15th Western PA Scholastic Chess Chmp

Held June 14, 2008 at CMU - 151 participants


6-12 Champ - Daniel Priore, 1st Place team - Pittsburgh Colfax K-8 Academy, K-5 Champ - Ashwin Anbu


Teams

#ScoreCodeSchoolDistrictPrize
112COLFXColfax SchoolPittsburgh School District1st Place Team Trophy
212ALPHAProvidence Alpha SchoolDiocese of Pittsburgh School District2nd Place Team Trophy
311CNMMSCanonsburg Middle SchoolCanon McMillan School District3rd Place Team Trophy
410NAIHSNorth Allegheny Intermediate SchoolNorth Allegheny School District4th Place Team Ribbon
510DORSEDorseyville Middle SchoolFox Chapel Area School District4th Place Team Ribbon
69MARSHMarshall Elementary SchoolNorth Allegheny School District
78HARTEHartwood Elementary SchoolFox Chapel Area School District
88ALLDEAllderdice High SchoolPittsburgh School District
98MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District
107URBANPgh Urban Christian School
117OHARAO Hara Elementary SchoolFox Chapel Area School District

Grades 6 to 12 Championship

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Priore, Daniel GHOMEP71604D5W10W13W331st Place Trophy
2Stern, EricALLDE91429D13W5W11W732nd Place Trophy
3Myers, GrantALLDE91340W17W4W8L133rd Place Trophy
4Linsuain, KemenNPHSU61340W7L3W9W834th Place Trophy
5Rajgopal, PremDORSE71346D1L2W16W1125th Place Trophy
6Stern, BenFALK61311L9W15D14W1326th Place Ribbon
7Koppula, SkandaINGOM71479L4W12W10L22
8Cano, RomanDORSE61223W15W9L3L42
9Naser, JonathanCNMSR91432W6L8L4W142
10Tobias, David ANASHS111206W12L1L7W152
11Parhi, SidharthaSUNCR81134B-W14L2L52
12Seamans, DanielACQUI71389L10L7B-W162
13Peters, Benjamin MNAIHS91242D2W17L1L61
14Xie, KevinNAIHS91384W16L11D6L91
15Stern, ScottALLDE91426L8L6W17L101
16Pfingstl, PaulNPHSU91197L14B-L5L121
17Priore, Anthony MHOMEP81511L3L13L15B-1

Grades 6 to 12 Advanced

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Deddo, Kyle CMARS61118W11D14W5W231st Place Trophy
2Porcelli, MichaelNAIHS91121W12W8W3L132nd Place Trophy
3Buuch, NominSHASR121082W10W13L2W833rd Place Trophy
4Chen, JasonNAIHS91066W16D5W14D634th Place Trophy
5Rajgopal, PavanFOXHS91134W9D4L1W1425th Place Trophy
6Wake, James TylerCNMMS81130L13W15W11D426th Place Ribbon
7Turner, Evan MCLAKM81068L15D10W16W926th Place Ribbon
8Norman, Jacob FDORSE61023W17L2W13L32
9Wulandana, AthifSHAMD81008L5W16W12L72
10Rao, RohithCARSN8 942L3D7W15D132
11Wyatt, Tristan JMYQAP8 978L1W18L6W172
12Williams, JustinCNMMS8 990L2W17L9W152
13Hoffman, Maria EHOMEP8 993W6L3L8D1011st Place (Girl) Ribbon
14Lambore, RohanHAMHS91016W18D1L4L51
15Fitzpatrick, AndyROSS6 917W7L6L10L121
16Lynch, AddisonDORSE6 917L4L9L7W181
17Gayler, RichardNAIHS9 868L8L12W18L111
18Zhang, KevinMARSM8 850L14L11L17L160

Grades 6 to 12 Intermediate

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Dick, Nathaniel EDORSE6 836W11W5W2W641st Place Trophy
2Krishna, NeelNAIHS9 797W9W10L1W532nd Place Trophy
3Hartman, Elton IIICNMMS7 674W6W7L5W933rd Place Trophy
4Brown, Jacob ICNMMS7 560L10B-W11W734th Place Trophy
5Allwes, MarkFORTC7 770X-L1W3L225th Place Trophy
6Gibbs, BenCARSN7 592L3W11W10L126th Place Ribbon
7Mohan, NikhilSTJON6 772W8L3W9L426th Place Ribbon
8Pfingstl, RebeccaNPHSU6 654L7L9B-W1026th Place Ribbon
9Hoffman, Matthew JNCATH9 656L2W8L7L31
10Meyers, Reba LPCAPA9 744W4L2L6L811st Place (Girl) Ribbon
11Liachenko, AlissaALLDE9 658L1L6L4B-11st Place (Girl) Ribbon
12Holder, LennoxCNMMS8 592F-U-U-U-0

Grades 6 to 12 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Boehmke, Brian TCARSN8 507W11W4W5W241st Place Trophy
2Kitchen, ZacharyCNMMS7 340W6W3W10L132nd Place Trophy
3Whited, Cody JCNMSR9 537W7L2W6W833rd Place Trophy
4Allen, MarkCNMMS7 451W8L1L7W524th Place Trophy
5Mbogo, IsaacSTBER6 443W10W9L1L425th Place Trophy
6Szabo, RichardDORSE6 508L2W7L3W1126th Place Ribbon
7Turner, KaseyCLAKM6 410L3L6W4B-26th Place Ribbon
8Stegamat, NaveedHAMMD6UnrL4B-W9L326th Place Ribbon
9Maleski, SarahCNMMS8 517X-L5L8D1011st Place (Girl) Ribbon
10Kelly, GabrielFRREG7 541L5W11L2D91
11Green, SaraCNMMS7 117L1L10B-L61
12Spence, MerrynURBAN6 100F-U-U-U-0

Grades K to 5 Championship

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Anbu, AshwinMARSE4 889W7W3D2W531st Place Trophy
2Priore, ClaireHOMEE5 904W8W6D1W432nd Place Trophy
3Dinkel, DarekUNMUS2 874W5L1W6W933rd Place Trophy
4Vollmer, LukeCECLI51067D9W10W7L224th Place Trophy
5Yu, AndyMARSH2 938L3B-W9L125th Place Trophy
6Dick, LoganOHARA2 875W11L2L3B-26th Place Ribbon
7Steigerwald, JonathanCANDY51081L1W11L4W1026th Place Ribbon
8Shi, TinglinBRYDN21193L2L9W10W1126th Place Ribbon
9Ashwat, EishanSFELE4 878D4W8L5L31
10Lipsky, SimonPGHMT5 851B-L4L8L71
11Spence, JakeURBAN4 976L6L7B-L81
12El-Kadi, MichaelALPHA51350U-U-U-U-0

Grades K to 5 Intermediate

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Pugh, TimothyFALK4 732W13W3W5W241st Place Trophy
2Priore, AshleyHOMEE2 798W8W7W4L132nd Place Trophy
3Lin, Alex XiaoranMINAD3 818W14L1W8W733rd Place Trophy
4Chen, Gerry DHARTE5 662W12W6L2W1134th Place Trophy
5Ding, YifengHARTE4 748W15W9L1D625th Place Trophy
6Yu, VictorCOLFX1 808W16L4W15D526th Place Ribbon
7Norman, Elliott BHARTE4 695W11L2W9L32
8Zutali, NelsonWORLY2 670L2W10L3W132
9Wang, Nathan ZBOWER3 615W10L5L7W142
10Yaskolko, Alexander SMINAD4 697L9L8W16W152
11Long, RobertMINAD3 616L7D14W12L41
12Buuch, MolorLINDN3 793L4D13L11W161
13Lee, SylvieHARTE5 617L1D12D14L811st Place (Girl) Ribbon
14Steigerwald, MatthewCANDY2 674L3D11D13L91
15Townsend, TeddyPIVIK5 622L5W16L6L101
16Mbogo, JoshuaSTBER1 673L6L15L10L120

Grades 4 & 5 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Jayaraman, PranavHANCE5 516W16D2W3W431st Place Trophy
2Anderegg, JacobCECLI5 416W7D1W8W932nd Place Trophy
3Turner, SterlingCOLFX4 473W19W5L1W633rd Place Trophy
4Mayer, JacobCOLFX4 542W10W12W6L134th Place Trophy
5McCarthy, WilliamALPHA4 255W8L3W18W735th Place Trophy
6Ziccarelli, JoeyALPHA5 237W13W9L4L326th Place Ribbon
7Price, Matthew LGRACE4 518L2W18W12L526th Place Ribbon
8Mc Dade, Dexter AFAIRV4 489L5W19L2W1326th Place Ribbon
9Hutton, CaseyCONCR5 472W15L6W16L226th Place Ribbon
10Hirshman, JacobCOMDS4 456L4W14D13D1226th Place Ribbon
11Molnar, ColinCLAKE4 260D18L13D19W1626th Place Ribbon
12Finnstrom, BenLINDN4 463W14L4L7D1011st Place (Fourth Grade) Ribbon
13Izvorean, EdwardMINAD5 486L6W11D10L811st Place (Fifth Grade) Ribbon
14Scott, MatthewCOLFX4 100L12L10D15W1811st Place (Fourth Grade) Ribbon
15Jameson, AlexanderROSS5UnrL9L16D14W1911st Place (Fifth Grade) Ribbon
16Jarsulic, BobbyECONO5 280L1W15L9L111
17Grupp, DevonROSS4 100B-U-U-U-1
18Ormes-Strong, AkiraLIBER4 514D11L7L5L14
19Noamany, HabibaUNMUS4 154L3L8D11L151st Place (Girl) Ribbon

Grades 2 & 3 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Parhi, SanjayCLAKE2 463W14W5W2W441st Place Trophy
2Forsythe, TristanSACRE2 449W16W6L1W332nd Place Trophy
3Ganger, TimCOLFX2 381W12W7W9L233rd Place Trophy
4Panda, RuthvikSFELE2 372W21W15W10L134th Place Trophy
5Mayer, JonahCOLFX2 346W19L1W16W1335th Place Trophy
6Li, ByronMARSH3 319W17L2W12W936th Place Ribbon
7Sullivan, BenjaminALPHA2 250W10L3W17W1136th Place Ribbon
8Wehner, AndrewSTSEB3 283D18L10W20W1621st Place (Third Grade) Ribbon
9Plaut, DanielCOMDS2 471W13W11L3L621st Place (Second Grade) Ribbon
10Kim, EricOHARA3 474L7W8L4W192
11Smith, DavisURBAN3 355W20L9W14L72
12Kitchen, DanielWVILL3 100L3W19L6W182
13Cunningham, James H IVURBAN3 180L9W18W15L52
14Mbogo, VictoriaSTBER3 121L1W21L11W172
15Casale, SamCAMPU2UnrB-L4L13W2121st Place (Second Grade) Ribbon
16Myers, SterlingSEWLR3 101L2W20L5L81
17Stegamat, NassimCENTR3UnrL6B-L7L1411st Place (Unrated) Ribbon
18Lennartz, ZacharyMINAD2UnrD8L13D21L1211st Place (Unrated) Ribbon
19Lin, YuHsuanMINAD2UnrL5L12B-L1011st Place (Unrated) Ribbon
20Lin, YuChenMINAD3UnrL11L16L8B-11st Place (Unrated) Ribbon
21Koscinski, Jacob AALPHA2UnrL4L14D18L15

Grades K & 1 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Niggemyer, MichaelALPHA1 360W11W10W7W241st Place Trophy
2O'Connell, EdgarDILWO1 480W15X-W8L132nd Place Trophy
3Cano, Steven RFAIRV1 451W21W13D6D833rd Place Trophy
4Chugani, SahilMONBR-1 357W19L6W12W1034th Place Trophy
5Chen, Jerry ZMARSH1 481L10W18W16W635th Place Trophy
6Stratimirovic, LukaEDGEP1 526W9W4D3L526th Place Ribbon
7Kim, RyanOHARA1 397W12D16L1W1126th Place Ribbon
8Wang, BertBOWER1 359W18W14L2D326th Place Ribbon
9Xiao, DevinLIBER0 237L6W19D17W1626th Place Ribbon
10Linsuain, KiranHOMEE1 171W5L1W14L421st Place (First Grade) Ribbon
11Cranor, ShaneCOLFX1 100L1W22W13L721st Place (First Grade) Ribbon
12Spence, LuccaURBAN1 103L7X-L4W2121st Place (First Grade) Ribbon
13Stratimirovic, Stefan-1 293W22L3L11W1721st Place (Pre School) Ribbon
14Leemhuis, ConnorFAIRV1 431W20L8L10W1821st Place (First Grade) Ribbon
15Srinivasan, AshwinCOLFX1 166L2L17W21W1921st Place (First Grade) Ribbon
16Smith, ColeURBAN1 310W17D7L5L91
17Zhou, JoshuaMARSH0UnrL16W15D9L1311st Place (Kindergarten) Ribbon
18Barud, AlHANCE1UnrL8L5W20L1411st Place (Unrated) Ribbon
19Lin, YuTungMINAD1UnrL4L9W22L1511st Place (Girl) Ribbon
20Schwartz, BenOHARA0UnrL14D21L18D2211st Place (Unrated) Ribbon
21Turner, AlexisCLAKE0 158L3D20L15L12
22Girel-Mats, JackFALK1UnrL13L11L19D20
23Morrow, AndrewSTEDM1 337F-F-U-U-0
24Abdus-Shakoor, DiamondDESHL1UnrF-F-U-U-0

Schools

## of PlayersCodeSchoolDistrict
19CNMMSCanonsburg Middle SchoolCanon McMillan School District
28COLFXColfax SchoolPittsburgh School District
38MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District
46DORSEDorseyville Middle SchoolFox Chapel Area School District
56NAIHSNorth Allegheny Intermediate SchoolNorth Allegheny School District
66URBANPgh Urban Christian School
76ALPHAProvidence Alpha SchoolDiocese of Pittsburgh School District
84ALLDEAllderdice High SchoolPittsburgh School District
94HARTEHartwood Elementary SchoolFox Chapel Area School District
104MARSHMarshall Elementary SchoolNorth Allegheny School District
114OHARAO Hara Elementary SchoolFox Chapel Area School District
123CARSNCarson Middle SchoolNorth Allegheny School District
133CLAKECheat Lake Elementary SchoolMonongalia County School District
143FAIRVFairview Elementary SchoolFox Chapel Area School District
153FALKFalk SchoolPrivate School District
163HOMEEHome Elementary School
173HOMEPHome Middle School
183NPHSUNorth Pittsburgh Home Upper School
193ROSSRoss Elementary SchoolNorth Hills School District
203STBERSt Bernard SchoolDiocese of Pittsburgh School District
212BOWERBower Hill SchoolPeters Township School District
222CNMSRCanon Mc Millan Sr High SchoolCanon McMillan School District
232CANDYCanton Country Day School
242CECLICecil Intermediate SchoolCanon McMillan School District
252CLAKMCheat Lake Middle SchoolMonongalia County School District
262COMDSCommunity Day SchoolPrivate School District
272HANCEHance Elementary School
282LIBERLiberty Elementary SchoolPittsburgh School District
292LINDNLinden Elementary SchoolPittsburgh School District
302SFELESouth Fayette Elementary SchoolSouth Fayette School District
312UNMUSUniversal AcademyPrivate School District
321ACQUIAquinas AcademyDiocese of Pittsburgh School District
331BRYDNBryden Elementary School
341CAMPUCarlow Campus SchoolDiocese of Pittsburgh School District
351CENTRCentral Elementary SchoolHampton Township School District
361CONCRConcord Elementary SchoolPittsburgh School District
371PCAPACreative Performing Arts High SchoolPittsburgh School District
381DESHLDeshler Elementary School
391DILWODilworth Traditional AcademyPittsburgh School District
401ECONOEconomy Elementary School
411EDGEPEdgewood Primary SchoolWoodland Hills School District
421FORTCFort Couch Middle SchoolUpper St Clair School District
431FOXHSFox Chapel Area High SchoolFox Chapel Area School District
441FRREGFranklin Regional Middle SchoolFranklin Regional School District
451HAMHSHampton Township High SchoolHampton Township School District
461HAMMDHampton Township Middle SchoolHampton Township School District
471INGOMIngomar Middle SchoolNorth Allegheny School District
481MARSMars Area Middle SchoolMars Area School District
491MARSEMars Elementary SchoolMars Area School District
501MARSMMarshall Middle SchoolNorth Allegheny School District
511MYQAPMary Queen Of Apostles SchoolDiocese of Greensburg School District
521MONBRMontessori Childrens School
531NASHSNorth Allegheny Sr High SchoolNorth Allegheny School District
541NCATHNorth Catholic SchoolDiocese of Pittsburgh School District
551GRACEOur Lady Of Grace SchoolDiocese of Pittsburgh School District
561PGHMTPittsburgh Montessori SchoolPittsburgh School District
571PIVIKPivik Elementary SchoolPlum Borough School District
581SACRESacred Heart SchoolDiocese of Pittsburgh School District
591SEWLRSewickley Academy Lower SchoolPrivate School District
601SHAMDShady Side Academy Middle SchoolPrivate School District
611SHASRShady Side Academy Senior SchoolPrivate School District
621STEDMSt Edmunds AcademyPrivate School District
631STJONSt John the Baptist SchoolDiocese of Pittsburgh School District
641STSEBSt Sebastian North Hills SchoolDiocese of Pittsburgh School District
651SUNCRSuncrest Middle SchoolMonongalia County School District
661WORLYWorley Elementary School
671WVILLWylandville SchoolCanon McMillan School District


Youth Chess Home Page

Classes Info

Western PA Scholastic
Chess Honor Roll

Chess Ratings Explained

Current Ratings List

Latest
Tournament Info

General Info
on Tournaments

Past
Tournament Results

Past
Library Chess
Tournaments Info

Chess Links


Last Revised: 6/14/08
Maintained By/Send Comments to:Jerry Meyers