1999 Northern Regional Chess Championship

Held at North Allegheny Senior High on 4/17/99, this tournament had a total of 215 entrants and teams from 19 schools! Students from a total of 91 schools took part. As always in our tournaments, it takes 4 or more participants from a school to make a team.

Here are the results:


Teams

#ScoreCodeSchoolDistrictPrize
113DORSEDorseyville Middle SchoolFox Chapel Area School District1st Place Team Trophy
213EHILLEast Hills Elementary SchoolPittsburgh School District2nd Place Team Trophy
312WINCHWinchester Thurston School3rd Place Team Trophy
412HOMEEHome Elementary School4th Place Team Ribbon
510MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District
610HARTEHartwood Elementary SchoolFox Chapel Area School District
710BROOKBrookline Elementary SchoolPittsburgh School District
89FAIRVFairview Elementary SchoolFox Chapel Area School District
99MCKNIMc Knight Elementary SchoolNorth Allegheny School District
109PLUMHPlum Senior High SchoolPlum Borough School District
119TRANSTransfiguration School
128OHARAO Hara Elementary SchoolFox Chapel Area School District
138COMDSCommunity Day School
148SHAJRShady Side Academy Junior School
156INGOMIngomar Middle SchoolNorth Allegheny School District
166PIRHMPine Richland Middle SchoolPine Richland School District
175ELLISEllis School
185EDGEPEdgewood Elementary SchoolWoodland Hills School District
194KERRKerr Elementary SchoolFox Chapel Area School District

Grades 6 to 12 Premier

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Schiff, Aaron JJMCKM81317W11W10W3W441st Place Trophy
2Papariella, JustinDORSE71380W13W14D4W732nd Place Trophy
3Harrison, Patrick WDORSE61186W6W8L1W933rd Place Trophy
4Simizu, Akira MREIZS81380W12W5D2L124th Place Trophy
5Sun, ZhipengDORSE71166W9L4D6W1125th Place Trophy
6Gursoz, AyseSTERR71075L3W13D5W1226th Place Ribbon
7Cheung, JackHERIT61381H-W15W8L226th Place Ribbon
8Moiseyev, MichaelSENMD121501W15L3L7W1321st Place (Twelfth Grade) Ribbon
9Wang, JustinCARSN61073L5B-W14L321st Place (Sixth Grade) Ribbon
10Armstrong, JonathanINGOM61051B-L1L12W1421st Place (Sixth Grade) Ribbon
11Willson, Jared ETRINI81088L1D12W15L511st Place (Eighth Grade) Ribbon
12Fridy, Joseph PPLUMH111094L4D11W10L611st Place (Eleventh Grade) Ribbon
13Noble, Nick RPIRHM71095L2L6B-L811st Place (Seventh Grade) Ribbon
14Simizu, Osamu FREIZS61103B-L2L9L101
15Mezherytski, KeshaMOSMD61114L8L7L11B-1
16Kofford, Justin CPLUMH121121U-U-U-U-0

Grades 8 to 12

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Sharif, Ernest JSCHEN10 789W11W7W6W241st Place Trophy
2Turzak, GarrettSPKSH9 858W21W3W4L132nd Place Trophy
3Solomon, NicolePLUMH10UnrW5L2W18W933rd Place Trophy
4Yocco, Frank MPLUMH11UnrW14W9L2W1634th Place Trophy
5Bastin, Daniel ScottMOONS9 800L3W13W11W1035th Place Trophy
6Willson, Annan LTRINI101019B-W18L1W836th Place Ribbon
7Kumar, Vivek RFRREG8 978W20L1W17W1236th Place Ribbon
8Osele, Jamie LTRANS8 472W22W16W10L636th Place Ribbon
9Spuntak, Jonathan RNHSEN10 961W13L4W15L321st Place (Tenth Grade) Ribbon
10Lay, BrittneySCHIL8 971W19W12L8L521st Place (Eighth Grade) Ribbon
11Hutton, ShaneHARJH8UnrL1B-L5W2021st Place (Eighth Grade) Ribbon
12Levdansky, Bob FSJUNE8 658B-L10W14L721st Place (Eighth Grade) Ribbon
13Scheerbaum, StevenTRANS8 477L9L5W21W1821st Place (Eighth Grade) Ribbon
14Kobily, MikeSTMAR8 808L4W19L12W1721st Place (Eighth Grade) Ribbon
15Ellison, Kevin MCCATH10 673L18W21L9W1921st Place (Tenth Grade) Ribbon
16Armstrong, PhilipINGOM8 772D17L8W20L41
17Sedivy, DonaldPLUMH10UnrD16B-L7L1411st Place (Unrated) Ribbon
18Strutt, Steve JKEYMS8 779W15L6L3L131
19Mauder, Matthew JREIZS8 489L10L14W22L151
20Matecka, Steve MTRANS8 587L7W22L16L111
21Sloane, ZacPLUMH11UnrL2L15L13D221st Place (Eleventh Grade) Ribbon
22Holland, Jason JBETHS9 889L8L20L19D211st Place (Ninth Grade) Ribbon
23Miller, BryanPEAHS10UnrL6U-U-U-0
24Thomas, William C JrGATJR8 994U-U-U-U-0

Grades 6 & 7 Advanced

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Cuneo, Michael JDORSE7 780W11W3W12W241st Place Trophy
2Stewart, EliasTRNHS7 928W9W4W6L132nd Place Trophy
3Tyler, Melissa LGATJR7 898W10L1W9W733rd Place Trophy
4Rovkah, Michael PSTERR6 813W13L2W11W634th Place Trophy
5Novogradac, Michael ASTERR7 858W8L6W10W935th Place Trophy
6Potes, Juan MDORSE7 949W7W5L2L426th Place Ribbon
7Horwitz, GrayFRICK6 851L6W8W13L326th Place Ribbon
8Muenzer, DavidFALK6 788L5L7B-W1026th Place Ribbon
9Dotterer, StevenPIRHM6 840L2W13L3L511st Place (Sixth Grade) Ribbon
10Boada, Danny JCARSN6 839L3W11L5L811st Place (Sixth Grade) Ribbon
11Magovern, George JSEWMD7 856L1L10L4W1311st Place (Seventh Grade) Ribbon
12Haas, Kevin Marshall61042H-H-L1U-11st Place (Sixth Grade) Ribbon
13Harris, RebeccaSEWMD7 859L4L9L7L1101st Place (Girl) Ribbon

Grades 6 & 7 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Singh, AjitMOSMD6 631W11W2W6W441st Place Trophy
2Neuenschwander, EricPIRHM7UnrW7L1W9W1032nd Place Trophy
3Mauder, JeffreyFRICK6 509B-L6W12W833rd Place Trophy
4Sipiora, ClaytonCARSN6 485W13D5W7L124th Place Trophy
5Barry, MichaelHOMEP6 673W10D4L8W625th Place Trophy
6Overbaugh, NicholasINGOM6UnrW12W3L1L526th Place Ribbon
7Wentz, Ronald L JrSHILL7 639L2W9L4W1326th Place Ribbon
8Borys, JohnMARSM7 753L9W11W5L326th Place Ribbon
9Seelnacht, James JTRANS7 440W8L7L2W1226th Place Ribbon
10Terrell, JustinROGMS7 383L5W13W11L226th Place Ribbon
11Lackner, JordanPIRHM6UnrL1L8L10B-11st Place (Sixth Grade) Ribbon
12Davis, LoganINGOM6UnrL6B-L3L911st Place (Sixth Grade) Ribbon
13Rourke, Maxwell DNWAYE6UnrL4L10B-L711st Place (Sixth Grade) Ribbon

Grades K to 5 Premier

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Young, JasonWHILE51068W20W17W3W241st Place Trophy
2Krut, AndrewFRAMC51053W14W4W12L132nd Place Trophy
3Heurich, Ronnie R IIISEWLR51012W11W5L1W1233rd Place Trophy
4Jampole, Ezra ACOMDS51322W9L2W7W1534th Place Trophy
5Wong, John JrMINAD41154W19L3W8W935th Place Trophy
6Bluhm, DeavenNESHA51022L18W16W11W1036th Place Ribbon
7Liu, BrianSFELE51065D8W13L4W1621st Place (Fifth Grade) Ribbon
8Kedar, VikramSHAJR4 935D7W21L5W1921st Place (Fourth Grade) Ribbon
9Barbara, MatthewHARTE31005L4W20W13L521st Place (Third Grade) Ribbon
10Lederman, MathewMOSMD5 980L13W14W17L62
11Greb, Peter JSTEDM5 918L3W19L6W182
12Li, YileHARTE51078W22W18L2L32
13Karraker, JamieMRGNA4 761W10L7L9W212
14Xu, KandySFELE5 937L2L10W20W172
15Trisal, RaulALPHA31021L17W22W18L421st Place (Third Grade) Ribbon
16Schubert, William DLIBER3 910D21L6W22L71
17Lay, Robert W IIWSIDE5 920W15L1L10L141
18Woolhandler, Justin HSTBED5 934W6L12L15L111
19Narita, RyoEISEN4 967L5L11W21L81
20Coury, Walter CSEWLR5 945L1L9L14W221
21Lu, KevinMINAD1 996D16L8L19L131st Place (First Grade) Ribbon
22Griffin, Sean DKERR2 960L12L15L16L2001st Place (Second Grade) Ribbon
23Tsai, DennisRAMEL3 973U-U-U-U-0
24Bailey, Mychael LHOMEW4 915U-U-U-U-0

Grades 4 & 5 Advanced

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Levinson, HowardEHILL4 846W18W15W10W341st Place Trophy
2Narla, SunilWINCH5 829D14W4W7W932nd Place Trophy
3Mc Chesney, BillyMARSH5 817W12W8W9L133rd Place Trophy
4Townsend, AlexHARTE5 715W5L2W17W1634th Place Trophy
5Ray, SamironRAMEL4 818L4W18W8W1135th Place Trophy
6Dorohovich, John M JrHOMEE5 861L8W19W12W1036th Place Ribbon
7Agarwala, AnshulFAIRV4 810H-W14L2W1521st Place (Fourth Grade) Ribbon
8Trompeter, WhitneyELLIS5 716W6L3L5W1721st Place (Fifth Grade) Ribbon
9Guiver, James DSTBED5 871W17W11L3L221st Place (Fifth Grade) Ribbon
10Oltmanns, Alexander MWINCH4 783W20W16L1L62
11Pierson, PrestonMCKNI5 759W13L9W20L521st Place (Fifth Grade) Ribbon
12Weiss, Dean KFAIRV4 710L3W21L6W192
13Bartlett, Katharine AWINCH4 856L11L17W14W1821st Place (Girl) Ribbon
14Belenky, MatthewFALK4 719D2L7L13W201
15Spina, Philip LHARTE5 748W21L1D16L71
16Brown, Jarrett LHOMEE5 896W19L10D15L41
17Scharding, Eddie CHOMEE4 769L9W13L4L81
18Wales, Axel ALIBER4 754L1L5B-L131
19Carley, CassiSTEDM5 772L16L6W21L121
20Reiser, Meghan MBROOK4 704L10B-L11L141
21Miller, Jon RMINAD5 830L15L12L19U-0
22Hunter, Isaiah MHOMEE5 824U-U-U-U-0
23Kemish, LewisBANKS5 768U-U-U-U-0

Grades 4 & 5 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Oppenheim, EthanGRDVE4UnrW11W7W3W241st Place Trophy
2Keenan, TylerFAIRV5 679W9W6W4L132nd Place Trophy
3Logan, Sam REHILL4 697W10W13L1W533rd Place Trophy
4Hickman, Michael AEHILL4UnrW12W16L2W834th Place Trophy
5White, Ryan TWINCH4 671W15W8W16L335th Place Trophy
6Zubak-Skees, ChrisMINAD4 558W17L2W19W936th Place Ribbon
7Terrell, StephenEHILL4 611W20L1D10W1521st Place (Fourth Grade) Ribbon
8Keegan, Ben JSTBED5UnrW14L5W11L421st Place (Fifth Grade) Ribbon
9Ellis, AllenHOMEE4UnrL2W17W13L621st Place (Unrated) Ribbon
10Hutton, ColeWHITH5UnrL3W18D7D1221st Place (Fifth Grade) Ribbon
11Devlin, Patrick JSTGAB4UnrL1W19L8W1721st Place (Unrated) Ribbon
12Caine, David JFAIRV4 566L4W20D15D102
13Wentz, Michael ABANKS4 602W18L3L9W192
14Lovely, Michael TMYRTL4UnrL8L15W18W1621st Place (Unrated) Ribbon
15Steiner, ElyseCENTR5UnrL5W14D12L711st Place (Girl) Ribbon
16Altschuler, ArielKERR4 671W19L4L5L141
17Bullock, PennMCKNI4UnrL6L9W20L111
18Steiner, VanessaCENTR4UnrL13L10L14W201
19Wilson, Anne EINGOE5UnrL16L11L6L130
20Bugay, JeremyNEMER5UnrL7L12L17L180

Grades K to 3 Advanced

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Shellhammer, Corey DSTGRT3 816W19W10W4W341st Place Trophy
2King, GlendonHOWE3 779W23W11W6W1242nd Place Trophy
3Gold, MaxWINCH3 805W13W7W5L133rd Place Trophy
4Trompeter, NickyWINCH2 666W8W22L1W1834th Place Trophy
5Sun, LiAnnHARTE2 872W17W15L3W1035th Place Trophy
6Petesch, Gabriel NEDGEP1 857W21W20L2W1536th Place Ribbon
7Wilkin, Max RAHPRK1 660W12L3W24W1436th Place Ribbon
8Hovne, Ben SCOMDS3 771L4W25W13W1136th Place Ribbon
9Kedar, VijaySHAJR3 853L10W19D14W2221st Place (Third Grade) Ribbon
10Johnson, Eric ELIBER1 692W9L1W16L521st Place (First Grade) Ribbon
11Murray, Danny JBROKS1 662W16L2W20L821st Place (First Grade) Ribbon
12Zinn, Andrew MOHARA2 877L7W21W18L221st Place (Second Grade) Ribbon
13Hall, JamesonBROOK3 678L3W17L8W202
14Barbara, JoshuaHARTE1 763D18W26D9L721st Place (First Grade) Ribbon
15Papale, RobertBROOK3 737W26L5W22L62
16Ahumada, AlonsoCOLFX1 770L11W23L10W2121st Place (First Grade) Ribbon
17Phillips, Charlie BOHARA3 727L5L13W25W192
18Brnardic, AdamTRANS3 899D14W24L12L41
19Ahumada, Mareldi ACOLFX3 686L1L9W26L1711st Place (Girl) Ribbon
20Dorohovich, Grace LHOMEE2 749W24L6L11L1311st Place (Girl) Ribbon
21Nissly, Austin TPVLLY1 720L6L12W23L161
22Livingston, SamCOMDS2 845W25L4L15L91
23Manfredi, Juan JKERR3 671L2L16L21W261
24Silver, Adam DSHAJR1 887L20L18L7W251
25Marrero, Alexandra CELLIS2 691L22L8L17L240
26Ahearn, Joseph MSEWLR1 883L15L14L19L230
27Schiff, Michael DJENES1 735U-U-U-U-0

Grades K to 3 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Patterson, Andrew MHOMEE3 605W25W33W5W441st Place Trophy
2Reiser, Paul JBROOK3 564W36W14W6D332nd Place Trophy
3Baker, David WHOMEW3 633W39W27W13D233rd Place Trophy
4Silver, JoshuaJCCKD0UnrW22W21W8L134th Place Trophy
5Appman, BillyMCKNI2UnrW24W20L1W2335th Place Trophy
6Rosso, JackBAKER2UnrW41W11L2W2031st Place (Second Grade) Trophy
7Curtis, DavidWINCH0UnrD15W49W17D931st Place (Kindergarten) Trophy
8Kalchthaler, Kyle BMCKNI2 633W28W34L4W1636th Place Ribbon
9Marchetti, SamuelMCIEL2UnrD19W15W32D731st Place (Unrated) Trophy
10Hopper, Luke RHOMEE1UnrW44L13W33W2231st Place (First Grade) Trophy
11Fulwider, TimALPHA3 544W46L6W39W2131st Place (Third Grade) Trophy
12Van Laningham, AlexEHILL3 573L13W46W40W1936th Place Ribbon
13Tyler, Delbert D IIMSIDE1 555W12W10L3D1422nd Place (First Grade) Ribbon
14Kukunas, PaulSHATR2UnrW26L2W34D1322nd Place (Second Grade) Ribbon
15Shabalov, KathyMINAD1 410D7L9W37W3221st Place (Girl) Trophy
16Rios, Michael JOHARA2 473D23W40W35L822nd Place (Second Grade) Ribbon
17Hall, ConnerBROOK2 515W47D32L7W3522nd Place (Second Grade) Ribbon
18Oppenheim, EvanGRDVE2UnrL33B-W27D2622nd Place (Second Grade) Ribbon
19Bass, Samuel DKERR2UnrD9W37D23L1222nd Place (Unrated) Ribbon
20Radkoff, AlexOHARA2 580W43L5W31L62
21Mc Guckin, Connor PURBAN0 522W45L4W24L1122nd Place (Kindergarten) Ribbon
22Meyers, Judith EMINAD2 548L4W45W28L1022nd Place (Girl) Ribbon
23Rutherford, William DWINCH1UnrD16W42D19L522nd Place (Unrated) Ribbon
24Weis, ChristopherWASHI0UnrL5W25L21W3922nd Place (Kindergarten) Ribbon
25Lawrence, Ben ASHAJR2UnrL1L24W49W4422nd Place (Unrated) Ribbon
26Shah, AaronHOMEE2 596L14D43W36D182
27Lay, Chantelle MWSIDE2 477W48L3L18W4322nd Place (Girl) Ribbon
28Lampen, WalkerHOMEE2UnrL8W38L22W4122nd Place (Unrated) Ribbon
29Rutherford, Sarah DELLIS3UnrD42L35W48D3022nd Place (Third Grade) Ribbon
30Franzen, Jeff A JrEDGEP3UnrD34L39W46D2922nd Place (Third Grade) Ribbon
31Schramm, Nathaniel JTRANS0 376L32W47L20W4222nd Place (Kindergarten) Ribbon
32Marrero, Ana LELLIS0UnrW31D17L9L151
33Curtis, PeterWINCH3 425W18L1L10D381
34Williams, Joseph DWINCH2 470D30L8L14W401
35Zibrat, GaryWVIEW0UnrH-W29L16L171
36Jugan, AdamWDEAF3UnrL2D41L26W471
37Zibrat, HeatherWVIEW3UnrH-L19L15W481
38Bugay, ZacharyNEMER2UnrL40L28B-D331
39Schramm, Jordan MTRANS3UnrL3W30L11L241
40Khalil, ChiarinaCOLFX3 290W38L16L12L341
41Dubinsky, Scott MCOMDS2 548L6D36D42L281
42Griffith, B JBAKER2UnrD29L23D41L311
43Catalane, BenFRANK3UnrL20D26D44L271
44Meyers, RebaMINAD0 495L10D48D43L251
45Posner, IdaWINCH3UnrL21L22D47D461
46Goyal, AnkurFAIRV3UnrL11L12L30D45
47Hallmark, William CMINAD1UnrL17L31D45L36
48Marchetti, MaryMCIEL1UnrL27D44L29L37
49Haas, ThomasEHEMP1 247H-L7L25U-
50Spina, NikkiHARTE3 454U-U-U-U-0
51Spina, Alexis MHARTE1 317U-U-U-U-0
52Scherrer, BryanEDGEP3UnrU-U-U-U-0
53Kostrubsky, Alusha VMCKNI3UnrU-U-U-U-0
54Niederberger, EdwinEDGEP3UnrU-U-U-U-0
55Weis, Andrew PHOMEE3UnrU-U-U-U-0

Schools

## of PlayersCodeSchoolDistrict
111HOMEEHome Elementary School
211WINCHWinchester Thurston School
38HARTEHartwood Elementary SchoolFox Chapel Area School District
48MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District
57TRANSTransfiguration School
66PLUMHPlum Senior High SchoolPlum Borough School District
75BROOKBrookline Elementary SchoolPittsburgh School District
85DORSEDorseyville Middle SchoolFox Chapel Area School District
95EHILLEast Hills Elementary SchoolPittsburgh School District
105FAIRVFairview Elementary SchoolFox Chapel Area School District
115MCKNIMc Knight Elementary SchoolNorth Allegheny School District
124COMDSCommunity Day School
134EDGEPEdgewood Elementary SchoolWoodland Hills School District
144ELLISEllis School
154INGOMIngomar Middle SchoolNorth Allegheny School District
164KERRKerr Elementary SchoolFox Chapel Area School District
174OHARAO Hara Elementary SchoolFox Chapel Area School District
184PIRHMPine Richland Middle SchoolPine Richland School District
194SHAJRShady Side Academy Junior School
203CARSNCarson Middle SchoolNorth Allegheny School District
213COLFXColfax Elementary SchoolPittsburgh School District
223LIBERLiberty Elementary SchoolPittsburgh School District
233MOSMDMosside Middle SchoolGateway School District
243REIZSReizenstein Middle SchoolPittsburgh School District
253SEWLRSewickley Academy Lower School
263STBEDSt Bede School
273STERRSterrett Classical AcademyPittsburgh School District
282BAKERBaker Elementary SchoolUpper St Clair School District
292BANKSBanksville Elementary SchoolPittsburgh School District
302CENTRCentral Elementary SchoolHampton Township School District
312NEMEREmerson Elementary SchoolWest Mifflin Area School District
322FALKFalk School
332FRICKFrick International AcademyPittsburgh School District
342GATJRGateway Middle SchoolGateway School District
352GRDVEGrandview Erie Elementary School
362HOMEWHomewood Montessori SchoolPittsburgh School District
372MCIELMc Intyre Elementary SchoolNorth Hills School District
382ALPHAProvidence Alpha School
392RAMELRamsey Elementary SchoolGateway School District
402SEWMDSewickley Academy Middle School
412SFELESouth Fayette Elementary SchoolSouth Fayette School District
422STEDMSt Edmund Academy
432TRINITrinity Christian School
442WSIDEWest Side Traditional AcademyPittsburgh School District
452WVIEWWest View Elementary SchoolNorth Hills School District
461AHPRKAllegheny Hyde Park SchoolKiski Area School District
471BETHSBethel Park Senior High SchoolBethel Park School District
481CCATHCentral Catholic High School
491EHEMPEast Hempfield Elementary SchoolHempfield Area School District
501EISENEisenhower Elementary SchoolUpper St Clair School District
511FRAMCFrancis McClure Middle SchoolMc Keesport Area School District
521FRANKFranklin Elementary SchoolNorth Allegheny School District
531FRREGFranklin Regional Junior High SchoolFranklin Regional School District
541HARJHHarrison Junior High SchoolBaldwin Whitehall School District
551HERITHeritage Elementary SchoolFranklin Regional School District
561HOMEPHome Middle School
571HOWEHowe Elementary SchoolMount Lebanon School District
581INGOEIngomar Elementary SchoolNorth Allegheny School District
591BROKSJ H Brooks Elementary SchoolMoon Area School District
601JENESJeannette Mc Kee Elementary SchoolJeannette City School District
611JMCKMJeannette Mc Kee Middle SchoolJeannette City School District
621JCCKDJewish Community Center
631KEYMSKeystone Oaks Middle SchoolKeystone Oaks School District
641MARSHMarshall Elementary SchoolNorth Allegheny School District
651MARSMMarshall Middle SchoolNorth Allegheny School District
661MOONSMoon Area Senior High SchoolMoon Area School District
671MRGNAMorgantown Learning Academy
681MSIDEMosside Elementary SchoolGateway School District
691MYRTLMyrtle Elementary SchoolKeystone Oaks School District
701NESHANeshannock School
711NHSENNorth Hills Senior High SchoolNorth Hills School District
721NWAYENorthway Elementary SchoolNorth Hills School District
731PEAHSPeabody High SchoolPittsburgh School District
741URBANPgh Urban Christian School
751PVLLYPleasant Valley SchoolPeters Township School District
761ROGMSRogers Middle SchoolPittsburgh School District
771SCHENSchenley High SchoolPittsburgh School District
781SCHILSchiller Classical AcademyPittsburgh School District
791SENMDSeneca Valley Senior High SchoolSeneca Valley School District
801SHATRShaffer Primary SchoolWoodland Hills School District
811SHILLSouth Hills Middle SchoolPittsburgh School District
821SJUNESouth Junior High School
831SPKSHSouth Park High SchoolSouth Park School District
841STGABSt Gabriel School
851STGRTSt Gertrude School
861STMARSt Margaret School
871TRNHSTrinity High School
881WASHIWashington Elementary SchoolMount Lebanon School District
891WDEAFWestern PA Deaf School
901WHITHWhitehall Elementary SchoolBaldwin Whitehall School District
911WHILEWiles Hill Elementary School


Players are in final tiebreak order.



Youth Chess Home Page

Classes Info

Western PA Scholastic
Chess Honor Roll

Chess Ratings Explained

Current Ratings List

Latest
Tournament Info

General Info
on Tournaments

Past
Tournament Results

Library Chess
Tournaments Info

Chess Links


Last Modified: 5/11/99
Maintained By/Send Comments to: Jerry Meyers