7th Annual Western PA Scholastic Chess Championship

June 3, 2000


Teams

#ScoreCodeSchoolDistrictPrize
115NHOMENorth Pittsburgh Home Lower School 1st Place Team Trophy
213SHAJRShady Side Academy Junior School 2nd Place Team Trophy
311HOMEWHomewood Montessori SchoolPittsburgh School District3rd Place Team Trophy
411WINCHWinchester Thurston School 4th Place Team Ribbon
511MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District4th Place Team Ribbon
610AEOBLA E OBlock Junior High SchoolPlum Borough School District
710HARTEHartwood Elementary SchoolFox Chapel Area School District
810HOMEEHome Elementary School
99LIBERLiberty Elementary SchoolPittsburgh School District
109JAPANPittsburgh Japanese SchoolFox Chapel Area School District
118BROOKBrookline Elementary SchoolPittsburgh School District
128STEDMSt Edmund Academy
138EHILLEast Hills Elementary SchoolPittsburgh School District
145FAIRVFairview Elementary SchoolFox Chapel Area School District
153OHARAO Hara Elementary SchoolFox Chapel Area School District

Grades 7 to 12 Advanced

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Papariella, JustinDORSE81794W4W2D7W831st Place Trophy
2Cheung, JackFRREG71399W6L1W3W732nd Place Trophy
3Sun, ZhipengDORSE81521W5W7L2W433rd Place Trophy
4Opaska, Michael PKEYMS81271L1B-W5L324th Place Trophy
5Seshadri, HariSLOAN31143L3W8L4W625th Place Trophy
6Mezherytski, KeshaGATJR71115L2B-W8L526th Place Ribbon
7Simizu, Akira MJAPAN91461W8L3D1L211st Place (Ninth Grade) Ribbon
8Waruszewski, Danny RNPHSU71143L7L5L6L101st Place (Seventh Grade) Ribbon
9Salmond, HyrumPLUMH101077U-U-U-U-0

Grades 7 to 12 Intermediate

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Norfleet, Matthew TPEAHS9 990W8W7W6W241st Place Trophy
2Wassell, TerryUNIVH9 834W15W3W5L132nd Place Trophy
3Kumar, Vivek RFRREG9 982W9L2W11W633rd Place Trophy
4Simizu, Osamu FJAPAN71024W11L6W8W734th Place Trophy
5Prokopik, GeorgeAEOBL7 935D12W13L2W1025th Place Trophy
6Guerrieri, LuisAEOBL8 977B-W4L1L326th Place Ribbon
7Trapani, DominickRIVER8 945W10L1W12L426th Place Ribbon
8Novogradac, Michael ASTERR8 860L1W9L4W1426th Place Ribbon
9Rowe, Kyle EAEOBL8 843L3L8B-W1326th Place Ribbon
10Watkins, Robert SCARMT7 833L7B-W14L526th Place Ribbon
11Turzak, GarrettSPKSH10 876L4W15L3D1211st Place (Tenth Grade) Ribbon
12Lederman, Craig MGATJR8 800D5D14L7D1111st Place (Eighth Grade) Ribbon
13Kaslewicz, AndrewKEYMS8 812D14L5W15L911st Place (Eighth Grade) Ribbon
14D'Incau, David A JrAEOBL7 937D13D12L10L811st Place (Seventh Grade) Ribbon
15Franco, Tony DAEOBL7 974L2L11L13B-11st Place (Seventh Grade) Ribbon
16Abdoulline, DimitriFRICK8 843U-U-U-U-0

Grades 7 to 12 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Falcone, Joey DAEOBL8UnrW7B-W4D531st Place Trophy
2Mc Colloch, David OFALK7 643D4W7D3W832nd Place Trophy
3Polons, MatthewAEOBL7UnrW5W6D2L423rd Place Trophy
4Rhinehart, ZacharyFRETZ7 754D2W8L1W324th Place Trophy
5Lamoureaux, Daniel PLINTN7 720L3B-W6D125th Place Trophy
6Cerini, ZacharyMONMS8 586W8L3L5W726th Place Ribbon
7Lackner, JordanPIRHM7 727L1L2W8L611st Place (Seventh Grade) Ribbon
8Strutt, Steve JKEYHS9 752L6L4L7L201st Place (Ninth Grade) Ribbon
9O'Keefe, Sean TSTTER7UnrU-U-U-U-0

Grades 4 to 6 Advanced

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Trisal, RaulALPHA41081W11W4W5D231st Place Trophy
2Li, YileDORSE61016W17W3W8D132nd Place Trophy
3Berthoud, Kyle ACALIF5 950W10L2W13W833rd Place Trophy
4Joseph, Bryan GMTVEW4 962W6L1W16W934th Place Trophy
5Anderson, JoeyMINAD51003W14W16L1W735th Place Trophy
6Brnardic, AdamTRANS4 866L4B-W14W1336th Place Ribbon
7Liu, BrianSFELE61229W15D13W10L521st Place (Sixth Grade) Ribbon
8Trapani, Kevin MVERNE6 882W19W12L2L32
9Mc Cormick, BenSTEDM6 883L13W11W12L42
10Barbara, MatthewHARTE41085L3W17L7W1521st Place (Fourth Grade) Ribbon
11Oppenheim, EthanGRDVE5 941L1L9W18W1621st Place (Fifth Grade) Ribbon
12King, GlendonHOWE4 993W18L8L9W1721st Place (Fourth Grade) Ribbon
13Lederman, MathewMOSMD6 983W9D7L3L61
14Hickman, Michael AEHILL5 913L5W19L6D181
15Dorohovich, John M JrHOMEP6 953L7D18W19L101
16Unal, Deniz BHERIT4 860B-L5L4L111
17Corey, TamaraDAYSP6 913L2L10B-L1211st Place (Girl) Ribbon
18Blumer, JoelNPHSU6 886L12D15L11D141
19Rhinehart, NicholasLRNCR4 969L8L14L15B-1
20Bowes, ConorSTLOU6 961U-U-U-U-0

Grades 4 to 6 Intermediate

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Mc Meen, BryanNEASN4 826W32W14W7W441st Place Trophy
2Wang, JoeMTLJR6 843W23W22D10W1132nd Place Trophy
3Greb, Peter JSTEDM6 810W30D26W12W1033rd Place Trophy
4March-Steinman, MaxLIBER5 819W28W6W5L134th Place Trophy
5Mc Cord, Alec KMTLJR6 761W8W21L4W1635th Place Trophy
6Sciulli, AnthonyHLPRK4 726W9L4W21W1931st Place (Fourth Grade) Trophy
7Armstrong, Andrew PSTLOU6 779W31W17L1W1531st Place (Sixth Grade) Trophy
8Coulson, JulesHOMEW5 676L5W20W18W1431st Place (Fifth Grade) Trophy
9Westerman, ElliotHOMEE4 847L6W28W26W1736th Place Ribbon
10Oltmanns, Alexander MWINCH5 791W33W15D2L322nd Place (Fifth Grade) Ribbon
11Waruszewski, BobNHOME5 740D34W25W13L222nd Place (Fifth Grade) Ribbon
12Delo, Zachary ANHOME4 740W27W16L3H-22nd Place (Fourth Grade) Ribbon
13Coulson, BrendanPFRST4 773D25W34L11W2922nd Place (Fourth Grade) Ribbon
14Papale, RobertBROOK4 731W20L1W27L82
15Bailey, Mychael LHOMEW5 685W18L10W22L72
16Ahumada-Lobo, Mareldi AWALDF4 658W24L12W23L521st Place (Girl) Ribbon
17Buuch, NominMINAD4 694W19L7W29L921st Place (Girl) Ribbon
18Emerson, David NFAIRV5 777L15W33L8W252
19Lemberg, Alex RSHAJR4 797L17W30W31L62
20Trompeter, WhitneyELLIS6 752L14L8W33W3222nd Place (Sixth Grade) Ribbon
21Rao, AmarHOSAC4 675W36L5L6W342
22Buuch, BulganSCHIL6 731W35L2L15W3122nd Place (Sixth Grade) Ribbon
23Dowlatabadi, JasonEHILL4 712L2W35L16W272
24Hill, ThaddaeusHOMEW5 736L16L27W30W282
25Sufrin, JoshuaWINCH4 678D13L11W34L181
26Baker, David WHOMEW4 723W29D3L9U-1
27Reikine, StephanieOHARA4 664L12W24L14L231
28Fulwider, TimALPHA4 700L4L9W36L241
29Korey, FrankSTEVE5 846L26W32L17L131
30Manfredi, Juan JKERR4 694L3L19L24W351
31Patterson, Andrew MHOMEE4 687L7W36L19L221
32Krieger, Andrew SHARTE5 701L1L29W35L201
33Carter, Chris DREGSQ5 688L10L18L20W361
34Sutton, JeremyEHILL5 669D11L13L25L21
35Clements, AlexanderOHARA5 652L22L23L32L300
36Carley, CassiSEWLR6 756L21L31L28L330
37Zubak-Skees, ChrisMINAD5 671U-U-U-U-0
38Young, AaronSTGAB6UnrU-U-U-U-0

Grades 4 to 6 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Chan, JasonWELLT4 549W11W4W5W741st Place Trophy
2Spratt, PrestonNHOME4UnrW15W25W6W842nd Place Trophy
3Tong, SolomonNHOME5 321W9W20W25W1443rd Place Trophy
4Steele, BenjaminMTVEW4UnrW12L1W23W1834th Place Trophy
5Rutkowski, BenHOMEW4UnrW19W18L1W1635th Place Trophy
6Seshadri, Priyanka SSLOAN4 607W17W23L2W1331st Place (Girl) Trophy
7Mahoney, Robert CNHOME4UnrW29W16W14L131st Place (Unrated) Trophy
8Moretti, Christopher MTRANS6 586W32W26W13L236th Place Ribbon
9Reiser, Meghan MBROOK5 638L3W36W26W1536th Place Ribbon
10Lyons, Jacob MHOMEW5 524W31L13W27W1736th Place Ribbon
11Sato, Jun GJAPAN4UnrL1W19D12W2522nd Place (Unrated) Trophy
12Shea, FaustinLIBER5 474L4W30D11W3321st Place (Fifth Grade) Ribbon
13Boehner, SamuelWINCH4UnrW35W10L8L621st Place (Fourth Grade) Ribbon
14Fishman, ElliotHOMEW5 639W21W24L7L32
15Giesin, JohnHOMEP6 519L2W22W24L921st Place (Sixth Grade) Ribbon
16Posner, Ida MWINCH4 637W28L7W21L521st Place (Fourth Grade) Ribbon
17Longstaff, IsaacHOMEE4 264L6W33W20L1021st Place (Fourth Grade) Ribbon
18Reiser, Paul JBROOK4 589W27L5W28L421st Place (Fourth Grade) Ribbon
19Pettler, Levi RSHAJR4 522L5L11W30W2821st Place (Fourth Grade) Ribbon
20Mitobe, YusukeJAPAN6 564W36L3L17W2721st Place (Sixth Grade) Ribbon
21Brendel, KurtSHAJR4 329L14W32L16W2921st Place (Fourth Grade) Ribbon
22Moore, Garret THOMEW4UnrL25L15W34W2621st Place (Fourth Grade) Ribbon
23Schmidt, Erik NEHILL4 451W30L6L4D241
24Kawahata, ShotaroJAPAN4UnrW34L14L15D2313rd Place (Unrated) Ribbon
25Dong, AndrewCOLFX4 558W22L2L3L111
26Wagner, MatthewHOMEE4 446W33L8L9L221
27Fleming, Matthew JNHOME5UnrL18W29L10L201
28Sasaki, SoichiJAPAN6 307L16W34L18L191
29Dannenberg, RichardSTEDM4 543L7L27W31L211
30Orchowski, Kerry ACHRIN5UnrL23L12L19B-12nd Place (Girl) Ribbon
31Glosser, Doug JSHAJR4UnrL10L35L29W361
32Wysocki, EliMCMUR4UnrL8L21B-L341
33Wipf, PeterCAMPU4 641L26L17W36L121
34Cercone, StephenSEWLR4 558L24L28L22W321
35Kanik, Alexandra LSTLOU6 464L13W31U-U-12nd Place (Girl) Ribbon
36Horne, DenzelWSIDE4UnrL20L9L33L310
37Bush, JasonFRICK6 537U-U-U-U-0
38Hutchings, Kevin JHARTE4UnrU-U-U-U-0

Grades K to 3 Advanced

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Felder, SamARTMN2 856W7W6D2W431st Place Trophy
2Silver, Adam DSHAJR2 949W9W3D1W632nd Place Trophy
3Trompeter, NickyWINCH3 876W13L2D5W723rd Place Trophy
4Khan, Neiladri KMCCLL2 914W12D11W8L124th Place Trophy
5Berthoud, KentCALIF3 826B-L8D3W1125th Place Trophy
6Zinn, Andrew MOHARA31034W10L1W11L226th Place Ribbon
7Heimann, Alexander CNHOME1 930L1W9W10L326th Place Ribbon
8Christie, StuartSUNEL21115L11W5L4W1226th Place Ribbon
9Sun, LiAnnHARTE3 856L2L7W13B-26th Place Ribbon
10Nissly, Austin TPVLLY2 857L6W12L7W1326th Place Ribbon
11Song, YimingSFELE2 868W8D4L6L511st Place (Second Grade) Ribbon
12Grote, Kelly FELLIS3 842L4L10B-L811st Place (Third Grade) Ribbon
13Lemberg, JordanFAIRV2 840L3B-L9L101

Grades K to 3 Intermediate

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Heimann, Mark ANHOME1 799W11W15W7W341st Place Trophy
2Barbara, JoshuaHARTE2 781W20D10W12W432nd Place Trophy
3Dorohovich, Grace LHOMEE3 764W32W9W5L133rd Place Trophy
4Kalchthaler, Kyle BROSS3 656W29W17W8L234th Place Trophy
5Lin, JeffreyFRANK3 682W27W6L3W1235th Place Trophy
6Oppenheim, EvanGRDVE3 792W18L5W19W1331st Place (Third Grade) Trophy
7Lu, Kevin NMINAD2 701W25W23L1W1631st Place (Second Grade) Trophy
8Murray, Danny JBROKS2 717W31W13L4W1536th Place Ribbon
9Stept, MaxEHILL2 653W24L3W26W1436th Place Ribbon
10Schell, Evan DNHOME2 669W28D2L14W2222nd Place (Second Grade) Ribbon
11Silver, JoshuaSHAJR0 645L1W27W23H-21st Place (Kindergarten) Trophy
12Zhu, AllenMINAD1 598W21W14L2L521st Place (First Grade) Trophy
13Mahoney, CurtisNHOME2 607W22L8W18L62
14Bagamery, Jack MSHAJR0 702W16L12W10L922nd Place (Kindergarten) Ribbon
15Rosso, JackBAKER3 678W26L1W25L822nd Place (Third Grade) Ribbon
16Ahumada-Lobo, AlonsoWALDF2 590L14W21W17L72
17Johnson, Eric ELIBER2 746W19L4L16W252
18Zhang, XiaoyueLIBER3 632L6W28L13W2422nd Place (Third Grade) Ribbon
19Kim, AndrewWINCH2 601L17W29L6W232
20Hristozov, Dimo ALIBER2 626L2L24W27W282
21Westerman, Noah WHOMEE1 706L12L16W31W2622nd Place (First Grade) Ribbon
22Feldman, EmeryHARTE1 766L13D31W24L101
23Rosen, Noah ACOMDS1 551W30L7L11L191
24Gutkind, SamSTEDM3UnrL9W20L22L1811st Place (Unrated) Ribbon
25Vegh-Gaynor, Noah ELNCLN3 590L7W30L15L171
26Ramesh, AarthiBANKS2 560L15W32L9L211
27Gentile, Nicholas JMINAD3 582L5L11L20W311
28Dubinsky, Scott MCOMDS3 552L10L18W30L201
29Pellegrino, LeoLIBER3UnrL4L19B-L3011st Place (Unrated) Ribbon
30Meyers, Judith EMINAD3 659L23L25L28W2911st Place (Girl) Ribbon
31Satryan, NicoWINCH1 599L8D22L21L27
32Todd, JeffreyHARTE3 631L3L26U-U-0

Grades K to 3 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Poole, Chansler GQUEEN2UnrW37W32W18W441st Place Trophy
2Spratt, JacobNHOME2UnrW34D5W24W1032nd Place Trophy
3Jones, Leland MSHAJR0UnrW28W25D10W2333rd Place Trophy
4Loevner, Dianna IWINCH3UnrW14W26W19L134th Place Trophy
5Jones, TannerSHAJR2UnrW38D2W12D835th Place Trophy
6Nimgaonkar, VivekSHAJR0 426W29W7L8W1836th Place Ribbon
7Pollack, SammyWINCH0UnrW15L6W22W1931st Place (Unrated) Trophy
8Axelrod, JoshMINAD2 502W27D24W6D536th Place Ribbon
9Mc Cormick, Brett MBAKER2UnrW11L18W20W2132nd Place (Unrated) Trophy
10Blume, MichaelACQUI1UnrW21W20D3L221st Place (First Grade) Ribbon
11Holder, JonathanWINCH1 545L9W35W13D1421st Place (First Grade) Ribbon
12Todd, AndrewHARTE1UnrD13W30L5W2621st Place (First Grade) Ribbon
13Brnardic, Ann MarieTRANS2 479D12W33L11W2721st Place (Girl) Trophy
14Wysocki, CalebBOWER0UnrL4W39W32D1121st Place (Kindergarten) Ribbon
15Seshadri, Menaka MSLOAN0 279L7D16W38W3221st Place (Kindergarten) Ribbon
16Coulson, HillHOMEW1UnrL25D15W34W3021st Place (First Grade) Ribbon
17Korey, Timothy JSTEVE2UnrL32D37W33W2421st Place (Second Grade) Ribbon
18Sufrin, ZacharyWINCH1 524W35W9L1L62
19Bigbee, David SHARTE2 501W31W36L4L72
20Britton, Trevor WSHAJR0UnrW22L10L9W3523rd Place (Unrated) Ribbon
21Scherbarth, MatthewWINCH0UnrL10W28W25L923rd Place (Unrated) Ribbon
22Meyers, Reba LMINAD1 439L20W29L7W3622nd Place (Girl) Ribbon
23Stack, BrianMINAD3 509L24W31W36L321st Place (Third Grade) Ribbon
24Rua, RobertSTEDM2UnrW23D8L2L171
25Heinzl, JacobBROOK2UnrW16L3L21D291
26Yost, TomFAIRV2 543W39L4D27L121
27Reiser, ShannonBROOK1UnrL8W40D26L131
28Mahan, Matthew RMINAD1 326L3L21D31W381
29King, SpencerHOWE0UnrL6L22W39D251
30Fleming, Andrew MNHOME2UnrD33L12W37L161
31Nicholson, DavidSTEDM1UnrL19L23D28W371
32Grote, James AWINCH0 465W17L1L14L151
33Egler, FrederickWINCH1 499D30L13L17D341
34Uden-Ford, DonovanALPHA1 295L2D38L16D331
35Rua, DanielSTEDM2UnrL18L11W40L201
36Jewart, BrandonSHAJR2UnrW40L19L23L221
37Manfredi, SofiaKERR1 429L1D17L30L31
38Villani, RickFAIRV0UnrL5D34L15L28
39Jewart, TylerSHAJR1UnrL26L14L29D40
40Rajgopal, PavanOHARA1 481L36L27L35D39
41Davis, Jordan ACOLFX3 486U-U-U-U-0
42Eller, AdamWINCH1UnrU-U-U-U-0

Schools

## of PlayersCodeSchoolDistrict
115WINCHWinchester Thurston School
213SHAJRShady Side Academy Junior School
312NHOMENorth Pittsburgh Home Lower School
411MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District
59HARTEHartwood Elementary SchoolFox Chapel Area School District
69HOMEWHomewood Montessori SchoolPittsburgh School District
77AEOBLA E OBlock Junior High SchoolPlum Borough School District
87STEDMSt Edmund Academy
96HOMEEHome Elementary School
106LIBERLiberty Elementary SchoolPittsburgh School District
116JAPANPittsburgh Japanese SchoolFox Chapel Area School District
125BROOKBrookline Elementary SchoolPittsburgh School District
135EHILLEast Hills Elementary SchoolPittsburgh School District
144FAIRVFairview Elementary SchoolFox Chapel Area School District
154OHARAO Hara Elementary SchoolFox Chapel Area School District
163DORSEDorseyville Middle SchoolFox Chapel Area School District
173ALPHAProvidence Alpha School
183SLOANSloan Elementary SchoolFranklin Regional School District
193STLOUSt Louise De Marillac School
203TRANSTransfiguration School
212BAKERBaker Elementary SchoolUpper St Clair School District
222CALIFCalifornia Area Elementary SchoolCalifornia Area School District
232COLFXColfax Elementary SchoolPittsburgh School District
242COMDSCommunity Day School
252ELLISEllis School
262FRREGFranklin Regional Junior High SchoolFranklin Regional School District
272FRICKFrick International AcademyPittsburgh School District
282GATJRGateway Middle SchoolGateway School District
292GRDVEGrandview Erie Elementary School
302HOMEPHome Middle School
312HOWEHowe Elementary SchoolMount Lebanon School District
322MTLJRJefferson Middle SchoolMount Lebanon School District
332KERRKerr Elementary SchoolFox Chapel Area School District
342KEYMSKeystone Oaks Middle SchoolKeystone Oaks School District
352MTVEWMountain View Elementary SchoolGreater Latrobe School District
362NPHSUNorth Pittsburgh Home Upper School
372SEWLRSewickley Academy Lower School
382SFELESouth Fayette Elementary SchoolSouth Fayette School District
392STEVEStevens Elementary SchoolPittsburgh School District
402WALDFWaldorf School
411ACQUIAquinas Academy
421ARTMNArtman Elementary School
431BANKSBanksville Elementary SchoolPittsburgh School District
441BOWERBower Hill School
451CAMPUCarlow Campus School
461CARMTCarmalt SchoolPittsburgh School District
471CHRINChartiers Intermediate SchoolChartiers Valley School District
481DAYSPDaySpring School
491FALKFalk School
501FRANKFranklin Elementary SchoolNorth Allegheny School District
511FRETZFretz Middle School
521HERITHeritage Elementary SchoolFranklin Regional School District
531HLPRKHoliday Park Elementary SchoolPlum Borough School District
541HOSACHosack Elementary SchoolNorth Allegheny School District
551BROKSJ H Brooks Elementary SchoolMoon Area School District
561KEYHSKeystone Oaks High SchoolKeystone Oaks School District
571LNCLNLincoln Elementary SchoolMount Lebanon School District
581LINTNLinton Intermediate SchoolPenn Hills School District
591MCCLLMc Cullough SchoolPenn Trafford School District
601MCMURMc Murray Elementary School
611MONMSMonessen Middle School
621MOSMDMosside Middle SchoolGateway School District
631NEASNNeason Hill Elementary School
641PFRSTPark Forest Elementary School
651PEAHSPeabody High SchoolPittsburgh School District
661PIRHMPine Richland Middle SchoolPine Richland School District
671PVLLYPleasant Valley SchoolPeters Township School District
681PLUMHPlum Senior High SchoolPlum Borough School District
691QUEENQueen Of Angels School
701REGSQRegent Square Elementary SchoolPittsburgh School District
711RIVERRiverview High SchoolRiverview School District
721ROSSRoss Elementary SchoolNorth Hills School District
731SCHILSchiller Classical AcademyPittsburgh School District
741SPKSHSouth Park High SchoolSouth Park School District
751STGABSt Gabriel School
761STTERSt Theresa Of Avila School
771STERRSterrett Classical AcademyPittsburgh School District
781SUNELSuncrest Elementary School
791LRNCRThe Learning Center
801UNIVHUniversity High School
811VERNEVerner Elementary SchoolRiverview School District
821WELLTWellington School
831WSIDEWest Side Traditional AcademyPittsburgh School District


Youth Chess Home Page

Classes Info

Western PA Scholastic
Chess Honor Roll

Chess Ratings Explained

Current Ratings List

Latest
Tournament Info

General Info
on Tournaments

Past
Tournament Results

Library Chess
Tournaments Info

Chess Links


Last Modified: 6/3/00
Maintained By/Send Comments to: Jerry Meyers