PIVIKPivik Elementary SchoolPlum Borough School District
282ROGMSRogers Middle SchoolPittsburgh School District
292ROSSRoss Elementary SchoolNorth Hills School District
302SHAJRShady Side Academy Junior School
312UNIVHUniversity High SchoolMonongalia County School District
322VNDGRVandergrift Elementary SchoolKiski Area School District
332WASHIWashington Elementary SchoolMount Lebanon School District
342CYBERWestern PA Cyber School
352WEXFDWexford Elementary SchoolPine Richland School District
361ALLDEAllderdice High SchoolPittsburgh School District
371APRHSApollo Ridge High School
381BAKERBaker Elementary SchoolUpper St Clair School District
391BONMEBon Meade Elementary SchoolMoon Area School District
401BRTHSBrentwood Sr High SchoolBrentwood Borough School District
411CNMSRCanon Mc Millan Sr High SchoolCanon McMillan School District
421CENTRCentral Elementary SchoolHampton Township School District
431CHRINChartiers Intermediate SchoolChartiers Valley School District
441DREDEDivine Redeemer SchoolDiocese of Greensburg School District
451EVERGEvergreen Elementary SchoolGateway School District
461FORTCFort Couch Middle SchoolUpper St Clair School District
471LATRJGreater Latrobe Junior High SchoolGreater Latrobe School District
481GREENGreenfield SchoolPittsburgh School District
491HOLYCHoly Child SchoolDiocese of Pittsburgh School District
501HOLSPHoly Sepulcher School
511HOMEPHome Middle School
521HOSACHosack Elementary SchoolNorth Allegheny School District
531LINDNLinden Elementary SchoolPittsburgh School District
541MARSEMars Elementary SchoolMars Area School District
551MCIELMc Intyre Elementary SchoolNorth Hills School District
561MCKNIMc Knight Elementary SchoolNorth Allegheny School District
571MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District
581MOONSMoon Area Sr High SchoolMoon Area School District
591MOOREMoore Elementary SchoolBrentwood Borough School District
601NEWLNNewlonsburg Elementary SchoolFranklin Regional School District
611NCATHNorth Catholic SchoolDiocese of Pittsburgh School District
621PHLLSPenn Hills Sr High SchoolPenn Hills School District
631PHILPPhillips Elementary SchoolPittsburgh School District
641POFFPoff Elementary SchoolHampton Township School District
651RHYDERichard Hyde Elementary SchoolMoon Area School District
661RIVERRiverview High SchoolRiverview School District
671SCHENSchenley High SchoolPittsburgh School District
681SEWLRSewickley Academy Lower School
691SEWMDSewickley Academy Middle School
701SHLMSShaler Area Middle SchoolShaler Area School District
711SLOANSloan Elementary SchoolFranklin Regional School District
721SFYMSSouth Fayette Middle SchoolSouth Fayette School District
731STBERSt Bernard SchoolDiocese of Pittsburgh School District
741STBONSt Bonaventure SchoolDiocese of Pittsburgh School District
751STELZSt Elizabeth SchoolDiocese of Pittsburgh School District
761STIRESt Irenaeus SchoolDiocese of Pittsburgh School District
771STLOUSt Louise De Marillac SchoolDiocese of Pittsburgh School District
781STMALSt Malachy SchoolDiocese of Pittsburgh School District
791STPHPSt Philip SchoolDiocese of Pittsburgh School District
801STSEBSt Sebastian SchoolDiocese of Pittsburgh School District
811TJHHSThomas Jefferson Sr High SchoolWest Jefferson Hills School District
821TRFFMTrafford Middle SchoolPenn Trafford School District
831USCHSUpper St Clair High SchoolUpper St Clair School District
841WALDFWaldorf School
851WESTLWestinghouse Elementary SchoolEast Allegheny School District


Youth Chess Home Page

Classes Info

Western PA Scholastic
Chess Honor Roll

Chess Ratings Explained

Current Ratings List

Latest
Tournament Info

General Info
on Tournaments

Past
Tournament Results

Past
Library Chess
Tournaments Info

Chess Links


Last Revised: 4/16/05
Maintained By/Send Comments to:Jerry Meyers