12th Western PA Scholastic Chess Championship

May 21, 2005 at CMU


Western PA Championship Top Team for 2005 - Fairview Elementary

Teams

#ScoreCodeSchoolDistrictPrize
113FAIRVFairview Elementary SchoolFox Chapel Area School District1st Place Team Trophy
212HARTEHartwood Elementary SchoolFox Chapel Area School District2nd Place Team Trophy
310WINCHWinchester Thurston School3rd Place Team Trophy
410STEDMSt Edmunds Academy4th Place Team Ribbon
510FRICKFrick International AcademyPittsburgh School District4th Place Team Ribbon
610OHARAO Hara Elementary SchoolFox Chapel Area School District
79FALKFalk School
89DORSEDorseyville Middle SchoolFox Chapel Area School District
98NHOMENorth Pittsburgh Home Lower School
108HOMEEHome Elementary School
117STSEBSt Sebastian SchoolDiocese of Pittsburgh School District
127COLFXColfax SchoolPittsburgh School District
137HOMEWHomewood Montessori SchoolPittsburgh School District
147NPHSUNorth Pittsburgh Home Upper School
156LIBERLiberty Elementary SchoolPittsburgh School District
165LINDNLinden Elementary SchoolPittsburgh School District

Grades 6 to 12 Championship

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Oppenheim, EthanMCDOW101519W13W9W10W241st Place Trophy
2Hickman, Michael ASCHEN101582W15W12W8L132nd Place Trophy
3Oppenheim, EvanWLNUT81473W17L8W9W1033rd Place Trophy
4Lamoureaux, Daniel PPHLLS121522L5W17W15W834th Place Trophy
5Balter, DannyWINCH31266W4L6D7W1225th Place Trophy
6Glinsky, Luka ENPHSU81571L8W5D12W1326th Place Ribbon
7Dorohovich, John M JrCYBER111381L16W18D5W1426th Place Ribbon
8Stern, ScottFALK61271W6W3L2L42
9Dorohovich, Grace LCYBER91326W11L1L3W1521st Place (Girl) Ribbon
10Boehner, Samuel WWINCH91377W18W16L1L32
11Denning, S ChrisJACKS71146L9L15W17W162
12Simizu, Osamu FALLDE121350W14L2D6L51
13Lamperski, VincentNCATH91177L1D14W16L61
14Glinsky, AllegraNPHSU61153L12D13W18L71
15Weaver, Richie PNPHSU71295L2W11L4L91
16Taylor, ZacharyCNMSR111167W7L10L13L111
17Stern, EricFALK61173L3L4L11W181
18Menzies, Andrew JPIVIK61153L10L7L14L170

Grades 6 to 12 Intermediate

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Myers, GrantFRICK61064W25W7W5W441st Place Trophy
2Rebel, Ryan FHLLCR71032W32W3W16W642nd Place Trophy
3Shaffer, Jack PTJHHS9 855W10L2W23W1333rd Place Trophy
4Xu, Jonathan MPIVIK6 991W24W17W8L134th Place Trophy
5Jackson, MarkGALTN101025W15W20L1W1935th Place Trophy
6Vaisleib, Gregory EDORSE81061W28W14W13L236th Place Trophy
7Bruch, Karl FKNOCH7 966W18L1W20W1537th Place Trophy
8Jayakumar, Kishore LDEWLL81049W29W26L4W1138th Place Trophy
9Sun, YiPengUNIVH10 764W12L13W25W1639th Place Trophy
10Rashed-Azzam, SherifHOMEP61046L3W31W18W14310th Place Ribbon
11Hendrickson, Sara MSETNL111098D33W22W27L821st Place (Girl) Trophy
12Guryeva, KseniyaFRICK8 967L9D32W33W272
13Boehner, Hazel EWINCH7 995W19W9L6L32
14Geronian, NancyFORTC7 859W23L6W17L102
15Webb, RobertFRICK7 834L5W21W26L72
16Berklite, Sam VDORSE7 954W27W30L2L92
17Spokauskas, NickolasSTERR61080W21L4L14W282
18Peterson, DaleDORSE6 762L7B-L10W302
19Sivakanthan, SananthanDORSE8 775L13W28W30L52
20Sterrett, JohnDORSE6 757B-L5L7W332
21Casal, LucianoFRREG6 920L17L15W29W262
22Pokrifka, BrianNPHSU61122L26L11W32W252
23Jung, JayDORSE61058L14W33L3D241
24Geronian, JanetFORTC7 766L4L25B-D231
25Rajgopal, PavanDORSE6 894L1W24L9L221
26Murthy, AkanshDORSE8 955W22L8L15L211
27Bacanu, AlexandruMELLN81100L16W29L11L121
28Bruch, Judd EKNOCH7 865L6L19W31L171
29Griffin, JamesCHRMS7 858L8L27L21W321
30Mahan, Matthew RSTERR61044W31L16L19L181
31Sahota, Guneet SFRREG7 851L30L10L28B-1
32Bronder, NickTJHHS9 846L2D12L22L29
33Hammel, Jeff KRIVER10 941D11L23L12L20

Grades 6 to 12 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Mehta, HimalayaLATRJ7UnrW15W3W12W441st Place Trophy
2Wade, Karl A JrLTSCH9 534W24W23W11W542nd Place Trophy
3Jones, BrettROSS6 695W6L1W26W1833rd Place Trophy
4Mc Quin, Philip WWESTL6 727W20W17W14L134th Place Trophy
5Plansinis, NicholasSTELZ6UnrB-W9W19L235th Place Trophy
6Katz, DavidMELLN8UnrL3W27W15W1236th Place Trophy
7Anbupalam, NanmaranPCLAS6 470W16L11W23W1937th Place Trophy
8Humes, Richard APLUMH9 673L17W24W16W1438th Place Trophy
9Coholan, Sean RPLEMD7 478W28L5W31W1339th Place Trophy
10Gates, TomGALTN10UnrL13W31W25W2231st Place (Unrated) Trophy
11Raghu, AkshayINDEP8UnrD22W7L2W23210th Place Ribbon
12Redenbaugh, Timmy ZHOMEP7 730W26W18L1L62
13Dunn, CharlesECONO6 732W10L14W20L92
14Patel, Rishi NGATJR7UnrW21W13L4L82
15Colleran, Robert JSTLOU6 670L1W22L6W312
16Dintino, AaronFRICK8UnrL7W29L8W262
17Maga, JustinCNMMS7UnrW8L4L24W302
18Hank, Jesse DSTMAL7UnrW30L12W21L32
19Meyers, Reba LROGMS6 613W31W25L5L721st Place (Girl) Trophy
20Bird, KyleCNMMS7UnrL4W28L13W252
21Ozer, MuhammedFRICK6UnrL14B-L18W272
22Wahlberg, BenFRICK6 665D11L15W29L101
23Lin, JoshFRICK7UnrW29L2L7L111
24Blackman-Mathis, JoelFRICK8UnrL2L8W17L291
25Kirkland, Delmar RFRICK6UnrW27L19L10L201
26Brown, BrendenMCIEL6UnrL12W30L3L161
27Lloyd, GrantHAMMD8UnrL25L6W28L211
28White, Lawrence AFRICK7UnrL9L20L27B-1
29Leverett, AlisonMELLN8 384L23L16L22W241
30Martin, TaloraFRICK6UnrL18L26B-L171
31Ozer, AyseFRICK7UnrL19L10L9L150
32Ahrens, KatharineHOMEP6 476F-U-U-U-0
33Aniszewski, Michael TFRICK6UnrF-U-U-U-0

Grades K to 5 Championship

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Gough, Randall WFAIRV51488W12D13W3W231st Place Trophy
2Mo, KevinMCKNI41230W4W6W8L132nd Place Trophy
3Denning, KurtJACKS51006W7W5L1W933rd Place Trophy
4Zhang, AlexOHARA01005L2W11W10W1334th Place Trophy
5Rajgopal, PremOHARA41228W15L3W14W835th Place Trophy
6Molin, BenCOLFX31181W11L2W17D726th Place Ribbon
7Linsuain, KemenNHOME31236L3W15W13D626th Place Ribbon
8Lind, Ben DNHOME51204W14W9L2L52
9Zhang, ChristopherOHARA31036W10L8W16L32
10Xu, ZhihongSTEDM51284L9W16L4W142
11Weaver, Mike FNHOME5 990L6L4B-W172
12Hull, TristanWINCH31112L1L14W15W162
13Stern, BenFALK31132W17D1L7L41
14Wulandana, AthifUNMUS4 965L8W12L5L101
15Linzer, AndrewSTEDM4 996L5L7L12B-1
16Kandler, XaverFALK4 964B-L10L9L121
17Koppula, SkandaFRANK4 964L13B-L6L111

Grades K to 5 Advanced

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Norman, Jacob FHARTE3 720W9W19W3W441st Place Trophy
2Werner, AnthonyHARTE5 893L5W13W6W1032nd Place Trophy
3Carley, AriannaSEWLR4 880W21W5L1W1233rd Place Trophy
4Rumancik, MichaelHOLYC5 715W15W16W8L134th Place Trophy
5Johnson, Lucas DFALK4 774W2L3W18W935th Place Trophy
6Curtis, AndreWINCH1 713W20W10L2W836th Place Ribbon
7Meyers, Nathan YMINAD3 769W14L8W13W1636th Place Ribbon
8Rao, RohithHOSAC5 878W11W7L4L62
9Wyatt, Tristan JMYQAP5 861L1W21W11L52
10Gonzalez, JoaquinFALK5 781W18L6W17L22
11Sivakanthan, NitarsanKERR3 747L8W14L9W202
12Keith, Austin DBAKER4 717L19W20W16L32
13Gershanok, SamCOMDS2 705B-L2L7W212
14Casal, JoaquinNEWLN5 887L7L11W20W172
15Wu, TonyLIBER3 783L4L17W21W182
16Dorohovich, Katherine SHOMEE5 851W17L4L12L711st Place (Girl) Ribbon
17Kroser, TalHOMEW5 717L16W15L10L141
18Haag, CollinSTSEB4 714L10B-L5L151
19Ueda, TsukasaBOYCE5 827W12L1U-U-1
20Boehmke, Brian TMCKNI5 781L6L12L14L110
21Chen, Gerry DHARTE2 750L3L9L15L130

Grades K to 5 Intermediate

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Narayanan, KarthikFAIRV4 692W4W11D2W331st Place Trophy
2Shah, Rohan CEVERG3 528W12W14D1W732nd Place Trophy
3Patel, KrishnaSLOAN2UnrW8W6W5L133rd Place Trophy
4Norman, AlexanderHARTE5 586L1W12W6W534th Place Trophy
5Pokrifka, GwenoreNHOME4 647W7W9L3L425th Place Trophy
6Griffin, JesseCHRIN4 661W10L3L4W926th Place Ribbon
7Otte, HarryHARTE5 581L5W10W11L226th Place Ribbon
8Berklite, Louis RFAIRV5 607L3W13L9W1126th Place Ribbon
9Dilmore, Eric RROSS4 559W14L5W8L626th Place Ribbon
10Murray, LukeSTBON1 582L6L7W12W1326th Place Ribbon
11Zhang, EricOHARA0 639W13L1L7L81
12Ghai, RahulRHYDE1UnrL2L4L10W1411st Place (Unrated) Ribbon
13Leverett, RyanWASHI3 560L11L8W14L101
14Lynch, AddisonFAIRV3 616L9L2L13L120

Grades 4 & 5 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Oppenheim, ElizaGRDVE4 258W4W17W13D231st Place Trophy
2Pascoe, JordanGWRKA5 439W14W19W10D132nd Place Trophy
3O'Donnell, DavidCLMST5UnrD9W25W18W833rd Place Trophy
4Martine, John IIISCHAE4UnrL1W24W15W1134th Place Trophy
5Katz, Rafael MWASHI4UnrL10W16W17W1335th Place Trophy
6Romoff, AlexanderSEWLR5UnrL8W23W22W1231st Place (Fifth Grade) Trophy
7Priore, Anthony MHOMEE5UnrL19W14W21W1031st Place (Unrated) Trophy
8Moore, Scott CLINDN4 233W6W11D12L321st Place (Fourth Grade) Trophy
9Kerr, AlexSTSEB5 351D3W20L11W1826th Place Ribbon
10Somers, AdamFALK4 418W5W15L2L722nd Place (Fourth Grade) Ribbon
11Beckman, Austen JOHARA5 540W23L8W9L422nd Place (Fifth Grade) Ribbon
12Loughlin, KevinSTSEB4 359W21D18D8L622nd Place (Fourth Grade) Ribbon
13Halliday, Nigel PHANCE4 486W24W22L1L522nd Place (Fourth Grade) Ribbon
14Etzel, EzraCLMST5UnrL2L7B-W2522nd Place (Fifth Grade) Ribbon
15Priore, Daniel GHOMEE4UnrW25L10L4W2322nd Place (Fourth Grade) Ribbon
16Judy, Moriah MSTSEB4 179L17L5W24W2221st Place (Girl) Trophy
17Telmer, MaxLIBER4UnrW16L1L5D1912nd Place (Unrated) Ribbon
18Uplinger, JustinLIBER5UnrW20D12L3L912nd Place (Unrated) Ribbon
19Stelmach, TylerMYQAP5 240W7L2L20D171
20Guido, Ekleana MSTEWA5 214L18L9W19D2112nd Place (Girl) Ribbon
21Yan, GaiboLIBER5UnrL12B-L7D2012nd Place (Unrated) Ribbon
22Bullock, JohnCOLFX5UnrX-L13L6L161
23Carfagna, AndyROSS5UnrL11L6W25L151
24Humes, BenjaminRGPRK4UnrL13L4L16B-1
25Lardas, DemetriLIBER4 231L15L3L23L140
26Bosco, MichaelBROOK4 463F-U-U-U-0

Grades 2 & 3 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Narayanan, AnandhiniFAIRV2 325W22W20W4W841st Place Trophy
2Parise, Robert JCONNQ3UnrW6W10D8W732nd Place Trophy
3Mc Lane, LiamSTBER3UnrW12W21D7W1533rd Place Trophy
4Gadson, WilliamKNTUK3UnrW17W9L1W1034th Place Trophy
5Engro-Lobel, SashaHOMEW2UnrL11W19W12W935th Place Trophy
6Forman, Connor AEVERG3UnrL2W23W20W1331st Place (Third Grade) Trophy
7Widdoes, ReedSTEDM2 280W18W14D3L221st Place (Second Grade) Trophy
8Mc Laughlin, SonyaMARSE2 320W24W11D2L121st Place (Girl) Trophy
9Armbruster, Regis J IIISACRE3 397W13L4W16L526th Place Ribbon
10Huo, Jeff WESHIN2 365W19L2W25L426th Place Ribbon
11Friedman, BenCOLFX3 420W5L8L15W2226th Place Ribbon
12Gadient, AustinHOMEE3 543L3W25L5W1726th Place Ribbon
13Chanpuriya, SudhanshuCHRIN3UnrL9W18W14L621st Place (Unrated) Trophy
14Werner, MatthewHARTE2 489W16L7L13W2026th Place Ribbon
15Martine, BrianSCHAE2UnrL21W24W11L326th Place Ribbon
16Coulter, JaysonMEMOR3UnrL14W22L9W2326th Place Ribbon
17Salmon, StephanEDGEP3UnrL4B-W21L1226th Place Ribbon
18Novara, HenryHOMEW2UnrL7L13B-W2126th Place Ribbon
19Martine, ChristianSCHAE2UnrL10L5D23W2512nd Place (Second Grade) Ribbon
20Williams, Kevin JrLINDN2UnrB-L1L6L1412nd Place (Unrated) Ribbon
21Lee, JonathanLINDN3 375W15L3L17L1812nd Place (Third Grade) Ribbon
22Greco, Oni EllisLIBER3UnrL1L16W24L1112nd Place (Third Grade) Ribbon
23Yang, MingjieMINAD3UnrD25L6D19L1612nd Place (Third Grade) Ribbon
24Armbruster, Elizabeth PSACRE2UnrL8L15L22B-12nd Place (Girl) Ribbon
25Seaman, CalebLINDN3UnrD23L12L10L19

Grades K & 1 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Wecht, GabeSTEDM1 537W4W3W8W241st Place Trophy
2Payne, Chico PSHAJR1 493W14W9W7L132nd Place Trophy
3Goldstein, NoahWINCH1 390W15L1W12W733rd Place Trophy
4Groetsch, ChrisALPHA1UnrL1W13W16W834th Place Trophy
5Geissler, EricHANCE1 242W17L7D6W925th Place Trophy
6Groetsch, DavidALPHA0UnrL9W14D5W1226th Place Ribbon
7Yang, TomGREEN0 515W10W5L2L321st Place (Kindergarten) Ribbon
8Krishnan, DipakOHARA1 439W18W16L1L421st Place (First Grade) Ribbon
9Lynch, JuliaFAIRV1 264W6L2W17L521st Place (First Grade) Ribbon
10Keim, C JSTEDM1UnrL7D15D13W1621st Place (First Grade) Ribbon
11Gershanok, EzraCOMDS1 100L16L12W15W1721st Place (First Grade) Ribbon
12Swaminathan, AshvathFRANK1 100D13W11L3L61
13Coplan, KyleSTLOU0UnrD12L4D10D1411st Place (Unrated) Ribbon
14Landman, JordanCOLFX1UnrL2L6B-D1311st Place (Unrated) Ribbon
15Korzeniwsky, AlexMINAD1UnrL3D10L11B-11st Place (Unrated) Ribbon
16Novara, AlexanderHOMEW0UnrW11L8L4L101
17Lee, OwenLINDN0UnrL5X-L9L111
18Bullock, JoshuaCOLFX0UnrL8F-U-U-0

Schools

## of PlayersCodeSchoolDistrict
113FRICKFrick International AcademyPittsburgh School District
28DORSEDorseyville Middle SchoolFox Chapel Area School District
37FALKFalk School
46FAIRVFairview Elementary SchoolFox Chapel Area School District
56HARTEHartwood Elementary SchoolFox Chapel Area School District
66LIBERLiberty Elementary SchoolPittsburgh School District
76OHARAO Hara Elementary SchoolFox Chapel Area School District
86WINCHWinchester Thurston School
95COLFXColfax SchoolPittsburgh School District
105LINDNLinden Elementary SchoolPittsburgh School District
115STEDMSt Edmunds Academy
124HOMEEHome Elementary School
134HOMEWHomewood Montessori SchoolPittsburgh School District
144NHOMENorth Pittsburgh Home Lower School
154NPHSUNorth Pittsburgh Home Upper School
164STSEBSt Sebastian SchoolDiocese of Pittsburgh School District
173HOMEPHome Middle School
183MELLNMellon Middle SchoolMount Lebanon School District
193MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District
203ROSSRoss Elementary SchoolNorth Hills School District
213SCHAESchaeffer Traditional AcademyPittsburgh School District
222GALTNAlbert Gallatin High School
232CNMMSCanonsburg Middle SchoolCanon McMillan School District
242CHRINChartiers Intermediate SchoolChartiers Valley School District
252CLMSTClarion Limestone Elementary School
262COMDSCommunity Day School
272EVERGEvergreen Elementary SchoolGateway School District
282FORTCFort Couch Middle SchoolUpper St Clair School District
292FRANKFranklin Elementary SchoolNorth Allegheny School District
302FRREGFranklin Regional Middle SchoolFranklin Regional School District
312HANCEHance Elementary School
322JACKSJackson Memorial Middle School
332KNOCHKnoch Middle School
342MYQAPMary Queen Of Apostles SchoolDiocese of Greensburg School District
352MCKNIMc Knight Elementary SchoolNorth Allegheny School District
362PIVIKPivik Elementary SchoolPlum Borough School District
372ALPHAProvidence Alpha SchoolDiocese of Pittsburgh School District
382SACRESacred Heart SchoolDiocese of Pittsburgh School District
392SEWLRSewickley Academy Lower School
402STLOUSt Louise De Marillac SchoolDiocese of Pittsburgh School District
412STERRSterrett Classical AcademyPittsburgh School District
422TJHHSThomas Jefferson Sr High SchoolWest Jefferson Hills School District
432WASHIWashington Elementary SchoolMount Lebanon School District
442CYBERWestern PA Cyber School
451ALLDEAllderdice High SchoolPittsburgh School District
461BAKERBaker Elementary SchoolUpper St Clair School District
471BOYCEBoyce Middle SchoolUpper St Clair School District
481BROOKBrookline Elementary SchoolPittsburgh School District
491CNMSRCanon Mc Millan Sr High SchoolCanon McMillan School District
501CHRMSChartiers Valley Middle SchoolChartiers Valley School District
511CONNQConnoquenessing V Elementary SchoolSeneca Valley School District
521ECONOEconomy Elementary School
531EDGEPEdgewood Primary SchoolWoodland Hills School District
541ESHINEisenhower Elementary SchoolIndiana Area School District
551GATJRGateway Middle SchoolGateway School District
561GRDVEGrandview Erie Elementary School
571LATRJGreater Latrobe Junior High SchoolGreater Latrobe School District
581GWRKAGreater Works Academy
591GREENGreenfield SchoolPittsburgh School District
601HAMMDHampton Township Middle SchoolHampton Township School District
611HLLCRHillcrest Christian School
621HOLYCHoly Child SchoolDiocese of Pittsburgh School District
631HOSACHosack Elementary SchoolNorth Allegheny School District
641INDEPIndependence Middle SchoolBethel Park School District
651KNTUKKentucky Avenue School
661KERRKerr Elementary SchoolFox Chapel Area School District
671LTSCHLetsche School
681MARSEMars Elementary SchoolMars Area School District
691MCDOWMc Dowell High School
701MCIELMc Intyre Elementary SchoolNorth Hills School District
711MEMORMemorial Elementary SchoolBethel Park School District
721NEWLNNewlonsburg Elementary SchoolFranklin Regional School District
731NCATHNorth Catholic SchoolDiocese of Pittsburgh School District
741PHLLSPenn Hills Sr High SchoolPenn Hills School District
751PCLASPittsburgh Classical Academy
761PLEMDPleasant Hills Middle SchoolWest Jefferson Hills School District
771PLUMHPlum Sr High SchoolPlum Borough School District
781RGPRKRegency Park Elementary SchoolPlum Borough School District
791RHYDERichard Hyde Elementary SchoolMoon Area School District
801RIVERRiverview High SchoolRiverview School District
811ROGMSRogers Middle SchoolPittsburgh School District
821SCHENSchenley High SchoolPittsburgh School District
831SETNLSeton La Salle High School
841SHAJRShady Side Academy Junior School
851SLOANSloan Elementary SchoolFranklin Regional School District
861STBERSt Bernard SchoolDiocese of Pittsburgh School District
871STBONSt Bonaventure SchoolDiocese of Pittsburgh School District
881STELZSt Elizabeth SchoolDiocese of Pittsburgh School District
891STMALSt Malachy SchoolDiocese of Pittsburgh School District
901STEWAStewart SchoolBurrell School District
911UNMUSUniversal Academy
921UNIVHUniversity High SchoolMonongalia County School District
931WLNUTWalnut Creek Middle School
941WESTLWestinghouse Elementary SchoolEast Allegheny School District
951DEWLLWilliams Middle SchoolMontour School District


Youth Chess Home Page

Classes Info

Western PA Scholastic
Chess Honor Roll

Chess Ratings Explained

Current Ratings List

Latest
Tournament Info

General Info
on Tournaments

Past
Tournament Results

Past
Library Chess
Tournaments Info

Chess Links


Last Revised: 5/30/05
Maintained By/Send Comments to:Jerry Meyers