9th Western PA Scholastic Chess Championship

June 15, 2002


Teams

#ScoreCodeSchoolDistrictPrize
114NHOMENorth Pittsburgh Home Lower School1st Place Team Trophy
212FAIRVFairview Elementary SchoolFox Chapel Area School District2nd Place Team Trophy
312MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District3rd Place Team Trophy
412MONTEMontessori Centre School4th Place Team Trophy
512BOYCEBoyce Middle SchoolUpper St Clair School District5th Place Team Ribbon
611DORSEDorseyville Middle SchoolFox Chapel Area School District
711SHAJRShady Side Academy Junior School
811JAPANPittsburgh Japanese SchoolFox Chapel Area School District
910OHARAO Hara Elementary SchoolFox Chapel Area School District
1010FALKFalk School
119NPHSUNorth Pittsburgh Home Upper School
129COMDSCommunity Day School
139WINCHWinchester Thurston School
149SEWLRSewickley Academy Lower School
158HOMEWHomewood Montessori SchoolPittsburgh School District
167CYBERWestern PA Cyber School
177EHILLEast Hills Elementary SchoolPittsburgh School District
184LIBERLiberty Elementary SchoolPittsburgh School District
192KNOXMKnoxville SchoolPittsburgh School District

Grades 6 to 12 Championship

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Opaska, Michael PKEYHS101700W22W5W11W441st Place Trophy
2Wilkins, FredTMKIN101495W17W6D3W1132nd Place Trophy
3Blocki, JeremiahCYBER91644W14W7D2D833rd Place Trophy
4Berthoud, Kevin FUSCHS91467W16W13W8L134th Place Trophy
5Lelis, TylerPALCY41417W23L1W13W1535th Place Trophy
6Hickman, Michael AFRICK71260W18L2W16W1236th Place Ribbon
7Simizu, Akira MJAPAN111466W24L3W12W1436th Place Ribbon
8Petesch, Gabriel NDICKE41598W15W9L4D32
9Swed, David PMTLJR81341W25L8D10W182
10Scarpino, StevenSOUER81198L11W26D9W172
11Gao, JoshuaPLEMD61517W10W20L1L22
12Oppenheim, EthanWLNUT71117W19W22L7L62
13Guffey, Eric JCLAKM81249W21L4L5W232
14Waruszewski, Bob CNPHSU71222L3W23W19L72
15Simizu, Osamu FJAPAN91204L8W25W20L52
16Mc Colloch, David OVINCH91166L4W21L6D191
17Rengasamy, ManivelSUNCR81189L2D18W22L101
18Sanchez, Hector JLEHMN71083L6D17W24L91
19Lamoureaux, Daniel PLINTN91391L12W24L14D161
20Shellhammer, Corey DSTGRT61306W26L11L15D211
21Ruth, Nicholas KLEHMN7 879L13L16W25D201
22Dorohovich, Grace LCYBER61241L1L12L17W2511st Place (Girl) Ribbon
23Belenky, MatthewFALK71125L5L14W26L131
24Dorohovich, John M JrCYBER81140L7L19L18W261
25Ryabin, Michael ISTERR81115L9L15L21L220
26Chen, Dong LSUNCR71104L20L10L23L240

Grades 6 to 12 Intermediate

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Mc Cormick, BenSTEDM81023W4W15W8D231st Place Trophy
2Mahoney, Robert CNPHSU61003W17W7W3D132nd Place Trophy
3Gough, Karl WDORSE6 964W10W5L2W1133rd Place Trophy
4Kawashima, YuichiJAPAN7 964L1W10W13W834th Place Trophy
5Levinson, HowardFRICK71074W21L3W9W735th Place Trophy
6Mc Cord, Alec KMTLJR8 895W16L8W18W936th Place Ribbon
7Devlin, Patrick JSTGAB7 926W11L2W14L52
8Hungerman, RyanNPHSU6 986W20W6L1L42
9Gibson, IanNPHSU11 897W14W12L5L62
10Foster, JohnHOMEP61015L3L4W15W172
11Buuch, NominSHAMD6 997L7W16W12L321st Place (Girl) Ribbon
12Coulson, JulesHOMEW7 975W13L9L11W182
13Permigiani, TedFALK81040L12W21L4W162
14Wilson, Greg SFALK7 986L9W17L7W212
15Dong, AndrewDORSE6 929W18L1L10D201
16Adams, Justin BADHMA6 957L6L11W20L131
17Oltmanns, Alexander MWINCH7 930L2L14W21L101
18Buuch, BulganSHASR9 997L15W20L6L121
19Lynch, Juliana EDORSE81019B-U-U-U-1
20Sato, Jun GJAPAN6 924L8L18L16D15
21Sasaki, SoichiJAPAN8 985L5L13L17L140

Grades 6 to 12 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Altschuler, ArielDORSE7 824W14W3W4W541st Place Trophy
2Manfredi, Juan J JrDORSE6 754W6W15W11L732nd Place Trophy
3Aggarwal, MohitALGHN7 673W18L1W16W1333rd Place Trophy
4Hendrickson, Sara MSTMAR8 773W20W12L1W934th Place Trophy
5Knupp, Alicia AMOONM8 798W22W9W10L135th Place Trophy
6Wilkes, AntonioSROXH7 724L2W20W15W1136th Place Ribbon
7Chirsan, JoshSTVAL6 841L9W19W21W236th Place Ribbon
8Patterson, Andrew MHOMEP6 735L12W22W24W1036th Place Ribbon
9Okada, ShinjiJAPAN8 651W7L5W17L42
10Yan, AmyFRREG6 432W17W13L5L82
11Baker, David WHOMEW6 802W16W21L2L62
12Bradshaw, KyleMONTE6UnrW8L4L13W2121st Place (Unrated) Trophy
13Liu, George BMTLJR8 797W23L10W12L32
14Mc Neill, James MFRICK7 632L1W18L19W242
15Young, JennySUNCR6 815W25L2L6W2321st Place (Girl) Trophy
16Curtis, PeterWINCH6 801L11W23L3W202
17Schiff, Michael P6 816L10W25L9W192
18Kuwashima, TakehiroJAPAN7UnrL3L14B-W2522nd Place (Unrated) Ribbon
19Fischl, AdrianINGOM8UnrH-L7W14L171
20Pendleton, DavidGRACE8UnrL4L6W22L161
21Mitobe, YusukeJAPAN8 659W24L11L7L121
22Counts, ShaneKNOXM7UnrL5L8L20B-1
23Saldin, GryphonDEWLL7UnrL13L16W25L151
24Roberts, AaronKNOXM7UnrL21B-L8L141
25Roche, Ben ENWAYE6 100L15L17L23L180
26Teater, ThomasKNOXM7UnrF-U-U-U-0
27Kennedy, ShawnKNOXM7UnrF-U-U-U-0
28Boehm, DaleKNOXM8UnrU-U-U-U-0

Grades 3 to 5 Championship

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Heimann, Alexander CNHOME31669W12W7W6W941st Place Trophy
2Heimann, Mark ANHOME31683W18W15W3W542nd Place Trophy
3Hopper, Luke RHOMEE41084W24W4L2W1233rd Place Trophy
4Venkatesh, NikhilBOYCE5 855W8L3W16W1434th Place Trophy
5Silver, Adam DSHAJR41184W23W11W14L235th Place Trophy
6Guffey, T WalkerCLAKM51145W25W19L1W1131st Place (Fifth Grade) Trophy
7Rosso, JackBOYCE51017W26L1W19W1336th Place Ribbon
8Zhu, Allen KMINAD41062L4W25W23W1031st Place (Fourth Grade) Trophy
9Piqueira, JosephBOYCE51102D10W27W17L122nd Place (Fifth Grade) Ribbon
10Dickel, MatthewOHARA5 941D9D16W15L82
11Thewes, RichardNHOME5 959W17L5W24L62
12Guffey, Keegan GCLAKE3 956L1W26W21L321st Place (Third Grade) Trophy
13Coulson, HillHOMEW3 841W20L14W18L722nd Place (Third Grade) Ribbon
14Whitney, JoshuaDODGE41057W28W13L5L422nd Place (Fourth Grade) Ribbon
15Beatty, MarkMONTE5 963W21L2L10W262
16Pokrifka, BrianNHOME31018D22D10L4W2422nd Place (Third Grade) Ribbon
17Stern, ScottFALK31203L11W22L9W2522nd Place (Third Grade) Ribbon
18Ignaczak, MarkDREDE3 959L2W28L13W2722nd Place (Third Grade) Ribbon
19Rengasamy, MathiNORTH5 933W29L6L7W282
20Stern, EricFALK31041L13L24W28W2222nd Place (Third Grade) Ribbon
21Miller, Zach TSEWLR5 804L15B-L12W292
22Kawashima, SatoshiJAPAN3 841D16L17W27L201
23Mc Cormick, BillySEWLR3 955L5W29L8H-1
24Loevner, Dianna IWINCH5 894L3W20L11L1611st Place (Girl) Ribbon
25Petrovich, Justin PBANKS4 955L6L8W29L171
26Clemens-Sewall, DavidEHILL4 823L7L12B-L151
27Miller, MaxwellBAKER3 803B-L9L22L181
28Weaver, Richie PNHOME4 854L14L18L20L190
29Bharill, SonumFAIRV51096L19L23L25L210

Grades 3 to 5 Intermediate

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Song, Yiming LSFELE4 791W19W18W17W541st Place Trophy
2Coury, Paul RMONTE5 714W37W29W11W1042nd Place Trophy
3Spear, J ElliotNHOME3 712W6D12W26W1333rd Place Trophy
4Curtis, DavidWINCH3 691W23D24W21W2234th Place Trophy
5Iida, JunJAPAN5UnrW22W27W16L135th Place Trophy
6Griswold, KyleGRNTW3 584L3W31W18W1631st Place (Third Grade) Trophy
7Wright, ChapinBOYCE5UnrW20L16W25W1731st Place (Fifth Grade) Trophy
8Benack, Ben E IIIBOYCE5 583L16W20W27W2636th Place Ribbon
9Lin, JeffreyFRANK5 751L24W33W32W1936th Place Ribbon
10Myers, GrantEHILL3 724W32D26W12L222nd Place (Third Grade) Ribbon
11Khlystov, Nikita AMINAD4 657W28W30L2D1421st Place (Fourth Grade) Trophy
12Mc Laughlin, Richard D IIIMONTE4 639W31D3L10W2422nd Place (Fourth Grade) Ribbon
13Holder, Jonathan DWINCH3 693D15W36W24L322nd Place (Third Grade) Ribbon
14Glinsky, LukaHOMEE5UnrW25L17W29D1121st Place (Unrated) Trophy
15Mc Intyre, AndyHOMEW4 577D13L21W36W3022nd Place (Fourth Grade) Ribbon
16Nicholson, DavidSTEDM3 700W8W7L5L62
17Levinson, SamLINDN4 699W33W14L1L72
18Clark, Charlotte AEHILL4 677W35L1L6W3321st Place (Girl) Trophy
19Plizga, LukeHCLIF5 646L1W35W30L922nd Place (Fifth Grade) Ribbon
20Johnson, Eric ELIBER4 689L7L8W35W322
21Mahan, Matthew RMINAD3 795L29W15L4W342
22Horne, Nick AFAIRV4 769L5W37W34L42
23Bacanu, AlexandruLINDN5UnrL4L25W31W2922nd Place (Fifth Grade) Ribbon
24Englander, GabeCOMDS3 631W9D4L13L121
25Eller, AdamWINCH3 665L14W23L7D281
26Kearns, John MSTGAB4 652W38D10L3L81
27Gentile, Nicholas JMINAD5 725D36L5L8W371
28Hong, SamCOLFX5UnrL11L34W37D2512nd Place (Unrated) Ribbon
29Webb, RobertLIBER4 647W21L2L14L231
30Horne, AlexanderFAIRV4 782W34L11L19L151
31Liachenko, AlissaMINAD3 779L12L6L23W3612nd Place (Girl) Ribbon
32Wilson, Colin SFALK5 605L10W38L9L201
33Coyne, Will ELNCLN4 582L17L9W38L181
34Aggarwal, SonikaGREEN5 640L30W28L22L2112nd Place (Girl) Ribbon
35Pilch, CassandraBOYCE5UnrL18L19L20W3812nd Place (Girl) Ribbon
36Steele, Kelsey PMCKNI4 619D27L13L15L31
37Pasquale, Julia TSTLOU3 587L2L22L28L270
38Leverett, AlisonWASHI5UnrL26L32L33L350
39Motto, TylerGOODS4 656F-U-U-U-0
40Davis, Jordan ACOLFX5 638F-U-U-U-0

Grades 3 to 5 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Geronian, NancyMINAD4 452W19W13W15W641st Place Trophy
2Spence, Alexandra EMONTE5 474D9W25W3W732nd Place Trophy
3Rascoe, Ariel ACOMDS3 352W17W16L2W1333rd Place Trophy
4Liu, MichaelFOSTE4 333D11W21W9D1034th Place Trophy
5Kim, JeremieOHARA3 417W22W18L6W1435th Place Trophy
6Samo, DougNHOME5 532W27B-W5L136th Place Ribbon
7Geronian, JanetMINAD4 419W26W24W10L231st Place (Girl) Trophy
8Skero, Timothy A JrCHRIN4 472L14W27W18W1536th Place Ribbon
9Greenaway, MatthewSTBER3UnrD2W11L4W2221st Place (Unrated) Trophy
10Sivakanthan, SananthanKERR5 546W23W14L7D42
11Flaherty, EvanMONTE3UnrD4L9W25W2422nd Place (Unrated) Trophy
12Redenbaugh, Timmy ZCYBER4 443L13W26D22W172
13Menzies, Andrew JPIVIK3UnrW12L1W20L323rd Place (Unrated) Ribbon
14Coury, EvanMONTE4UnrW8L10W16L523rd Place (Unrated) Ribbon
15Scherch, Andrew KFALK4UnrW29W20L1L823rd Place (Unrated) Ribbon
16Colleran, Robert JSTLOU3 548W30L3L14W232
17Ahmed, HumzaBROOK3UnrL3W30W28L1223rd Place (Unrated) Ribbon
18Gamble, David HMINAD3UnrW33L5L8W2923rd Place (Unrated) Ribbon
19Chirsan, AaronSTVAL3 474L1L23W27W262
20Manfredi, SofiaKERR3 538W28L15L13W2522nd Place (Girl) Ribbon
21Stack, BrianMINAD5 524L25L4W33W282
22Carini, KaylieCRNGI3UnrL5W33D12L91
23Uden-Ford, DonovanSTJMC3 278L10W19D24L161
24Buccilli, DamianEHILL4UnrB-L7D23L111
25Myers, EthanEHILL3 114W21L2L11L201
26Williamson, KhyamBEECH4UnrL7L12B-L191
27Masters, PeterLIBER3 158L6L8L19B-1
28Moshier, KatieSACRE4 191L20W29L17L211
29Williams, Joseph DSHAJR5 462L15L28W30L181
30Rascoe, ShiraCOMDS4 292L16L17L29W331
31Brown, KeenonWINCH3 100Z-U-U-U-
32Iida, MasashiJAPAN3UnrZ-U-U-U-
33Long, Josiah JNHOME4 394L18L22L21L300
34Mc Carthy, RobertLNCLN4 437F-U-U-U-0
35Brown, StephenROSS3UnrF-U-U-U-0

Grades K to 2 Championship

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Gough, Randall WFAIRV21161W9W16W3W241st Place Trophy
2Nimgaonkar, Vivek USHAJR2 892W12W13W4L132nd Place Trophy
3Cullen, Ian JOHARA2 864W17W8L1W733rd Place Trophy
4Linsuain, KemenCMUCS0 712W14W5L2W1034th Place Trophy
5Hungerman, LukeNHOME2 850W18L4W16W835th Place Trophy
6Weaver, Mike FNHOME2 809L8W9W13W1431st Place (Second Grade) Trophy
7Silver, JoshuaSHAJR2 816W20W15W11L336th Place Ribbon
8Rosenfeld, ElanSHAJR1 712W6L3W19L521st Place (First Grade) Trophy
9Di Nardo, Philip JMINAD2 772L1L6W18W1722nd Place (Second Grade) Ribbon
10Venkatesh, AkhilBAKER2 835L13W12W17L422nd Place (Second Grade) Ribbon
11Lednev, AlexMINAD2 891L16W18L7W1522nd Place (Second Grade) Ribbon
12Mendelson, Jesse MCOMDS2 752L2L10W20W1622nd Place (Second Grade) Ribbon
13Pollack, SammyWINCH2 733W10L2L6D191
14Scherbarth, MatthewWINCH2 784L4W20D15L61
15Chaverin, NathanielNHOME2 703W19L7D14L111
16Nimgaonkar, Alok USHAJR1 752W11L1L5L1212nd Place (First Grade) Ribbon
17Chaverin, SamNHOME0 744L3W19L10L911st Place (Kindergarten) Trophy
18Dysert, EthanCOMDS1 740L5L11L9W2012nd Place (First Grade) Ribbon
19Mc Cormick, DannySEWLR0 777L15L17L8D132nd Place (Kindergarten) Ribbon
20Xu, ZhihongLIBER2 712L7L14L12L180

Grades K to 2 Intermediate

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Baron, EliFAIRV2 598W10W5W6W341st Place Trophy
2Yan, AlanSLOAN2 587W13W4W12W842nd Place Trophy
3Plaut, BenjaminCOMDS1 608W19W11W8L133rd Place Trophy
4Samo, MikeNHOME2 634W15L2W16W934th Place Trophy
5Lawrence, Josh ASHAJR2UnrW9L1W15D625th Place Trophy
6Carley, AriannaSEWLR1 601B-W17L1D526th Place Ribbon
7Rashed-Azzam, SherifHOMEE2UnrL17B-D11W1621st Place (Unrated) Trophy
8Narayanan, KarthikFAIRV1 610W16W12L3L22
9Kearney, BobbyBRKLC2 541L5W10W18L42
10Kownacki, GregLNCLN2UnrL1L9W17W1522nd Place (Unrated) Ribbon
11Gonzalez, JoaquinFALK2 497W18L3D7D122
12Vielott, Tom LOHARA2 551W14L8L2D111
13Ueda, TsukasaJAPAN2UnrL2L15D14W171
14Pilch, ChristopherBAKER2UnrL12L16D13W181
15Mc Kaveney, John HOHARA2 483L4W13L5L101
16Collins, JasmineFALK2 473L8W14L4L711st Place (Girl) Ribbon
17Johnson, Lucas DFALK1 457W7L6L10L131
18Sung, EvaGREEN2UnrL11W19L9L1411st Place (Girl) Ribbon
19Moncla, PhilOHARA2 463L3L18U-U-0

Grades K to 2 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Stiles, Zane ASTEDM0UnrW24W13W11W341st Place Trophy
2Stern, BenFALK0 262W19W18W6W1042nd Place Trophy
3Skirpan, Zachary GMARSE0UnrW23W4W10L133rd Place Trophy
4Sakai, HibikiSHATR1UnrW14L3W19W1134th Place Trophy
5Dietrich, ErikSEWLR0 366L7W24W15W1235th Place Trophy
6Hong, JocelynSHAJR1 422W22D12L2W1826th Place Ribbon
7Duerig, AndrewROSS0UnrW5L10W25D821st Place (Unrated) Trophy
8Zenati, Francesco ASHAJR1UnrH-W20D12D722nd Place (Unrated) Trophy
9Goodman, JoshFAIRV1 217L11W22D21W2526th Place Ribbon
10Griswold, SeanNCKIN0 445W16W7L3L22
11Mc Kaveney, DannyOHARA1UnrW9W25L1L423rd Place (Unrated) Ribbon
12Knupp, Joshua JBONME1UnrW17D6D8L523rd Place (Unrated) Ribbon
13Brem, EvanFOSTE1UnrW27L1D14D1523rd Place (Unrated) Ribbon
14Leverett, RyanWASHI0UnrL4B-D13D1623rd Place (Unrated) Ribbon
15Bharill, ShivunFAIRV1UnrD20W27L5D1323rd Place (Unrated) Ribbon
16Carini, Fred J JrCRNGI0UnrL10W17D18D1423rd Place (Unrated) Ribbon
17Rock, Joseph R JrBRKLC1 262L12L16W24W272
18Sivakanthan, NitarsanKERR0UnrW21L2D16L61
19Reddy, SamirSHAJR1UnrL2W23L4D211
20Ryave, JacobCOMDS1UnrD15L8D26D221
21Gentile, MichaelMINAD0 114L18D26D9D191
22Coury, MarcusMONTE0UnrL6L9B-D201
23Baron, CharlieFAIRV1 100L3L19D27W261
24Ahmed, HashimBROOK1UnrL1L5L17B-1
25Bennett, AllisonELLIS2 288W26L11L7L911st Place (Girl) Ribbon
26Flaherty, KathleenMONTE1UnrL25D21D20L2311st Place (Girl) Ribbon
27Kroser, TalHOMEW2 384L13L15D23L17

Schools

## of PlayersCodeSchoolDistrict
113NHOMENorth Pittsburgh Home Lower School
212MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District
312JAPANPittsburgh Japanese SchoolFox Chapel Area School District
411FALKFalk School
510SHAJRShady Side Academy Junior School
69FAIRVFairview Elementary SchoolFox Chapel Area School District
79MONTEMontessori Centre School
89WINCHWinchester Thurston School
97COMDSCommunity Day School
107OHARAO Hara Elementary SchoolFox Chapel Area School District
116BOYCEBoyce Middle SchoolUpper St Clair School District
125DORSEDorseyville Middle SchoolFox Chapel Area School District
135EHILLEast Hills Elementary SchoolPittsburgh School District
145HOMEWHomewood Montessori SchoolPittsburgh School District
155KNOXMKnoxville SchoolPittsburgh School District
165SEWLRSewickley Academy Lower School
174LIBERLiberty Elementary SchoolPittsburgh School District
184NPHSUNorth Pittsburgh Home Upper School
194CYBERWestern PA Cyber School
203BAKERBaker Elementary SchoolUpper St Clair School District
213FRICKFrick International AcademyPittsburgh School District
223HOMEEHome Elementary School
233MTLJRJefferson Middle SchoolMount Lebanon School District
243KERRKerr Elementary SchoolFox Chapel Area School District
253LNCLNLincoln Elementary SchoolMount Lebanon School District
263STEDMSt Edmunds Academy
273SUNCRSuncrest Middle SchoolMonongalia County School District
282BROOKBrookline Elementary SchoolPittsburgh School District
292BRKLCBrookline Regional Catholic SchoolDiocese of Pittsburgh School District
302CRNGICarnegie Elementary SchoolCarlynton School District
312CLAKMCheat Lake Middle SchoolMonongalia County School District
322COLFXColfax Elementary SchoolPittsburgh School District
332FOSTEFoster Elementary SchoolMount Lebanon School District
342GREENGreenfield SchoolPittsburgh School District
352HOMEPHome Middle School
362LEHMNLehman Middle SchoolCanton City School District
372LINDNLinden Elementary SchoolPittsburgh School District
382ROSSRoss Elementary SchoolNorth Hills School District
392STGABSt Gabriel SchoolDiocese of Pittsburgh School District
402STLOUSt Louise De Marillac SchoolDiocese of Pittsburgh School District
412STVALSt Valentine SchoolDiocese of Pittsburgh School District
422WASHIWashington Elementary SchoolMount Lebanon School District
431ADHMAAdams Home School Academy
441ALGHNAllegheny Middle SchoolPittsburgh School District
451BANKSBanksville Elementary SchoolPittsburgh School District
461BEECHBeechwood Elementary SchoolPittsburgh School District
471BONMEBon Meade Elementary SchoolMoon Area School District
481CMUCSCMU Childrens School
491CHRINChartiers Intermediate SchoolChartiers Valley School District
501CLAKECheat Lake Elementary SchoolMonongalia County School District
511DICKEDickson Intermediate SchoolWoodland Hills School District
521DREDEDivine Redeemer SchoolDiocese of Pittsburgh School District
531DODGEDodge Middle School
541ELLISEllis School
551FRANKFranklin Elementary SchoolNorth Allegheny School District
561FRREGFranklin Regional Middle SchoolFranklin Regional School District
571GOODSGood Shepherd SchoolDiocese of Pittsburgh School District
581GRNTWGreentown Elementary School
591HCLIFHighcliff Elementary SchoolNorth Hills School District
601INGOMIngomar Middle SchoolNorth Allegheny School District
611KEYHSKeystone Oaks High SchoolKeystone Oaks School District
621LINTNLinton Intermediate SchoolPenn Hills School District
631MARSEMars Elementary SchoolMars Area School District
641MCKNIMc Knight Elementary SchoolNorth Allegheny School District
651MOONMMoon Area Middle SchoolMoon Area School District
661NCKINN Canton Kindergarten Center
671NORTHNorth Elementary SchoolMonongalia County School District
681NWAYENorthway Elementary SchoolNorth Hills School District
691GRACEOur Lady Of Grace SchoolDiocese of Pittsburgh School District
701PALCYPA Learners Online School
711PIVIKPivik Elementary SchoolPlum Borough School District
721PLEMDPleasant Hills Middle SchoolWest Jefferson Hills School District
731SACRESacred Heart SchoolDiocese of Pittsburgh School District
741SHAMDShady Side Academy Middle School
751SHASRShady Side Academy Senior School
761SHATRShaffer Primary SchoolWoodland Hills School District
771SLOANSloan Elementary SchoolFranklin Regional School District
781SOUERSouers Middle SchoolCanton City School District
791SFELESouth Fayette Elementary SchoolSouth Fayette School District
801STBERSt Bernard SchoolDiocese of Pittsburgh School District
811STGRTSt Gertrude SchoolDiocese of Pittsburgh School District
821STJMCSt James SchoolDiocese of Pittsburgh School District
831STMARSt Margaret SchoolDiocese of Pittsburgh School District
841STERRSterrett Classical AcademyPittsburgh School District
851SROXHSto Rox High SchoolSto Rox School District
861TMKINTimken High SchoolCanton City School District
871USCHSUpper St Clair High SchoolUpper St Clair School District
881VINCHVincentian Academy
891WLNUTWalnut Creek Middle School
901DEWLLWilliams Middle SchoolMontour School District


Youth Chess Home Page

Classes Info

Western PA Scholastic
Chess Honor Roll

Chess Ratings Explained

Current Ratings List

Latest
Tournament Info

General Info
on Tournaments

Past
Tournament Results

Past
Library Chess
Tournaments Info

Chess Links


Last Revised: June 15, 2002
Maintained By/Send Comments to:Jerry Meyers