Summer 2003 Scholastic Chess Challenge

August 16, 2003


Teams

#ScoreCodeSchoolDistrictPrize
112NHOMENorth Pittsburgh Home Lower School1st Place Team Trophy
210MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District2nd Place Team Trophy
38SHAJRShady Side Academy Junior School3rd Place Team Ribbon
46DORSEDorseyville Middle SchoolFox Chapel Area School District
55STGABSt Gabriel SchoolDiocese of Pittsburgh School District

Championship

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Buzzard, Robert ASTVHS111588W2W9W3W541st Place Trophy
2Van Horn, Aaron DMCKIN121274L1W12W10W832nd Place Trophy
3Oppenheim, EvanWLNUT71291W11W14L1W933rd Place Trophy
4Oppenheim, EthanMCDOW91364D15W10D5W1134th Place Trophy
5Sakai, HibikiSHAJR31303W12W16D4L125th Place Trophy
6Gough, Karl WDORSE81355D7W15L8W1726th Place Ribbon
7Mc Allister, BartCCATH91313D6L8W13W1426th Place Ribbon
8Gao, JoshuaPLEMD81523L14W7W6L22
9Silver, Adam DSHAMD61237W17L1W16L32
10Dorohovich, John M JrCYBER101220W13L4L2W162
11Silver, JoshuaSHAJR41218L3B-W14L42
12Nissly, Austin TPETRM61219L5L2B-W152
13Gough, Randall WFAIRV41228L10D17L7B-1
14Berthoud, KentFORTC71253W8L3L11L71
15Schiff, Michael DJMCKM61237D4L6D17L121
16Boehner, Samuel WWINCH81208B-L5L9L101
17Lamoureaux, Daniel PPHLLS111412L9D13D15L61

Premier Section

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Wang, Justin JNASHS111151W14W3W6W241st Place Trophy
2Kline, JoeySHLSH91184W16W4W5L132nd Place Trophy
3Steele, BenjaminLATRJ81107W10L1W11W833rd Place Trophy
4Devlin, Patrick JBALHS91117W7L2W13W634th Place Trophy
5Weaver, Richie PNPHSU61132W15W13L2W735th Place Trophy
6Miller, MaxwellBOYCE51086W8W9L1L426th Place Ribbon
7Ausman, R JBRMDL81014L4W14W9L526th Place Ribbon
8Nimgaonkar, Vivek USHAJR41165L6W11W15L326th Place Ribbon
9Dorohovich, Grace LCYBER81138W17L6L7W1026th Place Ribbon
10Curtis, DavidWINCH51007L3B-W16L926th Place Ribbon
11Spokauskas, NickolasMINAD51005B-L8L3W1626th Place Ribbon
12Dong, AndrewDORSE81113L13L15W14W1726th Place Ribbon
13Xu, ZhihongLIBER41010W12L5L4L141
14Mendelson, Jesse MCOMDS41065L1L7L12W131
15Falcone, Paul WROBCH101032L5W12L8U-1
16Spear, J ElliotNHOME51101L2W17L10L111
17Brodkorb, Skyeler VMARON41053L9L16B-L121

Grades 6 to 12 Advanced

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Lee, Joshua KSHAMD7 753B-W7W6W241st Place Trophy
2Jayakumar, Kishore LDEWLL7 839W13W4W3L132nd Place Trophy
3Song, Yiming LSFYMS6 906W9W10L2W833rd Place Trophy
4Altschuler, ArielFOXHS9 880W15L2W11W634th Place Trophy
5Glinsky, Luka ENPHSU7 874W12L6W7W1335th Place Trophy
6Keddie, MatthewMTLBH10 920W14W5L1L426th Place Ribbon
7Oltmanns, Alexander MSEWIC9 903W11L1L5W1426th Place Ribbon
8Regan, Sean JHAMHS11 980L10W14W9L326th Place Ribbon
9Giesin, JohnCYBER11 818L3W13L8W1226th Place Ribbon
10Baker, Harold GJMCKM6 877W8L3L12W1526th Place Ribbon
11Wise, Eric CSTLOU6 817L7W12L4B-26th Place Ribbon
12Vaisleib, GregoryDORSE7 972L5L11W10L91
13Manfredi, Juan J JrDORSE8 947L2L9W15L51
14Berklite, Sam VDORSE6 844L6L8B-L71
15Specter, MichaelMTLBH10 800L4B-L13L101

Grades 6 to 12 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Rebel, Ryan FHLLCR6 613W15W2W7W441st Place Trophy
2Zentner, Christopher JNORSH9 703W3L1W6W832nd Place Trophy
3Tucker, Hal NNPHSU9 558L2W12W14W933rd Place Trophy
4Cancelmi, JeffreySTGAB6 622W16W10W8L134th Place Trophy
5Synowiec, Michael JBRKLC7 627L14W16W10W735th Place Trophy
6Wilson, Erin KSOUER8 500W12D13L2X-26th Place Ribbon
7Jamison, MatthewFRDMM8 499W9W11L1L52
8Rankins, Donald EEFORJ7 556W11W14L4L22
9Dorsey, Elizabeth AFORTC7 654L7W17W13L321st Place (Girl) Ribbon
10Kump, Thomas HSFYMS6UnrB-L4L5W1621st Place (Unrated) Ribbon
11Williams, Christopher ACAMPU7 697L8L7W15W132
12Chen, KaitingSFAYM9 680L6L3W17W152
13Gentile, Nicholas JSTERR7 638W17D6L9L111
14Mc Laughlin, Richard D IIISHAMD6 632W5L8L3F-1
15Glumac, LeandraMIFFL6UnrL1B-L11L121
16Fowler, SamanthaSTGAB6UnrL4L5B-L101
17Motto, TylerGOODS6 451L13L9L12B-1
18Kovatch, Stephen JHARJH6 386F-U-U-U-0
19Kramer, JoshuaSHILL7UnrF-U-U-U-0

Grades K to 5 Advanced

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Kownacki, GregLNCLN4 961W10W6W2W341st Place Trophy
2Ignaczak, MarkDREDE5 953W13W4L1W732nd Place Trophy
3Weaver, Mike FNHOME4 900W8W9W5L133rd Place Trophy
4Linsuain, KemenNHOME2 971W9L2W6W534th Place Trophy
5Plaut, BenjaminCOMDS3 968W11W7L3L425th Place Trophy
6Colleran, Robert JSTLOU5 923W14L1L4W1226th Place Ribbon
7Mahan, Matthew RMINAD5 944W12L5W10L226th Place Ribbon
8Hong, JocelynSHAJR3 790L3L13W11W1426th Place Ribbon
9Nimgaonkar, Alok USHAJR3 877L4L3W13D101
10Di Nardo, Philip JWASHI4 849L1W14L7D91
11Stiles, Zane ASTEDM2 866L5D12L8W131
12Rosenfeld, ElanSHAJR3 811L7D11W14L61
13Covaleski, TeddySUNNY5 820L2W8L9L111
14Gao, Sharon EJEFFR3 800L6L10L12L801st Place (Girl) Ribbon

Grades 4 & 5 Intermediate

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Cugini, Anthony VSTLOU5 703W15W7W3W241st Place Trophy
2Mc Kinstry, RobbieSTRAP4 586W6W8W5L132nd Place Trophy
3Joyce, Shaun TSTRAP5 707W13W4L1W733rd Place Trophy
4Altshuler, AlbertoMINAD5 523B-L3W9W1034th Place Trophy
5Hu, YueMARSH4 798W14W9L2D625th Place Trophy
6Pfingstl, PaulNHOME5 696L2W11W16D526th Place Ribbon
7Gonzalez, JoaquinFALK4 633W10L1W8L32
8Mc Quin, Philip WWESMD5 743W11L2L7W142
9Nissly, Grant TPVLLY4 670W17L5L4W152
10Kump, Gregory WHOLYC4 742L7W16W15L42
11Conkle, James DWASPK5 638L8L6B-W162
12Pregel, Rachel LCAMPU4 685L16L15W13W1721st Place (Girl) Ribbon
13Boehmke, Brian TMCKNI4 620L3D14L12B-1
14Wanko, SamanthaWALDF5 654L5D13W17L81
15Menzies, Andrew JPIVIK5 612L1W12L10L91
16Kujawinski, MatthewSTTER4 548W12L10L6L111
17Sung, EvaGREEN4 532L9B-L14L121

Grades 4 & 5 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Glinsky, AllegraNHOME5W7W4W5W241st Place Trophy
2Barber, ZacharyOSBOR4 264W9W8W4L132nd Place Trophy
3Manfredi, SofiaKERR5 356L4W9W7W533rd Place Trophy
4Blee-Goldman, SophieMINAD4 435W3L1L2W924th Place Trophy
5Altshuler, BenMINAD5 360W10W6L1L325th Place Trophy
6Reiser, ShannonBROOK5 304W8L5L9W1026th Place Ribbon
7Berklite, Louis RFAIRV4 357L1W10L3D81
8Kratz, QuintenWLGRV4 406L6L2W10D71
9Dorohovich, Katherine SHOMEE4 397L2L3W6L411st Place (Girl) Ribbon
10Goga, NicholasSTGAB4UnrL5L7L8L601st Place (Unrated) Ribbon

Grades K to 3 Intermediate

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Williams, Eric RCAMPU3 652X-W3D2W431st Place Trophy
2Spear, NathanNHOME2 678W5W4D1L322nd Place Trophy
3Narayanan, KarthikFAIRV3 733D7L1W6W223rd Place Trophy
4Meyers, Nathan YMINAD2 759W6L2W5L124th Place Trophy
5Shorts, ZacharyBAKER2 777L2W7L4B-25th Place Trophy
6Dietrich, ErikSEWLR2 671L4B-L3W726th Place Ribbon
7Erhan, EmreLIBER3 612D3L5B-L61
8Budd, BrennaSTEDM3 749F-U-U-U-0

Grades K to 3 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Ausman, Zachary OMOORE3 474W7W6W9W241st Place Trophy
2Olbum, JeremyCOMDS1UnrW10W3W5L132nd Place Trophy
3Dilmore, Eric RROSS3 245W12L2W6W533rd Place Trophy
4Gentile, MichaelMINAD2 238L5W11W8W734th Place Trophy
5Miller, Heidi BSHAJR2W4W9L2L325th Place Trophy
6Wulandana, AthifEDGEP3 198W8L1L3W1226th Place Ribbon
7Pfingstl, RebeccaNHOME2 100L1W12W10L426th Place Ribbon
8Kewalramani, RishabhMTLMN1UnrL6B-L4W1326th Place Ribbon
9Spear, ElsaNHOME3 427W13L5L1D1111st Place (Girl) Ribbon
10Curtis, AndreWINCH1 100L2D13L7B-1
11Shorts, RyanBAKER1UnrH-L4D13D911st Place (Unrated) Ribbon
12Fowler, MatthewSTGAB3UnrL3L7B-L61
13Klein, JacobSEWLR3UnrL9D10D11L81

Schools

## of PlayersCodeSchoolDistrict
18NHOMENorth Pittsburgh Home Lower School
27MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District
37SHAJRShady Side Academy Junior School
45DORSEDorseyville Middle SchoolFox Chapel Area School District
54STGABSt Gabriel SchoolDiocese of Pittsburgh School District
63CAMPUCarlow Campus SchoolDiocese of Pittsburgh School District
73COMDSCommunity Day School
83FAIRVFairview Elementary SchoolFox Chapel Area School District
93NPHSUNorth Pittsburgh Home Upper School
103SHAMDShady Side Academy Middle School
113STLOUSt Louise De Marillac SchoolDiocese of Pittsburgh School District
123CYBERWestern PA Cyber School
133WINCHWinchester Thurston School
142BAKERBaker Elementary SchoolUpper St Clair School District
152FORTCFort Couch Middle SchoolUpper St Clair School District
162JMCKMJeannette Mc Kee Middle SchoolJeannette City School District
172LIBERLiberty Elementary SchoolPittsburgh School District
182MTLBHMount Lebanon Senior High SchoolMount Lebanon School District
192SEWLRSewickley Academy Lower School
202SFYMSSouth Fayette Middle SchoolSouth Fayette School District
212STEDMSt Edmunds Academy
222STRAPSt Raphael SchoolDiocese of Pittsburgh School District
231BALHSBaldwin Senior High SchoolBaldwin Whitehall School District
241BOYCEBoyce Middle SchoolUpper St Clair School District
251BRMDLBrentwood Middle SchoolBrentwood Borough School District
261BROOKBrookline Elementary SchoolPittsburgh School District
271BRKLCBrookline Regional Catholic SchoolDiocese of Pittsburgh School District
281CCATHCentral Catholic High School
291DREDEDivine Redeemer SchoolDiocese of Greensburg School District
301EDGEPEdgewood Primary SchoolWoodland Hills School District
311EFORJElizabeth Forward Junior High SchoolElizabeth Forward School District
321FALKFalk School
331FOXHSFox Chapel Area High SchoolFox Chapel Area School District
341FRDMMFreedom Area Middle SchoolFreedom Area School District
351GOODSGood Shepherd SchoolDiocese of Pittsburgh School District
361LATRJGreater Latrobe Junior High SchoolGreater Latrobe School District
371GREENGreenfield SchoolPittsburgh School District
381HAMHSHampton Township High SchoolHampton Township School District
391HARJHHarrison Junior High SchoolBaldwin Whitehall School District
401HLLCRHillcrest Christian School
411HOLYCHoly Child SchoolDiocese of Pittsburgh School District
421HOMEEHome Elementary School
431JEFFRJefferson Elementary SchoolWest Jefferson Hills School District
441KERRKerr Elementary SchoolFox Chapel Area School District
451LNCLNLincoln Elementary SchoolMount Lebanon School District
461MARONMarion Elementary SchoolBelle Vernon School District
471MARSHMarshall Elementary SchoolNorth Allegheny School District
481MCDOWMc Dowell High School
491MCKINMc Kinley High SchoolCanton City School District
501MCKNIMc Knight Elementary SchoolNorth Allegheny School District
511MIFFLMifflin SchoolPittsburgh School District
521MOOREMoore Elementary SchoolBrentwood Borough School District
531MTLMNMt Lebanon Montessori School
541NASHSNorth Allegheny Senior High SchoolNorth Allegheny School District
551NORSHNorwin Senior High SchoolNorwin School District
561OSBOROsborne Elementary SchoolQuaker Valley School District
571PHLLSPenn Hills Senior High SchoolPenn Hills School District
581PETRMPeters Township Middle SchoolPeters Township School District
591PIVIKPivik Elementary SchoolPlum Borough School District
601PLEMDPleasant Hills Middle SchoolWest Jefferson Hills School District
611PVLLYPleasant Valley SchoolPeters Township School District
621ROBCHRobinson Christian School
631ROSSRoss Elementary SchoolNorth Hills School District
641SEWICSewickley Academy Senior School
651SHLSHShaler Area Senior High SchoolShaler Area School District
661SOUERSouers Middle SchoolCanton City School District
671SFAYMSouth Fayette High SchoolSouth Fayette School District
681SHILLSouth Hills Middle SchoolPittsburgh School District
691STTERSt Teresa Of Avila SchoolDiocese of Pittsburgh School District
701STVHSSteel Valley High SchoolSteel Valley School District
711STERRSterrett Classical AcademyPittsburgh School District
721SUNNYSunnyside Elementary SchoolPittsburgh School District
731WALDFWaldorf School
741WLNUTWalnut Creek Middle School
751WLGRVWalnut Grove School
761WASHIWashington Elementary SchoolMount Lebanon School District
771WASPKWashington Park Elementary School
781WESMDWestinghouse Middle SchoolEast Allegheny School District
791DEWLLWilliams Middle SchoolMontour School District


Youth Chess Home Page

Classes Info

Western PA Scholastic
Chess Honor Roll

Chess Ratings Explained

Current Ratings List

Latest
Tournament Info

General Info
on Tournaments

Past
Tournament Results

Past
Library Chess
Tournaments Info

Chess Links


Last Revised: 8/16/03
Maintained By/Send Comments to:Jerry Meyers