13th Western PA Scholastic Chess Championship

Held June 10, 2006 at CMU - 147 players


Teams

#ScoreCodeSchoolDistrictPrize
113HOMEWHomewood Montessori SchoolPittsburgh School District1st Place Team Trophy
211CNMMSCanonsburg Middle SchoolCanon McMillan School District2nd Place Team Trophy
39MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District3rd Place Team Trophy
49LIBERLiberty Elementary SchoolPittsburgh School District4th Place Team Ribbon
58LINDNLinden Elementary SchoolPittsburgh School District
67HOMEPHome Middle School

Grades 6 to 12 Championship

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Fogarty, Joe ENOTRE101686W12W8W2D331st Place Trophy
2Rebel, Ryan FHLLCR81152B-W4L1W1132nd Place Trophy
3Taylor, ZacharyCNMSR121422W13D7W11D133rd Place Trophy
4Stern, EricFALK71413W9L2W14W834th Place Trophy
5Dorohovich, Grace LCYBER101544L7W13W12W635th Place Trophy
6Bradshaw, KyleNAIHS101362W15D11W7L526th Place Ribbon
7Yan, GaiboMELLN61233W5D3L6H-2
8Menzies, Andrew JAEOBL71373W10L1W15L42
9Ignaczak, MarkBLEST71180L4L12W13W152
10Smith, RayEDEN91176L8L14B-W122
11Dorohovich, John M JrCYBER121501W14D6L3L21
12Brnardic, Adam EDEERL101332L1W9L5L101
13Lind, Ben DNPHSU61195L3L5L9W141
14Rajgopal, PavanDORSE71208L11W10L4L131
15Guryeva, KseniyaSCHEN91155L6B-L8L911st Place (Girl) Ribbon

Grades 6 to 12 Intermediate

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Stern, ScottFALK71148W13W5W11W241st Place Trophy
2Yuan, JimmyCLAKM61079W14W7W4L132nd Place Trophy
3Trofimov, JimROGMS81041W16L4W14W633rd Place Trophy
4Priore, Anthony MHOMEP6 955W20W3L2W1134th Place Trophy
5Buuch, NominSHASR101015W24L1W19W1535th Place Trophy
6Naser, JonathanCNMMS7 972W22W18W10L336th Place Trophy
7Vaisleib, Gregory EFOXHS91003W19L2W21W1037th Place Ribbon
8Rao, RohithCARSN61010W25L10W20W1337th Place Ribbon
9Liu, ErikSCLLG9 875L10W25W12W1837th Place Ribbon
10Leuba, SequoiaDORSE71065W9W8L6L721st Place (Girl) Ribbon
11Liu, DavidPARKM71019W23W12L1L42
12Dorsey, Elizabeth AUSCHS91108W15L11L9W1921st Place (Girl) Ribbon
13Parhi, SidharthaSUNCR6 903L1W21W22L82
14Wyatt, Tristan JMYQAP6 880L2W24L3W202
15Mc Quin, Philip WEALHS7 902L12W23W18L52
16Dorohovich, Katherine SHOMEP6 875L3L19W24W2221st Place (Girl) Ribbon
17Humes, Richard APLUMH10 868L18L20W23W212
18Jones, BrettNHLJH71033W17L6L15L91
19Wahlberg, BenFRICK7 780L7W16L5L121
20Maga, JustinCNMMS8 777L4W17L8L141
21Colleran, Robert JSTLOU7 763B-L13L7L171
22Ketterman, TimSTYMD6 765L6B-L13L161
23Barber, ZacharyQVJHS6 837L11L15L17W241
24Banish, MatthewCNMMS7 807L5L14L16L230
25Masters, PeterROGMS7 787L8L9U-U-0

Grades 6 to 12 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Seamans, ChrisSTSBV6UnrW10D7W11W231st Place Trophy
2Mallepula, ShashankCHRMS8 722W14W6W9L132nd Place Trophy
3Smith, Vincent MEDEN6UnrW13W8W4L533rd Place Trophy
4Gittes, GrantDORSE7 580W12W5L3W834th Place Trophy
5Bird, Kyle SCNMMS8 724W18L4W7W335th Place Trophy
6Migliuolo, AlessandroCNMMS7 562W15L2W16W1036th Place Trophy
7Stockman, JeffSENMD10 680W20D1L5W927th Place Ribbon
8Scibilia, TonyBVRHS11 673W17L3W12L42
9Davis, Jacob ACNMMS8 542W11W16L2L72
10Boehmke, Brian TCARSN6 663L1W20W17L62
11Manocha, AnishSEWMD6 725L9W19L1W182
12Gzikowski, JordanCNMMS7UnrL4W18L8W1621st Place (Unrated) Ribbon
13Manfredi, NicoloCYBER6 620L3L17W14W192
14Reed, Brittany MCNMMS7 324L2D15L13W2011st Place (Girl) Ribbon
15Hanson, JackHOMEP6UnrL6D14L19W171
16Redenbaugh, Timmy ZHOMEP8 691W19L9L6L121
17Bowser, DakotaSSMID7 148L8W13L10L151
18Scibilia, NicholasSTPET7 387L5L12W20L111
19Uplinger, JustinFRICK6 316L16L11W15L131
20Kirk, DavidHOMEP6 200L7L10L18L140

Grades K to 5 Championship

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Priore, Daniel GHOMEE51135W10W2D4W531st Place Trophy
2Mo, KevinMCKNI51536W8L1W5W432nd Place Trophy
3Linsuain, KemenNHOME41329W11L5W10W633rd Place Trophy
4Molin, BenCOLFX41334W12W7D1L224th Place Trophy
5Plaut, BenjaminCOMDS51073W6W3L2L125th Place Trophy
6Rajgopal, PremOHARA51376L5W11W7L326th Place Ribbon
7Stern, BenFALK41116W9L4L6W1026th Place Ribbon
8Moore, Scott CLINDN51077L2L10W12W926th Place Ribbon
9Stiles, Zane ASTEDM4 875L7D12W11L81
10Byrum, Micah NEHILL5 881L1W8L3L71
11Deddo, Kyle CMARSE4 909L3L6L9W121
12Narayanan, KarthikFAIRV5 929L4D9L8L11

Grades K to 5 Intermediate

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Chen, AlexRADIO2UnrB-W4W8W241st Place Trophy
2Gerstbrein, Matthew LHOLYC4 759W15W6W7L132nd Place Trophy
3Martine, John A IIISCHAE5 633W10L9W11W833rd Place Trophy
4Ghai, RahulRHYDE2 805W17L1W14W734th Place Trophy
5Engro-Lobel, SashaHOMEW3 558L13B-W10W935th Place Trophy
6Narayanan, AnandhiniFAIRV3 631W11L2D13W1526th Place Ribbon
7Meyers, Nathan YMINAD4 703W12W14L2L42
8Balasubramani, HarishwerFRANK4 754W16W13L1L32
9Butler, PaulLINDN4 820L14W3W12L52
10Gershanok, SamCOMDS3 766L3W16L5W132
11Tongdee, PatCOLFX4 748L6W15L3W162
12Paviglianiti, DanielOHARA1 585L7W17L9W142
13Mo, JackMCKNI2 661W5L8D6L101
14Junker, TobyCOLFX1 654W9L7L4L121
15Martine, Brian PSCHAE3 632L2L11W17L61
16Mc Laughlin, SonyaMARSE3 631L8L10B-L1111st Place (Girl) Ribbon
17Sekhar, AshvathFRANK2 634L4L12L15B-1

Grades 4 & 5 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Seamans, DanielSTSBV5UnrW10W9W7W341st Place Trophy
2Crihalmeanu, IrinaNORTH4 438W19D4W12W832nd Place Trophy
3Pope, Horace HHOMEW4 524W6W11W5L133rd Place Trophy
4Pius, AbishSTJON5 113W8D2D15W1134th Place Trophy
5Telmer, MaxLIBER5 204W15W12L3W1035th Place Trophy
6Barczynski, John EMARSH4 244L3W18W9W736th Place Trophy
7Paul, MerlineSFYMS5 414W13W17L1L627th Place Ribbon
8Cano, RomanHOMEE4 471L4W20W13L227th Place Ribbon
9Pius, SubishSTJON4 475W18L1L6W1627th Place Ribbon
10Hignett-Lewis, LiamMINAD4 429L1W19W14L527th Place Ribbon
11Ceraso, Thomas LMYQAP4 311W14L3W17L427th Place Ribbon
12Leverett, RyanWASHI4 499W21L5L2W1527th Place Ribbon
13Reed, Starley NFIRST4UnrL7W21L8W1827th Place Ribbon
14Scibilia, TeresaSTPET5UnrL11B-L10W1927th Place Ribbon
15Lee, JonathanLINDN4 477L5W16D4L121
16Roller, JesseMCCLE4 329D20L15W21L91
17Swift, MakhalaMINAD5UnrB-L7L11D2011st Place (Girl) Ribbon
18Cohen, JoshuaMINAD4 131L9L6W20L131
19Ceraso, AbbyMYQAP4 100L2L10B-L141
20Saylor, BrendenPARKE4UnrD16L8L18D171
21Humes, BenjaminRGPRK5 238L12L13L16B-1

Grades 2 & 3 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Miller, MeshachJFKEL3 511W4W3W10W241st Place Trophy
2Novara, HenryHOMEW3 518W19W16W6L132nd Place Trophy
3Kovalik-Haas, JoeyHOMEW3 316W21L1W12W1133rd Place Trophy
4Uppal, PrateekMINAD3 230L1W21W13W1834th Place Trophy
5Martine, Christian LSCHAE3 426W22W15W8L735th Place Trophy
6Migliuolo, VittorioWVILL3 356W27W11L2W1736th Place Trophy
7Ashwat, EishanSFELE2 391L12W18W15W537th Place Ribbon
8Ding, YifengLIBER2UnrW26W14L5W1037th Place Ribbon
9Williams, BrandonBROOK3UnrL13B-W19W1437th Place Ribbon
10Barringer, RobbyKERR3 354W23W13L1L82
11Rose, KylerLINDN3UnrW17L6W16L321st Place (Unrated) Ribbon
12Cheng, KetMeng JimmyLINDN3 170W7D20L3H-2
13Whitney, NathanLINDN3UnrW9L10L4W2221st Place (Unrated) Ribbon
14Rzewski, LucaLINDN2 348W25L8W23L92
15Ren, GabrielLIBER2 175B-L5L7W242
16Kirk, JillianHOMEE3 309W24L2L11W2321st Place (Girl) Ribbon
17Boone, Alexander TSTSEB2 281L11W27W24L62
18Gershanok, EzraCOMDS2 133D20L7W25L41
19Barber, AlexandraOSBOR3 232L2D25L9W261
20Ormes-Strong, AkiraLIBER2 369D18D12H-H-1
21Telmer, AnnaLIBER2UnrL3L4D26D251
22Jarsulic, BobbyECONO3 194L5L24X-L131
23Moran, IsiahHOMEW2UnrL10W26L14L161
24Neely, EvanHOMEW3UnrL16W22L17L151
25Nathenson, JennyEDGWD2UnrL14D19L18D211
26Chadalavada, SriyaLNCLN3 292L8L23D21L19
27Liu, David MMINAD3UnrL6L17F-U-0

Grades K & 1 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Novara, AlexanderHOMEW1 373W6W5W3W241st Place Trophy
2Long, RobertMINAD1 458D8W7W4L122nd Place Trophy
3Arnold, Colton J-1 498D7W9L1W823rd Place Trophy
4Li, PeterGREEN0 418D9W8L2W524th Place Trophy
5Parmanto, Dharma AHOOVR1 352W10L1W6L425th Place Trophy
6O'Donohoe, ColinMINAD1UnrL1W10L5W926th Place Ribbon
7Buuch, MolorGREEN1 255D3L2D9W1026th Place Ribbon
8Murray, RyanSTBON0 158D2L4W10L31
9Stiles, ChloeSTEDM1UnrD4L3D7L611st Place (Girl) Ribbon
10Paviglianiti, AnnaOHARA0UnrL5L6L8L701st Place (Unrated) Ribbon

Schools

## of PlayersCodeSchoolDistrict
18CNMMSCanonsburg Middle SchoolCanon McMillan School District
28MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District
37HOMEWHomewood Montessori SchoolPittsburgh School District
47LINDNLinden Elementary SchoolPittsburgh School District
55HOMEPHome Middle School
65LIBERLiberty Elementary SchoolPittsburgh School District
73COLFXColfax SchoolPittsburgh School District
83COMDSCommunity Day School
93DORSEDorseyville Middle SchoolFox Chapel Area School District
103FALKFalk School
113HOMEEHome Elementary School
123MYQAPMary Queen Of Apostles SchoolDiocese of Greensburg School District
133OHARAO Hara Elementary SchoolFox Chapel Area School District
143SCHAESchaeffer Traditional AcademyPittsburgh School District
153CYBERWestern PA Cyber School
162CARSNCarson Middle SchoolNorth Allegheny School District
172EDENEden Christian Academy
182FAIRVFairview Elementary SchoolFox Chapel Area School District
192FRANKFranklin Elementary SchoolNorth Allegheny School District
202FRICKFrick International AcademyPittsburgh School District
212GREENGreenfield SchoolPittsburgh School District
222MARSEMars Elementary SchoolMars Area School District
232MCKNIMc Knight Elementary SchoolNorth Allegheny School District
242ROGMSRogers Middle SchoolPittsburgh School District
252STEDMSt Edmunds Academy
262STJONSt John the Baptist SchoolDiocese of Pittsburgh School District
272STPETSt Peter And Paul School
282STSBVSt Sebastian School
291AEOBLA E OBlock Junior High SchoolPlum Borough School District
301BVRHSBeaver Area High SchoolBeaver Area School District
311BLESTBlessed Sacament School
321BROOKBrookline Elementary SchoolPittsburgh School District
331CNMSRCanon Mc Millan Sr High SchoolCanon McMillan School District
341CHRMSChartiers Valley Middle SchoolChartiers Valley School District
351CLAKMCheat Lake Middle SchoolMonongalia County School District
361DEERLDeer Lakes High SchoolDeer Lakes School District
371EALHSEast Allegheny High SchoolEast Allegheny School District
381EHILLEast Hills Elementary SchoolPittsburgh School District
391ECONOEconomy Elementary School
401EDGWDEdgewood Elementary SchoolNew Kensington Arnold School District
411FIRSTFirst Street SchoolCanon McMillan School District
421FOXHSFox Chapel Area High SchoolFox Chapel Area School District
431HLLCRHillcrest Christian School
441HOLYCHoly Child SchoolDiocese of Pittsburgh School District
451HOOVRHoover Elementary SchoolMount Lebanon School District
461JFKELJohn F Kennedy SchoolDiocese of Pittsburgh School District
471KERRKerr Elementary SchoolFox Chapel Area School District
481LNCLNLincoln Elementary SchoolMount Lebanon School District
491MARSHMarshall Elementary SchoolNorth Allegheny School District
501MCCLEMc Clellan Elementary SchoolWest Jefferson Hills School District
511MELLNMellon Middle SchoolMount Lebanon School District
521NAIHSNorth Allegheny Intermediate SchoolNorth Allegheny School District
531NORTHNorth Elementary SchoolMonongalia County School District
541NHLJHNorth Hills Junior High SchoolNorth Hills School District
551NHOMENorth Pittsburgh Home Lower School
561NPHSUNorth Pittsburgh Home Upper School
571NOTRENotre Dame High School
581OSBOROsborne Elementary SchoolQuaker Valley School District
591PARKEPark Elementary SchoolSteel Valley School District
601PARKMPark Forest Middle School
611PLUMHPlum Sr High SchoolPlum Borough School District
621QVJHSQuaker Valley Junior High SchoolQuaker Valley School District
631RADIORadio Park Elementary School
641RGPRKRegency Park Elementary SchoolPlum Borough School District
651RHYDERichard Hyde Elementary SchoolMoon Area School District
661SCHENSchenley High SchoolPittsburgh School District
671SENMDSeneca Valley Sr High SchoolSeneca Valley School District
681SEWMDSewickley Academy Middle School
691SHASRShady Side Academy Senior School
701SFELESouth Fayette Elementary SchoolSouth Fayette School District
711SFYMSSouth Fayette Middle SchoolSouth Fayette School District
721SSMIDSouthside Area Middle SchoolSouthside Area School District
731STBONSt Bonaventure SchoolDiocese of Pittsburgh School District
741STLOUSt Louise De Marillac SchoolDiocese of Pittsburgh School District
751STSEBSt Sebastian SchoolDiocese of Pittsburgh School District
761SCLLGState College High SchoolState College Area School District
771STYMDSteel Valley Middle SchoolSteel Valley School District
781SUNCRSuncrest Middle SchoolMonongalia County School District
791USCHSUpper St Clair High SchoolUpper St Clair School District
801WASHIWashington Elementary SchoolMount Lebanon School District
811WVILLWylandville SchoolCanon McMillan School District


Youth Chess Home Page

Classes Info

Western PA Scholastic
Chess Honor Roll

Chess Ratings Explained

Current Ratings List

Latest
Tournament Info

General Info
on Tournaments

Past
Tournament Results

Past
Library Chess
Tournaments Info

Chess Links


Last Revised: 6/10/06
Maintained By/Send Comments to:Jerry Meyers