14th Western PA Scholastic Chess Chmp

Held June 16, 2007 at CMU


Teams

#ScoreCodeSchoolDistrictPrize
112OHARAO Hara Elementary SchoolFox Chapel Area School District1st Place Team Trophy
212INGOMIngomar Middle SchoolNorth Allegheny School District2nd Place Team Trophy
311ALPHAProvidence Alpha SchoolDiocese of Pittsburgh School District3rd Place Team Trophy
410FALKFalk School4th Place Team Ribbon
510MARSHMarshall Elementary SchoolNorth Allegheny School District4th Place Team Ribbon
610MARSEMars Elementary SchoolMars Area School District4th Place Team Ribbon
79PGHMTPittsburgh Montessori SchoolPittsburgh School District
89MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District
98FAIRVFairview Elementary SchoolFox Chapel Area School District
108COMDSCommunity Day School
118CNMMSCanonsburg Middle SchoolCanon McMillan School District
128HOMEPHome Middle School
138STSBVSt Sebastian Belle Vernon School
147STEDMSt Edmunds Academy
157HOMEEHome Elementary School
164LINDNLinden Elementary SchoolPittsburgh School District

Grades 6 to 12 Championship

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Mo, KevinINGOM61672W15W9W3D231st Place Trophy
2Gough, Randall WDORSE71535W20D6W4D132nd Place Trophy
3Porter, AaronMERCR91377W17W10L1W933rd Place Trophy
4Yuan, JimmyCLAKM71336W7W16L2W1134th Place Trophy
5Dorohovich, Grace LCYBER111547L9W13W10W635th Place Trophy
6Maga, JustinCNMSR91264W8D2W14L526th Place Trophy
7Jones, BrettNHLJH81207L4W18D8X-27th Place Ribbon
8Stern, EricFALK81475L6W15D7W1327th Place Ribbon
9Stern, ScottFALK81307W5L1W12L32
10Prabhu, Arpan VMGNTN91258W12L3L5W192
11Dorsey, Elizabeth AUSCHS101190W18L14W19L421st Place (Girl) Ribbon
12Priore, Daniel GHOMEP61402L10W17L9W182
13Linzer, AndrewWINCH61232D14L5W16L81
14Brnardic, Adam EDEERL111391D13W11L6F-1
15Naser, JonathanCNMMS81308L1L8D17W161
16Berthoud, KentUSCHS101215W19L4L13L151
17Ravi, AineshBETHS91223L3L12D15D201
18Myers, GrantFRICK81324L11L7W20L121
19Katapadi, AashishWELLT71370L16W20L11L101
20Priore, Anthony MHOMEP71301L2L19L18D17

Grades 6 to 12 Intermediate

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Etzel, Ezra71076W16W12W3W441st Place Trophy
2Seamans, DanielSTSBV61004W23W14W5D1032nd Place Trophy
3Carley, AriannaSEWMD6 906W13W8L1W1233rd Place Trophy
4Buuch, NominSHASR111055W21W29W15L134th Place Trophy
5Vaisleib, Gregory EFOXHS101128W27W20L2W1735th Place Trophy
6Redkin, Dmitriy SKEYMS6 892L8W25W18W1336th Place Trophy
7Porcelli, MichaelINGOM8 837L12W16W31W1537th Place Trophy
8Parhi, SidharthaSUNCR71058W6L3W22D928th Place Ribbon
9Manocha, AnishSEWMD7 835W11W18L13D828th Place Ribbon
10Katz, Rafael MMELLN61064W22L15W21D228th Place Ribbon
11Xie, KevinINGOM8 996L9D31W26W1428th Place Ribbon
12Narayanan, KarthikDORSE6 968W7L1W23L32
13Stabile, BeckyGATSH91140L3W19W9L621st Place (Girl) Trophy
14Redenbaugh, Timmy ZHOMEP8 769W17L2W20L112
15Katz, DavidMTLBH10 939W25W10L4L72
16Bird, Kyle SCNMSR9 901L1L7W28W242
17Rao, RohithCARSN7 922L14W24W19L52
18Lambore, RohanHAMMD81048W31L9L6W222
19Martine, John A IIISCHAE6 762W24L13L17W212
20Wyatt, Tristan JMYQAP7 968W28L5L14W252
21Barber, ZacharyQVJHS7 892L4W26L10L191
22Yarnall, AlyssaCNMMS8 893L10W28L8L1812nd Place (Girl) Ribbon
23Wake, James TylerCNMMS7 843L2W27L12L261
24Pius, AbishSTJON6 846L19L17W27L161
25Kaniecki, TimothyALPHA8 800L15L6B-L201
26Delyser, MichaelBALHS9 999L29L21L11W231
27Goyal, ManuDORSE6 904L5L23L24W311
28Meyers, Reba LROGMS8 811L20L22L16B-12nd Place (Girl) Ribbon
29Kleeman, WillSEWMD6 840W26L4U-U-1
30Porter, Rachel MMERCR101030B-U-U-U-1
31McMurdy, Morgan LeaCNMMS7 863L18D11L7L27

Grades 6 to 12 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Frye, EliHOMEP7 676W10W15W3W241st Place Trophy
2Seamans, ChrisSTSBV7 659W16W4W9L132nd Place Trophy
3Gayler, RichardINGOM8 592W12W11L1W1033rd Place Trophy
4Swihart, EvanINGOM8 455W6L2W11W934th Place Trophy
5Chen, JasonMARSM8UnrD8W19W7D635th Place Trophy
6Ketterman, Tim JSTYMD7 729L4W12W16D526th Place Trophy
7Brusilovsky, DanielCOMDS7 468D19W8L5W1327th Place Ribbon
8Musall, ClaytonCNMMS7 564D5L7W19W1527th Place Ribbon
9Kerr, AlexSTSEB7 580W13W14L2L42
10Whited, CodyCNMMS8 408L1W20W14L32
11Williams, JustinCNMMS7UnrW17L3L4W1921st Place (Unrated) Ribbon
12Harper, James LCNMMS8 159L3L6W18W172
13Yarnall, AshleyCNMMS8 100L9W17W15L721st Place (Girl) Ribbon
14Humes, BenjaminRGPRK6 101W20L9L10W162
15Matsuda, RinaFRICK6 493W18L1L13L81
16Stabile, Nicholas JCNMMS8 236L2W18L6L141
17Garness, DanielSTBRN7 523L11L13W20L121
18Reddy, ViratMOONM6UnrL15L16L12W201
19Liachenko, AlissaSTERR8 729D7L5L8L11
20Pope, CurtisPGHMT6UnrL14L10L17L180
21Lucot, Brandon MCNMMS7 613F-U-U-U-0
22Hervol, William HCNMMS7 566F-U-U-U-0

Grades K to 5 Championship

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Linsuain, KemenNHOME51373W7W16W9W241st Place Trophy
2Shick, Tyler JALPHA41023W4W3W6L132nd Place Trophy
3Molin, BenCOLFX51485W20L2W5W1033rd Place Trophy
4Chen, AlexRADIO31252L2W20W14W1134th Place Trophy
5Stern, BenFALK51326D14W8L3W925th Place Trophy
6Zhang, AlexOHARA21349W12W17L2D726th Place Ribbon
7Deddo, Kyle CMARSE51050L1W19W17D626th Place Ribbon
8Unice, Connor MFDSTE51120D15L5W19W1426th Place Ribbon
9Gershanok, SamCOMDS4 884W18W10L1L52
10El-Kadi, MichaelALPHA41112W11L9W16L32
11Novara, HenryPGHMT4 923L10W18W12L42
12Gerstbrein, Matthew LHOLYC51036L6W13L11W162
13Ghai, RahulRHYDE31107L17L12W15W182
14Cano, RomanFAIRV51033D5W15L4L81
15Wecht, GabeSTEDM3 929D8L14L13W171
16Goldstein, NoahWINCH3 958W19L1L10L121
17Hennard, CodyLRNCR4 885W13L6L7L151
18Curtis, AndreWINCH31101L9L11W20L131
19Meyers, Nathan YMINAD51136L16L7L8W201
20Mo, JackMCKNI31081L3L4L18L190

Grades K to 5 Intermediate

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Crihalmeanu, IrinaNORTH5 560W7W21W14W541st Place Trophy
2Ding, YifengHARTE3 550W17W13W3W442nd Place Trophy
3Kaniecki, GregoryALPHA4 818W8W18L2W1933rd Place Trophy
4Vollmer, LukeHLSMC4 842W33W20W6L234th Place Trophy
5Barczynski, John EMARSH5 848W11W27W16L135th Place Trophy
6Anbu, AshwinMARSE3 600W32W15L4W1336th Place Trophy
7Murray, LukeSTBON3 679L1W30W28W1437th Place Trophy
8Pius, SubishSTJON5 615L3W26W27W1638th Place Trophy
9Fitzpatrick, AndyROSS5 579L13W17W29W1539th Place Trophy
10Katapadi, AashikaWELLT4 789W30D24L15W22210th Place Ribbon
11Zhang, EricOHARA2 632L5D23W32W252
12Dick, LoganOHARA1 622L14W31D25W242
13Miller, MeshachJFKEL4 706W9L2W24L62
14Martine, Brian PSCHAE4 844W12W29L1L72
15Qu, AndyMINAD4 814W19L6W10L92
16Gadient, AustinHOMEE5 789X-W28L5L82
17Pugh, TimothyFALK3 649L2L9W33W272
18Mohan, NikhilSORRO5 661W22L3L19W312
19Novara, AlexanderPGHMT2 614L15W32W18L32
20Ashwat, EishanSFELE3 654W25L4L22W292
21Pope, Horace HPGHMT5 770L24L1W30W282
22Chaudhary, VishanFAIRV0 552L18W33W20L102
23Kovalik-Haas, JoeyPGHMT4 573L27D11D26X-2
24Martine, Christian LSCHAE4 604W21D10L13L121
25Havrilla, Alexander DWLKNS2 552L20B-D12L111
26Gong, OwenLNCLN1 709L28L8D23W331
27Zutali, NelsonWORLY1 681W23L5L8L171
28Groetsch, DavidALPHA2 581W26L16L7L211
29Engro-Lobel, SashaPGHMT4 679W31L14L9L201
30Yu, AndyMARSH1 614L10L7L21B-1
31Narayanan, AnandhiniFAIRV4 562L29L12B-L181
32Butler, PaulLINDN5 726L6L19L11F-0
33Moran, IsaiahPGHMT3 620L4L22L17L260
34Tucker, Adam CSTSBV4 613F-U-U-U-0

Grades 4 & 5 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Dick, Nathaniel EOHARA5 473W19W12W10D331st Place Trophy
2Garness, BenSTBRN4 188D15W20W11W432nd Place Trophy
3Lipsky, SimonPGHMT4 313W22W11W9D133rd Place Trophy
4Lee, SylvieHARTE4 276W20W15W5L234th Place Trophy
5Leibowitz, EllenMINAD5 376W21W8L4W935th Place Trophy
6Mc Laughlin, SonyaMARSE4 500W7L9W19W1236th Place Trophy
7Barczynski, HeatherMARSH5 206L6W21W13W1631st Place (Fifth Grade) Trophy
8DiBattista, JeremySFELE4 366W23L5W14W1031st Place (Fourth Grade) Trophy
9Berry, ShaunURBNC5UnrB-W6L3L527th Place Ribbon
10Saylor, BrendenPARKE5 284W14W13L1L827th Place Ribbon
11El-Magbri, TahaKERR5 463W17L3L2W2227th Place Ribbon
12Omecinski, Katelin SMYQAP5 346W18L1W17L621st Place (Girl) Trophy
13Morgan, AndrewFULTN4 427W16L10L7W1927th Place Ribbon
14Moore, MatthewURBNC5UnrL10B-L8X-27th Place Ribbon
15Anderegg, JacobFIRST4 486D2L4L16W2312nd Place (Fourth Grade) Ribbon
16Hutton, CaseyCONCR4 159L13D18W15L712nd Place (Fourth Grade) Ribbon
17Seaman, CalebLINDN5 162L11W22L12D2112nd Place (Fifth Grade) Ribbon
18Seamans, RebeccaSTSBV4 100L12D16L20B-12nd Place (Fourth Grade) Ribbon
19Barber, AlexandraOSBOR4 182L1W23L6L1312nd Place (Girl) Ribbon
20Priore, ClaireHOMEE4 536L4L2W18F-12nd Place (Girl) Ribbon
21Spence, MerrynURBAN5 124L5L7D23D1712nd Place (Girl) Ribbon
22Islam, YasmineFAIRV4UnrL3L17B-L1111st Place (Unrated) Ribbon
23Jarsulic, BobbyECONO4 119L8L19D21L15

Grades 2 & 3 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Spence, JakeURBAN3UnrW14W15W9W341st Place Trophy
2Ormes-Strong, AkiraLIBER3 418W6L10W12W1432nd Place Trophy
3Yaskolko, Alexander SMINAD3 503W27W11W13L133rd Place Trophy
4Buuch, MolorGREEN2 466W22W16D10D534th Place Trophy
5Paviglianiti, DanielOHARA2 528D18W12W15D435th Place Trophy
6Urban, KonradOHARA3 153L2W21W16W1331st Place (Third Grade) Trophy
7Curran, Caroline EPVLLY3 517L12W26W22W1036th Place Ribbon
8Virany, RobertBOWER2B-L13W17W2031st Place (Second Grade) Trophy
9Keim, C JSTEDM3 465W20W17L1D1122nd Place (Third Grade) Ribbon
10Francisco, MiguelJFKEL2 307W24W2D4L722nd Place (Second Grade) Ribbon
11Bhide, MattFRANK3 372W23L3W24D922nd Place (Third Grade) Ribbon
12Mc Dade, Dexter AFAIRV3 220W7L5L2W232
13Gappert, AlexanderPHILP3 389W26W8L3L62
14Parmanto, Dharma AHOOVR2 345L1W18W23L22
15Glatz, BenjaminACQUI3 397W25L1L5W192
16Groetsch, ChrisALPHA3 384W21L4L6W252
17Mayer, JacobCOMDS3 324W19L9L8W242
18Chaudhary, EshanikaFAIRV2 300D5L14L19W2211st Place (Girl) Ribbon
19Resnick, CalebCOLFX2UnrL17D20W18L1511st Place (Unrated) Ribbon
20Hirshman, JacobCOMDS3 173L9D19W27L81
21Gershanok, EzraCOMDS3 100L16L6B-D271
22Jensen, JustinCAMPU3 178L4W25L7L181
23Erikson, RowanHOMEE3UnrL11W27L14L121
24Rosenberg, SashaDILWO2UnrL10B-L11L171
25Finnstrom, BenLINDN3 113L15L22X-L161
26Katz, RubenWASHI2 100L13L7F-B-1
27Davy-Falconi, FrancescaFAIRV2 205L3L23L20D21

Grades K & 1 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Mustian, NikolasLNCLN1 476B-W26W4W541st Place Trophy
2Zytnick, ZacharyOHARA1 471W10W6W11L332nd Place Trophy
3Li, AustinFALK1 400W7L11W16W233rd Place Trophy
4Borkovich, MadisonFAIRV0 217W23W15L1W1234th Place Trophy
5Yu, VictorCOLFX0 482W28W12W13L135th Place Trophy
6Frantz, JoshHOMEE0UnrW27L2W19W1336th Place Trophy
7Chen, Jerry ZMARSH0UnrL3W29W18W1731st Place (Kindergarten) Trophy
8Niggemyer, MichaelALPHA0 211L18W22W26W1137th Place Ribbon
9Senthil, SwathiSTSIM-1UnrL19B-W27W1431st Place (Pre School) Ribbon
10Stratimirovic, LukaEDGEP0 100L2D27W25W2022nd Place (Kindergarten) Ribbon
11Summe, ThomasSTEDM1UnrW29W3L2L821st Place (First Grade) Trophy
12Liu, AlbertKERR1UnrW14L5W21L422nd Place (First Grade) Ribbon
13Murray, RyanSTBON1 119W22W18L5L622nd Place (First Grade) Ribbon
14Kovalik-Haas, MartinPGHMT1 295L12W28W15L922nd Place (First Grade) Ribbon
15Matsuda, ReoLINDN1UnrW21L4L14W2622nd Place (First Grade) Ribbon
16Mayer, JonahCOMDS1 188D20W19L3D2422nd Place (First Grade) Ribbon
17Moore, JimmyDRMNT0 298L26W24W20L72
18Morrow, AndrewSTEDM0UnrW8L13L7D1911st Place (Unrated) Ribbon
19Havrilla, Matthew TBEULH0 100W9L16L6D181
20Parhi, SanjayCLAKE1UnrD16W25L17L1011st Place (Unrated) Ribbon
21Paviglianiti, AnnaOHARA1 103L15W23L12D2211st Place (Girl) Ribbon
22Walton, James RMARSE1UnrL13L8B-D2111st Place (Unrated) Ribbon
23Garness, AnnieSTBRN0UnrL4L21D28W2911st Place (Girl) Ribbon
24Cano, Steven RFAIRV0 146D25L17D29D161
25Spence, LuccaURBAN0UnrD24L20L10B-11st Place (Unrated) Ribbon
26Dinkel, DarekUNMUS1UnrW17L1L8L151
27Melani, AlyssaFAIRV0 221L6D10L9D281
28Urban, AnnikaOHARA0 100L5L14D23D271
29Ketterman, Justin NPARKE1 130L11L7D24L23

Schools

## of PlayersCodeSchoolDistrict
112CNMMSCanonsburg Middle SchoolCanon McMillan School District
210FAIRVFairview Elementary SchoolFox Chapel Area School District
39OHARAO Hara Elementary SchoolFox Chapel Area School District
49PGHMTPittsburgh Montessori SchoolPittsburgh School District
57ALPHAProvidence Alpha SchoolDiocese of Pittsburgh School District
66COMDSCommunity Day School
75FALKFalk School
85INGOMIngomar Middle SchoolNorth Allegheny School District
94HOMEEHome Elementary School
104HOMEPHome Middle School
114LINDNLinden Elementary SchoolPittsburgh School District
124MARSEMars Elementary SchoolMars Area School District
134MARSHMarshall Elementary SchoolNorth Allegheny School District
144MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District
154STEDMSt Edmunds Academy
164STSBVSt Sebastian Belle Vernon School
173COLFXColfax SchoolPittsburgh School District
183DORSEDorseyville Middle SchoolFox Chapel Area School District
193URBANPgh Urban Christian School
203SCHAESchaeffer Traditional AcademyPittsburgh School District
213SEWMDSewickley Academy Middle School
223STBRNSt Bernadette SchoolDiocese of Pittsburgh School District
233WINCHWinchester Thurston School
242CNMSRCanon Mc Millan Sr High SchoolCanon McMillan School District
252FRICKFrick International AcademyPittsburgh School District
262HARTEHartwood Elementary SchoolFox Chapel Area School District
272JFKELJohn F Kennedy SchoolDiocese of Pittsburgh School District
282KERRKerr Elementary SchoolFox Chapel Area School District
292LNCLNLincoln Elementary SchoolMount Lebanon School District
302MYQAPMary Queen Of Apostles SchoolDiocese of Greensburg School District
312MERCRMercersburg Academy
322PARKEPark Elementary SchoolSteel Valley School District
332SFELESouth Fayette Elementary SchoolSouth Fayette School District
342STBONSt Bonaventure SchoolDiocese of Pittsburgh School District
352STJONSt John the Baptist SchoolDiocese of Pittsburgh School District
362USCHSUpper St Clair High SchoolUpper St Clair School District
372URBNCUrban League Charter School
382WELLTWellington School
391ACQUIAquinas AcademyDiocese of Pittsburgh School District
401BALHSBaldwin Sr High SchoolBaldwin Whitehall School District
411BETHSBethel Park Sr High SchoolBethel Park School District
421BEULHBeulah Christian School
431BOWERBower Hill SchoolPeters Township School District
441CAMPUCarlow Campus SchoolDiocese of Pittsburgh School District
451CARSNCarson Middle SchoolNorth Allegheny School District
461CLAKECheat Lake Elementary SchoolMonongalia County School District
471CLAKMCheat Lake Middle SchoolMonongalia County School District
481CONCRConcord Elementary SchoolPittsburgh School District
491DEERLDeer Lakes High SchoolDeer Lakes School District
501DILWODilworth Traditional AcademyPittsburgh School District
511DRMNTDormont Elementary SchoolKeystone Oaks School District
521ECONOEconomy Elementary School
531EDGEPEdgewood Primary SchoolWoodland Hills School District
541FDSTEFirst District Elementary School
551FIRSTFirst Street SchoolCanon McMillan School District
561FOXHSFox Chapel Area High SchoolFox Chapel Area School District
571FRANKFranklin Elementary SchoolNorth Allegheny School District
581FULTNFulton AcademyPittsburgh School District
591GATSHGateway Sr High SchoolGateway School District
601GREENGreenfield SchoolPittsburgh School District
611HAMMDHampton Township Middle SchoolHampton Township School District
621HLSMCHills Hendersonville SchoolCanon McMillan School District
631HOLYCHoly Child SchoolDiocese of Pittsburgh School District
641HOOVRHoover Elementary SchoolMount Lebanon School District
651KEYMSKeystone Oaks Middle SchoolKeystone Oaks School District
661LIBERLiberty Elementary SchoolPittsburgh School District
671MARSMMarshall Middle SchoolNorth Allegheny School District
681MCKNIMc Knight Elementary SchoolNorth Allegheny School District
691MELLNMellon Middle SchoolMount Lebanon School District
701MOONMMoon Area Middle SchoolMoon Area School District
711MGNTNMorgantown High SchoolMonongalia County School District
721SORROMother Of Sorrows School
731MTLBHMount Lebanon Sr High SchoolMount Lebanon School District
741NORTHNorth Elementary SchoolMonongalia County School District
751NHLJHNorth Hills Junior High SchoolNorth Hills School District
761NHOMENorth Pittsburgh Home Lower School
771OSBOROsborne Elementary SchoolQuaker Valley School District
781PHILPPhillips Elementary SchoolPittsburgh School District
791PVLLYPleasant Valley SchoolPeters Township School District
801QVJHSQuaker Valley Junior High SchoolQuaker Valley School District
811RADIORadio Park Elementary School
821RGPRKRegency Park Elementary SchoolPlum Borough School District
831RHYDERichard Hyde Elementary SchoolMoon Area School District
841ROGMSRogers Middle SchoolPittsburgh School District
851ROSSRoss Elementary SchoolNorth Hills School District
861SHASRShady Side Academy Senior School
871STSEBSt Sebastian North Hills SchoolDiocese of Pittsburgh School District
881STSIMSt Simon Jude SchoolDiocese of Pittsburgh School District
891STYMDSteel Valley Middle SchoolSteel Valley School District
901STERRSterrett Classical AcademyPittsburgh School District
911SUNCRSuncrest Middle SchoolMonongalia County School District
921LRNCRThe Learning Center
931UNMUSUniversal Academy
941WASHIWashington Elementary SchoolMount Lebanon School District
951CYBERWestern PA Cyber School
961WLKNSWilkins Elementary SchoolWoodland Hills School District
971WORLYWorley Elementary School


Youth Chess Home Page

Classes Info

Western PA Scholastic
Chess Honor Roll

Chess Ratings Explained

Current Ratings List

Latest
Tournament Info

General Info
on Tournaments

Past
Tournament Results

Past
Library Chess
Tournaments Info

Chess Links


Last Revised: 6/17/07
Maintained By/Send Comments to:Jerry Meyers