Summer 2002 Scholastic Chess Challenge

August 24, 2002


Teams

#ScoreCodeSchoolDistrictPrize
113SHAJRShady Side Academy Junior School1st Place Team Trophy
213CANDYCanton Country Day School2nd Place Team Trophy
311NHOMENorth Pittsburgh Home Lower School3rd Place Team Ribbon
410DORSEDorseyville Middle SchoolFox Chapel Area School District
510BRKLCBrookline Regional Catholic SchoolDiocese of Pittsburgh School District
610FALKFalk School
79OHARAO Hara Elementary SchoolFox Chapel Area School District
89MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District
98BAKERBaker Elementary SchoolUpper St Clair School District
108WINCHWinchester Thurston School
118MONTEMontessori Centre School
127JAPANPittsburgh Japanese SchoolFox Chapel Area School District
137BOYCEBoyce Middle SchoolUpper St Clair School District

Championship Section

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Blocki, JeremiahHOMES101664W11W13W6W441st Place Trophy
2Hickman, Michael AFRICK81298W3D4D5W1032nd Place Trophy
3Gough, Karl WDORSE71218L2B-W13W833rd Place Trophy
4Simizu, Akira MJAPAN121473W12D2W7L124th Place Trophy
5Petesch, Gabriel NDICKE51591W8D7D2D625th Place Trophy
6King, GlendonCARSN71218B-W9L1D526th Place Ribbon
7Lelis, TylerPALCY51462W14D5L4W1326th Place Ribbon
8Guffey, Eric JUNIVH91253L5W14W9L32
9Berthoud, Kevin FUSCHS101566W10L6L8W142
10Barbara, MatthewDORSE71245L9W15W11L22
11Swed, David PMTLBH91297L1D12L10W151
12Herzing, Nathan FSTMCU81242L4D11L14B-1
13Lamoureaux, Daniel PPHLLS101414W15L1L3L71
14Simizu, Osamu FJAPAN101239L7L8W12L91
15Berthoud, KentBOYCE61227L13L10B-L111

Premier Section

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Barbara, JoshuaHARTE51099W16W9W2W341st Place Trophy
2Boehner, Samuel WWINCH71048W17W6L1W1032nd Place Trophy
3Mc Cord, Alec KMTLBH91096W20W5W10L133rd Place Trophy
4Gough, Randall WFAIRV31126W12D14W16D834th Place Trophy
5Rengasamy, ManivelUSCHS91181W18L3W15W1135th Place Trophy
6Piqueira, JosephBOYCE61126W13L2D7W1426th Place Ribbon
7Zhu, Allen KMINAD51084L9W12D6W1626th Place Ribbon
8Silver, Adam DSHAJR51190L15W18W14D426th Place Ribbon
9Devlin, Patrick JSTGAB81006W7L1L17W192
10Mahoney, Robert CNPHSU71159W19W15L3L22
11Nimgaonkar, Vivek USHAJR31120L14W13W19L52
12Rosso, JackBOYCE61035L4L7W20W172
13Whitney, JoshuaDODGE51035L6L11W18W152
14Altschuler, ArielDORSE81034W11D4L8L61
15Brady, Matthew DKERR41050W8L10L5L131
16Mc Colloch, David OVINCH101176L1W20L4L71
17Guffey, T WalkerCLAKM61189L2L19W9L121
18Venkatesh, NikhilBOYCE61042L5L8L13W201
19Dickel, MatthewDORSE61035L10W17L11L91
20Nissel, Kevin MSTMCU81008L3L16L12L180
21Buuch, NominSHAMD71042F-U-U-U-01st Place (Girl) Ribbon
22Buuch, BulganSHASR101011F-U-U-U-0

Grades 6-12 Advanced

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Najar, Marco EPNNMD6 967W13W12W10W241st Place Trophy
2Coulson, BrendanPARKM7 850W19W4W3L132nd Place Trophy
3Dong, AndrewDORSE7 942W8W11L2W1333rd Place Trophy
4Mc Allister, BartSACRE8 925W23L2W11W1434th Place Trophy
5Thewes, RichardNPHSU6 994L11W16W12W735th Place Trophy
6Artman, Michael JKISIN7 787W18L7W20W1036th Place Ribbon
7Kalchthaler, Kyle BSHAMD6 927D16W6W14L52
8Bradshaw, KyleSTALP7 851L3W17W21D92
9Wilson, Greg SFALK8 928W15L10W18D82
10Manfredi, Juan J JrDORSE7 875W17W9L1L62
11Ausman, R JBRMDL7 877W5L3L4W202
12Vaisleib, GregoryDORSE6 889W22L1L5W192
13Hendrickson, Sara MSETNL9 866L1W22W19L321st Place (Girl) Ribbon
14Aggarwal, MohitALGHN8 798W20W21L7L42
15Lackner, JordanPINER10 844L9L19W22W212
16Ichikawa, ShizuyoNCANM6 825D7L5D17D181
17Iida, JunJAPAN6 982L10L8D16W231
18Beatty, MarkMONTE6 904L6W24L9D161
19Rengasamy, MathiBOYCE6 932L2W15L13L121
20Papale, RobertSHILL7 921L14W23L6L111
21Wright, ChapinBOYCE6 907W24L14L8L151
22Thiel, GregMTLBH9UnrL12L13L15W2411st Place (Unrated) Ribbon
23Knupp, Alicia AMOONS9 815L4L20W24L171
24Miller, Zach TSEWMD6 795L21L18L23L220

Grades 6-12 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Webster, Liana RALLDE9 738W13W7W8W541st Place Trophy
2Yan, AmyFRREG7 627D16W9W12W632nd Place Trophy
3Porter, Rachel MCANDY6 388W6W4L5W733rd Place Trophy
4Gentile, Nicholas JSTERR6 703W10L3W11W834th Place Trophy
5Okada, ShinjiJAPAN9 717D9W16W3L125th Place Trophy
6Artman, Stephen JKISIN8 734L3W10W13L226th Place Ribbon
7Palanisamy, DineshCARSN6 632W11L1W15L326th Place Ribbon
8Samo, DougNPHSU6 580W14W12L1L426th Place Ribbon
9Curtis, PeterWINCH7 738D5L2W16D1226th Place Ribbon
10Rodaitis, JohnnySTVAL6UnrL4L6W14W1526th Place Ribbon
11Zamora-Vargas, YlenaSTROS6UnrL7B-L4W1321st Place (Girl) Trophy
12Patterson, Andrew MTRINI7 735X-L8L2D91
13Wilson, Colin SFALK6 573L1W14L6L111
14Reiser, Paul JBRKLC7 744L8L13L10W161
15Pilch, CassandraBOYCE6 357H-H-L7L1012nd Place (Girl) Ribbon
16Shi, DavidDORSE6UnrD2L5L9L141st Place (Unrated) Ribbon
17Aggarwal, SonikaGREEN6 575H-U-U-U-
18Saldin, GryphonDEWLL8 403F-U-U-U-0

Grades K-5 Advanced

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Silver, JoshuaSHAJR3 993W28W30W5W741st Place Trophy
2Murray, Danny JBROKS5 899W19W31W14W442nd Place Trophy
3Spear, J ElliotNHOME4 812W38D13W6W1533rd Place Trophy
4Henrich, EvanHARMO5 792W26W15W11L234th Place Trophy
5Finley, Ryan CCANDY2 744W17W16L1W2135th Place Trophy
6Spokauskas, NickolasMINAD4 704W22W18L3W2031st Place (Fourth Grade) Trophy
7Weaver, Mike FNHOME3 855W34W33W8L131st Place (Third Grade) Trophy
8Nimgaonkar, Alok USHAJR2 787W35W10L7W1431st Place (Second Grade) Trophy
9Cullen, Ian JOHARA3 920W12L14W18W1936th Place Ribbon
10Brady, Andrew LKERR1 927W23L8W30W1331st Place (First Grade) Trophy
11Weaver, Richie PNHOME5 724W21W20L4W2731st Place (Fifth Grade) Trophy
12Feffer, DanielleHOMEE3 750L9W39W16W1736th Place Ribbon
13Xu, ZhihongLIBER3 707W24D3W32L1022nd Place (Third Grade) Ribbon
14Samo, MikeNHOME3 743W39W9L2L82
15Linsuain, KemenHOMEW0 952W27L4W22L321st Place (Kindergarten) Trophy
16Bagamery, Jack MSHAJR3 909W25L5L12W302
17Rajgopal, PremOHARA2 898L5W25W33L1222nd Place (Second Grade) Ribbon
18Rosenfeld, ElanSHAJR2 807W29L6L9W3422nd Place (Second Grade) Ribbon
19Miller, MaxwellBAKER4 745L2W36W38L922nd Place (Fourth Grade) Ribbon
20Webb, RobertLIBER5 829W37L11W34L622nd Place (Fifth Grade) Ribbon
21Venkatesh, AkhilBAKER3 829L11W37W31L52
22Boehner, Hazel EWINCH5 818L6W29L15W3322nd Place (Fifth Grade) Ribbon
23Finley, BenjaminCANDY5 763L10D35D29W3222nd Place (Fifth Grade) Ribbon
24Rao, RohithHOSAC3 821L13D38D26W312
25Griswold, KyleGRNTW4 749L16L17W40W3622nd Place (Fourth Grade) Ribbon
26Porter, AaronCANDY5 970L4D27D24D281
27Ahearn, Joseph MSEWLR5 774L15D26W35L111
28Di Nardo, Philip JMINAD3 795L1L32W39D261
29Pokrifka, BrianNHOME5 979L18L22D23W381
30Mahan, Matthew RMINAD4 795W32L1L10L161
31Englander, GabeCOMDS4 724W36L2L21L241
32Plaut, BenjaminCOMDS2 977L30W28L13L231
33Semroc, ScottCANDY5 734W40L7L17L221
34Mc Laughlin, Richard D IIIMONTE5 715L7W40L20L181
35Curtis, DavidWINCH4 962L8D23L27D391
36Yan, AlanSLOAN3 862L31L19W37L251
37Hu, YueMARSH3 709L20L21L36W401
38Ueda, TsukasaJAPAN3 998L3D24L19L29
39Stiles, Zane ASTEDM1 894L14L12L28D352nd Place (First Grade) Ribbon
40Baron, EliFAIRV3 879L33L34L25L370

Grades 4-5 Intermediate

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Palmer, AngeloCANDY5UnrW8W12W3W241st Place Trophy
2Najar, Nevin CHRPRK4 644W7W4W5L132nd Place Trophy
3Ichikawa, KiyotoshiNWDEL5 660W10W9L1W633rd Place Trophy
4Kienzle, Nicholas NCANDY5UnrW14L2W8W734th Place Trophy
5Scherch, Andrew KFALK5 542W16W13L2W935th Place Trophy
6Bradshaw, IanMONTE5UnrD13W11W12L326th Place Ribbon
7Pasquale, Julia TSTLOU4 505L2W14W10L421st Place (Girl) Ribbon
8Colleran, Robert JSTLOU4 520L1W15L4W142
9Dufield, Andrew SJUBCH5UnrW11L3W13L521st Place (Unrated) Ribbon
10Menzies, Andrew JPIVIK4 509L3W16L7W122
11Greenaway, MatthewSTBER4 564L9L6D15W161
12Rajgopal, PavanOHARA4 605W15L1L6L101
13Motto, TylerGOODS5 525D6L5L9D151
14Dunn, SarahECONO5UnrL4L7W16L81
15Bradshaw, KaitlinMONTE5UnrL12L8D11D131
16Buccilli, DamianHOMEE5UnrL5L10L14L110

Grades 4-5 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Sterrett, JohnOHARA4 499W8W9W5D231st Place Trophy
2Skiff, Ben JBRKLC4 482W16W7W3D132nd Place Trophy
3Ramanathan, NityaSHAJR4 349W6W4L2W733rd Place Trophy
4Zlatos, JeffreyHOMEW5 495W10L3W12W834th Place Trophy
5Manfredi, SofiaKERR4 439W12W11L1D625th Place Trophy
6Conkle, James DWASPK4UnrL3W10W13D526th Place Ribbon
7Roberto, MatthewSTEVE4 184W13L2W9L32
8Carini, KaylieCRNGI4 324L1W15W11L421st Place (Girl) Ribbon
9Kennedy, JoeyBOYCE5 392W15L1L7W122
10Reiser, ShannonBROOK4 287L4L6W16W1421st Place (Girl) Ribbon
11Della Corna, Enrico BSTSEB4UnrW14L5L8W1321st Place (Unrated) Ribbon
12Altshuler, BenMINAD4 197L5W14L4L91
13Altshuler, AlbertoMINAD4 424L7W16L6L111
14Milcarek, StephenBRKLC4 330L11L12W15L101
15Iida, MasashiJAPAN4UnrL9L8L14W161
16Moshier, KatieSACRE5 211L2L13L10L150

Grades K-3 Intermediate

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Linzer, AndrewSTEDM2 648W12W3W6W241st Place Trophy
2Sakai, HibikiSHAJR2 636W5W4W8L132nd Place Trophy
3Kownacki, GregLNCLN3 575W7L1W12W633rd Place Trophy
4Dunn, CharlesECONO3UnrW9L2D13W1124th Place Trophy
5Gonzalez, JoaquinFALK3 487L2D13W10W725th Place Trophy
6Murray, JennaBROKS3UnrX-W8L1L326th Place Ribbon
7King, SpencerMCKNI3 458L3B-W9L526th Place Ribbon
8Nelson, BenjaminCANDY2 618W13L6L2W1226th Place Ribbon
9Kearney, BobbyCHRIN3 554L4W10L7W1326th Place Ribbon
10Nissly, GrantPVLLY3 562D11L9L5B-1
11Pilch, ChristopherBAKER3 450D10L12B-L41
12Duerig, Andrew PROSS0 523L1W11L3L81
13Griswold, SeanGRNTW1 463L8D5D4L91
14Zenati, Francesco ASHAJR2 525F-U-U-U-0

Grades K-3 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Hong, JocelynSHAJR2 379W4W9W7D331st Place Trophy
2Kroser, TalHOMEW3 263W14W10D3W632nd Place Trophy
3Bradshaw, ClaireMONTE2UnrW11W8D2D133rd Place Trophy
4Sywyj, Nicholas PBRKLC2 125L1W16W13W734th Place Trophy
5Pyles, ConnorBAKER1UnrL7W15W16W835th Place Trophy
6Sung, EvaGREEN3 361D16W11W12L221st Place (Girl) Trophy
7Meyers, Nathan YMINAD1 168W5W12L1L426th Place Ribbon
8Knupp, Joshua JBONME2 349W17L3W14L526th Place Ribbon
9Gershanok, SamFALK0 135W13L1D10D1126th Place Ribbon
10Milcarek, RyanBRKLC1UnrW19L2D9D1526th Place Ribbon
11Dilmore, Eric RROSS2 268L3L6W17D91
12Rock, Joseph R JrBRKLC2 400W15L7L6D141
13Grinberg, AviCOMDS1UnrL9W17L4D1611st Place (Unrated) Ribbon
14Whitney, StephenBISSL2UnrL2W19L8D1211st Place (Unrated) Ribbon
15Gentile, MichaelMINAD1 129L12L5W19D101
16Feffer, MichaelHOMEE1 110D6L4L5D131
17Pokrifka, GwenoreNHOME2UnrL8L13L11W1912nd Place (Girl) Ribbon
18Bennett, AllisonELLIS3 255H-U-U-U-
19Nissly, Luke APVLLY0UnrL10L14L15L170

Schools

## of PlayersCodeSchoolDistrict
110SHAJRShady Side Academy Junior School
28BOYCEBoyce Middle SchoolUpper St Clair School District
38CANDYCanton Country Day School
48DORSEDorseyville Middle SchoolFox Chapel Area School District
58MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District
66BRKLCBrookline Regional Catholic SchoolDiocese of Pittsburgh School District
76NHOMENorth Pittsburgh Home Lower School
86JAPANPittsburgh Japanese SchoolFox Chapel Area School District
95FALKFalk School
105MONTEMontessori Centre School
114BAKERBaker Elementary SchoolUpper St Clair School District
124OHARAO Hara Elementary SchoolFox Chapel Area School District
134WINCHWinchester Thurston School
143COMDSCommunity Day School
153HOMEEHome Elementary School
163HOMEWHomewood Montessori SchoolPittsburgh School District
173KERRKerr Elementary SchoolFox Chapel Area School District
183MTLBHMount Lebanon Senior High SchoolMount Lebanon School District
193NPHSUNorth Pittsburgh Home Upper School
202CARSNCarson Middle SchoolNorth Allegheny School District
212ECONOEconomy Elementary School
222FAIRVFairview Elementary SchoolFox Chapel Area School District
232GREENGreenfield SchoolPittsburgh School District
242GRNTWGreentown Elementary School
252BROKSJ H Brooks Elementary SchoolMoon Area School District
262KISINKiski Area Middle SchoolKiski Area School District
272LIBERLiberty Elementary SchoolPittsburgh School District
282PVLLYPleasant Valley SchoolPeters Township School District
292ROSSRoss Elementary SchoolNorth Hills School District
302SACRESacred Heart SchoolDiocese of Pittsburgh School District
312SHAMDShady Side Academy Middle School
322STEDMSt Edmunds Academy
332STLOUSt Louise De Marillac SchoolDiocese of Pittsburgh School District
342STMCUSt Marys Catholic Upper SchoolDiocese of Pittsburgh School District
352USCHSUpper St Clair High SchoolUpper St Clair School District
361ALLDEAllderdice High SchoolPittsburgh School District
371ALGHNAllegheny Middle SchoolPittsburgh School District
381BISSLBissell Elementary School
391BONMEBon Meade Elementary SchoolMoon Area School District
401BRMDLBrentwood Middle SchoolBrentwood Borough School District
411BROOKBrookline Elementary SchoolPittsburgh School District
421CRNGICarnegie Elementary SchoolCarlynton School District
431CHRINChartiers Intermediate SchoolChartiers Valley School District
441CLAKMCheat Lake Middle SchoolMonongalia County School District
451DICKEDickson Intermediate SchoolWoodland Hills School District
461DODGEDodge Middle School
471ELLISEllis School
481FRREGFranklin Regional Middle SchoolFranklin Regional School District
491FRICKFrick International AcademyPittsburgh School District
501GOODSGood Shepherd SchoolDiocese of Pittsburgh School District
511HARMOHarmon Middle School
521HRPRKHarrison Park SchoolPenn Trafford School District
531HARTEHartwood Elementary SchoolFox Chapel Area School District
541HOMESHome High School
551HOSACHosack Elementary SchoolNorth Allegheny School District
561JUBCHJubilee Christian School
571LNCLNLincoln Elementary SchoolMount Lebanon School District
581MARSHMarshall Elementary SchoolNorth Allegheny School District
591MCKNIMc Knight Elementary SchoolNorth Allegheny School District
601MOONSMoon Area Senior High SchoolMoon Area School District
611NCANMN Canton Middle School
621NWDELNorthwood Elementary School
631PALCYPA Learners Online School
641PARKMPark Forest Middle School
651PHLLSPenn Hills Senior High SchoolPenn Hills School District
661PNNMDPenn Middle SchoolPenn Trafford School District
671PINERPine Richland Senior High SchoolPine Richland School District
681PIVIKPivik Elementary SchoolPlum Borough School District
691SETNLSeton La Salle High School
701SEWLRSewickley Academy Lower School
711SEWMDSewickley Academy Middle School
721SHASRShady Side Academy Senior School
731SLOANSloan Elementary SchoolFranklin Regional School District
741SHILLSouth Hills Middle SchoolPittsburgh School District
751STALPSt Alphonsus SchoolDiocese of Pittsburgh School District
761STBERSt Bernard SchoolDiocese of Pittsburgh School District
771STGABSt Gabriel SchoolDiocese of Pittsburgh School District
781STROSSt Rosalia SchoolDiocese of Pittsburgh School District
791STSEBSt Sebastian SchoolDiocese of Pittsburgh School District
801STVALSt Valentine SchoolDiocese of Pittsburgh School District
811STERRSterrett Classical AcademyPittsburgh School District
821STEVEStevens Elementary SchoolPittsburgh School District
831TRINITrinity Christian School
841UNIVHUniversity High SchoolMonongalia County School District
851VINCHVincentian Academy
861WASPKWashington Park Elementary School
871DEWLLWilliams Middle SchoolMontour School District


Youth Chess Home Page

Classes Info

Western PA Scholastic
Chess Honor Roll

Chess Ratings Explained

Current Ratings List

Latest
Tournament Info

General Info
on Tournaments

Past
Tournament Results

Past
Library Chess
Tournaments Info

Chess Links


Last Revised: 8/24/02
Maintained By/Send Comments to:Jerry Meyers