2007 Northern Regional Chess Championship

April 21, 2007 at Transfiguration School - 175 entries


Teams

#ScoreCodeSchoolDistrictPrize
112CNMMSCanonsburg Middle SchoolCanon McMillan School District1st Place Team Trophy
211OHARAO Hara Elementary SchoolFox Chapel Area School District2nd Place Team Trophy
311FAIRVFairview Elementary SchoolFox Chapel Area School District3rd Place Team Trophy
410PGHMTPittsburgh Montessori SchoolPittsburgh School District4th Place Team Ribbon
510ALPHAProvidence Alpha SchoolDiocese of Pittsburgh School District4th Place Team Ribbon
69FALKFalk School
79INGOMIngomar Middle SchoolNorth Allegheny School District
89TRANSTransfiguration SchoolDiocese of Pittsburgh School District
99MARSHMarshall Elementary SchoolNorth Allegheny School District
108SEWMDSewickley Academy Middle School
118DORSEDorseyville Middle SchoolFox Chapel Area School District
125MANCSManchesterCharter School
135MYQAPMary Queen Of Apostles SchoolDiocese of Greensburg School District

Championship

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Mo, KevinINGOM61571W16W9W2W341st Place Trophy
2Stern, EricFALK81441W17W12L1W832nd Place Trophy
3Brnardic, Adam EDEERL111302W18W15W5L133rd Place Trophy
4Myers, GrantFRICK81303L8W18W13W1034th Place Trophy
5Molin, BenCOLFX51453W7W13L3D625th Place Trophy
6Priore, Daniel GHOMEP61361L12W17W9D526th Place Ribbon
7Stern, BenFALK51278L5W14D12W1626th Place Ribbon
8Ignaczak, MarkBLEST81239W4W11L10L22
9Naser, JonathanCNMMS81264W10L1L6W152
10Linsuain, KemenNHOME51416L9W16W8L42
11Rajgopal, PremDORSE61439L13L8W15W122
12Maga, JustinCNMSR91252W6L2D7L111
13Chen, AlexRADIO31266W11L5L4D141
14Zhang, AlexOHARA21370L15L7W17D131
15Stern, ScottFALK81256W14L3L11L91
16Priore, Anthony MHOMEP71278L1L10W18L71
17Menzies, Andrew JAEOBL81268L2L6L14W181
18Vaisleib, Gregory EFOXHS101214L3L4L16L170

Premier

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Plaut, BenjaminCOMDS61194W10W5W3W241st Place Trophy
2Ravi, AineshBETHS91132W12W4W9L132nd Place Trophy
3Linzer, AndrewWINCH61172W13W6L1W533rd Place Trophy
4Jones, BrettNHLJH81183W7L2W11W634th Place Trophy
5Unice, Connor MFDSTE51170W11L1W13L325th Place Trophy
6Buuch, NominSHASR111041W14L3W7L426th Place Ribbon
7Gentzel, Benny TPIRHM81101L4W8L6W926th Place Ribbon
8Rajgopal, PavanDORSE81112D9L7D10W1126th Place Ribbon
9Stabile, BeckyGATSH91190D8W10L2L711st Place (Girl) Ribbon
10Ghai, RahulRHYDE31151L1L9D8W121
11Goldstein, NoahWINCH31075L5W14L4L81
12Norman, Jacob FHARTE51031L2L13W14L101
13Uselman, Jeffrey R JrDORSE81098L3W12L5U-1
14Porcelli, MichaelINGOM81007L6L11L12B-1
15Katz, Rafael MMELLN61131B-U-U-U-1

Rated 850 - 999

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Meyers, Nathan YMINAD5 913W10W9W5W341st Place Trophy
2El-Kadi, MichaelALPHA4 911W6W18D7W832nd Place Trophy
3Curtis, AndreWINCH3 945W14W8W4L133rd Place Trophy
4Lambore, RohanHAMMD8 855W19W10L3W934th Place Trophy
5Deddo, Kyle CMARSE5 990W22W17L1W735th Place Trophy
6Cano, RomanFAIRV5 977L2W20W17W1336th Place Trophy
7Xie, KevinINGOM8 955W15W11D2L527th Place Ribbon
8Huang, CarolineGREEN2 973W12L3W15L221st Place (Girl) Ribbon
9Narayanan, KarthikDORSE6 955W13L1W16L42
10Viswanathan, VijayFORTC7 984L1L4W22W122
11Norman, AlexanderDORSE7 994X-L7L12W172
12Rao, RohithCARSN7 907L8W14W11L102
13Novara, HenryPGHMT4 883L9W22W18L62
14Sebastian, CampbellSEWMD6 868L3L12B-W192
15Goyal, ManuDORSE6 887L7W19L8W222
16Wake, James TylerCNMMS7 857L17B-L9W182
17Bird, Kyle SCNMSR9 944W16L5L6L111
18Sterrett, JohnDORSE8 966W20L2L13L161
19Shick, Tyler JALPHA4 953L4L15W20L141
20Wulandana, AthifFRICK7 899L18L6L19B-1
21Mo, JackMCKNI3 879B-U-U-U-1
22Humes, Richard APLUMH11 922L5L13L10L150
23Katz, DavidMTLBH10 939F-U-U-U-0

Rated 675 - 849

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Balasubramani, HarishwerFRANK5 743W11W15W2W441st Place Trophy
2Migliuolo, AlessandroCNMMS8 847W9W5L1W732nd Place Trophy
3Redkin, Dmitriy SKEYMS6 656B-W6L4W933rd Place Trophy
4Barczynski, John EMARSH5 755W17W16W3L134th Place Trophy
5Vollmer, LukeHLSMC4 720W10L2W12W1435th Place Trophy
6Martine, Brian PSCHAE4 739W12L3W16W836th Place Ribbon
7Manocha, AnishSEWMD7 841W13D14W10L22
8Viswanathan, VinayFORTC7 815L14W13W11L62
9Martine, John A IIISCHAE6 764L2W17W14L32
10Rohaninejad, MortezaOHARA4 838L5W18L7W152
11Liachenko, AlissaSTERR8 687L1W19L8W1621st Place (Girl) Ribbon
12Rohaninejad, MostafaOHARA5 681L6B-L5W192
13Vaerewyck, Joseph WTRANS7 726L7L8W18W172
14Banish, MatthewCNMMS8 714W8D7L9L51
15Engro-Lobel, SashaPGHMT4 675W18L1D19L101
16Keller, KentSEWMD6 700W19L4L6L111
17Hervol, William HCNMMS7 698L4L9B-L131
18Martine, Christian LSCHAE4 735L15L10L13B-1
19Ashwat, EishanSFELE3 757L16L11D15L12
20Ferri, Justin WSEWMD6 732F-U-U-U-0
21Muir, GrantMONTE4 702F-U-U-U-0

Rated 525 - 674

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1McMurdy, Morgan LeaCNMMS7 661W2W5W3W841st Place Trophy
2Miller, MeshachJFKEL4 614L1W14W6W732nd Place Trophy
3Ketterman, Tim JSTYMD7 653W14W13L1W533rd Place Trophy
4Sekhar, AshvathFRANK3 637L7D12W11W624th Place Trophy
5Migliuolo, VittorioWVILL4 600W8L1W9L325th Place Trophy
6Kovalik-Haas, JoeyPGHMT4 560W10W9L2L426th Place Ribbon
7Musall, ClaytonCNMMS7 530W4L8W10L226th Place Ribbon
8Yu, AndyMARSH1 657L5W7W13L126th Place Ribbon
9Paviglianiti, DanielOHARA2 661W11L6L5W1226th Place Ribbon
10Boehmke, Brian TCARSN7 642L6D11L7W131
11Mohan, NikhilSORRO5 601L9D10L4W141
12Crihalmeanu, IrinaNORTH5 586L13D4W14L911st Place (Girl) Ribbon
13Zhang, EricOHARA2 646W12L3L8L101
14Buuch, MolorGREEN2 587L3L2L12L110

Grades 7 - 12 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Donohoe, DavidPLEMD8UnrW7W3W13W1841st Place Trophy
2Song, HarryCARSN8UnrW13W5D18W1432nd Place Trophy
3Yarnell, AlyssaCNMMS8UnrW4L1W6W1533rd Place Trophy
4Bowser, DakotaSSMID8 489L3W9W14W834th Place Trophy
5Lucot, Brandon MCNMMS7UnrW16L2W7D625th Place Trophy
6Kelminson, BenSEWMD7 112W14W8L3D526th Place Ribbon
7Holder, LennoxCNMMS7UnrL1W10L5W1321st Place (Unrated) Ribbon
8Hinkle, ZacharyCNMMS7 498W15L6W11L42
9Moore, LindseyCNMMS7UnrW18L4W10L1121st Place (Girl) Ribbon
10Swihart, EvanINGOM8 495W17L7L9W122
11Jackson, Londell KMANCS7UnrW12L17L8W921st Place (Unrated) Ribbon
12Reed, Brittany MCNMMS8 364L11W15W16L1021st Place (Girl) Ribbon
13Maleski, SarahCNMMS7 303L2W16L1L71
14Stabile, Nicholas JCNMMS8UnrL6W18L4L21
15Henderson, DeAndre LMANCS8UnrL8L12W17L31
16Gunter, ChrisMANCS8UnrL5L13L12W171
17Harper, James LCNMMS8UnrL10W11L15L161
18Yarnell, AshleyCNMMS8UnrL9L14D2L1

Grades 4 - 6 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Vaerewyck, RobertTRANS5 459W12W11W8W341st Place Trophy
2Dick, Nathaniel EOHARA5 300W15W4W9W842nd Place Trophy
3Fitzpatrick, AndyROSS5UnrW10W17W11L133rd Place Trophy
4Matsuda, RinaFRICK6UnrW20L2W17W1234th Place Trophy
5Priore, ClaireHOMEE4UnrW6L8W18W935th Place Trophy
6Watson, CameronCONCR5 111L5D14W15W1626th Place Ribbon
7Omecinski, Katelin SMYQAP5 382D16L10W14W1326th Place Ribbon
8Leibowitz, EllenMINAD5 305W14W5L1L221st Place (Fifth Grade) Ribbon
9El-Magbri, TahaKERR5 509W22W19L2L521st Place (Fifth Grade) Ribbon
10Saylor, BrendenPARKE5 283L3W7L13W1921st Place (Fifth Grade) Ribbon
11Lipsky, SimonPGHMT4 300W23L1L3W1821st Place (Fourth Grade) Ribbon
12Barczynski, HeatherMARSH5 100L1W23W19L421st Place (Fifth Grade) Ribbon
13Hutton, CaseyCONCR4 100L17W20W10L721st Place (Fourth Grade) Ribbon
14Jarsulic, BobbyECONO4 100L8D6L7W201
15Coles, JaMell MMANCS5UnrL2D22L6W2311st Place (Unrated) Ribbon
16Bamrick, ElijahTRANS4 100D7L18W22L61
17Ceraso, Thomas LMYQAP5 357W13L3L4U-1
18Kamath, AshishBRDWD4 246L19W16L5L111
19Cabbagestalk, DarianESETN4UnrW18L9L12L101
20Rahman, SafwanHARTE4 244L4L13W23L141
21Migitsch, TylerBROKS4UnrB-U-U-U-1
22Ceraso, AbbyMYQAP5 100L9D15L16U-1st Place (Girl) Ribbon
23Higgins, Daniel LNICLY4UnrL11L12L20L150

Grades 2 & 3 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Groce, CalebBRRTT3UnrW17W11W6W341st Place Trophy
2Norman, Elliott BHARTE3 429W21W18W4W942nd Place Trophy
3Groetsch, DavidALPHA2 507W15W10W5L133rd Place Trophy
4Novara, AlexanderPGHMT2 521W11W9L2W1034th Place Trophy
5Sivakumar, AnishaaSLOAN3 418W12W8L3W1335th Place Trophy
6Moran, IsaiahPGHMT3 514W13D7L1W1521st Place (Third Grade) Trophy
7Akers, BenSTEDM3 391W14D6L9W1626th Place Ribbon
8Groetsch, ChrisALPHA3 370W19L5D16W1426th Place Ribbon
9Irby, AshleighWEXFD2 404W22L4W7L221st Place (Second Grade) Trophy
10Gappert, AlexanderPHILP3 393W20L3W12L422nd Place (Third Grade) Ribbon
11Anbu, AshwinMARSE3 277L4L1W22W1922nd Place (Third Grade) Ribbon
12Chaudhary, EshanikaFAIRV2 145L5W19L10W1822nd Place (Second Grade) Ribbon
13Yang, AndrewRADIO2UnrL6W22W18L522nd Place (Second Grade) Ribbon
14Price, Matthew LGRACE3UnrL7D15W17L811st Place (Unrated) Ribbon
15Sheehan, EamonLINDN3 216L3D14W20L61
16Glatz, BenjaminACQUI3UnrL18W21D8L711st Place (Unrated) Ribbon
17Bhide, MattFRANK3 380L1D20L14W221
18Olsson, AlexanderOHARA2 353W16L2L13L121
19Finnstrom, BenLINDN3UnrL8L12W21L111
20Urban, KonradOHARA3 100L10D17L15D211
21Wilson, Stephen JTRANS2 195L2L16L19D20
22Kolish, Robert ETRANS3 100L9L13L11L170
23Keim, C JSTEDM3 465F-U-U-U-0
24Davy-Falconi, FrancescaFAIRV2 322F-U-U-U-01st Place (Girl) Ribbon
25Mc Dade, Dexter AFAIRV3 222F-U-U-U-0
26Mehta, ArijayALPHA2 198F-U-U-U-0

Grades K & 1 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Chaudhary, VishanFAIRV0 407W12W11W6W241st Place Trophy
2Dick, LoganOHARA1 499W15W3W4L132nd Place Trophy
3Kovalik-Haas, MartinPGHMT1UnrW5L2W9W733rd Place Trophy
4Mustian, NikolasLNCLN1UnrW8W13L2W1434th Place Trophy
5Li, AustinFALK1 321L3W10W16W635th Place Trophy
6Zytnick, ZacharyOHARA1UnrW7W9L1L526th Place Ribbon
7Fye, ShailaMARSH1 433L6W17W11L326th Place Ribbon
8Borkovich, MadisonFAIRV0 171L4D12W15D1326th Place Ribbon
9Wilson, James WTRANS0UnrB-L6L3W1726th Place Ribbon
10Melani, AlyssaFAIRV0UnrD17L5B-D1226th Place Ribbon
11Niggemyer, MichaelALPHA0UnrW14L1L7D1611st Place (Kindergarten) Ribbon
12Ketterman, Justin NPARKE1UnrL1D8D17D1011st Place (First Grade) Ribbon
13Schmelzer, KarlMYQAP0 169W16L4L14D811st Place (Kindergarten) Ribbon
14Cano, Steven RFAIRV0 208L11D15W13L411st Place (Kindergarten) Ribbon
15Matsuda, ReoLINDN1UnrL2D14L8B-11st Place (First Grade) Ribbon
16Olsson, SabineOHARA1UnrL13B-L5D1111st Place (First Grade) Ribbon
17Urban, AnnikaOHARA0 100D10L7D12L911st Place (Girl) Ribbon

Schools

## of PlayersCodeSchoolDistrict
117CNMMSCanonsburg Middle SchoolCanon McMillan School District
212OHARAO Hara Elementary SchoolFox Chapel Area School District
38FAIRVFairview Elementary SchoolFox Chapel Area School District
47DORSEDorseyville Middle SchoolFox Chapel Area School District
57PGHMTPittsburgh Montessori SchoolPittsburgh School District
66ALPHAProvidence Alpha SchoolDiocese of Pittsburgh School District
76TRANSTransfiguration SchoolDiocese of Pittsburgh School District
85SEWMDSewickley Academy Middle School
94FALKFalk School
104INGOMIngomar Middle SchoolNorth Allegheny School District
114MANCSManchesterCharter School
124MARSHMarshall Elementary SchoolNorth Allegheny School District
134MYQAPMary Queen Of Apostles SchoolDiocese of Greensburg School District
143CARSNCarson Middle SchoolNorth Allegheny School District
153FRANKFranklin Elementary SchoolNorth Allegheny School District
163FRICKFrick International AcademyPittsburgh School District
173HARTEHartwood Elementary SchoolFox Chapel Area School District
183LINDNLinden Elementary SchoolPittsburgh School District
193SCHAESchaeffer Traditional AcademyPittsburgh School District
203WINCHWinchester Thurston School
212CNMSRCanon Mc Millan Sr High SchoolCanon McMillan School District
222CONCRConcord Elementary SchoolPittsburgh School District
232FORTCFort Couch Middle SchoolUpper St Clair School District
242GREENGreenfield SchoolPittsburgh School District
252HOMEPHome Middle School
262MARSEMars Elementary SchoolMars Area School District
272MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District
282PARKEPark Elementary SchoolSteel Valley School District
292RADIORadio Park Elementary School
302STEDMSt Edmunds Academy
311AEOBLA E OBlock Junior High SchoolPlum Borough School District
321ACQUIAquinas AcademyDiocese of Pittsburgh School District
331BRRTTBarrett Elementary SchoolSteel Valley School District
341BETHSBethel Park Sr High SchoolBethel Park School District
351BLESTBlessed Sacament School
361BRDWDBradford Woods Elementary SchoolNorth Allegheny School District
371COLFXColfax SchoolPittsburgh School District
381COMDSCommunity Day School
391DEERLDeer Lakes High SchoolDeer Lakes School District
401ECONOEconomy Elementary School
411ESETNElizabeth Seton SchoolDiocese of Pittsburgh School District
421FDSTEFirst District Elementary School
431FOXHSFox Chapel Area High SchoolFox Chapel Area School District
441GATSHGateway Sr High SchoolGateway School District
451HAMMDHampton Township Middle SchoolHampton Township School District
461HLSMCHills Hendersonville SchoolCanon McMillan School District
471HOMEEHome Elementary School
481BROKSJ H Brooks Elementary SchoolMoon Area School District
491JFKELJohn F Kennedy SchoolDiocese of Pittsburgh School District
501KERRKerr Elementary SchoolFox Chapel Area School District
511KEYMSKeystone Oaks Middle SchoolKeystone Oaks School District
521LNCLNLincoln Elementary SchoolMount Lebanon School District
531MCKNIMc Knight Elementary SchoolNorth Allegheny School District
541MELLNMellon Middle SchoolMount Lebanon School District
551MONTEMontessori Centre School
561SORROMother Of Sorrows School
571MTLBHMount Lebanon Sr High SchoolMount Lebanon School District
581NICLYNicely Elementary SchoolGreensburg Salem School District
591NORTHNorth Elementary SchoolMonongalia County School District
601NHLJHNorth Hills Junior High SchoolNorth Hills School District
611NHOMENorth Pittsburgh Home Lower School
621GRACEOur Lady Of Grace SchoolDiocese of Pittsburgh School District
631PHILPPhillips Elementary SchoolPittsburgh School District
641PIRHMPine Richland Middle SchoolPine Richland School District
651PLEMDPleasant Hills Middle SchoolWest Jefferson Hills School District
661PLUMHPlum Sr High SchoolPlum Borough School District
671RHYDERichard Hyde Elementary SchoolMoon Area School District
681ROSSRoss Elementary SchoolNorth Hills School District
691SHASRShady Side Academy Senior School
701SLOANSloan Elementary SchoolFranklin Regional School District
711SFELESouth Fayette Elementary SchoolSouth Fayette School District
721SSMIDSouthside Area Middle SchoolSouthside Area School District
731STYMDSteel Valley Middle SchoolSteel Valley School District
741STERRSterrett Classical AcademyPittsburgh School District
751WEXFDWexford Elementary SchoolPine Richland School District
761WVILLWylandville SchoolCanon McMillan School District


Youth Chess Home Page

Classes Info

Western PA Scholastic
Chess Honor Roll

Chess Ratings Explained

Current Ratings List

Latest
Tournament Info

General Info
on Tournaments

Past
Tournament Results

Past
Library Chess
Tournaments Info

Chess Links


Last Revised: 4/21/07
Maintained By/Send Comments to:Jerry Meyers