8th Western PA Scholastic Chess Championship

June 9, 2001 - Held at CMU - 208 players


Teams

#ScoreCodeSchoolDistrictPrize
114NHOMENorth Pittsburgh Home Lower School 1st Place Team Trophy
213HOMEEHome Elementary School 2nd Place Team Trophy
312SHAJRShady Side Academy Junior School 3rd Place Team Trophy
412HOMEWHomewood Montessori SchoolPittsburgh School District4th Place Team Ribbon
512MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District4th Place Team Ribbon
611EHILLEast Hills Elementary SchoolPittsburgh School District
711HARTEHartwood Elementary SchoolFox Chapel Area School District
810FAIRVFairview Elementary SchoolFox Chapel Area School District
910WINCHWinchester Thurston School
1010JAPANPittsburgh Japanese SchoolFox Chapel Area School District
1110NPHSUNorth Pittsburgh Home Upper School
129FALKFalk School
138OHARAO Hara Elementary SchoolFox Chapel Area School District
147STGRTSt Gertrude School
157COMDSCommunity Day School
166HOMEPHome Middle School
175BROOKBrookline Elementary SchoolPittsburgh School District

Grades 6 to 12 Championship

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Zhai, AlexMINAD51130W18W8W7W241st Place Trophy
2Swed, David PMTLJR71060W6W3W9L132nd Place Trophy
3Simizu, Akira MJAPAN101357W13L2W15W833rd Place Trophy
4Opaska, Michael PKEYHS91616L7W14W12W934th Place Trophy
5Herzing, Nathan FSTMCU61215L8W17W14W735th Place Trophy
6Guerrieri, LuisPLUMH91258L2D13W10W1626th Place Ribbon
7Hickman, Michael AFRICK61127W4W16L1L52
8Norfleet, Matthew TPEAHS101024W5L1W16L32
9Mezherytski, KeshaGATJR81208W15W10L2L42
10Waruszewski, Bob CNPHSU61005W11L9L6W172
11Simizu, Osamu FJAPAN81156L10L15W13W142
12Lamoureaux, Daniel PLINTN81191L14W18L4W152
13Kruk, NicolasACQUI101116L3D6L11W181
14Kumar, Vivek RFRSHS101008W12L4L5L111
15Schreiber, Avi JALLDE121018L9W11L3L121
16Joseph, Bryan GMTVEW51328W17L7L8L61
17Dorohovich, John M JrHOMEP71075L16L5W18L101
18Blumer, Joel TNPHSU7 926L1L12L17L130

Grades 6 to 12 Intermediate

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Werth, MatthewNPHSU7UnrB-W7W3W241st Place Trophy
2Coulson, JulesHOMEW6 851W15W17W6L132nd Place Trophy
3Buuch, BulganSHAMD8 873W14W19L1W833rd Place Trophy
4Carter, Chris DROGMS6 670W13W5L9W1734th Place Trophy
5Mc Colloch, David OFALK8 824W11L4W16W1035th Place Trophy
6White, Ryan TWINCH6 883W22W10L2W936th Place Ribbon
7Humes, CoryFOXHS9 826W18L1W19W1136th Place Ribbon
8Permigiani, TedFALK7 782W12D9W13L32
9Devlin, Patrick JSTGAB6 828W20D8W4L62
10Carey, Ryan TSTLOU6 729W23L6W12L52
11Kyle, Juan GNPHSU6 699L5W22W14L72
12Jones, George WALPHA8 879L8W15L10W182
13Mc Allister, BartSACRE6 814L4W20L8W192
14Weedn, CrockettCAMPU6 778L3W23L11W202
15Giesin, JohnHOMEP8 754L2L12W21W232
16Ellis, AllenNPHSU6 655L17B-L5W222
17Muenzer, DavidFALK8 810W16L2D18L41
18Hunter, Isaiah MHOMEP7 706L7W21D17L121
19Carley, CassiSEWMD7 690W21L3L7L1311st Place (Girl) Ribbon
20Hills, Adam WBISMD7 727L9L13B-L141
21O'Keefe, Sean TSTTER8 823L19L18L15B-1
22Fishman, ElliotHOMEW6 784L6L11D23L16
23Rundorff, Bisby RRICHJ6 839L10L14D22L15

Grades 6 to 12 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Altschuler, ArielDORSE6 638W3W5L2W731st Place Trophy
2Lyons, Jacob MHOMEW6 540W10W8W1L432nd Place Trophy
3Sasaki, SoichiJAPAN7 363L1W9W12W533rd Place Trophy
4Leidwinger, Nathan MSMAMS6 622L6W11W10W234th Place Trophy
5Klingensmith, NicholasHOMEP6 547W11L1W6L325th Place Trophy
6Lynch, Juliana EDORSE7 508W4W7L5L826th Place Ribbon
7Mitobe, YusukeJAPAN7 597W9L6W8L126th Place Ribbon
8Gilbreath, Dustin RMTVEW6 452W12L2L7W626th Place Ribbon
9Liu, George BMTLJR7 287L7L3W11W1026th Place Ribbon
10Kawashima, YuichiJAPAN6UnrL2W12L4L91
11Okada, ShinjiJAPAN7 292L5L4L9W121
12Zubak-Skees, ChrisROGMS6 607L8L10L3L110
13Osele, Jamie LDEERL10 561U-U-U-U-01st Place (Girl) Ribbon
14Bush, JasonFRICK7 537U-U-U-U-0

Grades 4 & 5 Championship

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Barbara, MatthewHARTE51149W18W15W2W441st Place Trophy
2Evans, Micah DHOMEE51002W16W14L1W532nd Place Trophy
3Ko, Alex JVILAC51077W6L5W14W933rd Place Trophy
4Zinn, Andrew MOHARA41079D7W12W13L124th Place Trophy
5Shellhammer, Corey DSTGRT5 907W10W3D9L225th Place Trophy
6Roberts, EllisEHILL4 859L3W10W11D826th Place Ribbon
7Brnardic, Adam ETRANS5 875D4L8W16W1326th Place Ribbon
8Buuch, NominMINAD51047L14W7W15D626th Place Ribbon
9Sato, Jun GJAPAN5 813W11D13D5L32
10Berthoud, KentCALIF41080L5L6W17W162
11Papale, RobertBROOK5 925L9W17L6W182
12Trisal, RaulALPHA51124L15L4W18W142
13Rago, AnthonySTGRT5 957W17D9L4L71
14Baker, David WHOMEW5 837W8L2L3L121
15Dorohovich, Grace LHOMEE5 916W12L1L8L1711st Place (Girl) Ribbon
16Boehner, Samuel WWINCH5 837L2W18L7L101
17Gough, Karl WFAIRV5 820L13L11L10W151
18Gipko, Jake SBEECH4 950L1L16L12L110

Grades 4 & 5 Intermediate

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Kopnitsky, DylanHOMEW5UnrW10W4W16W341st Place Trophy
2Mahoney, Robert CNHOME5 725W21W9W8W1142nd Place Trophy
3Dowlatabadi, JasonEHILL5 733W12W5W11L133rd Place Trophy
4Rao, AmarHOSAC5 730W22L1W14W1234th Place Trophy
5Patterson, Andrew MHOMEE5 706W20L3W13W835th Place Trophy
6Rosso, JackBAKER4 688L9W21W17W1636th Place Ribbon
7Thewes, RichardNHOME4 717W24L8W18W1036th Place Ribbon
8Posner, Ida MWINCH5 758W18W7L2L521st Place (Girl) Trophy
9Rutkowski, BenHOMEW5 798W6L2L10W192
10Manfredi, Juan JKERR5 694L1W22W9L72
11Sun, LiAnnHARTE4 732W23W13L3L222nd Place (Girl) Ribbon
12Loevner, Dianna IWINCH4 664L3W20W15L422nd Place (Girl) Ribbon
13Henry, Robert JBURGW5UnrW15L11L5W2321st Place (Unrated) Trophy
14Hungerman, RyanNHOME5 683W17L16L4W202
15Piqueira, JosephSTRMS4 710L13W23L12W222
16Zhang, XiaoyueLIBER4 730D19W14L1L61
17Gentile, Nicholas JMINAD4 787L14W19L6D181
18Vaisleib, GregoryKERR4 665L8W24L7D171
19Clark-Polner, MichaelFAIRV4 569D16L17W23L91
20Mc Clelland, ScottBRKLC5UnrL5L12W21L1412nd Place (Unrated) Ribbon
21Palanisamy, DineshMCKNI4UnrL2L6L20W2412nd Place (Unrated) Ribbon
22Blumenfeld, DanielMINAD5 628L4L10W24L151
23Ritov, AlexanderOHARA4 651L11L15L19L130
24Funaro, AlexisBANKS4UnrL7L18L22L210

Grades 2 & 3 Championship

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Petesch, Gabriel NEDGEP31288W8W4D2W331st Place Trophy
2Heimann, Alexander CNHOME21177W15W9D1W732nd Place Trophy
3Heimann, Mark ANHOME21293W16W5W7L133rd Place Trophy
4Barbara, JoshuaHARTE3 922W12L1W9W1134th Place Trophy
5Schiff, Michael DJENES3 948W14L3W10D625th Place Trophy
6Nissly, Austin TPVLLY3 977L9W15W8D526th Place Ribbon
7Silver, Adam DSHAJR31152W13W10L3L22
8Zhu, AllenMINAD2 817L1W12L6W132
9Ramesh, AarthiBANKS3 792W6L2L4D1211st Place (Girl) Ribbon
10Li, SuyangLIBER3 727W11L7L5D141
11Busam, Sujay VOHARA3 840L10D13W14L41
12Stern, EricFALK2 765L4L8W15D91
13Song, Yiming LSFELE3 802L7D11W16L81
14Uselman, Jeffrey R JrHARTE2 771L5W16L11D101
15Khlystov, Nikita AMINAD3 810L2L6L12W161
16Rago, ChristopherSTGRT3 838L3L14L13L150

Grades 2 & 3 Intermediate

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Mahoney, CurtisNHOME3 690W11W10W9W241st Place Trophy
2Horne, AlexanderFAIRV3 602W16W4W3L132nd Place Trophy
3Meyer, JakeSACRE3 672W12W8L2W733rd Place Trophy
4Regan, PeterNHOME2 655W18L2W7W834th Place Trophy
5Weaver, Richie PNHOME3UnrL8W12W15W935th Place Trophy
6Horne, Nick AFAIRV3 679L7W15W14W1036th Place Ribbon
7Gursoz, MuratMINAD2 566W6W11L4L32
8Arai, KohmaJAPAN2 599W5L3W13L42
9Stern, ScottFALK2 630W15W14L1L52
10Lu, DavidMINAD2 608W17L1W16L62
11Perelman, SaraELLIS2 573L1L7W17W1621st Place (Girl) Ribbon
12Clark, Charlotte AEHILL3UnrL3L5W18W1421st Place (Unrated) Trophy
13Eller, AdamWINCH2 551L14W17L8H-1
14Bigbee, David SHARTE3 577W13L9L6L121
15Redenbaugh, TimmyHOMEE3UnrL9L6L5W1812nd Place (Unrated) Trophy
16Cao, MichaelSFELE3UnrL2W18L10L1113rd Place (Unrated) Ribbon
17Suter, SamLINDN3UnrL10L13L11B-13rd Place (Unrated) Ribbon
18Godin, Talon DDRMNT3UnrL4L16L12L150
19Velez, Andres RCAMPU3 674U-U-U-U-0
20Mickish, GwenHOMEW3UnrU-U-U-U-0

Grades 2 to 5 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Klingensmith, DanielHOMEE3 521W32W5W17W641st Place Trophy
2Zhang, Tom CLOSTC2 514W27W20W12W442nd Place Trophy
3Manfredi, SofiaKERR2 496W9W10L6W1333rd Place Trophy
4Clemens-Sewall, DavidEHILL3 545W26W22W8L234th Place Trophy
5Rich, Alan MMTVEW5 476W7L1W24W1935th Place Trophy
6Clark, Robert J JrSTGRT5 520W36W14W3L136th Place Ribbon
7Bankert, Ian RMINAD2UnrL5W27W20W2531st Place (Unrated) Trophy
8Urbanek, IanGRACE5 496W39W18L4W2336th Place Ribbon
9Miller, Zach TRHEMA4 199L3W38W22W2136th Place Ribbon
10Rankins, Donald EWLPNN4 440W38L3W35W1736th Place Ribbon
11Drabick, Matthew BDRMNT2 523W24L13W18D122
12Bagamery, LauraSHAJR5 389W41W29L2D1121st Place (Girl) Trophy
13Liachenko, AlissaMINAD2 460W40W11D21L322nd Place (Girl) Trophy
14Coulson, HillHOMEW2 451W42L6W34D162
15Moore, Garret THOMEW5 528D31D23D19W282
16Watkins, Antonio GSTBED2UnrL18W39W29D1422nd Place (Unrated) Trophy
17Jimenez, DavidSTBED2UnrW25W30L1L1023rd Place (Unrated) Trophy
18Geronian, NancyMINAD3 391W16L8L11W3423rd Place (Girl) Ribbon
19Sudesh, PranavWYLAN2UnrW28D21D15L524th Place (Unrated) Ribbon
20Levinson, SamLINDN3 450W35L2L7W362
21Nicholson, DavidSTEDM2 491W37D19D13L92
22Mc Manus, BrandonBROOK5 474W34L4L9W332
23Englander, GabeCOMDS2 352D29D15W30L82
24Ramanathan, NityaSHAJR2 314L11W40L5W352
25Rajgopal, PavanOHARA2 457L17W37W36L72
26Long, Josiah JNHOME3 341L4L34W31W372
27Dowlatabadi, FrancisEHILL2 217L2L7W41D301
28Greene, Rachel CHOMEE3 472L19W31D33L151
29Biefeld, B JCAMPU2 547D23L12L16W391
30Geronian, JanetMINAD3 477W33L17L23D271
31Keitel, JordanMINAD2 322D15L28L26W381
32Dauk, Nicholas ASTJGD5 258L1L35D38W401
33Rutkowski, MatthewHOMEW2 103L30W41D28L221
34Kim, JeremieOHARA2UnrL22W26L14L181
35De Bolt, True ASTEDM2UnrL20W32L10L241
36Sroka, AnthonyPHILP3 253L6W42L25L201
37Tcherfas, DanielMINAD2 127L21L25W42L261
38Rascoe, Ariel ACOMDS2UnrL10L9D32L31
39Myers, EthanEHILL2 215L8L16D40L29
40Carbine, KatherineLINDN2UnrL13L24D39L32
41Grace, Ben AFALK2UnrL12L33L27D42
42Muha, DevinBROOK2UnrL14L36L37D41
43Millar, Meredith TELLIS2 444U-U-U-U-0
44Saigal, RohanMINAD2UnrU-U-U-U-0

Grades K & 1

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Silver, JoshuaSHAJR1 966W23W11W5W441st Place Trophy
2Nimgaonkar, Vivek USHAJR1 865W25W22W7W342nd Place Trophy
3Gough, Randall WFAIRV1 915W18W8W9L233rd Place Trophy
4Feffer, DanielleHOMEE1 561W13W17W12L134th Place Trophy
5Pollack, SammyWINCH1 827W14W16L1W1335th Place Trophy
6Lee, Daniel JMINAD1 965W20L7W10W1136th Place Ribbon
7Roberts, OliverEHILL1 756W27W6L2W1536th Place Ribbon
8Holzinger, Michael JSTEDM1 624W24L3W14W1736th Place Ribbon
9Hungerman, LukeNHOME1 813W30W15L3W1636th Place Ribbon
10Rothman, TroyCOMDS0UnrD12W23L6W2221st Place (Unrated) Trophy
11Brooks, AnthonyOHARA1 793W26L1W24L62
12Rosenfeld, ElanSHAJR0 453D10W19L4D182
13Carlier, AlexHARTE1UnrL4W30W19L522nd Place (Unrated) Trophy
14Nissly, GrantPVLLY1UnrL5W21L8W2523rd Place (Unrated) Trophy
15Linsuain, KemenCMUCS-1UnrB-L9W20L724th Place (Unrated) Ribbon
16Lednev, AlexMINAD1 523W21L5W28L92
17Mendelson, JesseCOMDS1 834W29L4W25L82
18Carley, AriannaSEWLR0UnrL3W26D22D1221st Place (Girl) Trophy
19Rao, RohithHOSAC1 493W28L12L13W262
20Nimgaonkar, Alok USHAJR0 404L6W27L15W282
21Weaver, Mike FNHOME1UnrL16L14B-W3024th Place (Unrated) Ribbon
22North, Arthur SJAPAN1 567W31L2D18L101
23Rajgopal, PremOHARA0 414L1L10W27D241
24Perelman, DanielleELLIS0UnrL8W29L11D2312nd Place (Girl) Ribbon
25Narayanan, KarthikFAIRV0 280L2W31L17L141
26Iyengar, AshwinEHILL1UnrL11L18W29L191
27Leroy, JustinBROOK1UnrL7L20L23B-1
28Zhang, Ted C -1UnrL19B-L16L201
29Dilmore, Eric RROSS0UnrL17L24L26W311
30Meyer, LukeSACRE1UnrL9L13D31L21
31Miller, Michael RBROOK1UnrL22L25D30L29

Schools

## of PlayersCodeSchoolDistrict
117MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District
211NHOMENorth Pittsburgh Home Lower School
310HOMEWHomewood Montessori SchoolPittsburgh School District
49JAPANPittsburgh Japanese SchoolFox Chapel Area School District
58EHILLEast Hills Elementary SchoolPittsburgh School District
67HOMEEHome Elementary School
77OHARAO Hara Elementary SchoolFox Chapel Area School District
87SHAJRShady Side Academy Junior School
96FAIRVFairview Elementary SchoolFox Chapel Area School District
106FALKFalk School
116HARTEHartwood Elementary SchoolFox Chapel Area School District
126WINCHWinchester Thurston School
135BROOKBrookline Elementary SchoolPittsburgh School District
145NPHSUNorth Pittsburgh Home Upper School
154COMDSCommunity Day School
164HOMEPHome Middle School
174STGRTSt Gertrude School
183CAMPUCarlow Campus SchoolDiocese of Pittsburgh School District
193ELLISEllis School
203KERRKerr Elementary SchoolFox Chapel Area School District
213LINDNLinden Elementary SchoolPittsburgh School District
223MTVEWMountain View Elementary SchoolGreater Latrobe School District
233SACRESacred Heart SchoolDiocese of Pittsburgh School District
243STEDMSt Edmund Academy
252BANKSBanksville Elementary SchoolPittsburgh School District
262DRMNTDormont Elementary SchoolKeystone Oaks School District
272DORSEDorseyville Middle SchoolFox Chapel Area School District
282FRICKFrick International AcademyPittsburgh School District
292HOSACHosack Elementary SchoolNorth Allegheny School District
302MTLJRJefferson Middle SchoolMount Lebanon School District
312LIBERLiberty Elementary SchoolPittsburgh School District
322PVLLYPleasant Valley SchoolPeters Township School District
332ALPHAProvidence Alpha SchoolDiocese of Pittsburgh School District
342ROGMSRogers Middle SchoolPittsburgh School District
352SFELESouth Fayette Elementary SchoolSouth Fayette School District
362STBEDSt Bede School
371ALLDEAllderdice High SchoolPittsburgh School District
381ACQUIAquinas AcademyDiocese of Pittsburgh School District
391BAKERBaker Elementary SchoolUpper St Clair School District
401BEECHBeechwood Elementary SchoolPittsburgh School District
411BISMDBishop McDowell SchoolDiocese of Pittsburgh School District
421BRKLCBrookline Regional Catholic SchoolDiocese of Pittsburgh School District
431BURGWBurgwin Elementary SchoolPittsburgh School District
441CMUCSCMU Childrens School
451CALIFCalifornia Area Elementary SchoolCalifornia Area School District
461DEERLDeer Lakes High SchoolDeer Lakes School District
471EDGEPEdgewood Primary SchoolWoodland Hills School District
481FOXHSFox Chapel Area High SchoolFox Chapel Area School District
491FRSHSFranklin Regional Senior High SchoolFranklin Regional School District
501GATJRGateway Middle SchoolGateway School District
511JENESJeannette Mc Kee Elementary SchoolJeannette City School District
521KEYHSKeystone Oaks High SchoolKeystone Oaks School District
531LINTNLinton Intermediate SchoolPenn Hills School District
541LOSTCLost Creek Elementary School
551MCKNIMc Knight Elementary SchoolNorth Allegheny School District
561GRACEOur Lady Of Grace SchoolDiocese of Pittsburgh School District
571PEAHSPeabody High SchoolPittsburgh School District
581PHILPPhillips Elementary SchoolPittsburgh School District
591PLUMHPlum Senior High SchoolPlum Borough School District
601RHEMARhema Christian School
611RICHJRichland Middle School
621ROSSRoss Elementary SchoolNorth Hills School District
631SMAMSSaint Marys Area Middle School
641SEWLRSewickley Academy Lower School
651SEWMDSewickley Academy Middle School
661SHAMDShady Side Academy Middle School
671STGABSt Gabriel SchoolDiocese of Pittsburgh School District
681STJGDSt John Of God SchoolDiocese of Pittsburgh School District
691STLOUSt Louise De Marillac SchoolDiocese of Pittsburgh School District
701STMCUSt Marys Catholic Upper SchoolDiocese of Pittsburgh School District
711STTERSt Theresa Of Avila SchoolDiocese of Pittsburgh School District
721STRMSStreams Elementary SchoolUpper St Clair School District
731TRANSTransfiguration SchoolDiocese of Pittsburgh School District
741VILACVillage Academy Senior High School
751WLPNNWilliam Penn Elementary SchoolElizabeth Forward School District
761WYLANWyland Elementary SchoolHampton Township School District


Youth Chess Home Page

Classes Info

Western PA Scholastic
Chess Honor Roll

Chess Ratings Explained

Current Ratings List

Latest
Tournament Info

General Info
on Tournaments

Past
Tournament Results

Library Chess
Tournaments Info

Chess Links


Last Modified: 6/9/01
Maintained By/Send Comments to: Jerry Meyers