6th Annual Western PA Scholastic Championship

Held at Carnegie Mellon on 6/19/99, this tournament had a total of 192 entrants and teams from 13 schools! Students from a total of 91 schools took part. As always in our tournaments, it takes 4 or more participants from a school to make a team.

Here are the results:


Teams

#ScoreCodeSchoolDistrictPrize
113HOMEEHome Elementary School1st Place Team Trophy
212MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District2nd Place Team Trophy
312WINCHWinchester Thurston School3rd Place Team Trophy
410EHILLEast Hills Elementary SchoolPittsburgh School District4th Place Team Ribbon
510HOMEPHome Middle School4th Place Team Ribbon
69SHAJRShady Side Academy Junior School
79COMDSCommunity Day School
88DORSEDorseyville Middle SchoolFox Chapel Area School District
98TRANSTransfiguration School
108STEDMSt Edmund Academy
117HARTEHartwood Elementary SchoolFox Chapel Area School District
125BROOKBrookline Elementary SchoolPittsburgh School District
135LIBERLiberty Elementary SchoolPittsburgh School District

Championship

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Papariella, JustinDORSE71476W9W3D4W531st Place Trophy
2Glover, Jared MHOMES91562W14W10D5W432nd Place Trophy
3Cheung, JackHERIT61420W11L1W9W833rd Place Trophy
4Vedock, BrandonHLTOP111692W6W7D1L224th Place Trophy
5Booth, Michael JWMAMS71525W15W8D2L125th Place Trophy
6Xun, DeeSFAYM81230L4W16W10D726th Place Ribbon
7Simizu, Akira MREIZS81350W16L4W12D626th Place Ribbon
8Harrison, Patrick WDORSE61265W12L5W11L321st Place (Sixth Grade) Ribbon
9Burrows, SusannahSCLLG101182L1W13L3W1221st Place (Tenth Grade) Ribbon
10Petrovich, Adam EDORSE61104W13L2L6W1521st Place (Sixth Grade) Ribbon
11Zhai, AlexMINAD31170L3W14L8W1321st Place (Third Grade) Ribbon
12Barbara, MatthewHARTE31114L8W15L7L91
13Tresco, VincePLUMH12UnrL10L9W14L1111st Place (Twelfth Grade) Ribbon
14Sun, ZhipengDORSE71211L2L11L13W1611st Place (Seventh Grade) Ribbon
15Winners, Bobby JustinGATSH111191L5L12W16L1011st Place (Eleventh Grade) Ribbon
16Guerrieri, LuisAEOBL71141L7L6L15L140
17Jampole, Ezra ACOMDS51299U-U-U-U-0

Premier

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Young, JasonWHILE51071W12W8W2W341st Place Trophy
2Kumar, Vivek RFRREG8 996W7W5L1W1032nd Place Trophy
3Simizu, Osamu FREIZS61090W13W6W4L133rd Place Trophy
4Gursoz, AyseSTERR71046W14W9L3W734th Place Trophy
5Trisal, RaulALPHA31031H-L2W8W625th Place Trophy
6Mc Cormick, BenSTEDM5 982W10L3W11L526th Place Ribbon
7Li, YileHARTE51049L2W13W9L426th Place Ribbon
8Stewart, EliasTRNHS7 960W15L1L5W1326th Place Ribbon
9Bluhm, DeavenNESHA51025W11L4L7W1426th Place Ribbon
10Krut, AndrewFRAMC51049L6W12W14L226th Place Ribbon
11Willson, Jared ETRINI81088L9W15L6W1226th Place Ribbon
12Wendzicki, GregorySEWLR31018L1L10B-L1111st Place (Third Grade) Ribbon
13Anderson, JoeyMINAD41025L3L7W15L811st Place (Fourth Grade) Ribbon
14Spuntak, Jonathan RNHSEN10 961L4B-L10L911st Place (Tenth Grade) Ribbon
15Scibilia, AndrewSHAMD81036L8L11L13B-11st Place (Eighth Grade) Ribbon

Grades 6 to 12 Advanced

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Opaska, MichaelHOMEP7 785W5W10W8W341st Place Trophy
2Sharif, Ernest JSCHEN10 795W11W7D3D432nd Place Trophy
3Bastin, Daniel ScottMOONS9 800W6W8D2L123rd Place Trophy
4Levdansky, Bob FSJUNE8 745L8W6W5D224th Place Trophy
5Murphy, Matthew SPHLLS10 879L1W9L4W1225th Place Trophy
6Tyler, Melissa LGATJR7 914L3L4W11W726th Place Ribbon
7Turzak, GarrettSPKSH9 858W12L2W10L626th Place Ribbon
8Dotterer, StevenPIRHM6 840W4L3L1D911st Place (Sixth Grade) Ribbon
9Cendes, PatrickSHAMD7 933L10L5W12D811st Place (Seventh Grade) Ribbon
10Williams, Eric MOLIHS10 818W9L1L7L1111st Place (Tenth Grade) Ribbon
11Adams, Paul AnthonyHOMEP8 901L2L12L6W1011st Place (Eighth Grade) Ribbon
12Borys, JohnMARSM7 753L7W11L9L51

Grades 6 to 12 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Ellison, Kevin MCCATH10 673W9W6W2L331st Place Trophy
2Hartley, Christopher PSTJAM7UnrW4W8L1W732nd Place Trophy
3Neuenschwander, EricPIRHM7 674L5W7W9W133rd Place Trophy
4Holland-Minkley, Dorothy FHOMEP7 590L2W12W5W1034th Place Trophy
5Belli, TomVLLYM8 472W3W11L4D625th Place Trophy
6Tamler, CoryHOMEP7UnrW14L1W11D526th Place Ribbon
7Terrell, JustinROGMS7 383W13L3W8L221st Place (Seventh Grade) Ribbon
8Osele, Jamie LTRANS8 472W10L2L7W1221st Place (Eighth Grade) Ribbon
9Seelnacht, James JTRANS7 440L1W13L3W1121st Place (Seventh Grade) Ribbon
10Wang, JimFALK7UnrL8W14W13L421st Place (Seventh Grade) Ribbon
11Cendes, YvetteELLIS7 664W12L5L6L911st Place (Girl) Ribbon
12Jones, George WALPHA6 412L11L4X-L811st Place (Sixth Grade) Ribbon
13Torbochkin, LeonidSTERR7 616L7L9L10B-1
14Galloway, TorrancePEAHS9 514L6L10F-U-01st Place (Ninth Grade) Ribbon
15Halpern, MichaelREIZS7 516U-U-U-U-0

Grades 3 to 5 Advanced

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1King, GlendonHOWE3 799W17W14W5W241st Place Trophy
2Nelson, Brian WMINAD5 931W19W9W4L132nd Place Trophy
3Trompeter, WhitneyELLIS5 804W6W10L7W1433rd Place Trophy
4Hovne, Ben SCOMDS3 814W8W16L2W1134th Place Trophy
5Levinson, HowardEHILL4 896W20W15L1W735th Place Trophy
6Schubert, William DLIBER3 882L3W18W15W936th Place Ribbon
7Kedar, VijaySHAJR3 853H-W12W3L521st Place (Third Grade) Ribbon
8Brnardic, AdamTRANS3 892L4D19W13W1521st Place (Third Grade) Ribbon
9Salem, Cezar RJEFFE5 826W12L2W16L621st Place (Fifth Grade) Ribbon
10Mc Cord, Alec KLNCLN5 905W18L3L11W1721st Place (Fifth Grade) Ribbon
11Karraker, JamieMRGNA4 855L15W20W10L421st Place (Fourth Grade) Ribbon
12Greb, Peter JSTEDM5 899L9L7W20W1621st Place (Fifth Grade) Ribbon
13Bartlett, Katharine AWINCH4 844L16W17L8W1921st Place (Fourth Grade) Ribbon
14Kedar, VikramSHAJR4 935H-L1W19L31
15Xu, KandySFELE5 940W11L5L6L81
16Sheffler, AdamRAMEL4 915W13L4L9L121
17Dorohovich, John M JrHOMEE5 861L1L13W18L101
18Niederberger, EdwinEDGEP3 837L10L6L17W201
19Fulton, KirkLIBEL5 848L2D8L14L13
20Hunter, Isaiah MHOMEE5 824L5L11L12L180

Grades 3 to 5 Intermediate

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Chimes, Daniel HMINAD3 780W22W4W13W241st Place Trophy
2Keegan, Ben JSTBED5UnrW15W14W6L132nd Place Trophy
3Oltmanns, Alexander MWINCH4 768W16W12W11L833rd Place Trophy
4White, Ryan TWINCH4 709W20L1W21W1434th Place Trophy
5Gold, MaxWINCH3 753L12W22W9W1335th Place Trophy
6Belenky, MatthewFALK4 750W26W18L2W1136th Place Ribbon
7Carley, CassiSTEDM5 772L19W10W18W1531st Place (Girl) Trophy
8Hickman, Michael AEHILL4 793L18W26W19W336th Place Ribbon
9Jones, Adam RCENTR4UnrD10W20L5W1821st Place (Unrated) Trophy
10Vogel, HannahEHILL4 717D9L7W23W2521st Place (Fourth Grade) Ribbon
11Sutton, JeremyEHILL4 715W23W17L3L62
12Tamler, SaraHOMEE5UnrW5L3L15W1921st Place (Fifth Grade) Ribbon
13Hall, JamesonBROOK3 729W21W19L1L521st Place (Third Grade) Ribbon
14Carter, Chris DREGSQ4 748W24L2W17L42
15Mark, Nicholas DEHILL4 730L2W24W12L72
16Ahumada, Mareldi ACOLFX3 739L3L23W20W2121st Place (Third Grade) Ribbon
17Wang, JoeLNCLN5UnrW25L11L14W2421st Place (Fifth Grade) Ribbon
18Reiser, Meghan MBROOK4 704W8L6L7L912nd Place (Girl) Ribbon
19Podnar, JosephURBAN4UnrW7L13L8L1212nd Place (Unrated) Ribbon
20Murphy, Christopher ASHNND4 797L4L9L16W2312nd Place (Unrated) Ribbon
21Hill, ThaddaeusHOMEW4UnrL13W25L4L1612nd Place (Unrated) Ribbon
22Bugay, JeremyNEMER5 702L1L5L25B-12nd Place (Unrated) Ribbon
23Wilson, Anne EINGOE5UnrL11W16L10L2012nd Place (Girl) Ribbon
24Buuch, BulganCOLFX5UnrL14L15B-L1712nd Place (Unrated) Ribbon
25Wales, Axel ALIBER4 754L17L21W22L101
26Shea, FaustinLIBER4UnrL6L8U-U-0
27Chen, FeiGREEN4UnrU-U-U-U-0
28Winkle, JakeWESMD4UnrU-U-U-U-0

Grades 3 to 5 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Weis, Andrew PHOMEE3UnrW18W12W5W1341st Place Trophy
2Staab, BenLEVEL4 656W26W23W4W342nd Place Trophy
3Adams, Justin BHOMEE3 681W11W22W6L233rd Place Trophy
4Ellis, AllenHOMEE4 533W16W9L2W2234th Place Trophy
5Baker, David WHOMEW3 633W33W13L1W735th Place Trophy
6Rebersak, Marcus SCAMPU3 543W21W14L3W1731st Place (Third Grade) Trophy
7Westerman, ElliotHOMEE3UnrB-W17W15L536th Place Ribbon
8Neville, David EMCMUR3UnrL12W30W19W1436th Place Ribbon
9Altschuler, ArielKERR4 671W32L4W26W1531st Place (Fourth Grade) Trophy
10Rao, AmarHOSAC3UnrL22W27W16W1236th Place Ribbon
11Curtis, PeterWINCH3 474L3D32W24W2322nd Place (Third Grade) Ribbon
12Nicholson, BryanCALIF3 634W8L1W28L102
13Logan, Sam REHILL4 697W30L5W18L122nd Place (Fourth Grade) Ribbon
14Manfredi, Juan JKERR3 671W27L6W20L82
15Moretti, Christopher MTRANS5 576W28W19L7L921st Place (Fifth Grade) Trophy
16Papale, RobertBROOK3 674L4W24L10W262
17Van Laningham, AlexEHILL3 638W31L7W21L62
18Jones, MichaelCENTR3UnrL1W29L13W2821st Place (Unrated) Ribbon
19Hoch, MatthewSEWLR3 682W29L15L8W252
20Blumenfeld, DanielMINAD3UnrD24D25L14W2921st Place (Unrated) Ribbon
21Gold, HannahCENTR3UnrL6B-L17W2721st Place (Girl) Ribbon
22Zubak-Skees, ChrisMINAD4 618W10L3D23L41
23Schiller, JacobEHILL3UnrW25L2D22L111
24Patterson, Andrew MHOMEE3 605D20L16L11W321
25Reikine, StephanieOHARA3 564L23D20W32L191
26Keegan, MartinSTBED3UnrL2W33L9L161
27Gray, BenjaminFRLSS4 459L14L10W30L211
28Levine, PeterEHILL3UnrL15W31L12L181
29Dannenberg, RichardSTEDM3 556L19L18W33L201
30Han, James DWINCH3 560L13L8L27W331
31Layland, PeterLIBER3UnrL17L28B-U-1
32Hallmark, EmilyMINAD3UnrL9D11L25L24
33Altenburger, CarleyTENTH3UnrL5L26L29L300
34Scibilia, TonySTPET4 660U-U-U-U-0
35Terrell, StephenEHILL4 596U-U-U-U-0
36Reiser, Paul JBROOK3 564U-U-U-U-0

Grades K to 2 Advanced

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Zhu, AlvinFOSTE2 781W19W15W10W341st Place Trophy
2Petesch, Gabriel NEDGEP1 911D6W7W14W932nd Place Trophy
3Nissly, Austin TPVLLY1 720W20W16W9L133rd Place Trophy
4Dorohovich, Grace LHOMEE2 750L12W19W11W634th Place Trophy
5Schiff, Michael DJENES1 733W11L9W15W1035th Place Trophy
6Trompeter, NickyWINCH2 666D2W8W16L426th Place Ribbon
7Silver, Adam DSHAJR1 859D8L2W17W1426th Place Ribbon
8Wilkin, Max RAHPRK1 660D7L6W19W1326th Place Ribbon
9Sun, LiAnnHARTE2 826W13W5L3L221st Place (Girl) Trophy
10Rosso, JackBAKER2UnrW17W12L1L521st Place (Unrated) Trophy
11Lawrence, Ben ASHAJR2UnrL5W17L4W1621st Place (Second Grade) Ribbon
12Barbara, JoshuaHARTE1 768W4L10L13W1521st Place (First Grade) Ribbon
13Weinberg, SethSHAJR2UnrL9W18W12L821st Place (Second Grade) Ribbon
14Livingston, SamCOMDS2 787H-W20L2L71
15Grote, Kelly EELLIS2UnrB-L1L5L1212nd Place (Girl) Ribbon
16Todd, JeffreyHARTE2 789W18L3L6L111
17Murray, Danny JBROKS1 674L10L11L7W201
18Clark-Polner, MichaelFAIRV2UnrL16L13D20D1912nd Place (Unrated) Ribbon
19Griffith, B JBAKER2UnrL1L4L8D18
20Duvall, SylverEHILL2UnrL3L14D18L17
21Bass, Samuel DKERR2UnrU-U-U-U-0
22Kushner, SidneyBAKER2UnrU-U-U-U-0

Grades K to 2 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Tyler, Delbert D IIMSIDE1 557W23W16W10W241st Place Trophy
2Axelrod, JoshMINAD1UnrW13W18W8L132nd Place Trophy
3Hopper, Luke RHOMEE1UnrW15D8W7D433rd Place Trophy
4Curtis, DavidWINCH0UnrD9W12W14D334th Place Trophy
5Shah, AaronHOMEE2 596W6L10W17W1135th Place Trophy
6Silver, JoshuaJCCKD0UnrL5W24W13W1031st Place (Kindergarten) Trophy
7Stankovich, Mark GFAIRV0UnrD12W9L3X-21st Place (Unrated) Trophy
8Kalchthaler, Kyle BMCKNI2 633W21D3L2W1721st Place (Second Grade) Trophy
9Kalla, JoshCOMDS2 532D4L7W19W1626th Place Ribbon
10Lucht, KevinMINAD1UnrW19W5L1L621st Place (First Grade) Trophy
11Mark, NathanielEHILL1UnrL18W15W20L522nd Place (First Grade) Ribbon
12Mc Cormick, BillyHLPRK1 437D7L4W22D1422nd Place (First Grade) Ribbon
13Vogel, AndreaEHILL2 582L2W21L6W2021st Place (Girl) Trophy
14Rosen, Noah ACOMDS0UnrW22D17L4D1222nd Place (Kindergarten) Ribbon
15Meyers, Judith EMINAD2 548L3L11W23W2422nd Place (Second Grade) Ribbon
16Gursoz, MuratMINAD0UnrW24L1D18L912nd Place (Unrated) Ribbon
17Scibilia, NicholasSTPET1 426W20D14L5L81
18Rajakumar, Joe MEVERG2 479W11L2D16F-1
19Sufrin, ZachWINCH0UnrL10D22L9D211
20Ahumada, AlonsoCOLFX1 644L17W23L11L131
21Mahan, Matthew RMINAD0 367L8L13D24D191
22Meyers, RebaMINAD0 456L14D19L12D2312nd Place (Girl) Ribbon
23Greene, RachelHOMEE1UnrL1L20L15D22
24Hall, ConnerBROOK2 488L16L6D21L15
25Gentile, NicholasMINAD2 444U-U-U-U-0
26Morgenlander, AdamWINCH2 443U-U-U-U-0
27Li, SuyangLIBER1UnrU-U-U-U-0

Schools

## of PlayersCodeSchoolDistrict
114MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District
213EHILLEast Hills Elementary SchoolPittsburgh School District
312HOMEEHome Elementary School
410WINCHWinchester Thurston School
55BROOKBrookline Elementary SchoolPittsburgh School District
65COMDSCommunity Day School
75HARTEHartwood Elementary SchoolFox Chapel Area School District
85LIBERLiberty Elementary SchoolPittsburgh School District
95SHAJRShady Side Academy Junior School
104DORSEDorseyville Middle SchoolFox Chapel Area School District
114HOMEPHome Middle School
124STEDMSt Edmund Academy
134TRANSTransfiguration School
143BAKERBaker Elementary SchoolUpper St Clair School District
153CENTRCentral Elementary SchoolHampton Township School District
163COLFXColfax Elementary SchoolPittsburgh School District
173ELLISEllis School
183KERRKerr Elementary SchoolFox Chapel Area School District
193REIZSReizenstein Middle SchoolPittsburgh School District
202EDGEPEdgewood Elementary SchoolWoodland Hills School District
212FAIRVFairview Elementary SchoolFox Chapel Area School District
222FALKFalk School
232HOMEWHomewood Montessori SchoolPittsburgh School District
242LNCLNLincoln Elementary SchoolMount Lebanon School District
252PIRHMPine Richland Middle SchoolPine Richland School District
262ALPHAProvidence Alpha School
272SEWLRSewickley Academy Lower School
282SHAMDShady Side Academy Middle School
292STBEDSt Bede School
302STPETSt Peter And Paul School
312STERRSterrett Classical AcademyPittsburgh School District
321AEOBLA E OBlock Junior High SchoolPlum Borough School District
331AHPRKAllegheny Hyde Park SchoolKiski Area School District
341CALIFCalifornia Area Elementary SchoolCalifornia Area School District
351CAMPUCarlow Campus School
361CCATHCentral Catholic High School
371NEMEREmerson Elementary SchoolWest Mifflin Area School District
381EVERGEvergreen Elementary SchoolGateway School District
391FRLSSFairless Intermediate SchoolWoodland Hills School District
401FOSTEFoster Elementary SchoolMount Lebanon School District
411FRAMCFrancis McClure Middle SchoolMc Keesport Area School District
421FRREGFranklin Regional Junior High SchoolFranklin Regional School District
431GATJRGateway Middle SchoolGateway School District
441GATSHGateway Senior High SchoolGateway School District
451GREENGreenfield Elementary SchoolPittsburgh School District
461HERITHeritage Elementary SchoolFranklin Regional School District
471HLPRKHoliday Park Elementary SchoolPlum Borough School District
481HOMESHome High School
491HOSACHosack Elementary SchoolNorth Allegheny School District
501HOWEHowe Elementary SchoolMount Lebanon School District
511INGOEIngomar Elementary SchoolNorth Allegheny School District
521BROKSJ H Brooks Elementary SchoolMoon Area School District
531JENESJeannette Mc Kee Elementary SchoolJeannette City School District
541JEFFEJefferson Elementary SchoolMount Lebanon School District
551JCCKDJewish Community Center
561LEVELLevel Green SchoolPenn Trafford School District
571LIBELLibrary Elementary SchoolSouth Park School District
581MARSMMarshall Middle SchoolNorth Allegheny School District
591MCKNIMc Knight Elementary SchoolNorth Allegheny School District
601MCMURMc Murray Elementary School
611MOONSMoon Area Senior High SchoolMoon Area School District
621MRGNAMorgantown Learning Academy
631MSIDEMosside Elementary SchoolGateway School District
641NESHANeshannock School
651NHSENNorth Hills Senior High SchoolNorth Hills School District
661OHARAO Hara Elementary SchoolFox Chapel Area School District
671OLIHSOliver High SchoolPittsburgh School District
681PEAHSPeabody High SchoolPittsburgh School District
691PHLLSPenn Hills Senior High SchoolPenn Hills School District
701URBANPgh Urban Christian School
711PVLLYPleasant Valley SchoolPeters Township School District
721PLUMHPlum Senior High SchoolPlum Borough School District
731RAMELRamsey Elementary SchoolGateway School District
741REGSQRegent Square Elementary SchoolPittsburgh School District
751ROGMSRogers Middle SchoolPittsburgh School District
761SCHENSchenley High SchoolPittsburgh School District
771SHNNDShenandoah SchoolPenn Hills School District
781SFELESouth Fayette Elementary SchoolSouth Fayette School District
791SFAYMSouth Fayette High SchoolSouth Fayette School District
801SJUNESouth Junior High School
811SPKSHSouth Park High SchoolSouth Park School District
821STJAMSt James School
831SCLLGState College High SchoolState College Area School District
841TENTHTenth Street Elementary SchoolRiverview School District
851TRINITrinity Christian School
861TRNHSTrinity High School
871VLLYMValley Middle SchoolNew Kensington Arnold School District
881WMAMSWest Mifflin Area Middle SchoolWest Mifflin Area School District
891WESMDWestinghouse Middle SchoolEast Allegheny School District
901HLTOPWestmont Hilltop High School
911WHILEWiles Hill Elementary School


Players are in final tiebreak order.



Youth Chess Home Page

Classes Info

Western PA Scholastic
Chess Honor Roll

Chess Ratings Explained

Current Ratings List

Latest
Tournament Info

General Info
on Tournaments

Past
Tournament Results

Library Chess
Tournaments Info

Chess Links


Last Modified: 7/6/99
Maintained By/Send Comments to: Jerry Meyers