2006 Northern Regional Chess Championship

Held April 8, 2006 at Transfiguration School


Teams

#ScoreCodeSchoolDistrictPrize
114CNMMSCanonsburg Middle SchoolCanon McMillan School District1st Place Team Trophy
212DORSEDorseyville Middle SchoolFox Chapel Area School District2nd Place Team Trophy
311STRAPSt Raphael SchoolDiocese of Pittsburgh School District3rd Place Team Trophy
48JFKELJohn F Kennedy SchoolDiocese of Pittsburgh School District4th Place Team Ribbon
58TRANSTransfiguration SchoolDiocese of Pittsburgh School District4th Place Team Ribbon
68FALKFalk School4th Place Team Ribbon
78FAIRVFairview Elementary SchoolFox Chapel Area School District
88OHARAO Hara Elementary SchoolFox Chapel Area School District
97ALPHAProvidence Alpha SchoolDiocese of Pittsburgh School District
106MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District
115FRREGFranklin Regional Middle SchoolFranklin Regional School District
125MYQAPMary Queen Of Apostles SchoolDiocese of Greensburg School District
135LIBERLiberty Elementary SchoolPittsburgh School District
144KERRKerr Elementary SchoolFox Chapel Area School District

Championship

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Mo, KevinMCKNI51512W6W3W5D231st Place Trophy
2Dorohovich, John M JrCYBER121541D4W10W7D132nd Place Trophy
3Rajgopal, PremOHARA51348W8L1W9W533rd Place Trophy
4Stern, EricFALK71337D2L6W8W1124th Place Trophy
5Dorohovich, Grace LCYBER101497W9W7L1L325th Place Trophy
6Linsuain, KemenNHOME41336L1W4W10L726th Place Ribbon
7Zhang, AlexOHARA11359W11L5L2W626th Place Ribbon
8Nimgaonkar, Alok USHAJR51225L3B-L4W1026th Place Ribbon
9Brnardic, Adam EDEERL101308L5W11L3B-26th Place Ribbon
10Stern, ScottFALK71220B-L2L6L81
11Myers, GrantFRICK71230L7L9B-L41

Premier

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Menzies, Andrew JAEOBL71198W19W8W3W441st Place Trophy
2Jackson, MarkGALTN111056W6D14W7W832nd Place Trophy
3Ignaczak, MarkBLEST71117W9W7L1W1033rd Place Trophy
4Nimgaonkar, Vivek USHAMD61162W16W15W13L134th Place Trophy
5Rebel, Ryan FHLLCR81135L15W11W17W935th Place Trophy
6Linzer, AndrewWINCH51155L2D12W19W1326th Place Ribbon
7Seshadri, Priyanka SFRSHS101174W11L3L2W1521st Place (Girl) Ribbon
8Crihalmeanu, TudorSUNCR81133W17L1W18L22
9Joyce, Shaun TSTRAP71008L3B-W12L52
10Moore, Scott CLINDN51095L14W16W15L32
11Yuan, JimmyCLAKM61085L7L5W16W182
12Rajgopal, PavanDORSE71071D13D6L9W192
13Stern, BenFALK41162D12W18L4L61
14Lind, Ben DNPHSU61174W10D2U-U-1
15Priore, Daniel GHOMEE51055W5L4L10L71
16Ravi, AineshINDEP81010L4L10L11W171
17Carley, AriannaSEWLR51043L8W19L5L161
18Gates, TomGALTN11 775B-L13L8L111
19Deddo, Kyle CMARSE41106L1L17L6L120
20Xu, ZhihongSHAMD61121F-U-U-U-0
21Poerio, Dominic VSETNL91065F-U-U-U-0

Rated 850 - 999

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Callipare, Antonio JAHPRK6 854W2W3W5W441st Place Trophy
2Jones, BrettNHLJH7 950L1W12W14W1032nd Place Trophy
3Mc Kinstry, Robbie ESTRAP6 972W17L1W11W733rd Place Trophy
4Kelly, Ryan PNCATC11 916W15W13W7L134th Place Trophy
5Uselman, Jeffrey R JrDORSE7 922W14W8L1W1535th Place Trophy
6Priore, Anthony MHOMEP6 993L7W17W13W836th Place Ribbon
7Casal, JoaquinFRREG6 930W6W9L4L32
8Narayanan, KarthikFAIRV5 954W18L5W9L62
9Rao, RohithCARSN6 893W10L7L8W142
10Keith, Austin DBOYCE5 981L9W18W16L22
11Barber, ZacharyQVJHS6 853W16L14L3W132
12Humes, Richard APLUMH10 853L13L2W17W162
13Kumar, Ashwin KBOYCE5 949W12L4L6L111
14Casal, LucianoFRREG7 994L5W11L2L91
15Webb, RobertFRICK8 982L4L16W18L51
16Wyatt, Tristan JMYQAP6 940L11W15L10L121
17Gentzel, Benny TPIRHM7 878L3L6L12D18
18Rattay, RachelSTPHP5 859L8L10L15D171st Place (Girl) Ribbon
19Sahota, Guneet SFRREG8 983F-U-U-U-0
20Sebastian, CampbellSEWLR5 914F-U-U-U-0

Rated 650 - 849

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Naser, JonathanCNMMS7 781W19W9W8W441st Place Trophy
2Trofimov, JimROGMS8 804D3W18W10W832nd Place Trophy
3Wang, BillDORSE6 705D2W24W11W1333rd Place Trophy
4Byrum, Micah NEHILL5 798W25W5W12L134th Place Trophy
5Fedzen, NathanSTRAP5 744W14L4W17W1035th Place Trophy
6Maga, JustinCNMMS8 697L8W15W18W1236th Place Trophy
7Somers, AdamFALK5 750L11W22W20W937th Place Ribbon
8Dunn, CharlesAMBJH7 794W6W21L1L22
9Seshadri, Menaka MFRREG6 683W13L1W14L721st Place (Girl) Ribbon
10Huang, CarolineGREEN1 745W15W11L2L521st Place (Girl) Ribbon
11Shick, Tyler JALPHA3 829W7L10L3W212
12Gerstbrein, Matthew LHOLYC4 768W20W17L4L62
13Cahill, BrennanJFKEL4 772L9W16W21L32
14Kaniecki, GregoryALPHA3 805L5W19L9W182
15Sterrett, JohnDORSE7 824L10L6W19W222
16Golomb, Jonah ECOMDS4 692L17L13W24W202
17Feingold, Avery SFALK5 681W16L12L5D241
18Martine, John A IIISCHAE5 654W22L2L6L141
19Boehmke, Brian TCARSN6 697L1L14L15W251
20Martine, Brian PSCHAE3 667L12W25L7L161
21Meyers, Nathan YMINAD4 690W24L8L13L111
22Paviglianiti, DanielOHARA1 688L18L7W25L151
23Devito, Louis JSTRAP2 775B-U-U-U-1
24Redenbaugh, Timmy ZHOMEP8 780L21L3L16D17
25Schwartzman, WillKERR1 698L4L20L22L190

Rated 550 - 649

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Stabile, BeckyGATJR8 637D8W6W2W431st Place Trophy
2Bird, Kyle SCNMMS8 602W5W4L1W832nd Place Trophy
3Kelly, Katie LTRANS8 591D6W8L5W723rd Place Trophy
4Vaerewyck, Joseph WTRANS6 636W7L2W6L124th Place Trophy
5Zhang, EricOHARA1 633L2W7W3L625th Place Trophy
6Kann, JohnADLAI5 627D3L1L4W516th Place Ribbon
7Groetsch, DavidALPHA1 624L4L5W8L31
8Narayanan, AnandhiniFAIRV3 626D1L3L7L21st Place (Girl) Ribbon

Grades 7 to 12 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Leuba, SequoiaDORSE7UnrW21W9W4W1041st Place Trophy
2Migliuolo, AlessandroCNMMS7 283W19W13W14W342nd Place Trophy
3Stockman, JeffSENMD10UnrW6W17W5L233rd Place Trophy
4Banish, MatthewCNMMS7UnrW8W15L1W1434th Place Trophy
5Mallepula, ShashankCHRMS8UnrW18W16L3W935th Place Trophy
6Davis, Jacob ACNMMS8 467L3W19W8W1536th Place Ribbon
7Xie, KevinINGOM7UnrD13L14W16W1121st Place (Unrated) Trophy
8Peiffer, ChristopherHIJHS7 264L4W12L6W162
9Naramore, Natalie PCNMMS7UnrW14L1W15L521st Place (Girl) Trophy
10Liachenko, AlissaSTERR7 476L16W18W17L122nd Place (Girl) Ribbon
11Gasper, AlanCNMMS8UnrL15W21W13L722nd Place (Unrated) Ribbon
12Strimel, GrantCNMMS8UnrL17L8W21W1822nd Place (Unrated) Ribbon
13Evanitz, StephenJFKEL8 409D7L2L11W171
14Brnardic, Ann MarieTRANS8 531L9W7L2L41
15Kaniecki, TimothyALPHA7 501W11L4L9L61
16Reed, Brittany MCNMMS7UnrW10L5L7L81
17Ward, Rodney E IIICNMMS7UnrW12L3L10L131
18Omecinski, KristieMYQAP8 100L5L10W19L121
19Bowser, DakotaSSMID7UnrL2L6L18W211
20Melvin, John CSTSEB8 548B-U-U-U-1
21Vaerewyck, Richard JTRANS8 240L1L11L12L190

Grades 5 & 6 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Trivus, RyanSTELZ5UnrW7W5W6W441st Place Trophy
2Manfredi, NicoloCYBER6 416W13W10W3W942nd Place Trophy
3Bello, FrankCENTR5UnrW15W8L2W1833rd Place Trophy
4Metzler, MatthewCENTR5UnrW11W9W14L134th Place Trophy
5Horgan, JoshuaMIFFL5 274W19L1W21W1235th Place Trophy
6Ketterman, TimSTYMD6UnrW22W18L1W1131st Place (Sixth Grade) Trophy
7Manocha, AnishSEWMD6UnrL1W19W18W1436th Place Ribbon
8Critelli, JoshuaBOYCE6 331W24L3W20W1036th Place Ribbon
9Olbrich, Nathaniel PFAIRV5 472W17L4W15L221st Place (Fifth Grade) Trophy
10Siwik, TaylorMOSMD5UnrW12L2W16L822nd Place (Fifth Grade) Ribbon
11Halliday, Nigel PHANCE5 346L4W16W17L622nd Place (Fifth Grade) Ribbon
12Humes, BenjaminRGPRK5 242L10W13W22L522nd Place (Fifth Grade) Ribbon
13Kirk, DavidHOMEP6UnrL2L12W23W2222nd Place (Sixth Grade) Ribbon
14Sivaji, SivaprakashDEWLL6 445B-W20L4L722nd Place (Sixth Grade) Ribbon
15Schwarz, AmandaWHITT5 100L3W24L9W1922nd Place (Fifth Grade) Ribbon
16Telmer, MaxLIBER5 193W21L11L10W2022nd Place (Fifth Grade) Ribbon
17Klaas, KellyCLFAX6UnrL9W23L11W2122nd Place (Sixth Grade) Ribbon
18Witkowski, AndrewMIFFL5 533W25L6L7L31
19Petrikovic, LeviPALCS6UnrL5L7W25L1511st Place (Unrated) Ribbon
20Pius, AbishSTJON5UnrW23L14L8L1611st Place (Unrated) Ribbon
21Barringer, Angela RKERR5UnrL16W25L5L1711st Place (Girl) Ribbon
22Dermond, ChaseLIBER5UnrL6B-L12L1311st Place (Unrated) Ribbon
23Sterrett, Scott COHARA5 282L20L17L13W251
24Cao, PerrySACRE5UnrL8L15B-U-11st Place (Unrated) Ribbon
25Bastianini, AlexPCLAS6UnrL18L21L19L230

Grades 3 & 4 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Balasubramani, HarishwerFRANK4 541W14W13W4W341st Place Trophy
2Pope, Horace HHOMEW4 526D22W21W20W532nd Place Trophy
3Pius, SubishSTJON4UnrW25W6W12L133rd Place Trophy
4Miller, MeshachJFKEL3 416W30W7L1W1634th Place Trophy
5Warburton, AndrewMONCC3 508W27W16W15L235th Place Trophy
6Vaerewyck, RobertTRANS4 277W29L3W17W1231st Place (Fourth Grade) Trophy
7Vollmer, LukeHLSMC3UnrW23L4W27W1531st Place (Third Grade) Trophy
8Martine, Christian LSCHAE3 329L12W30W13W1836th Place Ribbon
9Qu, AndyMINAD3UnrD20W24L18W2221st Place (Unrated) Trophy
10Barringer, RobbyKERR3 390L17W31D21W1422nd Place (Third Grade) Ribbon
11Breze, CameronWESTL4UnrL28D23W24W2022nd Place (Fourth Grade) Ribbon
12Crihalmeanu, IrinaNORTH4 460W8W28L3L621st Place (Girl) Trophy
13Chadalavada, SriyaLNCLN3UnrW19L1L8W2822nd Place (Girl) Ribbon
14Cahill, BriannaJFKEL3 176L1W19W29L1022nd Place (Girl) Ribbon
15Rebel, CarsonHLLCR3 366W31W17L5L72
16Migliuolo, VittorioWVILL3UnrW26L5W28L422nd Place (Unrated) Ribbon
17Kirk, JillianHOMEE3UnrW10L15L6W2922nd Place (Girl) Ribbon
18Linhart, WillFAIRV4 492L21W32W9L82
19Coulter, JaysonMEMOR4 372L13L14W32W212
20Ceraso, Thomas LMYQAP4 308D9W22L2L111
21Barber, AlexandraOSBOR3 126W18L2D10L191
22DiPietro, JoeSTEDM3 176D2L20W23L91
23Dilts, KyleMARYS4 222L7D11L22W311
24Widdoes, ReedSTEDM3 491D32L9L11W271
25Omecinski, Katelin SMYQAP4 200L3L29D31W301
26Levers, MasonJFKEL3 331L16L27D30W321
27Lee, SylvieHARTE3 168L5W26L7L241
28Mc Cullough, JoelTRANS4 258W11L12L16L131
29Roller, JesseMCCLE4UnrL6W25L14L171
30Bamrick, ElijahTRANS3 100L4L8D26L25
31Becker, CourtneySTLOU3UnrL15L10D25L23
32Ceraso, AbbyMYQAP4 100D24L18L19L26
33Kotarski, ThadSTTER4 100F-U-U-U-0
34Chutko, MichaelSTSEB4UnrF-U-U-U-0

Grades K to 2 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Foster, Ben WCOLFX2 524W10W18W4W341st Place Trophy
2Geissler, EricHANCE2 520D12W5W7W932nd Place Trophy
3Castellano, Antonino MSTRAP2 448W11W6W8L133rd Place Trophy
4Arnold, BlakeMCANL2UnrW19W13L1W1234th Place Trophy
5Ashwat, EishanSFELE2 100W14L2W20W1135th Place Trophy
6Arnold, Colton J-1UnrW24L3W15W1031st Place (Unrated) Trophy
7Love, Daniel RSTRAP2 324W20D8L2W1726th Place Ribbon
8Van de Venne, GriffinCOLFX2 542W17D7L3W1626th Place Ribbon
9Abu-Hamad, SarahCAMPU1 329D22W19W16L226th Place Ribbon
10Mc Dade, Dexter AFAIRV2UnrL1W14W21L621st Place (Second Grade) Ribbon
11Breze, CadenGRNVL1UnrL3W24W13L521st Place (First Grade) Ribbon
12Ormes-Strong, AkiraLIBER2UnrD2D21W18L421st Place (Second Grade) Ribbon
13Groetsch, ChrisALPHA2 466W23L4L11W1821st Place (Second Grade) Ribbon
14Li, FrankGREEN0UnrL5L10B-W2121st Place (Kindergarten) Ribbon
15Yaskolko, Alexander SMINAD2 160L18W23L6W1921st Place (Second Grade) Ribbon
16Parmanto, Dharma AHOOVR1 425D21W22L9L81
17Rzewski, LucaLINDN2UnrL8D20W22L712nd Place (Unrated) Ribbon
18Wilson, StephenTRANS1UnrW15L1L12L131
19Mc Cullough, JarenTRANS2 304L4L9W23L151
20Swigon, ThomasKERR1UnrL7D17L5D221
21Kolish, Robert ETRANS2UnrD16D12L10L141
22Stankus, TaylorMINAD1UnrD9L16L17D2011st Place (Girl) Ribbon
23Becker, Jack NSTLOU1UnrL13L15L19B-1
24Telmer, AnnaLIBER2UnrL6L11U-U-0

Schools

## of PlayersCodeSchoolDistrict
111CNMMSCanonsburg Middle SchoolCanon McMillan School District
210TRANSTransfiguration SchoolDiocese of Pittsburgh School District
36STRAPSt Raphael SchoolDiocese of Pittsburgh School District
45DORSEDorseyville Middle SchoolFox Chapel Area School District
55FAIRVFairview Elementary SchoolFox Chapel Area School District
65FALKFalk School
75JFKELJohn F Kennedy SchoolDiocese of Pittsburgh School District
85MYQAPMary Queen Of Apostles SchoolDiocese of Greensburg School District
95OHARAO Hara Elementary SchoolFox Chapel Area School District
105ALPHAProvidence Alpha SchoolDiocese of Pittsburgh School District
114FRREGFranklin Regional Middle SchoolFranklin Regional School District
124KERRKerr Elementary SchoolFox Chapel Area School District
134LIBERLiberty Elementary SchoolPittsburgh School District
144MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District
153BOYCEBoyce Middle SchoolUpper St Clair School District
163HOMEPHome Middle School
173SCHAESchaeffer Traditional AcademyPittsburgh School District
183CYBERWestern PA Cyber School
192GALTNAlbert Gallatin High School
202CARSNCarson Middle SchoolNorth Allegheny School District
212CENTRCentral Elementary SchoolHampton Township School District
222COLFXColfax SchoolPittsburgh School District
232FRICKFrick International AcademyPittsburgh School District
242GREENGreenfield SchoolPittsburgh School District
252HANCEHance Elementary School
262HLLCRHillcrest Christian School
272HOMEEHome Elementary School
282LINDNLinden Elementary SchoolPittsburgh School District
292MIFFLMifflin SchoolPittsburgh School District
302SEWLRSewickley Academy Lower School
312SHAMDShady Side Academy Middle School
322STEDMSt Edmunds Academy
332STJONSt John the Baptist SchoolDiocese of Pittsburgh School District
342STLOUSt Louise De Marillac SchoolDiocese of Pittsburgh School District
352STSEBSt Sebastian SchoolDiocese of Pittsburgh School District
361AEOBLA E OBlock Junior High SchoolPlum Borough School District
371ADLAIAdlai Stevenson Elementary SchoolPlum Borough School District
381AHPRKAllegheny Hyde Park SchoolKiski Area School District
391AMBJHAmbridge Junior High School
401BLESTBlessed Sacament School
411CAMPUCarlow Campus SchoolDiocese of Pittsburgh School District
421CHRMSChartiers Valley Middle SchoolChartiers Valley School District
431CLAKMCheat Lake Middle SchoolMonongalia County School District
441CLFAXColfax Elementary SchoolAllegheny Valley School District
451COMDSCommunity Day School
461DEERLDeer Lakes High SchoolDeer Lakes School District
471EHILLEast Hills Elementary SchoolPittsburgh School District
481FRANKFranklin Elementary SchoolNorth Allegheny School District
491FRSHSFranklin Regional High SchoolFranklin Regional School District
501GATJRGateway Middle SchoolGateway School District
511GRNVLGreen Valley Elementary SchoolEast Allegheny School District
521HARTEHartwood Elementary SchoolFox Chapel Area School District
531HIJHSHighlands Middle SchoolHighlands School District
541HLSMCHills Hendersonville SchoolCanon McMillan School District
551HOLYCHoly Child SchoolDiocese of Pittsburgh School District
561HOMEWHomewood Montessori SchoolPittsburgh School District
571HOOVRHoover Elementary SchoolMount Lebanon School District
581INDEPIndependence Middle SchoolBethel Park School District
591INGOMIngomar Middle SchoolNorth Allegheny School District
601LNCLNLincoln Elementary SchoolMount Lebanon School District
611MARSEMars Elementary SchoolMars Area School District
621MCANLMc Annulty Elementary SchoolBaldwin Whitehall School District
631MCCLEMc Clellan Elementary SchoolWest Jefferson Hills School District
641MCKNIMc Knight Elementary SchoolNorth Allegheny School District
651MEMORMemorial Elementary SchoolBethel Park School District
661MONCCMontessori Children Center
671MOSMDMosside Middle SchoolGateway School District
681NCATCNorth Catholic High SchoolDiocese of Pittsburgh School District
691NORTHNorth Elementary SchoolMonongalia County School District
701NHLJHNorth Hills Junior High SchoolNorth Hills School District
711NHOMENorth Pittsburgh Home Lower School
721NPHSUNorth Pittsburgh Home Upper School
731OSBOROsborne Elementary SchoolQuaker Valley School District
741PALCSPA Leadership Charter School
751PIRHMPine Richland Middle SchoolPine Richland School District
761PCLASPittsburgh Classical Academy
771PLUMHPlum Sr High SchoolPlum Borough School District
781QVJHSQuaker Valley Junior High SchoolQuaker Valley School District
791RGPRKRegency Park Elementary SchoolPlum Borough School District
801ROGMSRogers Middle SchoolPittsburgh School District
811SACRESacred Heart SchoolDiocese of Pittsburgh School District
821SENMDSeneca Valley Sr High SchoolSeneca Valley School District
831SETNLSeton La Salle High School
841SEWMDSewickley Academy Middle School
851SHAJRShady Side Academy Junior School
861SFELESouth Fayette Elementary SchoolSouth Fayette School District
871SSMIDSouthside Area Middle SchoolSouthside Area School District
881STELZSt Elizabeth SchoolDiocese of Pittsburgh School District
891MARYSSt Mary SchoolDiocese of Pittsburgh School District
901STPHPSt Philip SchoolDiocese of Pittsburgh School District
911STTERSt Teresa Of Avila SchoolDiocese of Pittsburgh School District
921STYMDSteel Valley Middle SchoolSteel Valley School District
931STERRSterrett Classical AcademyPittsburgh School District
941SUNCRSuncrest Middle SchoolMonongalia County School District
951WESTLWestinghouse Elementary SchoolEast Allegheny School District
961WHITTWhittier Elementary SchoolPittsburgh School District
971DEWLLWilliams Middle SchoolMontour School District
981WINCHWinchester Thurston School
991WVILLWylandville SchoolCanon McMillan School District


Youth Chess Home Page

Classes Info

Western PA Scholastic
Chess Honor Roll

Chess Ratings Explained

Current Ratings List

Latest
Tournament Info

General Info
on Tournaments

Past
Tournament Results

Past
Library Chess
Tournaments Info

Chess Links


Last Revised: 4/8/06
Maintained By/Send Comments to:Jerry Meyers