Summer 2001 Scholastic Chess Challenge

August 25, 2001 - Held at Brookline Regional Catholic - 163 players


Teams

#ScoreCodeSchoolDistrictPrize
112CYBERCyber School 1st Place Team Trophy
211WINCHWinchester Thurston School 2nd Place Team Trophy
311NPHSUNorth Pittsburgh Home Upper School 3rd Place Team Trophy
411JAPANPittsburgh Japanese SchoolFox Chapel Area School District4th Place Team Ribbon
511OHARAO Hara Elementary SchoolFox Chapel Area School District4th Place Team Ribbon
610KERRKerr Elementary SchoolFox Chapel Area School District
710SCLLGState College High SchoolState College Area School District
89MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District
99MTLJRJefferson Middle SchoolMount Lebanon School District
109DORSEDorseyville Middle SchoolFox Chapel Area School District
119BRKLCBrookline Regional Catholic SchoolDiocese of Pittsburgh School District
129NHOMENorth Pittsburgh Home Lower School
139SHAJRShady Side Academy Junior School
146BOYCEBoyce Middle SchoolUpper St Clair School District
155STGABSt Gabriel SchoolDiocese of Pittsburgh School District

Championship Section

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Petesch, Gabriel NDICKE41402W15W20W2W441st Place Trophy
2Blocki, JeremiahCYBER91329W22W3L1W1132nd Place Trophy
3Young, JasonSUNCR81644W13L2W16W633rd Place Trophy
4Burrows, Michael CSCLLG111363W25W19W5L134th Place Trophy
5Heimann, Alexander CNHOME31248W21W8L4W1235th Place Trophy
6Schiff, Aaron JJENSH111470W16D12W7L326th Place Ribbon
7Zhai, AlexWINCH61294D10W14L6W1726th Place Ribbon
8Simizu, Akira MJAPAN111395W18L5W23D926th Place Ribbon
9Lesieutre, John DSCLLG91212W17D11D12D826th Place Ribbon
10Simizu, Osamu FJAPAN91063D7L13W25W2026th Place Ribbon
11Heimann, Mark ANHOME31409D14D9W15L22
12Jampole, Ezra ASHAMD81333W23D6D9L52
13Zinn, Andrew MOHARA51188L3W10L17W222
14Cardell, Anthony JSCLLG101134D11L7W19D182
15Guffey, Eric JCLAKM81133L1W24L11W232
16Lamoureaux, Daniel PLINTN91160L6W22L3W212
17Schreiber, Avi JALLDE12 982L9W25W13L72
18Lelis, TylerCYBER41125L8W21D20D142
19Felder, SamHERIT4 976W26L4L14W252
20Swed, David PMTLJR81240W24L1D18L101
21Berthoud, KentBOYCE51056L5L18W24L161
22Khan, Neiladri KMCCLL41081L2L16W26L131
23Norfleet, Matthew TPEAHS111119L12W26L8L151
24Boehner, Samuel WWINCH61051L20L15L21W261
25Lubman, JacobSUNCR71121L4L17L10L190
26Schiff, Michael DJENES41023L19L23L22L240
27Herzing, Nathan FSTMCU71213U-U-U-U-0

Premier Section

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Dorohovich, John M JrCYBER81013W17W6W14W341st Place Trophy
2Buuch, BulganSHASR91040W27D22W9W432nd Place Trophy
3Steele, BenjaminMTVEW61012W20W19W5L133rd Place Trophy
4Dorohovich, Grace LCYBER6 885W16W12W7L234th Place Trophy
5Waruszewski, Bob CNPHSU71048W23W15L3W1035th Place Trophy
6Wilson, Greg SFALK7 935W24L1W26W1536th Place Ribbon
7Mc Colloch, David OVINCH91016W28W25L4W1436th Place Ribbon
8Unal, Deniz BHERIT6 884L14W29W25W1636th Place Ribbon
9Lee, Daniel JMINAD21027W11D10L2W232
10Brnardic, Adam ETRANS6 980W13D9W22L52
11Weiss, Walter PSCLLG10 938L9W21W24D122
12Brady, Matthew DKERR31009W32L4W18D112
13Oltmanns, Alexander MWINCH7 896L10D23W31W222
14Wang, DavidSTERR6 966W8W26L1L72
15Zhu, AllenMINAD3 983W18L5W20L62
16Burrows, Stephen RSCLLG9 976L4W32W19L82
17Mc Cord, Alec KMTLJR8 921L1L24W27W302
18Gough, Randall WFAIRV2 907L15W27L12W262
19Kopnitsky, DylanHOMEW6 911W31L3L16W252
20Papale, RobertSHILL6 913L3W31L15W242
21Sato, Jun GJAPAN6 890L22L11W29W282
22Kepner, Ben RPOFF5 977W21D2L10L131
23Buuch, NominSHAMD6 947L5D13W30L911st Place (Girl) Ribbon
24Nimgaonkar, Vivek USHAJR21018L6W17L11L201
25Kline, JoeySHLMS7 966W30L7L8L191
26Santistevan, MarkNPHSU81016W29L14L6L181
27White, Ryan TWINCH7 943L2L18L17W321
28Kalchthaler, Kyle BSHAJR5 936L7L30W32L211
29Rago, AnthonySTGRT6 922L26L8L21W311
30Devlin, Patrick JSTGAB7 882L25W28L23L171
31Bagamery, Jack MSHAJR21000L19L20L13L290
32Lin, JeffreyFRANK5 912L12L16L28L270

Grades 6 to 12 Advanced

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Quinlan, Craig TSETNL10 860W10W14W3W241st Place Trophy
2Ryabin, Michael ISTERR8 815W9W4W8L132nd Place Trophy
3Regan, Sean PNPHSU7 718W11W6L1W1233rd Place Trophy
4Keddie, MatthewMTLJR8 728W5L2W14W834th Place Trophy
5Gough, Karl WDORSE6 826L4W10W6W735th Place Trophy
6Coulson, BrendanPARKM6 785W7L3L5W1426th Place Ribbon
7Kyle, Juan GNPHSU7 855L6W11W15L526th Place Ribbon
8Dong, AndrewDORSE6 874B-W15L2L426th Place Ribbon
9Young, JennySUNCR6 700L2B-D12D1026th Place Ribbon
10Lyons, Jacob MHOMEW7 786L1L5B-D91
11Felder, JustinHERMD7 816L3L7D13W151
12Altschuler, ArielDORSE7 835L15W13D9L31
13Patterson, Andrew MHOMEP6 810L14L12D11B-1
14Manfredi, Juan JDORSE6 741W13L1L4L61
15Klingensmith, NicholasHOMEP7 738W12L8L7L111
16Greb, Peter JSTEDM8 848U-U-U-U-0

Grades 6 to 12 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Sasaki, SoichiJAPAN8 697W12W10W2W341st Place Trophy
2Liu, George BMTLJR8 419W7W5L1W832nd Place Trophy
3Paget, John IIINPHSU8UnrW16W4W8L133rd Place Trophy
4Bagamery, LauraSHAMD6 579W18L3W11W734th Place Trophy
5Lynch, Juliana EDORSE8 585W14L2W15W935th Place Trophy
6Morgan, Brandon JPNNMD6 690D9L7W14W1326th Place Ribbon
7Reiser, Paul JBRKLC6 658L2W6W12L42
8Reiser, Meghan MBRKLC7 657W15W11L3L221st Place (Girl) Ribbon
9Falcone, Paul WROBCH8UnrD6D13W10L521st Place (Unrated) Ribbon
10Lesieutre, William ACETRL7 574W17L1L9W142
11Gondelman, Jonathan FKEYMS7UnrW13L8L4W1521st Place (Unrated) Ribbon
12Wales, Axel AFRICK7 539L1W18L7W172
13Kawashima, YuichiJAPAN7 569L11D9W16L61
14Okada, ShinjiJAPAN8 307L5W16L6L101
15Mc Manus, BrandonSHILL6 398L8W17L5L111
16Hartman, KeriSTGAB6 540L3L14L13W181
17Mc Closkey, Daniel JWILCH8UnrL10L15W18L121
18Roche, Ben ENWAYE6UnrL4L12L17L160
19Longstaff, Isaac KHOMEP6 555U-U-U-U-0
20Zubak-Skees, ChrisROGMS7 468U-U-U-U-0

Grades K to 5 Advanced

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Guffey, T WalkerCLAKM5 850W14W3W6W241st Place Trophy
2Nowak, Evan SCALIF5 750W16W5W4L132nd Place Trophy
3Murray, Danny JBROKS4 750W13L1W9W1133rd Place Trophy
4Quinlan, TommySTLOU5 856W7W9L2W834th Place Trophy
5Klingensmith, DanielHOMEE4 821W12L2W14W735th Place Trophy
6Regan, Peter JNHOME3 711W11W8L1L1026th Place Ribbon
7Piqueira, JosephBOYCE5 775L4W16W10L526th Place Ribbon
8Holzinger, Michael JSTEDM2 810W10L6W12L426th Place Ribbon
9Weaver, Richie PNHOME4 792W15L4L3W1426th Place Ribbon
10Feffer, DanielleHOMEE2 862L8W17L7W626th Place Ribbon
11Milburn, William AGRACE5 815L6W15W17L326th Place Ribbon
12Miller, MaxwellBAKER3 726L5B-L8W1526th Place Ribbon
13Dickel, MatthewOHARA5 827L3L14B-W1726th Place Ribbon
14Rosso, JackBOYCE5 767L1W13L5L91
15Brust, MichaelBRKLC3 859L9L11W16L121
16Kearns, John MSTGAB4 831L2L7L15B-1
17Liachenko, AlissaMINAD3 704B-L10L11L1311st Place (Girl) Ribbon

Grades K to 5 Intermediate

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Guffey, Keegan GCLAKE3 696W8W7W10W241st Place Trophy
2Clark-Polner, MichaelWINCH5 612W12W9W4L132nd Place Trophy
3Zombeck, Michael JWINCH2 680W6L4W5W1033rd Place Trophy
4Brust, JeffryBRKLC5UnrW20W3L2W834th Place Trophy
5Rankins, Donald EWLPNN5 608W18W11L3W735th Place Trophy
6Nimgaonkar, Alok USHAJR1 611L3W18W19W936th Place Ribbon
7Synowiec, Michael JBRKLC5 620W14L1W17L52
8Frankowski, Michael RSTPHP2 615L1W13W12L42
9Arai, KohmaJAPAN3 648W17L2W14L62
10Venkatesh, NikhilBOYCE5UnrW19W16L1L321st Place (Unrated) Ribbon
11Lednev, AlexMINAD2 653W13L5L15W162
12Linsuain, KemenCMUCS0 675L2W15L8W192
13Rosenfeld, ElanSHAJR1 605L11L8B-W152
14Rohar, Dylan TBRDWD5UnrL7W19L9W1821st Place (Unrated) Ribbon
15Skiff, BenBRKLC3 607D16L12W11L131
16Manfredi, SofiaKERR3 655D15L10W18L1111st Place (Girl) Ribbon
17Drabick, Matthew BDRMNT3 575L9W20L7U-1
18Kearney, BobbyBRKLC2 668L5L6L16L140
19Milcarek, StephenBRKLC3 623L10L14L6L120
20Britton, Trevor WSHAJR2 639L4L17U-U-0

Grades K to 5 Adv Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Rajgopal, PremOHARA1 524W3W6W2W441st Place Trophy
2Vaisleib, GregoryKERR5 570W5W8L1W332nd Place Trophy
3Meyers, Reba LMINAD3 570L1W7W9L223rd Place Trophy
4Di Nardo, Philip JMINAD2 558D7D5W6L124th Place Trophy
5Wilson, Colin SFALK5 497L2D4W8D725th Place Trophy
6Broderick, SeanKERR4UnrB-L1L4W926th Place Ribbon
7Sterrett, JohnOHARA3 492D4L3B-D526th Place Ribbon
8Webb, RobertLIBER4UnrW9L2L5B-26th Place Ribbon
9Mudrich, MarissaBROOK3UnrL8B-L3L611st Place (Girl) Ribbon
10Perelman, DanielleELLIS1 550U-U-U-U-0
11Miller, Zach TRHEMA5 540U-U-U-U-0
12Perelman, SaraELLIS3 530U-U-U-U-0

Grades K to 5 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Sandridge, Garrett GBANKS5 415W8W14W3W541st Place Trophy
2Brady, Andrew LKERR0UnrW4W6L5W732nd Place Trophy
3Rajgopal, PavanOHARA3 299W15W7L1W1233rd Place Trophy
4Ramanathan, NityaSHAJR3 445L2W10W12W934th Place Trophy
5Keitel, JordanMINAD3 273W18W15W2L135th Place Trophy
6Palanisamy, DineshMCKNI5 383W16L2W14W836th Place Ribbon
7Englander, GabeCOMDS3 425W10L3W13L22
8Boehner, Hazel EWINCH4 100L1W17W15L62
9Dilmore, Eric RROSS1 299L14W16W11L42
10Kepner, NancyPOFF2 229L7L4W18W1321st Place (Girl) Trophy
11Soltis, David ASTGAB4 194L12W18L9W162
12Edwards, Peter DROSS5 419W11D13L4L31
13Linzer, AndrewSTEDM1UnrW17D12L7L1011st Place (Unrated) Trophy
14Weaver, Mike FNHOME2UnrW9L1L6L1512nd Place (Unrated) Ribbon
15Gallagher, Lauren EGRACE4 453L3L5L8W1412nd Place (Girl) Ribbon
16Sywyj, Nicholas PBRKLC1UnrL6L9W17L1112nd Place (Unrated) Ribbon
17Reiser, ShannonBROOK3 400L13L8L16W1812nd Place (Girl) Ribbon
18Brnardic, Ann MarieTRANS4 430L5L11L10L170
19Narayanan, KarthikFAIRV1 294U-U-U-U-0

Schools

## of PlayersCodeSchoolDistrict
19BRKLCBrookline Regional Catholic SchoolDiocese of Pittsburgh School District
27MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District
37JAPANPittsburgh Japanese SchoolFox Chapel Area School District
47SHAJRShady Side Academy Junior School
57WINCHWinchester Thurston School
65DORSEDorseyville Middle SchoolFox Chapel Area School District
75KERRKerr Elementary SchoolFox Chapel Area School District
85NHOMENorth Pittsburgh Home Lower School
95NPHSUNorth Pittsburgh Home Upper School
105OHARAO Hara Elementary SchoolFox Chapel Area School District
115SCLLGState College High SchoolState College Area School District
124BOYCEBoyce Middle SchoolUpper St Clair School District
134CYBERCyber School
144MTLJRJefferson Middle SchoolMount Lebanon School District
154STGABSt Gabriel SchoolDiocese of Pittsburgh School District
163HOMEPHome Middle School
173SHAMDShady Side Academy Middle School
183STEDMSt Edmund Academy
193SUNCRSuncrest Middle SchoolMonongalia County School District
202BROOKBrookline Elementary SchoolPittsburgh School District
212CLAKMCheat Lake Middle SchoolMonongalia County School District
222ELLISEllis School
232FAIRVFairview Elementary SchoolFox Chapel Area School District
242FALKFalk School
252HERITHeritage Elementary SchoolFranklin Regional School District
262HOMEEHome Elementary School
272HOMEWHomewood Montessori SchoolPittsburgh School District
282GRACEOur Lady Of Grace SchoolDiocese of Pittsburgh School District
292POFFPoff Elementary SchoolHampton Township School District
302ROSSRoss Elementary SchoolNorth Hills School District
312SHILLSouth Hills Middle SchoolPittsburgh School District
322STERRSterrett Classical AcademyPittsburgh School District
332TRANSTransfiguration SchoolDiocese of Pittsburgh School District
341ALLDEAllderdice High SchoolPittsburgh School District
351BAKERBaker Elementary SchoolUpper St Clair School District
361BANKSBanksville Elementary SchoolPittsburgh School District
371BRDWDBradford Woods Elementary SchoolNorth Allegheny School District
381CMUCSCMU Childrens School
391CALIFCalifornia Area Elementary SchoolCalifornia Area School District
401CETRLCentre Learning Community School
411CLAKECheat Lake Elementary SchoolMonongalia County School District
421COMDSCommunity Day School
431DICKEDickson Intermediate SchoolWoodland Hills School District
441DRMNTDormont Elementary SchoolKeystone Oaks School District
451FRANKFranklin Elementary SchoolNorth Allegheny School District
461FRICKFrick International AcademyPittsburgh School District
471HERMDHermitage Middle School
481BROKSJ H Brooks Elementary SchoolMoon Area School District
491JENSHJeannette High SchoolJeannette City School District
501JENESJeannette Mc Kee Elementary SchoolJeannette City School District
511KEYMSKeystone Oaks Middle SchoolKeystone Oaks School District
521LIBERLiberty Elementary SchoolPittsburgh School District
531LINTNLinton Intermediate SchoolPenn Hills School District
541MCCLLMc Cullough SchoolPenn Trafford School District
551MCKNIMc Knight Elementary SchoolNorth Allegheny School District
561MTVEWMountain View Elementary SchoolGreater Latrobe School District
571NWAYENorthway Elementary SchoolNorth Hills School District
581PARKMPark Forest Middle School
591PEAHSPeabody High SchoolPittsburgh School District
601PNNMDPenn Middle SchoolPenn Trafford School District
611RHEMARhema Christian School
621ROBCHRobinson Christian School
631ROGMSRogers Middle SchoolPittsburgh School District
641SETNLSeton La Salle High School
651SHASRShady Side Academy Senior School
661SHLMSShaler Area Middle SchoolShaler Area School District
671STGRTSt Gertrude School
681STLOUSt Louise De Marillac SchoolDiocese of Pittsburgh School District
691STMCUSt Marys Catholic Upper SchoolDiocese of Pittsburgh School District
701STPHPSt Philip SchoolDiocese of Pittsburgh School District
711VINCHVincentian Academy
721WLPNNWilliam Penn Elementary SchoolElizabeth Forward School District
731WILCHWilson Christian School


Youth Chess Home Page

Classes Info

Western PA Scholastic
Chess Honor Roll

Chess Ratings Explained

Current Ratings List

Latest
Tournament Info

General Info
on Tournaments

Past
Tournament Results

Library Chess
Tournaments Info

Chess Links


Last Modified: 8/25/01
Maintained By/Send Comments to: Jerry Meyers