Summer 2000 Scholastic Chess Challenge

Held on 8/26/00 at Transfiguration School, this tournament had a total of 159 players from 79 schools.

Teams

#ScoreCodeSchoolDistrictPrize
113NHOMENorth Pittsburgh Home Lower School 1st Place Team Trophy
211SHAJRShady Side Academy Junior School 2nd Place Team Trophy
310HOMEEHome Elementary School 3rd Place Team Ribbon
49NPHSUNorth Pittsburgh Home Upper School
58WINCHWinchester Thurston School
68HARTEHartwood Elementary SchoolFox Chapel Area School District
78TRANSTransfiguration School
86FAIRVFairview Elementary SchoolFox Chapel Area School District
95STGABSt Gabriel School

1025 & Over

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Cheung, JackFRREG81411W4W5W6W241st Place Trophy
2Wassell, TerryUNIVH101016W12W3W7L132nd Place Trophy
3Liu, BrianSFAYM71209W10L2W5W633rd Place Trophy
4Xiao, MichaelGRTON111106L1W11W10W934th Place Trophy
5Barbara, MatthewHARTE51062W7L1L3W1125th Place Trophy
6Trisal, RaulALPHA51111B-W8L1L326th Place Ribbon
7Kruk, NicolasNPHSU101280L5W9L2W1026th Place Ribbon
8Petesch, Gabriel NEDGEP31032W11L6L9W1226th Place Ribbon
9King, GlendonHOWE5 972H-L7W8L411st Place (Fifth Grade) Ribbon
10Li, YileDORSE71053L3W12L4L711st Place (Seventh Grade) Ribbon
11Najar, MarcoHRPRK41164L8L4W12L511st Place (Fourth Grade) Ribbon
12Waruszewski, Danny RNPHSU81143L2L10L11L801st Place (Eighth Grade) Ribbon

900 to 1024

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Guerrieri, LuisPLUMH9 941W10W5W3D231st Place Trophy
2Neuenschwander, EricPINER91022W18W17W4D132nd Place Trophy
3Joseph, Bryan GMTVEW5 987W9W8L1W733rd Place Trophy
4Carulli, Matthew DBJRSR8 956W11W16L2W834th Place Trophy
5Heimann, Alexander CNHOME2 889B-L1W9W1435th Place Trophy
6Silver, Adam DSHAJR3 949L16W11W14W1036th Place Ribbon
7Hickman, Michael AFRICK6 944D14W15W13L321st Place (Sixth Grade) Ribbon
8Trapani, DominickRIVER9 938W12L3W16L421st Place (Ninth Grade) Ribbon
9Guffey, Eric JCLAKM7 934L3W12L5W1821st Place (Seventh Grade) Ribbon
10Herzing, Nathan FSHSMY6 898L1B-W17L62
11Khan, Neiladri KMCCLL3 924L4L6B-W1921st Place (Third Grade) Ribbon
12Heimann, Mark ANHOME21010L8L9W19W1721st Place (Second Grade) Ribbon
13Zinn, Andrew MOHARA4 990L17W18L7W1621st Place (Fourth Grade) Ribbon
14Trapani, Kevin MRIVER7 900D7W19L6L51
15Schiff, Michael DJENES3 911D19L7L18B-1
16Losh, JonathanISHAM6 911W6L4L8L131
17Oppenheim, EthanWLNUT6 936W13L2L10L121
18Levinson, HowardFRICK6 939L2L13W15L91
19Dorohovich, John M JrHOMEP7 949D15L14L12L11

800 to 899

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Malone, Zachary PINDOH3 824W19W9W8W341st Place Trophy
2Oppenheim, EvanGRDVE4 802D4W16W15W832nd Place Trophy
3Sun, LiAnnHARTE4 804W16W5W6L133rd Place Trophy
4Barbara, JoshuaHARTE3 850D2W10D7W1134th Place Trophy
5Dorohovich, Grace LHOMEE4 837W10L3W18W935th Place Trophy
6Nissly, Austin TPVLLY3 861W17W18L3W1236th Place Ribbon
7Oltmanns, Alexander MWINCH6 800W13D15D4W2036th Place Ribbon
8Carulli, JustinBJRSR10 887W14W11L1L221st Place (Tenth Grade) Ribbon
9Shellhammer, Corey DSTGRT5 884W12L1W17L521st Place (Fifth Grade) Ribbon
10Brnardic, AdamTRANS5 892L5L4W21W1521st Place (Fifth Grade) Ribbon
11Kelly, Ryan PTRANS6 824B-L8W13L421st Place (Sixth Grade) Ribbon
12Neville, David EMCMUR5 833L9W19W14L621st Place (Fifth Grade) Ribbon
13Mahoney, Robert CNHOME5 846L7W21L11W1821st Place (Fifth Grade) Ribbon
14DeFazio, CoreyHOMES10UnrL8B-L12W2121st Place (Tenth Grade) Ribbon
15Westerman, ElliotHOMEE4 824W21D7L2L1011st Place (Fourth Grade) Ribbon
16White, Ryan TWINCH6 878L3L2W19D171
17Muenzer, DavidFALK8 817L6W20L9D1611st Place (Eighth Grade) Ribbon
18Sciulli, AnthonyHLPRK5 807W20L6L5L131
19March-Steinman, MaxFRICK6 861L1L12L16B-1
20Song, YimingSFELE3 855L18L17B-L711st Place (Third Grade) Ribbon
21Jones, Leland MSHAJR1 878L15L13L10L1401st Place (First Grade) Ribbon
22Belenky, MatthewFALK6 875U-U-U-U-0
23Unal, Deniz BHERIT5 846U-U-U-U-0
24Kearney, TimNAIHS10 835U-U-U-U-0
25Kearney, Kevin TINGOM8 830U-U-U-U-0

Grades 6 to 12: 700 to 799

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Mc Cord, Alec KMTLJR7 784W4W16W6W341st Place Trophy
2Buuch, BulganSCHIL8 743W17D8W15W1432nd Place Trophy
3Waruszewski, BobNPHSU6 792W13W12W10L133rd Place Trophy
4Cerini, ZacharyMSSHS9 727L1W18W9W1234th Place Trophy
5Hill, Thaddaeus KHOMEW6 703W9W19L8W1035th Place Trophy
6O'Keefe, Sean TSTTER8UnrW18W17L1W1536th Place Ribbon
7Rowe, Kyle EPLUMH9 760L16W11W20W836th Place Ribbon
8Kaslewicz, AndrewKEYHS9 791W11D2W5L721st Place (Ninth Grade) Ribbon
9Blumer, Joel TNPHSU7 775L5W13L4W2021st Place (Seventh Grade) Ribbon
10Swed, DavidMTLJR7UnrW21W15L3L521st Place (Seventh Grade) Ribbon
11Olshanski, DominickNPHSU9 739L8L7W17W182
12DeFazio, BrennenHOMEP8UnrB-L3W19L421st Place (Eighth Grade) Ribbon
13Dotterer, Steven MPIRHM8 736L3L9B-W1921st Place (Eighth Grade) Ribbon
14Moeller, Joseph FINGOM8 728L15W21W16L221st Place (Eighth Grade) Ribbon
15Chaney, JoshuaWLIBC6 789W14L10L2L611st Place (Sixth Grade) Ribbon
16Gilbreath, Dustin RMTVEW6UnrW7L1L14L1711st Place (Sixth Grade) Ribbon
17Bennett, JerryWLIBC6 798L2L6L11W1611st Place (Sixth Grade) Ribbon
18Mc Colloch, David OFALK8 753L6L4W21L111
19Emerson, David NDORSE6 761W20L5L12L1311st Place (Sixth Grade) Ribbon
20Lotz, Justin JSTGAB7UnrL19B-L7L911st Place (Unrated) Ribbon
21Hunter, Isaiah MHOMEP7 755L10L14L18B-1
22Franco, Tony DAEOBL8 768U-U-U-U-0

Grades K to 5: 700 to 799

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Spratt, PrestonNHOME5 725W4W13W2W641st Place Trophy
2Kepner, Ben RCENTR4 796W12W7L1W332nd Place Trophy
3Delo, Zachary ANHOME5 784W14W5W6L233rd Place Trophy
4Guffey, T WalkerCLAKE4 766L1W14W7W934th Place Trophy
5Ahumada-Lobo, Mareldi AWALDF5 717W15L3W12W835th Place Trophy
6Coulson, BrendanPFRST5 781W8W9L3L126th Place Ribbon
7Gough, Karl WFAIRV5 718W11L2L4W1326th Place Ribbon
8Steele, BenjaminMTVEW5 730L6W16W10L526th Place Ribbon
9Silver, JoshuaSHAJR1 718W16L6W13L426th Place Ribbon
10Buuch, NominMINAD5 711L13W15L8W1226th Place Ribbon
11Lin, JeffreyFRANK4 763L7L12W16W1426th Place Ribbon
12Bagamery, Jack MSHAJR1 733L2W11L5L1011st Place (First Grade) Ribbon
13Papale, RobertBROOK5 733W10L1L9L711st Place (Fifth Grade) Ribbon
14Murray, Danny JBROKS3 730L3L4W15L1111st Place (Third Grade) Ribbon
15Britton, Trevor WSHAJR1 762L5L10L14W1611st Place (First Grade) Ribbon
16Heinzl, Jacob RBROOK3 760L9L8L11L150

Grades 5 to 12: 600 to 699

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Moeller, Mike TNASHS11 686W6W11W10W241st Place Trophy
2Rao, AmarHOSAC5 690W7W10W3L132nd Place Trophy
3Devlin, Patrick JSTGAB6 688W4W8L2W933rd Place Trophy
4Altschuler, ArielDORSE6 619L3W12W11W634th Place Trophy
5Wysocki, EliMCMUR5UnrW14L7W12W1035th Place Trophy
6Moretti, Christopher MTRANS7 613L1W13W8L426th Place Ribbon
7Olgin, Chad PBELKE5 631L2W5L9W1126th Place Ribbon
8Patterson, Andrew MHOMEE5 671W12L3L6W1326th Place Ribbon
9Evans, Micah DHOMEE5UnrL10W14W7L326th Place Ribbon
10Sufrin, JoshuaWINCH5 675W9L2L1L511st Place (Fifth Grade) Ribbon
11Manfredi, Juan JKERR5 666W13L1L4L711st Place (Fifth Grade) Ribbon
12Hartman, KeriSTGAB5UnrL8L4L5W1411st Place (Fifth Grade) Ribbon
13Anderson, Robert MMCMUR5UnrL11L6W14L811st Place (Fifth Grade) Ribbon
14Bagamery, LauraSHAJR5UnrL5L9L13L1201st Place (Girl) Ribbon
15Tong, SolomonNPHSU6 645U-U-U-U-0

Grades K to 4: 600 to 699

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Kalchthaler, Kyle BSHAJR4 687W16W8W3W241st Place Trophy
2Spratt, JacobNHOME3 665W7W4W5L132nd Place Trophy
3Rosso, JackBAKER4 682W9W15L1W733rd Place Trophy
4Stept, MaxEHILL3 691W10L2W9W834th Place Trophy
5Westerman, Noah WHOMEE2 683W18W17L2W1035th Place Trophy
6Milburn, William AGRACE4UnrH-W14L7W1126th Place Ribbon
7Guffey, KeeganCLAKE2 694L2W13W6L321st Place (Second Grade) Ribbon
8Mahoney, CurtisNHOME3 653W11L1W17L421st Place (Third Grade) Ribbon
9Thewes, RichardNHOME4UnrL3W12L4W1521st Place (Fourth Grade) Ribbon
10Zygmontowicz, John CNHOME4 612L4W18W13L521st Place (Fourth Grade) Ribbon
11Ahumada-Lobo, AlonsoWALDF3 632L8W16W15L621st Place (Third Grade) Ribbon
12Nimgaonkar, VivekSHAJR1 630L15L9W14W1721st Place (First Grade) Ribbon
13Shah, AaronSEWLR4 682D14L7L10W161
14Lindahl, ErikNHOME3UnrD13L6L12W1811st Place (Unrated) Ribbon
15Wysocki, CalebBOWER1 691W12L3L11L91
16Westerman, NaomiHOMEE2 611L1L11W18L1311st Place (Girl) Ribbon
17Onesi, VeronicaTRANS3UnrB-L5L8L1211st Place (Girl) Ribbon
18Kutchko, SarahTRANS3UnrL5L10L16L140
19Escajeda, TimothySTGAB4UnrU-U-U-U-0

Under 600

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
0Lyons, Jacob MHOMEW6 5360
1Gough, Randall WFAIRV1 584W16W11W4W641st Place Trophy
2Leidwinger, Nathan MSMAMS6 406W20W10W3W1242nd Place Trophy
3Dannenberg, RichardSTEDM5 565W5W18L2W1133rd Place Trophy
4Lyons, Jacob MHOMEW6 536W8W12L1W1434th Place Trophy
5Sufrin, ZacharyWINCH2 547L3W19W13W935th Place Trophy
6Cozad, LoganCRAFT3 557W22W17W9L136th Place Ribbon
7Rosen, Noah AKERR2 552W13L9W16W1036th Place Ribbon
8Holzinger, Michael JSTEDM1UnrL4D21W20W1921st Place (First Grade) Ribbon
9Zygmontowicz, Adam CNHOME3 380W14W7L6L521st Place (Third Grade) Ribbon
10Delaney, Ryan JAEOBL8 538W15L2W22L721st Place (Eighth Grade) Ribbon
11Klingensmith, DanielHOMEE3 537W24L1W15L321st Place (Third Grade) Ribbon
12Osele, Jamie LDEERL10 570W21L4W18L221st Place (Girl) Trophy
13Longstaff, Isaac KHOMEE5 477L7W23L5W2221st Place (Fifth Grade) Ribbon
14Kanaitis, Jane MTRANS6 540L9W25W17L421st Place (Sixth Grade) Ribbon
15Levinson, SamLINDN3 350L10W20L11W2321st Place (Third Grade) Ribbon
16Glosser, Doug JSHAJR5 531L1W24L7D211
17Manfredi, SofiaKERR2 419W23L6L14D1811st Place (Second Grade) Ribbon
18Ramesh, AarthiBANKS3 533W25L3L12D171
19King, SpencerHOWE1 516H-L5W24L81
20Brnardic, Ann MarieTRANS3 541L2L15L8W2512nd Place (Girl) Ribbon
21Kelly, Katie LTRANS3 502L12D8L23D1612nd Place (Girl) Ribbon
22Moretti, HalieyTRANS1UnrL6B-L10L1312nd Place (Girl) Ribbon
23Dubinsky, Scott MHILLE4 542L17L13W21L1511st Place (Fourth Grade) Ribbon
24Kanaitis, JuliaTRANS5 322L11L16L19B-12nd Place (Girl) Ribbon
25Chatterjee, IshanMONTE1UnrL18L14B-L2011st Place (Unrated) Ribbon
26Kim, AndrewWINCH3 599U-U-U-U-0
27Horne, Nick AFAIRV3 550U-U-U-U-0
28Horne, Alexander TFAIRV3 502U-U-U-U-0
29Kanik, Alexandra LSTLOU7 501U-U-U-U-0
30Kaye, Matthew RSEWLR5 500U-U-U-U-0
31Uselman, Jeffrey R JrHARTE2 426U-U-U-U-0

Schools

## of PlayersCodeSchoolDistrict
111NHOMENorth Pittsburgh Home Lower School
210TRANSTransfiguration School
39SHAJRShady Side Academy Junior School
48HOMEEHome Elementary School
56NPHSUNorth Pittsburgh Home Upper School
65WINCHWinchester Thurston School
74FAIRVFairview Elementary SchoolFox Chapel Area School District
84HARTEHartwood Elementary SchoolFox Chapel Area School District
94STGABSt Gabriel School
103DORSEDorseyville Middle SchoolFox Chapel Area School District
113FALKFalk School
123FRICKFrick International AcademyPittsburgh School District
133HOMEPHome Middle School
143KERRKerr Elementary SchoolFox Chapel Area School District
153MCMURMc Murray Elementary School
163MTVEWMountain View Elementary SchoolGreater Latrobe School District
172AEOBLA E OBlock Junior High SchoolPlum Borough School District
182BROOKBrookline Elementary SchoolPittsburgh School District
192BJRSRBurgettstown Jr Sr High SchoolBurgettstown Area School District
202CLAKECheat Lake Elementary School
212HOMEWHomewood Montessori SchoolPittsburgh School District
222HOWEHowe Elementary SchoolMount Lebanon School District
232INGOMIngomar Middle SchoolNorth Allegheny School District
242MTLJRJefferson Middle SchoolMount Lebanon School District
252PLUMHPlum Senior High SchoolPlum Borough School District
262RIVERRiverview High SchoolRiverview School District
272SEWLRSewickley Academy Lower School
282STEDMSt Edmund Academy
292WALDFWaldorf School
302WLIBCWest Liberty Middle SchoolPittsburgh School District
311BAKERBaker Elementary SchoolUpper St Clair School District
321BANKSBanksville Elementary SchoolPittsburgh School District
331BELKEBelle Valley Elementary School
341BOWERBower Hill School
351CENTRCentral Elementary SchoolHampton Township School District
361CLAKMCheat Lake Middle School
371CRAFTCrafton Elementary SchoolCarlynton School District
381DEERLDeer Lakes High SchoolDeer Lakes School District
391EHILLEast Hills Elementary SchoolPittsburgh School District
401EDGEPEdgewood Primary SchoolWoodland Hills School District
411FRANKFranklin Elementary SchoolNorth Allegheny School District
421FRREGFranklin Regional Junior High SchoolFranklin Regional School District
431GRDVEGrandview Erie Elementary School
441GRTONGroton School
451HRPRKHarrison Park SchoolPenn Trafford School District
461HERITHeritage Elementary SchoolFranklin Regional School District
471HILLEHillel Academy
481HLPRKHoliday Park Elementary SchoolPlum Borough School District
491HOMESHome High School
501HOSACHosack Elementary SchoolNorth Allegheny School District
511INDOHIndianola Elementary School
521ISHAMIsham School
531BROKSJ H Brooks Elementary SchoolMoon Area School District
541JENESJeannette Mc Kee Elementary SchoolJeannette City School District
551KEYHSKeystone Oaks High SchoolKeystone Oaks School District
561LINDNLinden Elementary SchoolPittsburgh School District
571MCCLLMc Cullough SchoolPenn Trafford School District
581MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District
591MSSHSMonessen High School
601MONTEMontessori Centre School
611NAIHSNorth Allegheny Intermediate SchoolNorth Allegheny School District
621NASHSNorth Allegheny Senior High SchoolNorth Allegheny School District
631OHARAO Hara Elementary SchoolFox Chapel Area School District
641GRACEOur Lady Of Grace School
651PFRSTPark Forest Elementary School
661PIRHMPine Richland Middle SchoolPine Richland School District
671PINERPine Richland Senior High SchoolPine Richland School District
681PVLLYPleasant Valley SchoolPeters Township School District
691ALPHAProvidence Alpha School
701SHSMYSacred Heart School
711SCHILSchiller Classical AcademyPittsburgh School District
721SFELESouth Fayette Elementary SchoolSouth Fayette School District
731SFAYMSouth Fayette High SchoolSouth Fayette School District
741STGRTSt Gertrude School
751STLOUSt Louise De Marillac School
761SMAMSSt Mary Area Middle School
771STTERSt Theresa Of Avila School
781UNIVHUniversity High School
791WLNUTWalnut Creek Middle School


Players are not in final tiebreak order.



Youth Chess Home Page

Classes Info

Western PA Scholastic
Chess Honor Roll

Chess Ratings Explained

Current Ratings List

Latest
Tournament Info

General Info
on Tournaments

Past
Tournament Results

Library Chess
Tournaments Info

Chess Links


Last Modified: 8/26/00
Maintained By/Send Comments to: Jerry Meyers