11th Western PA Scholastic Chess Championship

Held May 22, 2004 at CMU - 236 players


Teams

#ScoreCodeSchoolDistrictPrize
116NHOMENorth Pittsburgh Home Lower School1st Place Team Trophy
213MONTEMontessori Centre School2nd Place Team Trophy
312SHAJRShady Side Academy Junior School3rd Place Team Trophy
412MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District4th Place Team Trophy
512WINCHWinchester Thurston School5th Place Team Ribbon
611STRAPSt Raphael SchoolDiocese of Pittsburgh School District
711BOYCEBoyce Middle SchoolUpper St Clair School District
811PLEMDPleasant Hills Middle SchoolWest Jefferson Hills School District
910OHARAO Hara Elementary SchoolFox Chapel Area School District
1010FALKFalk School
119CHRINChartiers Intermediate SchoolChartiers Valley School District
128STEDMSt Edmunds Academy
138DORSEDorseyville Middle SchoolFox Chapel Area School District
148HARTEHartwood Elementary SchoolFox Chapel Area School District
157JAPANPittsburgh Japanese SchoolFox Chapel Area School District
167COMDSCommunity Day School
176NPHSUNorth Pittsburgh Home Upper School
185HOMEWHomewood Montessori SchoolPittsburgh School District

Grades 6 to 12 Championship

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Berthoud, Kevin FUSCHS111811W4W8W10W241st Place Trophy
2Opaska, Michael PHOMES121845W17W5W3L132nd Place Trophy
3Sakai, HibikiSHAJR31479W12W6L2W833rd Place Trophy
4Gough, Randall WFAIRV41372L1W14W13W934th Place Trophy
5Weis, Andrew PSTEDM81400W18L2W9W1035th Place Trophy
6Permigiani, TedALLDE101215W15L3W16D1126th Place Ribbon
7Glinsky, Luka ENPHSU71257L9W17D11W1526th Place Ribbon
8Gough, Karl WDORSE81391W14L1W12L32
9Silver, Adam DSHAMD61407W7W13L5L42
10Meekins, Kris CLCHRI61481W16W11L1L52
11Guffey, Eric JUNIVH101374W19L10D7D62
12Dorohovich, Grace LCYBER81300L3W15L8W1921st Place (Girl) Ribbon
13Devlin, Patrick JBALHS91165B-L9L4W182
14Berthoud, KentFORTC71227L8L4B-W162
15Zhu, Allen KROGMS61377L6L12W19L71
16Rengasamy, ManivelUSCHS101373L10W18L6L141
17Simizu, Osamu FJAPAN111374L2L7L18B-1
18Weaver, Richie PNPHSU61235L5L16W17L131
19Kepner, Ben RHAMMD71207L11B-L15L121

Grades 6 to 12 Intermediate

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Lamperski, VincentSTALP8 773B-W10W11W441st Place Trophy
2Lee, Joshua KSHAMD71132D3W19W8W932nd Place Trophy
3Busam, Sujay VLAURE6 924D2W23W7W1133rd Place Trophy
4Zentner, Christopher JNORSH9 844W20W12W9L134th Place Trophy
5Eakins, Jim MUNIVH9 893L7W14W21W1235th Place Trophy
6Sato, Jun GJAPAN8 973L9W20W15W1036th Place Trophy
7Guffey, T WalkerCLAKM71122W5D8L3W1327th Place Ribbon
8Giesin, JohnCYBER11 843W14D7L2W1727th Place Ribbon
9Zamora-Vargas, YlenaGATJR71138W6W16L4L221st Place (Girl) Ribbon
10Song, Yiming LSFYMS6 996W18L1W16L62
11Belenky, MatthewWINCH91052W22W13L1L32
12Vaisleib, Gregory EDORSE7 989W15L4W19L52
13Berklite, Sam VDORSE6 777W17L11W18L72
14Bruch, Karl FMONTE61038L8L5W20W222
15Ellis, Allen GNPHSU9 785L12B-L6W212
16Rengasamy, MathiFORTC7 869W23L9L10W192
17Bacanu, AlexandruMELLN7 985L13D18W23L81
18Hammel, Jeff KRIVER9 828L10D17L13W231
19Lin, JeffreyINGOM7 834W21L2L12L161
20Oltmanns, Alexander MSEWIC91043L4L6L14B-1
21Altschuler, ArielFOXHS91024L19W22L5L151
22Webb, RobertFRICK6 856L11L21B-L141
23Brown, Frank HMONTE61113L16L3L17L180

Grades 6 to 12 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Bruch, Judd EMONTE6 744W15W12W6W441st Place Trophy
2Guryeva, KseniyaFRICK7 565W5D3W21W732nd Place Trophy
3Murthy, AkanshINDEP7UnrW20D2W14W1133rd Place Trophy
4Geronian, NancyBOYCE6 744W17W23W10L134th Place Trophy
5Coholan, Sean RPLEMD6UnrL2W15W22W1035th Place Trophy
6Shaffer, Jack PPLEMD8UnrW26W21L1W1936th Place Trophy
7Bronder, NickPLEMD8UnrW24W22W11L231st Place (Unrated) Trophy
8Fleming, JeffreyRIVER9UnrL21W26W23W1237th Place Ribbon
9Kamouh, RomenSTAGN7UnrL10D20W26W1322nd Place (Unrated) Ribbon
10Wright, AlexanderHLLCR6 597W9W13L4L52
11Geronian, JanetBOYCE6 666W18W16L7L321st Place (Girl) Trophy
12Bloom, JeffPLEMD8UnrW27L1W16L82
13Lloyd, GrantPLEMD7UnrX-L10W17L92
14Werner, RobertDORSE6 686L16W18L3W202
15Griffin, JamesCHRMS6 100L1L5W24W252
16Lovett, DerekVALLY11UnrW14L11L12W222
17Kenstowicz, Michael PSACRE8UnrL4W27L13W212
18Humes, Richard AAEOBL8UnrL11L14B-W232
19Haag, IanSTSEB6UnrL22W24W25L62
20Badami, Varun MPLEMD8 562L3D9W27L141
21Redenbaugh, Timmy ZHOMEP6 675W8L6L2L171
22Haynes, AlexanderDORSE7 595W19L7L5L161
23Rashed-Azzam, ZeinaNPHSU7 342W25L4L8L1812nd Place (Girl) Ribbon
24Moore, Sadik BROGMS6 361L7L19L15B-1
25Burkett, Brian LPLEMD8UnrL23B-L19L151
26Rohar, Dylan TMARSM7 565L6L8L9D27
27Chen, ZeanFRICK7 698L12L17L20D26
28Simonton, James WAGNES8 237F-U-U-U-0

Grades K to 5 Championship

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Heimann, Mark ANHOME52029W17W4W8W341st Place Trophy
2Heimann, Alexander CNHOME51813W21W9W6W1042nd Place Trophy
3Silver, JoshuaSHAJR41175W14W16W5L133rd Place Trophy
4Nimgaonkar, Vivek USHAJR41082W13L1W16W1134th Place Trophy
5Spear, J ElliotNHOME51108W15W10L3W935th Place Trophy
6Balter, DannyWINCH2 855W18W12L2W1931st Place (Second Grade) Trophy
7Mendelson, Jesse MCOMDS41100L16W20W13W831st Place (Fourth Grade) Trophy
8Nimgaonkar, Alok USHAJR3 988W19W11L1L721st Place (Third Grade) Trophy
9Rajgopal, PremOHARA31021W12L2W19L526th Place Ribbon
10Miller, MaxwellBOYCE51212W22L5W18L221st Place (Fifth Grade) Trophy
11Yan, AlanSLOAN41184W20L8W17L426th Place Ribbon
12Linsuain, KemenNHOME21336L9L6W20W1626th Place Ribbon
13Xu, ZhihongLIBER4 952L4W21L7W2226th Place Ribbon
14Mc Kinstry, RobbieSTRAP41000L3L18W21W1726th Place Ribbon
15Fulmer, WesleyCYBER5 986L5L17W22W1826th Place Ribbon
16Stern, BenFALK2 984W7L3L4L1212nd Place (Second Grade) Ribbon
17Furuhata, YayoiMINAD31050L1W15L11L1412nd Place (Third Grade) Ribbon
18Plaut, BenjaminCOMDS31063L6W14L10L1512nd Place (Third Grade) Ribbon
19Linzer, AndrewSTEDM31147L8W22L9L612nd Place (Third Grade) Ribbon
20Spokauskas, NickolasMINAD51001L11L7L12W2112nd Place (Fifth Grade) Ribbon
21Guffey, Keegan GCLAKM51045L2L13L14L200
22Weaver, Mike FNHOME41009L10L19L15L1302nd Place (Fourth Grade) Ribbon

Grades K to 5 Advanced

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Keppetipola, Kavantissa MOHARA5 904W26W15W8W541st Place Trophy
2Ignaczak, MarkDREDE5 935W31W17W14W642nd Place Trophy
3Samo, MikeNHOME4 948D37W25W12W1833rd Place Trophy
4Chaverin, SamNHOME2 741D25W37W30W1534th Place Trophy
5Menzies, Andrew JPIVIK5 879W30W16W7L135th Place Trophy
6Weis, ChristopherSTEDM5 853W28W32W9L236th Place Trophy
7Curtis, DavidWINCH5 921W24W18L5W1331st Place (Fifth Grade) Trophy
8Rashed-Azzam, SherifNHOME4 537B-W21L1W1431st Place (Fourth Grade) Trophy
9Pokrifka, BrianNHOME5 917W20W34L6W1637th Place Ribbon
10Callipare, Antonio JAHPRK4 804W27L14W33W1937th Place Ribbon
11Hull, TristanWINCH2 609L17B-W31W2331st Place (Second Grade) Trophy
12Kim, JeremieOHARA5 764W23D13L3W2722nd Place (Fifth Grade) Ribbon
13Chaverin, NathanielNHOME4 853W22D12W32L722nd Place (Fourth Grade) Ribbon
14Joyce, Shaun TSTRAP5 892W19W10L2L82
15Johnson, Lucas DFALK3 832W33L1W22L421st Place (Third Grade) Trophy
16Casal, LucianoNEWLN5 706W29L5W17L92
17Rajgopal, PavanOHARA5 825W11L2L16W302
18Gershanok, SamFALK1 851W38L7W20L321st Place (First Grade) Trophy
19Spear, NathanNHOME2 771L14W29W21L1022nd Place (Second Grade) Ribbon
20Casal, JoaquinNEWLN4 786L9W28L18W322
21Kandler, XaverFALK3 869W35L8L19W2622nd Place (Third Grade) Ribbon
22Mo, KevinBANKS3 732L13W39L15W3122nd Place (Third Grade) Ribbon
23Pfingstl, PaulNHOME5 888L12W38W34L112
24Furuhata, ShotaMINAD2 798L7L33W38W3422nd Place (Second Grade) Ribbon
25Carley, AriannaSEWLR3 873D4L3L26W3311st Place (Girl) Ribbon
26Colleran, Robert JSTLOU5 778L1D27W25L211
27Stiles, Zane ASTEDM2 936L10D26W37L121
28Temples, RyanBOYCE5 721L6L20W36D291
29Rascoe, Ariel ACOMDS5 848L16L19W35D281
30Fedzen, NathanSTRAP3 744L5W36L4L171
31Narayanan, KarthikFAIRV3 798L2W35L11L221
32Jung, JayOHARA5 941W36L6L13L201
33Peterson, DaleOHARA5 705L15W24L10L251
34Norman, AlexanderMONTE4 774W39L9L23L241
35Chuong, ChristopherBOYCE5 737L21L31L29W381
36Werner, AnthonyHARTE4 819L32L30L28W371
37Gonzalez, JoaquinFALK4 823D3L4L27L36
38Miller, Heidi BSHAJR2 716L18L23L24L350
39North, Arthur SJAPAN4 894L34L22U-U-0

Grades K to 5 Intermediate

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Rest, AdamMARSH2 594W11W21W9W341st Place Trophy
2Xu, JonathanPIVIK5 538W14W5W4D832nd Place Trophy
3Bankert, Ian RMINAD5 571W13W12W10L133rd Place Trophy
4Meyers, Reba LMINAD5 580W23W8L2W1534th Place Trophy
5Otte, HarryHARTE4 608W22L2W13W1035th Place Trophy
6Kong, NathanSLOAN5 599L8W23W14W1236th Place Trophy
7Skirpan, Zachary GWEXFD2 615L21W16W22W937th Place Ribbon
8Zhang, ChristopherSHAJR2 679W6L4W17D221st Place (Second Grade) Ribbon
9Clarke, WillOHARA4 568X-W15L1L721st Place (Fourth Grade) Ribbon
10Skirpan, Maxwell MWEXFD0 524W16W19L3L521st Place (Kindergarten) Ribbon
11Kar, ArjunJEFFE5 675L1W20L12W1821st Place (Fifth Grade) Ribbon
12Dorohovich, Katherine SHOMEE4 612W25L3W11L621st Place (Girl) Trophy
13Ueda, TsukasaJAPAN4 662L3W24L5W1721st Place (Fourth Grade) Ribbon
14Liachenko, AlissaMINAD5 647L2W25L6W2221st Place (Fifth Grade) Ribbon
15Dietrich, ErikSEWLR2 634W24L9W21L42
16Meyers, Nathan YMINAD2 621L10L7W23W252
17Barber, ZacharyOSBOR4 606D19W18L8L131
18Wang, JonathanSTRMS3 611D20L17W19L1111st Place (Third Grade) Ribbon
19Kroser, TalHOMEW4 680D17L10L18W241
20Hirsch, GavrielCOMDS3 509D18L11L24W2111st Place (Third Grade) Ribbon
21Boninger, JoeyMINAD4 548W7L1L15L201
22Faith, William FSTRAP5 502L5B-L7L141
23Reddy, Samir ASHAJR3 674L4L6L16B-1
24Altshuler, AlbertoMINAD5 565L15L13W20L191
25Duerig, Andrew PROSS2 512L12L14B-L161
26Keith, Austin DBAKER3 656F-U-U-U-0

Grades 4 & 5 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Hamblin, NathanielNHOME4 493W22W9W6W341st Place Trophy
2Stein, AaronMYQAP4UnrW12W14W10W442nd Place Trophy
3Rudzki, ElizabethBOYCE5UnrW18W13W8L133rd Place Trophy
4Shoats, Michael PCHRIN5UnrW25W17W5L234th Place Trophy
5Lind, Ben DNHOME4UnrW7W15L4W1135th Place Trophy
6Ostrowski, JoeyBEECH4UnrW11W19L1W1231st Place (Fourth Grade) Trophy
7Zakaria, AlyssaBOYCE5 386L5W20W17W1031st Place (Fifth Grade) Trophy
8Wyatt, TristanMYQAP4UnrW16W22L3W1331st Place (Unrated) Trophy
9Fleishaker, KevinSTELZ5UnrW29L1W27W1436th Place Ribbon
10Gupta, AyushCHRIN4UnrW27W16L2L722nd Place (Fourth Grade) Ribbon
11Maynes, Billy ABANKS5 365L6W23W15L522nd Place (Fifth Grade) Ribbon
12Kelly, Sean PNHOME5UnrL2W29W18L622nd Place (Fifth Grade) Ribbon
13Sung, EvaGREEN4 377W21L3W19L821st Place (Girl) Trophy
14Chaudhari, Anand PCHRIN4 404W23L2W24L922nd Place (Fourth Grade) Ribbon
15Jones, BrettROSS5 449W20L5L11W2422nd Place (Fifth Grade) Ribbon
16Wright, William JHLLCR4 415L8L10W21W2222nd Place (Fourth Grade) Ribbon
17Tcherfas, DanielMINAD5 265W28L4L7W2722nd Place (Fifth Grade) Ribbon
18Kepner, NancyPOFF4 403L3W28L12W2322nd Place (Fourth Grade) Ribbon
19Boehmke, Brian TMCKNI4 475W24L6L13D201
20Masuda, TakashiJAPAN5UnrL15L7W28D1912nd Place (Unrated) Ribbon
21Guido, Ekleana MSTEWA4UnrL13D27L16W2812nd Place (Girl) Ribbon
22Giles, Joseph A IIISTJGD4UnrL1L8W29L161
23Owens, JalenAGNES5UnrL14L11W25L181
24Weis, William TPIVIK5UnrL19W25L14L151
25Krobot, Abby JoSTJGD4UnrL4L24L23W291
26Juneja, AshishOSBOR4UnrB-U-U-U-1
27Mc Donough-Caplan, HeatherHOMEW4 465L10D21L9L17
28Pascoe, JordanGWRKA4UnrL17L18L20L210
29Born, ZacharyBEECH4UnrL9L12L22L250

Grades 2 & 3 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Koppula, SkandaMONTE3UnrW15W6W5W341st Place Trophy
2Vozza, FrankSTRAP3UnrW24W18W10W442nd Place Trophy
3Haag, CollinSTSEB3UnrW19W7W8L133rd Place Trophy
4Lee, EvanHOSAC3UnrW13W9W12L234th Place Trophy
5Wulandana, AthifUNMUS3 351W11W16L1W1335th Place Trophy
6Boninger, EliMINAD3 378W28L1W11W1531st Place (Third Grade) Trophy
7Gupta, KartikHOSAC3 439X-L3W27W1236th Place Ribbon
8Norman, JacobMONTE2 482W23W22L3W1631st Place (Second Grade) Trophy
9Feingold, Avery SFALK3 352W26L4W25W1036th Place Ribbon
10Marabello, JohnBANKS3UnrW17W24L2L921st Place (Unrated) Trophy
11Haney, Bradley TSFELE3UnrL5W20L6W2422nd Place (Third Grade) Ribbon
12Marks, LucasKERR2 264W27W14L4L722nd Place (Second Grade) Ribbon
13Hamblin, MichaelNHOME2 204L4W29W14L522nd Place (Second Grade) Ribbon
14Hirsh, ClaytonSHAJR3 485W21L12L13W1722nd Place (Third Grade) Ribbon
15Molin, BenHOMEW2 244L1W28W23L622nd Place (Second Grade) Ribbon
16Pokrifka, GwenoreNHOME3 258W25L5W22L821st Place (Girl) Trophy
17Griffin, JesseCHRIN3 100L10W26W18L1422nd Place (Third Grade) Ribbon
18Haynes, AnthonyKERR2 443W29L2L17W2322nd Place (Second Grade) Ribbon
19Spear, ElsaNHOME3 327L3L23W26W2222nd Place (Third Grade) Ribbon
20Fu, JacksonSTLOU2 143L22L11W28W2522nd Place (Second Grade) Ribbon
21Staniszewski, LukeLIBER3 100L14W27B-U-22nd Place (Third Grade) Ribbon
22Loughlin, KevinSTSEB3UnrW20L8L16L1912nd Place (Unrated) Ribbon
23Ihara, MikikoJAPAN3UnrL8W19L15L1812nd Place (Girl) Ribbon
24Pfingstl, RebeccaNHOME2 381L2L10W29L1112nd Place (Girl) Ribbon
25Hildebrandt, LeoHOMEW2UnrL16B-L9L2012nd Place (Unrated) Ribbon
26Barge, CameronMONCC2UnrL9L17L19W2912nd Place (Unrated) Ribbon
27Hyrb, JocelynBFRNK3UnrL12L21L7W2812nd Place (Girl) Ribbon
28Clerici, Cameron FNHOME3UnrL6L15L20L270
29Balakumar, AshrithFALK3UnrL18L13L24L260
30Palumbo, JoshBROOK3UnrF-U-U-U-0

Grades K & 1 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Samo, JoeNHOME1 313W15W3W9W241st Place Trophy
2Tao, HengxiaoFALK1 308W20W6W5L132nd Place Trophy
3Curtis, AndreWINCH0 286W13L1W17W433rd Place Trophy
4Hong, EricSHAJR0 191W18W8W10L334th Place Trophy
5Vozza, TrevorSTRAP0UnrW19W10L2W835th Place Trophy
6Furuhata, KotaMINAD0 482W14L2W12W936th Place Ribbon
7Castellano, AntoninoSTRAP0UnrL8W18D11W1621st Place (Unrated) Trophy
8Narayanan, AnandhiniFAIRV1 438W7L4W13L521st Place (Girl) Trophy
9Hull, NathanielCARRI-1UnrW11W17L1L621st Place (Pre School) Ribbon
10Chen, Gerry DHARTE1 498W12L5L4W1121st Place (First Grade) Ribbon
11Azzam, NoelleNHOME1UnrL9W16D7L1012nd Place (Unrated) Ribbon
12Wang, StanleyKERR1UnrL10W15L6D1412nd Place (Unrated) Ribbon
13Payne, Chico PSHAJR0UnrL3W14L8D1711st Place (Kindergarten) Ribbon
14Werner, MatthewHARTE1UnrL6L13W19D1212nd Place (Unrated) Ribbon
15Lee, SylvieHARTE1UnrL1L12D18W2012nd Place (Unrated) Ribbon
16Mayer, JacobCOMDS0UnrD17L11W20L711st Place (Kindergarten) Ribbon
17Widdoes, ReedSTEDM1 297D16L9L3D131
18Pellegrini, JackAHPRK0UnrL4L7D15D191
19Barber, AlexandraOSBOR1 104L5D20L14D1812nd Place (Girl) Ribbon
20Dietrich, CaraSEWLR0UnrL2D19L16L15

Schools

## of PlayersCodeSchoolDistrict
122NHOMENorth Pittsburgh Home Lower School
212MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District
310SHAJRShady Side Academy Junior School
48FALKFalk School
57BOYCEBoyce Middle SchoolUpper St Clair School District
67OHARAO Hara Elementary SchoolFox Chapel Area School District
77PLEMDPleasant Hills Middle SchoolWest Jefferson Hills School District
87STRAPSt Raphael SchoolDiocese of Pittsburgh School District
96MONTEMontessori Centre School
106JAPANPittsburgh Japanese SchoolFox Chapel Area School District
115COMDSCommunity Day School
125DORSEDorseyville Middle SchoolFox Chapel Area School District
135HARTEHartwood Elementary SchoolFox Chapel Area School District
145STEDMSt Edmunds Academy
155WINCHWinchester Thurston School
164CHRINChartiers Intermediate SchoolChartiers Valley School District
174HOMEWHomewood Montessori SchoolPittsburgh School District
184NPHSUNorth Pittsburgh Home Upper School
193BANKSBanksville Elementary SchoolPittsburgh School District
203FAIRVFairview Elementary SchoolFox Chapel Area School District
213FRICKFrick International AcademyPittsburgh School District
223KERRKerr Elementary SchoolFox Chapel Area School District
233OSBOROsborne Elementary SchoolQuaker Valley School District
243PIVIKPivik Elementary SchoolPlum Borough School District
253SEWLRSewickley Academy Lower School
263STSEBSt Sebastian SchoolDiocese of Pittsburgh School District
273CYBERWestern PA Cyber School
282AHPRKAllegheny Hyde Park SchoolKiski Area School District
292BEECHBeechwood Elementary SchoolPittsburgh School District
302CLAKMCheat Lake Middle SchoolMonongalia County School District
312FORTCFort Couch Middle SchoolUpper St Clair School District
322HLLCRHillcrest Christian School
332HOSACHosack Elementary SchoolNorth Allegheny School District
342LIBERLiberty Elementary SchoolPittsburgh School District
352MYQAPMary Queen Of Apostles School
362NEWLNNewlonsburg Elementary SchoolFranklin Regional School District
372RIVERRiverview High SchoolRiverview School District
382ROGMSRogers Middle SchoolPittsburgh School District
392ROSSRoss Elementary SchoolNorth Hills School District
402SHAMDShady Side Academy Middle School
412SLOANSloan Elementary SchoolFranklin Regional School District
422AGNESSt Agnes SchoolDiocese of Pittsburgh School District
432STJGDSt John Of God SchoolDiocese of Pittsburgh School District
442STLOUSt Louise De Marillac SchoolDiocese of Pittsburgh School District
452UNIVHUniversity High SchoolMonongalia County School District
462USCHSUpper St Clair High SchoolUpper St Clair School District
472WEXFDWexford Elementary SchoolPine Richland School District
481AEOBLA E OBlock Junior High SchoolPlum Borough School District
491ALLDEAllderdice High SchoolPittsburgh School District
501BAKERBaker Elementary SchoolUpper St Clair School District
511BALHSBaldwin Senior High SchoolBaldwin Whitehall School District
521BFRNKBenjamin Franklin Elementary SchoolBethel Park School District
531BROOKBrookline Elementary SchoolPittsburgh School District
541CARRICarriage House School
551CHRMSChartiers Valley Middle SchoolChartiers Valley School District
561DREDEDivine Redeemer SchoolDiocese of Greensburg School District
571FOXHSFox Chapel Area High SchoolFox Chapel Area School District
581GATJRGateway Middle SchoolGateway School District
591GWRKAGreater Works Academy
601GREENGreenfield SchoolPittsburgh School District
611HAMMDHampton Township Middle SchoolHampton Township School District
621HOMEEHome Elementary School
631HOMESHome High School
641HOMEPHome Middle School
651INDEPIndependence Middle SchoolBethel Park School District
661INGOMIngomar Middle SchoolNorth Allegheny School District
671JEFFEJefferson Elementary SchoolMount Lebanon School District
681LCHRILake Center Christian School
691LAURELaurel Highlands Middle School
701MARSHMarshall Elementary SchoolNorth Allegheny School District
711MARSMMarshall Middle SchoolNorth Allegheny School District
721MCKNIMc Knight Elementary SchoolNorth Allegheny School District
731MELLNMellon Middle SchoolMount Lebanon School District
741MONCCMontessori Children Center
751NORSHNorwin Senior High SchoolNorwin School District
761POFFPoff Elementary SchoolHampton Township School District
771SACRESacred Heart SchoolDiocese of Pittsburgh School District
781SEWICSewickley Academy Senior School
791SFELESouth Fayette Elementary SchoolSouth Fayette School District
801SFYMSSouth Fayette Middle SchoolSouth Fayette School District
811STAGNSt Agnes SchoolDiocese of Pittsburgh School District
821STALPSt Alphonsus SchoolDiocese of Pittsburgh School District
831STELZSt Elizabeth SchoolDiocese of Pittsburgh School District
841STEWAStewart SchoolBurrell School District
851STRMSStreams Elementary SchoolUpper St Clair School District
861UNMUSUniversal Academy
871VALLYValley High SchoolNew Kensington Arnold School District


Youth Chess Home Page

Classes Info

Western PA Scholastic
Chess Honor Roll

Chess Ratings Explained

Current Ratings List

Latest
Tournament Info

General Info
on Tournaments

Past
Tournament Results

Past
Library Chess
Tournaments Info

Chess Links


Last Revised: 5/22/04
Maintained By/Send Comments to:Jerry Meyers