1999 Library Finals Championship

Held at the Carnegie Science Center on 3/27/99, this tournament had a total of 79 entrants. Participation in the Library Finals is by invitation only. Only the 1st place winners (or a 2nd place winner if the 1st place winner was unavailable) from each participating branch library were allowed to participate.

Here are the results:


Grades 5 to 8

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4Rd 5ScorePrize
1Milisits, Ryan RSTERR71725W24W10W5W3W251st Place Trophy
2Papariella, JustinDORSE71380W21W13W15W4L142nd Place Trophy
3Cheung, JackHERIT61381W18W26W7L1W1043rd Place Trophy
4Booth, Michael JWMAMS71492W32W16W6L2W844th Place Trophy
5Jampole, Ezra ACOMDS51322W30W12L1W9W1745th Place Trophy
6Appman, ZacharySTERR61286W31W34L4W14W1346th Place Ribbon
7Xun, DeeSFAYM81239W27W29L3W23W1246th Place Ribbon
8Sun, ZhipengDORSE71166W19W23D16W11L431st Place (Seventh Grade) Ribbon
9Harrison, Patrick WDORSE61186W38W14D11L5W2531st Place (Sixth Grade) Ribbon
10Berthoud, Kevin FCALMD61035W36L1W30W18L33
11Simizu, Akira MREIZS81380W17W25D9L8D1631st Place (Eighth Grade) Ribbon
12Mieckowski, Matthew JFRPRJ71022W40L5W27W15L73
13Levitt, BenDORSE7 922W20L2W37W28L63
14Tyler, Melissa LGATJR7 898W28L9W20L6W3331st Place (Girl) Trophy
15Ritchey, SteveFORTC7UnrW22W24L2L12W2931st Place (Unrated) Trophy
16Tsai, HarrisonMOSMD51087W41L4D8W22D1131st Place (Fifth Grade) Ribbon
17Guerrieri, LuisAEOBL7UnrL11W40W22W26L532nd Place (Unrated) Trophy
18Hutton, ShaneHARJH8UnrL3W39W25L10W3431st Place (Eighth Grade) Ribbon
19Carulli, Matthew DBRGTE6UnrL8L22W35W24W2633rd Place (Unrated) Ribbon
20Mc Cord, Alec KLNCLN5UnrL13W38L14W31W2331st Place (Fifth Grade) Ribbon
21Smith, Kevin WHOMEW7UnrL2L36W41W37W2833rd Place (Unrated) Ribbon
22Armstrong, JonathanINGOM61051L15W19L17L16W322
23Trapani, DominickRIVER7 915W33L8W34L7L202
24Kobily, MikeSTMAR8 808L1L15W32L19W412
25Dimmock, Jarred AINDEP81050W39L11L18W27L92
26Larbig, LindaIMMAC6 998W37L3W36L17L1922nd Place (Girl) Ribbon
27Polito, FrankSTSIM8UnrL7W33L12L25W372
28Opaska, MichaelHOMEP7UnrL14B-W29L13L212
29Lay, BrittneySCHIL8 971W35L7L28W38L1522nd Place (Girl) Ribbon
30Barraclough, ChristopherSJOER8UnrL5W35L10L33W392
31Jozefowicz, Chris JWLIBC7UnrL6L37W39L20X-2
32Nizan, LeeBRMDL8 751L4W41L24W36L222
33Merritt, Daniel JrRANKI5UnrL23L27B-W30L142
34Yost, Andy JSTMAL5UnrB-L6L23W41L182
35Lutz, Matthew JSTELZ5UnrL29L30L19B-W382
36Michalek, ChasePLEMD6UnrL10W21L26L32F-1
37Marsh, Donald M IIISTBER8UnrL26W31L13L21L271
38Neuenschwander, EricPIRHM7UnrL9L20W40L29L351
39Demitras, AlexanderESETN7UnrL25L18L31W40L301
40Scott, Charles BSTTER6UnrL12L17L38L39B-1
41Bonomo, MattKEYMS7UnrL16L32L21L34L240

Grades K to 4

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4Rd 5ScorePrize
1Wong, John JrMINAD41154W20W7W4W3D241st Place Trophy
2Zhai, AlexMINAD31126W25W8W10W9D142nd Place Trophy
3Berthoud, Kyle ACALIF4 910W17W12W16L1W943rd Place Trophy
4Brnardic, AdamTRANS3 899W26W32L1W19W1144th Place Trophy
5Narita, RyoEISEN4 967W21W19L9W26W845th Place Trophy
6Tsai, DennisRAMEL3 973W23L11W18W15W1046th Place Ribbon
7Petesch, Gabriel NEDGEP1 857W37L1W25W16W1546th Place Ribbon
8Levinson, HowardEHILL4 846W24L2W14W17L531st Place (Fourth Grade) Ribbon
9Sun, LiAnnHARTE2 872W33W28W5L2L331st Place (Girl) Trophy
10Zinn, Andrew MOHARA2 877W22W27L2W12L631st Place (Second Grade) Ribbon
11Shellhammer, Corey DSTGRT3 816W34W6L15W28L431st Place (Third Grade) Ribbon
12Dorohovich, Grace LHOMEE2 749W38L3W21L10X-31st Place (Second Grade) Ribbon
13Dallaba, PaulHOMEE4 887W14L16L17W33W1831st Place (Fourth Grade) Ribbon
14Niederberger, EdwinEDGEP3UnrL13W38L8W27W2531st Place (Unrated) Trophy
15King, GlendonHOWE3 779D18W30W11L6L72
16Lovely, Michael TMYRTL4UnrW30W13L3L7D2022nd Place (Unrated) Trophy
17Lingelbach, David JMARYS4UnrL3W29W13L8D1923rd Place (Unrated) Ribbon
18Woodard, Benjamin MHOMEE2UnrD15W31L6W23L1323rd Place (Unrated) Ribbon
19Ganaser, Raj KGREEN4 759W29L5W33L4D172
20Fulwider, TimALPHA3 544L1W22L26W34D162
21Devlin, Patrick JSTGAB4UnrL5W34L12W29D2223rd Place (Unrated) Ribbon
22Hickman, Michael AEHILL4UnrL10L20W35W30D2123rd Place (Unrated) Ribbon
23Wilkes, AntonioSROXE4UnrL6D37W27L18W3223rd Place (Unrated) Ribbon
24Kukunas, PaulSHATR2UnrL8L25W38D32W2823rd Place (Unrated) Ribbon
25Kubiczki, Nicole ABISMD4 468L2W24L7W37L1422nd Place (Girl) Ribbon
26Gestrich, Scott ABANKS4UnrL4W35W20L5F-2
27Ranallo, ChristianSFELE0UnrW31L10L23L14W3321st Place (Kindergarten) Ribbon
28Banks, Edgar DINGRM2UnrW36L9W32L11L242
29Scheuble, StephenSTANN4UnrL19L17W31L21W362
30Otroba, Thomas TARMST3 842L16L15W37L22W342
31Tyler, Delbert D IIMSIDE1 555L27L18L29W38W3721st Place (First Grade) Ribbon
32Hoch, MatthewSEWLR3 743W35L4L28D24L231
33Ellis, AllenHOMEE4UnrL9W36L19L13L271
34Mc Evoy, ScottAIKEN4UnrL11L21W36L20L301
35Gray, BenjaminFRLSS4UnrL32L26L22L36W381
36Resnick, AlizaEHILL3 638L28L33L34W35L291
37Grassi, MatthewSTELZ3UnrL7D23L30L25L31
38Essel, Bryce PESETN1UnrL12L14L24L31L350


Players are in final tiebreak order.



Youth Chess Home Page

Classes Info

Western PA Scholastic
Chess Honor Roll

Chess Ratings Explained

Current Ratings List

Latest
Tournament Info

General Info
on Tournaments

Past
Tournament Results

Library Chess
Tournaments Info

Chess Links


Last Modified: 5/11/99
Maintained By/Send Comments to: Jerry Meyers