37th Annual Library Finals

Held March 27, 2010 at Northland Library


For photos of the winners, click here


Grades 5 - 8

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4Rd 5ScorePrize
1Mo, JackINGOM61655W13W7W18W6W251st Place Trophy
2Li, ByronMARSH51372W17W12W9W8L142nd Place Trophy
3Yaskolko, Alexander SSTECH61252W14W16L6W7W943rd Place Trophy
4Barczynski, John EMARSM81103W21L8W19W15W1044th Place Trophy
5Shick, Tyler JALPHA71185W23W27L8W16W645th Place Trophy
6Cahill, BrennanJFKEL8 910W25W11W3L1L536th Place Ribbon
7Mbogo, IsaacINDJR81037W22L1W14L3W1736th Place Ribbon
8Szabo, RichardDORSE8 893W28W4W5L2L1136th Place Ribbon
9Mohan, NikhilSTJON8 994W26W10L2W11L336th Place Ribbon
10Priore, ClaireCYBER71323W19L9W13W18L436th Place Ribbon
11Moazzam, RaviHAMMD81249W24L6W17L9W836th Place Ribbon
12Sekhar, AshvathINGOM6 956W20L2L15W24W1936th Place Ribbon
13Voinov, AleksandrINGOM7 843L1W26L10W23W1836th Place Ribbon
14Cheng, KetMeng JimmyINTBA7 168L3W20L7W25W1636th Place Ribbon
15Caro, NicolasAGORA7UnrL16W23W12L4W2431st Place (Unrated) Trophy
16Crawford, DanielSTMAR6 907W15L3W24L5L142
17Corbin, JustinBOYCE5 729L2W22L11W20L72
18Buettner, AaronINTBA81070W27W21L1L10L132
19Samanthapudi, KeerthanaINGOM6 667L10W25L4W22L1221st Place (Girl) Ribbon
20Ruefle, DarrinWYLAN5UnrL12L14W21L17W2722nd Place (Unrated) Ribbon
21Brown, TrentonMOONM6UnrL4L18L20W28W2522nd Place (Unrated) Ribbon
22Robertson, SemeionHOMEP6UnrL7L17W28L19W2322nd Place (Unrated) Ribbon
23Misera, LucasHUSTO8UnrL5L15W26L13L221
24Stefanik, Louis TBLEST7UnrL11W28L16L12L151
25Ungerman, MaxCYRIL8UnrL6L19W27L14L211
26Nguyen, RichardBRRTT5UnrL9L13L23D27D281
27Hipkiss, TrevorSTPHP6UnrL18L5L25D26L20
28Davis, DominickAEOBL7UnrL8L24L22L21D26

Grades K - 4

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4Rd 5ScorePrize
1Panda, RuthvikSFELE41290W12W10W7W4D241st Place Trophy
2Priore, AshleyCYBER41295W17W11W8W3D142nd Place Trophy
3Dinkel, DarekUNMUS41098W14W16W9L2W743rd Place Trophy
4Yaskolko, MaximMINAD1 826W13W15W11L1W844th Place Trophy
5Barrante, LukeALPHA4 638W20L9D15W14W1235th Place Trophy
6Lavande, ShaunakMTLMN3 679W24L7W18D10W1336th Place Ribbon
7Senthil, SwathiSFELE21062W18W6L1W9L331st Place (Girl) Ribbon
8Chen, Jerry ZMARSH31077W19W25L2W16L43
9Voinov, IvanFRANK4 916W25W5L3L7W163
10Vedati, NidhiSFELE4 795W23L1D17D6W1831st Place (Girl) Ribbon
11Mbogo, JoshuaESHIN3 809W26L2L4W21W193
12Spence, LuccaURBAN3 263L1W23D13W15L52
13Leone, StevenREDLT4UnrL4W21D12W17L621st Place (Unrated) Trophy
14Schmelzer, KarlAHPRK3 220L3W22D21L5W232
15Hipkiss, LoganSTPHP4UnrW21L4D5L12D1722nd Place (Unrated) Ribbon
16Musher, Joshuah JALPHA4 702W22L3W19L8L92
17Mulhern, BrianOHARA3 338L2W26D10L13D152
18Puskar, SeanWASHE4UnrL7W24L6W20L1022nd Place (Unrated) Ribbon
19Caro, MartinHOMEE4UnrL8W20L16W23L1122nd Place (Unrated) Ribbon
20McWilliams, JacobRAMEL0UnrL5L19W26L18W2422nd Place (Unrated) Ribbon
21O'Connell, EdgarDILWO3 715L15L13D14L11W261
22Robinson, MattBROKS4UnrL16L14L25D26B-1
23Mikula-Conrad, Christopher JPHILP4UnrL10L12W24L19L141
24Ziemkiewicz, LoganBERKY4UnrL6L18L23B-L201
25Ogagan, EjiroRAMEL4UnrL9L8W22U-U-1
26Merced-Kelly, AnthonyMINAD4UnrL11L17L20D22L21

Schools

## of PlayersCodeSchoolDistrict
14INGOMIngomar Middle SchoolNorth Allegheny School District
23ALPHAProvidence Alpha SchoolDiocese of Pittsburgh School District
33SFELESouth Fayette Elementary SchoolSouth Fayette School District
42INTBAInternational Bac SchoolPittsburgh School District
52MARSHMarshall Elementary SchoolNorth Allegheny School District
62MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District
72RAMELRamsey Elementary SchoolGateway School District
82STPHPSt Philip SchoolDiocese of Pittsburgh School District
92CYBERWestern PA Cyber School
101AEOBLA E OBlock Junior High SchoolPlum Borough School District
111AGORAAgora Cyber School
121AHPRKAllegheny Hyde Park SchoolKiski Area School District
131BRRTTBarrett Elementary SchoolSteel Valley School District
141BERKYBerkey Elementary SchoolNew Kensington Arnold School District
151BLESTBlessed Sacament SchoolDiocese of Pittsburgh School District
161BOYCEBoyce Middle SchoolUpper St Clair School District
171DILWODilworth Traditional AcademyPittsburgh School District
181DORSEDorseyville Middle SchoolFox Chapel Area School District
191ESHINEisenhower Elementary SchoolIndiana Area School District
201FRANKFranklin Elementary SchoolNorth Allegheny School District
211HAMMDHampton Township Middle SchoolHampton Township School District
221HOMEEHome Elementary SchoolPrivate School District
231HOMEPHome Middle SchoolPrivate School District
241HUSTOHuston Middle SchoolBurrell School District
251INDJRIndiana Junior High SchoolIndiana Area School District
261BROKSJ H Brooks Elementary SchoolMoon Area School District
271JFKELJohn F Kennedy SchoolDiocese of Pittsburgh School District
281MARSMMarshall Middle SchoolNorth Allegheny School District
291MOONMMoon Area Middle SchoolMoon Area School District
301MTLMNMt Lebanon Montessori SchoolPrivate School District
311OHARAO Hara Elementary SchoolFox Chapel Area School District
321URBANPgh Urban Christian SchoolPrivate School District
331PHILPPhillips Elementary SchoolPittsburgh School District
341REDLTRedeemer Lutheran SchoolPrivate School District
351STECHScience And Technology AcademyPittsburgh School District
361CYRILSt Cyril SchoolDiocese of Pittsburgh School District
371STJONSt John the Baptist SchoolDiocese of Pittsburgh School District
381STMARSt Margaret SchoolDiocese of Pittsburgh School District
391UNMUSUniversal AcademyPrivate School District
401WASHEWashington Elementary SchoolBethel Park School District
411WYLANWyland Elementary SchoolHampton Township School District


Youth Chess Home Page

Classes Info

Western PA Scholastic
Chess Honor Roll

Chess Ratings Explained

Current Ratings List

Latest
Tournament Info

General Info
on Tournaments

Past
Tournament Results

Past
Library Chess
Tournaments Info

Chess Links


Last Revised: 3/27/10
Maintained By/Send Comments to:Jerry Meyers